Nanearrow uitvoerig aan bod tow uitvoerig aan b( Theatertocht door kubussen Bolhoed onder de hamer 'Deining': droomwereld vooruitgang en verval DINSDAG 30 JUNI 1987 Amerikaanse componisten in De IJsbreker Drie Amerikaanse componisten hebben drie dagen het rijk voor zich alleen gehad in De IJsbreker in Am sterdam: John Cage (geboren in 1912), Elliott Carter (1908) en Conlon Nanearrow (1912). Nanearrow en Carter w&ren er bovendien, om te luisteren naar hun eigen werk en naar een 'wensconcert' waarop hun voorkeuren en die van Cage werden gespeeld, bij temperaturen die de naam 'IJsbreker' in een mérkwaar- dig licht plaatsten. Zelfs een frag ment uit de Winter Music van Cage zorgde niet voor koelte. AMSTERDAM (GPD) - De IJs breker is vooral het eerste speel veld geworden voor Nanearrow: zijn eigenzinnige muziek is nog nooit zo uitvoerig aan bod ge weest als in dit Holland Festival. Nanearrow heeft enkele dagen voor de concerten iets verteld over zijn muziek, die grotendeels is geschreven voor een volledig automatische 'reproductiepia no'. Zijn componeren voor de re productiepiano begon in 1940. Nanearrow had zich toen net in Mexico-City gevestigd omdat hij na twee jaar tegen Franco vech ten (in de Spaanse Burgeroorlog) alleen als burger zonder pas poort naar de V.S. kon terugke ren. In het Mexicaanse isolement wilde Nanearrow toch zijn eigen muziek horen. 'Mijn stukken voor gewone instrumenten wer den toch niet gespeeld en piano spelen kan ik niet'. Daarom heeft hij geleerd zelf pianorollen te stansen; een bijzonder tijdro vend werk. Van Nancarrows achtenveertig Studies for player piano zijn er in De IJsbreker zeven gespeeld op een Bösendorfer-vleugel met een reproductiesysteem, die op aan wijzingen van Nanearrow spe ciaal is geprepareerd. De hamers zijn voorzien van metalen strips die een metalig geluid veroorza ken, ergens tussen een klavecim bel en een honky-tonk in. Mijn muziek is voornamelijk contra punt en daarvoor is gewone klank van een concertvleugel niet geschikt, zo legde hij uit. Al bij de vroegere werken van Nanearrow die in Amsterdam zijn uitgevoerd (een Strijkkwar tet, een Pianosonatine en andere kleine stukjes) bleek die voorlief de voor ritmisch gecompliceerde meerstemmigheid. Ze doen sterk denken aan 'neo-klassieke' Euro pese muziek uit de jaren dertig. Bartok en Strawinsky zijn Nan carrows favorieten, daarnaast is hij geïnspireerd door Bach, Mid deleeuwse muziek en jazz. Het was niet merkwaardig dat Glen Wilson op het wensconcert op verzoek van Nanearrow een aantal canons uit de Goldberg Variaties speelde, want het ver schijnsel canon is een hoofdken merk van veel Studies. Canon betekent dan, dat Nanearrow, wiens muziek in melodisch en harmonisch opzicht vrij conven tioneel is, stemmenweefsels maakt waarin een levende musi cus tot onoverkomelijke telpro- blemen zou komen. De repro ductiepiano maakt dat compone ren met schijnbaar langs elkaar heen glijdende tijds- en tem poverhoudingen mogelijk en er zijn 'onmensdelijke' samenklan ken en snelheden op te realise- Het was hoogst zonderling om de Bösendorfer in zijn eentje te zien schudden bij de klankstape lingen van Nanearrow, die vaak beginnen met jazz- of spaans- achtige melodieën en dan escale ren tot bliksmesnelle roetsj- en vlechtpassages over het hele kla vier (bij de op tape klinkende Studie voor twee pianola's zijn zulke passages nóg wilder). Jazz en Spaans hoorde men ook in de 'gewone' instrumentale stukken en in Studies die voor instrumentale ensembles zijn be werkt door de Amerikaanse pia nist Yvar Mikashoff, die in Am sterdam óók acte de presence gaf. Mikashoffs bewerkingen de den je wel beseffen dat de repro- duktiepiano eigenlijk bij het oeu vre van Nanearrow hoort. Het in strument is een wezenlijk onder deel van zijn hele werkproces. Het stelt bovendien de conven tionele elementen van zijn werk in een bijna zo apart daglicht als het altijd fascinerende en on grijpbare spel met tijdslagen dat de belangrijkste kant ervan is. Tussen de eenling Nanearrow en de 'gevestigde' Carter zou men één overeenkomst kunnen vinden. Ook Carter speelt met tijd, met instrumenten die in een 'gebonden onafhankelijkheid' (maar wel grijpbaar) opereren. Het bleek bij de Europese pre mière van zijn Vierde Strijk kwartet (gespeeld door het En gelse Arditi-kwartet dat ook Ca ge, Nanearrow en Ruth Crawford uitvoerde). Van Carters muziek zou je willen dat ze vaker te ho ren is dan alleen in festivalsitu aties. Voor Nanearrow blijven de mogelijkheden op het reguliere podium waarschijnlijk beperkt tot zijn, minder belangrijke, vroege stukken. Mikashoffs in strumentaties van de Studies vragen té onalledaagse bezettin gen. PAUL HERRUER omponisten in De IJsbreker spelen kan ik niet'. Daarom heeft hij geleerd zelf pianorollen te stansen; een bijzonder tijdro vend werk. Van Nancarrows achtenveertig Studies for player piano zijn er in De IJsbreker zeven gespeeld op een Bösendorfer-vleugel met een reproductiesysteem, die op aan wijzingen van Nanearrow spe ciaal is geprepareerd. De hamers zijn voorzien van metalen strips die een metalig geluid veroorza ken, ergens tussen een klavecim bel en een honky-tonk in. Mijn muziek is voornamelijk contra punt en daarvoor is gewone klank van een concertvleugel niet geschikt, zo legde hij uit. Al bij de vroegere werken van Nanearrow die in Amsterdam zijn uitgevoerd (een Strijkkwar tet, een Pianosonatine en andere kleine stukjes) bleek die voorlief de voor ritmisch gecompliceerde meerstemmigheid. Ze doen sterk denken aan 'neo-klassieke' Euro pese muziek uit de jaren dertig. Bartok en Strawinsky zijn Nan carrows favorieten, daarnaast is hij geïnspireerd door Bach, Mid deleeuwse muziek en jazz. Het was niet merkwaardig dat Glen Wilson op het wensconcert op verzoek van Nanearrow een aantal canons uit de Goldberg Variaties speelde, want het ver schijnsel canon is een hoofdken merk van veel Studies. Canon betekent dan, dat Nanearrow, wiens muziek in melodisch en harmonisch opzicht vrij conven tioneel is, stemmenweefsels maakt waarin een levende musi cus tot onoverkomelijke telpro- blemen zou komen. De repro ductiepiano maakt dat compone ren met schijnbaar langs elkaar heen glijdende tijds- en tem poverhoudingen mogelijk en er zijn 'onmensdelijke' samenklan ken en snelheden op te realise- Het was hoogst zonderling om de Bösendorfer in zijn eentje te zien schudden bij de klankstape lingen van Nanearrow, die vaak beginnen met jazz- of spaans- achtige melodieën en dan escale ren tot bliksmesnelle roetsj- en vlechtpassages over het hele kla vier (bij de op tape klinkende Studie voor twee pianola's zijn zulke passages nóg wilder). Jazz en Spaans hoorde men ook in de 'gewone' instrumentale stukken en in Studies die voor instrumentale ensembles zijn be werkt door de Amerikc nist Yvar Mikashoff, d sterdam óók acte de gaf. Mikashoffs bewerk den je wel beseffen dat duktiepiano eigenlijk bi vre van Nanearrow hoo strument is een wezenli deel van zijn hele we Het stelt bovendien de tionele elementen van in een bijna zo apart da het altijd fascinerend) grijpbare spel met tijds de belangrijkste kant e: Tussen de eenling N en de 'gevestigde' Ce men één overeenkoms vinden. Ook Carter sp tijd, met instrumenten 'gebonden onafhank (maar wel grijpbaar) Het bleek bij de Euro; mière van zijn Vierd kwartet (gespeeld dooi gelse Arditi-kwartet da ge, Nanearrow en Ruth i uitvoerde). Van Carter: zou je willen dat ze va) ren is dan alleen in fe aties. Voor Nanearrow t mogelijkheden op het podium waarschijnlijk tot zijn, minder bel vroege stukken. Mikas strumentaties van de vragen té onalledaagse gen. PAUL Hl ALKMAAR - De theatergroep Hollandia is gisteren begonnen met de repetities van het voetbaltheater 'Beton'. Het stuk wordt de hele maand juli gespeeld van woensdag t/m zondag in het stadion van AZ'67 in Alk maar en duurt net als een wedstrijd tweemaal drie kwartier. Naast een groot publiek dat geniet van voetbalzijn er supporters voor wie de ver rukking van de overwinning pas volmaakt is als ze daarna kunnen vech ten en vernielen. Deze tegenstelling vormt voor theatergroep Hollandia het uitgangspunt van haar nieuwste muzikale produktie. Op de foto oefe nen de acteurs'het juichen'. (foto ANP». LONDEN (AP) - Een gewone Engelse bolhoed kost in de winkel op het ogenblik ongeveer 70 pond, maar het exemplaar dat donderdag by Sothe by's onder de hamer komt zal waarschijnlijk 1.500 pond of nog meer gaan opleveren. Het hoofddeksel was eigendom van de Belgische surrealist Rene Ma- gritte en het speelde een vooraanstaande rol in een aantal van zijn be kendste schilderijen. Het bekendst daarvan is ,De Grote Oorlog', het schilderij van een man, met bolhoed en appel voor zijn hoofd. De bolhoed komt donderdag onder de hamer met een verzameling an dere bezittingen en kunstwerken die nog in het huis van Magritte lagen toen zijn weduwe Georgette in februari vorig jaar overleed. Asya Chorley van Sotheby's zei dat Magritte zijn beroemde bolhoed vaak opzette wanneer hij voor fotografen poseerde, maar dat hij het hoofddeksel verder zelden of nooit droeg. „De man met de bolhoed ver scheen voor het eerst in zijn kunst in 1926 en deze hoed werd sinds 1950 geregeld gebruikt," zei zij. Volgens Suzi Gablik, een in Londen wonende Amerikaanse kunsthis torica die bevriend was met het echtpaar Magritte, schilderde Magritte in feite zelfportretten wanneer hij de man met de bolhoed afbeeldde. Magritte was 68 toen hij op 15 augustus 1967 overleed. Zijn nalaten schap bestond uit een collectie indrukwekkende beelden van de 20ste eeuw. Hij speelde met de realiteit, met het perspectief en met gebroken achtergronden. Bekend is ook zijn absurdistische pijp die bestaat uit de woorden: „Dit is geen pijp". De schilder zou het waarschijnlijk meer dan amusant hebben gevon den als hij wist dat zijn nalatenschap op de veiling anderhalf miljoen pond ging opbrengen. Muziektheaterproject in Groningen Toren eindelijk in gebruik Kunstenaars groeten Beuys UTRECHT (ANP) - Het gemeente museum Hedendaagse Kunst in Utrecht toont van 5 juli tot 24 au gustus de 199 werken die evenzo- vele kunstenaars hebben gemaakt onder de titel .Zonder de roos doen wij het niet'. Met deze werken had den zij op 12 mei vorig jaar de 65ste veij aardag willen vieren van de Westduitse kunstenaar Joseph Beuys. Deze overleed evenwel bij na vier maanden eerder, waarmee het project een groet is geworden aan Beuys. Deze kunstenaar wilde volgens zijn vrienden als geen an der de verbinding tussen kunst en leven verwerkelijken en wilde de kunstmatige scheiding tussen kunst en politiek opheffen. De titel van de tentoonstelling is een deel van de Beuys' program matische uitspraak .Zonder de roos doen wij het niet, dan kunnen wij helemaal niet meer denken'. Deze zin begeleidde zijn eerste honderddagenactie in het bureau van Beuys' Organisatie voor Rechtstreekse Democratie door Volksraadpleging op de Documen- ta in Kassei in 1972. Hij discus sieerde er over zijn denkbeelden voor veranderingen van onze maat schappij. Stille getuige hiervan was steeds een verse rode roos in een maatglas op zijn schrijftafel. Klaus Staeck nodigde beeldende kunstenaars en musici uit die Beuys als vriend, student, of pro- duktieve tegenstander hebben ge kend, om aan het veijaardagsge- schenk mee te werken. De 199 kun stenaars en kunstenaressen kwa men met werken die zijn op te vat ten als een boek van levenden voor levenden, een verderwerken aan het verruimde kunstbegrip. Gebeurtenis: première muziek theater-project Deining. Plaats: voormalige Niesternwerf te Gronin gen. Eindregie, zakelijke en artistie ke leiding: Ron Visser en Ron Glas beek. Regisseurs: Rob Arends eu Maarten Lebens. Vormgeving: Tom Veeger, Moniek Deichmann en Wim Key. Choreografie: Wanda Grendel. Costuums: Aafje Horst. Licht: Kiek Groendijk en Ron Runhart. Muziek: Provinciale Brassband Groningen onder leiding van Luuk Tuinstrra. Composities: Ron Glasbeek, Wout Bremer en John Schut. Technische coördinatie: Piet de Koning. Hoofd rolspelers: Harm-Jan Tuin (De Man) en René Ruiter (Het Jongetje). Pu bliek: 250 (uitverkocht). Bijzonder heid: ook nog op 1 t/m 4 en 7 t/m 11 juli. GRONINGEN - De grote wer- floodsen lijken voortijdig ont ploft. Maar dat is slechts het ef fect van de duizenden water druppels op het plexiglas van de rondvaartboot waarin het pu bliek wordt aangevoerd. Als de lokatie in zicht komt is de stem ming aan boord al omgeslagen van 'schoolreisje' in 'avontuur'. Een fluittoon markeert het be gin van de voorstelüng. Naast de Captain Morgan, cateringschip annex foyer, groeien twee vor meloze zee-anemonen uit tot lila olifanten die zich langzaam uit het water verheffen. Wachters van een wonderlijke wereld. Een rups van parapluies zet zich in beweging, over een wankel pon ton, langs de voormalige dwars- helling, in de richting van de gro te loods. De loods staat al negen jaar leeg en zo ken je haar ook, met kapotte ramen en deuren, ten prooi aan de elementen en de graffiti-kunstenaars uit de aan palende Oosterparkwijk. Met dekzeilen, reclameborden en iso latiemateriaal is het gebouw nu winddicht gemaakt. Door een spleet ontsnapt een zwak schijn sel en achter een deur lokt vreemde gedempte muziek. De regenschermen worden een voor een door het mysterieuze bouw werk opgeslokt en binnen ja, wat voor wereld zijn we hier binnen gestapt? Is dit de legendarische geheime werkplaats van profes sor Lupardi, waar het ontaarde genie ongestoord zijn snode plannen kan uitwerken? Met sle pende tred stappen arbeiders in rechte lijnen door de gigantische ruimte, onderdelen met zich meevoerend. Boven hen schom melt een twintig meter lang luchtschip zachtjes in de lucht stromen. Op de vloer wordt met dezelfde stroperige bewegingen een vliegend tuig geassem bleerd. Twee arbeiders takelen een motorblok van een ballustra- de omlaag. Verdwaald in een hoek zit een brassband die voor de live muziek zorgt. Dit is het vervallen domein van De Man die hier zijn ideeën, zijn fantasieën, zijn ambities vorm geeft. Hij is bezeten van zijn le venstaak, daar offert hij alles aan op. Alles en iedereen. Ook zijn zoon. Het Jongetje, dat als een veulen door de strenge fabriek dartelt en, als het niet voldoende aandacht krijgt, pesterig met een stok op de stalen onderdelen van de loods slaat. Dat is het drama tisch gegeven. De rol van De Vrouw, het ene moment een ver leidelijke Josephine Baker en in een volgende scène een zevental danseressen die als Venussen uit het nachtelijk water oprijzen, kwam minder duidelijk uit de verf. Maar Deining haalt zijn drama tische werking niet uit een fijn- gesponnen net van intriges of uit een spitsvondige confrontatie van psychologisch uitgediepte karakters. Deining imponeert vooral door de grootsheid van het decor, de technische vond sten, de verdraaiing van de werkelijkheid. Een bombarde ment van de zinnen in slow mo tion is het. De realiteit wordt zó kundig vertraagd dat een effect als de val van Het Jongetje uit de tien meter hoge nok als een mes door je hart flitst. Wat de makers met de sum miere middelen die tot hun be schikking stonden tot stand heb ben gebracht is bewonderens waardig. Eenvoud is hier met recht het kenmerk van het ware. Op een gegeven moment schui ven de deuren open achter de op twee heuvels en in een kuil zit tende muzikanten en wordt het speelveld in één klap tot de ein der uitgebreid. Paren in pastel tinten dansen de tango in de motregen. Die motregen heeft twee maanden lang de sfeer bepaald waarin het spektakel vorm kreeg. De meimaand was de koudste sinds 1840. Al dagen eer der was de lokatie veranderd in een moeras, waarin met behulp van een paar kuub houtspaan ders provisorische paden moes ten worden uitgezet. Drie dagen vóór de première op zaterdag had elk van de 125 medewerkers nog het idee: dit lukt nooit. Maar dat is normaal bij een dergelijke produktie. Deining is een spekta kel geworden waarin een op zich al fantastische lokatie verheven werd tot mystieke droomwereld. Een beeld van vooruitgang en verval. Het meest geslaagde voorbeeld van omgevingstheater in Groningen tot nu toe. EDDY DETERMEIJER HARDERWIJK (ANP) - In het ge meentelijk expositiecentrum De Catharinakapel in Harderwijk en in de er tegenover liggende open bare bibliotheek wordt van 4 juli tot 15 augustus de tentoonstelling ,Oog op de Deltawerken' gehou den. Er is werk te zien van 32 kun stenaars die in 1959-1970 in op dracht van de bewindslieden voor cultuur de aanleg van Deltawerken in beeld brachten, plus werk van drie beeldende kunstenaars die dat Comiiianderie uitgebreid NIJMEGEN (GPD) - Het Nijmeegs museum Commanderie van St. Jan zal fors worden uitgebreid. Behal ve een laagbouw met een grote zaal en een bouwdeel aan de Nonnen- straat krijgt de gemeentelijke kunsttempel aan de Franseplaats in Nijmegen een poortgebouw met lezingenzaal en een toren. Als het hele plan eind jaren negentig is uit gevoerd. zal het museum een drie keer zo groot volume hebben: 3700 vierkante meter tegen 1250 vier kante meter nu. De uitvoering van het hele bouwplan gaat de gemeen te 13 miljoen gulden kosten. Om dat Nijmegen dat bedrag niet heeft, zal er in twee fasen worden gewerkt. De eerste fase wordt tus sen 1991 en 1993 uitgevoerd. Deze eerste fase zal 6,2 miljoen gulden kosten. Daarvoor is inmid dels 600.000 gulden vrijgemaakt. In deze fase wordt er begonnen met het bouwdeel aan de Nonnenstraat en een bouwlaag die half, in de hel ling waarop het museum staat, wordt ingegraven. Daar is ook de grote zaal gepland. Die zal een net tohoogte hebben van vier bij viere- neenhalve meter. In de jaren na 1993 komen het poortgebouw aan de beurt en ten slotte de toren. In de plannen moet het poortgebouw de Korenmarkt en de Franseplaats, direct vóór het museum, van elkaar scheiden. Op die manier ontstaan er weer twee pleintjes, die elk duidelijk een ei gen karakter hebben. In de nok van de toren wordt een uitkijkruimte geschapen die uit zicht geeft op de daken van de Be nedenstad en de Waal. 'Oog op de Deltawerken' ook deden, maar er geen opdracht voor ontvingen. De tentoonstelling wordt vol gend jaar in het Zeeuws Museum in Middelburg gehouden. Volgens Roodenburg is de tentoonstelling de laatste steen die aan de Delta- De Toren, een project van Frans Malschaert. Gezelschap: Theater Sirkel. Voorstellingen op het Mu seumplein in Amsterdam tot einde AMSTERDAM - Het is nipper- tjeswerk geweest op het Mu seumplein in Amsterdam bij de bouw van de dertig meter hoge kubustoren van de Limburgse kunstenaar Frans Malschaert. Door de slechte weersomstan digheden duurde de bouw langer dan gepland en moest de premiè redatum van de theatervoorstel ling steeds weer worden uitge steld. Toen het afgelopen zaterdag vlak voor het einde van het Hol land Festival eindelijk zo ver was, bleek dat het bouwwerk nog niet helemaal af was. Wel voorstellingsklaar, maar ook maar net. De 'K' van kassa werd nog even bijgetipt toen de eerste bezoekers hun kaartjes kochten, en terwijl ze ronddrentelend on der een zachte regen omhoog ke ken bracht Malschaert nog snel een omhooggetakelde plank aan tegen de wand van een kubus op de tweede verdieping. Een half uur te laat mag de eer ste lading van vijfentwintig toe schouwers naar binnen, althans als Malschaert daar via een wal kie-talkie toestemming voor heeft gekregen. Ik zit erbij. We verdwijnen in een gat in het zand, en komen uit in een kubus waar een volboezemige Fellini dame ons met bezwerende kre ten in een hoek drijft. De eerste scène ontvouwt zich. Uit een houten kubus van één bij één meter met een vierkant gat in het midden komen schreeuwende geluiden. Twee vingertjes voeren op de rand van het gat een dansje op, en langzaam komt een eerste lichaam naar buiten gewrongen. Er volgen er meer. Op het laatst blijkt dat er een stuk of zes men sen in het blok zaten. We worden verder gelokt naar volgende kubussen en volgende scènes in een tocht die anderhalf uur zal duren. Als een brave kud de volgen we trap op trap af de werken dient te worden toege voegd. Ze biedt werk van kunste naars die klaarblijkelijk zijn verge ten, want geen van hen was onder de 25.000 genodigden toen de ko ningin vorig jaar de Oosterschelde- dam opende. Ook geen enkel boek maakt vol gens Roodenburg melding van de culturele opdracht. Mede daarom onderzocht hij de geschiedenis van de opdrachten en stelde er een boekje over samen. aanwijzingen van elkaar steeds aflossende gidsen die met kreten of een onverstaanbaar brabbel taaltje onze aandacht richten op wat voor ons is verzonnen. Langzamerhand, terwijl we nat worden van de door de planken sijpelende regen en zanderig van de hopen zand die her en der ver spreid ligen, wordt het hoofdthe ma van de voorstelling duidelijk. De mens in gevecht of in harmo nie met zijn omgeving, in dit ge val het bouwwerk. Nu eens zien we een frêle jongen in een veilig- heidsharnas door een kubus slin geren, opklauwend tegen de wanden, dan weer ligt er een halfnaakte figuur weerloos in een hoop zand. Kreungeluiden en harde kreten klinken uit luid sprekers. In één van de ruimten wordt met kleine blokken de to ren nagebouwd, in een andere wordt met een vinger in zand ge tekend. Soms ontstaan bijzonde re beelden. In een van de op de grond staande kubussen bijvoor beeld steekt een jongenshoofd uit het zand. Meisjes doen een soort rugbyscrum boven het hoofd, dat bedreigd wordt door hun voeten. Even later holt in een flits een rij naakte meisjes van de ene wand naar de andere. Het hoofd blijft ongedeerd. Als ik na afloop wat verkleumd de tent in duik om iets warms te drinken vraagt een van de mede werkers hoe ik het vond. Dat weet ik eigenlijk niet zo goed. Af en toe heel mooi, soms ook wat saai, in elk geval bijzonder. Het is in dit geval ook moeilijk om tot een afgewogen oordeel te komen omdat je weet met hoeveel te genslagen het projekttot stand is gekomen, met als extra handicap de beslissing van de Holland Festival directie om de toegezeg de subsidie van f. 50.000 wegens contractbreuk in te trekken. Te gen deze achtergrondinformatie overheert bewondering voor het doorzettingsvermogen van Mal schaert en zijn medewerkers. Een oordeel over de artistieke verdienste van het getoonde lijkt dans ineens minder relevant. TINEKE STRAATMAN Opnieuw recordbedrag voor werk Van Gogh LONDEN (GPD) - Opnieuw is er voor een Van Gogh diep in de beurs getast. De veiling van zijn vermaarde 'Pont de Trinquetaille' bij Christie's leverde 12.650.000 En gelse pond (ruim 40 miljoen gul den) op. Bijna het dubbele van wat tevoren verwacht werd en dus aan zienlijk meer dan de 'Rue Mosnier aux Paveurs' van Manet, die in de cember voor 7.700.000 pond ster ling werd verkocht. Het veilingsre cord is de 25 miljoen pond die in maart voor Van Gogh's 'Zonne bloemen' bij Christie's werd be taald. Net als toen is ook dit schilderij van de Nederlandse schilder door een anonieme bieder per telefoon aangekocht. Ofschoon er ook in de stampvolle veilingzaal van Chris tie's intensief geboden werd, was het tenslotte duidelijk dat de sterk ste bieders zich presenteerden via de 12 speciale lijnen, die het vei linghuis ook voor deze verkoop had laten aanleggen. Vincent van Gogh maakte zijn 'Brug' in 1888 in Arles. Tijdens een periode van koortsachtige activi teit toen hij maar liefst op vijf grote doeken schilderde, in de hoop dat die indruk zouden maken op zijn vriend en toeverlaat Gauguin. Het schilderij van de brug hing de laat ste jaren in het Metropolitan mu seum van New York. In bruikleen afgestaan uit de kunstverzameling van Sonja Kramarsky, die het nu heeft verkocht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17