Kaagweek: 'nat' en 'droog' aaneengesmeed 'Huidige opzet Lindehoeve maakt weinig kans' 'Het kan niet ineens allemaal anders' Van Wieringen winnaar triathlon Toekomst Voorschoten jongerencentrum nog altijd in nevelen gehuld OJULl REGIO LEIDEN PAGINA 9 WARMOND - "Ooit was het een gezamenlijk feest. Nadien is het gescheiden geraakt en ontstonden er én een droge én een natte Kaagweek. Dit jaar is het weer één groot feest". Aldus burgemeester Hendrickx-Vlaar tijdens de presentatie van de Warmondse Kaag week, nu dus meer dan ooit een co-produktie van de Vereniging tot Viering van War mondse Feesten en de koninklijke watersportvereniging De Kaag. De Kaagweek wordt gevierd van 18 tot en met 22 juli. De natte Kaagweek beleeft dit jaar haar 67 ste aflevering, het feest op de wal zijn 23ste. De Warmondse "sloepie", wisselprijs voor jeugdig water. Het fraai gestileerde scheepje is vervaardigd w. Cor Hardonk uit Papendrecht. (eigen foto) In 1964, toen de watersporters er zocht naar de mogelijkheden om al 44 Kaagweken op hadden zitten, de programma's van de beide orga- organiseerden de VW en de Ver- niserende instellingen op elkaar te eniging tot Viering van Warmond- laten aansluiten. "Historisch", se Feesten (VVWF) voor het eerst noemt Hendrickx-Vlaar dan ook een feest voor Warmonders aan de geste van de watersporters om wal. Dat feest viel samen met de als het traditionele Kaagdiner (al se- "elitair" beschouwde zeilwedstrij- dert 1918) te verplaatsen van de den op het water. De Vreeze in zijn vrijdag- naar de donderdagavond b(j de opening af te steken toe- opdat ook anderen dan de mensen Nu het toch even over reclame gaat, wil De Vreeze gaarne iets zeg gen over de commercie die de nat te Kaagweek is binnengeslopen. "Die is twee jaar geleden ingetre den omdat wij aan alleen de inleg- gelden niet meer genoeg hadden. Wij waken er echter voor dat de sponsors van ons complex één groot reclame-eiland maken, waar omheen ook nog wat wordt ge zeild. Laten we ook niet te negatief doen over commercie. Mede dank zij de sponsors is de Kaagweek nog altijd de zeilweek met meer en mooiere prijzen, óók voor beman ningsleden". Een prijs waarnaar dit jaar veel aandacht zal uitgaan is de dit jaar voor het eerst ingestelde wisselprijs "sloepie", toe te kennen aan de meest talentvolle jeugdige Nederlandse zeiler. Een speciale jury heeft al een keus gemaakt. De indentiteit moet nog even geheim blijven. De prijs is ingesteld door het gemeentebestuur van War mond. Bij de enorme hoeveelheid zeilwedstrijden die wordt afge werkt springt vooral de 100ste edi tie van de Holland-Friesland-ont- moeting in de Regenboogklasse in het oog. Een willekeurige greep uit de ac tiviteiten 'aan wal': tobbetje ste ken, vlootschouw, kindermarkt, parapluhangen, babecue, kermis, muzikale rondgangen, touwtrek- wedstrijden, modeshows, de ten toonstelling Warmonders voor Warmonders. Op het water worden de hele week talloze team- en seriewed strijden afgewerkt. In en rond de Kaagsociëteit is ook van alles te doen. De deelnemers aan de Zoeterwoudse triathlon verdwijnen in de Noord-Aa. ZOETERWOUDE - De mini- ter fietsen naar de Zuidbuurt, via triathlon in Zoeterwoude, georga- de Nieuweweg en terug over Gel- niseerd door jongerenvereniging derswoude. Ten slotte diende men Utopia, heeft gisteren 76 deelne- nog 4,2 kilometer hard te lopen, mers getrokken, onder wie acht Rond de 300 toeschouwers wa- vrouwen. Rond tien uur doken ze ren er getuige van hoe de winnaar het water van de Noord Aa, op de van 1985, John van Wieringen uit grens van de Geerpolder, in om 500 Hazerswoude, ook dit keer als eer meter te zwemmen. Daarna moes- ste finishte. Hij deed er welgeteld ten de deelnemers vijftien kilome- 49 minuten over. Kettingbotsing veroorzaakt opstoppingen op rijksweg 44 OEGSTGEEST - Door een kettingbotsing is gistermiddag rond het mid daguur de afslag Oegstgeest van de rijksweg 44 een kwartier lang ge stremd geweest. Omdat de kapotte auto's ook op de rechterrijbaan van de rijksweg stonden, ontstond hier een file van een een kilometer. De botsing ontstond om tien voor twaalf, toen een automobilist met flinke snelheid op drie stilstaande auto's inreed. De laatste van de drie probeerde nog een kettingbotsing te voorkomen door de vluchtstrook te nemen, maar het bleek tevergeefs. Enige minuten later, toen de politie ter plaatse de zaken regelde, werd de schade nog vergroot doordat een chauf- feuse met volle vaart inreed op de laatste wagen. Bij de botsing in de rijrichting van Amsterdam deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Twee van de vijf betrokken auto's waren totaal vernield. Tweede werd Leidenaar Sam Springers in 49.33 minuten en als derde eindigde Ronald de Graff uit Koudekerk aan den Rijn. Zijn tijd: 49.57 minuten. De winnaar van vo rig jaar, Aad Kempen, werd nu tiende, maar hij had volgens zijn zeggen dan ook vrijwel niet ge traind. Bij de dames won Annemieke Slingerland uit Leiden, gevolgd door de Zoeterwoudse Ria van Gent en de Leidse Ellen Rekelhof. Overigens werd de gezellige sfeer gisteren even wat minder toen na enige tijd bleek dat een dertienjarige jongen niet was gefi nisht. Men was zelfs zo ongerust dat de politie werd gewaarschuwd om mee te helpen zoeken. Geluk kig kwam deze deelnemer op een gegeven moment weer opdagen. Het bleek dat hij, al fietsende, bij Stompwijk niet de juiste bocht had genomen met zijn fiets, maar ge woon rechtdoor was gereden rich ting Den Haag. Toen hij daar een maal was, vond de jongen dat hij eigenlijk wel wat ver zat voor vijf tien kilometer en was hij weer te- ruggefietst. Tot grote opluchting van de organisatoren... Hond valt Wassenaarse kinderen aan WASSENAAR - Een pitbull- terriër heeft gistermiddag een aantal kinderen en leidsters van het Wassenaars kinderte huis Sonnenburgh aan de Lin delaan verwond. De hond viel rond vier uur een groepje spelende kinderen aan. Daarbij liep een negenjari ge jongen een scheur in zyn oor op, een driejarig meisje kreeg door een beet een snee boven haar oog, evenals één van de leidsters. De directrice hield aan haar poging om de hond af te weren een aantal schaafwon den over. Uiteindelijk wist men de hond op te sluiten in een schuur. Het dier bleek afkom stig van een huis aan de Stoep- laan. De politie zal de burge meester adviseren de eigenaar van de hond te verplichten het te muilkorven. De gewonde leidsters en kin deren moesten zich bij het ge zondheidscentrum onder be handeling laten stellen. Dronken man bezorgt politie hoop werk WASSENAAR - Een ongeveer 50-jarige man heeft het de Was senaarse politie vannacht knap lastig gemaakt. De man stond, duidelijk met teveel drank op, voor het huis van zijn ex-vrouw aan de Lange Kerkdam. Hij was woedend omdat hij niet naar binnen mocht. Toen politiemannen tracht ten met hem te praten, begon de man te vechten. Het over hemd en shirt van een agent werden aan stukken getrok ken. De agent zelf liep diverse schaafwonden op. Eenmaal op het politiebu reau beland probeerde de man door de ruiten weer naar buiten te komen. De inderhaast opge trommelde huisarts kon even min wat uitrichten: de man wil de alleen maar slaan. Ten einde raad werd hij in een cel opgesloten, waar hij vannacht zijn roes mocht uit slapen. spraak: "Watersporters "De Koninklijke" kunnen s gegoeden en bovendien kon hun schuiven, gedrag, gemeten naar de lokale Burgemeester Hendrickx-Vlaar normen, niet door de beugel. 'Ze- waarschuwt echter voor overdre- denloos', zei men. Er werden zelfs ven voorstellingen van zaken. Na- kamervragen gesteld en verbods- tuurlijk zullen er meer waterspor- bepalingen voor uitgevaardigd, ters ook eens een kijkje waar wij nu met een glimlach naar men nei terugzien". De eerste droge Kaagweken wa- rekening gehouden - "n VOORSCHOTEN - De 75 jaar anders geweest. Het kan dit VoorSChotense politieke partijen weten nog niet hoe anders dan zeilen". het verder moet met open tJU WH "Df,t wordt echt een groots jongerencentrum De Linde- Kaagweek viel. Een gemeente van feest", zegt W.F. de Vreeze, voorzit- hoeve. Ze zijn het erover dat de huidige stich- van Hendrickx-Vlaar in War- ting, vol zelfbestuur, on- enauête uit- mond- De Vreeze ging nog even in werkbaar is en er een nieuw nn 7Ün lrmiictnnhtan in VJ' .~.i van begin af aan grootse tw- menten. De kermis vormde echter gar met ineens allemaal anders, een twistpunt omdat de 'oudere' Feestvieren op het land is toch iets kermis op de Baan, altijd in sep- ',a" tember, nu te dicht op die viel. Een gemeei 5.000 inwoners en twee kermissen. Overdaad. En zoals wel vaker in heikele kwesties in het dorpje aan ger de Leede moest een enquête uit- mo1- - sluitsel brengen. Massaal kozen de °P zlJn kruistochten in Warmond Warmonders voor de Kaagweek. ™or de watersport, toen hij m dit onderdak moet krijgen t subsidie nodig i hoeveel nota van de werkgroep, die leden heeft uit het veld, gemeentebe- Daar moet een speciale project- stuur en politieke partijen, groep de komende maanden i eens goed naar kijken. Volgens een het onderzoek deze plezierig zijn wanneer lek deze zomer klaar is btatUten WD af of er ook ruimte is voor c dersteunende en kleinschalige tiviteiten. gemeentelijke werkgroep voldoet het huidige onderkomen, een boer derij achter de sporthal, allerminst. W, zoals afgesproken, in augustus met een voorstel kunnen komen over de toekomst Het ingebouwd rakende gebouw stantie die subsidie heeft tot sep- activiteitenpakket moet ko men, maar hebben uiteenlo- moet flink opgeknapt leerd worden of verruild voor een betere stek. De werkgroep wil nader laten .««z uv "ïv/Tov, "ie", uwcu ïicuucu UHCCiuu- wemgiuep wu nauer ^eJSToTragv^Sredie pende ideeën over de opzet "«tS' WWF zich door vakantiesprei- A1 ding gedwongen haar walfeest los £ng ™as voorzitter te koppelen van het gebeuren op Kaag ka" J?e Vreeze vanuit het water. En zo ontstonden de nat- mlnde,r dubleuze functI«; reclame te en de droge Kaagweek. Dat le verde nogal wat ongelukkige situa ties op. En scheve gezichten. Het sjieke gedoe op het water en de wat primitieve spelletjes op het land: eigenlijk konden ze niet onder één noemer worden gebracht. .Alles hing als los zand aan elkaar. Zeker toen twee jaar geleden de beheer der van 't Trefpunt ook nog eens in zijn eentje aan de gang ging met een eigen programma. Door het nieuwe recreatie-eiland Koudenhoorn is Warmond letter lijk en figuurlijk dichter op het wa ter komen te zitten. Voorheen was er die eigenaardige situatie dat de Warmonders niet eens aan het wa ter konden komen omdat alle grond aan het water in particuliere handen was. De ontwikkelingen op Koudenhoorn zijn vrijwel zeker bevorderlijk geweest voor het be sef dat de Kaagweek in de recrea tie-gemeente één feest moest wor den. Hoe groot de verschillen zijn mag ook uit het volgende blijken. Vorig jaar nog vergaderde de ge meenteraad van Warmond midden in de Kaagweek. Dit jaar zou dat absoluut onmogelijk zijn omdat men ten gemeentehuize veel te hard nodig is bij de organisatie en afwikkeling van de activiteiten. Zo wordt de Kaagweek dit jaar zelfs weer op het gemeentehuis ge opend. Dat gebeurt vrijdagavond 17 juli. Vroeger werd de Kaagweek of helemaal niet officieel geopend of incidenteel vanuit 't Trefpunt of vanuit de Kaagsociëteit. De laatste is alleen over water bereikbaar. Die openingen werden dan ook alleen door de watersporters bijgewoond. r nu meer dan ooit ge- van een en ander. Evenmin zijn ze het erover r de Lindehoeve-] trum een passend alternatief is en zweert bij een andere inzet van be roepskrachten. Zij moeten meer een 'impressario-rol, managemen- trol of facilitaire rol' krijgen. Dat opzet staat althans in een zeer recente tember. De Lindehoeve, die door financiële perikelen een tijdje ge sloten is geweest, draait tot die tijd zo goed als dat gaat door met één beroepskracht. Volgens de werkgroep heeft het centrum in de huidige opzet wei nig kans: het imago is slecht en de huisvesting gebrekkig. Bovendien zou Voorschoten te dicht bij ste den en uitgaanscentra liggen om een volledig jongerencentrum te hebben. Een beetje onderdak in het cultureel centrum zou wel kun- Partijen als PvdA/PPR, D66 en WD betwijfelen bij voorbaat of dat cultureel centrum in de huidi ge vorm en de huidige omgeving zo'n goed alternatief is. Ze vinden het gebouw erg clean en vrezen dat het jongeren afschrikt: "Er moet in Voorschoten altijd een plek blijven waar jongeren informeel bijeen kunnen komen", aldus mevrouw M. Breunesse (PvdA/PPR). Zij vraagt zich bovendien, samen met Verder i WASSENAAR - Het Wassenaars attractiepark Duinrell brengt vanaf gisteren tot en met 16 augustus drie tot vier keer per dag een muziek- en dansshow. Deze zomershow wordt verzorgd door het Hollands Showballet onder leiding van Penney de Jager, terwijl de nieuwe vocalgroep 'Sisters' (foto) en zanger Lou Prince het zanggedeelte voor hun rekening nemen. De Tros-radio haakt op de show in door komende donderdag naar Duinrell te trekken. Diverse groepen zullen dan 'life'optredens verzorgen. irntn on Man bedreigt jongeren met vuurwapen WASSENAAR - Een eigenaar van een pizzeria aan het Wasse naarse Plein heeft in de nacht van zaterdag op zondag een aantal jongeren met een vuur wapen bedreigd. De 40-jarige man pikte het niet dat zijn portiek als urinoir werd gebruikt. Hij stormde naar buiten met een pistool. Toen de politie arriveerde, wa ren de jongeren al verdwenen. De man werd aangehouden, zijn wapen is in beslag geno men. De politie onderzoekt nog waar het wapen vandaan komt. Welke richting het opgaat met de nieuwe stichting, is tamelijk duis ter. De PvdA/PPR kan zich voor stellen dat de mannetjes en vrouw tjes van nu blijven zitten, maar met nieuwe statuten resoluut een ande re weg inslaan. Als het aan de partij ligt worden deze nieuwe statuten autoritairder dan de huidige, vol gens de WD moeten ze meer macht toebedelen aan de beroeps krachten. Partijen als D66, CDA en WD denken aan een stichtingsvorm met grote reikweidte. D66 gaat daarin het verst. De nieuwe stich ting moet de beroepsmatige hulp aan buurthuizen en Lindehoeve re gelen en die grootschalige activi teiten organiseren, waarvoor geen ruimte is in de buurthuizen. De WD pleit voorzichtig voor een Stichting sociaal cultureel werk, waarin plaats is voor buurthuizen, de Lindehoeve en 'gebonden jon gerenorganisaties'. Dit zou echter bovenal een juridische vorm zijn; of deze stichting ook gebouwen gaat beheren en activiteiten gaat organiseren is zeer de vraag. Op het punt van lasten en op brengsten willen de partijen niet vooruitlopen op de resultaten van een hernieuwde studie. De WD sluit niet uit dat De Lindehoeve- nieuwe opzet minder subsidie gaat ontvangen, terwijl de PvdA/PPR op het standpunt staat dat het cen trum het moeilijk kan maken om voor een subsidie van minstens 150.000 gulden zeer kleine aantal len jongeren op te vangen. D66 tenslotte, ziet de subsidie verdeling in breder verband. De partij merkt op dat niet bezuinigd moet worden op het jeugd- en jon gerenwerk in het algemeen: "We mogen niet zakken onder wat nu al wordt gereserveerd", aldus D66- raadslid E. Mulder. "Integendeel, het is de hoogste tyd om iets te doen voor het jongerenwerk". Zo'n standpunt maakt het echter wel mogelijk dat er meer voor buurt huizen en minder voor het open jongerenwerk komt zoals Voor schoten dat tot nu toe kende. Ook vertegenwoordigers van B en W hebben die mogelijkheid ge schetst, terwijl de werkgroep in zijn rapport stelt dat de kwaliteit van de buurthuis-accommodaties beter moet worden en ieder buurt huis een beroepskracht nodig heeft voor 30 uur. Op dit moment moeten de drie buurthuizen zich behelpen met bouwketen en ge deelde ruimtes in oude schoolge bouwen. Ze hebben twee beroeps krachten voor het jeugd- en jonge renwerk, die allebei 20 uur per week werken. Tentoonstelling Inde bibliotheek van Zoeterwou de (Schenkelweg) wordt momenteel een tentoonstelling gehouden over het toepasselijke onderwerp vakantie. Wie dat wil, kan met be hulp van de tentoongestelde reis gidsen, wandel- enfietstoerkaarten de vakantie grondig voorbereiden. Üatkan nog tot en met 22 juli. Ove rigens kan men in de bibliotheek ook een taalcursus op cassetteband bestellen. Van 6 juli tot en met 15 augustus zijn de openingstijden als 'volgt: dinsdag en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 14.00 tot 16.30 uur. Jongens veroorzaken duinbrandje WASSENAAR - Twee Leidse jon gens, 13 en 14 jaar oud, hebben za terdagmiddag een brandje veroor zaakt in de duinen achter Hotel Duinoord in Wassenaar. Ze zaten een sigaretje te roken en vergaten daarbij hoe brandbaar het groen is in deze droge tijd. Het brandje kon door omstan ders worden geblust. De Wasse naarse brandweer heeft later op de middag nog nablussingswerk- zaamheden verricht. MAANDAG JULI Alphen beiaardier Rien Ritter geeft, i.v.m. de opening van de Lau ra, 's avonds een concert op het carillon van de Advents- j kerk. officiële opening van Laura fietsvierdaagse 20.00 uur op het Lauraplein door burgemeester M. Paats. Katwijk strandloop over 2,4 en 8 km, start om 19.30 uur bij pavil- Noordwijk rondleiding door het Boten huis van de KNZHRM, Bos weg 2-4, van 19.00 tot 21.00 concert door het 'All Ohio State Fair Youth Choir' U.S.A. in de Grote Kerk, Voorstraat, aanvang 20.00 DINSDAG 7 JULI Alphen start Laura-fietsvierdaagse om 7.30 uur vanaf Zaal Naby. Hillegom doe-dag van de stichting Vakantiewerk Hillegom in het gebouw van de culturele raad aan de Prinses Irenelaan, aanvang 10.00 uur. Katwijk concert door Rob van Effe- rink, Karei en Iboya Demoet op het Batzorgel en clavecim- bel in de Vredeskerk in de Voorstraat, aanvang 20.15 van 19.00 tot 22.00 badgastenschaaktoernooi in paviljoen Willy Noord, om 19.30 uur. record-middag bij het Zee paviljoen, vanaf 14.00 uur. jongereninstuif bij wijkver- eniging Hoornes/Rijnsoever. 20.00 uur. bingo bij wykvereniginj Koestal/Overduin in het Trei punt, 20.00 uur. klaverjassen en jokeren by de ontspanningsvereniging Katwijk in Tripodia aan het Hoornesplein, 20.15 uur. openbare vergadering van de vestigingscommissie huisartsen om 16.30 uur in het gemeentehuis. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel toeristische zomermarkt in de Hoofdstraat, van 11.00 tot 22.00 uur. tot 21.00 i wandeling door de duinen en staatsbossen onder leiding van een gids. Vertrek om 10.00 uur by de excursie- schuur aan de Duindamse- slag. Zoeterwoude de Leidse brandweer ver zorgt zomerprogramma met waterballet om 19.30 uur by WOENSDAG 8 JULI Alphen start Laura-fietsvierdaagse om 7.30 uur vanaf Zaal Naby. Haarlemmermeer officiële start van het Natio nale Stimuleringsplan Ver keersveiligheid door minister N. Smit-Kroes in de burger zaal van het raadhuis in Hoofddorp aan de Nieuwe weg, aanvang 14.30 uur. Hillegom doe-dag van de stichting Vakantiewerk in het gebouw de culturele raad aan de Prinses Irenelaan, aanvang 10.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9