Raas: 'Er zit nog meer in' Breukink aast op witte trui r ËÖS m Directie en jury doen water bij de wijn Jean-Paul blijft nuchter Van Poppel zorgt voor derde zege in acht dagen Canins en Longo nog steeds klasse apart Lezers vragen bèl öf toni even lings voorde l4A9ste„iietfo'pr$&! Revanche uit woede DONDERDAG 9 JULI 1987 PAGINA 15 'Echte werk moet nog beginnen' EPINAY-SOUS-SENART (GPD) - Ook in Frankrijk be gint Erik Breukink naam te maken. Als hij 's morgens in de Rue de la Republique in Troyes het podium beklimt om de presentielijst te tekenen, stelt speaker Daniël Mangeas hem met stemverheffing voor aan het massaal toegelopen volk. „Dames en heren, hier komt 'Eriek Broikien', de re velatie van Holland, die onlangs derde is geworden in de Ronde van Italië. Een prachtige prestatie van deze jonge, veelbelovende coureur". Zonder op of om te kijken ver- Frankrijk gaat het allemaal veel laat Neerlands wielerhoop het po- nerveuzer toe in het peloton. Je drinken hebt er meer gedrang en daardoor ook dium weer om wat eten in te slaan voor de rit naar Epinay- sous-Senart. Breukink blijft be scheiden. De Gelderlander (23), die speciaal voor het wielrennen in Bergen op Zoom is neergestreken, beseft als geen ander dat hij er nog dan de Giro' lang niet is. valpartijen. Dat komt Erik. Breukink wordt La Grande Bouclé aan de orde wa ren. De langste ooit verreden was in 1947, toen er tussen Vannes en Saint Brieuc liefst 139 kilometer la- omdat de druk om te presteren gen. De Belg Raymond Impanis, hier groter is voor de ploegen. Voor tegenwoordig met een geluidswa- ons als Panasonic geldt dat ook. De Tour is nu eenmaal belangrijker Saumur Loudun Vy6km 10 juli 87,5km Tijdrit Individueel g CernayQ64.5km 10e Q87.5km Etappe Futuroscope Hoewel het Breukink allemaal nog niet is meegevallen, is hij nog geen dag in de problemen geko men. Het 'jonkie' wordt overigens ook wel een beetje ontzien door Post. „Ik moet natuurlijk net als ie der ander voor de ploeg werken, maar nu ik niet zo heel goed ben, hoef ik ook weer niet zo hard te werken. Dat heeft ook geen enkele zin, want dan ben je zo opge brand". De coming-man mag dan nog geen al te goede benen hebben, een blik in het algemeen klassement leert dat Breukink toch mooi in de top 30 staat. En het zit er in dat hij morgen verder stijgt. Dan staat de tijdrit van Saumur naar Futurosco- pe op de rol. De eerste grote schoonmaak. In de wetenschap dat tijdrijden een geliefde discipline Tot dusver is hij niet in beeld ge- van Breukink is, moet er iets moois weest tijdens deze Tour. Daarvoor voor hem mogelijk zijn. is Breukink trouwens ook niet di- ttrff reet ingehuurd. Ervaring opdoen WlltG tFUl en verder rijpen als potentieel ron- Het enige probleem zou de grote derenner, zo lichtte ploegleider afstand (87,5 kilometer) kunnen Post de keuze van Breukink toe. zijn. Een tijdrit uit de oude doos, Via de media maakte Post in alle toen dergelijke etappes geregeld in toonaarden duidelijk dat er toch vooral geen verwachtingen moch ten worden gewekt. Deze Tour dient slechts als leerproces. Heeft het jonge talent al iets opgestoken in de eerste Tour-week? „Nou nee, dat wil ik niet zeggen. Het echte werk moet nog beginnen. Ik denk aan de tijdrit van morgen en de bergetappes. Daarin worden de klassementen gemaakt. Ik zal die cols in de Tour een beetje moeten leren kennen. Vier van die bergen in de Tour is toch weer heel wat anders dan twee of drie in Italië". Nerveuzer De eerste dagen zijn Breukink niet meegevallen. „Leuk is an ders", bekent hij eerlijk. „Ik rij nog niet zo goed, al gaal het de laatste dagen steeds beter. In Duitsland was het ook meteen erg lastig en bovendien ontzettend warm, daar moest ik toch wel even aan wen- Het verschil tussen de Tour en de Giro is hem ondertussen al wel duidelijk geworden. „Hier in gen bij wielerwedstrijden aanwe zig, was de winnaar. De laatste tijd rit van het kaliber van morgen da teert al weer van 1960 (83 km) met de Zwitser Rolf Graf als snelste Tegenwoordig wordt nog slechts een keer per jaar zo'n rit 'contre le montre' georganiseerd. De liefheb bers van dit werk kunnen hun hart altijd ophalen in de Grand Prix des Nations. Daarin zal Breukink wel licht ook zijn opwachting maken. In dat licht gezien is de solotocht door het 'leerzame' pretpark van Futuroscope voor hem een goede proeve van bekwaamheid. Zo kijkt hij er zelf ook tegenaan. „Ik zal ook alles geven en dan zie dan wel waar het schip strandt. Wil je als klassementsrenner slagen, dan zul je dit ook moeten leren. Mijn langste tijdrit tot nu toe ging over 45 kilometer. Ik ben be nieuwd wat ik op de dubbele af stand kan". Gaat het morgen goed, dan doe men de perspectieven op waarnaar Breukink heimelijk uitziet. Hij hoeft dan wel niets te presteren, hij blijkt nu toch snode plannen te hebben. Breukink: „Tuurlijk, heb ik die. Ik heb er nu de moraal - Hoe zien die eruit Breukink: „Ik wil proberen die witte trui (voor de beste jonge ren ner in de Tour - red.) te pakken. Lukt dat niet, nou pech gehad, maar ik vind dat als je naar zo'n ronde als deze gaat, je toch een be paald doel voor ogen moet heb ben". EPINAY-SOUS-SENART (GPD) - De competentiestrijd tussen de Tour-directie enerzijds en de wed strijdjury onder leiding van de Zwitser Louis Wermelinger ander zijds, is (voorlopig?) in de minne geschikt. Voor de etappe naar Epi- nay-sous Senart gingen beide par tijen in Troyes rond de tafel om de gerezen problemen te bepraten. Daar bleek dat de Tour-directie zich had gestoord aan het eigenzin nige gedrag van de internationale juryleden, van wie ook de Neder lander Wim Jeremiasse deel uit maakt. Jeremiasse: „Men vond dat wij te provocerend waren in ons optre den. Dat leidde tot irritaties over en weer. Zo gaf adjunct-directeur Marillier dinsdag tijdens de etappe naar Troyes enkele volgauto's groen licht om het peloton te pas seren, terwijl mijn collega Trine dat nou juist had verboden". Die machtsstrijd was zelfs de renners niet ontgaan. In Troyes deed Laurent Fignon zijn beklag over chaotische toestanden rond het peloton. „Was Lévitan er nog maar", verzuchtte de tweevoudige Tourwinnaar zelfs. „Hij had de koers altijd strak in de hand. De heren van deze jury voelen de zaak niet aan en hun beslissingen lopen over te veel schijven". Waarna de jury de bal terugkaat ste naar de Tour-directie, die een te bemoeizuchtige houding werd ver weten. Volgens Jeremiasse is alles nu weer in het reine. „We hebben een goed gesprek met elkaar ge had. Daarin is afgesproken dat wij, en niemand anders, de koers lei den. Van onze kant hebben we toe gezegd wat minder op onze strepen te gaan staan. Het komt er in het kort op neer dat we allemaal een beetje water bij de wijn hebben ge daan". Het was me het dagje wel! De overwinning van Jean-Paul van Poppel is me helemaal ontgaan. Steeds als ik deze dagen zelf in België ga koersen, houdt een of ander voorval me van de televi sie weg. Vorige week miste ik een tv-reportage omdat mijn fiets ge stolen was. In Sint Niklaas, waar ik gisteren koerste, heb ik op nieuw iets meegemaakt dat ik nog nooit eerder in mijn carrière heb beleefd. Door een organisato rische blunder begon de wed strijd ruim drie kwartier te laat. Er waren namelijk niet genoeg seingevers voorradig. Seingevers zijn de mensen die de gevaarlijke punten op het parkoers moeten bewaken. Toen de organisatie dat pro bleem eindelijk had opgelost en de afstand was teruggebracht van 160 tot 140 kilometer, konden we alsnog van start. Maar niet voor lang. Ik lag met Danny Clark, de baanrenner, dertig se conden voor op het peloton, toen we ineens het bevel kregen te stoppen. Op een polderweggetje, waar we elke ronde langskwa men, had een paard kennelijk zijn buik vol van het wielrennen. Het beest was uit de wei gebroken en bevond zich plotseling midden tussen de renners. Een valpartij was het onvermijdelijke gevolg. Voor twee Belgische renners liep het allemaal heel slecht af. Jos op 't Eynd werd met een hersen schudding afgevoerd en ene Van de Walle, wiens naam me verder niet zoveel zegt, blesseerde voor zover ik weet zijn gewrichtsban den vrij ernstig. Na weer een dik half uur op onthoud, volgde er een nieuwe start. Clark en ik mochten de nog verder ingekorte wedstrijd met dertig seconden voorsprong ver volgen, maar de snee was er door die vertraging natuurlijk hele maal uit. Wat voor mij een dag werd om zo snel mogelijk te vergeten, was een paar honderd kilometer ver der zuidwaarts een onvergetelij ke dag voor Jean-Paul van Pop- pel. Het moet een heerlijk gevoel zijn voor hem dat hij aan de ver wachting dat hij een rit zou win- EPINAY-SOUS-SENART (GPD) - Doof was Jan Raas gis teren voor de dreigementen van de jury. In de slotfase van de etappe naar het Parijse voorstadje Epinay stuurde hij zijn ploegleiders wagen dwars door het peloton naar voren. Op het risico af een waarschuwing of een fikse geldboete te krijgen, negeerde hij het geschreeuw vanuit zijn Tour- radio. De mededeling die hij zijn renners te brengen had was essentieel. „Ze moesten met één man minder aan de leiding gaan rijden. Anders werd die ontsnapte Colum- biaan te vroeg teruggepakt. Dat mocht pas zes kilometer voor de finish gebeuren. Dat was het beste voor Van Pop pel", oordeelde Raas. nuten en 42 seconden. De Italiaan se huismoeder Canins eindigde i Sable-s Hij temde de achtervolgers en di rigeerde zo vanachter het stuur zijn supersprinter, een dag tevoren door tactische fouten de mist in ge gaan, naar de overwinning. De der de ritzege van de SuperConfex-bri- gade in acht dagen wedstrijd. „Je gaat er vanuit dat je probeert één ritje te winnen, je hoopt op twee, maar ik wist dat drie mogelijk -Sarthe als tweede op vijf moest zijn. Nu zeg ik: er zit nog meer in", aldus Raas. „Want de ploeg draait twee keer zo goed als ties van de Ronde van Frankrijk kwam met aanzienlijk grotere tijd- vorig jaar tijdens de Tour", voor vrouwen, maar werd gisteren verschillen over de streep. Zonder een enkele illusie op een De 38-jarige Canins, die haar goed eindklassement, heeft Raas beenspieren vooral in de bergen een team samen kunnen stellen dat benut, won de voorafgaande twee zich op dagsuccessen kon richten. Ronden van Frankrijk. Longo moest het in „haar" etappekoers „De ploeg is veel uitgebalanceer- steeds met klein verschil afleggen der dan vorig jaar. Vooral omdat tegen de Italiaanse, maar werd vo- we er met Van Poppel een sprinter rig jaar wereldkampioene op de bij hebben, een afmaker. Ook al weg en in de achtervolging. Boven- weet je dat dat niet dagelijks lukt, dien is ze houdster van drie we- is er toch een man waarop je de tac- relduurrecords, de aanval van Mie- tiek kunt afstemmen. Bovendien ke Havik in Wenen ten spijt. zijn we een stuk sterker geworden, met renners als Verhoeven, Jakobs De Nederlands kampioene uit en Gölz er bij". Wat ontbreekt in Soest lijkt te zijn hersteld na het die equipe is het brein op de fiets, mislukken van de recordpoging. In SABLE-SUR-SARTHE (ANP) - Maria Canins en Jeannie Longo zijn een klasse apart. De suprema 3 te meer duidelijk bij de start van de vierde Tour Feminin. De Francaise Longo won de inleiden de tijdrit over 2,9 kilometer in 3 mi- Sport op TV VANDAAG 14.50-17.10 BBC 1 Rechtstreekse re portage van de Open golfkampioen- schappen van Schotland. 15.30-16.45 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden 9e etappe Orléans-Renazé in de Tour de Fran- ting Moments: Wk kunstryden 'I met Torville en Dean. 17.15-19.00 BBC 2 Open Golfkam- pioenschappen van Schotland. 17.55-18.15 Ned 2 Studio Sport. Sa menvatting van de vandaag verre den etappe in de Tour de France (Orléans-Renazé). 18.35-18.50 BRT 1 Tour '87. Samen vatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Or léans-Renazé). 22.30-23.05 SCH Super Sport. 23.20-23.50 BBC 2 Open Golfkam- pioenschappen van Schotland. VRIJDAG 09.30-10.00 SCH Play Golf. 15.02-18.10 BBC 2 Reportage van de Open golfkampioenschappen van Schotland. 16.00-17.15 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks verslag van de vandaag verreden 10e etappe Saumur-Futuroscope (individuele tijdrit) in de Tour de France. 16.00-17.15 BRT 1 Ronde van Frank rijk. Rechtstreeks verslag van de 10e etappe van Saumur naar Futu roscope (individuele tijdrit). 16.30-17.00 Did 2 Freizeit. Tips voor vrijetijdsbesteding: bergbeklim men in de Dolomieten. 17.40-18.15 Ned 1 Tros Sport. 18.35-18.50 BRT 1 Tour '87. Samen vatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Sau mur-Futuroscope). vroeg gaan rijden en met te veel renners. Dat moest vandaag an ders", had hij de equipe voorge houden. Bovendien ontstond er tij dens de achtste rit tussen Troyes en Epinay een opmerkelijke soli dariteit van een aantal belangrijke ploegen. In de achtervolging op de 23-jarige Columbiaan Julio-Cesar Cadena, die nota bene in de enige Tour-etappe dit jaar waarin zelfs geen klimmetje van de vierde cate gorie voorkwam een solo reed 167 kilometer en een maximale voorsprong nam van 13 minuten en 47 seconden, werden heel wat handen ineengeslagen. De vlucht van Cadena was niet echt verontrustend, maar het bete kende wel een slopend karwei wanneer één ploeg de hele kloof had moeten* overbruggen. Nu kwam er hulp van de Italiaanse ploeg van gele truidrager Erich Machler. „Maar die reden net zo lang tot het gat klein genoeg was om de trui te kunnen behouden. Voor ons onvoldoende", aldus Raas. Vervolgens kreeg zijn forma tie (eerst met twee renners: Solle- de proloog moest Havik, dertiende Maar opnieuw bewees Raas dat veld en Jakobs, daarna met nog op vijftien seconden, één landge note laten voorgaan. Monique Knol moest dertien seconden toe geven op Canins en eindigde als achtste. ook vanuit de auto noodzakelijke bijsturingen te maken zijn. In de ochtenduren dicteerde de ploegleider in de bespreking al de strijdwijze. „We zijn dinsdag te ADVERTENTIE twee man: Peeters en Ducrot), steun van de ploeg van sprinter Bruno Wojtinek, die van Laurent Fignon en Adrie van der Poel. „Dat was zo afgesproken", wist Maarten Ducrot te vertellen. „Zoiets groeit spontaan", meldde Van Poppel en Raas hield het er op dat het zwaar ste werk toch door zijn team was verricht. nen heeft kunnen voldoen. Als ex- kamergenoot van hem weet ik dat hij nu onder alle omstandig heden nuchter zal blijven. Dat is al heel wat. Over die groene trui maakt hij zich nog geen enkele il lusie. Dank zij Van Poppel heeft Su- perconfex zijn derde zege binnen, dus wordt het hoog tijd dat PDM en Panasonic nu eens met een antwoord komen. Wat dat betreft ben ik erg benieuwd naar mor gen, wanneer die lange tijdrit van 87,5 kilometer veel duidelijk heid zal verschaffen. Onze Neder landse klassementsrijders, Eric Breukink en Steven Rooks, zullen dan toch eens wat moeten laten zien. Op dit moment kan ik niet zo goed zeggen hoe ik Rooks moet inschatten, maar van Breukink vind ik dat hij tot nu toe te ver achter in de groep eindigt. Dat is een slecht voorteken, tenzij hij er nu al mee bezig is al zijn krach ten te bundelen voor die belang rijke dag. Het is trouwens toch heel moei lijk te voorspellen hoe het morgen gaat verlopen, want zelfs de er varen tijdrijders hebben maar heel weinig routine in tijdritten over deze afstand. Je moet je krachten nu beter dan in elke an dere rit tegen de klok kunnen do ceren. Ook het tijdig innemen van voedsel is nu een heel belang rijkfacet. Ik ben ervan overtuigd dat zich toch een aantal renners op die twee zaken gaat vergalopperen. In dat verband houd ik mijn hart vast voor Didi Thurau, waar ie dereen morgen op rekent. Juist hij heeft nogal eens de neiging he vig van start te gaan. Als hij dat nu weer doet, komt hij zichzelf ge garandeerd tegen. Maar ik hoop niet dat het zover komt. Thurau tip ik daarom toch maar als win naar. Mottet is voor mij de twee de kandidaat. In Machler en Da Silva zie ik de outsiders. En de klassementsrijders. Die weten al lemaal wat hun te doen staat Wie de Tour wil winnen, mag morgen zeker geen steek laten vallen. HENNIE KUIPER - Is Gert Jakobs bang dat hij Parijs niet haalt? (Denny Kregel, Eelde) Jakobs: „Daar ben ik helemaal niet bang voor. Waarom zou ik? Als ik niet ziek word, moet ik de Tom- kunnen uitrijden. Al zal ik het in de bergen niet gemakkelijk krijgen. Dat ik nu wel eens echter het pelo ton binnenkom, betekent niet dat ik slecht rij. Dan heb ik mijn werk gedaan en laat ik mij de laatste ki lometers een beetje uithollen". - Hoe werkt het puntenklasse ment. Hoeveel punten zijn er bij aankomst te verdienen en worden er bij tussensprints bonificatiese conden gegeven. Hoe kom je aan de tomatentrui? (H. Vrijhoef, Nieuw- Vossemeer) 1. De 25 eerste renners van elke etappe krijgen punten, aflopend 25 tot 1. Verder zijn er onder weg tijdens de tussensprints ook punten te verdienen. Die gaan naar de nummers 1,2 en 3. Zij krijgen respectievelijk 4, 2 en 1 punt. 2. Bij de tussensprints (de zoge heten 'Catchen') zijn ook bonusse conden te verdienen, eveneens voor de eerste drie. De verdeling is hier 6, 4 en 2. 3. Degene die de meeste punten verzamelt in de Catch-sprints draagt de 'tomatentrui'. - Als ik zelf op mijn racefiets rij heb ik altijd last van vliegjes in mijn mond. In de Tour de France zie ik dat renners een bril dragen om hun ogen te beschermen, maar ik wil weten watje kunt doen tegen die vliegjes in je mond? (R. Schrier, Vlissingen) Henk Lubberding: „Met je mond dichtrijden. Zeker als je trimmer bent, want als die met hun mond open moeten fietsen is het geen trimmen meer. Wij hebben er in de Tom de France minder last van. Je hebt vooral veel vliegjes in de lucht als het warm is en je aan de kust rijdt, waar de lucht vochtig is". Vragen voor deze rubriek kunt u van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 11.00 uur 's och tends telefonisch stellen aan een van de sportredacteuren van het Leidsch/ Alphens Dagblad: tel. 142005. Spanning AUTOBANDEN*UITLATEN*ACCU'S SCHOKDEMPERS 'TREKHAKEN PLUS HET VOORDEEL VAN DE^K KWALITEIT Dagelijks geopend van 8 tot 17.30 uur -zaterdog's 8.45 tot 13 uur LEIDERDORP ALPHEN ZOETERMEER Lijnbaan 9 Meerkoetstraat 1 Dorpsstraat t/o nr. 2 071-891308 01720-72001 079165152 Op de vingers gekeken door de hoofdsponsor, die naast hem in de auto zat, toonde de Zeeuw de situa tie volledig meester te zijn. En in derdaad verliep de 205 kilometer lange rit precies zoals hij het zich had voorgesteld. In de finale had de sprinter nu wel de steun, die hij een dag eerder miste. Proloogwin naar Jelle Nijdam reed het gaatje dicht naar de kort voor het slot ónt- snapte Phil Anderson, die wanho pig probeert nog wat prestige te winnen. De hellende weg was in het voordeel van Van Poppel, die „uit het wiel" van Bontempi („Ik kon niet de goede versnelling rij den door een defect versnellings apparaat") kwam en in die positie ongenaakbaar bleek. werd gereden dan de voorgaande etappes (38 kilometer per uur) en met de langste etappe (260 kilome ter) voor de deur is dat een uitste kende aanloop naar de bijna ne gentig kilometer lange tijdrit van morgen, waarin de Tour de France in een vastere vorm zal worden ge goten. Dan zal blijken of de klim mers zwaar geleden hebben onder het tempogeweld van deerste da gen. Lucho Herrera maakt zich geen zorgen: „Als ik met twaalf mi nuten achterstand aan de voet van de Pyreneeën kom, kan ik nog win nen", zei hij. Spanning is er vooral bij de Fran sen. Die zien vol verwachting uit naar de tijdrit, in de hoop dat Char- ly Mottet er de gele trui kan over nemen van Erich Machler. „Maar in de Dauphiné Libéré heeft hij me in de etappe tegen het horloge met een halve minuut verschil versla gen. Ik verwacht dan ook niet de trui te kunnen pakken. En over de Tour de France winnen denk ik voorlopig helemaal niet. Er zijn in Berlijn 207 renners gestart, waar van er 206 een of meer slechte da gen hebben. Die ene renner die geen slechte dag tegenkomt wordt de eindwinnaar", aldus Mottet. EPINAY-SOUS-SENART (GPD) - De voorbereiding mag dan per fect geweest zijn, in de laatste honderden meters moest Jean-Paul van Poppel het toch helemaal alleen doen. Het 24-jarige Utrechtse sprintwonder mag dinsdag dan geen mirakel hebben verricht, giste ren vestigde hij voorgoed zijn naam als massasprinter. „Want een etappe in de Tour de France winnen wordt toch altijd hoger aangesla gen dan twee ritten in de Giro pakken", besefte de dolgelukkige ren ner uit de equipe van Jan Raas. Zijn nederlaag van de dag te voren was een extra motivatie om ditmaal wel de kroon op het ploegenwerk te zetten. „Ik sliep gisteren alleen op een kamer en heb er goed over na kunnen denken. Ik was kwaad op mezelf. Het zat me goed dwars, hoewel ik precies wist waarom het niet gelukt was. Omdat je kwaad bent, ben je wel nerveu zer, maar ook gebrand op revanche", aldus Van Poppel. Of hij nu heeft laten zien dé beste sprinter van het profpeloton te zijn, wil hij niet beweren. „We zijn moeilijk met elkaar te vergelijken. Als Bontempi sprint is het net of hij een veel zwaardere versnelling kan trappen dan ik. Maar hij kan dat het best als hij vanaf de kop komt. Ik moest uit het wiel van een voorganger vertrekken. Zoals vandaag uit het wiel van Bontempi. Ik dreigde nog even opgesloten te raken, maar zodra ik een gaatje zag ben ik er in het midden ingevlo gen". De groene trui, die sinds gisteren iets steviger om zijn schouders zit, zal hij niet ten koste van alles verdedigen. „Als er tussensprints, waarmee punten te verdienen zijn, aan het eind van de rit worden gehouden, zullen ze mij niet zien. Het kost te veel kracht en die kun je op het eind net te kort komen. Bovendien, als Sean Kelly straks goed gaat draaien in de bergen kan ik het wel vergeten", aldus Van Poppel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15