VAN HAREN RUIMT OP. EN NIET ZO ZUINIG OOK. Sowjet-Unie en VS eens over raketten Golfoorlog sleurt Koeweit mee in maalstroom van geweld Reagan zet plan om tankers in Golf te beschermen door Weghalen wapens uit Europa en Azië Gedrag 'Fergie en Di' niet koninklijk genoeg Yërder dan\£in Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. WOENSDAG 1 JULI 1987 PAGINA 5 1 LONDEN (Rtr) - De twee ko ninklijke "supersterren" van Groot-Brittannië, de prinses van Wales en de hertogin van York die aanvankelijk geen kwaad konden doen, staan plotseling bloot aan he vige kritiek omdat ze zich niet ko ninklijk genoeg zouden gedragen. In de pers is het tweetal - en in mindere mate koningin Elizabeths jongere zoons Andrew en Edward - ervan beschuldigd dat het zich ge draagt als verwende kinderen en de reputatie van het Huis Windsor schaadt. Ruim een week geleden bericht ten de kranten in grote opmaak dat WASHINGTON (AP) - Het compromisvoorstel van de Sowjet-Unie voor een akkoord opvolgerfhun losbandige verwan- over verwijdering van de middellange-afstandsraketten in Europa en Azië is door Was- ten tot de'orde hadden geroepen! hington geaccepteerd. Dit heeft een Amerikaanse regeringsvertegenwoordiger gister- hadden opgedragen zich in h avond bekend gemaakt. Het voorstel werd twee weken geleden door de Sowjet-delegatie 2?™„bnaaLwa,!:if- bij het wapenoverleg in Genève ingediend. dragen en sommlge- ongehoorde De zegsman, die niet met name ge- ting heeft met zijn Russische colle- noemd wilde worden, achtte het ga Sjevardnadze. mogelijk dat een definitief ak- Hoewel een definitieve datum koord later deze maand al kan wor- voor een ontmoeting, in Washing- den gesloten, wanneer de Ameri- ton, nog niet is vastgesteld, achtte kaanse minister van buitenlandse de zegsman het waarschijnlijk dat zaken George Shultz een ontmoe- deze nog in juli plaats zal hebben. Shultz en Sjevardnadze zullen dan tevens een agenda opstellen voor een komende topontmoeting tus sen de Amerikaanse president Ro nald Reagan en Sowjetleider Mi- chail Gorbatsjov, aldus de rege ringsvertegenwoordiger. Het compromis werd twee we ken geleden door de Russische on derhandelingsdelegatie gepresen teerd aan de Amerikaanse delega tieleider Maynard Glitman. Daar Levenslang geëist tegen Klaus Barbie plichten hun te ontmantelen INF- wapens niet om te bouwen en van hun Pershings II geen raketten voor de kortere afstand te maken. Tot dan toe had de Sowjet-Unie aangedrongen op behoud van 33 SS-20 lanceerinrichtingen in Azië. - Voorts was niet duidelijk of de fJJPfjJ1 Russen bereid waren zo'n 40 in Azië gestationeerde SRINF-raket- ten (voor de korte afstand) te ver wijderen. Inmiddels heeft een andere Amerikaanse regeringsvertegen- woordiger verklaard te verwachten De kritiek werd uitgelokt nadat dat de Sowjet-delegatie in Genève de prinses van Wales en de herto- dingen niet meer te doen. Columniste Jean Rook van de Daily Express schreef dat de jon gere leden van de koninklijke fa milie een "dwaas seizoen" achter de rug hadden. De hele zaak was volgens haar uit de hand aan het Charles was van plan 'Fun Fergie" (de hertogin van York Sarah Ferguson), "Dashing Di" (prinses Diana), "Handy An dy" en "Unsteady Eddie", de les te lezen. De prinses van Wales (links) en de hertogin van York rechts) staan bloot aan hevige kritiek. (foto ANP) binnenkort met de Sowjet- komt van een ontwerp-akkoord in zake de vermindering van strategi sche kernwapens. ve De regeringsvertegenwoordiger, rug hadden gegeven, die eveneens sprak op voorwaarde van anonimiteit, zei dat het Sowjet- voorstel dicht in de buurt York op de paardenraces van Ascot, een koninklijk evene ment van jewelste, jonge mannen met de paraplu plaagstootjes in de Het tweetal zoent volgens de strategische kernwapens zal ko- Sens, zij niet' mogen komen, drin- LYON (AP) - Dé openbare aankla- heeft de regering-Reagan haar ger in het proces tegen de van mis- goedkeuring gegeven, aldus de re- daden tegen de mensheid beschul- geringsfunctionaris. digde Klaus Barbie, Pierre Truche, Met het akkoord zou de Sowjet- heeft gisteren levenslang geëist. Unie zich verplichten alle middel- Truche kwalificeerde het optreden lange-afstandsraketten uit Europa van de beklaagde als hoofd van de en Azië te verwijderen. De Ver- Gestapo in Lyon tijdens de Twee- enigde Staten zouden zich ver- de Wereldoorlog als „onmenselijk" en voegde hieraan toe dat dit de maximale straf rechtvaardigt. De aanklager concludeerde aan het slot van zijn twee dagen ver gende requisitoir dat Barbie schul dig is aan de deportatie van hon derden joden en verzetslieden. Aangezien in Frankrijk in 1981 de doodstraf werd afgeschaft, is le venslang op dit moment in de Franse rechtspraak de zwaarste straf waartoe iemand kan worden veroordeeld. De 73-jarige Barbie, die in 1983 door Bolivia aan Frank rijk werd uitgeleverd, liet opnieuw verstek gaan op de rechtzitting. Truche zei dat Barbie ervan is beschuldigd naar schatting 842 mensen naar de nazi-kampen te hebben gezonden. Hoewel het werkelijke dodencijfer waarschijn lijk veel hoger ligt; zijn daarvan tenminste 373 mensen omgeko men. De aanklager noemde de overval op 44 joodse kinderen van een ver pleegtehuis te Izieu, ten oosten van Lyon, één van Barbie's ergste da den. Op twee oudere kinderen na, die werden doodgeschoten, stier ven allen in Auschwitz^ Truche zei geen redenen te kun nen bedenken waarom Barbie een lichtere straf dan levenslang zou moeten krijgen. „Alleen de slacht offers zouden kunnen wijzen op verzachtende omstandigheden, niet ik." Barbie's drie advocaten zijn van- doof, dat^vrh^agmorgen^moet^wor- DE JANEIRO - Woedende demonstranten in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro proberen een bus den afgerond. De réchters en de ju- omver te duwen tijdens rellen die gisteren uitbraken. Tienduizenden busreizigers vochten met de politie en ryleden beraden zich vervolgens vernielden bussen uit protest tegen de plotselinge verhogingen door de overheid van de ritprijzen met meer dan over het vonnis, dat vrijdagavond 50 procent. (foto ap> wordt verwacht. Voor een veroor- deling is de stem van acht van de - 12 gezworenen voldoende. WaarSCllUWlllg aan ken teveel champagne en brachten een koninklijke neef in verlegen heid door naar hem te fluiten met de vingers aan de mond. Prinses Diana, schreef de door gaans aan haar toegewijde Sun, "stelt ons allemaal teleur. En de Daily Mirror, minder boulevard en socialistischer, haalde koningin Victoria aan, en haar gevleugelde woord, "We are not amused". Twee dagen later alweer nam de hertogin het voortouw met haar man prins Andrew, prins Edward en prinses Anne. Het viertal nam, in middeleeuw se vermomming, als ploegleiders deel aan een televisieshow waarin beroemdheden elkaar begoten met koud water, langs gladgemaakte palen gleden, over een draaiend olievat liepen en zich verkleedden als reusachtige groentensoorten. "Gaat zien, gaat zien hoe de dold waze Windsors het eraf brengen," schreef "Today". "Zij zijn lollig en zij zijn ondeugend. Zij zijn de clownprinsen en prinsessen van Europa." Maar er is ook serieuzer kritiek. "Het komt mij voor dat de jonge koningskinderen een voor de mo narchie zeer gevaarlijk leven lei den", zegt Harold Brooks-Baker, uitgever-directeur van Burke's Peerage, Knightage and Baroneta ge, het Britse adelsregister. "De koningin verstaat het bui tengewoon goed toegankelijk te zijn en toch afstandelijk, vriende lijk maar waardig. Maar er komt een dag waarop zij er niet meer is en dan zal het publiek de andere morgen wakker worden en zien dat die jongelui in Buckingham Palace zijn zoals wij." Dat publiek lijkt Brooks-Bakers bedenkingen te delen. Een com merciële zender in Londen, LBC, hield een telefonische enquête en recent koninklijk gedrag werd als frivool aangevallen. Er waren zelfs mensen die opbel den om te klagen dat de koninklij ke familie geen waar gaf voor "de belastingcenten die zij opstrijkt." Aan de suggestie dat prinses Diana en de hertogin van York normale jonge vrouwen waren, verveeld door de beperkingen van het ko ningschap en op zoek naar ver maak, had men veelal geen bood schap. „"Waarom houden wij een kost bare monarchie in stand die de meeste andere landen hebben af geschaft?" aldus Rook. "Alleen omdat zij onder de koningin een goed bestierd, hardwerkend fami liebedrijf is geweest dat de wereld aansprak. Nu is het gevaar groot dat zij een familieklucht wordt." "U weet wat er met televisiese- gebeurt", "Het publiek raai ken en wijkt uit zender." Brooks-Baker. :t erop uitgeke- ïaar een andere WASHINGTON/BAHREIN (RtrI AFP/DPA/UPI/GPD) - President Reagan heeft gisteren zijn besluit bekrachtigd Koeweitse olietankers in het Golfgebied te beschermen. Er worden voorbereidingen getrof fen om elf Koeweitse tankers on der Amerikaanse vlag - en dus ook Amerikaanse bescherming - te la ten varen. Dit deelde het Witte Huis gisteren mee. Rond half juli kan het zover zijn. Bovendien zijn de Verenigde Staten bezig met een campagne ter beëindiging van de Golfoorlog via onderhandelingen. De mededeling van het Witte Huis kwam kort nadat een Koe- weits vrachtschip werd getroffen door een Iraanse raket. Leden van het Amerikaanse congres hadden Reagan gisterochtend nog ge vraagd de beschermingsoperatie uit te stellen. Zij vrezen dat het plan de Verenigde Staten kan mee slepen in een conflict met Iran. Reagan wilde echter niet ingaan op het verzoek. Uitstel was ook volgens de Ame rikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, uit den boze. Hij deelde op een persconferentie in het Witte Huis mee dat Saoedi- Arabië, Oman en Koeweit de Ver enigde Staten zullen helpen bij het openhouden van de scheepvaar troutes door de Perzische Golf. Vólgens Weinberger zal Saoedi- Arabië met zijn radarvliegtuigen hulp .geven, Koeweit zal brandstof leveren en Oman zal Amerikaanse schepen 'extra toegang' tot zijn wa teren verlenen. Ook op diplomatiek gebied hou den de Verenigde Staten zich ac tief met de Golfoorlog bezig. Mar- lin Fitzwater, de woordvoerder van het Witte Huis, verklaarde gisteren dat de Amerikaanse regering een initiatief heeft gelanceeerd via de Verenigde Naties om de oorlog tus sen Iran en Irak te beëindigen. Reagan heeft de Veiligheidsraad van de VN al eerder gevraagd voor half juli bijeen te komen om zich uit te spreken over een resolutie waarin wordt opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren, een terugtrekking van de troepen bin nen de eigen grenzen en uitwisse ling van krijgsgevangenen. De Verenigde Staten zullen met de andere leden van de Veilig heidsraad overleggen over een tweede resolutie waarin sancties gesteld worden op schending van het staakt-het-vuren. De vijf per manente leden van de Veiligheids- sraad zouden geen van alle tegen een oproep tot een staakt-het-vu ren zijn, zo is uit diplomatieke bronnen vernomen. Maar de stap verder, sancties op overtreding er van, zou nog moeilijkheden ople veren. Als sanctie is het opleggen van een wapenembargo genoemd. China, dat zijderupsraketten heeft geleverd aan Iran, staat daar aarze lend tegenover, aldus westerse di plomaten. Onlangs kwam Iran met een voorstel om een einde te maken aan de „tankeroorlog". De Iraanse voorstellen gaan uit van een rege ling door de landen in het gebied. Er is geen reden tot militaire aan wezigheid van andere landen, zo meent Iran. Er moet „een soort staakt-het-vuren in de Perzische Golf komen opdat alle koopvaar dijschepen en tankers er veilig zijn". ADVERTENTIE Ontheven De kapitein van het Amerikaan se fregat Strak, dat vorige maand in de Golf door Iraakse raketten werd getroffen, is uit zijn functie ontheven. Met de kapitein, Glenn Brindel, worden ook twee andere officieren direct vervangen „we gens gebrek aan vertrouwen in hun optreden". Het is nog niet be kend of de kapitein voor de krijgs raad moet verschijnen zoals is aan bevolen door'de schout-bij-nacht die de beschieting van de Stark heeft onderzocht. Doodstraf Het parlement in Canada is tegen het opnieuw invoeren van de dood straf, Een motie die pleitte voor herinvoering van deze straf is gis teren met 148 tegen 127 stemmen verworpen. Indien de motie zou zijn aangenomen, zou volgens waarnemers de kans gering zijn dat het in Canada snel tot voltrek king van de doodstraf zou komen. De regering zou in dat geval via di verse gerechtelijke procedures de zaak hebben opgeschoven tot na de volgende algemene verkiezin gen. Brand Bij een aangestoken brand in een huis voor asielzoekers in het West- duitse Detmold (Noordrjjnland- Westfalen) zijn gisterèn twee man nen, vermoedelijk Tamils, omge komen. Tien mensen raakten ge wond. Na een explosie ontstond er rond twee uur 's nachts brand in het tehuis. Het is nog onduidelijk wie voor de aanslag verantwoorde lijk is. In het vluchtelingénoord zijn ongeveer 50 mensen, hoofdza kelijk Tamils, ondergebracht. Instorting In de Chinese stad Yanji zijn vo rige week zes kleuters om het le ven gekomen en 15 gewond ge raakt toen het dak van hun school instortte. De school was pas ge opend. In januari verdronken 28 kinderen in de beerput onder de toiletten van een school toen een ondeskundig gebouwde houten vloer het begaf. Chinese media hebben meerdere malen gemeld dat scholen dikwijls bouwkundige gebreken vertonen. Westduitsers voor aanslagen HAMBURG (AP) - Het Westduitse weekblad Stern heeft gisteren mel ding gemaakt van een zes man sterke, Libanese commando-een heid die naar West-Duitsland on derweg zou zijn om daar terreur aanslagen te plegen. Het doel van de terroristen zou zijn de vrijlating te bewerkstelligen van Moham med Ali Hamadi, een 23-jarige Li banees die in Frankfurt wordt vast gehouden omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de kaping van een TWA-Ujntoestel naar Beiroet in 1985. 'Stern baseert het bericht op een vertrouwelijk rapport van de West duitse veiligheidspolitie. Hoge hakken voor de laagste prijzen. Soepel leer met keihard voordeel. Mode van nu voor prijzen van toen. Kortom: Van Haren ruimt op. En niet zo zuinig ook. Snel profiteren dus. Want op is op. VAN HAREN DEN HAAG - De oorlog tussen Iran en Irak dreigt een andere Golfstaat in de nu bijna acht jaar durende maalstroom van geweld en vernietiging mee te sleuren. Koeweit staat onder enorme druk. Iran probeert het kleine oliestaatje in een economische wurggreep te nemen door de olie-export te be lemmeren. door Peter van Nuijsenburg De spanningen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen, soenni- en sjia-moslims, Arabieren en Perzen, zijn zo hoog opgelopen, dat pessimisten de onstuitbare ver loedering van het steenrijke land voorspellen. Een proces dat inmid dels de onheilspellende naam 'liba- nonisering' heeft gekregen. Tot het uitbreken van de Iraanse revolutie gold Koeweit als de meest liberale staat aan de Perzi sche Golf. De emir, sjeik Jaber al Ahmad al Sabah onderhield goede relaties met zowel het westen als het oostblok. Er heerste een redelijke mate van persvrijheid. Vrouwen be kleedden belangrijke functies in het staatsapparaat en op èen be paald ogenblik werd zelfs de invoe ring van het kiesrecht voor vrou wen overwogen. De verstandhou ding tussen de verschillende be volkingsgroepen was dankzij de astronomische olie-inkomsten re delijk stabiel. De sji'ieten waren en zijn economisch en sociaal nog steeds beter af dan hun geloofsge noten in andere Arabische landen. De stormachtige entree op het wereldtoneel van ayatollah Cho- meini maakte in een klap een einde aan deze relatieve rust. De bejaar de imam had niet alleen grootse plannen voor de export van zijn Is lamitische Revolutie, maar ook nog een rekening te vereffenen met de leiders van Koeweit. Toen hij in 1978 op verzoek van de sjah werd verbannen uit Irak, vroeg hij vergeefs asiel in Koeweit. De 'gesel van tirannen' mag vele deugden hebben, vergevingsgezindheid hoort daar niet bij. Koeweit werd het doelwit van een intensieve propaganda-cam- pagne. Koeweiti's werden opgeroe pen het juk van sjeik Jaber al-Ah- mad af te werpen. Sji'itische mos keeën en Iraanse gemeenschaps huizen werden de commandocen tra voor ondermijnende activitei ten. De belangrijkste sji'itische geestelijke, een Iraniër, stak zoveel energie in zijn politieke zendings werk, dat hij in 1980 het land werd uitgezet. In 1983 vonden de eerste terreur acties plaats. De Amerikaanse en Franse ambassades werden zwaar beschadigd door zelfmoordacties van sji'itische fanatici. Twee jaar later probeerde een kamikaze-cou reur zijn met explosieven volge stouwde wagen in de limousine van de emir te boren. Beide ter reurdaden werden met enig gevoel van opluchting toegeschreven aan een Irakees commando, dat bij Chomeini op de loonlijst zou staan. De lokale sji'ieten waren kennelijk nog loyale burgers. De gebeurtenissen van januari dit jaar boorden deze illusie de grond in. Aan de vooravond van een islamitische conferentie, waar Iran demonstratief afwezig was, werden olievelden in brand gesto ken en haven-installaties opgebla zen. De daders waren sji'itische Koeweiti's; zes van hen werden be gin juni na een proces achter geslo ten deuren ter dood veroordeeld. Koeweit lijkt de tol te gaan beta len voor haar onvoorwaardelijke steun aan Irak in de Golfoorlog. De Koeweiti's behoren met de Saoe- di's tot de belangrijkste financiers van het regime in Bagdad. Sinds de belangrijkste Irakese haven en tweede stad van het land, Basra, door de Iraniërs is geblokkeerd, lo pen de voor de oorlogsvoering vita le leveranties voor een belangrijk deel via Koeweit. Het land is daar-< door de feitelijke bondgenoot ge worden van de 'Kleine Satan', zo als Irak's sterke man Saddam Hoessein in Chomeini's woordge bruik heet. De ontwikkelingen van de laat ste maanden hebben het sinds 1983 toch al grimmige klimaat drastisch verslechterd. De'Islamitische Re volutie betekende de doodsteek voor het liberaliseringsproces. De emir bleek evenmin als de andere potentaten in de regio in staat de fundamentalistische vloedgolf te keren. De emancipatieprogram ma's voor vrouwen werden ge schrapt. De sluier, het symbool van de wederopstanding van de islam, maakte zijn rentree. De pers kwam onder censuur te staan. Wegafzet- tingen door tot de tanden bewa pende militairen en de opvallende bewaking van regeringsgebouwen en ambassades gingen het straat beeld domineren. Er heerste de nervositeit van de staat van beleg. De soennieten hebben hun ver trouwen in de sji'itische medebur gers opgezegd. Er wordt druk ge manoeuvreerd en gemanipuleerd om sji'ieten uit belangrijke posities in het leger, de politie en de olie industrie te wippen. Met als resul taat dat'de wederzijdse animositeit nieuw voedsel krijgt. Die situatie wordt nog gecompliceerder door dat de eeuwenoude, emotioneel zeer beladen tegenstellingen tus sen Arabieren en Perzen worden opgerakeld. In dat klimaat is een half woord voldoende om het ex plosieve mengsel van religieuze haat en etnische vooroordelen tot ontploffing te brengen. Deze combinatie van buitenland; se dreiging en binnenlandse onder mijning kan sjeik Jaber niet in zijn eentje beheersen. Hij doet al het mogelijke om het binnenlandse conflict onder controle te houden, maar staat daarbij onder toene mende druk van soennitische voorstanders van de harde lijn te gen de sji'ieten. Vooral de jeugd, de helft van de bevolking, wil da den zien. Aan de Iraanse dreiging wil hij het hoofd bieden door de super machten bij de Golfoorlog te be trekken. Handig gebruik makend van hun rivaliteit heeft hij Russi sche tankers ingeschakeld om ohe uit Koeweit te vervoeren en heeft hij om Amerikaanse bescherming gevraagd voor zijn tankervloot. Hun aanwezigheid in de Golf moet Iran van drieste avonturen afhou den. Voor het slagen van dit plan is hij afhankelijk van het Amerikaanse Congres, dat de trauma's van de Amerikaanse inmenging in Liba non nog niet is vergeten. De nei ging om de emir de helpende hand te bieden is derhalve niet groot.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5