Anderson uit de gratie bij Post Bijna-drama Bogers: 'Wat duurde dat lang' Ducrot worstelt met pen en papier Renners middelpunt van miljoenenzaak Coureur incasseert forse achterstand Renner mist grote tijdwinst in opmerkelijke etappe SPORT PAGINA 13 Kassa rinkelt uitbundig WEST-BERLIJN (GPD) - Geld behoort volgens een oud gezegde te rollen. In de Tour de France is dat zeker geen loze kreet. Al gaat het voornamelijk in e-e-n richting, die van de organiserende Société du Tour de France. Weliswaar be trekt men in het Parijse kantoor op nummer tien van de Rue du Fau bourg Montmartre een egelstelling als er om inlichtingen aangaande de boekhoudkundige kant van het wielerspektakel wordt gevraagd, maar na allerlei nasporingen bij aankomstplaatsen, sponsors en aanverwante geldschieters is dui delijk dat de heren coureurs het middelpunt zijn van een miljoe nenzaak. Na het Duitse uitstapje heeft de kassa van de nieuwe 'grote man' Naquet-Radiguet (de 46-jarige op volger van de weggebonjourde Fe lix Levitan) en de zijnen al uitbun dig gerinkeld. Liefst vijf miljoen 'piek' brachten de Westduitsers binnen, waarvan alleen West-Ber- lijn al dik drie miljoen voor haar rekening nam. Tot dusver was Ba sel koploper als eerste bron van in komsten voor de Ronde. De Zwit serse stad betaalde in 1982 het toch ook aardige sommetje van 1.3 mil joen om als startplaats te mogen fungeren. Gevraagd of er binnenkort nog astronomischer bedragen op tafel dienen te worden gelegd, zei de heer Naquet-Radiguet: „Dat is zeer wel mogelijk. Ik acht het niet uit gesloten dat er eens vijf miljoen zal worden neergeteld en misschien zelfs nog wel meer. Denk echter niet dat wij met dat geld gaan pot verteren. We hebben het hard no dig om een goed product te kun nen verkopen". Naquet-Radiguet weet waarover hij praat. Hij gaat door voor een handige, snelle za kenman, die all over the world er varing heeft opgedaan. Wat dat betreft zal het gemis van Levitan niet zo zwaar wegen. Of schoon Naquet zich natuurlijk nog wel even dient te bewijzen, want de huidige begroting is voorname lijk tot stand gekomen dank zij Le vitan, die deze weken wellicht zit te kniezen in zijn buitenverblijf in Cannes. Immers, de eens zo onaan tastbare organisator blijkt niet de God in de Frankrijk te zijn waar voor velen hem aanzagen. Wie zijn de sponsors van de Tour '87? Allereerst alle steden en plaat sen die de Ronde aandoet. Die gastvrijheid kost gemiddeld 125.000 gulden. Voor dat bedrag krijgt men een aankomst en de vol gende dag een start. Wil men het hele 'spel' nog een dag langer in huis hebben (zoals Avignon, waar een rustdag is gepland), dan moet er weer extra worden afgeschoven (zo'n drie ton). Uitschieter in het rijtje etappeplaatsen is Stuttgart, dat ook diep in de buidel (negen ton) heeft moeten tasten voor een rondje Tour. Al met al incasseert de Tour-organisatie een slordige zeven miljoen gulden van de geza menlijke pleisterplaatsen. Bijna vijf ervan zijn van Westduitse af komst. Verreweg het meeste geld is af komstig uit het bedrijfsleven, dat het fietscircus een fantastische promotionele waarde toedicht. Hoofdsponsor is de Franse project ontwikkelaar Merlin met een in breng van vier miljoen gulden. De firma krijgt als tegenprestatie re clame op de borden waarop het aantal nog af te leggen meters naar de finish staat. Borden waar de tv- camera's niet omheen kunnen. Verder staat de naam Merlin met kapitale letters op het wegdek bij de meet geschilderd en dient de etappewinnaar bij de huldiging een vaantje van... jawel... vast te houden. In kort bestek enkele andere geldschieters op een rijtje: - Credit Lyonnais - Bankinstelling die de gele trui heeft geadopteerd tegen betaling van 1,3 miljoen gul den. - BP (oliemaatschappij) ontfermt zich a raison van 750.000 gulden over de groene trui. - Café de Colombia heeft zich ver bonden aan het bergklassement (half miljoen). - Coca Cola verzorgt de drankvoor ziening van de karavaan en heeft STRAATSBURG (GPD) - Het hoge tempo waarmee het Tour-peloton het afgelopen weekeinde richting Frankrijk trok, Tiet zijn sporen na. Een flink aantal renners belandde in de eerste de beste 'echte' etappe - tussen Karlsruhe en Stuttgart - meteen al in de pottebak. Onder hen twee Nederlanders, Matthieu Hermans en John Bogers. Hun strijd speelde zich af voor het gevreesde front van de bezemwagen en kende op het laatst nog slechts een doel: op tijd binnenkomen. Daarin slaagden beiden, al was dat met name voor debutant Bogers kantje boord. Als laatste renner bleef hij zaterdag ternauwernood bin nen de limiet. over het parcours had gezwalkt, kreeg hij te horen dat hij zijn kof fers kon pakken. Te laat binnen. En zaterdag was er dus het bijna- drama Bogers. Was die ook naar huis gefietst, dan zouden er binnen de gelederen van Roland-Skala toch de nodige vraagtekens zijn ge- John Bogers nog lachen verging de daar twee miljoen - Verder zijn ook de witte trui (was middelenfabrikant Super Croix) en de rode trui (insectenbestrijder Rhodic) goed voor enkele hon derdduizenden gulden. Voor bedrijven die minder geld over hebben voor de Tour, is er een goedkopere vorm van adverteren. Zij kunnen zich aansluiten bij de door Jacques Duchaussoy geleide reclamekaravaan. De tarieven hier voor zijn: - f 25.000 voor een vrachtauto; - f 15.000 voor een bestelwagen; - f 10.000 voor een personenauto; Ook kan er per dag worden meege reden, speciaal voor de regionaal getinte firma's. Het tarief hiervoor is vastgesteld op 1500 gulden. Per etappe zijn er honderd geld prijzen beschikbaar, variërend van 6000 gulden voor de winnaar tot 35 gulden voor nummer honderd in de uitslag. De eerste man in het eindklassement krijgt zestigdui zend gulden in contanten uitge keerd, alsmede een vakantiebun galow (van hoofdsponsor Merlin) ter waarde van 40.000 gulden. Ver der is er tienduizend gulden be schikbaar voor de winnaar van de groene trui, zesduizend voor de man die in Parijs de bolletjestrui draagt en vijfduizend piek voor de beste jongere renners (witte trui). De winnende ploeg kan 13.000 gul den tegemoet zien, terwijl de rode trui (klassement van de tussen- sprints) goed is voor 3500 gulden. Met een achterstand van bijna 28 minuten op de ritwinnaar Portu gees Da Silva kwam er een eind aan de lijdensweg van de 23-jarige Brabander uit Budel-Schoot. „Het ging van begin af aan al niet", kreunde en steunende Bogers in Stuttgart. „Ik moest herhaaldelijk lossen. Vijf keer kon ik weer terug komen, maar zeventig kilometer voor de streep was het echt met me gebeurd. Vervolgens keek ik alleen nog maar uit naar het bord waarop de laatste twintig kilometer staat aangegeven. Goh, wat duurde dat lang zeg. Ik was helemaal kapot. Ik fiets nu heel wat jaartjes, maar zo afgezien als zaterdag heb ik nog nooit". Het was voor Bogers en vooral voor zijn Belgische ploegleider Ro ger Swerts maar goed, dat hij bin nenkwam net voordat de jury de hakbijl liet vallen. Immers, voordat het startschot in West-Berlijn klonk, had Hennie Kuiper zijn twijfels geuit over de keuze van Swerts. Deze had Kuiper zelf bui ten de ploeg gehouden, hetgeen bij de gelauwerde veteraan veel kwaad bloed zette. „Er gaan jon gens mee naar de Tour die hiervoor veel te licht zijn", bitste Kuiper, die de beslissing van Swerts als een van de grootste teleurstellingen in zijn rijke wielercarriere had ge noemd. Met behulp van juridisch geweld dacht Kuiper alsnog een plaats in het Tour-circus te kunnen afdwingen. Kuiper heeft toch een beetje zijn gelijk gekregen. Want reeds in Ber lijn raakte Swerts zijn eerste man kwijt. Jac. van der Poel, de broer van landskampioen Adrie, kon het niet bolwerken in de ploegentijd rit. Nadat hij kilometers lang solo Swerts is echter nog altijd van mening dat hij de juiste ploeg heeft samengesteld. „Hennie is geen ronde-renner meer. Hij kan nog heel goed zijn in eendagswedstrij- den, maar in een Tour is hij nog van weinig waarde". 7e Etappe Troyes Epinal „En", herinnert de Belgische di recteur-sportief zich nog goed, „twee jaar geleden heeft Hennie toch ook niets gepresteerd in de Tour. Na een dag of twaalf moest hij geheel en al ontredderd opge ven. En dit jaar in de Ronde van Italië heeft hij mij niet kunnen overtuigen dat hij in de Tour thuis hoort. En dan kan Hennie de pu blieke opinie mobiliseren, daar hg Hij heeft geen goed woord meer over voor Anderson, die op deze manier regelrecht afkoerst op een breuk met de Panasonic-ploeg aan het eind van dit seizoen. „Hij reed zaterdag belachelijk slecht. Hij kroop over de weg. Bovendien heeft Anderson het aan zichzelf te danken. Als je een groot renner wil STRAATSBURG (GPD) - Elke niet moeten reageren. In elk ge- avond, als de geteisterde spieren val zijn-het andere signalen dan moordende Tour-etappe hij tot nu toe heeft ontvangen. soepel gemasseerd zijn, valt Maarten Ducrot op zijn bed, pakt „Ik wil niet langer het monster zijn, de man van de lange ont- twee boékjes wielersport. Ducrot: „Ik voelde ^aam er weinig voor, want voordat ik iets heb geschreven... Dat is een gevecht. Maar dat heeft hij opge- aanvaller van voorheen dediger van nu geworden. Hij reed weliswaar als best geklas- Maechler) West-Duitsland uit, ruchten bij maar had liever de rit gewonnen, veroorzaken. „Hij „Ik zag Da Silva naar voren ko- maal niet goed i de groep en rekende dat hij zou springen. Maar ik wil- niks gekomen i de toch nog even afwachten toen ik zag dat hij doorging wist ik dat ik te laat was". Het klinkt beredeneerd, maar de gedachten die de Zeeuw loop ventileerde de wedstrijd niet meer dan pulsen, waarop zijn benen al dan SJ STRAATSBURG (GPD) - Er dreigt een tweede scheiding r voor Phil Anderson. De Australiër is namelijk uit de gratie bij Peter Post. De ontluisterende wijze waarop hij zaterdag een fikse tijdwinst door de vingers liet glippen zit zijn ploegleider hoog. zijn, moet je er ook naar leven", reageerde Post spinnijdig op het debacle. Net als de Fransman Charly Mot- tet, uit de formatie van Laurent Fignon, reed Anderson in een gro te kopgroep die in het laatste uur van de etappe naar Stuttgart on verwacht veel vrijheid kreeg van het peloton. Mottet, een gevaarlij ke outsider, maakte dankbaar ge bruik van de royale bui van de gro te groep. Anderson wilde ook wel, maar kon het tempo niet bolwer ken en verspeelde in de laatste om loop van zo'n vijf kilometer maar liefst vier minuten. „Hij komt snel ler terug naar het peloton dan dat hij er uit wegdemarreert", sneerde zijn ploegleider over de voorman van het elitekorps, die hij in 1986 na diens zege in de klassieker Gro te Herfstprijs een vet contract en het volle vertrouwen gaf. Vertrouwen, zo moet Post con stateren, dat ernstig is beschaamd. Anderson voldoet niet aan de mini- mum-norm, die er aan het kop manschap gesteld mag worden. De oorzaak? „Vraag het hem zelf maar", ontwijkt Post het ant woord. Anderson, nerveus pluk kend aan zijn schoenen, blonk uit in vaagheden. „Waar de grond be mest wordt met leugens en incon sequenties, schieten de smoezen als paddestoelen uit de grond", schreef Nico Scheepmaker in zijn „Smoezenboek" over de sportwe reld. Anderson grossierde in uit vluchten. Variërend van het ge brek aan organisatie in de kop groep tot de vaststelling dat het nog te vroeg is. Over de ware achtergrond van zijn voortdurende falen rept hij met geen woord, al weet het hele peloton wat er aan de hand is. De vrouw van Phil Anderson, Ann, heeft hem samen met zijn zoontje verlaten en verblijft in de Verenig de Staten. De Australiër woont al leen in België, kookt er zijn eigen potje en doet zelf de was. Als hij met de ploeg in een buitenlandse etappewedstrijd is, vertoeft hij bij na altijd in de omgeving van zijn nieuwe 27-jarige (Amerikaanse) vriendin Shelly Verses, die ver zorgster is van de Franse Toshiba- ploeg. Zondagochtend in Stuttgart wierp Post een veelbetekenende blik naar de materiaalwagen van die formatie. Anderson hing er met zijn fiets tegenaan en praatte heel kameraadschappelijk met de blon de hittepetit achter het stuur... Shelly. „Ik ben even gemotiveerd als al tijd", stelde Anderson, maar zijn tegenstanders weten na zaterdag dat ze van hem niets te duchten hebben. De kans om de Tour te toch al uiterst miniem, blocnote en pen en begint te snappingen. Maar als je te lang: schrijven. Want de doctorandus je hok blijft zitten lukt het ook bedrijfspsychologie is bezig met niet". Vaststellingen en diepzin- een boek. „Iedere dag noteer ik nige gedachten, die Ducrot te iets dat een beetje met de etappe binnen schieten als hij voorover- te maken heeft. Geen dagboekje, maar meer iets over de randza- ken. De kleine verschillen tussen winnen en verliezen, bijvoor beeld". Het idee om Ducrot een boek te laten schrijven is afkomstig övCT^MUkraceT tot Net als zijn eeuwige aanklacht tegen de macht van de pers. „Ik heb een krant gelezen waarin nooit een letter was geschreven ?ÏS Positief waren bevonden Die kwamen met hun volledige de kop. Terwijl er nog tegenonderzoek aan de gang en hun schuld nog niet was bewezen. Als iemand anders ucwctcu. nis icaicuiu duuers een lost door interviews met m« te overtreding maakt, schrijven maken en daaraan worden de kanten nooit de volledige naam schrijf'aangevuld Dat voorstcl |r g™** deed hij toen de uitgever Tho- heeft verkocht aa^de vlfegtrng {"a,s ^tp er, v1 apn ™?T lk fabriek Lockheed. Van wielren- het wist zat ik er aan vast npr„ k.m) _,.m hp, aHro. Zaterdag had Ducrot heel wat Sfw^iaats er bij Daar worf je aardig paranoïde Oan. Want als renner te ontleden. Om precies te up, ppnma,i ;n h(. w zijn die van hemzelf, want de staan kun je niks de krant heeft ge- terug Als kamergenoot van Rolf seerde Nederlander (twaalfde op Gölz werd hij geconfronteerd 2 minuten 25 van leider Eric met de ellende, die dopingge- renner kunnen is er'hele- bleef maar huis bellen of er toch echt Hij zich geen kwaad bewust, als er ineens vier Duitse journa listen binnenstappen die vragen of het klopt dat hij positief is be vonden, ga je toch denken dat z.-e tijdens iets weten wat jij nog niet weet. Ik ben ook elke keer bang om naar de controle te gaan". Maechler (r) en Da Silva slaan hun beslissende slag. Later won Da Silva de etap pe, Maechler mocht de gele trui omhangen. (foto ANP) de gele trui veroveren en een tijdje dragen lag binnen bereik. „Dat heb ik hem ook gezegd", stelde Post wanhopig, „maar als je uit de kop groep gelost wordt houdt alles op". En vervolgens: „Tja, nu zullen ze hem wel gemakkelijker uit het pe loton laten ontsnappen. Ze weten toch dat hij vanzelf terugkomt". Anderson deed een zeer slechte zaak. Hij faalde niet alleen, hij toonde ook openlijk zijn slechte vorm die hij- te midden van de tweehonderd anderen van de groep had kunnen verbergen. In dat peloton werd trouwens heel wat afgeklaagd. Stephen Roche bijvoorbeeld werd in een onge makkelijke positie gemanoe- vreerd. Met zijn ploegenoot Erich Machler (tegen het eind wegge sprongen uit de kopgroep met de ritwinnaar Acacia da Silva) als kandidaat voor het geel er bij, kon hij moeilijk een jacht ontketenen. Hoewel de Ier in de Giro d'Italia niet schroomde zijn Italiaanse ploeggenoot Roberto Visentini zelfs uit de leiderstrui te fietsen, wachtte hij zaterdag lang af voor dat hij toch nog een tegenactie op touw zette. Met opmerkelijk wei nig steun van zijn ploeggenoten. En zonder aanwijzingen van zijn sportdirecteur Davide Boifava. Roche: „Het is goed voor de ploeg dat Machler de trui heeft, maar slecht voor mij dat ik zo veel tijd verspeelde op Mottet". Natuurlijk is de Ronde van het legioen gevaarlijke outsiders. De winnaar van de Dauphiné Libé- ré heeft op Roche al meer dan vier minuten voorsprong. Omdat hij voortreffelijk kan tijdrijden (hij won vorig jaar de Grote Landen- prijs) houdt hij die voorsprong tij dens de eerste rit tegen het horloge - vrijdag aanstaande - zeker vast en kan hem zelf nog uitbreiden. Daar na wordt het de vraag of hij zich in het hooggebergte kan handhaven. Zijn zege in de koninginnerit van de Dauphiné mag niet maatgevend voor zijn klimcapaciteiten worden genoemd, een vingerwijzing is het wel. Als tenminste de equipe, in clusief de norse Fignon, het hoofd niet op hol laat brengen. Voorlopig hoeft die formatie nog geen trui te verdedigen, al zal de voortdurende onrust wel waakzaamheid verei sen. „Als het wedstrijdbeeld zo wild blijft, komt de ploeg die zich het best kan beheersen het best uit de strijd", aldus Post. Madiot en de equipe van geletruidrager Machler hadden wat dat betreft de wind in de zeilen. Twee lange ontsnappin gen zorgden voor zondagsrust in het peloton. ik niet wakker van. Als je je door zoiets van je stuk laat brengen, moet je geen ploegleider worden". Desondanks wil Swerts bena drukken dat hij ook het volgend .jaar best verder wil met Kuiper. „Hennie is een best mens, er is tus sen ons alleen een verschil van me ning. Dat kan toch? Maar wat mij betreft rijdt Hennie volgend jaar ook in onze ploeg. Hij kan dan zelf zijn wedstrijden een beetje uitzoe ken. Nee, de Tour uiteraard niet. Ik hoop binnenkort een gesprek met hem te hebben om deze affaire uit de wereld te helpen. En zo denkt onze sponsor er ook over". De affaire Kuiper spookte ook in het hoofd van Bogers toen hij zich richting Stuttgart worstelde. „Daarom dacht ik ook niet aan op geven. Dat zou toch kloten zijn ge weest voor Swerts". Gisteren voel de Bogers zich al weer een stuk be ter. „Als ik de komende twee da gen redelijk door kom, heb ik er nog volop vertrouwen in. Een slechte dag is nog geen slechte Tour". Zo denkt ook Matthieu Hermans erover. De sprinter in Spaanse dienst - vorig jaar goed voor veel positieve Tour-publiciteit - kampt nog met de naweëen van een sleu telbeenbreuk. Die blessure liep het speerpunt van ploegleider Perure- na op in de Ronde van Italië, waar hij betrokken was bij een massale valpartij. Met kunst- en vliegwerk werd hij alsnog opgelapt. Een me talen plaatje werd op het gebroken bot vastgeschroefd, zodat Her mans in Berlijn weer op de fiets kon stappen. Het gemis van drie weken competitie speelt hem ech ter parten. „Niet dat de conditie niet goed is. Dat zit wel goed, zo is gebleken uit enkele testen. Het punt is dat ik momenteel ritme mis. Dat merk je vooral als er ver sneld wordt. Daar ga ik aan kapot". Naam maken Aan die breuk heeft Hermans geen centje pijn, al geeft hij toe dat een gewoon mens zo niet zou gaan werken. Hermans: „Nee, normaal gesproken fiets je onder deze om standigheden niet. Voor zo'n gene zing staat een week of zes. Maar ik wilde er nu eenmaal dolgraag bij zijn. In de Tour kun je naam ma ken". Met zijn sprintvermogen hoopt Hermans minimaal een etappe te winnen. „Dat is mijn grote doel. Nee, bang ben ik niet nu dat sleu telbeen nog herstellende is. Ik ben nooit bang. Ik ben een keer tijdens het stayeren met een snelheid van negentig kilometer gevallen Dat liep wonderbaarlijk goed af en toen ben ik direct weer achter de motor gekropen. Doe je dat niet, dan word je angstig". Voorlopig is de eerste zorg van Hermans de vorm aan te scherpen. „Als ik Epinal haal, dan zie ik het wel weer zitten. Dan moet er iets moois mogelijk zijn. Jammer ei genlijk, dat ik nu niet goed ben, want ritten als naar Stuttgart, Pforzheim en Straatsburg liggen mij wel". Sprinter Gutierrez derde Touruitvaller KARLSRUHE (ANP) - De Spaan- se sprinter Alfonse Gutierrez be sloot zaterdag niet meer te starten voor de derde etappe van de Ronde van Frankrijk. Hy vloog van Stutt gart naar Madrid, nadat in het zie kenhuis was vastgesteld dat hij bij een valpartij drie ribben had ge broken. Zijn uitvallen betekende een sprinter minder in de Tour. Gutierrez won dit jaar het pun tenklassement in de Ronde van Spanje. In het kampioenschap van zijn land werd hy afgelopen zon dag nog tweede. Na het overweldigende begin in West-Berlijn wonnen de Nederlan ders in de Ronde van Frankrijk geen etappes meer. Wel haalden ze vette premies binnen. Jeile Nij- dam, Ger Knetemann en Theo de Rooy veroverden ieder een premie van 3500 gulden tijdens de derde etappe van Karlsruhe naar Stutt gart. Van Poppel:valhelm hoofdzaak STRAATSBURG (GPD) - Voor Jean Paul van Poppel is sinds zater dag „valhelm hoofdzaak" in de Tour de France. De sprinter uit de ploeg van Jan Raas kwam in Stuttgart hard in aanraking met een dranghek en heeft de schrik een beetje in de benen. Een dag later zette hij net als zijn ploeggenoot Maarten Ducrot de in de Tour niet voorgeschreven valhelm op, als pleitbezorger voor een verplichting tot het dragen van die bescherming. „In de eindsprint van het peloton werd ik de hekken in gereden. Ik kwam er met mijn schouders tegenaan en kaatste weer terug in de groep. In was er al zeker van dat ik zou vallen, maar wonder boven wonder bleef ik overeind. Ik heb er een flinke pijn aan mijn schouder aan overgehouden. Erger is het gelukkig niet en mijn tweede plaats in de rit naar Pforzheim bewijst dat mijn sprintkracht er niet onder geleden heeft", aldus Van Poppel. „Maar om te voorkomen dat er een volgende keer by een echte valpartij wel iets ernstigs gebeurt, heb ik vandaag toch maar mijn valhelm opgezet. En ik blijf er mee rijden, hoe vervelend dat bandje om je kin met dit warme weer ook is". „België" verijdelde zondag twee pogingen van de SuperConfex- ploeg van Jan Raas om de waarschijnlijk snelste sprinter van deze ronde aan de ritwinst te helpen. In de ochtendetappe van Stuttgart naar Pforzheim voorkwam Herman Frison uit de ploeg-Roger Swerts met een lange, succesvolle solo een massasprint.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13