DE GOUDEN PET Onenigheid over huur ruimtevaartmodellen Schokbeton past niet in strategie moederbedrijf DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND Sponsor van NATIONAAL STRAATMUZIEK-CONCOURS 19 juli 1987 Gastank in auto ontploft DONDERDAG 9 JULI 1987 W III PAGINA 13 Eigenaar sleept Space Centre voor rechter NOORDWIJK - De eige naar van de ruimtevaartmo dellen waarmee het toe komstig Noordwijk Space Centre zou worden inge richt, heeft bij de rechter een procedure aangespan nen om zijn spullen terug te krijgen. De Stichting tot Vestiging van het Noord- wijk Space Centre (NSC) huurt de spullen van hem en zou een schuld hebben van ruim 10.000 gulden. Bo vendien zou het materiaal niet zijn verzekerd. De inventaris van het toekomstig Noordwijk Space Centre (NSC) is persoonlijk eigendom van de di recteur van het Nijmeegse Planeta rium en Ruimtevaartcentrum, G. Keijzers. Keijzers sloot naar zijn zeggen met de initiatiefnemers een huurcontract af waarin onder meer de bepaling was opgenomen dat de huur voor drie maanden vooruit moest worden betaald. Het bestuur van de stichting Noordwijk Space Centre is volgens Keijzers ernstig in gebreke geble ven. "Het bestuur heeft een jaar lang geen huur betaald. Alleen over de eerste drie maanden heb ik mijn geld binnen. Bovendien zijn de modellen, bij elkaar ongeveer 300.000 gulden waard, niet tegen brand en diefstal verzekerd", aldus Keijzers. Volgens de Nijmegenaar dateert het geschil tussen het bestuur van de stichting en hemzelf al van juli vorig jaar. Keijzers zegt dat on danks aandringen van zijn kant, het bestuur van de stichting erg lang wachtte met het opstellen van een huurcontract. Keijzers: "Uit eindelijk lag er in oktober een con tract op tafel. Ik heb toen aan het tekenen van die overeenkomst de voorwaarde verbonden dat zij eerst de achterstallige huur moesten be talen". Op advies van diens advocaat heeft de eigenaar van de spullen in maart van dit jaar het huurcontract toch ondertekend hoewel de ach terstallige huur nog niet was vol daan. Een van de bepalingen in het huurcontract is volgens Keijzers dat hij te allen tijde de spullen kan terughalen zonder tussenkomst van de rechter wanneer de huurder niet betaalt. Keijzers wilde gebruik maken van deze bepaling maar stuitte, naar zijn zeggen, op weer stand bij het bestuur van de stich ting. Keijzers eiste 10.000 guiden van het bestuur van de stichting in ver band met achterstallige huur, reis kosten en de kosten van een inmid dels door hem ingeschakelde advo caat. Het bestuur van de stichting stelde hiertegenover een claim van 20.000 gulden als vergoeding van de kosten van vervoer en opslag. Een en ander deed Keijzers beslui ten nu de rechter in te schakelen. Anders Het bestuur van de stichting heeft een heel andere kijk op de zaak. Volgens F. van Egmond, lid van het stichtingsbestuur, was Keijzers de dwarsliggende partij bij het opstellen van een contract. "Hij weigerde te tekenen waarna wij hebben besloten geen huur meer te betalen zolang er geen con tract was". Van Egmond verwijt Keijzers dat deze zich niet aan toezeggingen zou houden. "Hij heeft ons en de maker van de modellen allerlei toe zeggingen gedaan. Nu trekt hij de ze opeens in en wil overhaast zijn spullen terug hebben. Hij heeft waarschijnlijk een huurder gevon den die meer betaalt dan wij". Ook K. Rubingh, een van de ini- titiatiefnemers van het Spacecen- tre, is van mening dat Keijzers de gene is die de totstandkoming van een contract heeft vertraagd. Ru bingh: "Elke keer als we met een concept-contract bij hem kwamen, weigerde hij dit te tekenen". Om dat het geschil inmiddels bij de ad vocaten ligt, wil de intiatiefnenmer verder geen commentaar geven. Keijzers heeft ongeveer twee jaar geleden de collectie ruimtevaart- modellen gekocht van de maker er van, G.E. Straus. Straus had des tijds in Deventer een niet-commer- cieel ruimtevaart-expositiecen trum. Dit centrum kwam finan cieel in de problemen toen de ge meente Deventer de subsidie stop zette. Binnen korte tijd had Straus een schuld van 20.000 gulden. Keij zers besloot, naar zijn zeggen als vriendendienst, de collectie van Straus te kopen. Tegelijkertijd werden evenwel in Noordwijk de eerste plannen voor het Noordwijk Space Centre ont wikkeld. De intitatiefnemers, drie raadsleden, besloten de collectie van Keijzers te huren. De spullen en de maker ervan verhuisden naar Noordwijk. Lange tijd is onduidelijk geweest waar het Spacecentre zou worden ondergebracht. In eerste instantie Mislukte poging brandstichting benzinestation in wijk Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij benzinestation Boot aan de Willem de Zwijgerlaan in Alphen is gisternacht getracht brand te stichten. Een on bekende man stak naast een van de pompen een bundel papier in brand. De vlammen sloegen echter niet over naar de brandstof en doofden van zelf. De dader kwam terug en wist het vuur weer op te rakelen. Omdat enkele passanten het brandje blusten, werd erger voorkomen. Pal tegenover het tankstation staan flatwoningen. Volgens de poütie heeft deze brandstichting niets te maken met de aanslag van enkele we ken geleden door de actiegroep RARA bij de brandstoffengroothandel Boot aan de Energieweg in Alphen. Het tankstation verkoopt geen Shell- produkten. dachten de initiatiefnemers aan een gebouw in de Noordduinen. Omdat dit op bezwaren van na tuurbeschermingszijde stuitte, richtte het bestuur van de inmid dels opgerichte Stichting tot Vesti ging van het Noordwijk Space Centre de blik op andere locaties. Tot voor kort was het de bedoe ling de expositie onder te brengen in het Noordwijkse dorpshuis De Rank aan het Wantveld. Straus ver huisde enkele maanden geleden al naar de woning naast De Rank en ook de spullen werden daar naar toe gebracht. Vestiging in De Rank is evenwel van de baan. Het ruim tevaartcentrum wordt gevestigd bij het professionele onderzoeksin stituut Estec in Noordwijk. Het is de bedoeling op het Estec-terrein een bezoekerscentrum annex ex positieruimte in te richten. De con tracten tussen het NSC en Estec moeten nog worden getekend, maar het bestuur van de stichting gaat ervan uit dat in augustus de plannen aan de gemeenteraad van Noordwijk kunnen worden gepre senteerd. Vermoeide bestuurder tegen lantaarnpaal SASSENHEIM - Een 20-jarige in woner van Sassenheim is gister middag licht gewond geraakt bij een ongeval op de Hoofdstraat in zijn woonplaats. De man reed met zijn personenauto tegen een lan taarnpaal en kwam vervolgens in een tuin terecht. Volgens de politie verklaarde de man dat hij die dag hard had ge werkt en daardoor oververmoeid was. De auto en de lantaarnpaal werden zwaar beschadigd. De Sas- senheimer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ravage door diervriendelijk gedrag toerist ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 40-jarige Zweedse automobilist uit Malmö heeft gistermiddag in Al phen voor een ravage gezorgd door zijn diervriendelijke gedrag. De toerist stopte op de Steekterweg voor een overstekende eend met kuikens, waarna twee andere wa gens achterop de Zweedse auto klapten. De eend moest het alsnog met de dood bekopen. Een 36-jarige Bodegraver wist met zijn auto aanvankelijk nog op tijd uit te wijken. In een poging de Zweedse wagen te omzeilen, over reed hij nog wel de wijfjeseend. Een achterop komende 23-jarige automobilist uit Woerden botste achterop de wagen van de Bode graver, die op zijn beurt weer tegen de Zweedse auto knalde. Er vielen geen gewonden, maar de materiële schade is groot. Handelscentrum veiling Lisse uitgebreid LISSE - De veiling Hobaho in Lis- se neemt morgen het vernieuwde handelscentrum aan de Haven in gebruik. Er wordt dan de eerste veiling van het bollenseizoen ge houden. Het 22 jaar oude gebouw is ge heel opgeknapt en iets uitgebreid. De verbouwing - die in zeven we ken is afgerond - heeft ongeveer één miljoen gulden gekost. Het is niet de eerste verbouwing van het handelscentrum. De laatste dateert van anderhalf jaar geleden toen een showruimte voor siergewassen 'De Binnenhof werd geopend. De Binnenhof is nu niet meer in het handelscentrum, opgenomen, maar in een apart onderkomen naast het gebouw. Het nieuwe han delscentrum is sterk op de toe komst gericht. Het is aangepast aan de eisen van deze tijd. In de nieuwe ruimte zijn onder andere moderne communicatievoorzie ningen, zoals beeldschermen, telex en telefax opgenomen. Daarnaast is er een centrale receptie, waar de klanten gebruik kunnen maken van beeldschermen en andere diensten van de veiling. De diverse vertegenwoordigers van de Hobaho hebben in de nieu- In de rij voor een stempeltje. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vers uitgereikte rauwkost bij de picknick op het voetbalveld van de Hooge Burch deed de Lauria- nen gisteren zichtbaar goed. Hoewel, niet iedereen overigens. De verorbering van een miezerig worteltje leidde voor een lid van de Kennemer Tourploeg tot op name in het Rijnoordziekenhuis. Tijdens een hevige lachbui in het gras schoot er een worteltje in haar slokdarm overdwars. En al ging de vrouw op haar hoofd staan, het ding bleef muurvast zitten. door Rob van der Zanden Aanvankelijk werd er wat la cherig gereageerd op de vrouw, die op haar knieën zittend het worteltje naar buiten probeerde te krijgen. In ademnood zat ze gelukkig niet, maar dat ze het knap benauwd kreeg, was wel duidelijk. Kort daarop werd toch maar de EHBO geroepen, die vanuit de boerderij naast het veld kwam toegesneld. Nou ja, toegesneld. De eerste-hulpverleenster ont lokte in elk geval bij een ploeg maat van de patiënte de opmer king dat het wel wat vlugger mocht. "Heb je geen poten onder je lijf dan?" snauwde hij tegen de vrouw. Een wat onzinnige vraag trouwens, gezien de stevige kui ten die onder de witte rok van de EHBO'ster uitstaken. Toen zij er ook niet in slaagde om het wor teltje te overmeesteren, werd de fietsster met loeiende sirenes overgebracht naar Rijnoord. Daar werd ze opgenomen en 's avonds konden de doktoren haar onder verdoving van de rauw kost afhelpen. Vanmorgen mocht ze het ziekenhuis verla ten. De bedoeling is dat ze mor gen de laatste etappe weer mee fietst. Het was gelukkig maar een en- Geen garanties werkgelegenheid Koudekerks personeel kei ongevalletje tijdens de twee de rit van de Alphense vierdaag se. 'Tourdokter' M. van der Steen sprak tenminste van een rustige dag. Al was er in Wilnis wel bijna een kleine Lauriaan verdronken bij een stempelpost. De moeder van het meisje dat in een kinder zitje de tocht mocht beleven, was even onachtzaam en de kleine ging aan de wandel. Toen ze in het water was gevallen, kon moe der het kind nog net op tijd red den. De familie kreeg droge kle ren van een plaatselijke bakker in de buurt. Worteltjes en peuters te water. Het heeft allemaal weinig met Laura en fietsen te maken, maar het waren wel de gesprekken van de dag. Het weer even buiten beschouwing gelaten, uiteraard. Want de Laura zelf loopt zó op rolletjes dat er nauwelijks ge beurtenissen zijn die het vermel den waard zijn. Beter nieuws dan 'geen nieuws' is er niet voor de organisatie. De gezichten van de bestuurs leden stralen nog meer dan de zon, die toch ook haar best blijft' doen. Gisterochtend vertrokken er al weer 1759 deelnemers. Ter wijl dinsdag nog trots een record van 1703 werd gemeld. De nieu we C-rit (60 kilometer) blijkt een gouden greep. Enige probleem is dat de vele dagjesrijders ervoor zorgen dat er op het laatste mo ment nog kilo's rauwkost moes ten worden aangerukt. Maar de organisatoren sjouwen maar wét graag. De picknick aan de Steekter weg bij de Hooge Burch 'levert een plezierige drukte op', om met directielid M. van Capel te spreken. Om de tomaten, kom kommers, worteltjes (uch..) en de radijsjes te bereiken, moet je al leen een half uur in de rij staan. Maar dan zijn ze ook het lek kerst. Als tegenprestatie voor het mogen gebruiken van het terrein kreeg Van Capel uit handen van Laura-baas J. Volwerk een enve lop met inhoud. Het geld wordt besteed aan een aangepaste fiets voor de verstandelijk gehandi capten die aan bewegingspeda- gogiek doen. Burgemeester M. Paats van Al phen kwam ook even langswip- pen op de fiets. Het is maar vijf kilomèter naar Zwammerdam dus dat doet de ere-voorzitter van de Laura even geheel in stijl met de tweewieler. Vorig jaar be zocht hij de vierdaagse in Noord wijk, nu blijft hij binnen de ge meentegrenzen. De Laurianen zitten trouwens op een steenworp afstand van de finish. Na de picknick moeten ze echter nog tientallen kilometers maken. En in het polderland schap rond Reeuwijk, Boskoop en Waddinxveen stond een ver domd straffe wind, komend uit de richting Alphen. Sommige deelnemers kregen het op voor hand benauwd... Eén Laura-deelneemster bekwam de gratis rauwkost slecht. Een stukje wortel bleef in haar slokdarm achter en ze belandde voor een nachtje in het ziekenhuis Rijnoord. (foto's wim Dijkman) we ruimte een eigen plaats gekre gen. Op de verdieping van het han- KOUDEKERK/ZW1JNDRECHT - Betonconstructiefabriek Scliokbe- ton, met vestigingen in Koudekerk en Zwijndrecht, past niet meer in de strategie van moederbedrijf CBR/Enci. De aangekondigde sa menwerking met het Finse beton- gigant Partek voor een mogelijke toekomstige verkoop van Schok beton is dan ook op initiatief van CBR/Enci tot stand gekomen. Par tek kan via Schokbeton een markt veroveren in de Europese Gemeen schap. Vooralsnog zouden geen ge dwongen ontslagen vallen bij Schokbeton. Ook de vakbonden vertrouwen daarop. "We zullen ons zeker niet onttrekken aan onze ver antwoordelijkheid", aldus D.S. Ro der, lid van de directie van Enci en ontvangstruimten in het vandaag in gebruik genomen handelscentrum van de Lissese wooordvoerder van de raad van be tfoto Jan Holvast) stuur van Schokbeton bv. "We wil len dit tot een goed einde brengen, maar bij een verloving als deze kun je niet al teveel voorwaarden voor af stellen". delscentrum is een vergaderruimte gebouwd. Deze ruimte wordt ge bruikt voor vergaderingen van d veiling en kwekersverenigingen. Moederbedrijf CBR/Enci wil zich profileren als een internatio naal bedrijf in cement, betonmor- tel, zand en grint. De betonwaren- fabrieken van Schokbeton passen niet in dat beeld. Schokbeton heeft een jaaromzet van 55 miljoen gul den en 375 personeelsleden, .van wie er ongeveer 150 in Koudekerk werkzaam zijn. De mogelijke nieu we eigenaar, Partek, heeft een jaar omzet van 1,8 miljard gulden en 9.000 mensen in dienst. Behalve in Finland en andere Scandinavische landen zijn er vestigingen in onder meer de Verenigde Staten en het Midden-Oosten. Tegelijk met Schokbeton komen naar verwachting ook soortgelijke bedrijven in België en Frankrijk in handen van Partek. Dit zou binnen een jaar zijn beslag moeten krijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een deel van een ingebouwde gastank van een auto is gistermiddag aan de Alphense Fideliohof ontploft. Het explosieve autogas in de tank ontsnapte maar ten dele. Het slot- deksel van de gascilinder sloeg met een grote klap door de geparkeer de wagen naar buiten. Niemand in de buurt raakte gewond. De tank was volgens de politie tot de nok toe gevuld, terwijl een ingebouwde veiligheidsklep een capaciteit van tachtig procent toe laat. De warmte in de auto veroorzaakte spanning op het slotdeksel, waardoor deze met grote kracht door een ruit spatte.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12