Schokbeton boekt miljoenen-order 'Orgelmuziek wordt weer romantischer 'Complete drinkgelagen' Rijnsburgse organist Dirk Schoneveld (70) viert 50-jarig jubileum Koudekerk ongerust over TGV Koudekerker statenlid Leegstand flats Alphen voorbij Kort geding: woningen als café gebruikt Islamitische slagerij moet opnieuw sluiten DINSDAG 30 JUNI 1987 Will PAGINA 11 RIJNSBURG - "Het geeft me wel een gevoel van vrijheid nu ik niet meer elke zondag twee kerkdiensten hoef te begeleiden. Maar steeds als ik gewoon in de kerkbanken zit en ik het orgel hoor, heb ik het gevoel dat ik eigenlijk achter het klavier hoor te zitten". Dat zegt Rijnsburger Dirk Schoneveld (70), organist van de gereformeerde Maranatha-kerk. Hij begeleidt nog steeds kerkdiensten, maar doet het tegenwoordig wel wat rustiger aan. Dat mag ook wel na 50 jaar. Zaterdag 4 juli herdenkt Schone veld dat hij 50 jaar organist is. Hoe zijn 50-jarig jubileum precies zal worden gevierd is voor de Rijns- burger nog een geheim. Hij laat al les maar op zch afkomen. door Martin van Duijn Schoneveld mag het dan wat kal mer aan zijn gaan doen, hij is nog dagelijks achter het klavier te vin den en geeft nog steeds piano- en orgelles. En in plaats van twee kerkdiensten begeleidt hij er 's zondags nog maar een. Vijftig jaar lang iedere zondag twee kerkdiensten 'doen' heeft de jubilerende organist nooit als een last ervaren. "Het orgel trok mij ie dere zondag weer', vertelt hij. "Ik ben niet vaak weggeweest, maar als ik van vakantie terugkwam, was ik blij dat ik weer achter het orgel kon gaan zitten". De liefde voor het orgel heeft Dirk Schoneveld niet bij zijn ge boorte meegekregen. Op last van zijn ouders moest hij als 9-jarig jon getje les nemen om het instrument te leren bespelen. Muziek nam in het met dertien kinderen gezegen de gezin Schoneveld en prominen te plaats in. Dirk was in in het ge- zin de derde in de rij. Schilders 1573. Voor zover bekend heeft ze altijd uit schilders en muzikanten bestaan", zegt de Rijnsburger. Daarom werd de jonge Dirk Schoneveld niet alleen de liefde voor het orgel bijgebracht, maar ging hij na zijn schooltijd vanzelf sprekend als schilder in het bedrijf van zijn vader werken. In de crisis tijd legde hij noodgedwongen de kwast neer. "Er was niet voldoen de werk meer voor de drie zonen die mijn vader in zijn bedrijf had", zegt hij. Schoneveld verruilde het schildersvak daarom voor een be staan als kruidenier. Die omme zwaai is er ook de reden van dat Schoneveld nooit zijn opleiding tot kerkorganist heeft afgemaakt. "Toen mijn vrouw een kruide nierswinkel begon, besloot ik om daarin mee te doen. Dat betekende dat ik allerlei diploma's moest ha len. Ik gaf bovendien toen zelf ook al orgelles en zo bleef er geen tijd over om te studeren voor het diplo ma kerkorganist. Ik heb dus een keuze moeten maken. De winkel werd nummer één en het orgel kwam op de tweede plaats", zegt Schoneveld als hij terugblikt op de jaren dertig. Maar hij benadrukt wel dat het orgel in zijn hart altijd de voornaamste plaats is blijven in- Dirk Schoneveld: "Ik ben gek op het orgel in de Maranathakerk". "Onze familie i te gaan tot Hoewel Schoneveld zijn diploma niet op zak had, hinderde dat hem niet om in 1937 aangenomen te worden als organist van de gerefor meerde kerk in Katwijk aan den Rijn. Twee jaar na de oorlog ver kaste hij als organist naar Rijns- burg, waar hij elke zondag het or gel van de toenmalige Rapenburg- kerk mocht bespelen. In 1954 werd Schoneveld de vaste bespeler van het orgel van de in dat jaar gereed gekomen Maranatha-kerk. Sinds vorig jaar deelt hij die positie met Bram de Mooy. "Ik ben stapelgek op het orgel in de Maranathakerk. Het is in een ro mantische stijl gebouwd en dat spreekt mij aan, omdat ik zelf ook nogal een romantisch aard heb. Wat dat betreft ben ik een volge ling van Feike Asma en Piet van Egmond", vertelt Schoneveld. In de jaren zeventig heeft hij nog eens de eer gehad om tussen zijn twee grote voorbeelden een concert te mogen geven op het toenmalige or gel van de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. "Sinds 1950 worden er in Neder land weer echte orgels gebouwd. Het is alleen jammer dat de muziek veel te modern werd. Je ziet geluk kig nu dat we weer de romantische kant op gaan. Zelf speel ik het lief- (fotoWim Dijkman) ste Bach, omdat ik daar m'n hele leven op gestudeerd heb. Verder hebben Mendelssohn en Handel mijn voorkeur. Daarbij breng ik ook graag mijn eigen werk. Ik heb twintig bewerkingen van psalmen gemaakt. Psalm 21 vind ik zelf de mooiste van mijn eigen werk. Het slotkoraal speel ik dan op de ro mantische manier met vol orgel". Leerlingen Dirk Schoneveld heeft in het verleden verschillende keren con certen mogen verzorgen in het Duitse Siegen, de partnergemeen te van het bloemendorp. Toen Rijnsburg zijn 1000-jarig bestaan vierde, was Schoneveld voor de NCRV-radio te horen. Hij heeft verder ook veel koren mogen bege leiden, waaronder het Katwijkse Jubilate. Daarnaast zijn er ook altijd de leerlingen geweest die van hem on derricht in het piano- of orgelspel ontvingen. Gaf Schoneveld in het verleden iedere week les aan zeker dertig leerlingen, nu doet hij het wat rustiger aan. "Lesgeven doe ik voor mijn plezier. Je komt er de deur mee uit. Tegenwoordig is het bovendien veel leuker dan vroeger. Je hebt nu nieuwe lesmethoden, die de leerlingen van jong tot oud veel meer aanspreken. Het zijn niet alleen meer de bekende psalmen, die gespeeld moeten worden. Maar hoe dan ook, je moet er op rekenen dat het met orgelles de eerste twee jaar altijd tobben blijft", aldus Schoneveld. Hoewel Schoneveld al een paar jaar van zijn pensioen geniet, zegt hij soms het idee te hebben dat hij het nu drukker heeft dan vroeger. "Ik denk wel eens aan ophouden. Maar iedereen zegt dat ik moet blij ven doorgaan. En dat zal ik doen, totdat ik merk, of totdat anderen merken dat ik mijn kwaliteit niet meer kan handhaven". Er gaat geen dag voorbij zonder dat Scho neveld achter het orgel plaats neemt. "Mijn vrouw vraagt me wel eens of ik nu met haar of met het Maranatha-orgel ben getrouwd. Daar kan ik soms wel inkomen. Elke zaterdagavond zit ik om ze ven uur in de kerk. Dan speel ik waar ik zin in heb en er zijn altijd mensen die komen luisteren. Maar om half negen stop ik ermee. Dan ga ik naar mijn vrouw. En dat moe ten jullie ook doen, zeg ik dan al tijd tegen mijn publiek". Koudekerks bedrijf maakt liggers tweede Brienenoordbrug ZWIJNDRECHT/KOUDE- KERK AAN DEN RIJN - Met de produktie van 168 betonnen liggers voor de bouw van een tweede Brie nenoordbrug heeft Schok beton in Koudekerk één van de allergrootste op drachten binnengehaald in het bestaan van de betonfa- briek. Opdrachtgever Rijks waterstaat heeft het bedrijf meegedeeld op korte ter mijn de contracten af te sluiten. Met de order is een bedrag gemoeid van onge veer twaalf miljoen gulden. FVovincie te laks bij verwijderen racistische leuzen DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT - De provincie Zuid-Hol land zou meer geld beschikbaar moeten stellen voor het verwijde ren van racistische leuzen op pro vinciale objecten, zoals tunnels en dergelijke. Het D66-statenlid E.H. Schuijer stelt dat in schriftelijke vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. Hij heeft de vra gen ingediend nadat de gemeente Noordwijkerhout aan de provin ciale dienst verkeer en vervoer had Rijkswaterstaat vroeg Schokbeton in juni 1984 mee te werken aan het ontwerp voor een tweede Brie nenoordbrug. De files die zich da gelijks aan weerskanten van de brug vormen, hebben van deze Maasoeververbinding een berucht knelpunt gemaakt in de rijksweg A 16 (Rotterdam-Breda). Om daar een einde aan te maken, is besloten aan de westkant van de Brie nenoordbrug een identieke stalen boogbrug te bouwen. Het is de be doeling dat die in de loop van 1990 in gebruik wordt genomen. Over de planning van de werkzaamhe den zijn echter nog onderhandelin gen gaande. Pas als die zijn afge rond, worden de contracten gete kend. Aan weerszijden van het bewe gend gedeelte van de brug komen de zogeheten aanbruggen, bestaan de uit negen overspanningen van ruim vijftig meter breedte. Daarin komen de in Koudekerk te fabrice ren 168 betonnen balken met een lengte van 52 meter, een hoogte van 2.70 meter en een gewicht van 110 ton. "In geld is het niet onze aller grootste opdracht, wel één van de grootste", aldus directeur verkoop M. Peters vanuit het in Zwijn- drecht gevestigde hoofdkantoor van Schokbeton. "Maar we hebben nooit eerder liggers van die lengte en dat gewicht gemaakt. Tech nisch worden dus wel grenzen ver legd. Voor het algemeen functione ren van het hele bedrijf is dit ver der een héél belangrijke op dracht", aldus Peters. Die biedt volgens zijn berekenin gen vijfduizend mandagen werk. Eind dit jaar wordt met de produk tie van de liggers begonnen. In maart 1989 verlaat de laatste de fa briek, waar voor dit doel de hijsin stallatie en de voorzieningen voor intern transport moeten worden uitgebreid. Schokbeton fabriceert alleen de liggers. De peilers worden gele verd door AMCO, een combinatie van aannemers, met Van Hattum en Blankevoort en met Ballast-Ne- dam. SoobtQli heil sm ALPHEN AAN DEN RIJN - De schoonmaakactie bij Boot Oliehandel en Van Staveren Marion Gas aan de Alphense Energieweg is in volle gang. Volgens direc teur H. Boot duurt het minstens een halfjaar voordat zijn bedrijf weer in oude staat is hersteld. Het oprui men van de puinhoop, die is achtergebleven na de aan slag van vorige week. vrijdag, vergt zo veel tijd dat aan de uiterlijke presentatie van het bedrijf blijkens de foto nog geen aandacht kon worden besteed. Onbe kenden veranderden de naam Boot in Botha, de naam van de president van Zuid-Afrika, en legden aldus nog eens uit, waar het bij de actie om te doen was. Twee garages van het bedrijf brandden geheel uit na de brandstichting door de RARA (Revolutionaire Anti Racisme Actie). De RARA stelt het Alphense be drijf mede verantwoordelijk voor het instandhouden van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. (foto Nanno Bloupot) KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk maakt zich ongerust over de komst van de TGV, een su persnelle trein die in de toekomst grote Europese steden met elkaar gaat verbinden. Het tracé van de Train Grande Vitesse loopt zoals het er nu naar uitziet dwars door het Groene Hart van Holland en deels ook over Koudekerks grond gebied. Zijn omliggende gemeenten door de Vereniging van Natuur en Milieu inmiddels ingeseind over het tracé en is hen gevraagd uit landschapsbeschermend oogpunt daartegen bezwaar te maken, Kou dekerk heeft officieel nog niets over de TGV vernomen. Naar aan leiding van publikaties in de pers wordt op initiatief van PvdA- raadslid J. Wondergem alvast toch een brief naar het ministerie van verkeer en waterstaat geschreven, waarin Koudekerk zijn ongerust heid uitspreekt over de gang van zaken. Minister N. Smit-Kroes on derhandelt naar verluidt in sep tember verder over de TGV. Koudekerk is niet tegen de su persnelle trein op zich, maar verzet zich wel tegen doorsnijding van het Groene Hart. Het tracé dient zoveel mogelijk over reeds be staande rails te leiden. Het ministe rie wordt gevraagd Koudekerk in elk geval zo adequaat mogelijk te informeren over de ontwikkelin gen. Met zielig verhaal over zeehondjes geld verdiend LISSE - De politie van Lisse heeft gisteren zes mensen aan gehouden die ervan worden verdacht onder valse voor wendselen en zonder vergun ning de afgelopen dagen in Lis- se ansichtkaarten te hebben verkocht. De politie heeft ruim 300 setjes ansichtkaarten in be slag genomen. De vijf jongens en een meisje, allen ongeveer 20 jaar oud, pro beerden de kaarten aan de man te brengen door een zielig ver haal over het doodknuppelen van zeehonden op te hangen. De opbrengst van de kaarten zou bestemd zijn voor acties ter bescherming van de zeehon den. Verschillende inwoners van Lisse vertrouwden de zaak niet en hebben de poltie ingeseind. Koe likt auto schoon NIEUWVEEN - De auto van een Alphenaar, die geparkeerd stond in een weiland aan de Hogedijk in Nieuwveen, is gisteravond schoon gelikt door een koe. Het beest had kennelijk een nogal stevige tong, want door de schoonmaakpartij raakte de lak van de auto bescha digd. De automobilist waarschuw de de politie. Hij zal de boer voor het misdragen van de koe aanspra kelijk stellen. KERK AAN DEN RIJN - M. Ten- sen neemt 14 september vervroegd afscheid van de gemeenteraad van Koudekerk. Drie dagen later wordt de PvdA'er namelijk benoemd als lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor het provinciaal bestuur stond Ten sen als tweede reserve op de lijst van de socialisten. Door de benoeming van I. Dales als bur gemeester van Nijmegen en door de verkiezing van J. Borgman als lid van de Eerste Kamer verkreeg Tensen afgelopen week het lid maatschap van provinciale staten. In de jaren 1982-1986 was Tensen wethouder in Koudekerk. gevraagd leuzen, tekens of andere uitingen met een discriminatoir of racistisch karakter te verwijderen. B en W van Noordwijkerhout schreven in januari een brief aan de provinciale dienst. Noordwij kerhout probeert zelf direct racisti sche leuzen op muren te verwijde ren. Ook op gebouwen, bruggen en dergelijke van de provincie wor den leuzen gekalkt. Provinciale ambtenaren heten echter weten dat er geen geld is om leuzen direct te verwijderen. Volgens een hoge ambtenaar van de provincie zou de politie moeten worden ingescha keld, die een onderzoek moet uit voeren naar mogelijke preventieve maatregelen. Dit antwoord is het D66-statenlid Schuijer in het verkeerde keelgat geschoten. De verwijzing naar de politie is een poging om zich er ge makkelijk vanaf te maken, aldus Schuijer, die wil weten of het be kladden van provinciale eigen dommen met racistische leuzen vaak voorkomt. Hij vraagt verder of Gedeputeerde Staten het ant woord aan Noordwijkerhout wil len heroverwegen. En hoeveel het aanbod van Noordwijkerhout - de gemeente maakt schoon en brengt de kosten in rekening bij de pro vincie - Zuid-Holland kost. ALPHEN AAN DEN RIJN - De leegstand in Alphense huur- flatwoningen is opgeheven. Dit meldt de Woningbouwvereni ging Alphen (WVA) in haar blad Huispraat. Maart 1986 stonden nog 170 flatwoningen leeg. Volgens de WVA is het te rugdringen van de leegstand toe te schrijven aan de verande ringen op de woningmarkt en aan de acties die zijn gevoerd. De leegstand had als gevolg dat de woningbouwvereniging an derhalf miljoen gulden per jaar aan huur misliep. De leegstand begon in 1983. Stonden medio dat jaar 22 wo ningen leeg, een jaar later wa ren het er al 125. Die stijging zette door tot vorig jaar 170 flat woningen onbewoond waren. Volgens de woningbouwver eniging was dit het gevolg van stijgende stookkosten, vanda- lisme en een ruimere woning markt waardoor veel mensen kozen voor een eengezinswo ning. Er werden diverse acties op touw gezet om de flats weer vol te krijgen. Op NS-stlations en reclamezuilen in het hele land werden posters geplakt met de slogan 'Wij kozen voor ruimte'. Daarnaast konden belangstel lenden een modelwoning bekij ken. Verder hield het actieplan in dat de woonlasten moesten worden verminderd. Dit bete kende dat de huren moesten worden bevroren. Met toestem ming van het ministerie van volkshuisvesting is de huur prijs van enkele grote flatcom plexen een aantal jaren niet verhoogd. Ook werden energiebespa rende maatregelen genomen zoals isolatie, dubbel glas en warmtekostenverdeelmeters Om de woonomgeving te ver beteren, werd het zogeheten sleutelplan uitgevoerd. Alle centrale hallen van de gebou wen werden afgesloten en al leen bewoners van de flat kre gen een sleutel. Daarnaast wer den huismeesters aangesteld. Hierdoor nam het vandalisme aanzienlijk af, zo is in Huis- praat te lezen. DEN HAAG/LEIDEN - Twee huurders van woningen in de Ma- rijkestraat moeten van de woning bouwvereniging De Eendracht zo snel mogelijk hun woonruimten verlaten. De twee Leidenaars ge bruiken hun woningen als een soort verkapt café, stelde mr. J.F. Langelaar namens de woning bouwvereniging De Eendracht gis termiddag tijdens een kort geding bij de Haagse rechtbank: "Er wor den complete drinkgelagen aange richt. Het is een in- en uitlopen van ALPHEN AAN DEN RIJN - Een islamitische slagerij in Alphen heeft van een concurrent, de Leidse slagerij De Wit, een schadevergoeding van vijftienduizend gulden'geëist. Het Leidse bedrijf heeft een door de rechter onrechtmatig verklaarde islamitische vestiging gehad aan de Aarkade in Alphen. Na waarschuwingen van de Economische Controledienst (ECD) bleef de vestiging gisteren gesloten. Het is voor de tweede maal dat de winkel moet sluiten. In april gebeurde dat ook al en wel op bevel van de rechter. De ECD heeft vo rige week de Leidse grossier in vlees, die aan de Marokkaanse bedrijfsleider zijn papieren ter beschikking had gesteld door de zaak op diens naam over te schrijven, twee processen- verbaal aangezegd. Eén van de beschuldigingen betreft de on rechtmatige inschrijving van de winkel bij de Kamer van Koophandel. De fraude kwam aan het licht bij een intensief onderzoek, waaruit bleek dat De Wit nimmer in de winkel aanwe zig was en niet de wettelijk verplichte dage lijkse leiding had. Het belang van de Leide- naar in de Alphense vestiging beperkte zich tot de leverantie van vlees. De schijnconstruc- De samenwerking maakte het mogelijk vlees te verkopen tegen prijzen die veel lager waren dan die van de reeds vier jaar in de Al phense Sint Jorisstraat gevestigde islamiti sche slager S. Yamani. De actie van de ECD is ingesteld op verzoek van Yamani's advocaat mr. M. Meijer na de heropening van het bedrijf aan de Aarkade op 21 mei. De schadevergoe ding betreft de geschatte omzetderving van Yamani. alcoholisten en als ze klaar zijn met drinken dan beginnen de proble men voor de omwonenden". Volgens Langelaar wordt er ge vloekt en op muren gebeukt, staat muziek langdurig hard aan en zijn de ruiten van de twee benedenwo ningen door de huurders of hun gasten ingeslagen. De advocaat zei dat tien omwonenden alleen van wege de overlast waren verhuisd en daardoor leed zijn cliënt, De Eendracht, schade. Het optreden van de politie had niet geholpen. Langelaar toonde een overzicht van dertig bezoeken van de Leidse politie, een greep uit het najaar van 1986 en dit voorjaar. Mr. M. Perfors, die optrad na mens de twee huurders, erkende dat er in het verleden problemen waren geweest, maar sinds twee maanden is dat voorbij. De wijk agent, die als getuige werd ge hoord tijdens het kort geding, ver klaarde dat er zich sinds mei geen incidenten meer hadden voorge daan. Perfors meende dat ontrui ming op basis van de klachten daardoor niet terecht was. Het belangrijkste argument dat Perfors aanvoerde tegen de ontrui- mingseis was het feit dat de klach ten al twee jaar bekend zijn en de woningbouwvereniging tijdenlang niets heeft gedaan. Een eis in kort geding kan alleen worden toege wezen als er een spoedeisend be lang is en dat is er klaarblijkelijk niet. "Waarom heeft de woning bouwvereniging als het allemaal is zoals ze zegt niet eerder maatrege len genomen?" vroeg Perfors zich af. In de afgelopen twee jaar had den de huurovereenkomsten al lang via een gewone procedure bij de kantonrechter kunnen worden verbroken. Op dit moment is de huur nog steeds niet opgezegd, hetgeen zelfs mr. Portheine bevreemdde: "Wilt u zeggen dat u nog niet eens de eer ste stap in die procedure heeft ge zet?" Mr. Langelaar erkende dat, maar zei dat niet voor die procedu re was gekozen vanwege de lange duur ervan. Voordat de kanton rechter uitspraak doet, is zo een maand of twaalf verstreken. Lan gelaar vertelde verder dat de wo ningbouwvereniging zo lang had gewacht met maatregelen om de huurders kans te geven hun leven te verbeteren: "Nu is de situatie echter onhoudbaar geworden". Rechtbankpresident mr. Por theine doet volgende week dins dag uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11