Bezuiniging op politie is begrijpelijk tüai_ 'Deetman moet maar zelf betalen' Moeder Mien bleek duivelin voor haar vier pleegkinderen Aantal ontslagen bij politie nog onzeker Oosting nieuwe Ombudsman Wl0r WOENSDAG 1 JULI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 WD over hogere uitgaven Onderwijs: DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) moet zelf de overschrijding van zijn begroting compense ren door bezuinigingen. De WD-fractie in de Tweede Ka mer heeft die eis gisteren op tafel gelegd bij het debat over de Voorjaarsnota. Uit die tussenstand van uitgaven en in komsten van het rijk blijkt dat de overschrijding van de begroting van Onderwijs oploopt van bijna één miijard dit jaar naar twee miljard in 1990. ALKMAAR (ANP) - "Onze pleegmoeder was net een duivel. Het leven bij haar was een concen tratiekamp. Uit puur sadisme kre gen we geen eten, moesten we onze ontlasting opeten en sloeg ze de kleine Inge dood". Trieste citaten uit de verklaringen van drie pleeg kinderen van de 57-jarige 'moeder' Mien uit het Noordhollandse Nie- dorp. Deze drie konden het nog na vertellen. Het 6-jarige pleegdoch tertje Inge niet meer. Zij overleed moeder Mien in 1978 aan een acute hersenvlies zwelling en bloeding. Volgens Jus- ministerie titie was de dood de directe oor- zaak seponeren, zaak van de jarenlange mishande lingen door haar pleegmoeder. We gens doodslag moest de vrouwL zich gisteren verantwoorden voor open. Volgens psychiater Bas- het gebrekkig be- i teil heet water waarin wijsmateriaal deden het openbaar moest staan. Doodsbang was eerste instantie de de rechtbank in Alkmaar. moeder, die haar met strijkbout op de armen mishandel de. Lepels vol zout kreeg ze te eten en urenlang moest zij rondfietsen in de tuin, waarbij moeder haar als- opjutte", aldus de verklarin- tiaans, op de zitting aanwezig als gen van de kinderen. Negen jaar na de vreselijke dood getuige-deskundige, is het normaal die Inge stierf meende officier justitie Visser nieuw bewijsmate riaal gevonden te hebben om de te vervolgen. Na jarenlang dat mishandelde kinderen, na jaren, gaan praten als zij zelf houden. Zijn relaas werd aange vuld met dat van de twee andere Natasja. pleegkinderen nu te praten. Hun verklaringen, tot in de meest vrese lijke details, vormden de hoofd- pleegdochters Pauline moot van het proces in Alkmaar. Pleegdochtertje Inge overleed op 1978. De huisarts consta- hloimro sn oolznoi icrlo nlolz. I\.dLlC V Utrl i Deetman in bescherming te gen Ruding. De PvdA vindt dat teerde blauwe en gekneusde plek ken over haar hele lichaam en wil de geen verklaring van een natuur- eten lijke dood afgeven. In het sectie- katte- "Inge kreeg soms dagen niet te pikte dan voedsel uit de hondebak. Ze werd dat ook andere ministers meebeta- Onderwijs niet hoeft op te draaien voor de overschrijdingen van de begroting voorzover die het gevolg zijn van verkeerde ramingen. Ru- dings bezuinigingseis van 4 mil jard noemde Wöltgens "buitenge woon veel". Het kabinet praat vrijdag voor het eerst over de begroting voor 1988. Een belangrijk onderhande- i de tekorten bij het ministe rie van onderwijs. De christen-de mocraten voelen weinig voor de WD-suggestie de automatische verhoging van de salarissen in het onderwijs te schrappen om zo de financiële problemen op te lossen. Volgens Deetman is de over schrijding van zijn begroting voor een belangrijk deel te wijten aan Ung"spunt Mfdfarbij"hët'hërëtel Zeldenrust stond: "Als gevolg stompen tegen haar hoofd patholoog-anatoom lang onder een koude douche ge stopt en moest, wanneer zij haar ontlasting niet meer op kon hou- heftige ontkenningen hersenletsel". De den, dit opeten. We vonden haar verkeerde ramingen die Financiën heeft geleverd. Het gaat verkeerde taxatie van de ontwik- keUng van de salariskosten in het t?nge"n"vöïgënd" jaar direct door de begrotingsdisciplii den. Ruding eist dat overschrijd!} gen van de departementale begro- onderwijs. Vrijwel alle partijen de Kamer willen weten welk departement daarvoor verantwoordelijk is. PvdA-woordvoerder Wöltgens HSS** gevangen Bonden boos bezuinigingen worden op- De onderwijsvakorganisaties Abop, KOV, PCO en NGL en de vakcentrales FNV en CNV hebben gisteren woedend gereageerd op het voorstel van WD-fractieleider Voorhoeve om de salarissen in het onderwijs te bevriezen. Voorhoeve wil zo het gat van een miljard gul den in de onderwijsbegroting dich ten. In een gezamenlijke reactie stel len de organisaties dat Voorhoeve de draad oppakt die minister Ru- DEN HAAG (GPD) - Minister Van ding heeft gesponnen: de leer- Eekelen (defensie) wil bij de af- krachten moeten het weer ontgel- slanking van zijn departement de den. Zij worden het slachtoffer van top flink aanpakken. Die moet verkeerde berekeningen of een po- Van Eekelen wil top Defensie fors afslanken kleiner worden en beter gaan func tioneren, zei de bewindsman giste ren bij de presentatie van zijn plan. Regels en procedures worden ging om extra te bezuinigen. Nu het kabinet ziet aankomen dat zijn doelstellingen niet i veel mogelijk vereenvoudigd en zenlijkt kunnen worden, gaat het verminderd, terwijl in de ogen van niet aan het onderwijs daarvoor te Van Eekelen de leiding van het de- laten bloeden. Waar bezuinigd partement meer bedrijfsmatig wordt op personeelskosten zijn de- moet gaan werken. Het voorstel ze effecten onvermijdelijk, aldus moet verder leiden tot een betere de verklaring. "Als dit kabinet zich samenwerking tussen de centrale verrekent moet het daarvan de ge- organisatie en de krijgsmachton- volgen zelf dragen en niet afwente- derdelen. Daarbij moet de besluit- len op onderwijspersoneel", vorming versneld worden. Van Eekelen schrijft in het over zicht van zijn plannen dat de ver antwoordelijkheid voor het beleid zo veel mogelijk wordt gedecentra- eenzijdig zal ingrijpen liseerd. Daardoor verschuiven ta ken van de centrale, Haagse orga nisatie naar de krijgsmachtdelen. Maar ook binnen de verschillende houden, onderdelen zullen taken worden overgedragen aan lagere niveaus. De voorlopige plannen van Van Eekelen zullen nu verder worden uitgewerkt. Een aantal plannen, die al worden gerealiseerd, zullen daarbij eveneens bekeken worden. Dat geldt ook voor de voorstellen i keer met haar benen vol blaren HONDEMEPPERS -MPW In 1985 is een akkoord gesloten, dat door het parlement is bekrach tigd. Daarbij is afgesproken, aldus de bonden, dat de overheid niet de lera- ROTTERDAMUJTRECHT (ANP, - Een tosgebroken minister en het parlement daaraan P"bnU-temer zorgde gisteren ,n Rotterdam-zuid de nodige opschudding. Er moest uiteindelijk e Morgen dient vum uc uimueui - - - van de rechtbank in Den Haag het van9™-Aa" dat kort geding dat de bonden tegen minister Deetman hebben aange- spannen, omdat hij vervangers van zieke onderwijzers in het basison derwijs geen volledig salaris wil betalen. Deetman vindt een kor- De FIC is dan ook verbaasd over het advies i Centrale Politie Recherche Commissie CPRC) a klein nister Korthals Altes (justitie) om de Centrale Recher- de president hertje politiemensen aan te pas komen om het beest te che Informatiedienst (CRI) gegevens te laten - - nn-nnon A nr> rfn t eii/>/»öC m li/urn asolo m i oln Irto nnninnnn 7 l I--. 11l.i wel op het voer af, agent met vangstok. r liet zich niet strikken door de minister Van Dijk (binnen- ting van tien procent reëel, omdat landse zaken) over de reorganisatie van de rijksdienst. Ook de afslan kingsoperatie voor het burgerper soneel zal bij het onderzoek be trokken worden. de vervangers niet alle taken de zieke zouden overnemen. De bonden zien dit als een inbreuk op de bovengenoemde salarisafspra ken. De Fauna-inlichtigencentrale (FIC), instelling die sinds anderhalf jaar gegevens dierenmisbruik, maakte gisteren bekend Qepast door meld I dat er in Nederland ongeveer 5000 pit-bullterriërs zijn, kun je de beste vechters vijf keer zoveel als in 1985. Slechts vijf procent van de kent een financiële eigenaren zet de gedrongen en z< daadwerkelijk in voor gevechten. bulls en hun eigenaren. "Als de wetgeving wordt c verbod op iermisbruik i beslag kan nemen. Dat bete- JWSS „y+.o - - voor de eigenaren en dan is Jgespierde terrier het probleem snel uit de wereld", aldus IJzerman. DEN HAAG - De stortvloed van kritiek op het kabinetsbesluit om geen extra geld aan de politie be schikbaar te stellen, heeft de mi nisters Van Dijk (binnenlandse za ken) en Korthals Altes (justitie) een onverwacht koude douche be zorgd. Op zoveel tegenstand was niet gerekend. Daarom werd de va derlandse pers gisteren ijlings ont boden voor een, zoals dat werd ge noemd, bekendmaking van het re geringsstandpunt. Een op het oog door Jos Heymans overbodige persconferentie, omdat het standpunt van de regering al vrijdagavond na afloop van de mi nisterraad door vice-premier De Korte naar buiten was gebracht. Het ging in werkelijkheid dan ook niet om een formele bekend making, maar om een broodnodige toelichting op hetgeen De Korte had gezegd én om een poging de onverwacht grote onrust weg te ne men. De vice-premier, die bij afwe zigheid van minister-president Lubbers de pers te woord had ge staan, was er - niet gehinderd door enige kennis van zaken - in ge slaagd om de grootst mogelijke verwarring te zaaien. Wat het kabi net nu precies besloten had, bleef vrijdagavond in diepe duisternis gehuld. Fervente tegenstanders van be zuinigingen bij de politie (de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, het Openbaar Ministerie en het Coördinerend Politieberaad) wis ten zich geen raad met de opmer kingen van De Korte en moesten een voor diezelfde avond geplande persconferentie, waarin commen taar zou worden geleverd op het kabinetsstandpunt, ruim een half uur uitstellen om achter de werkelijke bedoelingen van het ka binet te komen. Dreigement De voorzitter van de VNG, de Haagse burgemeester Havermans, moest in zijn kritiek noodgedwon gen voorbehouden maken omdat onduidelijk was gebleven of eerder toegezegde gelden nu wel of niet beschikbaar kwamen. Voor alle ze kerheid, ter voorkoming van on aangename verrassingen, gingen de tegenstanders maar uit van het slechtst denkbare scenario, vastge legd in het rapport van de werk groep politiebudget en dat neer komt op een bezuiniging van circa 400 miljoen gulden in 1990 en een verlies van ruim 6000 banen. Voor de politievakbonden ACP en NPB was dat voldoende reden om met acties te dreigen. Korthals Altes en Van Dijk haastten zich gisteren te zeggen dat het rapport van de werkgroep niet meer is dan een inventarisatie van de problemen bij de politie. Dat betekent dus niet, zo betoog den de bewindslieden, dat alle voorstellen van de werkgroep klakkeloos worden overgenomen. Wel staat vast, dat bij ongewijzigd beleid in 1990 een tekort zal ont staan van 400 miljoen gulden dat op een of andere manier moet wor den weggewerkt. Dat kun je doen door te bezuinigen of door nog eens 400 miljoen aan het budget Van Dijk en Korthals Altes: koude douche. toe te voegen. Voor dat laatste voelde het kabinet echter niets. De politie is immers in het kader van de criminaliteitsbestrijding lang genoeg ontzien. r dan drie mil- De korpsen leveren pas sinds kort een, overigens minimale, bij drage aan de bezuinigen van de overheid. In december van het vo rig jaar, toen de omvang van de te genvallende aardgasopbrengsten volledig duidelijk werd, moest ook de politie eraan geloven: een bezui niging van 136 miljoen op een be groting van 3,5 miljard. Maar op basis van het regeerakkoord en dankzij ingrijpen van de Tweede Kamer krijgt de politie er weer 133 miljoen bij, zodat de uiteindelijke Nodeloos Waar de politie tot dusverre ge spaard is gebleven, is het begrijpe lijk dat het kabinet kiest voor een bezuinigingsmaatregel om het te kort van 400 miljoen gulden 1990 weg te werken. De keuze was niet moeilijk, omdat het rapport kei hard aantoont dat veel kostbare ar beidstijd verloren gaat aan onder meer nodeloos overleg (71 mil joen), aan lunches (47 miljoen) en aan sport en ontspanning (23 mil joen). De bezuinigingen kunnen volgens het kabinet worden gerea liseerd door automatisering (de kosten daarvan, 120 miljoen gul- Zowel Inge als de drie andere kinderen werden sinds 1968 door gelukkiger leefsituatie verke- de stichting Jeugd en Gezin in Alk- 20-jarige pleegzoon Ro- maar bij het kinderloze echtpaar i stilzwijgen begonnen de drie ande- nald kon ?Ün mond niet langer huis geplaatst. "Dat een mede werkster van dit bureau indertijd een positief rapport schreef is be grijpelijk. Men kreeg de indruk van een vrouw die graag kinderen wil hebben, liefde wil geven, die graag wil verzorgen. Deze vrouw echter is een gespleten mens en volledig ontoerekeningsvatbaar op sommige momenten. Zij heeft dringend psychiatrische hulp no dig", aldus Bastiaans. De dag voor haar dood werd Inge geslagen met een ragebol. Zelfs pleegzoon Ronald werd erbij ge haald om het kind tikken te verko pen. Moeder Mien ontkent stelsel matig de mishandelingen en pro beert, sinds haar aanhouding in ja nuari dit jaar, pleegzoon Ronald de schuld in de schoenen te schuiven. "Hij haatte haar. Hoe verzinnen de kinderen die verhalen? Ik hield van ze en houd nog steeds van ze. Inge was een vreemd kind. Ze poepte overal en wilde nooit eten. Blauwe plekken kreeg ze door het vallen van klimrekken op school. Ik sloeg haar hoogstens een keertje met de schoenborstel als ze weer eens lamlendig rondhing. Dat zij uit de dierenbakken at was afschu welijk", aldus de verdachte. 'Raadsel' De dood van Inge is voor haar nog steeds 'een onbegrijpelijk vrijgelaten. Weliswaar is de rechts- raadsel'. "Zij heeft 's morgens nog orde geschokt maar daartegenover van de andere pleegkinderen: "In ge was de ochtend na de klappen met de ragebol meer dood dan le vend. Reageerde niet meer. Kon niet meer op haar benen staan. Wij werden snel naar school gestuurd. Toen we thuis kwamen was Inge dood". De rol van Mien's echtgenoot, de pleegvader, kwam tijdens het pro ces nauwelijks aan de orde. Wèl verklaarde hij bij de politie 'zich dikwijls zorgen te maken als hij naar zijn werk ging over de manier waarop zijn vrouw met de kinde ren omging'. De verdachte bleef maar nee schudden. "Maar vertel len al die mensen dan sprookjes? Waarom zou ik u geloven en al die anderen niet", zo vroeg de rechter. Na een psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum in Utrecht werd geconcludeerd dat de vrouw voor 80 procent vermin derd toerekeningsvatbaar is. Bas tiaans maakte daar 100 procent van: een gespleten persoonlijkheid met een ziektebeeld tussen neuro se en psychose. Zonder behande ling kan zij telkens in een situatie van volkomen ontoerekeningsvat baarheid geraken, aldus de getui ge-deskundige. De vrouw werd gisteren na ruim maanden voorlopige hechtenis gewoon gegeten en thee gedri ken. De nacht daarvoor sliep ze bij al dat het feit bed. Er was niets aan de lang geleden is gebeurd, aldus de hand". Daartegenover stonden de rechtbank. Het proces is tot 3 no- drie eensluidende verklaringen vember aangehouden. len omdat het tot nu toe nagenoeg ontbreekt aan infor matie over gevechten tussen pit-bullterriërs. De FIC ngstok te strikken. Het beest kwam heeft volgens projectleider IJzerman door het naplui- DEN HAAG (ANP) - Het men van de regering om de politie efficiënter en effectiever te laten werken zal duizenden banen kos ten, maar niet ten koste van de ser vice aan het publiek. "We gaan niet terug naar de diender", zei minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) gisteren op tijdens een bijeen komst waarop hij en zijn collega Korthals Altes van justitie een toe lichting op de plannen gaven. Uit voering van het beleidsplan 'Sa menleving en criminaliteit' mét al le 'publieksvriendelijkheid' gaat volgens hen onverkort door. Vrijdag maakte het kabinet zijn voornemen bekend het politiebud get de komende jaren (tot 1990) te handhaven op 3,5 miljard. Binnen dat bedrag moet worden gescho ven om geld vrij te maken voor au tomatisering en betere verbindin gen. Daarop kwamen nogal wat ne gatieve reacties van gemeenten, korspleidingen en openbaar minis terie die verplaatsing van het voor komen van misdrijven (preventie) naar onderdrukking (repressie) De bewindslieden verbaasden zich dinsdag over deze verontwaar diging: het gaat volgens hen om niet meer dan een inventarisatie van al veel langer bekende bezuini- gings- en afslankingsplannen en extra beschikbare gelden voor cri minaliteitsbestrijding. De minis ters ontkennen niet dat enkele dui zenden banen op de tocht komen te staan als er geld (260 miljoen in 1990) moet worden gevonden. Con crete cijfers kunnen de bewindslie den niet geven, omdat dit afhanke lijk is van de uitvoering. Ze denken dat gedwongen ontslagen niet no dig zullen zijn en dat een en ander ruimschoots kan worden opgevan gen door natuurlijk verloop. 'Ook een eenmalige VUT-regeling voor politiepersoneel van 55 jaar wordt overwogen. Minister Korthals Al tes wees er op dat er ook zó gescho ven kan worden dat meer werk door goedkopere administratieve krachten kan worden gedaan, zo dat er, ook bij minder politieperso neel toch voldoende mensen op straat kunnen surveilleren. Andere mogelijkheden die onderzocht worden zijn het schuiven met per soneel tussen verschillende korp sen en invoering van vrijwillige po litie. Volksverlakkerij De Algemeen Christelijke Poli tiebond ACP noemde het gisteren in een reactie 'een valse voorstel ling van zaken en volksverlakkerij dat meer politiemensen op straat zullen verschijnen in plaats van achter hun bureau zitten'. "Het ka binet maakt zich belachelijk wan neer het blijft beweren dat het ernst maakt met criminaliteitsbe strijding". De ledenraad van de ACP heeft gisteren besloten een werkgroep in te stellen die gaat on derzoeken welke acties de politie na de zomer tegen het kabinetsbe sluit kan voeren. De PvdA kondig de gisteren aan dat ze nog een de bat wil over het politiebeleid van het kabinet voor het kamerreces. advertenties waarin pit-bullterriërs te koop worden aangeboden, bezoeken aan 'bewuste liefheb bers' en het opvragen van allerhande clubbladen een particulie- vrD nauwkeurig beeld gekregen van het aantal pit- den, zijn al opgenomen in het te kort van 400 miljoen), door reorga nisatie en door afstoting van onei genlijke taken. Daardoor zullen en kele duizenden banen bij de politie - overigens zonder gewdongen ont slagen - verdwijnen. Vooral het verlies van arbeids plaatsen is bij de tegenstanders van de bezuinigingsoperatie in het verkeerde keelgat geschoten. Zij menen dat minder politie in strijd is met het kabinetsbeleid, dat prio riteit geeft aan de bestrijding van de (kleine) criminaliteit. Korthals Altes en Van Dijk zien dat anders. Politiemensen horen op straat en niet achter een bureau. Dat admi nistratieve werk kan door burger personeel, dat bovendien goedko per is, worden gedaan. Het totaal aantal politiemensen zal door het schrappen van oneigenlijke taken afnemen. Maar het aantal agenten op straat zal niet verminderen. De aanpak van de criminaliteit is naar de overtuiging van het kabinet niet in het geding. Hoe noodzakelijk bezuinigingen ook zijn, de korting op het politie budget met meer dan elf procent betekent hoe dan ook een zware in greep. Het protest van de bonden had het kabinet dan ook niet mo gen verwonderen. Vooral niet om dat het aantal arbeidsplaatsen dat in het geding is, niet nauwkeurig wordt omschreven. De regering houdt zich op de vlakte met getal len die variëren van 'enkele dui zenden' (uitspraak Van Dijk) tot de 6400 die in het rapport van de werkgroep politiebudget worden genoemd. Aan de andere kant heb ben de bonden moeten toegeven dat de noodzaak tot reorganisatie, tot meer efficiëncy, door de werk groep pijnlijk hard is aangetoond. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Gro ningse hoogleraar bestuurskunde en bestuursrecht Oosting volgt Rang op als Nationale Ombuds man, die om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. Oosting kreeg gisteren 112 van de 117 stem men in de Tweede Kamer. De nieuwe ombudsman studeer de rechten en sociologie in Utecht. Nadat hij aan de TH Twente de af deling bestuurskunde had voorbe reid, werd hij aanvankelijk lector en daarna hoogleraar bestuurs recht en bestuurskunde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Oos ting is lid van de PvdA. Naast zijn hoogleraarschap is Oosting onder meer voorzitter van de Raad voor het Binnenlands Be stuur en voorzitter van de evalua tiecommissie Wet Algemene Bepa lingen Milieuhygiëne. Oosting zal vermoedelijk op 1 oktober als Om budsman zijn werkzaamheden be ginnen. a Professor Oosting. ADVERTENTIE Uniek wijnvoordeel „Selecté pourV&D". Chateau Grand Champ 1986. A.C. 'n Prachtige witte Bordeaux. Lekker fris. Heerlijk fruitig. En niet te droog. 2 flessen o Geldig t/m 22 juli. VROOM DREESMANN 10 0 J A A R ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3