Haïti op de rand van burgeroorlog Syrië bevrijdt zich van politiek isolement Al 22 doden bij volksoproeren Von Weizsacker moet Kohl doen vergeten Dagblad in Koeweit: Waite dood Onlusten in Zuid-Korea na dood student Adviseurs Reagan bij diefstal betrokken Duikers Rhodos vinden stenen reuzenvuist MAANDAG 6 JULI 1987 BUITENLAND P1GINA 5 MOSKOU (GPD) - De Duitse bondspresident Richard von Weiz sacker, die vandaag een staatsbe zoek aan de Sowjet-Unie is begon nen, lijkt de ideale figuur om de Duits-Russische betrekkingen weer helemaal in het goede spoor te trekken. De Sowjet-pers weet weliswaar te melden dat Von Weiz- sackers vader een belangrijke di plomaat was in nazi-Duitsland en dat de president zelf de oorlog in de rang van kapitein van de Wehr- macht heeft beëindigd, maar dat heeft opgeleverd, alsmede grote haat in reactionaire kringen. De Sowjet-media beschrijven hoort by een 'normale' Duitse bio- Von Weizsacker als een i Veel belangrijker acht men feit dat Von Weizsacker op 8 1985 in de Bundestag de dag, waar- MEXICO STAD - Haïti staat op de rand van een burgeroorlog. Bij de volksoproeren van op nazi-Duitsland in 1945 capitu- afgelopen week hebben kogels van het regeringsleger minstens 22 dodelijke slachtoffers leerd£, hee^ uitgeroepen tot 'Dag grote^voorkeur opgeeist. Dat is in één week aanzienlijk meer dan tijdens de weken van onrust die vorig daad1dte hem"voigensïeRus- M jaar februari het vertrek van de gehate dictator Jean-Claude Duvalier tot gevolg hadden. Sen, in brede lagèn van de West- i met autoriteit in de Bondsrepubliek (het feit dat hij door de regerende partij én de oppositie vrijwel een- het stemmig werd gekozen wordt mei breed uitgemeten). Bovendien wordt hij beschouwd als een fijn besnaarde intellectueel met een de Russische literatuur. Het toonaangevende weekblad 'Literatoernaja Gazeta' ontfutselde Von Weizsacker de be- Oppositieleiders zeggen dat ze De huidige crisis begon eigenlijk het volk niet meer onder controle al twee weken geleden. De CATH, hebben. „De enige oplossing is het een van de meest populaire vak- aftreden van generaal Henri Nam- centrales, organiseerde een 48 phy", aldus Jean-Claude Bajeaux, uurs-staking uit protest tegen de de leider van de coalitie van poli- sluitingen van door de staat gerun- tieke partijen en vakbonden die de de industrieën. Aan het begin duitse bevolking grote achting kentenis dat hij in de eerste drie aanzet gaf tot de huidige golf protesten. door Rob Sprenkels Deze week lijkt beslissend te worden. Terwijl de vorige week maandag begonnen staking dit weekeinde werd onderbroken om de mensen de kans te geven hun provisiekasten te bevoorraden, liet generaal Namphy, de man die na Duvalier aan de macht kwam, we ten dat hij niet bereid is om op te stappen. Vandaag worden nieuwe rellen verwacht. Waarnemers vre zen een groot bloedbad, een bur geroorlog zelfs. Op het vliegveld van de hoofd stad Port-au-Prince hebben zich de afgelopen dagen honderden bui tenlanders verdrongen in een po ging om weg te komen. Het hek lijkt van de dam. Na de gebeurte nissen van de afgelopen dagen is het bewind van generaal Namphy in de volksmond definitief bestem peld als een verlengstuk van de vroegere Duvalier-kliek. „We wil len vrij zijn om onze eigen leiders te kiezen", zo valt op elke straat hoek te horen. de staking werd het hoofdkantoor van de vakcentrale door militairen bestormd. Drie vakbondsleiders Werden gearresteerd en de bewe ging zelf werd middels een decreet ontbonden. De algemene verontwaardi werd nog groter toen bekend dat generaal Namphy een drie we ken eerder geïnstalleerde onafhan kelijke verkiezingscommissie naar huis had gestuurd en de beslissing nam zelf toezicht te houden op de verkiezingen, waarbij in november van dit jaar een gekozen president uit de stembus moet komen. De Haïtianen realiseerden zich dat plotseling alle, in de nieuwe grondwet vastgelegde, garanties dat er geen vroegere handlangers van de Duvaliers aan de verkiezin gen zouden kunnen meedoen, wa ren verdwenen. Namphy zelf is im mers altijd een intieme medewer ker van de Duvaliers geweest, zo heette het, en als hij gaat uitmaken wat er bij de verkiezingen ge beurt... Meer dan 70 politieke partijen en vakbonden bundelden zich in een Democratisch Front. Zelfs gema tigde politici als de vroegere We reldbank-functionaris Mare Bazin kondigden aan dat ze niet aan de verkiezingen zullen deelnemen als Niet alleen op Haiti wordt gedemonstreerd tegen de deze met gecontroleerd worden trokken het afgelopen weekeinde Haïtianen de straat op door een onafhankelijke instantie. Namphy te eisen, zoals hier in Miami. Vorige week maandag begon staking de macht zijnde juntaook in de Verenigde Staten het vertrek van de militaire regering van generaal (foto AP) i de eisen te on- dersteunen. Bijna het hele land AMMAN (Rtr) - De Iraanse tolk Va- werd verlamd. Het duurde tot don- hid Gordji, die zich ophoudt in de derdag voordat generaal Namphy iraanse ambassade in Parijs, moet besloot de onafhankelijke verkie- zich „overgeven". Dit zei de Franse zingscommissie weer in het leven minister van buitenlandse zaken, te roepen. Dit weekeinde deed het Jean-Bemard Raimond, gisteren militaire staatshoofd een nieuwe na aankomst in Jordanië. De Ira- toezegging door aan te kondigen niër wordt door de Franse justitie KOEWEIT (AFP/DPA) - De af- dat ook de populaire vakcentrale gezocht in verband met de golf van gevaardigde van de Anglikaanse CATH weer legaal zal worden ver- bomaanslagen in Frankrijk vorig bisschop van Canterbury, Terry klaard. jaar. Bij de aanslagen kwamen der- Waite, die bijna een half jaar gele- Maar de pogingen van Namphy tien personen om het leven, den in Libanon verdween, is om de gemoederen te bedaren lij- Raimond verklaarde dat alle overleden. Dit heeft het in Koeweit ken dit keer te laat te komen. Het maatregelen die de Franse autori- verschijnende dagblad Al Anbaa harde optreden van de regerings- teiten hebben genomen rondom de gisteren gemeld. Volgens Al Anbaa troepen heeft het volk in vuur en Iraanse ambassade zullen worden is Waite afgelopen dinsdag of vlam gezet. Alle frustraties van de opgeheven op het moment dat woensdag een natuurlijke dood ge-' 29 jaar lange Duvalier-tirannie zijn Gordji zich ter beschikking stelt opnieuw boven komen drijven. van de Franse jusütie. De politie Parijs eist 'overgave' tolk Iraanse ambassade wil Gordji ondervragen over diens relatie met een Fransman van Li banese afkomst die in verband met de bomaanslagen in staat van be schuldiging is gesteld. Iran wil de garantie dat Gordji, die geen diplomatieke status heeft, tussen Iran niet wordt gearresteerd als hij de faire. storven. De afgevaardigde van bisschop Robert Runcie was in Libanon om te onderhandelen over vrijlating van twee Amerikaanse gijzelaars, Teny Anderson en Thomas Su therland. De 47-jarige Waite werd op 20 januari voor het laatst gezien. SEOEL (AP/UPI/AFP/DPA/Rtr) - maand geleden bij demonstraties De studenten riepen op tot een Het dagblad zegt het overlijden In Seoel is het gisteren opnieuw tot tegen de regering gewond was ge- nationale herdenkingdienst voor van Waite te hebben vernomen van ongeregeldheden gekomen tussen raakt, was overleden. De rellen zijn Lee. Tijdens een protestbijeen- een vooraanstaand Libanees diplo- studenten en de oproerpolitie. De de eerste sinds president Chun komst op de Yonsei Universiteit de mvoermg^van politieke hervor- maat. De functionaris zou niets onlusten braken uit, nadat bekend Doo Whan woensdag beloofde de- verbrandden en vertrapten de stu- Zij vroegen president Chun Doo Hwan zaterdag een overgangsrege ring te vormen die moet toezien op met de ontvoeringszaak van doen hebben en slechts toevallig het overlijden van Waite hebben. Busongeluk Een toerbus is zaterdag in Portu gal 150 meter langs een berhelling naar beneden gevallen, toen de chauffeur de macht over het stuur verloor. Er kwamen 19 inzittenden om het leven en 34 mensen raakten zwaar gewond. Een woordvoerster van een ziekenhuis in Covilha zei dat alle gewonden botbreuken hadden opgelopen, maar dat nie mand in levensgevaar verkeerde. Alle inzittenden waren Portuge zen. Verjaagd Boliviaanse boeren hebben 50 agenten van de Amerikaanse nar coticabrigade (DEA) Chapare, een streek waar coca wordt verbouwd, verjaagd. De boeren hielden de agenten 48 uur lang in hun kazerne in Chimore omsingeld. Toen de agenten na onderhandelingen be reid waren de streek te verlaten, trokken de boeren zich terug. De DEA voert sinds een week in de streek een operatie uit tegen de produktie van coca, waaruit cocaï ne wordt gemaakt. Volgens de boe ren misdroegen zij zich daarbij te gen hun gezinnen. geworden dat Lee Han Yul, mocratische hervormingen door te denten, die veelal zwarte rouwban student die ongeveer den droegen, de bloemstukken die gend jaar. Na afloop uit medeleven met de dood half uur durende onderhoud lieten Lee waren toegezonden door Roh de oppositieleiders verder weten Tae Woo, de voorzitter van de rege- dat zij niet met de regering willen ringspartij. Vervolgens trokken de studenten naar de hekken universiteitsterrein, onderhandelen zolang niet alle po- het litieke gevangenen zijn vrijgelaten. Inmiddels hebben dë Zufdkore- handgemeen ontstond met de aan- aanse autoriteiten 177 mensen vrij- wezige oproerpolitie, ongeveer gelaten die waren gearresteerd tij- 1.000 man sterk. dens de reeks betogingen tegen de regering in de afgelopen maand. In De politie liet de studenten later de loop van de week komen nog 310 mensen vrij, zo werd in Seoel n net zie- aangekondigd. De minister van aar ter na- justitie deelde mee dat de amnestie altaar was niet geldt voor arrestanten die zijn door om hen de gelegenheid te bie den het mortuarium kenhuis te bezoeken, gedachtenis van Lee Dae Jung brachten eveneens een bezoek het altaar en brandden wierook. Jongeren laten in de Methodistenkerk in Seoel hun haar afknippen om Kim Young Sam noemde Lee „een zet wegens verzet tegen de rege- zo de eis tot vrijlating van de gevangenen kracht bij te zetten. (fotoANP) martelaar van de democratie". ring. [ericht. Verschillende politici, beschuldigd van brandstichting oppositieleiders Kim voor linkse extremisten. Wel zullen Kim Young Sam, ongeveer 2.100 mensen hun politie- burgerrechten terugkrijgen, waaruit ze in het verleden zijn ont- jaren van zijn huwelijk zowel 'Oor log en Vrede' van Tolstoj, als 'De gebroeders Karamazov' en 'Schuld en Boete' van Dostojevski 's avonds hardop van begin tot eind aan zijn vrouw heeft voorgelezen. Een prestatie die in menig Sowjet- huiskamer met ongelovige verba zing zal zijn geregistreerd. Op de vraag van de correspon dent of deze lectuur hem heeft ge holpen de Russische ziel beter te begrijpen, antwoordde Von Weiz sacker heel diplomatiek dat de Duitsers daar altijd naar gestreefd hebben. Het Is duidelijk, dat de botte op merking van bondskanselier Kohl van vorig jaar door dit bezoek ge neutraliseerd zal worden. Kohl meende in Gorbatsjov's politiek van openheid en perestrojka (her vorming) propagandistische trucs la Göbbels te bespeuren. In een gesprek met de Sowjet-te- levisie in Bonn zei Von Weizsacker dit weekeinde, dat de perestrojka in de USSR niet alleen gunstig is voor de Sowjet-maatschappij, maar ook zal leiden tot een intensi vering van de economische en technisch-wetenschappelijke sa menwerking tussen beide landen.. Tegen de achtergrond van deze ho ge doelen op lange termijn lijkt het vrijwel zeker dat de kwestie-Rust (de jonge Westduitser die met een vliegtuigje op het Rode Plein land de), die in de Sowjet-pers overi-' gens geen enkele aandacht meer krijgt, op een geruisloze wijze tot wederzijds tevredenheid zal wor den opgelost. MIAMI (AP) - Een aantal belangrij ke adviseurs van de Amerikaanse president Reagan, onder wie kolo nel Oliver North, heeft gewerkt als „schaduwregering" die onder meer te maken had met de diefstal van materiaal uit de verkiezings campagne van Jimmy Carter in 1980. Dat heeft de Miami Herald gisteren gemeld. De groep opereerde buiten de normale ministeries om en werd actief op het moment dat Reagan als president werd geïnstalleerd in januari 1981. De nationale veilig heidsraad NSC coördineerde de activiteiten van het gezelschap. De invloed van kolonel North in de groep was zo groot, dat hij op dracht kon geven de baan van spio- nagesatellieten te veranderen, om schepen uit de Sowjet-Unie over de hele wereld te volgen. Ook liet hij hoog vliegende spionagevlieg- tuigen vertrekken voor geheime tochten boven Cuba en Nicaragua, aldus een anonieme bron tegen de Hera. d Tribune. Noith, die steeds meer wordt ge profileerd als de kwade genius bin- zou ook een geheim plan voor een soort staatsgreep in de VS hebben opgesteld. In geval van nood zou de grondwet buiten werking moe ten worden gesteld en zou het landsbestuur in handen komen van een federale raad die zou be staan uit militaire commandanten. Niet alleen het federale, maar ook het lokale bestuur zou in militaire handen komen. De groep zou al in oktober 1980 zijn gevormd toen William Casey, toen campagneleider van Reagan en later beloond met het directeur schap van de CIA, besloot een groep op te richten die in de gaten moest houden hoe president Car ter onderhandelde met Iran over de vrijlating van 52 gegijzelden in Teheran. Medewerkers van het Congres zeggen nu dat de groep mogelijk ook te maken had met een campag ne-incident. Kort voor het televi siedebat tussen Carter en Reagan op 28 oktober 1980 werd het „draai boek" van Carter gestolen. Daarin stonden de antwoorden die Carter zou geven op alle mogelijke vra- de Amerikaanse regering, de ëen- Reagan werd aan de hand i die :en ambassade verlaat. De Iraniër is of ficieel een tolk, maar hij wordt be schouwd als de tweede man van de Iraanse diplomatieke vertegen woordiging in Frankrijk. Raimond zal in verband met het conflict tussen Parijs en Teheran zijn bezoek aan Jordanië met één dag bekorten. Hij bevestigde dat Iran inmiddels de blokkade van de Franse ambassade in Iran heeft op geheven. „De Franse diplomaten kunnen na een identiteitscontrole ongehinderd in en uit gaan", aldus de minister. Hij zei verder er niet van op de hoogte te zijn dat er on derhandelingen worden gevoerd Frankrijk over de af- ATHENE - Een ogenschijnlijk ruig brok steen, gisteren met ver eende krachten opgevist uit de haven van Rhodos, zou een deel zijn van de rechterhand van de 'Kolossos van Rhodos', een van de zeven wereldwonderen uit de oudheid. Een medium van Ne derlandse afkomst uit Australië, Anna Dankbaar, heeft reeds vo rig jaar de plaats aangegeven waar overblijfselen van deze Ko lossos zouden kunnen worden gevonden, in de Griekse pers, ra dio en televisie wordt grote aan dacht besteed aan de vondst. door Frans van Hasselt De Kolossos werd tussen 304 en 292 voor Christus vervaardigd door de beeldhouwer Chares van Lindos. Het brons dat de beeld houwer gebruikte zou verkregen zijn uit de verkoop van het zware geschut waarmee de vervaarlijke Dimitrios Poliorketes het eiland jarenlang tevergeefs had bele gerd. Het gigantische beeld, dertig meter hoog, stelde de stichter van Rhodos, de zonnegod Helios voor. En de schepen voeren on der zijn twee benen door. Boven zijn hoofd zat een stralenkrans en in zijn rechterhand droeg hij een fakkel. Het is deze rechter hand, meer een vuist, die nu in rudimentaire staat zou zijn terug gevonden, met drie gebroken vingers. De brok steen is twee meter lang. Volgens de duikers en kikvors mannen, die dagenlang ondanks sterke stromingen met het on derzoek zijn bezig geweest, lig gen er nog twee ronde brokken die resten van het hoofd kunnen zijn. De minister van koopvaar dij, Alexandris, die als verant woordelijke voor de havens het initiatief had voor de operatie, verklaarde dat het stellig om mensenwerk ging, maar dat hij niet geheel kon garanderen dat het de Kolossos betrof. Het antwoord op deze vraag moet hij overlaten aan het minis terie van cultuur, waaronder ar cheologie ressorteert en waarvan de beheerster, Melina Mercouri, reeds enkele dagen met arguso gen en jaloezie de verrichtingen in de haven volgde. Reeds is de plaatselijke archeologische in specteur gekomen met de con statering dat de vingerresten aan de grote kant zijn en dat het hele beeld naar evenredigheid veertig tot vijftig meter hoog zou zijn ge weest. Een andere anticlimax is het feit dat van het brons waaruit de Kolossos zou zijn gegoten, niets is overgebleven. Dit is echter geen verrassing. De Kolossos heeft slechts vijftig jaar Rhodos bewaakt en viel in 227 voor Christus ten prooi aan een aard beving. Ongeschonden heeft hij nog eeuwen in het doorzichtige water gelegen, maar het Orakel van Delphi verbood heroprich ting. Later, in 654 na Christus, zijn de bronzen overblijfselen door de Arabieren naar Tyros vervoerd, waarvandaan Perzi sche kooplieden op 900 kamelen het erts wegsleepten om het we derom tot krijgstuig te versmel ten. TEL AVIV - Syrië en de Verenig de Staten hebben gisteren gepro beerd de sterk bekoelde relatie weer wat op te warmen. In de Syri sche hoofdstad Damascus ontving president Hafez al Assad van Syrië de, door het Witte Huis speciaal daartoe afgevaardigde gezant, VN- ambassadeur Vernon Walters. Sa men met toenaderingspogingen van Jordanië om de aartsrivalen Assad van Syrië en Saddam Hoes sein van Irak met elkaar te verzoe nen, betekenen deze ontwikkelin gen een nieuwe politieke fase in het Midden Oosten. Treinramp door Taco Slagter Bij een botsing tussen een trein en een vrachtwagen zijn in het zuiden van Zaïre zeker 125 doden en een onbekend aantal gewonden gevallen. Volgens ooggetuigen bot ste de trein tegen een vrachtauto met oplegger, omdat de vrachtwa genchauffeur zonder kijken de overgang was opgereden. Woord voerders van de nationale spoor wegen weten het ongeluk aan het ontbreken van een veiligheidssys teem bij de overweg en zeiden dat dit ongeluk het derde in korte tijd De Amerikaanse ambassadeur moest vorig jaar naar Washington terugkeren uit protest tegen de be trokkenheid van Syrië bij het inter nationaal terrorisme. Deze maatre gel en economische sancties waren het directe gevolg van een verijdel de poging, waarin Syrië de hand had, om een Israëlisch lijntoestel op te blazen. Dit diplomatieke iso lement noopte de Syrische leider zich te beraden over zijn bij tijd en wijle extreme buitenlandse poli tiek. Maar ook de Amerikaanse rege ring ging eens bij zichzelf na of het nu wel zo verstandig was geweest om Damascus buiten te sluiten. Syrië kan, als bondgenoot van Iran in de Golfoorlog, van betekenis zijn bij pogingen om dat nu al zes jaar durende conflict te beëindi gen. Maar het land speelt ook een sleutelrol als het gaat om een alle somvattende vredesregeling in de vijandigheid tussen Israël en de Arabische landen. Bovendien is Syrië met haar politieke en militai re invloed in Libanon van groot be lang bij het opsporen en bevrijden van 25, door moslimfundamentlis- ten gegijzelde buitenlanders, on der wie vele Amerikanen. De re cente ontvoering van de Ameri kaanse journalist Charles Glass heeft de aandacht daarvoor weer vergroot. Al die overwegingen vormden voor Washington uiteindelijk de redenen om Assad zijn politieke doodzonden te vergeven en ambas sadeur Vernon met een lijst vol verlangens naar Damascus te stu ren. De Syrische leider van zijn kant had al signalen tot boetedoe ning gegeven door het kantoor van 's werelds meest gezochte terrorist, de Palestijn Aboe Nidal, in Dasma- cus te sluiten. Verder had Assad via diplomatieke kanalen Amerika laten weten alles te willen doen om de gegijzelden vrij te krijgen. Maar wat zijn de ware beweegre denen van Assad om weer met de „imperialisten" en de voornaamste bondgenoot van de „zionistische vijand" aan te pappen? -Op de eerste plaats vindt zelfs een land dat een bondgenootschap heeft met de Sowjet-Unie het bui tengewoon onplezierig door het westen met een diplomatiek isole ment te worden gestraft. -Ten tweede verkeert Syrië binnen de Arabische wereld in een soort gelijke situatie. De voornaamste reden was ech ter de kritiek van het Kremlin op de agressieve politiek van Syrië. Tijdens zijn bezoek aan Moskou, in april dit jaar, was Assad door Gor- batsjov in het openbaar te verstaan gegeven dat hij militaire oplossin gen voor de conflicten in het Mid den Oosten maar uit zijn hoofd moest zetten. En de Russen voeg den de daad bij het woord. Het dringend verzoek van Syrië de SS- 22 gronddoelraketten, met een be reik van achthonderd kilometer snel te leveren, werd afgewezen. Assad's droom een militair stra tegisch evenwicht met Israël te be reiken was definitief voorbij. Dat was in zekere zin toch al zo, vanwe ge de nog steeds verslechterende President Assad van Syrië (links) wordt hier ontvangen door koning Hoessein van Jordanië, in het kader van Hoessein's 'pendeldiplomatie'. i ANP) economische problemen van Syrië en het militair ingrijpen in Liba non waar de Syriërs de handen meer dan vol aan hebben. Assad realiseert zich dat, wil hij ooit de door Israël veroverde Golanhoog- vlakte langs vreedzame weg terug krijgen, die route via Washington en niet over Moskou loopt. In dat kader moeten ook de niét aflatende pogingen van Jordanië worden geplaatst om Syrië bij het vredesproces te betrekken. Vre desbesprekingen met Israël onder toezicht van een internationale vre desconferentie kan de Jordaanse koning Hoessein zich alleen maar permitteren als Damascus hem daarin onvoorwaardelijk steunt. Vandaar Hoessein's pendeldiplo matie van de afgelopen weken tus sen zijn paleis en Damascus. Verzoening tussen Syrië en Irak ziet de vorst als een andere belang rijke voorwaarde, mede in het licht van een Arabisch top over een in ternationale vredesconferentie die slechts bij eensgezindheid van waarde is. Dat verklaart Hoesseins recente diplomatieke missie tus sen Amman, Damascus en Bag dad. Ook die politieke aktiviteit is Washington niet ontgaan. Een breuk tussen Syrië en Iran kan de beëindiging van de Golfoorlog ten nadele van Teheran beïnvloeden en biedt Damascus meer ruimte de opdringende pro-Iraanse Hezbol- lah-beweging in Libanon straffer aan te pakken. En een, binnen de Arabische wereld, politiek ver sterkt Jordanië matigt Syrië en biedt in het vredesproces grote voordelen voor de V.S en Israël. Hoewel Amerika's diplomatieke boycot van Syrië nog niet helemaal van de baan is, komt de toenade ring op een politiek juist moment. Het was een groot verzuim van de Verenigde Staten de rol van Da mascus, en indirect die van de Sowjet-Unie in het Midden-Oos ten, tomeloos te onderschatten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5