Andere tijden in aantocht voor nieuwe 'kasteelheer' Handtekeningenactie voor Leiderdorpse Warmond kiest kunstwerk uit huldigt instructeurs Inwoners Leidse regio verdienen goed Volles tuinders willen van slechte grond af Wassenaarder moet huis van opa ontruimen WOENSDAG 1 JULI 1987 :13H1«H3H]=I' PAGINA 9 Wat betreft huisvesting én werk OEGSTGEEST - Voor het vor mingscentrum Oud-Poelgeest breken, nu het landgoed en kasteel Oud-Poelgeest met res tauratieplicht in erfpacht krijgt, niet alleen qua huisves ting nieuwe tijden aan. Ook wat het werk zelf betreft staat er van alles te gebeuren. Directeur P. de Vreede meldt dat in verband met allerlei op komst zijnde veranderingen er direct drie vacatures in het bestuur zijn open gesteld. Het vormingscentrum vraagt om een jurist, een bedrijfs kundige en een personeelsmana- ger. Het vormingscentrum, onderge bracht in een stichting, is thans nog erg afhankelijk van de subsi dies van het ministerie van wvc en van de provincie. Om daar wat minder afhankelijk van te worden zal er gezocht worden naar de mo gelijkheden voor para-commercië le activiteiten. Het karakter van het vormingscentrum zal daartoe moe ten veranderen. Er zal nu voor het vormingscentrum de exploitatie lasten van Oud-Poelgeest enorm zijn toegenomen wat commerciëler moeten worden gewerkt. Gedacht zou kunnen worden aan "congres achtige activiteiten". In dat streven past onder meer het overleg met de directie van het Bastionhotel. Zoals bekend vol doet het slaapgebouw 'De Metha- morphose' op het landgoed niet aan de eisen van de tijd. Misschien dat er een nieuw gfebouw komt, misschien in samenwerking met VIOS Bastion. In elk geval moet er een op uiterlijk 9 juli binnen te zijn: einde worden gemaakt tuatie waarbij cursisten, afhaken omdat ze niet zijn verzekerd van een nachtrust "op niveau". Oud-Poelgeest, postbus 1145, 2340 BC Oegstgeest. Tijdens de restauratie van het kasteel - die vooral zal zijn gericht op het dak, de zolder, de kelder en de funderingen - zal het vormings centrum moeten uitwijken naar el ders. De restauratie moet voor de bouwvak van 1988 zijn afgerond. Dit onder meer om aan de voor waarden van de terugploegrege- ling te kunnen voldoen. Dat is een subsidie die van rijkswege wordt verleend indien er voor de klus werkloze bouwvakkers kunnen worden ingeschakeld. In dit geval gaat het om 3,5 ton. Wassenaar bovenaan lijstje gemiddeld besteedbaar inkomen REGIO - De inwoners van de ge meenten rond Leiden verdienen gemiddeld zeer goed. Wassenaar staat bovenaan het lijstje met 'ge middelde besteedbare inkomens per persoon of echtpaar', Oegst geest komt in dit overzicht op de zesde plaats, Voorschoten op de elfde en Leiderdorp bekleedt de 25ste positie. Warmond haalt in dit CBS- overzicht de 96ste plaats, Zoeter- woude blijft steken op positie nummer 104. Volgens een woord voerder van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn deze gegevens echter niet alleenzalig makend. Wanneer berekend wordt hoeveel mensen door de in komens gevoed moeten worden en hoeveel zij dan gemiddeld krijgen, verschuiven de posities. Wassenaar zakt dan naar de tweede plaats, Voorschoten wordt negentiende, Leiderdorp achtendertigste en Zoeterwoude komt terecht op positie nummer 210. Oegstgeest en Warmond 'stij gen' daarentegen. De eerstge noemde komt op de vijfde positie terecht, de laatste op nummer 61. Ook een gemeente als Amsterdam blijkt er dan niet zo slecht af te komen: de 761ste positie kan wor den verruild voor de 25ste. Daarnaast kan het belangrijk zijn te bekijken hoeveel mensen nu echt een topinkomen verdie nen, meer dan 75.000 gulden per jaar bijvoorbeeld. Landelijk ge zien is één procent zo fortuinlijk, in Wassenaar gaat het om zeven procent en Oegstgeest 4,5 procent. Voorschoten zit met drie procent niet slecht, terwijl in Leiderdorp 1,5 procent jaarlijks meer dan 75.000 gulden verdient. De gegevens over de inkomens zijn vijf jaar oud. Het is dus waarschijnlijk dat het gemiddel de besteedbare inkomen per inko menstrekker in Wassenaar in middels ruim boven de 40.820 gulden van 1982 is gekomen en het gemiddelde Zoeterwoudse in komen nu echt ruim boven de 30.000 gulden uittorent, kinder bijslag meegerekend. Om nog maar niet te spreken over het in komen van de gemiddelde Oegst- geester inkomenstrekker, dat in 1982 met stip op 35.000 gulden uitkwam. Volgens het CBS zijn er echter geen recentere gegevens beschik baar: de fiscus kan pas na enkele jaren een overzicht verschaffen van de opgegeven inkomens. Hoe het vervolgens met de grijze of zwarte inkomsten zit, wil het CBS niet voorspellen. Het bureau weet niet hoe groot de inkomsten uit dit circuit zijn en durft niet te stellen of ze per gemeente of regio verschillen. Als gekeken wordt naar de ver mogens lopen de gemeenten in de Leidse regio minder hard voorop. Alleen bezitters in Wassenaar en Oegstgeest komen boven het lan delijke gemiddelde uit van 351.700 gulden. De gemiddelde bezitter - iemand die minstens 100.000 gulden heeft - komt in Wassenaar op 866.940 gulden en in Oegstgeest op 421.000 gulden. Voorschoten en Leiderdorp zitten met hun 337.750 en 312.090 gul den duidelijk onder het gemid delde. Het aantal miljonairs lijkt deze trend te weerspiegelen: van de 22.540 miljonairs woonden er begin 1983 ongeveer 475 in Was senaar, Oegstgeest had er toen 90, Voorschoten 55, Leiderdorp en Warmond 25 en Zoeterwoude 15. Bewoners Anna van Burenstraat: 'Buurvrouw mag huis niet uit' LEIDERDORP - De bewo ners van de Anna van Bu renstraat in Leiderdorp zijn een handtekeningenactie begonnen in de hoop dat de bewoners van nummer tien, mevrouw Van der Wielen en haar twee kinderen van 11 en 9 jaar, kunnen blijven zitten waar ze zitten. Ze hebben zich, onder aanvoering van medebewoner J.P. Schutz, het lot van de Leiderdorpse aangetrok ken omdat ze met ingang van van daag, 1 juli, haar huis kan worden uitgezet. De gemeente kan haar niet meer helpen: men heeft me vrouw Van der Wielen een drieka merflat aangeboden die voor haar niet acceptabel (want te verwaar loosd) is. Waarmee de bemoeienis sen van de gemeente ophouden. De Leiderdorpse dreigt op straat te worden gezet omdat het huis van haar ex-man is en hij het wil verkopen. Volgens Schutz, die als woordvoerder voor de vrouw op treedt, is een en ander in een kort geding aanhangig gemaakt. De rechter stelde de ex-echtgenoot in het gelijk en bepaalde dat de ZOETERWOUDE - Het Zoeter woudse tamboer-, trompetter- én majorettencorps VIOS heeft vier instructeurs gehuldigd. Ben Arends, Martin van Haastrecht, Mandy de Vreede en Marti Paats kregen de jubileumpenning van de vereniging overhandigd omdat volgens het VlOS-bestuur het be haalde kampioenschap - men pro moveerde twee weken geleden naar de eerste divisie - voor een groot gedeelte op hun naam mag worden geschreven. Men verwacht in de toekomst nog hoger te kunnen scoren. Maar of het ooit nog eens zal voorkomen dat VIOS alle prijzen op een Zuid hollands concours wegsleept, zoals half juni gebeurde, valt te betwijfe len. "Dat is gewoon uniek", aldus een woordvoerder van de muziek vereniging. Directeur P. de Vreede van het vormingscentrum Oud-Poelgeest in één der zalen van het kasteel. De kasteelheer moet de zaken commer ciëler gaan aanpakken. (Archieffoto) Functie-eisen Dat het karakter van het vor mingscentrum wijzigt is ook wel te proeven uit de functie-eisen die worden gesteld aan de toekomsti ge jurist, bedrijfskundige en perso- neelsmanager die het bestuur van de stichting nodig heeft. De kandi daten moeten bestuurlijke erva ring hebben, affiniteit met vor- mings- en trainingswerk, sociaal maatschappelijk geëngageerd zijn maar ook behept met een "be drijfsmatige blik". "Oud-Poelgeest bevindt zich momenteel in een proces van heroriëntatie op vorm en inhoud van het werk en daar mee ook op de beleids- en be stuursstructuur", meldt het be stuur. Schriftelijke reacties dienen LEIDERDORP - De Leider dorpse volkstuinvereniging 'De Bloemhof wil een aantal tuinen, gelegen in recreatiecen trum 'De Bloemerd', afstoten. De grond van acht volkstuin tjes is gewoon te slecht om er het nodige op te kunnen telen, zo voert de voorzitter van de vereniging aan. Het gaat om in totaal 1088 vierkante meter grond nabij de provinciale weg, die niet te verhuren zou zijn. Oorzaak volgens de volks tuinvereniging: de hoge grond waterstand, waardoor de tui nen zelfs bij minimale regenval drassig aanvoelen. 'De Bloemhof heeft de ge meente nu gevraagd om ge noemd aantal vierkante meters in mindering te brengen op de huurprijs. Burgemeester en wethouders hebben inmiddels al besloten akkoord te gaan met het verzoek. Onderzoek van de dienst gemeentewerken heeft aangetoond dat de vereni ging gelijk heeft. Overigens heeft gemeentewerken bij die keuring geconstateerd dat volkstuinders de openbare groenstroken gedeeltelijk bij hun 'lapjes' hebben getrokken. En dus stelt de gemeente de eis dat de vereniging die grond in de oude staat terugbrengt. Overigens is het probleem van de slechte grond in 'De Bloemerd' bekend. Het was on der meer de reden voor de ge meente om geld beschikbaar te stellen voor een kunstgrasveld. Ook het nabijgelegen woonwa genkamp moet vanwege de slechte bodemgesteldheid wor den gerenoveerd. Voor gazon tussen Herenweg en Marijkestraat WARMOND - De 52-jarige Frank Nix uit Bles- kensgraaf (Zuid-Holland) mag van de War mondse werkgroep besteding kunstfonds het kunstwerk voor het gazon tussen Herenweg en Prinses Marijkestraat gaan maken. B en W van Warmond aanvaarden de keus. Het dage lijks bestuur van de gemeente vraagt op zijn beurt toestemming aan de raad vijftien pro cent beschikbaar te stellen om Nix de gelegen heid te geven een ontwerp te maken. Morgen zal de raad hierover een beslissing nemen. In het Warmondse kunstfonds zit 30.000 gul den. De Kulturele Raad van de provincie Zuid- Holland zou dit bedrag kunnen verdrievoudi gen tot 90.000 gulden. Voorwaarden zijn onder meer dat de werkgroep zich laat adviseren door een professionele kunstenaar en een Zuidhollandse kunstenaar voor de uiteindelij ke opdracht uitkiest. Aan beide voorwaarden voldoet de Warmondse werkgroep, die de kan sen op provinciale steun dan ook "positief in schat". Het Warmondse kunstfonds is gevuld met giften van agrariërs die hun vee lieten gra zen op landerijen die de gemeente had ge kocht in verband met het zandwinningspro ject. De boeren mochten "óm niet" gebruik maken van die grond maar meenden dat zij toch iets moesten geven. De weg van de werkgroep/commissie, waar in onder meer gemeente-ambtenaar C. Neefjes en galeriehoudster Clara Sifcking zitting had den, naar Frank Nix is een lange geweest. De commissie aanvaardde de opdracht een kun stenaar uit te kiezen in 1986. Begonnen werd met een enquête. Zestig Warmonders reageerden. Duidelijk naar voren kwam de voorkeur voor de plek voor het kunstwerk: het gazon bij de Prinses Marijke- laan. Over het beeld zelf liepen de meningen uiteen. In elk geval hebben 'de Warmonders' niet zo veel op met abstracte kunst, zo werd wel duidelijk. Wat er ook komt te staan of te liggen, het moet herkenbaar zijn. De keuze voor Frank Nix is een unanieme geweest, meldt de commissie aan B en W. Dat vindt ze zelf ook opmerkelijk "want over kunst wordt verschillend gedacht". De bedoeling is dat nog voor het einde van dit jaar het kunstwerk op zijn plek staat. Hetere vuren Kunstenaar Frank Nix vertelt dat hij "al zo'n 25 jaar" dingen maakt "in de monumentale sfeer, op en rond gebouwen". Nix, in Indië ge boren heeft onder meer een monument ge maakt voor de vrouwelijke slachtoffers van de Japanse kampen - te zien in Bronbeek - even als een "ingebeiteld marmerreliëf in de Rotter damse Doelen. "Ik werk niet alleen met brons en metaal maar ook met keramieken en schil deringen", vertelt Nix. Geëxposeerd heeft hij nog nooit. "Ik werk meestal in opdracht". De kunstenaar zegt dat hij "direct enthou siast" raakte over het gazon bij de Prinses Ma rijkestraat toen hij daar voor het eerst kwam. Hij heeft het over "een erg interessante situa tie". "In gedachten ben ik al met het ontwerp be zig. Er zijn de nodige formuleringen gesteld in de enquête. Ik heb begrepen dat men er toeris me in wil hebben. Vogels ook. En zeilen. Men wil er in elk geval echt iets in kunnen zien. Dan zijn ze bij mij op het goede adres. In mijn werk is altijd een zweem van herkenbaarheid geweest. Ik vind het een moeilijke opdracht. maar ik heb voor wel hetere vuren gestaan". Nix belooft dat hij er "geen plechtig monu ment" van zal maken, maar meer "een opval lend ding, met iets van, eh, show erin". De Bleskensgraafse kunstenaar vindt niet dat hij het ontwerp straks aan een groot-, scheepse inspraakprocedure moet blootstel len. "In feite is die inspraak er al geweest; met die enquête. Op het moment dat de werkgroep mij de opdracht geeft een ontwerp te maken, betekent dat dat zij vertrouwen in mij heeft gesteld. Het is voor een kunstenaar heel fru strerend als anderen zijn ontwerp menen te moeten aanpassen", aldus Nix. "Bovendien is het ondoenlijk om alle 5000 Warmonders het ontwerp te laten beoordelen. Er zullen er altijd zijn die het niet mooi vinden. Men verwacht hoe dan ook datje voor hen het mooiste maakt. Als kunstenaar heb ik dan ook de plicht om die uitdaging telkens weer aan te gaan. Ik ben bereid op mijn tenen te lopen". De uitverkiezing van Nix is een teleurstel ling voor de Warmondse kunstenares me vrouw M. Elias. Elias behoorde wel tot de kan didaten. De commissie is dan ook bij haar op bezoek geweest. Elias is de enige Warmondse beeldhouwster en meer dan eens in het dorp aan de Leede is het beleid in de algemene zin des woords erop gericht geweest voor War mondse zaken Warmonders in te schakelen. Haar verwachtingen waren dan ook hoog ge spannen. De kunstenares zelf dacht aan een bronzen reiger op het terreintje tegenover het gemeentehuis. Zij heeft herhaaldelijk bij de gemeente aangeklopt om een beeld te mogen maken en noemde Warmond wat beelden be treft in deze krant van 17 februari "een witte vlek". vrouw het huis per 1 juli zou moe ten ontruimen. De bewoonster be taalt geen huur - als verkapte vorm van alimentatie - maar geniet der halve ook geen huurbescherming. Haar ex-echtgenoot zou tijdens het kort geding voldoende aantoon baar hebben gemaakt dat hij een hypotheek op het huis heeft en niet meer aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. En dat is hetgeen Schutz en zijn medebewoners van de Anna van Burenstraat het meeste steekt. Weliswaar zit er inderdaad een hy potheek op het huis, maar daar staat tegenover dat de man twee andere woningen in Leiden bezit die onbelast zijn. Woningen waar uit hij maandelijks duizenden gul dens huur zou trekken. Bovendien, zo zocht Schutz uit, heeft de ex- echtgenoot bepaalde vorderingen uitstaan. Al met al zou hij zeker niet onbemiddeld zijn; mevrouw Van de Wiele daarentegen is bij standsmoeder. Schutz wendde zich na de uit spraak van de rechtbank tot de Leidse Rechtswinkel, maar die verklaarde juridisch weinig of niets voor de Leiderdorpse te kun nen doen. Waarna de handtekenin genactie volgde. De bewoners verklaren via dat papier dat mevrouw Van der Wie len en kinderen "goede en vriende lijke buren zijn. En dus protesteren we tegen de uitzetting, die sociaal onrechtvaardig en verwerpelijk Alles goed en wel - maar waar moeten die handtekeningen eigen lijk naar toe? Dat is ook het probleem van Schutz: "De makelaar die het huis moet verkopen was er niet erg van onder de indruk, nee. Maar wat je ermee kunt doen? In elk geval on ze buurvrouw duidelijk maken dat we haar moreel steunen, want ze is echt aan het eind van haar Latijn. En, eerlijk gezegd, is de actie ook wel een beetje bedoeld om de eige naar onder druk te zetten". Verkoop Of de Leiderdorpers in hun opzet zijn geslaagd, blijft nog even de vraag. Mede dankzij de bemoeie nissen van Schutz c.s. ontstond het plan om het huis te kopen: familie van mevrouw Van der Wielen zou een en ander financieel kunnen re gelen. Weliswaar heeft de ex-echt genoot inmiddels, na veel vijven en zessen, toegestemd in de verkoop van het huis, maar op schrift staat er nog niets. En volgens Schutz Het huis aan de Leiderdorpse Anna van Burenstraat 10: inzet van een handtekeningenactie. (foto wim Dijkman) hangt het er maar helemaal van af hoe de 'pet' van de eigenaar staat of hij het huis van de hand wil doen voor een prijs die een stuk bene den de vraagprijs ligt. Hij zou al in een eerder stadium akkoord zijn gegaan met de verkoop aan (de fa milie van) zijn ex-vrouw, maar was volgens Schutz op het moment dat de akte moest worden getekend op zijn woord teruggekomen. Schutz: "We zijn nu dus pas tevreden op het moment dat zijn handtekening is gezet. Doet hij nu weer aan ver tragingstactiek, dan staat onze buurvrouw op straat". Schutz denkt niet dat mevrouw Van de Wiele haar eigen glazen heeft ingegooid door het apparte ment van de gemeente te weigeren. "Dat was echt niks voor haar. Voor de kinderen is het met name niet te verdragen om in. een totaal andere woonomgeving te worden neerge- plant. Ze hebben hier hun ver trouwde omgeving, hun school, hun vriendjes. En je hoeft toch niet alles te accepteren?" Weer huizen in Buitenhof LEIDERDORP - Mensen die interesse hebben in een nieuwe koopwoning in Leiderdorps nieuwbouwwijk Buitenhof midden/west kunnen zich bij de aannemers melden. Rond half augustus zal, in overleg tussen de aannemers en de ge meente Leiderdorp, een eerste verdeling onder de gegadigden plaatsvinden. Het gaat om plannen voor in totaal 51 pre- mie-C-woningen, variërend in prijs van rond de 150.000 tot 178.000 gulden, drie vrije sec- tor-woningen van iets meer dan twee ton en 22 premie C-patio- woningen die ongeveer 175.000 gulden gaan kosten. Bij de ge meente, afdeling voorlichting, beschikt men over alle preciese namen en verdere gegevens. DEN HAAG/WASSENAAR - Een 24-jarige inwoner van Wassenaar zal voor 1 september van dit jaar zijn woning moeten ontruimen om een van de tweeënhalfduizend wo ningzoekenden in zijn woonplaats aan de beurt te laten komen. Dat oordeelde met zoveel woorden de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. R.R. Portheine, dinsdag in een kort geding dat de Wassenaarsche Bouwvereniging had aangespannen tegen deze „on rechtmatige bewoner". De man woonde samen met zijn vrouw sinds maart 1986 bij zijn opa in een pand aan het Bothaplein. Toen de grootvader, die als hoofd huurder te boek stond, de woning verliet, bleef het echtpaar achter. Omdat herhaalde verzoeken om de woning te ontruimen op niets uit liepen, spande de Wassenaarsche Bouwvereniging een kort geding aan tegen de kleinzoon. Die beriep zich bij monde van zijn raadsman, mr. F.J. Kremer, op onderhuur. In dat geval zou er na het vertrek van de grootvader een huurovereenkomst tussen de bouwvereniging en de kleinzoon bestaan. Mr. Portheine oordeelde echter dat er in dit geval geen spra ke is geweest van onderhuur, on der meer omdat opa destijds het huis ook zelf nog bewoonde. De kleinzoon zal nu binnen 2 maanden andere woonruimte moe ten zoeken. Hq staat sinds 1982 als woningzoekende ingeschreven, maar de gemiddelde wachttijd voor een woning in Wassenaar is zeven jaar. WOENSDAG 1 JULI Katwijk woensdagavondzang m.m.v. Christelijke Zangver eniging Hosannah in de Witte kerk om 20.00 uur. bijeenkomst contactgroep 20.30 l Leiden stadswandeling o.l.v tuut voor Natuureducatie. Ge start wordt op de hoek Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat (bij bushalte 13) om 19.30 uur. vergadering van de gemeen teraad in het stadhuis. Aan vang 19.00 uur. Noordwijk vergadering van de commis sie onderwijs in het ge meentehuis. Aanvang 19.30 woensdagavondzang in de Hervormde kerk aan de Hoofdstraat om 20.30 uur. vergadering va Noordwijkerhout bridgen in Het Wapen van Noordwijkerhout aan de Dorpsstraat om 19.45 uur. Wassenaar optreden internationale ko ren uit Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Polen en Nederland om 20.00 uur op het plein bij de Dorpskerk. DONDERDAG 2 JULI Katwijk toeristenmarkt in het cen trum van 14.00 tot 21.00 uur. vergadering van de gemeen teraad in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. Leiden t.v.-opnamen 'Te land, ter zee en in de lucht' naby Nieu we Rijn, ter hoogte van de nummers 14 t/m 19. Aanvang 11.30 uur. voorlichting en begeleiding dienstweigeren in Troef, Sta tionsweg 32, 20.00 tot 21.30 Hoofdstraat is geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Noordwijk strandloop over 4 en 8 km. Start bij de politiepost om 19.30 uur. vergadering van de commis sie financiën in het gemeente huis. Aanvang 20.00 uur. Zoeterwoude vergadering van de raads commissie van openbare werken en volkshuisvesting in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. Aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 3 JULI Alphen concert van de Continental Singers om 20.00 uur in de Triomfatorkapel aan de Mo len werfstraat. Katwijk concert van Nico de Raad op het Hoevelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voor straat om 20.15 uur. Leiden slotfeest by Centrum Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15. Aanvang 20.00 uur. disco, Lesbiese Leiden, Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. Nieuwkoop optreden van countryzange- res Renske Schuurman in dancing Beverly Hills. Aan vang 19.00 uur. Valkenburg superbingo tb.v. sportver eniging de Valken in De Terp om 20.30 uur. Zoeterwoude zomerdrive van de Leider dorpse Bridgeclub in de Een denkooi, Kooikerspad. Aan vang 20.00 uur, opgeven aan open de zaal tot 19.50 uur. ZATERDAG 3 JULI Alkemade slotzomerfeest v£ jongerencentrum Splotsz Roelofarendsveen met optre den van diverse groepen. Aanvang 20.00 uur in het Splotzsgebouw. Katwijk optreden van de West Coast Jazz Band in het centrum, van 14.00 tot 17.00 uur. Leiden disco, Leidse werkgroep opens antrum, af 22.00 i Leiderdorp de Oudheidkamer aan de Hoofdstraat 24 is geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Noordwijkerhout wandeling door de Waterlei dingduinen om 7.00 uur vanaf het parkeerterrein Joppeweg

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9