'Von Bartels uit huiskamer 'Wat ging er in hen om?' Duitse schilder in Katwijks Museum Trajecta met 125 deelnemers Actrice Hannelore Schroth overleden DONDERDAG 9 JULI 1987 RADIO-TV-KUNST PAGINA 19 KATWIJK - Als schilder van zee stukken en scheepsschilderijen was Von Bartels één van de favo rieten van keizer Willem 11, die een groot aantal van zijn werken voor zijn privé-verzameling heeft aange kocht. De zee, in al haar nunances van kalm tot razend, was veelvul dig het onderwerp van zijn werken. De Duitse schilder Von Bartels heeft deelgenomen aan de meest belangrijke internationale exposi ties in die tijd, zoals Wenen (1894), Bazel (1898), Barcelona (1898), Ve netië (1903) en Amsterdam (1903 en 1907) waar ook belangrijke tijdge noten Max Liebermann en Jozef Israëls werden tentoongesteld. Hij verwierf diverse internationale prijzen en was erelid van The Royal Institute of Painters in Wa ter Colours, de belangrijkste ver eniging van aquarellisten in Enge land. Von Bartels was ook goed be kend met de Haagse school. Een aantal van deze Hollandse schil- Foto-expositie DEN HAAG (ANP) - Den Haag gaat zich met een fototentoonstel ling presenteren in Japan. De ten toonstelling sluit aan op de grote Mondriaanexpositie uit de collec tie van het Haags Gemeentemu seum, die de komende maanden in diverse Japanse steden wordt ge houden. Het is de bedoeling dat de foto's na Japan in andere landen worden tentoongesteld. De fototentoonstelling toont de gemeente Den Haag in al haar fa cetten. Naast de historische be zienswaardigheden als de paleizen zijn ook de hedendaagse architec tonische stadsvernieuwingsprojec ten te zien. Een Hamburger van goede huize, al jong door de zee gegrepen, die in 1887 voor het eerst naar Katwijk kwam en het vissersvolk ontdekte. Hans von Bartels (1856-1913) schilderde naast strandtaferelen ook interieurs, met vooral haardvuren en tegelschouwen, waarbij de mens nooit ontbrak. Zestig schilderijen, allen afkomstig uit Katwijkse collecties, vormen de tweede speciale tentoonstelling in het Katwijks museum van deze internationaal gewaardeerde schilder. Waar een klein museum groot in kan zijn. door Saskia Stoelinga ders heeft hij persoonlijk gekend. Zo bood op 23 maart 1908 het be stuur van het Schilderkundig Ge nootschap Pulchri Studio Von Bartels een diner aan in het ge nootschapsgebouw aan het Lange Voorhout in Den Haag. Naast het bestuur, waarin onder anderen H.W. Mesdag en Willem Maris zit ting hadden, zaten vele kunste naarsleden met hun dames aan. Na de Jan Toorop-tentoonstel- ling die meer dan 7000 bezoekers naar het smaakvol ingerichte Kat wijkse museum trok, nu dus de Duitse schilder Hans von Bartels. Arie van der Plas, penningmeester van Stichting Katwijks Museum, vertelt waarom toch die drang be staat om grote aandacht trekkende exposities te organiseren. "Rond de eeuwwisseling was Katwijk een belangrijke trekpleis ter voor kunstenaars uit alle wind streken. Von Bartels was één van de vele buitenlandse schilders die het vissersdorp bezochten. Kat wijk was gezellig, en niet zo mas saal als bijvoorbeeld Schevenin- gen. Veel van die schilders waren in de kost bij de gewone Katwij- kers. Vaak betaalden zij met schil derijen. Daardoor hebben veel Kat- wijkers een binding met de schil derkunst en met name zeegezich ten, strandtaferelen, knusse dorps gezichten spreken ze aan". Vrijwilligers Dat de Katwijkse bevolking be trokken is bij het museum blijkt ook uit het grote aantal betalende leden dat het Oud-Katwijks Ge nootschap telt (ruim 1500) en het grote aantal vrijwilligers (ruim 200) dat elk moment paraat is om het bestuur bij te staan: met het inrich ten van het museum tot schoonma ken van de vloeren. En dan hebben we het nog niet over sponsors die zonder problemen geld geven voor een catalogus (tweetalig Neder lands/Duits) die niet onder doet voor een boekwerk uit het Stede lijk of Rijksmuseum in Amster dam. Op de vraag waarom er voor Von Bartels is gekozen, antwoordt Van der Plas: "Toorop was een kostba re en zeer arbeidsintensieve ten toonstelling. Veel schilderijen moesten we van buiten Katwijk halen. Daar kwamen soms trans portkosten van zo'n 5000 gulden bij kijken. We hebben nu uit de 950 geregistreerde kunstenaars die ooit in Katwijk hebben geleefd en gewerkt een keus gemaakt. Hans von Bartels is van nationaal en in ternationaal belang. In 1903 is er na een tentoonstelling in Duitsland geen aandacht meer aan hem be steed. In Nederland al helemaal niet, terwijl zijn schilderijen in mu sea in heel Europa hangen. Met de naam van Von Bartels ging die van Katwijk over de gehele wereld", zegt de penningmeester met zicht bare trots. "Een ander motief was dat veel Katwijkers een schilderij van hem hadden hangen en wij dus niet het hele land door hoefden of met ver voerskosten te maken kregen". In natura Ook kreeg het Katwijks museum jaren geleden van een kleinzoon van Von Bartels die in Wassenaar woonde een aantal werken in bruikleen. Van der Plas: "Toen de familie naar Australië emigreerde belden ze op met de mededeling dat ze wat schilderijen van hun grootvader langdurig in bruikleen wilden geven. Samen met de kunstwerken die het genootschap al op veilingen had gekocht, kwa men wij op 20 werken in eigen be zit". "De overige 40 - eigenlijk 60, maar er is een keus gemaakt - ko men uit Katwijkse huiskamers. Hier in Katwijk weten we alles, dus ook waar de Von Bartels' hingen", zegt van der Plas geheimzinnig, die niet verder wil uitweiden over hoe en waar hij ze vandaan heeft gekre gen. Wel wil hij kwijt dat de kleinzoon uit Wassenaar Katwijkse vrouwen als hulp in de huishouding had. "Bij hun vertrek hebben deze vrouwen ieder wat schilderstuk ken gekregen. De rest is door Kat wijkers aangekocht of verkregen door betaling in natura. Er is bij voorbeeld wat aangetroffen bij fa milieleden van vroegere hotelhou ders die hun diensten met een doekje zagen betaald, je kunt rus tig zeggen dat de vele blijken van genegenheid die Von Bartels in de vorm van schilderijen bij Katwijk se vrienden achterliet nu de kern vormen van de tentoonstelling". "De catalogus is natuurlijk niet voor niets tweetalig. We hopen be halve de Katwijkers en Nederland se toeristen ook de Duitse toeristen te interesseren voor ons museum. Von Bartels is zeker een onder werp dat de grote massa aan spreekt". Komen er nog meer grote ten toonstellingen? "Oh ja. Het is net een uit de hand gelopen hobby. We stoppen niet. De volgende tentoon stelling die we in ons hoofd heb ben, wordt van de schilder G. Mun- the". De tentoonstelling van het werk van Hans von Bartels duurt tot 27 september. Het Katwijks Museum is open van dinsdag tot en met za terdag 10-12.30 uur en van 14.00- 17.00 uur. De catologus met af drukken van het werk en een kunsthistorische beschouwing van drs. H. Kraan, hoofd afdeling Buitenlandse Kunst van het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie, is verkrijg baar voor 20 gulden. In Katwijk maakte Von Bar tels talloze schet sen van duinen, het strandde zee, de visserschepen, en natuurlijk de bevolking. Ook gebruikte hij Kat wijk als basis voor uitstapjes naar lJmuiden, Leiden. Scheve- ningen, Dor drecht, Hoorn, Edam, Enkhui zen, Medemblik en Zeeland. Dit schilderij van d Houtzaagmolen 'De Herder' aan de Haarlemmer- trekvaart in Lei den maakte hij in 1909 ifoto pd Biograaf in verf liield van Katwijkers T Vrouw met drie kinderen. In deze gouache zit een driehoekscompo sitie met drie (be zorgde) gezichten als hoekpunten. Het toppunt van de driehoek wordt gevormd door het gezicht van de moeder. Tekenen haar gelaat ver driet en zorg over de niet teruggeko men vader? Hier op kan het dragen van de zwarte mutsen wijzen, die in katwijk on der de witte muts zat en niet als dracht voor kwam? (foto pr) MAASTRICHT (ANP) - In de Eu rohal in Maastricht is de derde Tra jecta, een kunstmanifestatie met verkoopbeurs, begonnen. Er na men 125 kunstenaars uit Limburg aan deel met in totaal 750 werken, in hoofdzaak schilderijen, beelden en grafiek. De manifestatie heeft rond de 700.000 gulden gekost; waarvan een groot gedeelte afkomstig is van een provinciale subsidie en van sponsoring door een aantal bedrij ven. De kunstmanifestatie Trajecta '87 duurt tot en met 2 augustus en is dagelijks geopend. MUNCHEN (DPA) - De Duitse actrice Hannelore Schroth, bui ten de Bondsrepubliek vooral bekend van film en televisie, is gisteren op 65-jarige leeftijd in München overleden. Hannelore Schroth speelde zeer uiteenlopende rollen, zowel in luchtige vermaaksfilms als ook Blanche in 'A Streetcar Na med Desire' van Tennessee Wil liams ('Endstation Sehnsucht') en de Alte Dame in 'Besuch der alten Dame' van Friedrich Dür- renmatt. In de nasynchronisatie van buitenlandse speelfilms in Duitsland verduitste zij de stem van Ingrid Bergman. Hannelore Schroth werd in een toneelspelersfamilie gebo ren. Haar ouders waren Heinrich Schroth en Kathe Haack. Haar stiefbroer Carl-Heinz Schroth is bekend als toneelspeler en regis seur. Zij werd op 10 januari 1922 in Berlijn geboren en keerde na het bezoeken van een pensionaat in Lausanne in 1938 terug naar Berlijn, waar zij op de toneel school ging. Schroths eerste filmrol was in 'Spiel im Sommerwind' van re gisseur Roger von Norman. Er volgden nog veel films, waaron der 'Kitty und die Weltkonfe- renz' van Helmut Kautner. Hij vroeg haar ook voor 'Under den Brücken' uit 1945, die wel haar beste filmrol is genoemd. Als toneelspeelster debutteer- de Schroth in 1939 op de Berliner Volksbühne. Na de oorlog speel de ze in Wenen, in het Theater in der Josefstadt, en in 1949 ging ze naar de Bondsrepubliek, waar ze veel speelde in München en West-Berlijn en door Gustaf Gründgens naar het Schauspiel- haus in Düsseldorf werd ge haald. In de jaren daarop trad ze weer in veel films op. Op de Fest- spiele van Recklinghausen zag men haar in 1967 in Brechts 'Mutter Courage', naast Lotte Le- nya. Voor de rol van Claire in Dürrenmatts 'Besuch der alten Dame', kreeg zij in 1969 de Gro- te-Hersfeldprijs. In 1980 werd zij onderscheiden met de Filmband in Gold. Hannelore Schroth is ge trouwd geweest met de acteur Carl Raddatz en de diepzeeon derzoeker Hans Hass. Na proble men met de gezondheid in de ja ren zeventig werd het wat stiller rond haar. KATWIJK-De stoere vissersvrouw met sterk geaccentueerde werkhanden houdt het kind veilig in haar armen en kijkt verlangend uit naar haar man. De bomschuit kan elk moment afmeren bij het Katwijkse strand. De klijnhaalder staat klaar om de ankerlijn op te halen. De bomschuiten op de achtergrond staan met de neus naar de zee gekeerd als teken dat ze snel zullen uitvaren. Het is midden in het visseizoen. Dit kleurrijke schilderij, getiteld 'Wachten op de schuiten', is in het bezit van Katwijks museum, en staat afgebeeld op de omslag van de fraaie en informatieve catalogus over het leven en werk van Hans von Bartels. Deze Duitse schilder zocht contact met de gewone Kat wijkers. Hij mengde zich heel be wust onder de bevolking, want om mensen goed te kunnen schilde ren, wilde hij precies weten hoe ze leefden, hoe ze over dingen dach ten en wat er in hen omging. Hij deelde hun zorgen en verdriet en voerde eindeloze gesprekken met de oud mannen van het dorp om meer aan de weet te komen over het vissersleven. Soms liet hij een kind poseren dat hij later als meis je weer als model gebruikte en ver volgens als jonge moeder. Hij wordt daarom ook wel eens een 'biograaf in verf genoemd. Zijn vuistregel luidde: wat je ziet, dat kan je ook schilderen, als je maar kijken en schilderen kunt. De door de natuur geharde vis sers en vissersvrouwen in hun kle derdrachten leverden een schat aan motieven op. Niet alleen voor Von Bartels maar ook voor de hon derden anderen die rond de eeuw wisseling in Katwijk verbleven. Katwijk had de rol overgenomen die Scheveningen voorheen had vervuld. Met het afgraven van het Dekkersduin, de aanleg van de ha ven en het verrijzen van het lu xueuze Kurhaus had Schevenin gen veel van het oorspronkelijke karakter verloren. De kunstenaars van de Haagse School moesten toe zien hoe veel van hun geliefde plekjes werden opgeofferd aan de vooruitgang en velen keerden Den Haag de rug toe. Thuisleggers Toen de schilder in de zomer van' 1887 voor de eerste maal naar Kat wijk aan Zee kwam, was de plaats nog niet veel meer dan een groot vissersdorp. Het Groot Badhotel of 'De Zwaan' heeft hij nimmer van binnen gezien. Hij logeerde, en dat is zo kenmerkend voor hem, het liefst bij de Katwijkers die 'thuis leggers' hielden. Zijn eerste con tact met Katwijk is dan ook begon nen bij eenvoudige mensen in het Eerste Duinpad; het ^ézin van de toen 34-jarige scheepstimmerman Kees van der Wiel die vier kinde ren had. Daar was het bepaald nog geen luxe. Hij moest het ook doen met water uit de 'pet' (waterput) en van riolering was ook geen sprake. Hans von Bartels die uit een wel gestelde adellijke familie stamde, werd op 25 december 1856 gebo ren. Zijn vader stierf een paar we ken voor zijn komst. Mevrouw von Bartels wijdde zich aan de opvoe ding van haar enige kind. Zij hield van reizen en nam haar zoon regel matig mee. De jongen genoot van deze reizen en nam altijd een schetsboek mee om de hoogtepun ten in wat krabbels te kunnen vast leggen. Ook thuis behoorden teke nen en schilderen tot zijn favoriete bezigheden. Op 14-jarige leeftijd stond het vast dat hij kunstenaar wilde worden. De familie had ech ter iets ander-s met hem voor. Een loopbaan als ingenieur was al uit gestippeld en het kostte de vastbe raden jongen veel moeite zijn moe der zover te krijgen dat zij bereid was het voor hem op te nemen te gen de rest van de familie. Zo kwam Hans von Bartels in 1874 dan toch in de leer bij Rudolf Hardorff die in Hamburg een grote reputatie genoot als marineschil der. Hardorff was een man van de oude stempel die over een enorme vakkennis beschikte. Hij fabriceer de van natuurlijke kleurstoffen zijn eigen verfsoorten en wist let terlijk alles van navigatie, scheep- stypen en tuigage. In 1876 toen zijn leermeester hem niets meer kon bijbrengen vertrok hij naar de Aka- demie van Düsseldorf. Zijn studie reizen gingen naar het noorden en het zuiden; als er maar water in de buurt was. Hij werkte aan de kus ten van de Noordzee en de Oostzee, in Dantzig en op het eiland Rügen. maar ook in Venetië, aan het Lago Maggiore en aan de Rivièra di Le- vante. Aquarel Na zijn huwelijk met Wanda Grosz in 1882 reisde hij meestal in gezelschap van zijn vrouw, die haar reisimpressies vastlegde in, deels op waarheid, deels op fanta sie berustende historische vertel lingen, zoals 'Aus der Chronik des Adrianus Pars'. Met hun drie kin deren logeerden zij vaak bij boer Jacob van der Marei in de Zuid- straat. Zijn reizen naar Nederland wisselde Von Bartels soms af met andere bestemmingen. Zo maakte hij in 1894 voor het eerst de over tocht naar Engeland, waar hij Cornwall bezocht en de steile gra- nietkust van Landsend. Op de te rugreis bewonderde hij in Londen het werk van een van zijn favoriete kunstenaars: William Turner. Bei den hielden van de aquareltech niek. Turner werkte namelijk op dezelfde manier als hij. Net zoals Von Bartels gaf hij er de voorkeur aan de waterverf als dekverf te ge bruiken en het wit van het papier zelden mee te laten spelen, terwijl de eigenschap van waterverf juist is dat hij door verdunning transpa rant kan worden opgebracht, waar bij de kleurpigmentatie zodanig in DAHL FAVORIET - Kinderen tus sen acht en twaalf jaar lezen graag een boek van Roald Dahl. Dat is gebleken uit een onderzoek van de openbare bibliotheken in Den Haag. De kinderen hadden de keus uit 29 boeken die ze volgens de on derzoekers waarschijnlijk niet zelf uit de rekken zouden pakken. Dahl's kinderboek 'De giraffe, de peli en ik' werd door 53 van de 810 deelnemende kinderen gelezen en beoordeeld met een 9 gemiddeld. het papier dringt dat het wit van het papier blijft meespelen. Hoewel Von Bartels het werken met olieverf nooit heeft opgege ven, begon hij al in 1879 te experi menteren met deze techniek. Hij ontdekte ook de andere mogelnk- heid die het gebruik van waterverf bood. Waterverf heeft de eigen schap snel te drogen en vereist daardoor een zekere snelheid van werken. Von Bartels hield ervan om datgene wat hij zag zo snel en direct mogeijk weer te geven. Hij ontwikkelde een persoonlij ke, direct herkenbare, stijl. Hij was niet alleen origineel in de manier waarop hij met waterverf werkte, maar ook zijn kleuren en composi ties getuigen van vakmanschap. Toen de schilder nog in zijn sterf jaar (1913) zijn vertrouwde dorp opzocht was het met de bomschui ten op het strand, die hij zo vaak had geschilderd, een aflopende zaak. De kunstenaars bleven weg en de Eerste Wereldoorlog gaf de genadestoot aén Katwijk als kun stenaarskolonie. Van Ruysdael moet miljoen opbrengen ALKMAAR (GPD) - Een land schap van Salomon van Ruysdael, voorstellend een gezicht op de Sint Laurenskerk in Alkmaar, wordt vrijdag bij Christies in Londen ge veild. De geschatte opbrengst ligt tussen de 200.000 en 250.000 pond. In Nederlands geld omgerekend, kan het hoogste bod dus een slor dige één miljoen gulden belopen. Het 62 x 93 centimeter metende en uit 1644 daterende paneel ver toont een 17e eeuws Hollands land schap met een lage horizon en gro te luchtpartij. De stadswal is be langrijk voor de compsitie: op die diagonaal kan de bebouwing tegen de lucht afsteken. De diagonale 'ei landoever' op de voorgrond geeft de mogelijkheid figuurtjes neer te zetten. De ruimte voor de hoge luchten, met de verwaaide wolken, was voor het eerst door Esaias van de Velde opgeëist; als een van de vroege realisten - de eerste twintig jaar van de zeventiende eeuw - schilderde hij een ty pisch Hollands landschap. De schilder Van Goyen was bij hem in de leer en Salomon van Ruysdael is volgens velen op zijn beurt een leerling van Van Goyen. Salomon van Ruysdael trok omstreeks 1616 van zijn geboorteplaats Naarden naar Haarlem. Hij kwam er in het schildersgilde en noemde zich toen nog Salomon van Goyen. In 1648 had hij zitting in het bestuur van het gilde en al voor die tijd kon hij zich een vermogend man noemen. In het Rijksmuseum van Am sterdam begint overigens op 3 ok tober de grote overzichtstentoon stelling 'Onze meesters van het landschap'. Naast zes rivier- en duinlandschappen van Salomon van Ruysdael zijn er tien land schappen van zijn vermaarde neef Jacob van Ruysdael.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19