'Tankwagen is nog geen rij dende bom' Golfoorlog slaat zeer diepe wonden in Irak mmmm Ongeluk in Herborn: samenloop van omstandigheden Japan wil taalbarrière met computer slechten Enquête studenten: toenemende belangstelling voor geloof DONDERDAG 9 JULI 1987 Achtergrond DEN HAAG - De remmen van vrachtwagens die ge vaarlijke stoffen vervoeren, zijn vaak niet in orde. Ze remmen ongelijk en soms zelfs onvoldoende. Dit zegt keurmeester L. van der Kolk van het keuringsstation van de Rijksdienst voor Wegver keer in Den Haag. Het waren juist de weigerende remmen van een tankwagen met 36.000 liter benzine, die een drama in het Duitse stadje Herborn veroorzaakten. door Weert Schenk Van der Kolk heeft geen cijfers van het aantal vrachtwagens dat in zjjn keuringsstation op de remmen wordt afgekeurd. Ande re veel voorkomende manke menten zijn: speling op de stuur inrichting en een onvoldoende verlichting. Desondanks is zijn totale indruk dat de trucks over het algemeen goed onderhouden worden. Vrachtwagens die bestemd zijn om gevaarlijke stoffen te ver voeren, moeten eerst door een toelatingskeuring heen. Daarna moeten ze verplicht elk jaar op nieuw naar een strenge inspec tie. Wanneer iets niet goed is, wordt geen keuringscertificaat afgegeven. Woordvoerders van de Rijks politie, het Korps Controleurs Gevaarlijke StofTen, en de Alge mene Verladers en Eigen Ver voersorganisatie (EVO) die chauffeurs opleidt, stellen dat mede dankzij de strenge regelge ving, het zeker niet onveilig is op de Nederlandse wegen. „Er zijn geen rijdende bommen", zeggen zij. Dat betekent niet dat er geen ongelukken gebeuren of dat een ramp als in Duitsland onmoge lijk is. 1 Tankwagens met gevaarlijke stoffen worden geregeld gekeurd, r e blijven werken met mensen". Ontploffing Zij wijze er op dat in Herborn een ongelukkige samenloop van omstandigheden plaats greep. De remmen van de vrachtwagen raakten oververhit en weigerden verdere dienst. De truck kantel de tegen een druk beklante ijssa- lon, waar na de botsing en de daarop volgende ontploffing van de lading brandstof ook nog gas leidingen explodeerden. Dat laatste hoeft niets met de gevaar lijke stoffen te maken te hebben. G. Hoeveman van de Algeme ne Verkeersdienst van de Rijks politie zegt dat de technische staat van de tankauto in orde kan zijn geweest. Het kan zijn dat de chauffeur te langdurig heeft ge remd. Verkeerd gebruik van de techniek leidt ook tot ongeluk ken. „We blijven werken met Volgens Hoeveman gebeuren in ons land relatief weinig onge vallen met gevaarlijke stoffen op de weg. Op verzoek van het mi nisterie van verkeer en water staat doet de Rijkspolitie regel matig controles op de weg. „Op het totale wagenpark is men hier knap en veilig bezig", zegt Hoe veman. „De geconstateerde ge breken hoeven niet tot catastro fes te leiden. De ondernemers die zich met het transport van ge vaarlijke stoffen bezig houden, nemen geen risico's". Het vervoer van gevaarlijke stoffen over land is gebaseerd op wetgeving die in heel Europa ge lijk is. Ons land heeft als enige een Korps Controleurs Gevaarlij ke Stoffen, dat er voor moet zor gen dat alle regels worden nage leefd. In andere landen voert de reguliere politie die controle steekproefsgewijs uit. Wellicht dat bij controles daarom meer overtredingen geconstateerd worden bij buitenlandse vracht wagens dan bij Nederlandse. Commandant Modderkolk van dit Korps Controleurs zegt dat zijn mensen vooral de- papieren inspecteren die bij het transport van de gevaarlijke stoffen horen. Bekeken wordt of het keurings certificaat aanwezig is. Meestal is dat het geval, zeg Modderkolk. De overtredingen betreffen meer de onjuiste invulling van de ver voersdocumenten. Spaanse camping Wanneer het keuringscertifi caat is verlopen, moet de tank wagen aan de kant. De lading moet dan in een andere tank worden overgeheveld. Zoiets ge beurt ook als de tank overbela- den is, waardoor de inhoud geen ruimte heeft om uit te zetten. Dit was onder andere in de jaren ze ventig de oorzaak van de ontplof fing van een tankwagen bij de Spaanse camping Los Alfaques, waarbij vele doden vielen. De technische staat van deze truck was trouwens ook niet goed. Modderkolk wijst er op dat in ons land vrachtwagens met ge vaarlijke stoffen niet zomaar overal mogen rijden. Ze moeten bepaalde routes volgen, die zo veel mogelijk de bebouwde kom mijden. Er is schriftelijke toe stemming nodig van de betref fende gemeente om van de route af te wijken. Ook is bijvoorbeeld een vergunning noodzakelijk om erg gevaarlijke stoffen te lossen op voor publiek toegankelijke plaatsen. Conclusie van Modder kolk: „Het is aanvaardbaar vei- lig"- De EVO, die chauffeurs op leidt voor het omgaan met ge vaarlijke stoffen, zegt ook dat de situatie zo veilig mogelijk is. „De bedrijven nemen niet zomaar mensen aan voor deze wagens. Het is opvallend hoe verantwoor delijk deze chauffeurs zich voe len. Het zijn ook geen cowboy achtige types die zich met veel bravoure manifesteren", aldus woordvoerder Romijn. Hij vertelt dat de chauffeurs al tijd een kaart bij zich dragen waarop staat welke maatregelen ze ipoeten nemen als er iets ge beurt terwijl ze een bepaalde ge vaarlijke stof vervoeren. Maar, erkent de EVO-man, daar heb je weinig aan bij ongelukken, zoals in Herborn, die kettingreacties veroorzaken. TOKIO (AP) - De Japanse tech nologische industrie houdt zich de laatste tijd niet alleen met de ont wikkeling van allerlei hoogstand jes op bijvoorbeeld audiovisueel gebied bezig, maar heeft zich ook gestort op de verdere ontwikkeling van vertaalcomputers. Computers worden in dit land van de techniek gezien als dé manier om de taalbar rière met het buitenland te slech ten. Japan ervaart deze taalbarrière als een onaangename en in feite onnodige complicatie in de betrek kingen met het buitenland, en dan met name op het gebied van de handel. Het mag genoegzaam be kend zijn dat maar weinig buiten landers de Japanse taal machtig zijn. De Japanners zelf komen vaak niet verder dan een veelal niet toereikende kennis van het Engels. Ongeveer twee jaar geleden zag de eerste generatie van Japans-En gelse vertaalcomputers het licht. De machines waren voorzien van electronische stemmetjes die niet zelden met uiterst merkwaardige vertalingen op de proppen kwa men. Toen een programmeur een van deze eerstelingen de opdracht gaf de Engelse zin „I am feeling fi ne" te vertalen, luidde de vertaling zoiets als „Ik ben erg gevoelig voor blauwe luchten". Computers die kunnen vertalen van Engels naar Frans of andere westerse talen zijn inmiddels al weer een tijdje op de markt. De kloof tussen Engels en Japans daarentegen leek in eerste instan tie een vrijwel onoverbrugbare. Een onderzoeker van het Japanse electronica-bedrijf Fujitsu toont zich nu optimistisch. „Vijf jaar ge leden had ik het niet voor mogelijk gehouden, maar nu denk ik dat vertaalcomputers binnen de ko mende vijf jaar zelfs economisch rendabel zullen blijken", aldus John Mackin. Het programma voor een Engels Japanse vertaalcomputer vereist zeer veel redactioneel werk vooraf vanwege de complexiteit van het Japans dat vaak met beschrijvin gen werkt in plaats van met duide lijke definities. Volgens Mackin is men nu echter al zo ver dat verta lingen met behulp van computers net zo veel tijd in beslag nemen als vertalingen van ervaren tolk-verta- lers. Het nu door Fujitsu ontwikkelde vertaalsysteem maakt het mogelijk om één pagina tekst binnen 40 tot 50 minuten te vertalen. Binnen dit tijdsbestek zijn alle handelingen verricht en is de door de computer opgehoeste tekst ook nog door een professionele vertaler geredigeerd. Een jaar geleden nam dit proces nog anderhalf uur in beslag. Mac kin verwacht dan ook dat dit jaar BAGDAD - De eerste indruk van Bagdad doet de buitenlandse be zoeker zich afvragen of de zes en een half jaar oude oorlog met de aloude vijand van de Arabieren, het Perzische Iran, geen verzinsel van de westerse media is. De stad met een bevolking van vier miljoen baadt 's avonds in een zee van licht, die het hoge silhouet en de schitterende beelden en mo numenten van de metropool op treffende wijze doen uitkomen. In de visrestaurants langs de oevers van de Tigris is het een komen en gaan van mensen die zich te goed doen aan gebakken 'asgouf, een soort baars die veel voorkomt in brak water. door Ed Blanche, AP Overdag worden de bazaars be laagd door koopjesjagers, onder wie veel Noordkoreaanse bouw vakkers en Joegoslavische techni ci. De markttransacties spelen zich af onder het luide gehamer van ko persmeden die potten en pannen vervaardigen, en het geschreeuw van tapijtverkopers die hun waar met krachtige stem aanprijzen. Langs de brede boulevards en autowegen rijden rood geverfde dubbeldekkers langs moskeeën met in turkoois uitgevoerde koe- Een aandachtig merkt echter onder dit schijnbaar normale beeld al gauw de wonden op die de oorlog in het maatschap pelijk leven heeft geslagen. De lit tekens variëren van gaten tussen de huizen op plaatsen waar een Iraanse raket is ingeslagen, tot zwarte rouwvlaggen die wapperen van woningen waar oorlogsslacht offers worden betreurd. Bovenal geldt dat de oorlog zich heeft ge worteld in het zenuwgestel van de natie. Er zijn maar weinig verkeers agenten te zien. De meesten wer den enkele maanden geleden naar het front gezonden toen de Iraanse Revolutionaire Gardisten de poor ten naderden van Basra, de op één na grootste stad van het land. Belasting Irak heeft ongeveer een miljoen mannen onder de wapenen. Iedere man die gezond van lijf en leden is en tussen de 18 en 45 jaar oud, moet twee jaar in het leger, ge volgd door 15 jaar waarin hij voor herhaling kan worden opgeroepen. Voor een land met een bevolking van slechts 15 miljoen zielen, bete kent dit een zware belasting. Westerse diplomaten zeggen dat het leger net als vorig jaar uit vrees voor een nieuw Iraans offensief in de zomervakantie studenten en hun professoren zal oproepen. Zelfs schoolkinderen krijgen een „oorlogstraining". Om de economie draaiende te houden hebben de Irakezen onge veer een miljoen Egyptenaren en andere buitenlandse werknemers naar hun land gehaald. Deze gast arbeiders vullen de lege plaatsen in het bedrijfsleven op, die het gevolg zijn van de dienstplicht en de oor logvoering. In de wijken van de armen en de zeer armen, met hun uitstekende „shenashil" of bewerkte houten balkonnetjes, kan de bezoeker de gewonden van de oorlog aantref fen: jonge mannen in rolstoelen of op krukken, verminkten en blin den, zittend op het trottoir, lang zaam drinkend van hun met karde mom gekruide Turkse koffie of kaart spelend. „Ieder gezin is wel door de oor log getroffen," aldus Abdullah, een accountant die alleen commentaar wilde geven op voorwaarde dat zijn naam niet voluit zou worden gebruikt. Iraakse autoriteiten stel len het weinig op prijs dat de bur gers de oorlog, de politiek of de economie met buitenlandse bezoe kers bespreken. „Zij bezitten allemaal een zoon of broer die gedood of verminkt of gevangen genomen is. Ieder gezin heeft één of meer mannen in het leger." Abdullah zelfheeft twee zo nen aan het front. Een derde zoon zit thuis. Hij mist een hand en een been door een granaatexplosie. Functionarissen weigeren gege vens te verstrekken over de verlie zen aan Iraakse zijde. Buitenlandse diplomaten schatten het aantal do den echter op zeker 100.000. Daar naast zouden ongeveer 250.000 sol daten gewond zijn geraakt. Veldslagen De regering van de socialistische Baathpartij van president Saddam Hoessein tracht de gevolgen van de oorlog voor de bevolking zoveel mogelijk te verzachten. Daarbij wordt doelbewust een beleid ge voerd dat erop is gericht de oorlog aan het oog van de burgers te ont trekken. Tijdens de grote veldslagen die bijna samenvallend met de sei zoenswisseling jaarlijks vier tot vijf maanden worden gevochten, wor den de lijken van de slagvelden in triplex Iristen per spoor vervoerd naar een koelhuis aan de westelij ke rand van Bagdad. Van daaruit worden de stoffelijke resten in kleine aantallen vrijgegeven. Om de omvang van het dodental te ver donkeremanen, zijn massale open bare begrafenissen verboden. De soennitische, sji'itische en christelijke begraafplaatsen van Bagdad zijn sinds het begin van de oorlog in september 1980 aanzien lijk gegroeid. De oorlog begon toen Saddam Hoessein het door revolu tie geteisterde Iran binnenviel in de hoop op een vlugge overwin ning. In plaats daarvan raakte het Iraakse leger verwikkeld in een nog een aanzienlijke tijdsbespa ring zal kunnen worden gereali seerd. Momenteel worden vertaalcom puters door zo'n 12 verschillende Japanse firma's op de markt ge bracht. Zij zijn in een hevige con currentiestrijd verwikkeld om dit vooral in de toekomst zeer lucratie ve aandeel op de vertaalmarkt naar zich toe te trekken. Shakespeare In februari van dit jaar is een ge zamenlijk studieprogramma van start gegaan van IBM-Japan en de Carnegie-Mellon University in Pennsylvania, VS. In eerste instan tie zal het onderzoek zich concen treren op computervertalingen van computerhandboeken „omdat die nu eenmaal gestructureerder in el kaar steken dan een tekst van Sha kespeare", aldus een woordvoer der. Tot nu toe zijn van de eerste ge neratie Japans-Engelse vertaal computers 2.300 stuks verkocht; het leeuwendeel werd aangekocht door universiteiten en ziekenhui- Saddam Hoessin - zelfverheerlijking - oorlog die doet denken aan het loopgravenconflict van de Eerste Wereldoorlog. Een Assyrisch christen, Joseph, verklaart hierover: „Wij hadden een aardig klein begraafplaatsje aan de rand van Bagdad. Thans is er zo'n toestroom dat de regering ons alle grond heeft gegeven waar om wij verzochten, om de martela ren van Saddams oorlog ter aarde te kunnen bestellen. Het is overal in de sjad hetzelfde". Leden van de militaire politie pa trouilleren door de straten op zoek naar deserteurs en dienstweige raars. Deserteurs die worden ge pakt, worden in hun eigen woon wijken in het openbaar gefusil leerd. Volgens Iraakse zegslieden heeft deze praktijk tot gevolg ge had dat het aantal deserties aan zienlijk is afgenomen. Weerbericht De regering oefent strenge cen suur uit. Veel buitenlandse publi caties zijn verboden en de meeste radio- en tv-uitzendingen uit het buitenland worden gestoord. De staatsmedia maken geen mel ding van terugslagen in de oorlog. Alleen overwinningen worden ge meld. Zelfs het weerbericht is ge heim, omdat de regering veronder stelt dat de Iraanse luchtmacht er van zou kunnen profiteren. Iraanse vliegtuigen hebben ver scheidene jaren geen bommen op Bagdad geworpen, hoewel de stad recent getroffen is door een tiental raketten van Russische makelij. De raketten werden tijdens de jongste grote veldslagen van janua ri en februari door Libië aan Iran geleverd. De daken van alle hoge gebou wen en regeringskantoren staan vol met luchtafweergeschut, dat in de meeste gevallen aan de straatzij de wordt afgeschermd. Ook bij de twaalf bruggen over de Tigris is zwaar geschut opgesteld. Het aan de Tigris gelegen paleis van Saddam wordt omringd door een groot aantal elitetroepen en stellingen, die veelal zijn onderge bracht in de verkoeling van palm- bosjes. Bovenop de gewelfde toe gangspoort zijn twee kanonnen ge plaatst. De uitrusting is voorzien van een glazen zonnewering om de militairen te beschermen die de ka nonnen bemannen. Bij de muren die het terrein omgeven, mogen geen auto's stoppen. Nieuwe rijen appartementen die aan' de andere zijde van de rivier waren gebouwd voor de gezinnen van hoge ambtaneren,--staan leeg, omdat zij zich binnen geschutsaf- stand van het paleis bevinden. Centrale punt De in 1935 geboren Saddam kwam in 1979 aan de macht en heeft zichzelf gebombardeerd tot het centrale punt van de oorlogsin spanning. Zijn foto is overal te zien, op gigantische aanplakbor den, winkelruiten, autoruiten, ka lenders en zelfs polshorloges. Er is wel dégelijk kritiek en ver zet tegen de oorlog, maar Saddam staat geen openlijjce oppositie toe. In 1980 bedroegen de Iraakse olie inkomsten 25 miljard dollar en was er sprake van betrekkelijke wel vaart. De oorlog heeft dit echter al lemaal veranderd. Het land heeft thans een buitenlandse schuld van tussen de 30 en de 50 miljard dol- Uit een enquête onder studen ten in Leiden, Rotterdam en Utrecht trekt de Evangelisatie beweging Nederlandse Studen ten (ENS) de conclusie dat er in de studentenwereld een groeien de belangstelling is voor geloofs zaken, al is die belangstelling in houdelijk 'erg verward'. De meeste mensen die met ge loofszaken bezig zijn weten nau welijks onder woorden te bren gen wat zij geloven. De belang rijkste voedingsbodem voor de ontwikkeling van godsdienstige overtuigingen lijkt - naast de op voeding - het persoonlijke ge voelsleven te zijn. In de nieuwe generatie studenten leeft de overtuiging dat de belangrijkste kant van het leven weinig te ma ken heeft met studie, weten schap of carrière, maar meer in de sfeer van het 'bovennatuurlij ke' moet worden gezocht. De invloed van het kerklid maatschap op overtuigingen en gedragingen is wat de grotere kerken betreft minimaal. Wel is er voor het eerst sinds jaren een toenemende waardering voor kerk en kerkgang te bespeuren. Het bijbelbezit lag 4 procent ho ger dan een paar jaar geleden, nu 65 procent. Óp de vraag echter of de deelnemer aan de enquête de laatste maand persoonlijk in de bijbel -had gelezen, antwoordde 82 procent met nee. In Leiden bleek 18 procent van de onder vraagden geregeld kerkganger te zijn. De vorige keer was dat de helft lager. Maar het percentage rooms-katholieken en hervorm den dat de vragen beantwoordde was dan ook opvallend hoog. Op de vraag 'Wie is Jezus Christus voor jou?' antwoordde 6 procent een mythe, 28 procent een historisch persoon, 21 pro cent een voorbeeld, profeet en dergelijke, 27 procent de Zoon van God, 11 procent een symbool (alleen bestaande in het denken van de mens zelf), terwijl 7 pro cent geen antwoord wist. In ver gelijking met een vorige enquête is de groep die Jezus Christus al leen als historisch ziet kleiner ge worden. Er is een toenemende waardering voor de persoon van Jezus. Hemel en hel In een leven né dit aardse le ven gelooft 44 procent, maar 42 procent kan met geen mogelijk heid zeggen wat dat zal zijn. Ze kunnen zich niet vinden in ter men als hemel, hemel en hel, reïncarnatie, onpersoonlijk voortbestaan of een geestenwe reld waarmee contact mogelijk is. Van alle ondervraagden ge looft 5 procent in 'hemel of hel' en 11 procent wel in een hemel maar niet in een hel. De kijk op de bijbel is ook heel verschillend. Bijna 40 procent ziet de bijbel als historisch of ge deeltelijk historisch geschrift, 9 procent als mythe, 19 procent als regel voor het leven van gelovi gen, 13 procent als het Woord van God, 17 procent als bron van wijsheid (niet historisch), terwijl 5 procent geen mening heeft. Voor 39 procent is zelfont plooiing en eigen geluk de zin van het leven, 29 procent denkt daarbij aan zichzelf én anderen, 15 procent wil in eerste instantie iets voor anderen betekenen. Het antwoord 'zelfontplooiing' werd door 42 procent van de eerste- tot en met derdejaars studenten ge- - geven, iets meer nog bij mannen dan bij vrouwen (41 tegen 37 pro cent). Dat antwoord was een 'topper' bij de economen: 70 pro cent. Terug uit Suriname 'Uitzichtloos'. Zo typeert se cretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken in Neder land de situatie in Suriname na een bezoek van een week. Dat bezoek was op uitnodiging van het Zeister Zendingsgenoot schap, samen met afgevaardig den van de Evangelische Broe dergemeente en de Nederlandse Zendingsraad. Van der Zee: "Er is totaal geen invoer en de eigen fabrieken werken niet of nauwelijks door gebrek aan onderdelen. De poli tieke situatie is ook vrijwel uit zichtloos. Legerleider Bouterse is niet in staat het bosland te ver overen op Brunswijk en die kan op zijn beurt Paramaribo niet in handen krijgen. Een patstelling. De behandeling van politieke ge vangenen en het terroristische optreden van het regeringsleger duiden op schrikbarende schen ding van de mensenrechten". Het contact met de Surinaam se kerken versterken en informa tie krijgen over de toestand in het land was het doel van de reis. De delegatie heeft zich beperkt tot contact met de kerken in Pa ramaribo en omgeving. Van der Zee: "Verder kun je niet ko men". Het hele regime draagt volgens hem het stempel van 'knoeierij'. "Het zijn dilettanteri ge dictators". "Dat geeft aan de ene kant het voordeel dat er ma zen in het net zijn, maar aan de andere kant leidt het tot onbere kenbare acties. In een gewone dictatuur weet iedereen wat wel en wat niet mag. In Suriname is dat volstrekt onduidelijk. Het re gime doet wel steeds toezeggin gen over verkiezingen en een nieuwe grondwet, maar niemand heeft er vertrouwen in". De bevolking is erg sceptisch over een oplossing, merkte ds. Van der Zee. "De Surinamers zijn ongeïnteresseerd. De voed selpakketten van familieleden en kerken uit Nederland maken de omstandigheden nog enigszins houdbaar. Alleen de kerken zijn voor de bevolking nog een teken van hoop. Alle hulp aan de vluchtelingen loopt via de ker ken. Die willen terug naar de de mocratie; ze zijn duidelijk in hun stellingneming". Terug in Nederland wil de de legatie oproepen tot steun aan de Surinaamse kerken, materieel en immaterieel. Voedselpakketten en medicijnen zijn er welkom. Ook kerkelijke acties tegen schending van de mensenrech ten moeten worden onder steund. Van der Zee: "De vraag is alleen hoe. We kunnen het we reldkundig maken, maar verder kun je niet veel doen. Heel be langrijk is datje solidariteit blijft betuigen". Orgels Vorig jaar werden onder be geleiding van de orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk vijf nieuwe kerkorgels in gebruik genomen. Acht zijn her steld en 10 gerestaureerd. Dat meldt het jaarverslag van de Het bouwen of herstellen van een orgel is doorgaans een zaak van lange adem, schrijft de com missie. Tussen het uitbrengen van een voorlopig rapport en de oplevering ligt gemiddeld 4 jaar. Vorig jaar werden 37 voorlopige rapporten uitgebracht. Er kwa- opdrachten bin- Hervormde Kerk: beroepen te Valkenburg-Meerssen A. J. K. Witte Bellingwolde-Blijham (Gr.); aangenomen naar Terborg W. P. Ferguson Spannum-Ku- baard (Fr.). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Lelystad D. Rietdijk Moerkapelle; bedankt voor Tho- len C. J. Meeuse Rotterdam- Zuid. Werkloosheid. De Wereld raad van Kerken heeft zijn 309 lid-kerken opgeroepen meer te doen tegen de werkloosheid. In een pas verschenen rapport wordt ervan uitgegaan, dat ten minste 10 procent van de werk nemers in de 24 meest geïndus- trialseerde landen zonder werk zit. Voor de ontwikkelingslan den gaat de commissie af op schattingen. Zo zou in Afrika on geveer 40 procent van de be roepsbevolking werkloos zijn, in Azië 26 en in Latijns-Amerika zelfs 60 procent.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2