'Situatie nog nooit zo overspannen als nu' OVERZOMEREN Warmondse politieman bestrijkt in z'n eentje gebied van 70 kilometer ANWB-chauffeur ook beetje sociaal werker DONDERDAG 9 JULI 1987 REGIO LEIDEN WARMOND - Wachtmeester eerste klas Timmer (35) van de rijkspolitie te water, post Warmond, is dezer dagen een eenzaam man. Hoewel de "organieke sterkte" van de post Warmond vijf bedraagt, moet hij momenteel in zijn eentje' alle waterpolitietaken uitvoeren in het gebied tussen Haar lem en Rotterdam, een gebied met een lengte van 70 kilo meter. In het drukste seizoen van het jaar. "Dat kan dus niet", beseft Timmer zich terdege. Hij heeft wat hogerop in de hiërarchie gevraagd hoe hij in hemelsnaam moet functioneren. "Ze zeggen me dat ik mijn tijd be ter moet indelen", zegt Timmer er met een luide giechel achter aan. "Alsof er nog wat in te delen valt". In Warmond is de kritiek op deze situatie niet van de lucht. Iedereen heeft het erover. In de raadszaal waar het CDA-raadslid Bonnet zich onlangs afvroeg of de patrouil leboot soms uit de vaart is gehaald. In het café waar grappen worden gemaakt over als vermist opgege ven waterpolitiemannen, op straat en aan tafel thuis. Timmer zelf kan aan zijn unieke situatie weinig doen. door Wim Koevoet Zijn eenzaamheid is onder meer het gevolg van twee vacatures die op vervulling wachten én van het feit dat zijn collega's momenteel vakantievieren. Voor die twee va catures zouden drie kandidaten zijn. Eén uit Utrecht en twee van de landdienst van de post War mond. De waterpolitie aanvullen gaat dus ten koste van de landpoli- tie? Timmer, met sarcastisch stem geluid: "Natuurlijk, dat is toch lo gisch?". En: "Zoals je weet zitten we (land en waterpolitie, WK.) in hetzelfde gebouw aan de Dorps straat. Die man hoeft dus straks al leen maar een verdieping hoger te zijn". De waterpolitie is al jaren onder bezet. Maar vermoedelijk is de si tuatie nog nooit zo "overspannen" geweest als nu, zegt ook Timmer-, Een paar maanden geleden was er nog aanleiding voor een feestje op het bureautje waar postcom- mandant Haasnoot de scepter zwaait, brengt Timmer in herinne ring. Toen werd bekend dat de post Warmond definitief mocht blijven bestaan. Voordien circu leerden er allerlei plannetjes op het ministerie van justitie om de post Warmond op te heffen en de mens kracht en het materiaal bij Alphen aan den Rijn onder te brengen. Behalve het goede nieuws over de handhaving van de post was er ook de toezegging dat de post War mond uit zes krachten zou gaan be staan. De leegloop wint het qua snelheid echter dik van de aanvul ling. Begin mei nam Timmers col lega Ouwehand ontslag. Hij moet nog altijd worden opgevolgd. Dat zal vermoedelijk pas in september gebeuren, als het watersportsei zoen al lang weer over zijn hoogte punt heen is. Timmer zelf windt er weinig doekjes om. Hij is zo moe deloos geworden van zijn werksi tuatie dat hij zelf ook druk aan het solliciteren is. Stuurloos De wachtmeester komt voor de zotste dingen te staan. Zo vertelt hij over een passagiersschip met 150 mensen aan boord dat vorige week ter hoogte van Delft stuur loos raakte. De gemeentepolitie van Delft wist zich geen raad en eiste hulp van "deskundigen". "Meervoud, ja.". Timmer, net in zijn speedboot het water opgegaan, was de aange wezen man. "Ik ben toen met de boot teruggegaan naar het bureau en ben met de auto - ja, ik doe steeds meer met de auto - naar Delft gereden. Toen ik daar weer van te rugkwam kreeg ik vanuit Leiden op mijn donder dat ik al die tijd onbereikbaar was op de boot. En dat ik op mijn boot had moeten blijven. Maar als ik naar Delft had moeten varen, was ik er pas tegen het vallen van de avond geweest". Timmer vertelt dat het voor hem absoluut onmogelijk is prioriteiten te stellen. Aanvaringen verdienen op papier de hoogste prioriteit, LEIDEN - Geboren: Charles Frangois zv. C.F. van der Vlis en J.S. van der Burg, Ischa Peter zv. J.C.P.M. Onderwa ter en H.M. Goselink, Tine dv. D. van Duijn en A. van Dijk, Marcella Marga- retha Maartje dv. W.A.H. Wensveen en M.W. Romijn, Simone Louise dv. G.J. van den Berg en C.H.M. Spelier, Antho ny Herman Louis zv. L.C. Esche Ro- zendaal en A. Pomès, Sanne dv. J.N.M. de Boer en M.M.C. Straathof, Sara Au gusta dv. R.R. Zwaag en E.A. Methorst, Zippora Carolina Orpa dv. G.W.I.'Val poort, Hajar dv. A. Bouhou en F. Ha- moutahar, Cher Cheyenne dv. M.B. Fa- lentijn, Zegert Cornelis zv. C.D. Schaap en D. de Jong, Miriam José Nicole dv. W.M. Matters en M.J. Planjer. maar als er twee tegelijk zijn, loopt alles in het honderd. "Je weet na tuurlijk ook zo weinig van te voren. Of iets een flauwekultip is of se rieus, kun je pas beoordelen als je ter plekke bent. In feite doe je zo nooit iets goed", verzucht Timmer. Aan veel dingen komt de hardwer kende politieman helemaal niet toe. "De klacht van dit moment is natuurlijk de hinder van speedbo ten die vooral de Kagerplassen on veilig maken. Maar moet ik dan in mijn eentje de hele dag die snelle jongens achterna?". Alsof Timmer het nog niet moei lijk genoeg heeft, is er nog een pro bleem bij gekomen. "De RP48, on ze patrouilleboot, is kapot". Tim mer heeft nu dus slechts één speedboot tot zijn beschikking die volgens de regels door minimaal twee politiemannen bemand moet zijn. Voor de patrouilleboot geldt het getal drie. "En weet je wat het mooie is: dat we de RP48 zelf moe ten maken. Technisch onderhoud, noemen ze dat, en dat is onze taak. Er zou lucht zitten in het brand stofsysteem. Verschillende mon teurs hebben er al naar gekeken, maar hij vaart nog geen meter. Ja, je moet een heel speciale mentali teit hebben om dit werk zo te kun nen doen", besluit hij. CDA-raadslid Bonnet trok vorig jaar ook al driftig aan de bel over de zware onderbezetting van de waterpolitie in het hoogseizoen. Vorige week greep hij andermaal naar de microfoon en maakte in sarcastische bewoordingen zijn on vrede kenbaar. Maar ook de chris ten-democraat is moedeloos ge worden. "Meer dan regelmatig contact opnemen met Statenleden, mensen van het landelijke CDA en Kamerleden, kan ik niet, net zo min als andere raadsleden", zegt hij, wijzend op wat hij "een dualis tische structuur noemt". "We heb ben te maken met een oude wetge- De RP48 van de rijkspolitie te water in actie. De patrouilleboot van de post Warmond is momenteel stuk. Inzet: CDA-raadslid Bonnet: "De waterpolitie kan bij topdrukte niet op vakantie gaan, een terrasbediende kan dat ook niet" (Archieffoto's) ving uit 18-zoveel met rijkspolitie en gemeentepolitie en burgemees ters en twee betrokken ministeries, dat van justitie en van binnenland se zaken. Alles lijkt geregeld maar keer op keer komt de onduidelijk heid over wie nu waar voor verant woordelijk is aan het licht. Ik, het raadslid Bonnet, heb geen instru menten. Anders zou ik binnen de gemeentebegroting onmiddellijk zoeken naar Financiële ruimte om het aantal formatieplaatsen uit te breiden. Maar het is rijkspolitie waar we het over hebben, dus dat kan niet". Woedend is Bonnet nog altijd op Gedeputeerde Van Heemst (PvdA) die tijdens een bezoekje aan War- monds nieuwste aanwinst op re creatief gebied, de boezemkade van de Zwanburgerpolder, zich niets heeft aangetrokken van War- monds noodkreet om meer water politie maar "des te meer zijn grote tetter opzette over de verstoring van het broedseizoen in die pol der". En: "Ik vind dat beneden alle peil om zoveel heisa te maken over anderhalf kapotgereden nest ter wijl hier straks misschien de eerste echte ongelukken gebeuren". Bonnet zegt zich "rot te erge ren", telkens als hij op het recrea tie-eiland Koudenhoorn komt of zich op de surfplank ophoudt. Re gels worden massaal overtreden en in geen velden of wegen zijn de Sonny Crockets van Warmond Vice te bekennen. "Het ziet zwart van de speedboten waar het niet mag. De politie zegt dan altijd: "de ge meente is laks, want die treft geen voorzieningen". Ik zou willen rea geren: "Wat niet mag en toch wordt gedaan, daarvoor moet di rect het bonnenboekje worden op geslagen". Bonnet en de rest van de CDA- fractie zijn niet verder bereid me dewerking te verlenen aan nog meer Warmondse recreatieve voor zieningen zo lang de veiügheid en de handhaving van de openbare or de op en langs het water zijn gega randeerd, plakt Bonnet er nog een stevige uitspraak achteraan. Het raadslid kijkt terwijl hij dit zegt vooral naar Strengen en Tennagel dat in samenwerking met Leiden en de provincie in recreatiegebied moet worden omgezet. Over de waterpolitie heeft u niet veel te zeggen, maar u kunt als raadslid wel gemeentepersoneel in schakelen, bij voorbeeld de toe zichthouder op Koudenhoorn. "Zoals bekend wilden wij die ambtenaar verbaliserende be voegdheden geven. Daarvoor moet hij een cursus volgen maar dat wil hij niet. Om die mijnheer nu dwin gend op te leggen dat hij dat pa piertje moet halen, gaat te ver. Dan zou je hem nog kunnen vervangen door iemand die wel die cursus wil volgen. Maar de ambtenaar in kwestie doet zeer goed werken. Naar een ander uitkijken heeft geen zin, je kunt geen betere vin den". Is het niet wat vreemd dat de wa terpolitie nergens te zien is maar postcommandant Haasnoot in het hoogseizoen wél wordt aangetrof fen op zijn privé-zeiiboot? Bonnet: "Daar zit wat in, ja. "ik weet dat dit soort dingen veel wordt gezegd in het dorp, ja. Ook de politie heeft recht op vakantie, natuurlijk. Maar om nu vakantie op te nemen midden in het seizoen, dat is toch moeilijk ideaal te noe men. Kijk, als een terraskelner dat doet, denk je dat zijn baas dan zegt: ga maar, beste jongen. Ik heb de burgemeester wel eens gezegd dat de waterpolitie in feite dezelfde functie heeft als de terraskelner: ze moeten op hun post zijn als ze no dig zijn. Dat is inherent aan hun functies". Gemeentesecretaris Zoetemelk, even sprekend als woordvoerder van burgemeester Hendrickx- Vlaar die onbereikbaar is voor commentaar, wijst erop dat de eer ste burger verantwoordelijk is voor de handhaving van de openbare or de maar dat deze de waterpolitie mensen nooit "beperkingen kan opleggen in de opnametijd van vakanties". "Dat hoort de leiding van het politie-apparaat te rege len". Los daarvan vindt Zoetemelk uitspraken zoals die van Bonnet "veel te ver gaan". "Straks moet ik me als hoogste ambtenaar van dit dorp nog schuldig voelen omdat ik bij mooi weer met mijn vrouw op straat in het zonnetje wordt aange troffen in plaats van op het ge meentehuis. Verder moet je reke ning houden met gezinsomstan digheden. De schoolvakanties val len nu eenmaal voor een deel in de periode dat de waterpolitie het druk heeft. Of moeten waterpoli tiemensen soms hun kinderen van school houden als ze op vakantie Wassenaarse vrouw beroofd WASSENAAR - Twee jongens hebben gistermiddag een 69-ja- rige Wassenaarse vrouw be roofd. De Wassenaarse reed op haar fiets op de Prof. Moelnaar- straat toen een bromfiets gelijk met haar op begon te rijden. De duo-passagier griste haar schoudertas uit haar fietsmand waarna de bromfiets er als een speer vandoor ging. In de schoudertas bevonden zich een met 70 gulden gevulde porte monnee, één girobetaalkaart met bijbehorend giropasje, een rijbewijs en nog enkele "per soonlijke artikelen", aldus een politie-zegsman. Man op rijksweg bij Leiderdorp mishandeld LEIDERDORP - Drie nog on bekende mannen hebben gis teravond rond acht uur een 35- jarige Aarlandervener mishan deld. Het handgemeen ont stond op de rijksweg A4 in Lei derdorp, ter hoogte van de af slag Hoogmade. De Aarlander vener bracht daar zijn auto tot stilstand achter een ander voer tuig dat stond te wachten op groen licht. Drie van de vier inzittenden van de voorste auto zouden door de achterruit "gek hebben gedaan", aldus een politie woordvoerder, naar de Aarlan dervener. Deze zou op zijn beurt niet op de gewenste ma nier hebben gereageerd. De drie stapten uit liepen naar de auto van de Aarlandervener en geboden hem uit te stappen. De Aarlandervener gaf geen ge hoor aan dit klemmende ver zoek waarna een van de drie een deuk in zijn linkerportier schopte. Door het geopende au toraam kreeg de ongelukkige automobilist vervolgens enkele klappen in het gezicht toege diend. Met zijn verwondingen viel het nog wel mee. Hij hoef de niet naar ziekenhuis of dok ter. De politie is in kennis ge steld van het kenteken van de auto maar heeft de vechtersba zen nog niet kunnen inrekenen. DEN HAAG - Koos van Luyn is nog maar net te rug uit Frankrijk waar hij samen met een collega de familie van een afgelopen zaterdag in Hazerswoude verongelukte jongen op de hoogte heeft gebracht van het ongeval. Daarna heeft Van Luyn de auto met een deel van de fami lie naar Nederland terug gereden, omdat zij, over mand door emoties, niet meer in staat waren de au to zelf te besturen. "Dat is natuurlijk het soort klus jes waar ik niet op zit te wachten, maar het hoort nu eenmaal bij mijn werk". door Kees van Kuilenburg De 41-jarige Van Luyn is repa triëringschauffeur van de ANWB en gestationeerd bij de alarmcen trale in Den Haag. Hij maakt deel uit van een team van vijf chauf feurs, dat dagwerk heeft - uiter aard vooral in deze weken - aan het terughalen van auto's van vakantiegangers, waarvan de chauffeur niet meer in staat is te rug te rijden of in het buitenland is overleden. Die service biedt de ANWB aan leden die in het bezit zijn van de zogenaamde Interna tionale Reis- en Kredietbrief (IRK). De Utrechter doet dit werk nu 10 jaar. Voor die tijd verzorgde hij bij de hulporganisatie auto keuringen. "Toen ik twaalfe- neenhalf jaar in dienst was, vond ik dat ik lang genoeg autokeurin gen had gedaan en nam ik het be sluit om iets anders te gaan doen", vertelt Van Luyn over zijn 'start' als repatriëringschauf feur. In die tien jaar heeft Van Luyn vrijwel alle Europese landen en ook een aantal landen daarbui ten bezocht om auto's van chauf feurs die niet meer in staat waren om terug te rijden op te halen, maar ook om verwanten van mensen die tijdens hun vakantie overleden terug te brengen. "We halen bijvoorbeeld de weduwe op van een man die tijdens een overwinteringsvakantie in Span je of Portugal aan een hartaanval is overleden", zegt de Utrechter. Tijdens het gesprek blijkt overduidelijk dat het werk van Van Luyn niet alleen bestaat uit het rijden van lange afstanden. "Ik ben eigenlijk ook en beetje sociaal werker of pastor. Je kunt een vrouw van rond de 70 die kort tevoren haar man verloren heeft, niet aan haar lot overlaten als je na een rit van een dag bij een hotel arriveert om te over nachten. Dus maak je na het eten nog een wandelingetje met haar door de omgeving, of je maakt in het hotel een praatje bij een bak kie koffie. Dat betekent wel dat je vrijwel de hele dag en en een flink deel van de avond in touw bent, maar dat hoort erbij en dat moet je accepteren, anders moet je niet aan dit werk beginnen". Ook tijdéns de rit moet er vol gens Van Luijn voortdurend aan dacht aan de repatriant worden besteed. "Je begint voorzichtig te informeren of ze wil graten over wat haar overkomen is. In de meeste gevallen willen ze wel praten en als dat niet het geval is, moet je ze ervan overtuigen dat het juist goed is om het hart te luchten. Ik streef ernaar om de reis - en dat klinkt in dit geval misschien wat gek - zo aange naam mogelijk door te brengen". Van Luyn krijgt uiteraard veel te maken met bijzonder tragi sche ongevallen. Hij herinnert zich een geval waarbij ouders hun enige kind bij een skionge luk in Oostenrijk verloren. Hij heeft er dan alle begrip voor dat de ouders in een ruk naar huis willen rijden. Al wijst de ANWB er terecht op om niet te veel kilo meters te maken zonder vol doende rust. Juist door die lange ritten gebeuren veel ernstige on gelukken tijdens de vakanties. "Bij heel moeilijke gevallen rijd ik als het mogelijk is in een ruk naar huis. Maar ik houd toch wel heel goed in de gaten of het ver antwoord is". Begrip Van Luyn ontmoet er in de meeste gevallen begrip voor als hij niet in één keer uit Portugal of Spanje naar Nederland wil rij den. Al wordt er in een enkel ge val toch wel eens een 'stevig' be roep gedaan op de Utrechter om het toch maar te doen. Zoals in het geval van een gezin met ne gen kinderen dat zijn vakantie bij familie in Turkije had doorge bracht. Tijdens die vakantie was een van de kinderen overleden. Toen Van Luyn was aangeko men in het dorpje in het Turkse binnenland waar de familie ver bleef, bleek dat de vader vond dat de 3500 kilometer lange rit naar Nederland in één ruk moest worden gemaakt. Dat deed hij zelf elk jaar als hij met vakantie ging en hij verlangde van Van Luyn dezelfde 'prestatie'. Wat Van Luyn ook betoogde, de man was niet te vermurwen. Hij dreigde zelfs de ANWB in Den Haag bellen om een klacht over de chauffeur in te dienen. Van Luyn: "Uiteindelijk koos de vrouw des huizes, die tot dan toe niets had gezegd, mijn zijde. Ze liet haar man weten dat ze, als hij een klacht over mij zou indienen, ogenblikkelijk met mij in het vliegtuig zou stappen. Daarna bond de man wat in en was hij bereid om naar mij te luisteren". Ondanks dat Van Luyn zich in spande om de reis zo snel moge lijk te maken, liep de tocht nogal uit de hand. Zo duurde vooral de rit door Bulgarije lang. Er werd in een zeer traag tempo gereden omdat alle auto's die de tocht maakteq vergezeld werden door politiemensen die om de twee uur een parkeerterrein opzoch ten om te rusten. "Tot overmaat van ramp werden die rustpauzes ook steeds langer". Na de tocht door Joegoslavië werd in Oostenrijk een hotel ge zocht. "Maar de man bleek niet voldoende geld te hebben om twee dure hotelkamers te ne men. Omdat ik toch een grote ka mer kreeg met vier bedden, heb ik de kinderen maar bij me op de kamer genomen. Ook vond de ei genaar van het hotel het goed dat het gehele gezin in bad ging. Dat was wel nodig, want ze hadden al vier dagen in de bus geleefd". Ondanks dat hij met veel ellen de wordt geconfronteerd, kan Van Luyn zich toch ook wel amusante belevenissen herinne ren. Zoals die keer dat hij een au to met caravan uit Oostenrijk moest terughalen. De eigenaar had bij het skiën een ongeluk ge had en daarbij een gecompliceer de beenbreuk opgelopen. De man zou met het vliegtuig terug reizen. "Hoe het precies in zijn werk ging weet ik nu nog niet, maar op een bepaald moment zaten zowel de man als zijn vrouw in het vliegtuig naar Nederland, terwijl hun 6-jarige dochteije nog op de camping rondliep. Grote paniek toen ze het in de gaten hadden. Toen heb ik uiteraard ook het meisje mee teruggenomen. Van dat inmiddels alweer 16 jaar ou de meisje krijg ik nog steeds elk jaar een brief. Dat is feitelijk het enige contact wat ik nog heb met mensen die ik in de loop van al die jaren heb teruggebracht. Daar kies ik bewust voor, om te voorkomen dat ik ook in mijn vrije tijd met mijn werk bezig ben. Ik heb soms toch al moeite om trieste gebeurtenissen van me af te zetten". DONDERDAG 9 JULI Katwijk toeristenmarkt in het bad- centrum, tot 21.00 uur. demonstraties door sport verenigingen op de Taatedam om 19.00 uur. jokeren en biljarten om 20.00 uur bij wijkvereniging Hoornes/Rijnsoever in het wijkgebouw. peurbakkentocht door de grachten en singels van de binnenstad, start om 19.00 uur vanaf de Beesten- openluchtconcert en jazz avond op de Beestenmark om 21.00 uur. theaterproductie 'Lodewijk Napoleon' om 22.30 uur in de Pieterskerk. film 'Desert hearts' van Donna Deitch om 21.15 in het LVC, Breestraat 66. Noordwijk concert door Jaco van Leeu wen op het orgel van de Grote Kerk in de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. strandloop over 4 of 8 km, start om 19.30 uur bij de strandpost (ter hoogte van het Gat van Palace). openbare thema-avond van het CDJA-Bollenstreek. Spre ker J.J. van der Reijden over bezuinigingen in de gezond heidszorg, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 10 JULI Alphen start Laura-fietsvierdaagse om 7.30 uur vanaf Zaal Nabij. klaverjasnacht van Alphen in de kantine van AAV '36, aanvang 23.00 uur Kindervreugd, aanvang 12.00 Katwijk open huis bij de KNZHRM met dia's, film en video van 19.00 to 21.30 uur bij Rijn mond. volleybal-toernooi op het strand bij paviljoen Wester- kim om 14.00 uur. concert door Michelle Le- clerquit Parijs op het Van film 'Desert hearts' van Donna Deitch, LVC, Bree straat 66, aanvang 21.15 uur. popconcert door 'Coyoti and the lost Dacota's', in het LVC, Breestraat 66, aanvang 23.00 uur. concert door Big Band Hans Dubbelaar op de Beesten markt, aanvang 21.00 uur. straattheater door Kinder theater Project om 14.00 uur op het Stadhuisplein. theaterproductie 'Lodewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. beiaardconcert door Henk Kortes vanuit de Stadhuisto ren om 12.45 uur. orgelconcert door Anton Doornheim in de Hooglandse Kerk om 14.00 uur. Noordwijk rondgang en show van de Noordwijkse harmonie 'De Echo de Duinen', op de Wil- helminaboulevard en het Gat van Palace, aanvang 20.15 sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar (disco avond), 19.30 tot 22.00 uur. jongerensoos voor jongeren Zoeterwoude zomerdrive van de Leider- dorpse Bridgclub in De Een denkooi, Kooikerspad, aan vang 20.00 uur, opgeven aan de zaal tot 19.50 uur. ZATERDAG 11 JULI Katwijk concert door De Bierkou. wers in het tot 17.00 ui

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13