EIDEN Geheel nieuw bestuur bij Dierenbescherming Kabelkranten moeten op één kanaal LEIDSCH DAGBLAD Politiek wil onderzoek kwestie stadsbouwhuis Proef met verkeerslichten aan commissie voorgelegd CDA-plan voor extra bezuinigen verworpen De Rijpstraat nieuwe lokatie muziekgebouw WOENSDAG 1 JULI 1987 Ook ex-asielbeheerder Mieke Tiele in bestuur LEIDEN - De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft een nieuw bestuur. Het oude is, op één lid na, volledig vervangen. Over het hoe en waarom hebben zowel oud als nieuw bestuur een slot op de mond. Eén van de nieuwe bestuursle den is Mieke Tiele, echtgenote van de-voormalige asielbeheerder Wil Tiele, die twee jaar geleden door het bestuur van het asiel de laan werd uitgestuurd. Dit leidde tot een definitieve breuk tussen de Dierenbescherming en het bestuur van het dierenasiel. Vooral de toen malige vice-voorzitter van de Die renbescherming, de heer L. Schou ten, spande zich indertijd erg in om Tiele zijn functie te laten behou den. Uiteindelijk besliste de kan tonrechter echter dat de verhou dingen tussen Tiele en zijn werkge ver zodanig waren verstoord, dat hij als asielbeheerder niet te hand haven was. Oud-vice-voorzitter L. Schouten over zijn opstappen als bestuurs lid: "Ik heb geen commentaar. Voor mij hoeft het allemaal niet meer. Ik zet me in voor goede za ken, blijf een zwak voor dieren houden, maar als ze het op de man in plaats van op de bal gaan spelen, haak ik af'. Behalve Schouten zat ook diens vrouw in het oude be stuur. Ook nieuw bestuurslid Mie ke Tiele wil erg weinig kwijt: "Ik ben er voor het uitvoerende werk. Over de bestuurswisseling kan ik weinig zeggen". Tineke Minke, die als enig oud lid tot het nieuwe bestuur is toege treden, wil niet veel vertellen. "De meeste leden hadden er geen zin meer in. Daarbij speelden persoon lijke kwesties een rol. Daarover kan ik echter niets mededelen". Zeker is dat het nieuwe bestuur het juridisch steekspel tegen dierenarts Muurling niet doorzet. Begin van dit jaar spande de Die renbescherming een kort geding tegen Muurling aan, omdat hij in deze krant onwaarheden aan het adres van Schouten zou hebben geuit. In een interview beschuldig de Muurling Schouten van een aantal malversaties. Dit gebeurde overigens nadat de Dierenbescher ming in een advertentie in deze krant had meegedeeld de samen werking met Muurling op te zeg gen. Deze stap was genomen, na dat de twee zonen van Muurling Schouten, dié hen betrapte bij het laten leeglopen van de banden van zijn auto, een klap hadden ver kocht. "Een kwajongensstreek die niet door de beugel kan", bestem pelde Muurling de actie. Maar Schouten nam het hoog op. Muurling, die zijn aantijgingen de Leidse Courant herhaalde, moest van de rechter een rectifica tie in de desbetreffende krant plaatsen. Over de wijze waarop dat gebeurde was Schouten niet tevre den en daarom ging hij in hoger be roep. Het nieuwe bestuur van de Die renbescherming zet deze beroeps zaak echter niet door. Volgens mr. Kalkman, indertijd optredend als advocaat van de Dierenbescher ming, is de kwestie geroyeerd. Of Schouten op eigen houtje nog ge rechtelijke stappen onderneemt, wil deze zelf bevestigen noch ont kennen. Het nieuwe bestuur van de Die renbescherming ziet af van verdere juridische stappen tegen Muurling. Ook wil het de samenwerking met deze dierenarts weer op de oude voet voortzetten. Bestuurslid Tine ke Minke: "De verstandhouding zal weer net zo worden als die met andere dierenartsen. Wij als nieuw bestuur hopen geen advocaten no dig te hebben. Wat we willen is nu eindelijk rust in de tent. Binnen kort komen we bij elkaar om de ta ken en functies binnen het bestuur te verdelen. Vervolgens gaan we een nieuwe strategie bepalen. Ver der kan ik echt niets zeggen. Wat gebeurd is, is gebeurd". LEIDEN - De gemeenteraad gaat niet zonder meer akkoord met een opknapbeurt van het stadsbouw- huis die meer dan een miljoen gul den kost. Het college van B en W heeft inmiddels ingestemd met het verzoek van de fractievoorzitters in de raad de opknapbeurt uit te stel len zodat de politieke partijen na der onderzoek kunnen verrichten naar de oorzaken van dit bouw- schandaal. Aanvankelijk had het college de ze week de instemming van de raad voor een opknapbeurt willen krijgen. Verwacht wordt dat de zaak in het najaar opnieuw in de gemeenteraad aan de orde komt. Het voorstel om de opknapbeurt uit te stellen, werd gedaan door Links Leiden-fractievoorzitter Van Lint nadat het CDA al eerder had laten weten de uitleg van het colle ge over de bouwfouten onvoldoen de te vinden. Van Lint: "Ik wil de tijd hebben om op onderzoek uit te gaan. Er zijn nogal wat vragen die beantwoord moeten worden. Waar om heeft het allemaal zo lang ge- duurd, hoe zit het met de aanspra kelijkheid van de aannemer en waarom moet een opknapbeurt zo veel gaan kosten? Het is niet zo dat ik nu al gekke dingen op het spoor ben maar ik wil eens rustig in deze zaak duiken". CDA-raadslid Hettinga, zelf aan nemer, vindt dat in de antwoorden van het college op zijn schriftelijke vragen over het bouwschandaal 'de duidelijkheid en overtuiging ontbreekt'. Hettinga: "Het is mijns inziens niet juist dat de aannemer niet meer aansprakelijk gesteld kan worden. Ik heb begrepen dat dit probleem op het stadsbouw huis van de ene naar de andere af deling is doorgeschoven zonder LEIDEN - De Kerkbrug over de Oude Rijn, tussen de Hooglandse Kerk- gracht en de Hooglandse Kerksteeg, wordt momenteel gerestaureerd. De monumentale brug, daterend uit 1665 (de onderbouw) en uit 1867 (de bovenbouw) is de enige, nog orginele, dubbele ophaalbrug die de gemeente Leiden rijk is. De brug staat dan ook te boek als een monument van bijzondere oudheidkundige en kunsthistorische waarde. De Kerkbrug vervult ook nu nog een belangrijke functie, namelijk als schakel tussen de belangrijkste winkelstraat van Leiden, de Haarlemmer straatyen de zaterdagse warenmarkt op de Hooglandse K'erkgracht. Voet gangers beschouwen deze brugverbinding als onmisbaar. Er is daarom voor de duur van de werkzaamheden een noodbrug aangelegd. Leidsch Dagblad overweegt herziening afspraken LEIDEN - De kabelkranten van het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant zullen samen met de info- krant van Omroep Rijnland op één kanaal moeten verschijnen. De be heerder van de ontvangstmast in Oegstgeest wil geen tweede kanaal beschikbaar stellen om een van de commerciële kabelkranten op on der te brengen. Dat bleek gisteren tijdens een ge sprek tussen de directies van het Leidsch Dagblad, Leidse Courant en het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening Leiden en omstreken - de beheerder van de mast - over de invoering van een kabelkrant. Tijdens dat gesprek heeft het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling ook een voorstel op tafel gelegd voor de verdeling van de zenduren. Leidsch Dagblad (LD) en Leidse LEIDEN - De proef met verkeers lichten voor de bussen op de Bree- straat wordt niet eerder beëindigd dan nadat de raadscommissie daar over is gehoord. Dit heeft het colle ge van B en W de WD toegezegd die zich verontrust toonde over een uitspraak van de begeleidingscom missie voor de Breestraat dat de proef met verkeerslichten 'tenmin ste een week zal duren'. Het was de bedoeling van de WD dit onder deel van de proef ruim twee maan den in beslag te laten nemen. De betrokken ambtenaren heb ben echter zeer grote twijfels over de proef met verkeerslichten. Zij vrezen opstoppingen van bussen in de Breestraat en de Korevaar- straat. In de begeleidingscommis sie verwacht men dat de verkeers lichten al na een of twee dagen on- overkomenlyke problemen gaan opleveren. Om geen overhaaste conclusies te trekken, is afgespro ken het een week aan te zien. - "Wanneer de verkeersveiligheid in gevaar komt of de bussen onaan vaardbare vertraging oplopen, is dit een reden om de proef bij te stellen", heeft het college de WD, laten weten. Courant zijn met de verschillende voorstellen nog niet akkoord ge gaan. De Leidse Courant beraadt zich eerst of zij wel kan instemmen met de - voor haar betrekkelijk ongun stige - uitzenduren. De krant moet hierover voor dinsdag een uit spraak doen. Daarna bepalen de overige partijen hun definitieve standpunt. Directeur G. Koopman gaat er echter van uit dat het LD hoe dan ook een kabelkrant uit brengt. Volgens het voorstel van de ge meenschappelijke regeling zou het LD 47 uur per week kunnen uit zenden, Omroep Rijnland 46,5 uur en de Leidse Courant 29 uur. Bij de verdeling van de uren is onder meer gekeken naar het verschil in oplage tussen beide kranten. De uren waarop het LD kan uitzenden komen in grote lijnen overeen met de afspraak die deze krant en Om roep Rijnland hierover enkele maanden geleden hebben ge maakt. Het gesprek tussen de beide Leidse kranten en het dagelijks be stuur van de gemeenschappelijke regeling is gehouden op verzoek van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling. Dat wilde onderzocht zien of het moge lijk is om naast de kabelkrant van het LD. waarvoor het dagelijks be stuur zijn voorkeur al heeft uitge sproken, ook plaats is in te ruimen voor die van de Leidse Courant. Gedacht werd daarbij aan het de len van één kanaal of het beschik baar stellen van een tweede kanaal voor één van de kabelkranten. De laatste mogelijkheid is nu dus ken nelijk afgevallen. Het Leidsch Dagblad is overi gens nog steeds niet gelukkig met de eventuele komst van een twee de commerciële kabelkrant. Vol gens directeur Koopman van het LD is de economische basis voor één kabelkrant al betrekkelijk smal. Een tweede kabelkrant, die ook advertenties zal gaan werven, maakt de financiële positie alleen nog maar moeilijker. Koopman sluit ook niet uit dat wanneer de gemeenschappelijke regeling een tweede commerciële kabelkrant toelaat, het LD eerder gemaakte afspraken over de af dracht van advertentie-inkomsten zal herzien. Enkele maanden gele den is afgesproken dat het LD 1000 gulden per maand afdraagt aan Omroep Rijnland en te zijner tijd een deel - ongeveer 10 procent - van de reclamegelden overmaakt op de rekening van de gemeen schappelijke regeling. Komt de kabelkrant van de Leid se Courant erbij, dan bestaat de kans dat het LD minder of zelfs he lemaal geen advertentie-inkom sten zal afdragen aan de gemeen schappelijke regeling. Ook de overeenkomst met Omroep Rijn land zou het Leidsch Dagblad in dat geval willen herzien. Koopman vindt het ook uit con- currentie-overwegingen slecht wanneer twee verschillende kabel kranten vlak na elkaar op een ka naal te zien zijn. "Daarmee bied je de kijker geen echte keus. Dat zou slechts het geval zijn wanneer twee verschillende kanalen hiervoor wa ren ingeruimd", aldus Koopman, die het compromis van de gemeen schappelijke regeling omschrijft als een 'halfslachtige poging om het onverzoenlijke te verzoenen'. De voorzitter van de gemeen schappelijke regeling, de Leidse wethouder Fase, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. dat het ooit goed is opgelost. Daar bij is gebleken dat de afspraken die met de aannemer zijn gemaakt nauwelijks schriftelijk zijn vastge legd. Ik zal het college vragen om inzage te krijgen in het bestek, de tekeningen, de contracten en alle correspondentie die over deze af faire is gevoerd. De geloofwaardig heid van de gémeente staat op het spel". Het raadslid zegt zich er over ver baasd te hebben dat de gemeente raad nooit is gevraagd om geld uit te trekken voor een onafhankelijk onderzoek naar de bouwfouten ter wijl dat onderzoek naar zijn schat ting toch enkele tienduizenden guldens moet hebben gekost. Het tinga: "Het college had de gemeen teraad al veel eerder informatie over deze zaak moeten geven". Behalve een eenmalige uitgave van een miljoen gulden om gebre ken te herstellen, kosten de bij de bouw van het stadsbouwhuis ge maakte fouten de gemeente jaar lijks bijna een halve ton. Onduide lijk is in hoeverre een bedrag van zes ton om het energieverbruik van het stadsbouwhuis te verminde ren, ook op het conto van de bouw fouten kan worden geschreven. Het schandaal kwam aan het licht toen het college de raad een maand geleden vroeg geld uit te trekken voor het herstel. Uit onderzoek is echter duidelijk geworden dat er al vanaf het eerste moment klachten waren over tocht en lekkages in het in 1978 opgetrokken gebouw. Volgens het college zijn er bij de bouw fouten gemaakt omdat de bouwtijd en het beschikbare geld te krap waren ingeschat en de con trole op het werk van de a onvoldoende was. De Kerkbrug verkeerde de afgelopen jaren in wel heel slechte staat. De brug moest tot op de laatste steen worden afgebroken om daarna, volgens een plan van de afdeling civiele werken van de gemeente, in precies de zelfde staat te worden herbouwd. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft met het gemeenteplan ingestemd. Momenteel worden de stenen bogen opnieuw opgemetseld. Daarna wordt aan de vernieuwde bovenbouw met het ophaalmechanisme begonnen. De kosten van uitvoering van de restauratie/herbouw zijn geraamd op een kleine driekwart miljoen gulden. Dit bedrag komt geheel voor reke ning van de gemeente Leiden omdat de tot voor kort geldende subsidiere geling van het rijk is opgeheven. Het karwei zal nog enkele maanden in beslag nemen. (f0to Wim Dijkman) Partij is 'te pessimistisch' LEIDEN - De voorstellen van het CDA om meer te bezuinigen dan het college van plan is, worden door alle partijen in de gemeente raad afgewezen. Het CDA heeft voorspeld dat volgend jaar de Leidse begroting opnieuw een te kort van miljoenen guldens ver toont. Die voorspelling is echter volgens de andere fracties geba seerd op een te pessimistische in schatting van de extra steun die Leiden van het rijk gaat krijgen. Over de omvang van deze 'aan vullende bijdrage' wordt in het na jaar meer duidelijkheid verwacht. Eventuele tegenvallers moeten dan in de begroting van '88, die in november wordt vastgesteld, wor den weggewerkt. Ook de alternatieve bezuini gingsvoorstellen van de grootste oppositiepartij maken, zoals gister avond bleek nadat alle fractie hun licht over de bezuinigingsoperatie hadden laten schijnen, geen enkele kans. Het CDA kan hoogstens re kenen op steun voor voorstellen die verbetering van de gemeente lijke administratie beogen. Daarmee zijn de kaarten over de bezuinigingsoperatie grotendeels geschud en lijkt het voorstel van het college de raad vrijwel onge schonden te passeren. Slechts op een klein aantal onderdelen willen enkele fracties wijzigingen aan brengen. Dat levert vermoedelijk geen politieke problemen op. Muziekschool Gisteravond werd tijdens de raadsvergadering alvast een voor schot op de toekomst genomen toen de PvdA-fractie aankondigde dat bij eventuele tegenvallers niet verder op de muziekschool mag worden bezuinigd. "Eventuele nieuwe kortingen moeten elders in de sector cultuur worden gezocht", zei PvdA-raadslid Beijen gister avond. WD-wethouder Kuijers (cultuur) verzette zich hiertegen omdat volgens hem ook andere wethouders moeten inleveren wanneer er weer bezuinigd gaat worden. Ook de WD-fractie te kende bezwaar aan tegen het standpunt van de socialistische coalitiegenoot. Volgens WD-frac- tievoorzitter Van der Nat moet niet worden uitgesloten dat de bijdrage van 18-plussers die les hebben aan de muzikschool, in de toekomst toch omhoog gaat. Kuijers kreeg gisteravond nog een tweede aanval op zijn beleid te verduren. Alle fracties in de ge meenteraad vroegen hem alsnog te komen met een voorstel voor een centrale kaartverkoop voor de cul turele instellingen in Leiden. De wethouder heeft de mogelijkheden hiervoor onderzocht maar is met de betrokkenen niet tot overeen stemming gekomen. De gemeente raad vindt dat Kuijers zijn huis werk op dit punt over moet doen. De gemeenteraad praat van avond (19.00 uur) verder over de bezuinigingen. Wethouder Borde- wijk (financiën) voert dan namens het college het woord. LEIDEN - Het nieuw te bouwen muziekverzamelgebouw komt niet op het terrein van de Groenoord- hallen maar vermoedelijk aan de De Rijpstraat op het industrieter rein De Waard. Reden daarvan is dat er op het terrein van de Groenoordhallen geen ruimte is voor zo'n groot gebouw. Het colle ge is tot dit inzicht gekomen nadat Groenoordhallen-directeur De Jong bezwaar had aangetekend te gen de plannen. De Jong bleek er nauwelijks over te zijn ingelicht. De Jong trok maandagavond aan de bel nadat het college reeds een besluit had genomen. Naar ver luidt zou wethouder Fase in het college hebben gezegd dat De Jong had ingestemd met de plannen. Hij weet echter niet beter dan dat er op zijn terrein een keet zou worden geplaatst. In werkelijkheid gaat het om een gebouw van 1800 vier kante meter. "De communicatie heeft geleden onder de snelheid waarmee we dit plan moeten ver wezenlijken", verklaarde wethou der Peters (ruimtelijke ordening) gisteravond het incident. Enige voortvarendheid van het college is noodzakelijk wil deze de toegezegde bijdrage van het rijk van 7,5 ton niet verspelen. Het rijk eist dat het gebouw voor 1 juli vol gendjaar af is. De totale kosten van het muziekverzamelgebouw wor- Leidse gewond bij aanrijding lieisiei vervolgde haar weg over de stoep. Uit een pakhuis kwam op datzelfde moment een vorkhef truck die werd bestuurd door een 54-jarige Warmonder. Een bosting was het gevolg. De Leidse liep licht hoofdletsel en een aantal blauwe Dlekken oo. LEIDEN - Een 35-jarige Leidse is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Langebrug. De vrouw reed op haar bromfiets richting Papengracht en moest uit wijken door een vrachtauto die stond te laden en lossen. De brom den geraamd op circa 3 miljoen gulden. De commissie ruimtelijke orde ning ging gisteravond akkoord met het plan van het college het ge bouw in De Waard neer te zetten. Wethouder Peters verklaarde dat het slechts om een intentieverkla ring ging. Hy wil eerst met de mu ziekverenigingen en de buurtbeo- ners gaan overleggen voor met een definitief voorstel te komen. Het overleg met de muziekkorpsen heeft vanavond plaats, met de be- wordt in augustus gepraat. Bezoekers discotheek met pistool bedreigd LEIDEN - Een groep bezoekers van de Koets-o-theek aan de Kruis straat is gisternacht bedreigd door een man met een pistool. De disco gangers stonden na sluitingstijd om 1.15 uur bij de uitgang van dis cotheek. Plotseling trok een man een pistool en richtte daarmee op de groep. Na onderzoek van de po litie bleek dat bij de bedreiging twee Leidenaren waren betrokken van 19 en 20 jaar. In het huis van de verdachten werd een vuurwapen gevonden met daarbij een paar honderd scherpe patronen. Die zijn in be slag genomen en de twee mannen zijn ingesloten. De reden van de bedreiging is nog niet bekend. De politie verzoekt daarom getuigen contact op te nemen met de recher che. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7