Julianafonds wil effect en opvangen Elektrisch een hotel boeken Premies verkeersveiligheid uitgedeeld 9 Nieuwe tunnels zonder tolheffing onmogelijk' Advocaat aangehouden ANWB geeft ook anti- donorcodieil' Smit-Kroes negeert wens Kamer Douane ldikt over homofiel bij Amerikaanse luchtmacht Informatiepaneel voor toeristen bij Amsterdam DONDERDAG 9 JULI 1987 PAGINA 3 Sommige instellingen kunnen nauwelijks boven water kunnen houden. Het is echter niet de be doeling van het Julianafonds om gaten in de jaarlijkse begroting te dichten. Om hun levenskansen te vergroten is het KJF wel bereid een bijdrage te leveren in bijvoor beeld de aanschaf van nieuwe ap paratuur of de inrichting van een nieuw onderkomen. Een kwart van de ruim 25 mil joen gulden die het fonds jaarlijks te verdelen heeft, zal voor het nieu we doel opzij zal worden gelegd. Dit is mogelijk omdat het fonds minder geld uitgeeft dan er be schikbaar is. Bovendien stijgen de inkomsten: er is dit jaar twee mil joen gulden meer voorhanden dan in in 1986, toen het KJF al minder geld uitgaf dan mogelijk was. De oorzaak van dat laatste is, dat het fonds de aanvragen om finan ciële steun maar moet afwachten. Er kwamen in 1986 meer dan 2.100 DORDRECHT (GPD)- Opnieuw is er een advocaat in opspaak geko men. In Dordrecht is een jurist uit Gorinchem aangehouden, die er van wordt verdacht te ver te zijn gegaan bij het geven van hulp aan z'n cliënt, een drugshandelaar die de opiumwet heeft overtreden. Het is al de vijfde advocaat die in korte tijd is aangehouden en ver dacht wordt van dubieuze praktij ken. In de zaak van een Willibrord- se cocalne-handelaar zijn al vier advocaten aangehouden op ver denking van strafbare hand- en spandiensten voor de Brabantse handelaar. Volgens de Bredase officier van justitie mr. Tielkemeijer bestaat er echter geen verband tussen deze zaak en de aanhouding van de ad vocaat in Dordrecht. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse douane heeft waarschijnlijk vertrouwelijke informatie over een homofiele Amerikaanse militair toegespeeld aan de Amerikaanse luchtmacht. Dat blijkt uit een on derzoek dat het ministerie van fi nanciën heeft ingesteld naar aan leiding van Kamervragen over los lippigheid van de douane, waar door de Amerikaanse militair - ge legerd in Soesterberg - in ernstige moeilijkheden is gebracht. Het ministerie zegt in antwoord op de vragen toe alle douane-amb tenaren nog eens nadrukkelijk op hun geheimhoudingsplicht te zul len wijzen. Van kwade opzet is ech ter niets gebleken, aldus een woordvoerder. Er zal geen strafver volging worden ingesteld. In maart van dit jaar hield de douane de Nederlandse vriend van de militair aan, omdat deze in de aanvragen binnen, waarvan er vele werden doorgestuurd naar andere fondsen. Het KJF verleent alleen financiële steun op het terrein van het maatschappelijk welzijn in Ne derland en in bijzondere gevallen in het buitenland. In behandeling kwamen ruim 1200 aanvragen, waarvan er bijna 1100 werden ge honoreerd. Directeur J. Hillenius benadruk te gisteren dat het KJF niet van plan is de bezuinigingen van de overheid ongedaan te maken. "Het zal blijven bij het blussen van brandjes", zo zei hij. In dat ver band sprak hij de hoop uit dat het welzijnswerk, na een rommelige periode van bezuinigen en reorga niseren, weer snel de draad kan op pakken. Voorlopig kan niet gerekend worden op goed werkbare structu ren, aldus het KJF. "Op korte ter mijn moet er duidelijkheid komen, zodat het doemdenken ophoudt en de creativiteit, die er door word verlamd, weer kan opbloeien. Uit eindelijk is het KJF bedoeld om werk te vernieuwen", aldus Hille- Het Julianafonds wordt voorna melijk gevuld door gelden van de Algemene Loterij Nederland en de Lotto/Toto. De meeste bijdragen van het fonds zijn giften voor pro jecten op een bepaald welzijnster rein. Bij de toekenning worden de volgende vijf punten bijzonder in aanmerking genomen: de ouder wordende mens, minderheden, vrijwilligerswerk, belangen-, zelf hulp- en cliëntengroepen en de verschuiving van de zorg buitens huis naar die waarbij de cliënt thuis kan blijven. VIERDAAGSE (ANP) - Aan de Vierdaagse in Nijmegen, die van 21 tot en met 24 juli wordt gehouden, doen dit jaar iets minder mensen mee dan vorig jaar. Het aantal deel nemers zal nu onder de 30.000 blij ven, zo verwacht marsleider A. van Dongen, terwijl vorig jaar bijna 31.000 mensen meededen. niet ingevoerde wagen van de Amerikaan reed. Hij kreeg een be lastingaanslag en een bekeuring, wilde dit wel betalen, maar ver zocht om grote discretie; als op de basis bekend zou worden dat de militair samenwoonde met eeh man, zou deze in moeilijkheden komen. In het Amerikaanse leger is homofilie reden tot ontslag. Toch kwamen de gegevens via via van de douane bij de Ameri kaanse luchtmacht terecht. Hoe dat kon gebeuren was niet niet meer te achterhalen, maar een Amerikaans rapport spreekt van een 'Nederlandse bron'. Volgens het ministerie is het duidelijk dat hiermee de douane wordt bedoeld. Om welke ambtenaar het gaat is niet duidelijk. Over het lot de be treffende militair was vandaag nog geen duidelijkheid te krijgen. DEN HAAG (ANP) - Wanneer in de Randstad een aantal nieuwe ver- keerstunnels komt, moeten auto mobilisten niet alleen daarvoor maar ook voor de al bestaande oe ververbindingen tol betalen. Zon der tolheffing is aanleg en exploita tie financieel niet interessant voor het bedrijfsleven. Dit is de mening van een tweetal commissies die vandaag rapport hebben uitge bracht over mogelijkheden om niet de overheid maar het bedrijfsleven de Nederlandse infrastructuur te laten verbeteren. Begin dit jaar kregen beide com missies opdracht van de grote werkgeverscentrales VNO en NCW om dit te onderzoeken omdat de regering niet voldoende geld wil uittrekken voor de verbetering van het wegennet. Beide commissies vinden dat de tol niet op de ouderwetse manier moet worden geïnd, want dat ver oorzaakt maar files. Zij denken aan individuele tolheffing door de ken tekenplaten van auto's van elektro- DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft in een brief aan de Tweede Kamer de bezwaren tegen het door haar voorgestelde beloningstelsel voor verkeersveilige gemeenten af gewezen. Zij wil twee jaar proef draaien met het stelsel. Dit on danks een uitspraak van de Kamer om het geld anders te besteden. Het omstreden plan is gisteren in Hoofddorp officieel ten doop ge houden met de overhandiging van de eerste premies. Gemeenten die een cheque ontvingen zijn Den Haag (105.000 gulden), Huybergen, Steenbergen en Wouw (samen 35.000 gulden), en Haarlemmer meer (87.000 gulden). Ook ging er voor 27.500 gulden een aantal pre mies naar vier organisaties en een SGP Zeeland: geen verhuur woningen aan ongehuwden SINT PHILIPSLAND (GPD) - Burgemeester T. Vogel en SGP-wethouder L. Walpot van Sint Philipsland zijn gisteren tijdens een raadsvergadering met elkaar in aanvaring geko men. Walpot weigerde in te stemmen met de verhuur van twee woningen, omdat de gega digden niet getrouwd zijn. De burgemeester vond dat onaan vaardbaar. In het ene geval is de woning zoekende een ongehuwde man, in het andere een vrouw die met haar vriend wil samenwo nen. De SGP vindt dat alleen woningen verhuurd mogen worden aan getrouwde stel letjes. Burgemeester Vogel vond dat de SGP oordeelde in strijd met de Grondwet. "Huisves ting is een eerste levensbehoef te en een onaantastbaar grond recht. Het zou in strijd zijn met de wet als u dit weigert, maar dat is uw verantwoording", zei Vogel geprikkeld. De burgemeester liet er geen twijfel over bestaan dat ook voor hem het huwelijk de voor keur heeft. "Het huwelijk is uniek, unieker dan alle andere samenlevingsvormen. Maar het gaat er hier niet om hoe we over het huwelijk denken, het gaat om een woningtoewijzing. En huisvesting is een recht van ie dereen. Als de raad dit afwijst", dreigde hij, "zal ik dat besluit voordragen voor vernietiging". Zover hoefde het niet te ko men. Het voorstel om te verhu ren werd met vier tegen drie stemmen aanvaard. De SGP bleef als enige tegen. nica te voorzien waardoor ze bij het passeren van een tunnel of een snelweg worden gesignaleerd. De rekening volgt dan later via de post. De ANWB, die in een van de commissies een stem had, is tegen een dergelijk systeem, omdat het de privacy van de automobilist zou aantasten. Hoofddirecteur Nou- wen is bang dat de politie het als een nieuw en handig opsporings systeem kan gebruiken. De commissies vinden dat vier tunnels en een brug voorrang moe ten hebben voor andere verkeers verbindingen. Dat zijn een tunnel onder de Noord bij Alblasserdam (nu een brug), een tweede Bene- luxtunnel, een tweede Velsertun- politieagent uit Grijpskerk, die een verkeersveilig plan heeft ontwik keld. De minister stelt dat het welis waar voor de hand ligt om het belo ningssysteem na de kamerbrede afkeuring te laten vallen, maar dat zij zichzelf daar niet toe kan bren gen, omdat het systeem in het bui tenland goed werkt. Het idee van de minister gaat er van uit dat gemeenten die mee doen aan haar actie een startpre mie krijgen van één gulden per in woner met een minimum van 10.000 en een maximum van 100.000 gulden. Lukt het een ge meentebestuur om het aantal ver keersslachtoffers dank zij extra maatregelen met minimaal vijf proceht in een jaar terug te bren- AMSTERDAM (GPD) - Toeristen kunnen voortaan aan het einde van de A-2 (de belangrijkste invalsweg van Amsterdam) rechtstreeks een kamer boeken in een veertigtal ho tels in de hoofdstad. Directeur J. Moreu van de Amsterdamse VW stelde het eerste 'infopaneel' in ons land gistermiddag in gebruik. Infopaneel Nederland BV, de le verancier van de elektronische communicatie-panelen, verwacht de komende jaren nog 199 van der gelijke elektronische wegwijzers langs de Nederlandse autosnelwe gen te zullen plaatsen. Daartoe heeft men al vergunningen aange vraagd en verkregen. Binnenkort zal ook aan de grens met West- Duitsland (grensovergang Bergh- autoweg) een dergelijk paneel offi cieel in gebruik worden genomen. Het infobord in Amsterdam staat op de plaats nabij de Utrechtse- brug waar vroeger de VW een in formatie-kiosk bemande. "De toe nemende bezuinigingen hebben ons er toe gedwongen dit kantoor tje te moeten sluiten", zo verklaar de John Moreu gistermiddag. "Bo vendien was de aanloop ook wat mager". Het infopaneel, dat 24 uur per dag in bedrijf is, geeft de informa tie in vijf talen. De toerist die om een slaapplaats verlegen zit, vindt op het paneel de namen van de ho tels, variërend van een vijf-sterren hotel tot een jeugdherberg. Ook zijn in het paneel dia's te zien van de veertig deelnemende hotelbe- drijven, waardoor de toerist ook een beeld krijgt van hoe het hotel er uit ziet. Via een intercom kan de toerist een kamer reserveren, nadat hij zich er van tevoren van overtuigd heeft of het hotel nog kamers vrij heeft. Daartoe zijn signalen op een toetsenbord aangebracht. Is die hotelreservering tot stand geko men, dan zorgt een printer voor een routebeschrijving naar het ho tel. Die laatste functie van het paneel was overigens nog niet te zien als gevolg van blikseminslag twee we- nel, een tweede Coentunnel, en een tweede brug over de Waal bij Zalt- bommel. Als de vier tunnels in één keer worden aangelegd (kosten: 1.4 mil jard gulden), kan de tol op 1,50 tot 1,75 gulden worden vastgesteld. Dat moet dan ook gelden voor elke vergelijkbare andere tunnel in de Randstad. Zouden de tunnels onaf hankelijk van elkaar worden aan gelegd, dan moet een ritje door de Blankenburgtunnel (de tweede Be- neluxtunnel) 3,50 tot 4,00 gulden kosten. De commissie-Oele vindt een brug over de Westerschelde inte ressant, maar niet zo dringend. Overigens is dat één van de weini gen, dan volgt een bonus van 5.000 gulden per "bespaard" slachtoffer. Volgens de bewindsvrouw past de actie goed in haar streven om het aantal verkeersdoden in 1990 met tweehonderd te hebben ver laagd en het aantal zwaar gewon den met 1.500. In 2000 moet het aantal slachtoffers 25 procent lager zijn dan in 1986. De minister bestrijdt dat het toe val een belangrijke rol zou spelen. Zij wijst erop dat alleen gemeenten met meer dan 20.000 inwoners meetellen waardoor het toeval minder telt. Bovendien wordt bij de beoordeling of een gemeente re sultaat heeft bereikt gekeken naar het gemiddelde over een periode van drie jaar, aldus Smit-Kroes. ken geleden. De exploitant van het infopaneel had trouwens meer te genslag: het paneel zou eigenlijk al een maand geleden (bij het begin van het toeristenseizoen) in ge bruik worden genomen, maar die termijn bleek niet haalbaar. Infopaneel Nederland BV ver wacht binnenkort ook een paneel te kunnen plaatsen dat is voorzien van een optische lezer. Daarmee kan de toerist vanaf het paneel met een credit-card zijn hotel-reserve ring betalen, hetgeen voordelen heeft voor de hotelbedrijven, die daarmee zeker kunnen zijn dat de toerist, die heeft geboekt, ook ge bruik zal maken van de door hem bestelde kamer. Volgens de producent zullen de in Nederland te plaatsen panelen in de toekomst ook worden voor zien van lichtkranten. Eén van de gebruikstoepassingen is bijvoor beeld de directe informatie van de stand van zaken met betrekking tot de files op de Nederlandse we gen. Hiertoe bestaan al verregaan de contracten met de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspoli tie. Die contacten leidden er gisteren toe, dat rond twaalf uur de Rijks weg A-2 (Amsterdam-Utrecht) in beide richtingen voor alle verkeer werd afgesloten. Dit omdat een door Infopaneel gehuurde helikop ter enige minuten boven de geno digden en het paneel kon rondhan gen om een hoeveelheid confetti uit te strooien. Daarmee zorgde de producent in ieder geval voor de nodige rust en had de autosnelweg iets weg van de autoloze zondag uit 1973. De kosten van het infopaneel, zo als dat nu in gebruik is genomen langs de A-2 bedragen anderhalve ton. De 40 in Amsterdam aangeslo ten hotels dragen daarin bij. Naast een eenmalig entreebedrag van 1.800 gulden betalen de deelne mende hotels per jaar nog eens een bedrag van 1600 gulden als abon nementsgeld. Het infopaneel is bestand tegen ge projecten waarvan de voorberei ding al ver is gevorderd. Deze com missie meent dat een dergelijke brug minimaal 750 miljoen gulden zal kosten, maar dat kan volgens haar ook oplopen tot bijna 900 mil joen. De combinatie van bedrijven die er een plan voor heeft zegt het voor 625 miljoen te kunnen doen. De commissie-Le Blanc, die de projecten van de andere commis sie financieel heeft beoordeeld, vindt dat er een speciale bank moet komen voor financiering, uit voering en exploitatie van infra structurele projecten. Een naam heeft zij ook al: Nederlands Insti tuut voor de Financiering van In frastructuur, het NIFI. In beide commissies hadden top functionarissen zitting van de ver zekeringsconcerns Centraal Be heer en Aegon, uit de financiële wereld (Mees en Hope. Robeco, Van Lanschot), de ANWB, Philips, het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, het NCW zelf, en enke le burgemeesters. Ook andere bezwaren tegen het beloningstelsel wijst de minister af. Het idee van de Raad voor de Verkeersveiligheid om te belonen op basis van activiteiten spreekt Smit-Kroes niet aan. Het zou veel werk voor het departement met zich meebrengen om de activitei ten te beoordelen en te controle- Volgens wethouder A. Auer van Haarlemmermeer wordt een deel van het geld gebruikt voor het fietspadenplan in de uitgebreide poldergemeente en voor het veilig- maken van de rotonde bij Rijsen- hout. Tevens wordt een deel van het geld gebruikt om in Zwanen burg een veilige route te maken voor rolstoelgebruikers. vandalisme, zegt de exploitant. De dia's en de plattegrond waarop de ligging van de hotels met lampjes is aangegeven zijn voorzien van ko- DEN HAAG (GPD) - Nadat de ANWB begin deze week besloot om op alle kantoren donorcodicils beschikbaar te stellen, gaat de or ganisatie in het komende nummer van het maandblad De Kampioen in diverse talen een 'anti-donorco dicil' afdrukken. Dit is bestemd voor verontruste leden die na hun overlijden in het buitenland per se geen weefsels en organen wensen af te staan. In België, Oostenrijk, West- Duitsland, Frankrijk, Engeland, Spanje en alle Scandinavische lan den geldt dat organen en weefsels kunnen worden verwijderd, indien de overledene niet beschikt over een document waaruit blijkt dat deze dit niet wilde. De wetgeving is alleen van toepassing op mensen met de nationaliteit van die landen. Volgens de ANWB is er dus geen enkele reden voor onrust op dit punt. Er is niets van bekend dat in het buitenland ooit zomaar orga nen en weefsels zijn Verwijderd. De ervaring leert dat men zelfs heel voorzichtig is met de lichamen van buitenlanders die wel een donorco dicil bii zich dragen. De ANWB-woordvoerder zegt dat het anti-donorcodicil bedoeld is voor mensen die er extra zeker van willen zijn dat hun lichaam na hun dood onaangetast blijft. De ANWB hoopt echter dat veel men sen juist het donorcodicil invullen, gezien het tekort in ons land dono rorganen en -weefsel. Hier is de re gel van kracht dat alleen organen mogen worden verwijderd als er speciale toestemming is verleend. Onderzoek naar kinderontucht Oude Pekela doodgebloed GRONINGEN (GPD) - "Binnen afzienbare tijd" stopt de rijkspoli tie het onderzoek naar de kinde rontucht in Oude Pekela, wellicht al volgende week. Er is geen enkel spoor. "Justitie heeft alles gedaan wat mogelijk was", zegt officier van justitie A. J. Blok. "We bekij ken de laatste draadjes, maar ik ben er niet erg optimistisch over dat die nog wat opleveren". De analyse die de Centrale Re cherche Informatiedienst in Den Haag van het vastgelopen onder zoek maakte, heeft niets opgele verd. Ook het - nog op te stellen - eindrapport van de kinderpsychia ter G. Mik, die de verhalen van de kinderen doornam, zal geen nieuw licht op de zaak werpen, verwacht Blok. In wezen is de politie met haar onderzoek nog even ver als zes we ken geleden. Er zijn geen verdach ten, er is geen huis gevonden waar de seksspelletjes zich zouden heb ben afgespeeld. Over porno-mis bruik blijkt niets. De tien recher cheurs die constant met de zaak bezig zijn geweest, hebben de ver klaringen van veertig kinderen niet met feiten kunnen staven. 1,1 gelvrij kunststof glas, terwijl de voet van het paneel, waarachter zich de computer bevindt, uit brandkaststaal is vervaardigd. DEN HAAG (ANP) - Het Koningin Juliana Fonds (KJF) gaat geld steken in welzijnswerk dat door de overheidsbe zuinigingen in gevaar komt. Het fonds acht dit noodzake lijk, omdat er gaten vallen in het netwerk van sociaal-cul tureel werk en maatschappelijke dienstverlening. Het be stuur maakte dit bekend bij de presentatie van het jaarver slag in Den Haag. ZIEKENHUISPATIËNTEN VERHUISD ELSPEET.'HARDERWIJK (ANP) - Door een fusie van drie kleine streekziekenhuizi gisteren alle 172 patiënten van het Boerhaaveziekenhuis in Elspeet overgebracht naar wijk. Onder de verhuizende patiënten bevond zich ook couveusebaby Chantal, die i geneesheer-directeur Zaan. Chantal en haar moeder kregen een cadeautje aangeboden. i de omgeving van Harderwijk werden 2 St.Jansdalziekenhuis in Harder- ziekenhuis werd begroet door (foto ANP» Na 25 jaar omzwervingen vindt dit beeld, 'de Houtwerker' van de Joego slavische beeldhouwer Miletic, misschien toch nog zijn bestemming. Het is destijds, als eerbewijs aan de Zaanse arbeiders, gemaakt in opdracht van de gemeente Zaandam. Toen het klaar was wilde die het beeld niet meer hebben, maar de huidige gemeente Zaanstad overweegt nu het alsnog een plaatsje te geven. Intussen vertoeft de Houtwerker 'in ballingschap' op het Waterlooplein in Amsterdam. (foto anp» Het infopaneel bij de Utrechtsebrug in Amsterdam. BEELD IN BALLINGSCHAP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3