Nieuwe lijmpogiiig bij uitstel acties Ziekenfondsen overstelpt met vragen Kameraanpak ongelukken in verkeer is onvoldoende Patiënten krijgen eigen bloed bij transfusie Politie pakt vandalen van 'Ajax-nacht' Huismeesters moeten flats Bijlmermeer veiliger maken Contractloos tijdperk specialisten gaat morgen in Baflonvaarder beboet voor dumpen loodzakken DINSDAG 30 JUNI 1987 PAGINA 3 Als gevolg van een ruzie tussen I LSV en VNZ moeten fondsverze kerden vanaf morgen zelf de reke ning van de specialist betalen, na dat zij het geld bij het ziekenfonds hebben gedeclareerd. Hendriks wil alleen bemiddelen als die dreiging voorlopig van de baan is. Ook de patiëntenorganisatie, die Hendriks heeft gepolst als bemiddelaar, wil voorkomen dat specialisten en zie kenfondsen hun conflict over de DEN HAAG - Driekwart van de medische specialisten zal vanaf morgen geen onderscheid meer maken tussen ziekenfondspatiën ten en particuliereren. Beide groe pen krijgen voortaan de rekening thuisgestuurd. Ziekenfondsverze kerden moeten die doorsturen naar hun ziekenfonds sturen om vergoeding te krijgen. Zo doen de particulier verzekerden dat im mers ook? door Kees Cornelisse Oorzaak van deze nieuwigheid in de Nederlandse gezondheidszorg is dat er geen contracten meer zijn tussen de medische specialisten en de ziekenfondsen. Althans niet voor ruim 5000 van de 7500 specia listen. Die hebben hun contract op gezegd; de overigen niet. Voor dat kwart geldt het conflict niet waar door de ziekenfondsverzekerden straks extra moeite moéten gaan doen. Ruim acht miljoen Nederlanders waren dit tot dusver niet gewend. Het is dan ook geen wonder dat de telefoonlijnen van de ziekenfond sen bijna dag en nacht bol staan van de vragen. Zeker in het info centrum van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen beseft men dat het instellen van een gra tis nummer (06-8338) in een be hoefte voorziet. Sinds vrijdag heeft informatielijn honderden telefoon tjes verwerkt. De gestelde vragen zijn veelal informatief van aard; verzekerden willen weten welke specialisten ze zonder rompslomp kunnen bezoeken. Ze bedoelen daarmee: is die en die specialist nog medewerker van het fonds of niet meer? Anders neem ik (eventueel) maar een an- ruggen van de patiënten uitvech ten. Het Landelijk Patiënten-Consu menten Platform drong er gisteren per aangetekende brief bij de Lan delijke Specialisten Vereniging en de Vereniging van Ziekenfondsen op aan akkoord te gaan met een vorm van bemiddeling. In een open brief had hét LPCP daar vori ge week ook al om gevraagd. Dat gebeurde onder meer nadat in de dere. Dat kan de VNZ (en de fond sen zelf) precies vertellen: men heeft een lijst met specialisten die hun contract niet hebben opge zegd. Ook wordt gevraagd hoe te handelen als men niet in het bezit is van een verwijskaart en hoe men precies moet omgaan met de nota van de specialist. De VNZ maakte het ook al mee dat particulier verzekerden bellen om te vragen om namen van spe cialisten die de overeenkomst met het ziekenfonds niet hebben opge zegd. De bedoeling van deze vra gen is om eventueel van dokter te veranderen als de "eigen" specia list zijn contract heeft verbroken. Deze patiënten lieten nadrukkelijk weten solidair te zijn met de zie kenfondsverzekerden. Uitleg De ziekenfondsen hebben tijdig folders gemaakt, waarin staat hoe de verzekerden het best kunnen omspringen met deze voor hen nieuwe situatie. Ze zullen ook ad vertenties in de kranten plaatsen waarin uitleg over de oorzaak van het conflict wordt gegeven. De ver zekerden wordt op het hart ge drukt nooit direct contant te beta len of iets voor te schieten. Dat doen particuliere patiënten als re gel ook niet. De ziekenfondsen raden al hun leden aan te wachten tot de reke ning komt en die naar het fonds te brengen of te sturen. Het zieken fonds maakt vervolgens zo snel mogelijk het geld over, waarna de patiënt de specialist kan betalen. De fondsen garanderen dat het ge heel binnen drie tot drieënhalve week geregeld kan worden. Ook geldt het parool: nadrukke lijk bij de specialist te melden dat men ziekenfondsverzekerde is. Bij de rekening die aan het fonds wordt gestuurd, moet een kopie van de verwijskaart zijn ingeslo- Tweede Kamer de naam van Hen driks was genoemd als bemidde laar. Politiek Den Haag gaat daar vol ledig mee akkoord. Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) had al eerder de specialisten opgeroepen nog eens na te denken over hun op stelling. Hij heeft inmiddels de ver eiste maatregelen goedgekeurd, opdat de ziekenfondsen zonder meer de kosten die de verzekerden nu letterlijk in rekening worden gebracht, zo snel mogelijk kunnen vergoeden. Woordvoerder Van der Wilk van het patiëntenplatform zei gisteren met spanning op het antwoord te wachten. Maar het ziet er niet naar uit dat een eventuele bemiddeling nog voor de 'fatale datum' van 1 ju li (wanneer de specialisten geen contract meer hebben met een zie kenfonds) kan beginnen. Donder dag spreekt het LSV-bestuur over deze zaak. Om praktische redenen (het be stuur bestaat uit werkende specia listen) kan zo'n bijeenkomst niet eerder worden gehouden. Over de uitslag kon LSV-directeur Over- beek geen voorspelling doen. Wel herinnerde hij eraan dat er de laat ste dagen van ziekenfondskant aan het adres van de specialisten uitla tingen zijn gedaan die de zaak er niet makkelijker op maken. VNZ- secretaris drs. D. Blanken heeft on der meer gezegd de houding van de specialisten "maatschappelijk onaanvaardbaar" te vinden. AMBTENAREN (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) vindt de verplichte collectieve ziektekostenverzekering voor alle Amsterdamse ambtenaren in strijd met de ambtenarenwet. Ook het in houden van een deel van het sala ris van de aan de verzekerings maatschappij (Ohra) verschuldig de premie is volgens Van Dijk niet in overeenstemming met de amb tenarenwet. Tevens acht de min ster het Amsterdamse raadsbesluit in strijd met de algemene rechtsop vattingen. Koopmans moet jaar de cel in ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft oud-boks kampioen Rudi Koopmans giste ren veroordeeld tot een jaar cel. Volgens de rechter is de 39-jarige bokser betrokken geweest bij een aantal gevallen van afpersing door een Rotterdams incassobureau, dat schulden inde door gespierde figuren als Koopmans op wanbeta lers af te sturen. De officier van jus titie eiste twee weken geleden twee jaar cel. Drie andere verdachten in deze zaak werden tot straffen van 18, 15 en 4 maanden veroordeeld. ten. Dat kan om administratieve redenen niet anders. De zieken fondsverzekerden zullen dus een beetje moeite en geld moeten spen deren om de zaak afgewikkeld te krijgen. Ook moeten ze uiteraard hun bank- of postgirorekening op geven. Conflict Wat de oorzaak van dit conflict betreft, die zit dieper dan alleen de weigering van de specialisten om een contract te tekenen, zoals de ziekenfondsen vorige week vroe gen. Het gaat de specialisten vooral om hun positie. De ziekenfondsen hebben namelijk vorig jaar in een nota voorgesteld dat de kosten die de specialisten maken in de zie kenhuisbudgetten worden opge- Dat betekent: alle geldstromen zouden via de ziekenhuizen moe ten gaan lopen. Dat willen de spe cialisten niet. De ziekenhuizen voelen er ook weinig voor. Die voe len zich door de zogeheten budget tering (door de overheid aangege ven totaal aan uitgaven per jaar) in de knel. En de artsen voelen zich vrijgevestigd ondernemer. De meerderheid van hen wil niet "met een pennestreek" in dienst van het ziekenhuis. De Tweede Kamer staat ook ach ter het streven om de kosten via het ziekenhuis te laten lopen. Het parlement maakt zich al jaren boos over het feit dat de specialistenkos- ten (dus de bruto omzetten van alle behandelingen die de specialisten doen of laten doen) te hoog oplo pen. Staatssecretaris Dees (volks gezondheid) zei vorige week nog dat er f 150 miljoen te veel is uitge geven voor dit onderdeel van de kosten. Althans in vergelijking tot de ramingen, die elk jaar worden gemaakt. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt ook dat de werkelijke VLISSINGEN (ANP) - Rijkswa terstaat begint morgen een groot scheepse beveiligingsactie voor het gebied rond de stormvloedke ring in de monding van de Ooster- schelde. Tussen de pijlers staat een stroom van zes meter per seconde die voor zwemmers, surfers, en sportvissers levensgevaarlijk is. De rijkspolitie te water moet her haaldelijk reddingsacties onderne men. Enkele weken geleden nog heeft een beroepsvisser de kapitale bodembescherming van de pijler- dam beschadigd toen hij zijn'eer ter plaatse uitgooide omdat zijn schip dreigde door de stroming te gen de pijler aan te worden ge drukt. Op een afstand van een kilome ter voor de dam worden voor 2,5 miljoen gulden 1,85 meter hoge ge- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft grote twijfels over de mogelijkheid om het aantal ver keersslachtoffers in het jaar 2000 met 25 procent te verminderen. Vrijwel alle fracties denken dat daar aanzienlijk meer voor nodig is dan het pakket maatregelen dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) voorstelt in haar meer jarenplan verkeersveiligheid: De bewindsvrouwe wil om te be ginnen in 1990 200 doden en 1500 ziekenhuispatiënten minder dan in 1985. In dat jaar waren de ongeval- lencijfers relatief laag. De eerste gegevens over 1986 tonen echter aan dat er geen sprake is van een blijvende kentering. In de eerste helft van vorig jaar was er 9 pro cent meer doden in het verkeer en 5 procent meer gewonden. De Kamer is bang dat het aantal verkeersslachtoffers voorlopig al leen nog maar zal toenemen. Vol gens schattingen stijgt het aantal inkomens van de specialisten om laag moeten. Dat is de afgelopen ja ren al voor een deel gelukt. Maar het kabinet wil nu de zogeheten norminkomens (aanvaardbare bru- tojaarsalarissen, lasten inbegre pen) nog verder laten dalen. Daar over zijn de specialisten boos ge worden. Dat meningsverschil was de druppel die de emmer deed overlo pen. Directe aanleiding voor de medici om enkele dagen zondags dienst te draaien, enkele weken ge leden. Daar komt dan bij dat ze een geschil hebben met de ziekenfond sen. Dat uitte zich vorig jaar en dit jaar in het opzeggen van contrac ten. De sfeer werd er niet beter op toen de ziekenfondsen lieten we ten dat de praktijkkosten omlaag moesten. De ziekenfondsen berekenden dat ze per jaar 200 miljoen te veel kosten aan de specialisten vergoe den. Bijna f 50.000 per jaar is vol doende, zeggen de fondsen, maar de specialisten berekenen dat het f 130.000 moet zijn. Het bij de wet ingestelde tarievenorgaan moet die zaak uitzoeken. Dat duurt nog wel enkele maanden. Maar inmiddels was de sfeer goed verziekt. De spe cialisten voelen zich zwaar belaagd van alle kanten. Daarom willen ze niets meer ovjer hun kant laten gaan. Over de inkomenskwestie gaan ze wellicht een kort geding voeren tegen de staat. En in het te elfder ure nog op gang gekomen nader overleg met de fondsen weigerden ze een zoge heten modelovereenkomst te teke nen. Die zou dan tijdeijk zijn om in een rustiger sfeer verder te over leggen, maar de specialisten zei den: eerst praten, later tekenen. De ziekenfondsen bleven op hun stuk staan en zo kwam er ook hier een conflict. Met als gevolg dat zieken fondsverzekerden nu enige moeite voorlopig voor lief moeten nemen. Waarschuwing sterke stroom Oosterschelde le boeien in de grond verankerd. Ze worden via een drijvende lijn aan elkaar verbonden. Om de 100 meter worden vlotten aangebracht waarop mensen, die na alle waar schuwingen toch nog in moeilijk heden zijn geraakt, zich kunnen redden en de komst van de rijkspo litie te water afwachten. Die gaat de komende drie maanden acht uur per dag in dat gebied patrouil leren. De kering wordt overigens auto's op de weg jaarlijks met drie procent, wat automatisch meer on gelukken inhoudt. Smit-Kroes wil de verkeersveiligheid verhogen door instelling van regionale orga nen voor de verkeersveiligheid, in passing van het verkeersonderwijs in de informaticalessen op de mid delbare scholen, volledige invoe ring van de ademanalyse-appara- tuur voor het controleren van alco holgebruik in het verkeer, door 8 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor het opheffen van gevaar lijke verkeersknelpunten, het handhaven van de snelheidslimie ten op de 50 km- en 80 km-wegen, het vergroten van de pakkans na verkeersovertredingen en het ver hogen van de boetes. Prijzen De komende twee jaar is er 30 miljoen gulden extra beschikbaar voor het bestrijden van de ver keersonveiligheid. Uit dat potje wordt ook een experiment gefinan- cieerd, waarbij gemeenten geld prijzen krijgen als erin slagen het aantal verkeersslachtoffers in hun gebied met 5 procent per jaar te verminderen. Alle partijen hadden kritiek op het plan, maar de minis ter hield staande dat het noodzake lijk was 'onorthodoxe methoden te gebruiken'. De fracties vonden het belo ningssysteem niet eerlijk. Ge meenten die zich jarenlang voor de verkeersveiligheid hebben inge spannen, hebben meer moeite om de taakstelling van 5 procent te ha len dan andere gemeenten. Ver keersslachtoffers op provincie- en rijkswegen binnen de gemeente grenzen tellen mee, terwijl de ge meente daar geen zeggenschap over heeft. In het jaar volgend op dat waarin een ernstig ongeval plaatsvond, kan de 5 procent-norm gehaald worden zonder dat iets aan de verkeersveiligheid is gedaan. Gemeenten kunnen sjoemelen met de registratie van de ongevallen. De bewindsvrouwe stelde dat de gemeenten een stimulans nodig het hele jaar door in de gaten ge houden. De beveiliging moet op 17 juli volledig zijn aangebracht, zegt woordvoerder Stokmans van de dienst Deltakust van Rijkswater staat. Op de stranden en op de be veiligingsboeien en op twee kilo meter afstand van de dam komen waarschuwingsborden. De rijkspo litie te water zal overtreders op '£rond van het Binnenvaartpolitie- reglement verbaliseren. Dat geldt overigens alleen voor de binnen kant van de stormvloedkering, dus de Oosterscheldekant. De buiten kant van de stormvloedkering ligt in feite in een stukje niemands land. De rijkspolitie verwacht dat men zich vanaf de buitenkant niet zo snel te dicht bij de kering zal wa gen. hebben om haar te helpen het to taal aantal verkeersslachtoffers met 25 procent terug te brengen. Een beloningsysteem is daarbij een eerbaar middel, aldus Smit- Kroes. Zij zei zelf niet in staat te zijn de lokale situaties te kunnen beoordelen. Daarom moeten de ge meenten zelf meer aandacht beste den aan de verkeersveiligheid. En alleen de gemeentebesturen zelf kunnen bepalen welke maatrege len het beste zijn. Zij wees er op dat het systeem in Frankrijk een SCHIPHOL (ANP) - Het over boord gooien van zakken met lood- korreltjes vorig jaar aan het eind van zijn succesvolle ballonvaart over de Atlantische oceaan, gaat ballonvaarder Henk Brink 3000 gulden kosten. De gezagvoerder van de Dutch Viking is met de offi cier van justitie te Haarlem dit schikkingsbedrag overeengeko men. De schikking is volgens offi cier van justitie Bot getroffen op verzoek van Brink. Eerder had Brink laten weten niet in te willen gaan op een schik kingsvoorstel van de Haarlemse of ficier en voor de kantonrechter te recht te willen staan. Toen de Dutch Viking met Henk en Evelien Brink en luchtmachtvlieger Hage- man vorig jaar september de Ne derlandse kustlijn bij IJmuiden was gepasseerd, ontstonden pro blemen met de branders. De ballon dreigde snel hoogte te verliezen. Bij Velzen werden daarop zakken loden kogeltjes, een in ons land verboden ballast, overboord gezet. De zakken ploften door de daken van twee bedrijven en richtten daar aanzienlijke schade aan. Nie- HILVERSUM (ANP) - Patiënten van het Amersl'oortse ziekenhuis De Lichtenberg kunnen bij wijze van experiment hun eigen bloed krijgen toegediend bij operaties waarbij bloedtransfusies nodig zijn. De patiënt moet daartoe enke le weken voor de operatie een aan tal malen bloed laten afnemen. Dit heeft als voordeel dat er geen af weerreactie van het lichaam op treedt en dat er geen kans is op be smetting met bij voorbeeld hepati tis of aids. Dit zei projectlieder Van de Wiel gisteren voor de VARA-tv. Een bijkomend voordeel van het toedienen van dit zogenoemde au- toloog bloed (eigen bloed) is vol gens Van de Wiel dat het tekort aan bloed en bloeddonoren kleiner wordt. In Engeland en de Verenig de Staten is met het toedienen van eigen bloed al enige ervaring opge daan. In de VS bij voorbeeld blijkt dat bij de helft van de operaties au- toloog bloed kan worden gebruikt. Van de Wiel verwacht dat deze me thode ook in Nederland een grote toekomst heeft. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gister avond elf jongeren uit de hoofd stad aangehouden, die worden ver dacht van plunderingen en vernie lingen in de zogeheten Ajax-nacht. Zij behoren tot de groep die na de Europa Cup-overwinning van Ajax op Lokomotiv Leipzig tot veler verrassing, in elk geval tot die van de autoriteiten, door de stad trok en grote schade aanrichtte. De arrestaties volgen op de aan houding van een jeugdbende uit Amsterdam-West vorige week. Die groep heeft volgens de politie vele inbraken en diefstallen van en uit auto's bekend. De bendeleden had den ook twee overvallen op hun geweten. De totale schade door hun acties bedroeg de afgelopen maanden bijna drie miljoen gul den. De heler van de bende werd aangehouden, maar van de buit werd nagenoeg niets teruggevon den. Uit het onderzoek bleek tevens dat enkele arrestanten ook actief waren in de beruchte Ajax-nacht. Het onderzoek leidde gisteren tot nog elf arrestaties. Ook bij deze groep zitten jongeren, die zich na de Ajax-overwinning in de stad misdroegen, aldus de politie. Of er ook aanstichters bij zitten kon de politiewoordvoerder niet zeggen. mand raakte echter gewond. "Negen maanden na onze tocht zijn we het zat", zo motiveerde Brink zijn schikkingsvoorstel des gevraagd. Een behandeling van de zaak door de kantonrechter zou volgens hem wel eens een langdu rige kwestie kunnen worden. Het echtpaar Brink werkt momenteel aan een nieuwe recordpoging. Aanslag Alphen DEN HAAG - D.e WD heeft giste ren aan de ministers Van Dijk (bin nenlandse zaken) en Korthals Al- tes (justitie) vragen gesteld over de brandstichting bij de Alphense oliehandel Boot en de gashandel Van Staveren Marion. De actie groep Rara pleegde de aanslag vo rige week omdat Shell, dat een meerderheidsbelang in de bedrij ven heeft, de apartheid in Zuid- Afrika zou steunen. Het kamerlid Dijkstal vraagt de bewindslieden onder meer naar de vorderingen bij het onderzoek naar Rara, dat eerder aanslagen pleegde op drie Makro-vestigingen. Mei de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) gaai u mei een gerusi hart op reis. Want mocht er onverhoopt iets misgaan, dan kunt u altijd rekenen op juridische hulp. autohulp, medische hulp en nog meer hulp. De IRK geeft u direct al bi| de start een belangrijke zekerheid mee: mocht u onderweg in het buitenland in de problemen raken, dan staat u er met de IRK nooit alleen voor. Met 7 steun punten in het buitenland (met Nederlands sprekend personeel) zorgt de ANWB-Alarmcentrale voor hulp als dat nodig mocht zijn, dag en nacht, het hele jaar door! Haal uw IRK bi| de ANWB. de Rabobank of de Grenswissel kantoren of bel 070-141420. IRK: alle hulp in één vertrouwde hand. ADVERTENTIE Aanbod Hendriks in conflict specialisten-ziekenfondsen UTRECHT (ANP/GPD) - Voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksge zondheid wil een poging doen de specialistenvereniging LSV en de organisatie van zie kenfondsen VNZ nader tot elkaar te brengen. De specialisten moeten dan wel hun aange kondigde actie - ziekenfondsverzekerden moeten hun rekening zelf betalen - opschorten. HENDRIK 1DO AMBACHT - Warm weer: niemand, had er gisteren op gerekend. Dat werd dus puffen halver wege de dag toen de temperatuur flink opliep, zeker in de auto. Twee agenten uit Driebergen bedachten er wat op. Op een parkeerplaats werd de auto aan de kant gezet en de broekspijpen opgestroopt. Gezeten aan een picknicktafeltje werd de administratie bijgewerkt. (foto and AMSTERDAM (ANP) - Het rijk wil de aanstelling van huismees ters en/of conciërges in 'problema tische' hoogbouwcomplexen tijde lijk stimuleren. Deze regeling zal waarschijnlijk 1 januari 1988 in werking treden. Minister Korthals Altes (justitie) kondigde dit giste ren aan in de Amsterdamse Bijl mer. De minister gaf daar het start sein voor een experiment met con ciërges in twee flatgebouwen. De woningcorporatie Nieuw-Amster dam betaalt zelf de twee ton die het experiment kost. Drie ministeries - Binnenlandse Zaken, Justitie en Volkshuisves ting - werken momenteel 'met voortvarendheid' aan de stimule ringsmaatregel. Overleg is er met de Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting. De maatregel beoogt volgens de mi nister een snelle invoering van wat hij noemde 'functioneel toezicht in de meest problematische hoog bouw complexen'. Het gaat om flats met bij voorbeeld veel kleine criminaliteit of om gebouwen waar het woonklimaat anderszins te wensen overlaat. De bewindsman waarschuwde wel, dat ook deze maatregel niet het hele probleem oplost. Hij ver wees in dit verband naar een plan van de Nationale Woningraad, waarin de huismeester slechts een onderdeel van een groter pakket is. De Nationale Woningraad be pleit naast het aanstellen van huis meester onder meer ook program ma's voor groot onderhoud en het doorbreken van een eenzijdige sa menstelling van bewonersbestan den. Het rijk subsidieert gemeen ten overigens wel al ten behoeve van projecten tegen de verloede ring van wooncomplexen. Die sub sidies komen uit het fonds voor proefprojecten op het gebied van bestuurlijke preventie. Een echt voorspoedige start beleefde het huismeester-experiment in de Bijlmer gisteren niet. Korthals Altes zou via een portofoon het eerste con tact leggen met de politie, die de huismeesters met deze portofoons altijd te hulp kunnen roepen in noodgevallen. Hopelijk werkt het dan beter, want gisteren lukte het niet om het politiebureau te bereiken. Desondanks ging het experiment gewoon van start. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3