TAD LEIDEN Bewoners flats ABP massaal naar rechter Schatgravers op terrein Presburg Eigenaar koffiebar op klaarlichte dag neergestoken Meer auto's verdwenen bij Leids garagebedrijf LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 6.IULI1987 Over servicekosten 262 woningen LEIDEN - Huurders van 262 wo ningen in de flats Stadzicht, Park zicht en Molenzicht in de Meren- wijk zetten hun juridische strijd te gen het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) over de hoogte van de servicekosten voort. De kantonrechter heeft tijdens een 'proefproces' vastgesteld dat de servicekosten voor de flats inder daad te hoog zijn, zoals de bewo ners stellen. Het probleem is ech ter dat slechts één bewoner rech ten kan ontlenen aan de uitspraak. De rechter heeft de uitspraak niet willen laten gelden voor élle 262 bewoners. De bewoners van de drie Zichten zijn over de servicekosten al enke lejaren in de slag met het ABP - de eigenaar van de flats. De huurders zijn het niet eens met de wijze waarop het pensioenfonds deze kosten berekent. Zo zou het ABP onderhoudskosten voor bijvoor beeld de lift en ventilatie doorbere kenen aan de huurders, terwijl het die eigenlijk zelf voor zijn rekening moet nemen. In totaal hebben de bewoners van 1979 tot 1985 een bedrag van een kleine 200 gulden per jaar per persoon teveel betaald. In totaal dus ongeveer 250.000 gulden. Ove rigens heeft het ABP in 1985 de servicekosten verlaagd. Te weinig echter om het de bewoners naar de zin te maken. Uniek Een van de huurders, een lid van de bewonerscommissie De Drie Expositie 'Biologische klok' succes LEIDEN - De tentoonstelling 'De Biologische Klok' in de Hortus Bo tanicus trekt een onverwacht groot aantal bezoekers. Het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie had voor de hele periode dat de ten toonstelling is ingericht, gerekend op een aantal van 12.000 tot 13.000. Gistermiddag werd echter reeds de tienduizendste bezoeker binnenge haald. Dat was Tanje ten Velde uit Utrecht, die een cahier over de ten toonstelling en een bos bloemen kreeg overhandigd. Volgens hoofd Tentoonstellin gen en Educatieve Dienst van het museum dr. J.C.A. van Etten valt de ongewoon grote belangstelling niet alleen te verklaren uit de aan- wezighèid van het skelet van de noordse vinvis op de tentoonstel ling. "Juist de tentoonstelling zelf trekt veel mensen aan. Uit een en quête die onder de bezoekers wordt gehouden blijkt mond-op- mond-reclame een grote rol te spe len". Van Etten waagt zich aan een voorzichtige schatting over het to taal aantal bezoekers: 20.000. "En dat ligt heel ver boven het gemid delde van de zomertentoonstellin- gen die het museum in het verle den heeft georganiseerd". De Biologische Klok staat nog opgesteld tot 23 augustus. Mannen slaags Zichten, heeft in 1984 advies ge vraagd over deze kwestie van de huurcommissie. Dé huurcommis- sie stelde de bewoner in het gelijk. Deze is vervolgens, gesteund door de overige bewoners, naar de kan tonrechter gestapt en die nam het advies van de huurcommissie vol ledig over. De bewonerscommissie hoopte dat de kantonrechter zijn uitspraak voor alle andere huurders zou laten gelden. Zo ver wilde de rechter echter niet gaan. "Hij verwachtte niet anders dan dat het ABP na de ze uitspraak alle bewoners de te veel betaalde kosten zou terugge ven. Hij durfde het echter niet aan dat van tevoren in zijn beslissing vast te leggen. Dat zou namelijk ta melijk uniek zijn geweest", vertelt Mieke Gronheid, secretaris van de bewonerscommissie De Drie Zich ten. De verwachting van de rechter kwam niet uit. Het ABP interpre teerde de uitspraak zeer strikt. De ene bewoner, in wiens naam het 'proefproces' was gevoerd, kon zijn geld terug krijgen. Zy het slechts over het ene jaar - 1982 - waarover hij de kantonrechter een uitspraak heeft gevraagd. Als de andere be woners hun geld wilden terugzien, moesten ze maar ieder apart en voor elk jaar dat ze teveel hebben betaald dezelfde procedure volgen. Het Nederlands Verbond van Huurders is tegen de uitspraak van de rechter in beroep gegaan. Het verbond hoopt hiermee te berei ken dat de uitspraak alsnog kan gelden voor alle huurders van de drie Zichten. Ondenkbaar De bewonerscommissie van deze flats laat het er echter ook niet bij zitten. Ze gaat de huurcommissie verzoeken of het mogelijk is één advies te geven over de hoogte i de servicekosten die ólle bewoners vanaf 1979 hebben betaald. "Als de huurcommissie hier op ingaat, is het mogelijk dit advies voor te leg gen aan de kantonrechter en die te verzoeken een uitspraak te doen waaraan alle 262 bewoners rechten kunnen ontlenen", zegt Mieke Gronheid. Wil de huurcommissie hieraan niet meewerken, dan hoopt de be wonerscommissie een nieuw be roep te kunnen doen op de kanton rechter. De bewoner in wiens naam het proefproces is gevoerd, heeft namelijk een nieuwe proce dure aanhangig gemaakt. Hij wil nu een uitspraak van de rechter over de hoogte van de servicekos ten gedurende alle andere jaren. Mea ten Cate, lid van de bewo nerscommissie: "De vorige keer vond de kantonrechter het 'on denkbaar' dat ABP de uitspraak in dit ene individuele geval niet voor alle andere bewoners zou willen la ten gelden. We kunnen hem nu duidelijk maken dat het 'ondenk bare' dus helemaal niet zo ondenk baar is gebleken. Misschien wil de rechter nu wel een 'hardere' uit spraak doen". Wordt het beroep van het Neder lands Verbond van Huurder afge wezen, wil de huurcommissie niet meewerken aan een 'algemeen' ad vies en durft ook de kantonrechter voor een tweede keer geen 'alge mene' uitspraak te doen, dan blijft voor de huurders weinig andere mogelijkheden over dan ieder af zonderlijk een procedure te begin nen. "Ik denk dat het ABP hoopt dat het ook zo ver komt. Het is na melijk aannemelijk dat veel huur ders de zaak dan maar laten voor wat hij is", aldus Mea ten Cate. inkersteeg. Ze wilden Barendregt van gemeente spreekt van 'vervelende zaak' LEIDEN - Schatgravers zijn vrij dagavond en zaterdag actief ge weest op een terrein aan de Don- kersteeg waar tot voor kort schoe nenzaak Presburg was gevestigd. Zij hebben zonder toestemming munten en scherven meegenomen. Ir. L. Barendregt van de gemeente spreekt van een 'vervelende zaak'. Het terrein aan de Donkersteeg is een van de oudste bebouwde plekken in Leiden. Ter hoogte van de Hoogstraat-Donkersteeg is eeu wen geleden de eerste brug over de Rijn gebouwd. De oorspronkelijke bebouwing dateert uit de dertien- bij station LEIDEN - Een 18-jarige vrouw is vrijdagmiddag op het Stations plein geslagen en geschopt door een 25-jarige man uit Leiden. De voetganger verkeerde in veronder stelling dat de Turkse vrouw op de fiets hem in de weg reed en zag daarin aanleiding haar van de fiets te schoppen. Twee landgenoten van het slachtoffer schoten de vrouw te hulp en verkochten de Leidenaar enkele klappen. De poli tie heeft het viertal voor verhoor meegenomen naar het bureau. de eeuw. Volgens Barendregt een interessante plek. Hij is dan ook van plan - als hij daartoe toestem ming krijgt - zelf -aan de slag te gaan op het braakliggend terrein. Hij heeft die toestemming vanmor gen gekregen en leden van de ar cheologische begeleidingscommis sie zijn meteen aan de slag gegaan. "Ik vermoed dat het hier om schatgravers gaat, mensen die ho pen iets waardevols te vinden. Dat is erg vervelend omdat veel van de door hen gevonden spulletjes op de schoorsteenmantel terecht ko men en wij daarvan dus geen weet hebben. Het gaat mij niet om het hebben van de opgegraven resten, maar om het weten. Wij willen ge woon op de hoogte zijn als er iets wordt gevonden in Leiden. Het kleinste detail kan immers weer een tipje van de sluier oplichten", aldus Barendregt. De drie mannen die tijdens het weekeinde actief waren, gaven aanvankelijk de naam van Ingrid Moerman op als zijnde de persoon die toestemming had gegeven voor de graafwerkzaamheden. Maar na vraag leert dat mevrouw Moerman, werkzaam bij het stedelijk mu seum De Lakenhal, daarvan niet op de hoogte is. Ook de heer Barendregt wist van niets. Hij heeft vrijdagavond de po litie op de hoogte gebracht van de illegale graafpraktijken. Tegenover de politie verklaarden de mannen dat zij van de sloper toestemming hadden om te graven. Maar sloper Binnendijk uit Valkenburg ont kent dat ten stelligste. Volgens me vrouw Binnendijk kan het bedrijf daarvoor ook helemaal geen toe stemming geven. De mannen hebben scherven en oude munten gevonden. Zij waren onder meer aan het werk met de tectors. Volgens Barendregt is in ieder geval een oude beerput vlak naast 'Huis ter Lugt', een van de oudste panden van Leiden, leegge haald. De politie heeft vrijdagavond de namen van de gravers genoteerd. Gedurende het weekeinde was het voor de politie niet mcgeUi'.k om het verhaal van de mannen te con troleren. Dat is in de loop van van daag gebeurd. De politie heeft de mannen gedurende het weekeinde dan ook ongemoeid gelaten. j druk rond het drijvend podium nabij de Hoogstraat Op dat podium speelde de Leidse big band leden de hemdsmouwen wegens de warmte maar hadden opgestroopt. (foto Henk Bouwmai LEIDEN - Een 35-jarige koffiebar- houder uit Leiden is zaterdag avond ernstig gewond geraakt toen hij op straat werd neergestoken door een nog onbekende man. Het slachtoffer ligt in het AZL maar verkeert buiten levensgevaar. In verband met de steekpartij heeft de politie een aanhouding verricht. LEIDEN - Geboren: Gerardus Frederik Ferdinand zv H. de Nobel en L. Ouwehand, Eveline dv A.J.H. Bur gers en J.J. Sassen, Marieke Sophia dv H.G.A. Dofferhoff en A.W.B. van der Hulst, Melissa Maria Elizabeth Agatha dv F.L.W. van der Zalm en C.J.M. Vink. LEIDEN - Reeds zev hebben bij de politie aangifte ge daan wegens vermissing van hun auto door toedoen van een garage bedrijf aan de Mors weg. De garage bleek afgelopen vrijdag plotseling opgeheven. De eigenaar was met de auto's die in de garage stonden met de noorderzon vertrokken. In alle gevallen wist de garage houder zijn klanten te bewegen bij een onderhoudsbeurt van de wa gen de kentekenpapieren bij hem achter te laten. Ook werden enkele klanten overgehaald om hun auto's voor een APK- of andere periodie ke keuring bij hem te brengen. Een mevrouw uit Voorhout had een aanbetaling gedaan voor een auto maar heeft er nooit in kunnen rij den. Alle auto's zouden vrijdag af gehaald kunnen worden, maar ble ken toen verdwenen. Een man uit Leiden wist zijn au to op het nippertje te behouden. De man werd in de loop van de vo rige week door de garagehouder verzocht zijn wagen voor een APK- keuring te komen brengen. ,Er werd een afspraak voor donderdag gemaakt maar omdat de eigenaar te kennen gaf de controle persoon lijk bij te willen wonen, werd de afspraak afgezegd. Duivensport Postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht vanuit Soissons. De uitslag: 1 P. Juffer- mans; 2,3,4,5,6,9,10 R. v.d. Nieu- wendijk; 7,8 Comb. v. Putten-v. Weezen. Postduivenvereniging De Blauwkras vloog eveneens van uit Soissons. De uitslag: 1, 10 Comb. Nieuwendijk; 2,5,9 A. Houwéling; 3 N. Montanje; 4 N. Nievaart; 5 Tang v.d. Wetering; 7 P. Landesbergen. De uitslag van de vlucht van de Blauwkras vanuit Haasdonk: 1 Comb. Nieuwendijk; 2 J. Rozier; 3 W. Arbouw; 4 P. Brandt; 5 F. v.d. Wetering; 6 N. Montanje; 7,9 H. Koome; 8 A. Witteveen; 10 P. Landesbergen. De uitslag van de wedvlucht die de LPC vanuit Soissons hield: I,3,8,9,10 P. de Haas; 2 J. Siera 4,5,6 A. Singeling; 7 P. Schlage- De uitslag van de wedvlucht van de LPC vanuit Duffel: 1 C.J. v.d. Horst; 2 V.d. Meer-Halewijn; 3 W.L. Onstenk; 4,8,10 P. de Haas; 5 A. Singeling; 6,7,9 F. Gijsman. De resultaten van postduiven vereniging De Vriendenclub bij de wedvlucht vanuit Duffel: 1,6,10 Comb. Kooy/Werkhoven; 2 A. Siera; 3 G. Zandbergen; 4 Comb. Bodijn/Vinkesteijn; 5 F.J. Compier; 7,8 F. Ladan; 9 A. Noest. De uitslag van de wedvlucht vanuit Soissons: 1,4 F.J. Com pier; 2 L. Koopman; 3 F. Ladan; 5,7 Comb. Kooy/Werkhoven; 6,9 W. Vijlbrief; 8 A.A. Compier. Postduivenvereniging De Snel- vlieger vloog vanuit Chateau- roux. De uitslag: 1,2,7 Comb. J-N; 3,10 J. Groenendijk; 4,6 B. Vlek- ke; 5,8,9 F. Jansen. De uitslag van de vlucht van uit Bergen op Zoom: 1 B. Vlekke; 2,3 J. Groenendijk; 4 Comb. Pen en zn; 5,6,7 Comb. J-N; 8,9,10 F. Jansen. De uitslag van de vlucht van uit Soissons: 1,3,4,8,10 Comb. J-N; 2,9 J. Groenendijk; 5,7 B. Vlekke 6 Comb. Pen en Zn. De uitslag van de vlucht van uit Duffel: 1,3,4 Comb. J-N; 2,7,8 F. Jansen; 5 B. Vlekke; 6 Comb. Pen en zn.; 9,10 J. den Hollander. Postduivenvereniging Leider dorp vloog .eveneens vanaf Cha- teauroux. De uitslag: 1,4 G. Hen- drikse; 2 H. v. Loon; 3 D. v. Sogge- len; 5,8 R. Koppestein; 6 F. Gijs man; 7 W. de Roode; 9 P. Sloos; 10 I. v. Loon en zn. De uitslag van de wedvlucht die postduivenvereniging De Blauwkras ook vanuit Chateau- roux hield: 1 Comb, de Mooy; 2 P. Landensbergen; 3 Tang de Wete ring; 4 N. Nievaart; 5,7,8 B. v.d. Wetering; 6 J. Schouten; 9 N. Bink; 10 R. v.d. Geer. Ook postduiverenverenigigng De Reisduif vloog vanuyit Cha- teauroux. De uitslag: 1,2,5 F. penseel; 3,7 N. de Groot en zn; 4 W. Tolboom; 6 G. Jongbloed; 8 W. v.d. Hoogt; 9 W. Kop; 10 W. Ou- wersloot. Folk Folkclub Horus organiseert morgen een sessie in de Oude Ma- repoort aan de hoek Mare/Oude Vest. Aanvang 21.00 uur. Inloophuis Het Inloophuis aan het Rapen burg 48 verzorgt elke donderdag een koffieochtend voor vrouwen die psychische problemen hebben (gehad). Ze kunnen er terecht voor een praatje of alleen een kopje koffie. Het Inloophuis kan voorts nieuwe vrijwilligers ge bruiken. Informatie is verkrijg baar via telefoonnummer 141808. Wandeling In verband met het tienjarig bestaan organiseert het Instituut voor natuurbrschermingseduca- tie een aantal zomeravondwan delingen. Woensdag wordt er ge wandeld in Berkheide in Kat wijk. De wandeling begint bij de Soefitempel in de Zuidduinen van Katwijk (NZH-bus 30), aan vang 19.30 uur. Het slachtoffer liep zaterdag avond vanuit zijn bar blootvoets de Oude Vest op om een vuilniszak buiten te zetten toen een wagen met grote snelheid op hem af kwam rijden. De man sprong achteruit de Koesteeg in waar hij zich achter een paaltje veilig waan de. De auto volgde hem echter en reed daarbij het paaltje totaal uit de grond. De man vluchtte daarop in de richting van de Pelikaanhof waar hij door de wagen werd inge haald. In de auto bleken twee man nen te zitten. De passagier stapte uit de auto en stak het slachtoffer tot twee maal toe met een mes in de zij. Beide mannen reden daarna met hoge snelheid weg in de rich ting van de Langegracht. Getuigen van de steekpartij waarschuwden de politie die, ter wijl de Leidenaar hevig bloedend naar het AZL werd gebracht, een zoekactie naar de wagen begon.. Deze werd rond half twee 's nachts aangetroffen op een parkeerterrein bij de Medusastraat. De eigenaar, een 28-jarige Leidenaar, werd kort daarop aangehouden in een wo ning van een familielid. De man, van wie men denkt dat hy de auto bestuurde, wil tegenover de politie geen verklaring afleggen. Wel is bekend dat hij enige maanden ge leden betrokken was bij een vecht partijtje in de bar van het slachtof fer. Over de identiteit van de dader van de steekpartij is de politie nog niets bekend. Er is een speciaal re chercheteam gevormd om de zaak op te lossen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7