LEIDSCH DAGBLAD Politie pakt Golden Ten- casino's aan Levenslang voor nazibeul Barbie Aanpak 'Antillen-route' verontrust zakenwereld Busongeluk Spanje kost 38 bejaarden het leven Kamsteeg Oegstgeest Tijdelijke ingang voor verkoop en service «"S5SS- Handen Peron gestolen ZATERDAG 4 JULM 987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38359 WILLEMSTAD (GPD) - Op de Eu ropese kapitaalmarkt is onrust ont staan door de Amerikaanse beslis sing om de belastingroute via de Nederlandse Antillen aan te pak ken. Begin deze week maakte de Amerikaanse minister James Ba ker van financiën bekend dat de Verenigde Staten het meer dan 30 jaar oude belastingverdrag met de Nederlandse Antillen met ingang van volgend jaar gaat opzeggen. Vele grote bedrijven in de Ver enigde Staten, die vóór juli 1984 geld hadden geleend via de Antil- lenroute, zitten nu in de proble men: General Motors, Mobil, Texa co, Sears en IBM zijn in Washing ton met een intensieve lobby be gonnen, uiteraard gesteund door de Antilliaanse regering, om hun fiscale mogelijkheden te handha ven. Financieringsmaatschappijen die voor 1984 een lening hebben af gesloten in Europa vallen nu tus sen wal en schip. Nu het belasting verdrag volgend jaar vervalt, moe ten zij eigenlijk 30 procent bronbe lasting gaan betalen in de Verenig de Staten, een belastingheffing die ooit was ingesteld om import van buitenlands geld tegen te gaan. Het gaan om een geldstroom van onge veer 30 miljard dollar. Volgens de voorzitter Gregory Elias van de Vereniging van Off shore Belangen op Curacao is de internationale financiële wereld "verbouwereerd, verbaasd en boos. De zakenwereld reageert ner veus omdat men door de Ameri kaanse beslissing is verrast". Op de Europese kapitaalmarkt werden de aandelen van deze financie ringsmaatschappijen deze week nauwelijks verhandeld. Ze noteer den dan ook forse koersdalingen. De oliemultinational Texaco is bovendien in grote moeilijkheden gekomen, doordat het bedrijf zich in een zodanige positie heeft gema noeuvreerd dat het niet eens weg kan van de Antillen. Diverse ande re bedrijven zullen hun leningen gaan opzeggen, waardoor de geld schieters voor tonnen, mogelijk zelfs miljoenen, schade lijden. De Antilliaanse regering heeft de voorstellen voor nieuwe belasting wetten inmiddels al klaar. Daar door zijn binnen twee maanden an dere constructies mogelijk. De An tillen zullen hun functie als belas tingparadijs behouden. Nu er geen verplichting meer bestaat om in formatie door te geven aan de Amerikaanse fiscus kunnen olie landen als Irak en Iran interessant zijn. (zie ook pagina 7) ATLANTISCHE OVERSTEEK MISLUKT LONDEN AP/Rtr) - Twee avon turiers die als eersten de Atlan tische Oceaan wilden overste ken met een heteluchtballon, zijn gisteravond voor de Schot se kust met hun parachutes in zee gesprongen. Ze zijn beiden gered. De ballonvaarders zijn Richard Branson, de 36-jarige directeur van een platenfirma en de luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic Airways, en de 38-jarige Zweedse ballonont werper Per Lindstrand. Ze ver trokken donderdagochtend vanaf een berg in Maine. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht zei dat de ballon ten westen van het Schotse schiereiland Muil of Kintyre in zee was gevallen. Eerder hadden de twee hun bal lon tot negen meter boven het water laten zakken om lege gas flessen in zee te dumpen. Daar na stegen ze weer tot 900 meter hoogte. De oorzaak van de daar op volgende problemen is nog niet bekend. De foto toont de stuurloze ballon in het Schotse kustwater. (foto AP) ARNHEM/NIJMEGEN/EDE/ZEVENAAR (GPD) - De poli tie heeft gisteravond op zeven plaatsen in het land inval len gedaan in Golden Ten-casino's. In vijf gevallen bleek te zijn geknoeid met speeltafels. Twee casino's gingen vrijuit. Volgens de politie gaat het om het topje van de ijsberg. Naar alle korpsen in den lande is gister avond een telex uitgegaan, waarin werd opgeroepen speciale aan dacht aan speelfraude te besteden. In casino's wordt dan gebruik ge maakt van balletjes met een stalen kern. Onder de tafels zit een appa raat dat een sterk magnetisch veld produceert en met behulp van een zendertje op afstand kan worden bediend. De politie was getipt door por tiers van bonafide speelzalen, die een volledig scenario verstrekten van het valse systeem. In Ede werd na middernacht binnengevallen in een groothandel van casinopro- dukten, waar te manipuleren spee- laparatuur zou staan. In Arnhem werden eerder op de avond twee casino's door de politie schap, onderzocht, waar bewijsmateriaal werd aangetroffen. Behalve in de Gelderse hoofdstad werden inval len gedaan in Zevenaar, Paterswol- de, Sneek, Apeldoorn en Berg en Dal. Bij de laatste twee zijn geen malversaties ontdekt. Bij de uit Arnhem geleide groot scheepse actie waren ruim 100 po litiemensen betrokken. Het geheel stond onder leiding van een aantal rechters-commissarissen en offi cieren van justitie. Ook de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) uit Den Haag was bij de actie be trokken. De politie heeft nog geen aan houdingen verricht omdat men eerst het bewijsmateriaal veilig wilde stellen. In elk geval kan de eigenaren van de casino's oplich ting en overtreding van de wet op de kansspelen ten laste worden ge legd. Ook bestaat het vermoeden dat het hier gaat om georganiseer de misdaad: de exploitatie van het systeem berustte bij een vennoot- James Bond: op de rand van flauwekul Armoede in achttiende eeuws Leiden LYON (GPD/AP) - Nazibeul Klaus Barbie is vannacht tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De negenkoppige jury had op 340 van de 341 gestelde vragen eenstemmig met 'ja' geantwoord. Na de voorlezing van het vonnis klonk vanuit de publieke tribune luid applaus op. Langse de Saone- kade, waaraan het paleis van justi tie gelegen is, ontstonden giganti sche verkeersopstoppingen en wa ren honderden toeschouwers in het licht van de schijnwerpers bij- De uitspraak van de jury bete kende een vernietigende nederlaag voor Barbies advocaat maitre Ver- gès. Niet één van de door hem aan gevoerde argumenten werd door de juiy overgenomen. Klaus Barbie luisterde met gebo gen hoofd, de handen onhandig half in de zakken, naar de vertaling van het vonnis. Nog afgelopen middag had hij opgetogen ge wenkt naar zijn Boliviaanse advo caat, die hem voorspiegelt op basis van internationaal recht naar Boli via te kunnen terugbrengen. Bar bie heeft vijf dagen om tegen het vonnis in cassatie te gaan. Zijn ver dediger heeft aangekondigd van dit recht gebruik te zullen maken. Barbie had tevoren - aan het slot van zijn proces - nog ontkend dat hij de aanhouding en deportatie Zonnig Vandaag beleven we een zonnige zo merse dag met middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 26 graden in het zuidoosten. Matige noordoosten wind. De vooruitzichten voor morgen tot en met woensdag: zonnig en warm. Na het weekeinde mogelijk onweer. Zondag 5 juli 1987 zon op: 05.26 uur, zon onder: 22.03 uur; maan op: 15.33 uur, maan onder: 01.15 ter: 05.59 en 18.41 uur. Maandag 6 juli 1987 zon op: 05.27 uur, zon onder: 22.03 uur; maan op: 16.58 uur, maan onder: 01.27 heeft gelast van 44 kinderen uit een joods weeshuis. „Ik heb de inval in Izieu niet gepleegd. Ik was niet be voegd om deportaties te gelasten. Ik vocht hard tegen het verzet. Maar dat was de oorlog, de oorlog is voorbij. Dank u", aldus Barbie, die vloeiend Frans sprak en het bij deze verklaring liet. Barbie werd gisteren onder dwang voor de rechtbank gebracht om een laatste verweer te voeren, voordat de drie rechters en negen juryleden zich voor het vellen van een vonnis terugtrokken. Eerder tijdens het proces had Barbie al leen Duits gesproken en zijn woor den door een tolk laten vertalen. Vanaf de derde dag van zijn proces had Barbie ook geweigerd om de zittingen bij te wonen omdat hij vond dat zijn uitlevering door Boli via in 1983 onrechtmatig was. Man gedood bij granaatexplosie 'S-HEERENBERG (ANP) - Een 28- jarige inwoner van 's-Heerenberg is gisteravond in een ziekenhuis overleden aan verwondingen die hij had opgelopen na het explode ren van een handgranaat in zijn woning. Volgens de politiewoordvoerder was het slachtoffer bezig een lucht doelgranaat te demonteren. Daar bij is het projectiel - dat in een bankschroef was geklemd - ont ploft. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft in de woning van de man nog meer munitie uit de Tweede Wereldoorlog gevon den. Het gaat om kogels en grana ten. De munitie is in beslag geno men en zal door de EOD nader worden onderzocht. Volgens de politie-woordvoerder stond het slachtoffer bekend als een enthou- Gastank ontploft nabij Antwerpen ZWIJNDRECHT (GPD) - Een ont plofte gastank heeft gisteravond voor een ravage gezorgd bij BP Chemicals in Zwijndrecht, bij Ant werpen. Bij het ongeval raakten zestien Belgen gewond. Twaalf van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Door de klap zijn kankerverwekkende vloeistof fen vrijgekomen uit een aantal an dere tanks. De giftige stoffen leve- i geen gevaar meer op, zo meldt ORENSE (Rtr/AP) - Bij een Leidse garage met auto's vertrokken (Van r verslaggevers) Op de laatste dag van zijn proces werd Klaus Barbie geboeid in de rechtszaal binnengeleid. Vannacht werd hij tot levenslang veroor deeld. (foto AP) woordvoerder van de Ant werpse brandweer. Het complete bedrijfsterrein is inmiddels onder schuim gezet, maar er moet nog een manier wor den gevonden om de chemische stoffen te neutraliseren. De schade aan het bedrijf van BP Chemicals is bijzonder groot. Tot in de wijde omtrek sneuvelden ruiten van wo ningen en fabrieken. busongeluk in het noordwes ten van Spanje zijn gisteren 38 bejaarden om het leven geko men. De bus, die met 45 passagiers van Portugal op weg was naar Saragos- sa in het noordoosten van Spanje, raakte van de weg in de buurt van de Portugese grens. Zeven perso nen liggen met verwondingen in het ziekenhuis. Enige van hen zijn er zeer ernstig aan toe. mededeling Rh ij ngeesterstraatweg (achterzijde) m.i.v. maandag 6 juli-a.s. In de komende maanden wordt onze garage in Oegstgeest grondig gereno veerd. Dat betekent voor u tijdelijk wat ongemak, omdat u in plaats van aan de voorkant nu aan de kant van de Rhijngeesterstraatweg binnenrijdt. Onze excuses daan/oor. Maar daartegenover staat dat u straks NOG MEER SERVICE kunt verwachten dan u van ons gewend bent: een ruime nieuwe receptie, een grandioze showroom en nog meer plezierige' bediening. Door deze verbouwing zal het MOBIL benzinestation worden gesloten. Od dit kaartje ziet u hoe u in de komende Vragen Bel 071-173414 OpenlM)*5" zaterdag van 9^JJ LEIDEN - Vier autobezitters zijn gisteren op een nogal merkwaardi ge wijze hun voertuigen kwijtge raakt. Ze hadden hun wagens voor een servicebeurt gebracht naar een garagebedrijf aan de Mors weg 55. Toen ze de auto's wilden ophalen, bleken deze te zijn verdwenen. Verhaal halen bij de garagehou der bleek niet mogelijk. Die was namelijk met de noorderzon ver trokken. Het garagebedrijf zelf trouwens ook. De autobezitters troffen slechts een leeg pand aan. het zwaarste verkeerson- De waarde van de vermiste.auto's Spanje sinds 1979. In dat was gisteravond nog niet bekend bij de politie. Zij kent overigens de identiteit van de garagehouder. Half maart verdween in hetzelf de pand ook al een garage spoor loos. Deze garage, Olympia, was door een aantal klanten beticht van malafide praktijken. Nadat de poli tie en en de Economische Controle Dienst een onderzoek waren be gonnen, haalde de eigenaar de zaak enkele dagen later leeg. De nu ver dwenen eigenaar had, voor zover bekend, niets te maken met garage Olympia. Het geluk jaar kwamen 49 personen, meest schoolkinderen, om bij een bot sing. Het ongeluk gebeurde gistermid dag toen de bus van de weg raakte in de omgeving van Monterrey, 60 kilometer ten zuiden van Orense. De oorzaak is vermoedelijk een mechanisch gebrek aan de stuurin richting geweest, aldus de woord voerder. De meeste inzittenden zijn gedood toen de bus talrijke malen over de kop ging alvorens tot stilstand te komen. Het wrak van de bus verwrongen. Reddingsploegen hadden de grootste moeite om slachtoffers uit het wrak te verwij deren. De doden en gewonden werden met ambulances vervoerd naar het provinciale ziekenhuis in Orense en andere klinieken. EX-MINISTER (GPD) - De rechter totaal op Aruba heeft ex-minister Leo nard Berlinski veroordeeld wegens een poging tot het aannemen van steekpenningen tot een boete van 7.500 gulden en 65 dagen hechte nis. Bovendien wordt hij ontzet uit zijn recht om openbare ambten te bekleden voor de tijd van vijfjaar. Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 BUENOS AIRES (AP) - Een Argentijnse rechter heeft bevestigd dat de handen van ex-president Juan Peron uit diens graftombe zijn weg genomen. Ook Perons zwaard en een brief aan Isabel Peron zijn ont vreemd. De ondergrondse graftombe op de Chacarita-begraafplaats werd vorig weekeinde, enkele dagen voor de 13de sterfdag van de ex-president, opengebroken. Nadat de dieven om een losgeld van ruim 16 miljoen gulden hadden gevraagd, gaf de rechter opdracht om de lijkkist te openen. President Raul Alfonsin noemde de schending van Perons stoffelij ke resten een macabere daad en zei dat de verantwoordelijken „sa menzweren tegen de vrede in Argentinië en de herinnering aan gene raal Peron bezoedelen". In 1955 namen dieven het lijk van Eva Peron, de tweede vrouw van de ex-president, weg en in 1974 verdwenen de stoffelijke resten van een andere voormalige president, Pedro Aram- buru. De gerechtelijke autoriteiten deelden mee dat zij een mogelijk ver band tussen de dieven en leden van ultra-rechtse groepen onderzoe ken. Deze groepen worden ook verantwoordelijk gesteld voor de 16 bomaanslagen die vorige week zijn gepleegd in kantoren van Alfon- sins centrum-linkse Radicale Burger Unie. Politici wezen een mogelijk verband met ultra-rechtse groepen van de hand. „Dit is slechts een macabere geschiedenis, een actie van een stel psychopaten," zei de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Antonio Cafiero.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1