LEIDSCH DAGBLAD 'Leerkracht moet presteren MOGEN WIJ U OP DE HOOGTE HOUDEN? Opperste Sowjet keurt plannen Gorbatsjov goed Ruding wil vier miljard extra bezuinimns: in '88 Eindelijk zomer Voorhoeve (WD) wil af van automatische salarisverhoging NIEUWE 007-FILM IN PREMIERE 'Verpleging in psychiatrisch ziekenhuis vaak te lang' Kogel in been van paalzitter DINSDAG 30 JUN11987 OPGERICHT 1 MAART 1 38355 BENNEBROEK - De tempera tuur bereikte gisteren in het zuiden voor het eerst dit jaar de tropische waarde van 30 graden. In onze om geving liep de temperatuur op tot rond 28 graden. Dat was voor velen aanleiding verkoeling te zoeken aan en op het water. In de Linnaeushof in Bennebroek had men de speelplaats in de och tenduren gevuld met 160.000 liter water afkomstig uit een onder grondse waterbron op 35 meter diepte. De speeltuin trok gisteren 2400 kinderen. Morgen wordt het een stuk koeler, maar volgens het KNMI knapt het daarna weer op en kan de tempe ratuur weer. oplopen tot 25 graden. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - WD-fractievoorzitter Voorhoeve wil af van de automatische jaarlijkse salarisverhogingen voor leerkrachten. Toekenning van deze periodieken wil hij af hankelijk stellen van prestaties. Zo wil Voorhoeve voorko men dat het gemiddelde salaris in het onderwijs nog ver der stijgt. De liberale leider zei dat gisteravond op een spreekbeurt in Putten, waar hij de 'begrotingsdiscipline' van het kabinet aan de kaak stelde. MOSKOU (AP) - Het parlement van de Sowjet-Unie, de Opperste Sowjet, heeft vandaag met algeme ne stemmen het ingrijpende her vormingsplan van partijleider Mi- chail Gorbatsjov goedgekeurd. De economische hervormingswet zal het bedrijfsleven zelf meer verant woordelijkheid geven. De wet werd vijf minuten na het begin van de tweede vergaderdag van de Opperste Sowjet aangeno men bij hand opsteken. Niemand van de 1500 leden stemde tegen. Gorbatsjov lanceerde zijn wets voorstel vorige week donderdag tijdens een plenaire vergadering van het Centraal Comité. Vrijdag werd het door de partijtop goedge keurd. Tijdens de parlementaire discussie werden wel enkele amen dementen aangenomen, maar de inhoud daarvan werd niet bekend gemaakt. king meer bij de besluitvorming te betrekken. De grote lijnen van het voorstel werden in een toespraak uiteengezet door president Andrei Gromiko, maar over de details is weinig bekend. Tot dusver was de betrokken heid van de bevolking „overgeor- ganiseerd en veelal een formali teit," zei Gromiko. De economi sche en sociale hervormingen „ver eisen een precies functionerend mechanisme om de publieke opi nie naar voren te brengen," zei hij. Raketaanval op Koeweits schip MANAMA (AP) - Een Iraanse ka nonneerboot heeft in de afgelopen raketaanval uitgevoerd nonnt De Opperste Sowjet nam ook nacht een voorstel aan om een landelijk een oncjer Koeweitse vlag va- netwerk van openbare discussie- fend vrachtschip De aanval vond groepen op te zetten, om de be vol- Even koeler plaats voor de kust van Koeweit. In de machinekamer van het schip ontstond brand. Er werd geen mel ding gemaakt van persoonlijke slachtoffers. Volgens zegslieden van scheeps- Bah- betrof het de 32.534 ton meten- LONDEN - In het Odeon-thea- ter in Londen beleefde gister avond de nieuwe James-Bond- film zijn wereldpremière. De eer ste voorstelling van 'The Living Daylights' werd ondermeer opge luisterd door dé aanwezigheid van de Britse kroonprins Char les, zijn vrouw Lady Diana en tal van bekenden uit de filmwereld. De nieuwe film is de vijftien- de in de reeks avonturen van ge heim agent 007. De veertien voor gaande trokken zo'n anderhalf miljard bezoekers. De hoofdrol wordt ditmaal vervuld door de Britse acteur Timothy Dalton. Hij is na Sean Connery, Georg Lazenby en Roger Moore de vier de 007 en volgens Jeroen Krabbé, die als de corrupte Russische ge neraal Coskov Bond's grote te genstander is, een totaal andere dan de voorgaande. „Deze Bond is echter. Dalton heeft de rol alleen willen spelen als hij er zijn eigen interpretatie aan mocht geven. Als kenner van Ian Flemmings boeken heeft hij de nieuwe James Bond veel men selijker gemaakt", aldus de Ne derlandse acteur. 'The Living Daylights' moet 100 miljoen dollar opbrengen om de kosten eruit te halen. Op de foto: prinses Diana in gesprek met de nieuwe James Bond Timothy Dalton (rechts) en zijn medespeelster Myriam d'A- bo. Naast dé prinses de Neder landse acteur Jeroen Krabbé. Voorhoeve "probeerde hiermee een oplossing aan te reiken voor het conflict tussen minister Deet- man (onderwijs) en minister Ru- ding (financiën) over nieuwe bezui nigingen op de onderwijsbegro ting. De begroting voor dit jaar is fors overschreden, vooral omdat de post salarissen te laag was inge schat. Ruding vindt dat Deetman op zijn begroting voor volgend jaar zelf die tekorten moet aanvullen door ergens anders op te bezuini gen. De PvdA'er Wallage verzet zich tegen een nieuwe aanslag op de on derwijsbegroting. "Technische re denen brengen Deetman in de pro blemen, hij heeft geen gat in zijn hand". Wallage noemt het "buiten gewoon onredelijk" dat Deetman zelf de financiële moeilijkheden moet overwinnen. Hij wijst erop dat onderwijs enkele jaren geleden meer dan evenredig bijdroeg aan de bezuinigingen op de ambtena rensalarissen. De salarissen vor men het leeuwedeel van de onder wijsbegroting. Toen zei niemand dat onderwijs wel wat minder kon inleveren, aldus Wallage. De PvdA'er wil dat alle departe menten - inclusief onderwijs - bij dragen in de opvang van de tegen vallers. Om de klap op te vangen, mag ook het financieringstekort tijdelijk oplopen. Uit een ambtelijk rapport dat Deetman gisteren naar de Tweede Kamer stuurde, blijkt dat het te kort van ongeveer één miljard gul den veroorzaakt wordt door opeen stapeling van allerlei factoren. De vergrijzing onder de leerkrachten speelt daarbij een hoofdrol. Waar ontslagen vallen, verdwijnen de jonge - goedkopere - leerkrachten, waardoor het gemiddelde salaris stijgt. Verwacht wordt dat deze ontwikkeling met meer ontslagen dan verwacht en versnelde stijging van de salariskosten, nog minstens twee jaar doorzet. Dat komt door dat het aantal leerlingen in het voortgezet nog steeds afneemt. Drs. M. Haveman MAASTRICHT (ANP) - Bijna een derde van de mensen die worden verpleegd in een psychiatrisch zie kenhuis zit daar te lang. Gezien hun mogelijkheden zichzelf te red den en hun sociale vaardigheden kunnen zij evengoed of beter bui ten het ziekenhuis worden opge vangen. Dit blijkt uit een onderzoek van socioloog drs. M. Haveman die hierop promoveert aan de Rijksu niversiteit in Maastricht. Hij vroeg zich af voor hoeveel patiënten in een psychiatrisch ziekenhuis er on danks hun langdurig verblijf nog mogelijkheden zijn voor vervan gende zorg. Meer dan 10.000 mensen zijn lan ger dan twee jaar zonder enige on derbreking in psychiatrische zie kenhuizen opgenomen. Haveman bezocht vijf van deze inrichtingen en kwam tot de bevinding dat voor 30 procent van de patiënten zowel de behandelende psychiater als de verpleegkundige van oordeel is dat deze mensen beter het ziekenhuis kunnen verlaten. Bij de beoordeling van de moge lijkheid van vervangende zorg houden de hulpverleners vooral re kening met de vaardigheden van de patiënt en in mindere mate met de aard van de psychiatrische stoornis en de gestelde diagnose. Belangrijk is de vraag of de pa tiënt zichzelf kan kleden, eten, naar het toilet gaan en zich kan oriënteren. Ook moet hij een ge sprek kunnen voeren, met geld omgaan, telefoneren, boodschap pen doen en gebruik kunnen ma ken van openbaar vervoer. Van de patiënten die over dergelijke socia le vaardigheden beschikken wordt 57 procent geschikt geacht voor ontslag naar vervangende zorg. 20 PAGINA'S Michiel Schapers Schapers strandt in de derde ronde op Wimble don tegen Pat Cash in vier sets PAGINA 13 Bij uitstel actie specialis ten nieuwe poging om con flict op te lossen PAGINA 3 Blijdschap maar ook ver bazing in Zuid-Korea na ommezwaai regeringspar tij PAGINA 5 FNV blijft dwarsliggen in ambtenarenconflict PAGINA 6 HOOGEVEEN (GPD) - Een schietpartij heeft een recordpo ging paalzitten in Hoogeveen gisteravond voortijdig afgebro ken. De 20-jarige paalzitter, die pas twee uur met zijn recordpo ging bezig was, liep door een kogel een vleeswondje op aan zijn onderbeen. De 42-jarige schutter werd aangehouden. Hij verklaarde het groepje jongeren rond de paal schrik te hebben willen aanjagen. De jongelui hadden de man eerder die avond in een vijver gegooid. Vervolgens had hij thuis het wapen opgehaald. Toen het ge knal onder de paal uitbrak, liet de paalzitter zich in allerijl val len. De poging was daarmee beëindigd. Valke naar Lyon EINDHOVEN (GPD) - PSV en Olympique Lyon zijn het eens ge worden over de transfer van Mi chel Valke naar de Franse club. De middenvelder wordt door PSV voor 750.000 gulden van de hand gedaan. Valke moet nog zijn hand tekening onder het contract met de Fransen zetten. Het wachten is op zaakwaarnemer Ger Lagendijk, die nu met vakantie is. De komst van Ton Lokhoff, die nu bij Olympique Nimes speelt naar Eindhoven is vrijwel van de baan. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru ding (financiën) wil bij de komen de begrotingsbesprekingen voor 1988 geen 3,5 maar 4 miljard gul den extra bezuinigen. Dat geld is nodig om de tegenvallende econo mische ontwikkeling op te vangen, het financieringstekort terug te brengen tot de afgesproken 7 pro cent, en de te hoge uitgaven van de diverse departementen op te van gen. De ministers praten vrijdag over een brief van Ruding met die in houd. Die besprekingen lopen de week daarop door, maar naar ver wachting worden pas in augustus knopen doorgehakt. Maxwell ziet af van koop Today LONDEN (Rtr) - Mediamagnaat Robert Maxwell heeft zich onver wacht teruggetrokken als kandi daat-koper van het kleurrijke, maar noodlijdende Britse dagblad Today. In zijn plaats heeft Rupert Murdoch, uitgever van onder ande re The Times, belangstelling ge toond voor het blad. Waarom Maxwell zich heeft te ruggetrokken is niet bekend. Gis teren liet hij nog weten dat er in principe overeenstemming was over overname van Today. In enke le berichten werd gemeld dat Max well tien miljoen pond sterling, 33 miljoen gulden, wilde betalen voor het blad. Today kwam in maart vorig jaar op de markt, maar de krant heeft sindsdien alleen maar verlies opge leverd. In de twaalf maanden tot en met september dit jaar zal er naar verwachting een verlies optreden van bijna dertig miljoen pond, bij na honderd miljoen gulden. Al en kele maanden nadat het op de markt kwam werd het blad al van de ondergang gered door de huidi ge eigenaar Lonrho, die het over nam van oprichter Eddie Shaw. Ruding stelt onder meer voor een half miljard te bezuinigen door de ambtenaren niet onder het nieu we stelsel van sociale zekerheid te brengen. Hij wil Defensie, Ontwik kelingssamenwerking en de subsi dies aan bedrijven (zoals de inves- terings-subsidie WIR) niet langer ontzien. Ruding doet overigens nog geen concrete voorstellen voor maatregelen om de tekorten te dekken. Minister Ruding. Om het financieringstekort vol gend jaar terug te brengen tot de in het regeerakkoord afgesproken 7 procent, is het nodig één miljard gulden te bezuinigen. De tegenval lende economische ontwikkelin gen en de begrotingsoverschrijdin gen maken nog eens 2,5 miljard be zuinigingen nodig, aldus de brief van Ruding. De bedragen komen bovenop de 1,2 miljard gulden aan bezuinigingen voor 1988 waartoe het kabinet dit voorjaar al besloot. Hoe groot de begrotingsover schrijdingen volgend jaar precies worden, is nog niet bekend. Dit jaar geven de departementen 3,1 miljard meer uit dan begroot. Het ministerie van onderwijs is met een overschrijding van bijna 1 mil jard koploper. De Tweede Kamer praat vandaag over die overschrij dingen. Uit ambtelijke bijlagen blijkt dat het financieringstekort volgend jaar naar 8 procent dreigt op te lo pen als er niet extra bezuinigd wordt. De topambtenaren melden ook dreigende tegenvallers van 2 miljard gulden in 1988 in de sociale zekerheid, de volksgezondheid en de arbeidsvoorwaarden voor amb tenaren en trendvolgers. De top ambtenaren voelen er echter wei nig voor om die tegenvallers door extra bezuinigingen op te vangen, omdat dat zou leiden tot een verho ging van de sociale pemies. rbntl ja ik wil een abonnement op oe krant voor m n eigen stuk van nederland"! louw De eerste Perioden met zon en mogelijk ei kele bui. Minimumtemperatuur onge- bergingsmaatschappijen veer 14 graden. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Matige wind uit de Al-Mirkab. Het schip was op Televisietraining voor ambtenaren op ministerie westelijke richtingen. De vooruitzichten tot en met zondag: zonnig, middagtem peratuur oplopend tot boven de 25 gra- weg van Koeweit naar Bahrein en Ti£z\cm- zond om 23.40 plaatselijke tijd eep vesting die openbaar verhoord zul Woensdag 1 juli 1987 zon op: 05.23 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 10.32 uur, maan onder: 00.34' Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.23 en 19.45 uur; laag wa ter: 02.54 en 15.18 uur. SOS signaal uit. Enkele uren later liet de kapitein weten dat zijn be manning de brand in de machine kamer meester was. De Al-Mirkab was het derde Koeweitse schip dat door een Iraanse aanval werd getroffen sinds de tankeroorlog op 20 juni weer in alle hevigheid losbarstte. len worden tijdens de parlementai- reau van de voormalige parlemen taire journalist Ton Planken. Plan ken erkent dat het gezien zijn vori ge functie een wat vreemde op- enquete over de bouwsubsidies dracht is. Hij heeft dan ook de no dige voorwaarden gesteld eer hij eraan mee wilde werken: „De par- Sommige ambtenaren x de schijnwerpers te zullen komen als de RSV-topfiguren bij de vorige enquete. De training net lementaire enquete is het zwaarste middel dat onze democratie kent ik was beslist niet bereid om mensen te leren hoe ze elegant de wordt verzorgd door het adviesbu- antwoorden op de vragen kunnen omzeilen". Op initiatief van Planken heeft staatssecretaris Heerma contact gehad met de voorzitter van de par lementaire enquêtecommissie, Klaas de Vries. Die had in principe geen bezwaar tegen de training. Sommige getuigen laten zich bij staan door een advocaat en De Vries kon zich indenken dat ande ren behoefte hebben aan een ander soort steun. I Leiden (postzegel niet nodig) ot I idsch Alphens Dagblad, p a I U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1