Stormloop in Volendam op politiebureau Artsen Zonder Grenzen moet Suriname verlaten Ik strijd tegen discriminatie van de vrouw Industrie ziet brood in windenergie-proj ecten Acties tegen ontslagen bij Nestlé 'Nederlander leeft veel te luxe' m- 799.- MAANDAG 6 JULI1987 PAGINA 3 VOLENDAM (GPD/ANP) - Een groep van naar schatting dertig volgens de politie 'brooddronken' jongeren heeft in de nacht van zaterdag op zondag het politiebureau in Vo lendam bestormd en zowel binnen als buiten flinke schade aangericht. De agenten in het bureau voelden zich derma te bedreigd dat een van hen zijn pistool trok. Er is echter niet geschoten. Tot gisteravond waren drie arresta- storming te ontkomen, ties verricht. De namen zijn be- Met de assistentie van omliggen- kend van acht personen die ook bi) de rijkspolitiekorpsen de bestorming betrokken politiekorpsen uit Purmerend Vandaag wordt met Justitie over- Amsterdam konden de jongeren legd over nader te nemen maatre- worden teruggedreven. Burge gelen tegen de verdachten. Een meester Westendorp van Volen- ENSCHEDE - De open dag „J snelrecht-procedure wordt over- dam bevestigde gisteravond dat de bezoekers getrokken. In de ochtenduren waren er demonstraties met propeller-, zweef- namen bekend zijn van acht jonge- Middags was er een vliegshow. ren die zeker bij de sloop van het wogen. De problemen ontstonden r een vechtpartij ineen bar. Een jon- politiebureau betrokken geman zou door anderen zijn mis- Het gaat om inwoners van Volen- handeld. Toen het slachtoffer dam. agenten de vechtersbazen wilde De burgemeester wacht nu af aanwijzen, keerde een grote groep welke stappen Justitie gaat onder de koninklijke luchtmacht op de vliegbasis Twente heeft zaterdag 75.000 modelvliegtuigen, 's (foto ANP) jongeren zich tegen hem po- Wat hemzelf betreft houdt litiemensen. Vervolgens trok de Westendorp het bij een uit de hand groep naar het politiebureau en gelopen incident waarop geen be sloeg daar alles kort en klein. stuurlijke maatregelen zullen vol- De resultaten van de nachtelijke gen. "Wat me wel steekt is dat het vechtpartij warengisterennogdui- enorme werk van de politie delijk zichtbaar. De ingegooide men aan de voorzijde van het pand waren met houten schotten dicht- door getimmerd. Van de voor het pand kennelijk niet staande telefooncel waren alle rui- nomen", ten kapot. Ook aan de binnenzijde De jongen die i band met de grote serie inbraken diefstallen van de laatste tijd bepaalde groep SEXBIERUM (ANP) - De belang- De minister zei dat de regering stelling van de industrie om grote- streeft naar de plaatsing van wind- re windenergie-projecten te starten molens van in totaal duizend me- is zo groot, dat het premiebudget gawatt in het jaar 2000. Er zyn van tien miljoen gulden dat daar- twintig proefgebieden voor wind- voor beschikbaar is, eerder op is energie aangewezen, maar of al de- dan was voorzien. Minister Nijpels ze projecten ook inderdaad wor- (vrom) zal daarom bekijken of hij den gerealiseerd, is volgens Nijpels binnen zijn begroting nog een aan- nog de vraag, vullend bedrag beschikbaar kan Het windattractiepark Aeolus, stellen. Hij zei dit zaterdag by de genoemd naar de god van de wind opening van het windattractiepark in de Griekse mythologie, heeft 7,5 Aeolus in het Friese Sexbierum. UTRECHT (ANP) - By de verschil lende vestigingen van het zuivel- steun van de overheid- had dit concern Nestlé Nederland zijn van- vooijaar al in gebruik moeten zyn. af morgen werkonderbrekingen te Maar doordat de leverancier van de verwachten. De leden van de voe- wieken failliet is gegaan, is vertra- dingsbonden van FNV en CNV ging opgetreden. Slechts één wind- hebben hiertoe dit weekeinde be- turbine is voorzien van wieken. sloten uit protest tegen het eenzij- dig opzeggen door de directie van het sociaal contract, waardoor ge dwongen ontslagen en fabrieks- miljoen gulden gekost en doeld om het toerisme in het noordwesten van Friesland te be vorderen. Het park is een educatie ve tentoonstelling over wind. Per seizoen worden er tussen de 100.000 en 140.000 bezoekers ver wacht. Failliet Aeolus ligt aan de voet van Ne derlands eerste windproefcentrale waar achttien windturbines van dertig meter hoog staan opgesteld. De centrale -een initiatief van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) met AMSTERDAM (ANP) - Het de hulporganisatie de beschuldi- van het bureau waren nog sporen bar in elkaar werd geslagen, het geweld waar te nemen. Deuren werden ingetrapt en meu bilair vernield. Hoewel er volgens de politie het slachtoffer geweest zijn dank wordt afge- disch team van de Nederlandse gingen van het Surinaamse leger aan het adres van Artsen zonder Grenzen Nederland bijzonder hoog opneemt. Volgens de organi- t wraakactie omdat hij onlangs nen voorkomen. Dit heeft Gesprekken met de autoriteiten i Paramaribo hebben dit niet kun- satie dienen die beschuldigingen namen genoemd zou hebben 1 slechts als camouflage om het personen die betrokken zijn ge- gisteren bekendgemaakt. woordvoerster van de organisatie agressieve handelen van het leger buiten het bureau "rake klap- weest by de onlangs opgeloste gro- pen" vielen, wisten de aanwezige te serie autokraken in Volendam. politiemensen zonder noemens waardige verwondingen aan de be- Palingvissers verliezen van oesterkwekers MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse oesterkwekers, verenigd in de groep Ostrea, mogen door gaan met het verder klaarmaken van him oesterpercelen in de Gre velingen. Met deze uitspraak wees de president van de rechtbank in Middelburg, mr. G. André de la Porte, de eis af van de palingvis sers. Deze eisten vrijdagavond via een kort geding onmiddellijke stopzetting van de werkzaamhe den. De Grevelingen is al jaren het do mein van de palingvissers die grote schade vrezen van de activiteiten van de nieuwe oesterkwekers. De president van de rechtbank wei gerde eerder deze week tydens een kort geding een andere groep oes terkwekers een verbod op te leg gen. Deze groep, verenigd in Ver- voex, was ondanks het ontbreken van een definitieve vergunning door de kamer van de binnenvisse rij ook al begonnen met het in orde brengen van haar oesterpercelen in de Grevelingen. De president van de rechtbank zei van de kant van de overheid in dit geval geen problemen te ver wachten. Deze heeft de afgelopen te maskeren. Vooral het met ge weld verwijderen van de artsen uit De woordvoerster verklaarde dat het Brokopondo-gebied zou hier mee moeten worden goedgepraat. Een Surinaamse legerwoord- voerder verklaarde dat Artsen zon der Grenzen zich schuldig had ge- maak aan collaboratie. De logistie ke medewerker van het team zou volgens de legerwoordvoerder via een radiozender tips hebben door gegeven over de militaire activitei ten van het leger. Hij zou ook aan wijzingen hebbèn gegeven over het leggen van hinderlagen door de groep Brunswijk. Artsen zonder Grenzen neemt de aantijging hoog op. Volgens de woordvoerster van AZG Nederland is men zeer ver bolgen over het feit dat haar inte griteit in twijfel wordt getrokken. Het Surinaamse Nationale leger zou beschikken over een cassette band vol berichten die alles behal ve medische informatie bevat. De legerwoordvoerder zei verder dat het team van Artsen Zonder Gren zen de angst onder de bevolking in het binnenland erin hield om te voorkomen dat men met het Natio naal leger zou samenwerken. Het team zou voor zijn eigen veiligheid naar Paramaribo zijn teruggezon den en zou na de zuivering in de oorlogszone zijn werkzaamheden mogen hervatten. Directeur Jacques de Milliano van AZG Nederland verklaarde de ze week dat de kans daarop gering lijkt zolang de Surinaamse autori teiten geen verklaring geven voor het optreden van het Surinaamse leger tegen haar hulpverleners. Volgens De Milliano kan de hulp organisatie onder de huidige om standigheden niet in Suriname blijven werken. Het Surinaamse ministerie van volksgezondheid heeft besloten de medische zorg in het hinnenland zelf ter hand nemen. De aanwezig heid van Artsen zonder grenzen is dus niet langer nodig. In een brief aan het vijf man tellend team, dat vanaf maart 1987 heeft gewerkt in het gebied van Brokopondo en Moengo, heeft de Surinaamse overheid AZG haar erkentelijk heid betuigd voor de bewezen diensten en de interesse in het wel zijn van de bewoners in het bin nenland. VEENHUIZEN - In het gevange niscomplex van de strafinrichting dmtingen aan de-orde kannen ko- De brandweer kon niet voorkomen dat het woon- en slaapgedeelte van het gebouw helemaal uitbrandden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Sinds vrij dagmiddag waren de gebruikers van het pand met verlof (ANP). Nestlé Nederland wil een reorga nisatie doorvoeren vanwege de in gezakte afzet van vooral geconden seerde melk. Van de 2.000 arbeids plaatsen moeten er 285 verdwij nen. Aanvankelijk toonde de direc tie zich bereid de reorganisatie zonder gedwongen ontslagen of fa- briekssluitingen door te voeren, maar op dit sociaal contract is zij teruggekomen. In september pre senteert Nestlé een nieuw reorga nisatieplan. De Voedingsbond FNV en de In dustrie- en Voedingsbond CNV til len zwaar aan het eenzijdig opzeg gen van het sociaal contract. In de zuivelindustrie bestaat sinds jaar en dag de afspraak dat bij reorgani saties geen werknemers gedwon gen worden ontslagen. De bonden hebben de afgelopen week hun le den geraadpleegd bij de Nestlé-be- drijven in Rotterdam, Nunspeet, Bolsward en Scharsterbrug. De meerderheid heeft ingestemd met het houden van werkonderbrekin gen vanaf morgen. Bromfietsers botsen: één dode VLEDDER (ANP) - Een frontale botsing tussen twee bromfietsers heeft zondag het leven gekost aan de 17-jarige Henk Luning uit Wap- serveen. Het ongeval gebeurde op het fietspad van de hoofdweg in Nijensleek. Hij kwam volgens de politie frontaal in botsing met een hem tegemoet komende bromfiet ser. De twee bestuurders en hun duopassagiers werden alle vier naar een ziekenhuis overgebracht. Luning overleed gisteren aan het opgelopen letsel. Groep kraaien valt gezin aan EINDHOVEN (ANP) - Een groep van ongeveer 20 kraaien heeft zaterdagavond en gister morgen vier leden van een Eindhovens gezin aangevallen. Dat gebeurde onafhankelijk van elkaar. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft dit meegedeeld. Zowel de ouders moesten het ontgelden als de twee kinderen van 3 en 5 jaar. Niemand raakte gewond. De gezinsleden moesten wel elke keer hun woning aan de Ven- straat binnenvluchten. De vo gels waren zo agressief dat ze daarna nog tegen een raam en de achterdeur aanvlogen. De politie weet overigens niet hoe hier iets aan gedaan kan wor den. Vooralsnog wordt een af wachtende houding aangeno- Piet Steenkamp benadrukt noodzaak tot bezuinigen ZWEMBAD BRANDT UIT - Een hevige brand heeft gisterochtend vroeg het overdekte Sportfondsen- bad in Castricum volledig ver woest. De brand brak om vijf uur door nog onbekende oorzaak uit. Om zeven uur had de brandweer de vuurzee onder controle. De schade loopt zeker in de miljoenen guldens. DEN HAAG (GPD) - "Als er niet verder wordt bezui nigd, gaat Nederland verloren. De sleutel ligt in han den van de fracties van CDA en WD. Als die de rege ring niet steunen bij het bezuinigingsbeleid, kan Lub bers het wel vergeten". Dat zei Eerste-Kamervoorzit- ter en prof. Piet Steenkamp (CDA) gisteren voor de NCRV-radio. Volgens Steenkamp is het in de jaren '60 en '70 onaf gebroken sinterklaasavond in Nederland geweest. De Nederlanders leefden boven hun stand en daardoor is schuldenlast ontstaan die zwaar op de kinderen en kleinkinderen zal drukken. Een permanent financieringstekort van 7 a 8 pro cent van het nationaal inkomen acht Steenkamp "on mogelijk". Hij zei dat het Nederlandse financierings tekort in vergelijking tot het tekort van andere landen buitengewoon hoog is. In de Bondsrepubliek Duits land is het financieringstekort bijvoorbeeld minder dan 1 procent van het nationaal inkonmen. Dat bete kent dat er forse maatregelen moeten komen, want "je kunt niet alleen de randjes eraf halen". Nederland moet, zei Steenkamp, derhalve terug met de kwaliteit van het leven. PRETORIA - Klaas de Jonge r'vierde' zaterdag de tweede ver jaren ook niet geprotesteerd als jaardag van zijn min of meer vrij willige gevangenschap in het voor malige gebouw van de Nederland- ambassade in Pretoria. Ter gele- Vervoex alvast zonder toestem ming haar percelen in orde bracht. Als Ostrea, een nieuwe groep kwekers, nu wel een verbod wordt genheid van dat feit verscheen de opgelegd, dan verliezen ze hun eer- Nederlander ste kweekjaar en dat zou niet juist i het pand. De Jonge werd twee zijn. De president gaf de palingvis- jaar geleden, samen met zijn ex- de raad de oesterkwekers bij vrouw Helene Passtoors, door Actie van voormalige EO-directeur tegen pornografie Zuidafrikaanse politie gearres- VEENENDAAL - De smeekbe- hun werk niet dwars te zitten Vrijdag begonnen de leden Ostrea 80 hectare schelpen aan te hebben geleverd brengen op de bodem van de Gre velingen. Die ondergrond is nodig - om het oesterzaad op te vangen dat ontsnapte, vluchtte De Jonge naar lectuurgaat geheel verloren de moederoester de komende het gebouw van de (inmiddels u< huisde) Nederlandse ambassade. teerd, omdat hij wapens zouden de van dominee L. Dorenbos rich-L de zwarte ver- ting minister Korthals Altes van zetsorgdnisatie ANC. Toen hij even justitie om een eind te maken aan de aandacht van de politie de verkoop van 'pornografische week produceert. ADVERTENTIE Uit ons wasprogramma Philips wasautomaat AWG053. Voor 4.5 kg droog wasgoed. 5 Basis wasprogramma's, wolwasprogramma en 3 extra programma- mogelijkheden. Halve was-knop. Centrifuge 120/500 t.p.m. Eén jaar garantie. gescandeer van enkele tientallen tegenstanders van de voormalige EO-directeur. Dorenbos roept de minister en de heren Heijn en Dreesmann - van de gelijknamige winkels - toe een eind te maken aan de 'afschuwelijke seksuele re volutie', die zover is gegaan dat 'onze kleine kinderen niet meer veilig zijn'. Maar voor de omstan ders is alleen het 'Dorenbos nee, persvrijheid ja' te horen. door Rian van Kuppenveld PHILIPS Geldig t/m 18 juli. VROOM DREESMANN 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Afgelopen zaterdag startte in Veenendaal de actie van het 'Rain bow Ethisch Instituut voor Nor-1 men en Waarden' om Nederland vrij te maken van in geschrift en op video verspreide viezigheid. Even na half twaalf komt de directeur van het Rainbow-instituut domi nee Dorenbos met vrouw en doch-1 ter bij de Oude Kerk in het cen trum van Veenendaal aan. De bei de dames torsen ieder een vuilnis- gen", zak met zich mee, waarin 'porno grafische lectuur' heet te zitten. Aanvankelijk was het de bedoeling deze lectuur, waartoe Dorenbos ooktijdschriften I Nieuwe Revu, Playboy en Penthouse rekent, te verbranden. Dat mocht echter niet van de gemeente. Het was ook de bedoeling de hele Veenendaalse oplage van deze geschriften op te kopen, maar dat werd te duur. Het bleef zaterdag daarom bij het voorlezen van een vlammende ver klaring, het uitdelen van een lijst met daarop pornografie-versprei dende Veenendaalse winkeliers en een korte discussie met demon stranten. De enige tientallen beto gers die afkwamen op de oproep van de plaatselijke afdeling van de PvdA en de Veenendaalse Dialoog (een samenwerkingsverband van PPR, PSP en Onafhankelijken), slagen er in de gemoederen van enige Dorenbos-aanhangers tot het kookpunt te brengen. „Leve het huwelijk", schreeuwt een me vrouw met overslaande stem. Op de toonbank Dorenbos' actie is ondermeer in gegeven door waardering voor de vrouw, zo zegt hij. Terwijl er door een van zyn tegenstanders een pa raplu met daaraan afbeeldingen van schaars geklede dames boven zijn hoofd wordt gehouden, zegt hij 'hoogst verbaasd' te zijn over het optreden van de progressieven: hij strijdt juist tegen discriminatie van de vrouw, 'en dat willen toch ook de linkse partijen?'. „Wij zijn er tegen dat de vrouw gediscrimi neerd wordt door haar op de toon bank van de supermarkt te leg- Tijdens de actie van dominee Dorenbos zaterdag op de markt x linkse fracties uit de gemeenteraad voor persvrijheid. Veenendaal, demonstreerden leden i Zestien namen telt de Veenen daalse lijst van 'pornografische be smette gebieden', winkels waar verderfelijke lectuur of video-films Panorama, te koop is. Boekhandel Davelaar Cosmopolitain, aan de Hoofdstraat is een keurige zaak, desondanks is ook deze win kel 'pornografisch besmet gebied'. De winkel heeft Panorama en Nieuwe Revu in de schappen lig- gen. De twee oudere dames en de heer die de winkel runnen, willen er eigenlijk ook niet meer op in gaan. Ze komen de hele week al niet meer aan hun normale werk toe, ze doen niets anders dan de pers te woord staan. Maar eigenlijk is 'het sop de kool niet waard'. Bij Davelaar is men sterk gekant tegen de verkoop van porno, maar Pano rama valt daar in de ogen van de eigenaars niet onder. Behalve dan dat men belaagd wordt door jour nalisten merkt men niets van de actie van Dorenbos: de verkoop is er niet minder door geworden. Toch hebben ze voor het hele stre ven van de dominee 'geen woor den', „Het komt zomaar ineens op, ik heb al gedacht of het soms een publiciteitsstuntje was om dat nieuwe religieuze pretpark Reli gion beter in de aandacht te krij gen". Maar ze willen nu wel weer eens 'gewoon' aan het werk. Alle tydschriftenhandelaren staan op de lyst, maar verder zyn de wegen van dominee Dorenbos ondoorgrondelijk. Video Plus, een zaak in de Hoofdstraat, ontbreekt op de lijst. Terwyl in de etalage een film ligt als 'Mischief, ondertitel: „Ik wil het overal met je doen, maar niet in de auto". Op het eerste gezicht geen kinderfilm. Ook vi deotheek Koudys is niet pornogra fisch besmet. Terwyl wat daar in de rekken ligt, volgens tydschrif- tenhandelaar Meneer Kees, onder de categorie 'goeie morgen' valt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3