BDDE3Q Ouderen vaak slachtoffer van ongevallen in huis Apparaat waarschuwt dronken caféganger iWEEKENDKOOWESjl CONSUMENT De groenteman Nederlander eet drie kilogram suiker per maand Proef met persoonlijke voedingswijzer Compactcamera PAGINA 12 WOENSDAG 1 JULI 1987 Ondanks de grote hoeveelheid vocht waarmee de lente en het be gin van deze zomer gepaard gin genkunnen de liefhebbers zich verheugen op tongstrelend zacht fruit. Volgens de heer Vermaire van de CVZ (Coöperatieve Vei ling Zeeland) liggen de rode bes sen er nu al optimistisch bij, een produkt waarvan zo'n slordige 2,5 miljoen kilo per jaar wordt geteeld. Vervolgens krijgen we fraaie donkerrode frambozen (hoewel er ook een goudkleurig type bestaat), al sinds de midde leeuwen in Europa een geliefde vrucht. Er worden dan wel niet zo veel frambozen gekweekt als rode bessen, maar ze slaan met hun 2 tot 300.000 kilo per jaar ze ker geen gek figuur. De laatste drie weken van juli biedt een moeilijk te maken keuze tussen kruisbessen en morellen, ofwel zure kersen. Kruisbessen hebben, in tegenstelling tot hun zachte aard, een vrij harde ach tergrond: ze behoren namelijk tot de familie der 'Steenbreekachti- gen', een naam waarvoor geen uitleg is. Augustus en september zijn aan bramen gewijd, en ook deze aromatische vruchtjes hebben een goede naam bij de Neder landse consument; ongeveer 500.000 kilo waarvan, eerlijk is eerlijk, een flinke hoeveelheid voor industriële verwerking tot jam en compote bestemd is. Overigens kunnen al deze vruchten gebruikt worden voor het bereiden van verrukkelijke zoete èn hartige gerechten; en dat zonder al te veel moeite, omdat als wasbeurt goed onder de kraan spoelen, volstaat. Toch be hoeven ze alle koelte, dat wil zeg gen: ze moeten koel worden be waard omdat ze anders ziende rogen aan smaak verliezen. Experiment In die geest heeft men bij de Co öperatieve Veiling Zeeland een experiment op touw gezet die in hield dat al het kleinfruit gecon ditioneerd werd aangeboden. Ge conditioneerd betekent: gekoeld, met als bedoeling de houdbaar heid (en dus de kwaliteit) te ver hogen, zodat het produkt in nog betere staat bij de consument te recht komt. Dus: rode bessen, kruisbessen, frambozen en bramen worden nog vóór de veiling begint tot een temperatuur van drie graden Celsius teruggebracht zodat ze in optimale staat van versheid door het land verspreid kunnen wor den. De uitkomst van dit experi ment was zó gunstig dat bij CVZ de koelprocedure nu onderdeel is van het algemeen leveringsbe- leid. Het thans nog in Goes geves tigde CVZ heeft dan ook in het nieuwe veilingcomplex bij Ca- pelle moderne conditionerings- apparatuur aan laten brengen. Deze gaat vanaf 3 augustus in werking, waarschijnlijk tot grote voldoening van de kopers en con sumenten. Markt De zomer heeft nu wel officieel zijn intrede gedaan, aan de weersomstandigheden is dit nog steeds niet te merken. Tomaten, kropsla, ijsbergsla, aubergines, courgettes, paprika's en radijs zakten daardoor nog verder in prijs. Bloemkool, prei, andijvie en peren daartegen blijven vrij duur. Wat het fruit betreft: voor de aardbei moet momenteel een vrij hoge prijs worden betaald. De aanvoer van suikermeloenen komt goed op gang. De prijzen liggen nog wel op een vrij hoog niveau. Ook is er al een redelijke rode bessen. ERIC TRUFFINO Frambozen en ander zacht fruit worden tegenwoordig ge koeld voordat ze worden ge veild. (foto GPDi De Denekamper Bouke Zonneveld wil ademtestautomaten op de markt brengen, die in horecagele genheden autobestuurders na een uitgaansavondje moeten vertellen of te veel alcohol is genuttigd of niet. Enkele zijn er momenteel ex perimenteel in gebruik; één daar van wordt door Veilig Verkeer Ne derland gebruikt als demonstratie model, een ander hangt bij een van de Nederlandse politiescholen. De ademtestautomaat komt van de fabrikant, die ook de mobiele blaasapparatuur levert, waarmee de politie straks gaat werken ter vervanging van het minder be trouwbare blaaspijpje. Zonneveld exploiteert gokautomaten, maar wil zich nu apart bezig gaan hou den met het op de markt brengen van deze nieuwe kasten. De eerste resultaten zijn volgens Zonneveld, die zich nu nog als eni ge in Nederland bezig houdt met deze ademtesters, bemoedigend, r al: ademtestapparaten die de gebruiker vertellen Zo denkt Martin olde Dubbelink, of-ie te veel heeft gedronken om veilig aan het verkeer deel te i Nederland is een initiatief genomen om horeca-gelegenheden t lijke apparatuur te voorzien. voorzitter van de sectie discothe ken van Horeca Nederland er ook over. De gebruikswijze is even sim- Jaarlijks vallen er in Neder land onder 65-plussers onge veer evenveel doden door on gelukken in huis, als er slacht offers in het verkeer geregi streerd worden. Het aantal ligt rond de 1800. Nog eens driemaal zoveel bejaarden ko men met meer of minder ern stig letsel in een ziekenhuis terecht. De bevordering van de verkeersveiligheid krijgt alle aandacht; bij de gevaren in huis wordt eigenlijk nau welijks stilgestaan. Bejaarden, waarbij de nog zelfstan dig wonenden de grootste risico groep vormen, vinden vaak een triest levenseinde tengevolge van een (op zich klein) ongelukje. Een ouder wordend lichaam reageert veel minder snel op onverwachte situaties, waardoor een simpele struikelpartij al fataal kan aflopen. Negen van de tien huiselijke onge vallen zijn inderdaad aan vallen te wijten: over een te hoge of loslig gende drempel, tegen een scherpe meubelrand, van een trap. Zo zijn er in huis nog talloze andere ge vaarlijke situaties: het toilet, de badkamer, de keuken. Aangepaste inrichting kan veel elkende voorkomen, zelfs in de slaapkamer waar het bed voor li chamelijk minder kwiek geworden mensen te laag is. Een instantie die constant in de weer is om in alle opzichten informatie over veilig heid in huis te geven, is de Stich ting Konsument en Veiligheid, die met de regelmaat van een klok bro chures uitgeeft. Daarin wordt ook gewezen op de mogelijkheid om, met een verklaring van de huisarts, speciale voorzieningen gesubsi dieerd te krijgen. Tips In de uitgave 'Veilig op leeftijd' kunnen ouderen tips aantreffen over zaken waar ze misschien zelf nooit aan hebben gedacht hebt. Te vens biedt het boekje namen en adressen van de vele instanties waar raad en daad zijn te krijgen. Dat boekje is gratis verkrijgbaar bij genoemde stichtingvia een briefje naar Antwoordnummer 17035,1000 SL Amsterdam, zonder postzegel. 'Konsument en Veilig heid' heeft overigens nog talloze andere brochures, waarvan een groot deel gewijd is aan de gevaren die kinderen en doe-het-zelvers in en rond het huis belagen. pel als doeltreffend. Via inworp van een gulden krijgt men een nor maal rietje. Dat moet in een openig worden gestoken, en vervolgens moet de man of vrouw voor de au tomaat enkele seconden stevig bla zen. Het promillage verschijnt op een digitaal schermpje, en er licht tevens een aanbeveling voor de au tomobilist op. Een rood lampje beveelt abso luut het stopteken, en dat staat voor niet rijden. Een groen lampje geeft aan dat men zonder risico achter het stuur kan plaatsnemen. Daarnaast is er nog een lampje voor mensen die net op het randje verkeren. Telkens een ander rietje garandeert dat er geen onhygiëni sche toestanden optreden. TNO is momenteel bezig met een keuring van de apparatuur, die gemiddeld eens per maand opnieuw wordt geijkt. De gemiddelde Nederlander krijgt per dag 110 gram suiker binnen, ongeveer 28 klontjes. Het grootste gedeelte hiervan zit in kant en kla re voedingsmiddelen, zo meldt de Consumentenbond in het julinum- mer van de Consumentengids, die aldus bijdragen aan extra li chaamsgewicht en tandbederf. Van nature komt suiker al in veel produkten voor, zoals appels (10 procent) en melk (5 procent). In veel voedingsmiddelen komt sui ker bovendien voor als smaakma ker. Zelfs 'hartige' produkten be vatten soms veel suiker: ketchup tussen de 15 en 21 procent, dubbel- zoute drop 33 procent en peper muntjes 98 procent. Vaal als 'gezond' geafficheerde produkten als muesli en muesli-re- pen bevatten tussen de 13 en 40 procent suiker. Vruchtenkwark en -yoghurt hebben een suikergehalte tussen de 10 en 17 procent, vla en pudding van 9 tot 24 procent. Bio- garde met vruchten en muesli, ook zo'n 'gezond' produkt bevat 11 tot 14 procent suiker. Samenstelling Ramond Peil Albert Heijn, Becel en het onaf hankelijke Voorlichtingsbureau voor de Voeding gaan de consu ment gezamenlijk voedingsad viezen verstrekken. Dat gebeurt via een vooralsnog eenmalige 'persoonlijke voedingswijzer', die mensen individueel duidelijk maakt of hetgeen zij eten en drin ken wel verantwoord van samen stelling is. Daarnaast wordt men sen duidelijk gemaakt hoe zij tot een verantwoord samengestelde voeding kunnen komen. Nadat eerst een experiment met het project wordt gehouden in Groningen en Haren, wil men de persoonlijke voedingswijzer landelijk introduceren. Het ex periment begint 2 juli in de ne gen vestigingen van Albert Heijn in Groningen en Haren. In het ei gen tijdschrift 'Allerhande' wordt een formulier ingesloten waarop mensen een week lang invullen wat zij eten en drinken, plus persoonlijke gegevens als gewicht, lengte en leeftijd. Nadat het ingevulde formulier is opge stuurd krijgt de afzender na ver loop van enkele weken adviezen over hoe hij ^ijn voeding al dan niet zou moeten aanpassen en op wat voor manier dat mogelijk is. Men komt tot dit advies door de ingezonden gegevens te ver gelijken met de Richtlijnen voor Goede Voeding van de Voe dingsraad. Nadat de inzender zijn advies heeft gekregen, wor den de persoonlijke gegevens vernietigd. Het experiment in Groningen en Haren is vooral be doeld om te kijken of het hele project organisatorisch goed in elkaar steekt. Wanneer dat het geval blijkt te zijn, zal het een landelijk vervolg krijgen. Men rekent in dat geval op een res pons van ongeveer 100.000 inzen dingen. Aan de voorbereiding van het project is twee jaar ge werkt. De nieuwste compactcamera's zijn nu ook verkrijgbaar met een zoom- lensQje). Het bereik loopt van groot hoek, waarbij dus veel in beeld komt, tot 'licht tele', waarmee bij voorbeeld portretjes gemaakt kun nen worden. Dit kleine toestel is autofocus en ook insteltaken als filmgevoeligheid, belichtingstijd zijn volledig geautomatiseerd. ZO STOPT U NU DE ZOMER IN DE POT Met geheel drogen Leg z e helft v ruchter t gewicht v een uur goed doortrekken. Don komt het in de Rumpot. U giet er nu zoveel Pott Rum 54 op totdot de vruchten vingerbreed bedekt zijn. Dot wil zeggen: ongeveer een hele fles Pott 54 op een pond vruchten en een holf pond suiker Wanneer u het bijzonder goed wil doen, leg don een bord op de vruchten, opdot ze niet noor boven komen drijven. Vervolgens de deksel op de Rumpot en ploots hem op een koele plaats. Af en toe kijken of zich nog voldoende vloeistof in de pot bevindt, want de rum dient altijd vingerbreed boven de vruchten te staon. Is dit niet het geval, don Pott 54 bijschenken. Zodro de volgende vruchten van het seizoen komen, wordt dezelfde methode als bij de aardbeien gevolgd. Met het verschil echter dat per pond vruchten en half pond suiker slechts 0,2 Itr. Pott 54 nodig G.C.N.Mank I.A. Delmeer fruitmandenbezorging in Leiden e.o. Leidseweg 321, Voorschoten. Tel. 071-764561. Uw Rumpot-kalender Een pond aardbeiei :en 0,7 Een pond r Juni, Juli. Een pond kersen (indien mogelijk zure kersen) met Juli, Augustus. zen of perziken (geschild, lirabellen (z< gehalveerd) pond suiker 4 Een pond peren of vers ananas (geschild, zonde klokhuis en in stukken) Op z'n loatst vier weken n de laatste vruchten een ha ve 0,7 Itr. fles Pott 54 bi November, December. Uw geduld wordt beloe v Rumpot o ongeboden door Klerks Leiden. HetMaredijkje Firma G.A. Sassen Zn Maredijk 45 Leiden 071-124412 Het Fruitpaleis Haarlemmerstraat 75 Leiden 071-122801 Dick van der Hulst W. Klooslaan 5 Leiden 071-310835 Kanne 't Hoekje Herenstraat 43e, Leiden. Stevensbloem 165, Leiden. 071-317571. Van der Voort Kopermolen 9, Leiden. 071-220020. Max Vermond D. van 't Zelfde p- Rijnsburger specialist in het opmaken van fruitmanden Mauritsstraat 51 Leiden 071-219132 Hoge Rijndijk 120 Leiden 071-130514 Van Engelen Van Houten Bevrijdingsplein 31 leiden 071-766210 Steenstraat 20 Leiden 071-125368 Diepeningenlaan 13 Leiderdorp 071-890J75 KJ. Vahrmeyer Cobetstraat 77 Leiden 071-120039. Winkelhof Leiderdorp 071-411858 Inklapbare bijzetfauteuil met polsterloper in frisse kleuren. De hoge rugleuning zorgt voor extra zitkomfort 19.95. Tuin/camping bijzettafel met vocht- bestendig Mecalit blad (60x80 cm) 37.50. Hittebestendig glas in zo mers gekleurde kunststof houder met oor, voorb.v. thee, koffie of vruchtensap. Perstuk 1,25 Nu 6 glazen met houders SPECIALE AANBIEDING: 4 STOELEN1 TAFEL 4-dlg. wit emaille pannenset met rose bloemdecor, ge schikt voor gas en elektra. Bestaande uit kookpan 16,18 en 20 cm en steelpan 14 cm B9T- Voegenkrabber. Het mes is speciaal bedoeld voor het verwijderen van mos tussen de tegels en de krabhaak voor het verwijderen van gras en onkruid Emmer met vloermop. Ideaal voor het reinigen van vinyl of plavuizen. Kompleet met uitwringbak Metalen strijktafel met stoomdoorlatend strijkvlak. Het brede vlak (110x30 cm) is gedessineerd en traploos instelbaar. Het treetje is zodanig gemaakt dat een stoomstrijkijzer daar nóg stabieler op staat

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12