ORT 'Ik wil mijn leven niet veranderen9 Navratilova staat egemonie niet af Cash bang voor de toekomst Verschoor terug bij LFC Bleke benen van Short 'opwindend' Paniek in Brazilië na uitschakeling: 'Er moeten koppen rollen' Graf moet nog even geduld hebben MAANDAG 6 JUL11987 PAGINA 11 Sport op TV LEIDEN - John Verschoor keert weer terug bij LFC. Na een serie omzwervingen in het betaalde voetbal besloot de 30-jarige Leidenaar in het afgelopen weekeinde een punt te zetten achter zijn carrière als profvoetballer. Verschoor begon zijn loopbaan bij Telstar. Via Haar lem belandde de bloemenhandelaar in de eredivisie. Die club leende hem vorig seizoen'uit aan Veendam. Voor het komende seizoen kwam Verschoor bij de gedegradeerde eredivisionist meer in aan merking voor een contract, waarna hij zich weer bij Haarlem diente te melden. De club van de pas aangetrokken oefenmeester Dick Advo caat deed naar de zin een "te lage" aanbieding. Reden voor Verschoor om weer op het oude nest, LFC dus, terug te keren. SUBOTICA (ANP) - De grootmees- de vriendelijke doch besliste sug- destrijdmetdeschaak-etiquetteen ters in het interzonale schaaktoer- gestie voortaan weer gekleedte ook in de reglementen wordt er nooi in het Joegoslavische Subotica verschijnen. geen woord aan gewijd. Short zelf zijn ten prooi aan grote opwin- De Hongaarse grootmeesters Ri- is hoogst verbaasd dat zijn broek ding. De meer dan zomerse tempe- bli en Sax werd het na enkele da- zo'n opwinding veroorzaakt. „Die raturen hebben Nigel Short verleid gen echt te gortig. Zij stoorden zich broek is niet illegaal of zoiets. Het in korte broek achter de wedstrijd- aan het gedrag van de Brit en wer- is ook geen vorm van onsportiviteit tafel te verschijnen. De actie van de den door de bleke benen van Short zoals de Hongaren denken, maar jonge Brit werd aanvankelijk met uit hun concentratie gehaald. Ribli een vorm van air-conditioning." gegrinnik begroet. Maar de glim- en Sax dienden een officiële klacht Het toernooicomité heeft nu aange- lach verdween snel en maakte in bij het toernooicomité. De Joego- kondigd met alle partijen van ge- plaats voor verbazing en irritatie, slaven wisten geen goed raad met dachten te wisselen om het conflict toen Short weigerde in te gaan op de klacht. Shorts kleding is niet in op te lossen. VANDAAG 14.50-17.10 BBC 1 Cricket: Enge- land-Pakistan. 15.30-16.00 Ned 2 Studio Sport. Rechtstreeks verslag van de etappe Straatsburg-Epinal in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1 Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Straatsburg- Epinal. 16.30-17.00 BBC 2 The Sandring- ham Trials: paardesport. 17.05-17.15 BBC 2 100 Great Sporting Moments. Korte repor tage van de WK kunstrijden op de schaats (1981): Torville en Dean. 17.15-19.10 BBC 2 Cricket: Enge- land-Pakistan. 17.55-18.15 Ned 2 Studio Sport. Samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de menvatting van de vandaag ver reden etappe in de Tour de Fran- 2045-21.30 Did 3 Sport-Platz. Met een documentaire over de geschiedenis van de Tour de France. 21.25-22.00 SKY Motorsport News. 21.50-22.20 BRT 2 Extra Time: sportmagazine. 22.00-23.00 SKY International In- door Football. Engeland-Neder- land. 22.30-23.35 SCH Super Sport. Braziliaans Voetbal en biljarten (snooker Davis-Mizerak). 23.15-23.45 BBC 2 Cricket: sa menvatting Engeland-Pakistan. MORGEN 11.50-13.55 BBC 1 Cricket: Enge land-Pakistan (finale). 14.00-14.30 Sky Motorsport News. 14.35-14.50 BBC 2 Cricket: Enge land-Pakistan (finale). 14.50-17.10 BBC 1 Cricket: Enge land-Pakistan (finale). BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD RIO DE JANEIRO (SID/Reuter) - Chili heeft Brazilië vernederd in de voorronden van het voetbal kampioenschap van Zuid-Ameri- ka. In poule B won Chili in Corbo- ba (Argentinië) voor 15.000 toe schouwers met liefst 4-0 van de drievoudig wereldkampioen. Chili plaatste zich daardoor voor de hal ve finales. Brazilië bleef op de tweede plaats met lege handen achter. De nederlaag bracht in Rio de Ja neiro heftige discussies op gang, waarin ook trainer Carlos Alberto Silva zich mengde. „Het Brazi liaanse voetbal loopt twintig jaar achter op de internationale ontwik kelingen", luidde zijn kritiek. Silva, na het teleurstellend verlo pen wereldtiteltoernooi te Mexico de opvolger van Tele Santana, zei dit niet in de laatste plaats tenein de zijn functie veilig te stellen. Na dat delegatieleider Julio Lopes van het Braziliaanse elftal onder het motto „Er moeten koppen rollen" op het aftreden van de hoofdtrai ner en diens assistent had aange drongen en een structurele om wenteling had geëist, zei Silva: „De bond moet mij full-time in dienst nemen, zodat ik al mijn aandacht kan richten op het nationale elftal en het halen van de eindronde om Speelverbod Spurs - GRONINGEN (ANP) - Tottenham Hotspur heeft van de Engelse voet balbond een speelverbod gekregen voor het toernooi van FC Gronin gen, dat 24 en 25 juli wordt gehou den. De bónd is bang, dat er in noordelijk Nederland supporters- rellen zullen ontstaan. De organisa toren van het toernooi, dat in Gro- ningen-stad en Leeuwarden wordt afgewerkt, hebben de Belgische bekerkampioen KV Mechelen van de Nederlandse trainer Aad de Mos als vervangende club uitgenodigd. De overige deelnemende clubs zijn: FC Groningen, SC Cambuur en Werder Bremen. het wereldkampioenschap in 1990 te Italië." Silva verdient zijn brood als clubtrainer van Cruzeiro. „Ik wil mij volledig richten op het ver beteren van de mentaliteit van de Braziliaanse voetballer. Daar heb ik enige jaren voor nodig, maar het zal me lukken." De roep om één of meer buiten landse trainers wordt echter steeds groter. „Al dat aanvallende voetbal is wel leuk, maar levert ons nu al jaren niets op", reageerde ster-aan valler Careca, volgend seizoen clubgenoot van Maradona bij de Italiaanse kampioen Napoli. Hij werd gesteund door de succesvolle Argentijnse coach Carlos Bilardo, die uit Buenos Aires liet weten: „Brazilië heeft dringend behoefte aan tactische discipline. Fysiek is alles in orde, maar mentaal schort er nogal wat aan bij de spelers." Ook ondervoorzitter Nabi Abi Che- did van de Braziliaanse bond laak te de houding van de spelers: „Be paalde voetballers hebben in Ar gentinië uiterst zwak gepresteerd. Dat zal voor hen ernstige gevolgen hebben." Daarentegen stelde Sil va: „Als ik weer mocht kiezen, zou ik met de zelfde 22 spelers naar Ar gentinië gaan. De uitschakeling is slechts een momentopname op weg naar nieuwe successen." Bij rust leidde Chili slechts met 1-0 door een treffer van Bassay. In de tweede helft bepaalden Letel- lier, Bassay, en weer Letellier de voor Brazilië ontluisterende eind stand op 4-0. Ook Colombia plaatste zich voor de halve finales door gisteren in de Argentijnse stad Rosario met 3-0 van Paraguay te winnen. Colombia eindigde daardoor als eerste in groep C met vier punten uit twee wedstrijden. In de halve finales speelt Colombia woensdag tegen Chili. In de andere halve finale ko men Argentinië en Uruguay tegen elkaar uit. Voor slechts 5.000 toeschouwers was Arnoldo Iguaran de grote man bij Colombia. Hij maakte alle doel punten, twee voor de rust en één LONDEN (GPD) - Met een enorme kangoeroe-sprong heeft het Australi sche tennis Wimbledon veroverd. Na de stunt van Peter Doohan tegen tweevoudig kampioen Boris Becker schreef gisteren Pat Cash geschiede nis tijdens The Championships. De 22-jarige nazaat van een Tasmaanse struikrover overrompelde de hulpeloze Ivan Lendl in de finale (7-6, 6-2, 7-5), waarmee hij zijn land weer 's werelds meest begeerde tennistitel bezorgde sinds de legendarische John Newcombe in 1971. Wimbledon kreeg misschien niet de ideale, maar dan toch zeker de opvallendst reagerende winnaar. Cash had de beslissende klap nog niet uitgedeeld, of hij begon aan een spontane klimpartij naar de tri buneruimte waar zijn familie en vrienden verbleven. Tot afgrijzen van de stijve organisatie, die het hele huldigingsceremonieel in de war zag gestuurd door de merk waardige capriolen van de nieuwe kampioen. „Maar ik wilde het suc ces per se delen met de mensen die me na aan het hart liggen", aldus de Australiër. Zoals met zijn coach Ian Barclay, inmiddels al elf jaar de steun en toeverlaat van Pat Cash. Als kleine jongen kwam Patrick, zoals Bar clay zijn pupil blijft noemen, eens naar hem toe met de vraag: „Kan ik de beste ter wereld worden?". Het antwoord was simpel: „Alleen als je er keihard voor werkt, knul". En dat heeft de 'tijger uit Melbourne' gedaan, ondanks alle mogelijke te genslag. Cash kreeg twee jaar terug te kampen met een ernstige rugbles sure, die hem maandenlang uit de roulatie hield en werd tot overmaat van ramp vlak voor Wimbledon 1986 getroffen door een acute blin- de-darmontsteking. De naar de 413e plaats op de wereldranglijst teruggevallen Cash kreeg toch een „wilde kaart" van de organisatie en maakte die dubbel en dwars waar: hij haalde de kwartfinales. Een halfjaar geleden deed de ro buuste liefhebber van heavy-me- talmuziek, die zelf ook regelmatig de gitaar hanteert, opnieuw van zich spreken. Eerst hielp hij Au stralië bijna eigenhandig aan de Davis-Cup door de Zweden Ed- berg en Pernfors te verslaan en een maand later bereikte Cash zijn eer ste Grand-Slamfinale in Melbour ne, waarin hij verloor van Edberg. De welgeslaagde machtsoverna me op Wimbledon doet hem zeker weer in de top-tien belanden, tot grote vreugde van de veelgeplaag de Barclay. „Ik heb altijd moeten horen dat ik geen tennisser van hem kon maken, omdat ik geen Davis-Cup had gespeeld of Wim bledon had gewonnen. Er is een hoop onzin beweerd, ook over zijn zogenaamd moeilijke karakter. We hebben nu wel bewezen dat onze critici het helemaal verkeerd za gen". Volgens Barclay heeft het bles sureleed Cash „volwassener ge maakt. Het was een zeer frustre rende periode, maar zijn wils kracht heeft hem er doorheen ge sleept. Pat is een jongen, die nooit een stap terugdoet en een hoop klappen kan opvangen. Toen hij vijftien was, zei ik al tegen mijn vrouw: er komt een dag dat die jon gen Wimbledon wint". Toch waren er twijfels, bekende de in Londen woonachtige Cash gisteren. Onzekerheid „Ik ben er altijd van overtuigd geweest dat ik zou terugkomen, al leen bleef de grote vraag wanneer precies. De eerste maanden vond ik het fijn om even uit het circuit te zijn, maar daarna kwam de onze kerheid omdat ik niet wist wat me te wachten stond". De tennisvrij- buiter vreesde het ergste toen hij tijdens het toernooi van Queens weer last kreeg van z(jn rug. Vol gens de in aller ijl opgeroepen fy siotherapeut David Zuka („de eer ste keer hadden we vier maanden te lang gewacht") was er echter geen reden tot ongerustheid. Cash meldde zich keurig aan de Church Road en liet een onuitwisbare in druk achter. De bepaald niet op zijn mondje gevallen advocatenzoon van Iers- katholieke afkomst - de overeen komst met John McEnroe is opval lend - werd er nerveus van. Na de overtuigende zeges op Wilander („mijn beste partij ooit") en Con nors liep de gauw aangebrande Cash zichzelf thuis nogal in de weg. „Vreselijk, ik dacht maar aan wat ik vandaag moest doen en hoe ik zou reageren. Kijken naar de te levisie hielp ook al niet, want dat is een straf in dit land. Voor de finale fladderden er constant vlinders in mijn buik rond en leek het wel als of mijn benen van was waren". Eenmaal op het centre-court zet te Cash echter alle schroom en ner vositeit opzij. Tot voldoening onge twijfeld ook van Michiel Schapers, uiteindelijk de enige speler die een set wist af te troggelen van de nieu we kampioen. De zich voorbeeldig Wat Pat Cash na zijn overwinning op Ivan Lendl uithaalde, was nog nooit op Wimbledon vertoond. De Australiër klom zowat over de hoofden van de verbaasde toeschouwers heen om zijn familie te bereiken. Daar wachtte Cash een warm onthaal. (foto AP) gedragende angry young man', wiens gespierde lichaam elk mo ment uit zijn shirtje lijkt te barsten, serveerde als de beste en beant woordde bovendien de opslag van Lendl verrassend doeltreffend. Ommekeer Cash produceerde liefst negen love-games en stond de wereld kampioen in de tweede set zelfs he lemaal geen punt toe op eigen ser vice. De 27-jarige Tsjechoslowaak leek in de derde spelreeks nog een ommekeer te kunnen bewerkstelli gen door eerst een 4-1- en later een 5-2-voorsprong te nemen. Maar Lendl, wiens volleerwerk vooral onder de maat bleef, was en bleef het spoor volledig bijster, net als vorig jaar tegen Boris Becker, die hem ook in drie sets de baas was gebleven. „Boris moet het louter van brute kracht hebben, Pat is duidelijk meer allround", besefte Lendl, die zich uiteraard „ver schrikkelijk teleurgesteld" voelde. Pat Cash, die met zijn zege 540.000 gulden incasseerde, voelde zich na de finale alles behalve op zijn gemak. De 'hulk' met de zwart; wit geblokte haarband ging nogal onwennig om met de gebruikelijke plichtplegingen en bekende later ook „een beetje bang te zijn voor de gevolgen die dit succes met zich meebrengt. Ik hoop niet dat mij hetzelfde staat te wachten als Boris Becker. Ik ben wel wat gewend in Australië, de roddelbladen beste den ruim aandacht aan me, maar ik wil mijn leven echt niet vepande- Eén concessie heeft Cash, inmid dels vader van een zoon, echter al moeten doen: de dans met de vrou wenkampioen tijdens het traditio nele afsluitende Wimbledon-gala. „Wat, moet ik de vloer op? En mijn vriendin klaagt al dat ik nooit dans", lachte Cash. Gezien zijn eer dere uitlating over het vrouwen tennis, dat hij simpelweg als „rot zooi" kwalificeerde, mag de Au straliër gedurende het schuifelpar- tijtje met Martina Navratilova wel goed op zijn tenen passen. Open titelstrijd tafeltennis geannuleerd ZOETERMEER (ANP) - Het toer nooi om de open Nederlandse ta feltenniskampioenschappen is van de agenda geschrapt. Dat maakte het hoofdbestuur van de Neder landse Tafeltennis Bond (NTTB) zaterdag bekend. Het evenement zou 9, 10 en 11 oktober worden gehouden in Voor burg. Volgens de NTTB heeft de Europese Tafeltennis Unie (ETTU) een experimenteel bedoelde opzet van het toernooi in eerste instantie niet goedgekeurd. Bovendien was het onduidelijk of de „Dutch Open" de A-status zou krijgen. Door deze omstandigheden is, stel de de NTTB, een tijdige voorberei ding zowel in financieel als in orga nisatorisch opzicht in het gedrang gekomen. Martina Navratilova weet weer wat winnen is. De Amerikaanse is zichtbaar gelukkig met de overwinning op Steffi Graf. (foto AP) LONDEN (GPD) - Er zijn nog steeds tradities op Wimbledon waar niet mee te spotten valt. De paleisrevolutie die Steffi Graf tijdens The Championships wilde ontketenen, werd door de ongekroonde koningin van het vrouwentennis met harde hand verijdeld. Martina Navratilova liet zich niet van het bordes jagen en handhaafde zo (voorlopig) weer even de rust in haar rijk. De Westduitse coup is weliswaar onvermijdelijk, maar op „haar" territorium duldde de dertigjarige Amerikaanse eenvoudigweg geen indringster. Navratilova sprak begrijpelijker wijs van een „grote dag" in haar carriere nadat ze Graf in een hoog staande twee-sets-finale (7-5, 6-3) had verslagen. Niet vanwege het feit dat ze de eerste speelster in de Wimbledon-historie werd die zes titels op rij veroverde, waarmee Navratilova het record van acht voudig kampioene Helen Wills Moody evenaarde, maar veel meer nog door „eindelijk weer eens een toernooi te winnen. En ik had geen betere plaats kunnen uitkiezen om de draad weer op te pakken". De nummer één van de wereld, die haar leidende positie bij een ne derlaag was kwijtgeraakt („maar dat hield me absoluut niet bezig"), wachtte al meer dan zeven maan den op de eerste toernooizege. Pakte de multimiljonaire tussen '82 en '86 maar liefst zeventig hoofdprijzen in 84 evenementen, dit jaar alleen werd ze zes keer ver slagen. Vooral de twee laatste ver- liespartijen deden pijn. Eerst de klap, die Steffi Graf uitdeelde in de finale op Roland Garros, en vervol gens haalde Helena Sukova nog eens ongenadig uit in Eastbourne. De Tsjechische klopte haar voor malig landgenote voor het eerst sinds zes jaar en 69 partijen op En gels gras. De tijd, dat alleen Navra- tilova's verschijning haar bij wijze van spreken al een set voorsprong gaf, behoorde definitief tot het verleden. De onzekerheid nam met de week toe. In Parijs was Navrati lova al plotseling overgeschakeld op een ander racket; precies het zelfde dat Graf gebruikt, alleen met het logo van haar (Japanse) sponsor. En voor Wimbledon breidde de door twijfel verscheurde „bioni- sche vrouw" van weleer haar ge volg nog verder uit. De Australiër Neale Fraser werd ingehuurd om Navratilova's opslag te perfectio neren. Tegen Chris Evert - overi gens de enige die haar generatiege noot en aartsrivale sinds 1981 drie keer een set afnam tijdens The Championships - bleek waar dat toe had geleid en ook zaterdag was de sleutel tot Navratilo- Graf speelde een sterke wed strijd, maar kon de wijze waarop haar twaalf jaar oudere opponente de bal in het spel bracht niet af doende beantwoorden. „Martina op gravel of op gras is een dag en een nacht verschil", constateerde de jonge Westduitse. „Daardoor had ik grote moeite met retourne ren, vooral via mijn backhand. Dat vond ik de doorslaggevende factor. Nerveus was ik niet, alleen voelde zij zich nog veel meer op haar ge mak. Maar het is geen schande te verliezen van de beste ter wereld", schilderde Graf (ongewild) nog even de machtsverhouding in het vrouwencircuit. Feit blijft wel dat de tiener uit Brühl op Wimbledon, haar eerste grastoernooi in twee jaar, liet zien een meer dan waardig opvolgster te zijn van Navratilova. De kans is zelfs groot, dat haar machtsgreep straks - wellicht al in september tij dens de open Amerikaanse titel strijd - een nog langduriger schrik bewind tot gevolg zal hebben. Zo lang Graf mentaal net zo sterk is als haar verwoestende fore-hand en zich verder blijft ontwikkelen („ik heb gewoon nog wat meer tijd nodig") zal niemand de kleine ten nisster zelfs maar kunnen benade- Dat Steffi Graf niet gauw be zwijkt onder (geestelijke) druk, bleek zaterdag in de eerste spel reeks van de Wimbledon-finale. Op het bloedhete centre-court kreeg de ijskoude Westduitse bij een 4-5- achterstand drie setpunten tegen op eigen service, die ze onder ande re door het slaan van drie aces (to taal vijf) overleefde. „Ik dacht dat ik tegen Pat Cash speelde", aldus een verbaasde Navratilova, die uit eindelijk pas het zevende setpunt verzilverde en aan één service- doorbraak in de tweede spelreeks genoeg had om de partij na 69 mi nuten met een vreugdesprong te beslissen. Er viel zichtbaar een last van haar schouders. En van Navratilo va's nieuwe trainer Crawford, on der wiens leiding ze zo lang zonder succes bleef. „Hij dacht maar dat het aan hem lag, terwijl daar abso luut geen sprake van was. Geluk kig is die frustratie nu eindelijk achter de rug". Dat de ban uitgere kend werd gebroken tegen de on overwinnelijke Graf, dit jaar al 45 enkelpartijen ongeslagen en goed voor zeven toernooizeges, deed de victorie slechts zoeter smaken. „Het betekent steeds meer voor me wanneer ik hier win", concludeer de de ex-Tsjechische. Het moge duidelijk zyn: de Ame rikaanse, die zaterdag 490.000 gul den incasseerde en haar totale aan tal Grand-Slamtitels op zestien bracht, zal haar Wimbledon-hege- monie bepaald niet zonder slag of stoot afstaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11