'Dat mannetje zei: Poedel, da's precies wat voor jou' Onderzoek naar verwerking vervuild baggerslib verbreed Scheepswerf Ter Aar geeft teveel geluidhinder Van veertig Laura's nog geen kilometer gemist 'Het loopt de spuigaten uit met geluidsoverlast' Hallo, hier zijn wij dan... PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 6 JULI 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Hij slaat zijn pakkie shag open, stopt het verhaaltje waaraan hij bezig was en zegt: "Kijk, zó kom je van het roken af'. 'Niet roken is beter' heeft Poedel met rode viltstift aan de binnenkant van de flap gekalkt. Vroeger draaide de voorma lig fietsenmaker er drie pakjes per week doorheen. Nu, met die waarschuwing, hoeft zijn vrouw vrijdags bij het bood schappen doen nog maar één baaltje mee te nemen. Ooit heeft hij wel geprobeerd helemaal van het roken af te komen, maar diezelfde vrouw smeekte hem al de volgende dag toch weer een shaggie op te steken. Want Poedel was zichzelf niet. "Het is een rotgewoonte, dat roken. Was ik halverwege de tankval, op weg naar m'n eiland hier achter in de polder, en ik merkte dat ik m'n shag was vergeten, dan ging ik terug. Nu niet meer. Ik rookte altijd. Zonder erg, zonder dat ik er trek in had. Op de fiets ook. Terwijl roken helemaal niet goed is, want anders hadden alle mensen wel een schoorsteentje op hun kop gehad". Voor z'n deur 'op' het Alphen- se Gouwsluis jongleert Poedel op een afwijkend formaat fiets. Een sinds de doortrekking van de Conradstraat bijna werkloze lap asfalt biedt hem alle ruimte. Ooit voerde hij actie vóór die teerlaag, om iets te doen aan het lawaai dat duizenden automobi listen per dag veroorzaakten. Stuk voor stuk lazen ze zijn aan de gevel en op borden beplakte slagzinnen en rijmen, waarvan hij er ontelbare heeft gemaakt. En elk jaar lazen ze ook weer de aankondigingen van Nederlands oudste fietsvierdaagse: de Laura. Toch ook wel een beetje zijn Laura, al zou Poedel zich er haast voor verontschuldigen dat hij als enige van de duizenden deelne mers alle ritten heeft meegere den. door Gerard Haverkamp De veertigste Laura begint morgen en Poedel is er voor de veertigste keer bij. '"Ija, moet ik als ras-Alphenaar het dan aan een ander overlaten om de eer van Alphen hoog te houden? Gekheid, 't Is niks bijzonders. Een Laura fietsen is toch geen prestatie. Jochies van twaalf fiet sen de Laura ook. Luister: de Laura is voor jong en oud, als u zich maar aan het eigen tempo houdt. Ga je te hard achter een ander aan, dan is de Laura een ramp. En over die veertigste keer: als ik nou vanmiddag nog m'n poot breek, kan ik morgen ook niet meedoen. Nee, kom donderdagavond maar luisteren. Die veertig jaar heb ik op rijm in veertig regels gevat. Bij de vijf entwintigste Laura heb ik dat ook gedaan, in 25 regels dus hè. Als je effe stil bent, weet je aan het einde precies hoe ik over de Laura denk. En over mezelf. Het wordt gewoon voor de veertigste keer een feestweek". Komijnekaas "Voor baas deugde ik niet. M'n ome Siem had een bouwbedrijf. Hij kwam eens bij ons thuis. We moesten 'em netjes een handje geven en later vroeg-ie wat ik wilde worden. Handelaar in ka potjes, zei ik en meteen kreeg ik van m'n vader een geweldige klap voor m'n harses. Ik keek Pe trus voor komijnekaas aan, maar toen ik bijkwam zat ome Siem zich nog rot te lachen. Toen heeft hij een jaartje geprobeerd mij knecht te maken, maar dat werd niks". "Toen m'n vader overleed, ben ik in de zaak gegaan. De mensen zeiden dat ik er geen zakkie zout op zou vreten. Toeir had je nog van die puntzakjes met een ons zout. Nou, ik heb het tig en een halfjaar gedaan. En d'r is nooit een leverancier geweest die geld van me kreeg. Alles dat ik in huis had, was betaald. An ders word je knecht van de fa briek". "M'n broers zeiden nog dat ik naar Alphen rnoest gaan. Dan zou ik grootste fietsenzaak van het dorp krijgen. Ze wisten twee winkels in de Julianastraat. Ik zei: ja, en dan moet voorin zeker de winkel komen en mag Poedel ergens achteraan gaan staan sleutelen. Man, dan zat ik hier toch veel mooier. Uitzicht op de weg, de polder vlak bij me. En ik zeg altijd maar: neein een klein winkeltje en een klein vrouwtje, dan is alle leed te overzien". Pak slaag "Ik stond 's middags werkplaats toen er een mannetje binnenkwam. Hij zei: 'Poedel, da's wat voor jou. Ze gaan een rijwielvierdaagse organiseren. Je moet je melden bij ene meneer Gastelaars". Ik beloofde hem een pak slaag als-ie me in de maling nam. Ik ben in m'n werkkloffie naar Gastelaars toegegaan, een PTT-referendaris die op Alphen was komen wonen. Ik kwam bin nen en durfde niet eens te gaan zitten met die vieze kleren". "Hij was het dus echt van plan. Wat ze in Nijmegen deden, moest volgens hem op de fiets ook mo gelijk zijn. Ik vroeg of ik mee mocht rijden en toen bleek ik de eerste Alphenaar die hij in schreef. Er waren er zestien voor me, maar die kwamen elders vandaan. Ik kreeg nummer 17". "Gastelaars. Een moordvent was het, een heel bescheiden mannetje. Toen hij al dood was, heb ik zijn naam nog eens in her innering gebracht. Gastelaars, Alphens Sympathieke Toer En thousiast Leverde Alphen Aan gename Rijwiel Sport. Ik weet nog goed dat ik samen met zijn vrouw naar die spreuk stond te kijken. Ineens omhelsde ze Even terug naar vandaag. Wie zich tegenwoordig zó spontaan voor iets aanmeldt als Poedel destijds voor de Laura deed, wordt direct in de kraag gevat en bij de organisatie betrokken. Poedel echter nooit. "Ze hebben me nooit gevraagd en dat is maar goed ook. Want ik heb het zo mi rakels naar m'n zin. En ik ben hartstikke blij dat ze altijd ge noeg mensen hebben kunnen vinden die dit werk hebben wil len doen. En dat kun je geloven of niet, maar dat kost die mensen genoeg geld. Als deelnemers hen ergens wat zien drinken, hoor je wel eens dat dat van de Laura- centen is. Vergeet het maar. Het kost ze zat. En zonder een be stuur kan je niet, zoals het be stuur niet zonder deelnemers Motorrijder (23) verongelukt LISSE - De 23-jarige J. Clemens uit Lisserbroek is zaterdagmiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Heereweg in Lisse. De Lisserbroeker reed volgens de politie van Lisse met zijn motor frontaal tegen een personenauto. De bestuurder van deze auto, een 41-jarige inwoner van Lisse, wilde linksaf slaan en stond daarom voorgesorteerd. De motorrijder overleed ter plaatse. De automobilist raakte niet gewond. Twee Leidenaren halen plantsoen Noordwijk leeg NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft vannacht twee 20- jarige inwoners van Leiden aange houden die ervan worden verdacht 350 planten uit de perken rond het Picképlein in Noordwijk te hebben getrokken. De jongelui hadden te veel gedronken en zijn ter ont nuchtering ingesloten. TER AAR - Bij ten minste één wo ning in de directe nabijheid van scheeps- en jachtwerf Bocxe en zo nen aan de Hoekse Aarkade in Ter Aar moeten geluidwerende maat regelen worden getroffen. Wellicht worden ook bij enkele andere wo ningen aan de Schilkerweg derge lijke voorzieningen aangebracht. De wet geluidhinder kwalificeert de scheepswerf als zogeheten A-in richting, ofwel een grote lawaaima ker. Bocxe is overigens de enige in de gemeente die aldus wordt aan gemerkt. Vast is komen te staan dat bij een woning in de buurt van de werf de geluidbelasting soms zestig decibel bedraagt en dat is te veel volgens de wet. De betreffende woning wil de ge meente saneren als het rijk daar toestemming voor geeft. De kosten daarvan worden geheel door het rjjk vergoed. De maatregelen waar aan wordt gedacht, zijn dubbele beglazing en gevelisolatie. De be woners zijn echter nog niet van de beoogde aanpassingen van hun huis op de hoogte gesteld. Als mocht blijken dat de geluid soverlast bij een aantal woningen aan de Schilkerweg ook boven de norm uit komt, dan worden ook daar maatregelen getroffen. Aan de woonboten die in de buurt van de werf liggen, zal volgens de ge meente niets worden gedaan. De woonarken zouden niet binnen de bestaande regeling vallen, die ge luidwerende maatregelen vergoed. Leimuiden 2000 klaagt over buslijn LEIMUIDEN - De politieke partij Leimuiden 2000 heeft bij de rijks verkeersinspectie (RVI) een be zwaarschrift ingediend vanwege de lange wachttijden voor busreizi gers op het traject Alphen-Hoofd dorp. De RVI heeft de bezwaren gisteren pas ontvangen en gaat on derzoeken of vervoersmaatschap pij Centraal Nederland in gebreke blijft met de nieuwe dienstrege ling. Het gaat Leimuiden 2000 vooral om de lijn 144 van Centraal Neder land. Het aantal buslijnen van Lei muiden naar Nieuw-Vennep en vi ce versa is sterk verminderd en de wachttijden zijn enorm gestegen, zo luidt samengevat de kritiek. Daarbij moeten reizigers die met de trein vanuit Utrecht in Alphen arriveren en vervolgens met de bus naar Leimuiden willen, een half uur langer wachten. Leimuiden 2000 concludeert dat 'de kwaliteit van het openbaar vervoer in Lei muiden haast onaanvaardbaar is verminderd, hetgeen in strijd is met een beleid dat het gebruik van het openbaar vervoer wenst te sti muleren'. In de brief verzoekt de politieke partij met klem om iets aan de situatie te doen. "Tijden veranderen en ze zeg gen zo vaak: de Laura is de Laura niet meer. Maar dan zeg ik tegen zo iemand: zou het niet komen omdat wij allemaal een jaartje ouder worden? Ik ben de drie keer twee kruisjes al lang gepas seerd en dat ga je toch merken. Maar ik stop pas als ik niet meer stuurvast ben. Je ziet ze wel eens, die zo mét hun handjes aan het stuur zitten te trillen. Daar kan ik absoluut niet tegen. Ik hou zelfs stil om niet langer ach ter zo iemand aan te hoeven rij den". "Ik wil ook nooit iemand naast me hebben rijden. Ik moet altijd naar links of rechts kunnen uit wijken als voor mij iets misgaat. Als je daar over verder praat, kom je bij de rotherinnerin- gen..." "Ongelukken zijn altijd ie mands eigen schuld. Sommigen denken wanneer ze tijdens de Laura op de fiets zitten dat de he le wereld ineens van hen is. An deren zitten de hele dag te kwek ken. Dat kan niet. Je moet oplet ten. Alleen op de controlepost moet je lekker lullen. Verder rij ik het liefst in m'n eentje. Een jaar of vijf heb ik ook wel groe pen geleid. Maar had je er dan twee van die vliegen op een sui- kerbeessie bij, twee gasten bij een mokkeltje zogezegd, dan zei ik dat ze achter elkaar moesten gaan rijden en de rest 's avonds maar moesten uitzoeken. Ik wil de niet dat de ménsen konden zeggen dat in de groep van Poe del een ongeluk was gebeurd". Gemak De laatste jaren trapt Poedel ("Daar ben ik wel eens voor uit gescholden toen ik klein was") met wat ouwe gabbers op het dooie gemak de kilometers yveg. "Gerrit van der Weert en meneer Netelbeek. Ik weet niet hoe hij van voren heet. Van die gasten kan je op aan. Zy rijden de Laura voor de 39ste keer, omdat ze de eerste keer niet wisten dat-ie werd gehouden. Zij zijn net zo veel waard als ikzelf'. Eén krampaanval en in al die jaren maar vijf lekke banden, waarvan vorig jaar twee. Da's het ergste dat Poedel zelf is overko men. "En één keer ben ik ontzet tend onderuit gegaan bij het Laura-bal. Die donderdagavon den vond ik altijd de zwaarste rit ten. Ik had van vroeg tot'laat op de dansvloer gestaan en ineens gé ik in de draai en languit. Het was alsof de bliksem door m'n donder ging. Toen kon ik de vol gende dag echt nog maar net op m'n fiets komen. Ja, natuurlijk heb ik 'em uitgereden". TER AAR - Het korps waar deze twee brandweerlie den toe behoren, heeft in elk geval de zaterdag gehou den brandweerwedstrijden in Ter Aar niet gewonnen. Ze zijn helemaal fout bezig op de foto. De schreeuwen de man in het midden is een overstuur geraakt persoon die uit een brandend huis is gevlucht. In dat huis zijn op dat moment nog mensen aanwezig. Het is allemaal gespeeld natuurlijk, maar bij ongevallen moeten dit soort overspannen (en tijdrovende) figuren razendsnel aan een dokter worden toevertrouwd. En als er zich al een brandweerman over ontfermt, hoeven er dat niet meteen drie (zie foto) te zijn. Het is slechts één van de aspecten waar de brand weerlieden aan de Hertog van Beijerenstrnnt (Aar- dam) op moesten letten. De jury keek namelijk vooral naar de inzet en uitvoering. Dat was vooral bij de korpsen uit Brielle en Maasdam dik in orde. Zij won nen 's ochtends en 's middags de oefeningen en mogen nu deelnemen aan de landelijke wedstrijden. In Aardam trad weliswaar geen enkel regionaal korps in het strijdperk, maar de Ter Aarse brandweer zorgde wel voor een vlekkeloze organisatie. Dat het weer goed was en het publiek goedgezind, was alle maal mooi meegenomen. Met deze happening namen de Ter Aarse spuitgas ten alvast een voorschotje op 1988. Dan bestaat het korps honderd jaar. (foto Nanno Bioupot) DEN HAAG/ALPHEN - Pas eind volgend jaar of zelfs in 1989 neemt het college van gedeputerde sta ten, het dagelijks bestuur van de provincie, een besluit over de ver werking van baggerspecie en zui veringsslib. Behalve de eerder beoogde stort van het licht-veront- reinigde slib en de baggerspecie op landlocaties, wordt nu ook de eventuele verbranding, lozing op open zee en stort in de voor vuil Rotterdams havenslib aangelegde Slufterdam overwogen. De daartoe uit te voeren milieu effect rapportage (MER) naar de mogelijkheden neemt geruime tijd in beslag. Vooralsnog is geen van de acht stortplaatsen in de provin cie afgevallen. Een tussentijds uit gebracht ambtelijk rapport over de beste drie stortplaatsen is inge trokken. Hierin staan de locaties bij Leiden, Alblasserdam en Moor drecht als top-drie genoteerd. Het gaat de provincie om de ver werking van 650.000 kubieke me ter slib en bagger, respectievelijk afkomstig van zuiveringsinstalla ties en van de bodem van vaarwe gen. In de omgeving behoren bij de mogelijke stortplaatsen het Al- phense gebied De Vork aan de Gouwe, de Leidse Oostvlietpolder en de Veender- en Lijkerpolder in Roelofarendsveen. De verwerking heeft plaats in de jaren negentig. Door het verbreden van het on derzoek naar alternatieve verwer king van bagger en slib komen alle eerder genoemde stortplaatsen - ook die bij Alphen en AJkemade - officieel weer in aanmerking. Mo gen evenwel de alternatieve me thoden te duur blijken, dan wordt mogelijk de eerder uitgebrachte ambtelijke selectienota weer uit de kast gehaald. ALPHEN/STREEK - De poütie in Alphen en omliggende gemeenten is in het afgelopen weekeinde over spoeld met klachten van mensen die in hun woonwijk last hadden van te luidruchtige buren. In de meeste gevallen ging het om overlast die werd veroorzaakt door te harde muziek. Een woord voerder van de Alphense politie zegt dat er nog niet daadwerkelijk is ingegrepen, maar dat dat zeker gaat gebeuren als het op deze ma nier doorgaat met de klachtenre gen. Gedacht wordt aan het in be slag nemen van de muziekinstalla tie en - in het uiterste geval - een proces-verbaal. "Het is een bekend verschijnsel met het mooie weer. We doen er ook niet kinderachtig over en de mensen moeten iets kunnen ver dragen, maar dit liep de spuigaten uit. We reden het hele weekeinde tot vier uur 's nachts af en aan", aldus de Alphense politiewoord voerder. In de omliggende gemeenten was het niet veel beter. Ook daar moest «de p'olitie opvallend vaak corrigerend optreden, zegt een woordvoerder van de rijkspolitie district Den Haag. Poedel van Dam: "Het wordt voor de veertigste keer een feestweek". kan. Je hebt elkaar allemaal no dig". "De eerste Laura had zo'n drie honderd deelnemers. Dat was een echte familie. Als je dan met z'n allen in een tunnel reed, hoor de je nog de echte Laura-yell. Nu niet meer, jammer genoeg. Piet Koren van het bestuur en ik heb ben allebei een keer een inter view weggegeven zonder dat we het van elkaar wisten. Allebei zeiden we dat de Laura niet gro ter mocht worden dan duizend deelnemers, 't Is niet erg hoor dat dat er nu een paar honderd meer zijn, maar je kent elkaar na tuurlijk niet allemaal meer. Ja, iedereen ziet Poedel wel gaan, maar ik ken ze allemaal niet Uitstraling "Ik hoorde afgelopen week dat de Haagse politie voor het eerst in de geschiedenis van de Laura geen ploeg heeft ingeschreven. Ze vroegen of ik wist hoe dat kwam. Volgens mij laten ze zich liever zien waar ze wat meer in de belangstelling staan. De Lau ra heeft niet meer de uitstraling van vroeger. Toen begon het al met een opening waar alle burge meesters en commissarissen van politie uit de Laura-steden bij aanwezig waren. Dat heb je niet meer. Ik wil niet kankeren hoor, maar vorig jaar was er geen in tocht. Da's toch niet iets datje de deelnemers kan verwijten. Het maakt mij verder niet veel uit. Ik doe echt alleen mee voor het fiet sen. De tochten, die zijn voor mij de hoofdschotel". Wij vormen ruim de helft van het Leidsch/Alphens Dagblad Promotie-team. U komt ons en onze collega's binnenkort vast en zeker tegen. Let dus maar goed op: onze kleuren zijn blauw en geel, onze glimlach is echt. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8