Britten blokkeren akkoord EG-top Onverwacht akkoord stukgoed Philips maakt superchip JAPAN IN HEERLEN Voorlopig geen lagere tarieven in luchtvaart RSV wil schikking van schuldconflict met staat Wereldbank somber over groei Veel armoede in VS Joegoslavië fel op verlies DIXONSmaakt fotograferen veel voordeliger RICOH Autofocus compactcamera KL£uknfiimsi WOENSDAG 1 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA BRUSSEL (GPD)- De Britse premier Thatcher heeft een akkoord over de financiële faÉrïek gVboüwd Phnips wërkrb'u problemen van de EG gedwarsboomd. Groot-Bnttanme wil geen cent meer dan nu uitge- de ontwikkeling van de megachip ven aan de Gemeenschap, zolang de kosten - vooral in de landbouwsector - niet sterk samen met het westduitse concern worden beperkt. De Europese topconferentie is daardoor gisteravond geëindigd in een Siemens. Beide bedrijven investe- hevige botsing tussen Groot-Brittannië en de andere elf leden van de EG. Thatcher wei- projectie Nedèrfandse enDuitse gerde de gemeenschappelijke slotverklaring van de regeringsleiders te onderschrijven, overheid dragen bovendien nog EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft in het laboratorium in Eind hoven als eerste een chip van één megabit geproduceerd. Een mega chip is een chip die zeer veel bere keningen per seconde kan uitvoe ren. Het eerste exemplaar werd gisteren aangeboden aan minister De Korte van economische zaken. Het megachip-project ligt vol gens S. van Houten, lid van de Raad van Bestuur, precies op sche ma. In 1989 moet Philips in staat zijn om op grote schaal dergelijke chips te maken. Daarvoor wordt eens 500 miljoen gulden bij. Als de investeringen in nieuwe gebouwen en apparatuur in Eindhoven, Nij megen en Hamburg worden mee gerekend investeert Philips alleen al ongeveer 2,3 miljard gulden. Het megachip-project is in 1984 gestart met de bedoeling uiteinde lijk chips te kunnen maken met structuren die kleiner zijn dan een duizendste millimeter. De nu door Philips geproduceerde één mega bit chip heeft nog structuren van zeven duizendste millimeter en een oppervlak van 90 vierkante millimeter. Met deze chip is Phi lips wereldwijd nummer één voor wat betreft het aantal componen ten per vierkante millimeter, aldus dr. Van Houten. Het is volgens hem ook de snelst werkende chip ter wereld. Philips gaat ervan uit dat zich vanaf 1990 een grote vraag zal ontwikkelen naar dit soort chips, die gebruikt kunnen worden in consumentenprodukten, auto- elektronica, meet- en regelappara- tuur, gegevensverwerkings- en communicatiesystemen. Philips wordt een steeds belang rijker producent van chips. In 1985 stond het concern nog op de ne gende plaats op de wereldranglijst. Vorig jaar steeg Philips tot de ze vende plaats. Philips is ook één van de weinige ondernemingen die in 1986 winst maakte bij de pro- duktie van chips. Het mega-project is voor de Ne derlandse overheid geen op zich zelf staande zaak, aldus minister De Korte. „Het project is een we zenlijk onderdeel van een te vor men Europese chip-industrie die op wereldwijd niveau een belang rijke rol kan spelen. De hele Euro pese industrie is daarmee ge diend", aldus de Korte. Hij wees ook op het belang van de research- programma's die zijn. voorgesteld door de Europese Commissie. „Ne derland steunt die programma's. Ik hoop dat de andere lidstaten zich hier op korte termijn ook ach ter zullen scharen",' aldus De Kor te. Thatcher is het volstrekt boekhoudkundige trucs wordt met de daarin opgenomen uitspra- de EG-begroting voor 1987 slui- ken van de andere elf over de fi nanciering van de EG op langere termijn. Het Franse staatshoofd en de elf regeringsleiders namen ove rigens nog geen concrete besluiten dan wel een akkoord over die lange-termijnfinanciering. inkomsten voor de EG. Men beperkte zich tot principe-uit spraken. De definitieve beslissingen zijn tend gemaakt. Een groot deel het tekort van ruim 11 miljard gul den wordt gewoon doorgeschoven volgend jaar in de hoop dat er extra De Britse blokkade trof ook het voorstel om de EG de komende vijf doorgeschoven naar de volgende jaar meer dan 13 miljard gulden te Europese top, in december in Ko- laten uittrekken voor het opzetten penhagen. In 1988 moeten die be- amenhangend Europees slissingen dan - met terugwerken- technologiebeleid. De Britten de kracht tot 1 januari 1988 - den uitgewerkt om uiteindelijk door de nationale parlementen het Europese Parlement te worden deerd. den dat veel te veel en ook dit pro bleem zal de komende maanden opnieuw moeten worden bestu- goedgekeurd. De Britse premier kon zich al leen vinden in de uitspraak dat de EG zich moet houden aan een strakke en dwingende begrotings discipline. De twaalf concludeer den dat tot nog toe te soepel is op getreden bij uitgavenoverschrij- dingen en dat strak er de hand aan moet worden gehouden dat de landbouwuitgaven niet sterker mogen stijgen dan de EG-inkom- sten. Ook werden alle twaalf het eens over enkele maatregelen, die de fi nanciële problemen van de EG op korte termijn moeten oplossen. Met kunst- en vliegwerk en wat De elf stelden zich in principe op achter de voorstellen van de Euro pese Commissie voor een nieuwe financiering van de EG. Daarbij worden de contributies van de lid staten berekend op basis van het bruto nationaal produkt (het totaal van in een land geproduceerde goederen en diensten) in plaats op basis van de btw-inkomsten. Een percentage werd echter niet ingevuld. Die benadering houdt in dat de rijke landen meer, en de armere minder zullen gaan betalen. Dat extra geld zou in belangrijke mate de zwakke economieën van de ar me Zuideuropese lidstaten ten goede moeten komen. LUXEMBURG (GPD) - Spanje heeft gisternacht sproken over ei luchtvaart in Europa vrijer te ken. Een ruzie met Groot-Brittan nië over de status van de luchtha ven van Gibraltar kon niet worden gesust. Met het veto van de Span jaarden, die vrezen dat de liberali sering hun nationale belangen zal schaden, zijn de jarenlange onder handelingen stukgelopen. het kolengraafproject, komt toch geleidelijk van de grond. Er gaat geen geld meer naar Amerika en bestuurder Van Londen voorspel de, dat het aantal verhuurde ma li gulden aan steun chines in september zal zijn geste terug, met betaling gen van elf naar zestien. Het kun nen er uiteindelijk ruim veertig worden. RSV wil proberen een ko per te vinden. Intussen kost de situatie van sur- terst traag. De zaak ligt nu bij de séance miljoenen per jaar. Het be- ROTTERDAM (ANP) - Het be stuur van het in surséance van be taling verkerende RSV-concern is bereid tot een schikking in het ge vecht met de staat. Deze claimt voor 880 mil uithetverlei van rente, zodat de vordering opgelopen tot 1,2 miljard gulden. De afwikkeling van de door RSV aangevochten claim verloopt Raad van State en het kan nog wel vijf jaar duren voordat er een defi nitieve uitspraak komt. Daarmee is niemand gediend, zo meende pre sident-commissaris Kretzers giste- stuur berekende de kosten 1986 op ongeveer 5 miljoen gulden. De huidige periode van surséance eindigt in augustus. Wat er dan moet gebeuren, is onderwerp van n tijdens een aandeelhoudersver- overlég met de bewindvoerders, gadering. Bovendien maakt het Het bestuur heeft nog niet gekozen niet uit wie er in het gelijk wordt tussen verlenging van het uitstel gesteld: de staat blijft hoe dan ook van betaling en faillissement, aldus de grootste schuldeiser van RSV, Kretzers. met 85 procent van de totaalschul- de Niet alle aanwezigen bleken het eens met het bestuur. Er waren ge luiden om uit principe de zaak tot in hoogste instantie te gaan uit vechten. Met deze overheid valt niet te praten, was een stelling die werd verkondigd. Het bestuur had ook wat opbeu rende dingen te vertellen. Een an dere belangrijke zaak voor RSV, zitter van de vergadering tof hetl i veto uitge- laatste moment trachtte een ak- EG-plan de koord te bewerkstelligen, verklaar de dat de mislukking van de onder- Sn uïfut HEERLEN - Directeur Marita van het Japanse financiële dagblad Nihon Keizai Shimbun rechtsdrukt de S? 6 de ?G b?e5ent startknop in van de rotatiepers van het Limburgs Dagblad. Vanaf dat moment rolde de krant, bestemd voor „iSS VJr° 1S P J*P<™se zakenlieden in Europese landenhet Midden-Oosten en Afrika van de persen. De krant wordt gedrukt SS V£r>T in Japanse karakters en heeft een totale oplage van 2,5 miljoen exemplaren. Behalve in Heerlen wordt de krant ook in JaPan en in de vs (New York en Los Angeles) gedrukt. Links kijkt een van de directeuren van het functionarissen verwachten dat Limburgs Dagblad, Drost, toe. (foto ANP) POSTEMA - Staatsraad W.G. van der Does van de Raad van State in Den Haag heeft gisteren het ver zoek van de Postbank het besluit van de Reclameraad over de 'Pos- tema-reclamespot' te schorsen, af gewezen. De reclameraad besloot 17 juni dat dit spotje, waarin televi siepresentator Koos Postema de Rupert Murdoch deze week het Mediagigant Murdoch lijft blad Today in LONDEN (GPD) - De pogingen van de uitgever Robert Maxwell om het kwijnende Britse dagblad Today over te nemen, zijn mislukt. Op het laatste moment is de man die zich ook in het Nederlandse uitgeversgevecht tussen Elsevier en Kluwer heeft gemengd, de loef afgestoken door de grote interna tionale krantenmagnaat, de Au straliër Rupert Murdoch. Als de verantwoordelijke overheidsin stantie er mee akkoord gaat, neemt het twee tot drie jaar zal duren voordat een nieuw plan op tafel diensten van de Postbank aanbe veelt, niet meer mag worden uitge zonden. De Belgische minister van trans- komt. Het vervoer door de lucht zal port Herman de Croo, die als voor- Effectenbe- chaos eindigen als de EG- commissie haar dreiging waar maakt en naar de rechter stapt. De commissie gaf de EG-lidsta- ten tot vandaag de tijd tot een ver gelijk te komen. Nu dat niet is ge lukt kan de EG-commissie gerech telijke stappen ondernemen van- Vut-regeling kan ontslagen voorkomen ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het atters VEB plaatst vraagtekens bij e de verschmende tarieven die maandenlang slepende conflict de lidstaten er op na houden en die de stukgoedsector van de Rotter- i overtreding betekenen van de damse haven lijkt te zijn opgelost. de plaatsing van preferente aande len Kluwer bij Wolters Samsom zou graag zien dat deze zaak vc MUU1CI1 ut de rechter wordt uitgevochten. De VEB heeft gisteren belanghebben- lie'reeeis den opgeroepen de rechter een uit spraak in deze zaak te vragen. China binnen de EG geldende BREDERO - Het Administratie- en Trustkantoor voor Handel en Industrie en de Twentsche Trust- ncaiuwuiui.uu». WUiUC.< vc China en Australië gaan geza- Maatschappij, beide uit Amster- legd in de cao. Hierover zijn De werkgeversorganisatie SVZ de Vervoersbond FNV hebben een principe-akkoord bereikt waarbij het zonder ontslagen" mogelijk is het te veel aan 350 mensen weg te werken. De uitgangspunten van het akkoord zullen worden vastge- deld onder leiding van de hoofdre dacteur van Het Vrije Volk, Gerard Krul. Partijen zijn het er nu over eens dat het overcompleet in het stukgoed kan worden opgelost door een vrijwillige uittredingsre geling voor werknemers van 56 jaar en ouder en door een flexibe ler inzet van arbeidskrachten. Hierdoor zijn de door de werkge vers voorgenomen 350 ontslagen. ten hiertoe worden aangevuld. Werkgevers en werknemers zullen die aanvulling gezamenlijk moeten opbrengen. Dit zou onder mogelijk zijn door een heffing op de lonen. De regeling zal in totaal ongeveer 750 miljoen gulden gaan kosten. Als partijen een dergelijke regeling overeen komen is het gebruikelijk dat het Algemeen Werkloosheids fonds van de haven de daar mee menlijk bouwen huangdao in het noorden van Chi- aluminiumfabnek dam, hebben gisteren enkele obli- gen de eerste besprekingen. De-in- oLn" gatieleningen opgeëist van het aan- houd van het akkoord moet nog nemingsconcern Bredero, dat door de havenwerkgevers de vervoersbond zich steeds gemoeide uitkeringsbedragen v De fabriek kost 288 mihoen dol- sinds maandag in surséance van bonden worden goedgekeurd. I™ een «Piëteit van betaling verkeert. Het is gebruike- 100.000 ton per jaar. Het ishet lijk dat de kantoren, die de belan- de Rotterdamse haven kwam grootste samenwerkingsverband gen van de obligatiehouders behar- maandagavond tot een ontkno- dat China op industrieel gebied tot tigen, in een dergelijk geval lenin- ping, nadat er de afgelopen twee nu toe is aangegaan. gen opeisen. weken in het geheim is onderhan- ICI De leden van de Industriebond FNV bij ICI zijn gisteren in meer derheid akkoord gegaan met de cao-voorstellen van de directie. Volgens bestuurder P. Janssen van de Industriebond FNV zal met ICI een tweejarige cao worden afgeslo ten, waarin een loonsverhogii van tweemaal anderhalf procent overeengekomen, tegen heeft verzet, van de baan. Van de voorgestelde 56-plus re geling zullen tot 1994 870 stuk- Het haast uitzichtloze conflict in goedwerkers gebruik kunnen ken. De bedoeling is dat zij tot hun pensioen 85 procent van hun loon behouden. De werkloosheids- ei} later de bijstandsuitkeringen moe- DEN HAAG (AP/GPD) - Rijke i arme landen dreigen met een af- loonsverhoging nemende economische groei te f procent is w°rden geconfronteerd, tenzy de Bovendien werkgelegenheid in West-Europa krijgt het ICI-personeel twee maal wordt uitgebreid en de Verenigde eenmalige uitkering Staten het financieringstekort half procent. In de volcontinu- drastisch weten te verminderen, heeft de Wereldbank i« eer dienst zal de vut-leeftijd met half jaar worden verlaagd tot 61,5 gepubUceerd rapport laten we- jaar. Economie VS De 'barometer' de VS is in mei met 0,7 procent De economische groeipercenta ges in de Derde Wereld en de in de economie dustrielanden zijn het vorige jaar het jaar daarvoor gedaald gestegen,'zo'*hëeft"hVt"ministerie "Voor.zover nu bekend, ziet het 1987 niet veel beter uit," Constantine Michalopoulos, de Amerikaan die toezicht had op de handel gisteren bekendge maakt. Verder maakte het ministe rie bekend dat de barometer in april niet met 0,6 procent is ge- daald, zoals eerder is gemeld, maar met 0,2 procent is gestegen. Hoe wel de index in mei de op Als er weinig verandering komt het economisch beleid en de VS hun financieringstekort niet we- hoogste stand van dit jaar bereikte zenlyk wetcn te verminderen cn de mag daaruit niet worden geconclu- werkloosheid m West-Europa hoog deerd dat het goed gaat met de bhjft, voorziet de Wereldbank voor Amerikaanse economie. Andere recente economische cijfers geven aan dat de Amerikaanse economie nog steeds een trage ontwikkeling vertoond. de jaren van 1986 tot 1995 een eco nomische groei van slechts 2,5 pro cent per jaar voor de VS, Japan, West-Duitsland en andere westerse industrielanden. Dat is iets beter dan de 2,3 procent die de jaren tachtig tot nog toe te zien hebben gegeven, maar veel minder dan de 2,8 procent van 1973 tot 1980 en de 4,7 procent van de jaren 1965 tot 1973. Omdat de bevolking ook toe neemt, betekent de trage economi sche groei dat het inkomen van de gemiddelde burger nog trager toe neemt. Voor de groei in de arme landen ziet het er volgens de Wereldbank niet veel beter uit: 3,9 procent. Wel iswaar iets beter dan de 3,6 procent van 1980 tot 1986, maar veel min der dan de 5,4 procent van 1973 tot 1980 en de 6,5 procent van 1965 tot 1973. In de arme landen zullen de burgers nog harder worden getrof fen, omdat de bevolking er sneller toeneemt. Het gemiddelde inko men zou in het geheel niet toene men, maar over het geheel geno men juist dalen. Wanneer de ontwikkelde en on ontwikkelde landen daarentegen noodzakelijke politieke en econo mische veranderingen accepteren, denkt de economische staf van de Wereldbank dat het mogelijk is om de komende acht jaar een gemid delde jaarlijkse groei van 4,3 pro cent in de industriestaten en van 5,9 procent in de Derde Wereld te bereiken. De Wereldbank geeft ieder jaar het "Rapport over de Wereldont wikkeling" uit. Het wordt opge steld door de staf van de bank, die eigendom is van 151 aangesloten regeringen. De bank is de grootste internationale krediet- en hulpin stantie voor de arme landen. zijn rekening neemt, aldus bemid delaar Krul. Wat boven de wette lijk vastgelegde uitkeringen uit gaat moet door de betrokken par tijen worden opgebracht. In dit ge val gaat het om een bedrag van on geveer 100 miljoen gulden. Over de wijze waarop dat bedrag wordt ge financierd moeten werkgevers en werknemers nog overeenstem ming bereiken in de cao-onderhan delingen. Van de vervroegde uittredingsre geling kunnen met onmiddellijke ingang 320 stukgoedwerkers ge bruik maken, ongeveer het aantal dat met ontslag werd bedreigd. Uit protest tegen deze voorgenomen ontslagen werd begin dit jaar we kenlang gestaakt in de stukgoed sector van de Rotterdamse haven. Verschillende bemiddelingspogin gen om partijen tot elkaar te bren gen, de laatste onder leiding van de commissaris van de koningin in Flevoland, Han Lammers, misluk ten. In het ontwerp-akkoord hebben de werkgevers op een belangrijk punt, de flexibilisering van de ar beid, hun zin gekregen. Zij kunnen voortaan bepalen wanneer rooster- vrije dagen kunnen worden opge nomen. De Vervoersbond FNV heeft zich hiertegen altijd verzet. Het op stapel staande akkoord komt juist op tijd. Het ministerie van sociale zaken had eerder dit jaar gedreigd met ingang van van daag de geldkraan naar het stuk goed te zullen dichtdraaien omdat partijen in maart na eindeloze on derhandelingen geen stap dichter tot elkaar waren gekomen. De Vervoersbond CNV is niet betrokken geweest bij de bemidde ling van Krul, omdat het conflict zich vooral afspeelde tussen de werkgeversvereniging SVZ en de Vervoersbond FNV. CNV-bestuur der Wienen zei in een reactie wel positief te staan tegenover hetgeen nu op tafel ligt. dagblad Today voor 38 miljoen pond over en wordt het gemengd bij zijn Britse krantenpakket, dat al bestaat uit de zondagsbladen The Sunday Times, The News of the World en de dagbladen The Ti mes en The Sun. In zijn grote moderne krantenfa- briek in het Londense havenge bied heeft Murdoch best ruimte voor Today, al is de vraag wat hij precies van plan is met de krant, die dit jaar naar verwachting een verlies van bijna 30 miljoen pond (ongeveer 100 miljoen gulden) zal maken. Tijdens de verkiezings campagne brak Today een lans voor de alliantie van liberalen en sociaal-democraten, nadrukkelijk anders dus dan de Murdoch-bla- den, die duidelijk onder Conserva tieve vlag varen. Aanvankelijk leek het er op dat Robert Maxwell de grote kam pioen zou worden ifi de overname van Today. Hij kwam met veel tam-tam in de strijd en plaatste een bod dat naar verluidt rond de tien miljoen pond lag. Daar is- Rupert Murdoch dus ruimschoots over heen gegaan. WASHINGTON (AP) - In de Verenigde Staten leven relatief gezien veel meer mensen onder de armoedegrens dan in andere geïndustrialiseerde landen. Dat schrijft de econoom Gary Burtless in het tijdschrift Broo kings Review, dat wordt uitgegeven door de Brookings Institution. Dat is een onafhankelijke non-profit organisatie die zich toelegt op onderzoek naar beleidszaken. Burtless constateert dat de statistieken voor de VS in vergelijking met andere industrielanden uiterst ongunstig afsteken. Hij maakte bij zijn onderzoek gebruik van eerder dit jaar gepubliceerde cijfers over het aan tal Amerikanen wier inkomen onder de door de regering vastgestelde armoedegrens van 10.989 dollar per jaar (ongeveer 22.000 gulden) voor een gezin van vier personen valt. Vooral onder kinderen is het armoedepeil in de VS onrustbarend hoog. ïjet percentage ligt maar liefst 60 procent hoger dan in Groot-Brittannië; 80 procent hoger dan in Canada en bedraagt zelfs meer dan twee maal zoveel als in bijvoorbeeld West-Duitsland, Noorwegen en Zweden. Burt less stelt vast dat 17,1 procent van de Amerikaanse kinderen momenteel onder de armoedegrens leeft. Ook voor wat betreft de volwassenen onder de pensioengerechtigde leeftijd scoren de VS het allerhoogst. Niet minder dan 10,1 procent van de Amerikanen leeft in absolute armoede, terwijl dit percentage in Canada 7,5; in Noorwegen 7,1; in Zweden 6,7 en in West-Duitsland 6,5 bedraagt. Hoewel het percentage In armoede levende bejaarde Amerikanen met 16,1 ook behoorlijk hoog is, scoren Groot-Brittannië en Noorwegen nog hoger met respectievelijk 37 en 18,7 procent. Canada en Zweden, met respectievelijk 4,8 en 2,1 procent, liggen daar echter ver onder, aldus het rapport van Burtless. ADVERTENTIE Goedkoop De Nationale Investerings Bank (NIB) heeft de faillissementsaan vraag voor de Amsterdamse rederij Goedkoop - onderdeel van het Wijsmullerconcern - ingetrokken. Op 3 augustus behandelt het Hof in Amsterdam namelijk het hoger be roep van de NIB tegen een uit spraak van de rechtbank in Haar lem waarin het faillissement van andere belangrijke 'poten' van het Wijsmullerconcern werd afgewe zen. „Aangezien hier in feite de faillissmentsaanvraag van het hele concern speelt, hebben we, om het hoger beroep niet voor de voeten te lopen, de deelfaillissmenten, zoals bij Goedkoop, laten vallen", aldus gisteren de NIB-woordvoerder. BELGRADO (AP) - De Joegoslavi sche regering heeft vandaag een faillissementswet ingevoerd, waar door een kwart van de in de indus trie werkende bevolking zijn baan zou verliezen. De maatregel bete kent op papier de verplichte slui ting van alle staatsbedrijven die met verlies werken. De wetgeving maakt deel uit van een economisch herstelprogramma waarmee in fe bruari een begin werd gemaakt. Volgens officiële gegevens leed één op de vier ondernemingen in het eerste kwartaal van dit jaar ver lies. Als de wet dan ook zonder meer zou worden uitgevoerd, zou dat tot gevolg hebben dat ongeveer een kwart van de industriële be roepsbevolking van 6,5 miljoen, dus ongeveer 1,6 miljoen werkne mers, zijn baan zou verliezen. Niet-rendabele ondernemingen registreerden van januari tot maart van dit jaar een gezamenlijk verlies van 912 miljard dinar, ruim 30 mil joen gulden, aldus professor Dra- goje Zarkovic. Als gevolg van de snelle groei van de inflatie was dit meer dan het totale verlies over 1986 en tweeëneenhalf keer zo veel als in het eerste kwartaal van vorig jaar. De nieuwe wetgeving maakt het voor verlieslijdende ondernemin gen onwettig om, zoals in het verle den veel gebeurde, een fusie aan te gaan met winstgevende bedrijven of leningen te sluiten om hun ver liezen te verdonkeremanen. °IXONS form.w, l_. Haar,emmerstraat 122,071 -140166 Scherp in beelden prijs.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6