t 4 Koudenhoorn: laatste puntjes op de T gezet Kinderopvang: gemeente wil handreikingen doen Zoeterwoude loopt uit voor 'ronde Van de wal in de sloot Bejaarde van tasje beroofd Liften blijven steken in Leiderdorp en Oegstgeest U KUNT HET LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND MAANDAG 29 JUNI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Wellicht geld en gebouwen beschikbaar gesteld in Voorschoten VOORSCHOTEN - Geruime tijd nadat de collegepartijen CDA en PvdA/PPR in nota's pleitten voor halve-dagopvang en een volledige kinderop vang, komen B en W met een wat voorzichtiger variant. Een voorkeur voor een bepaald ty pe opvang wordt niet uitge sproken, wel lijken de bestuur ders bereid startsubsidies en gemeentegaranties te verlenen en denken ze aan het beschik baar stellen van 'bestaande ge bouwen die in gemeentelijk beheer zijn'. Volgens de nota zijn de ouders in eerste instantie verantwoordelijk voor de kinderopvang. Daarnaast kan een taak zijn weggelegd voor werkgevers en werknemers en 'kan van een overheid verwacht worden dat zij inspeelt op bepaal de maatschappelijke voorzienin gen'. Concreet zou dit betekenen dat de gemeente 'in de accommodatie- ve sfeer handreikingen doet. Hier bij moet worden gedacht aan het beschikbaar stellen, tegen een ac ceptabele huurprijs, van bestaande accommodaties die bij de gemeen te in beheer zijn'. In principe moeten de gebrui kers de kosten opbrengen, hooguit willen B en W 'het vraagstuk van de minder draagkrachten nader bezien'. Om bepaalde voorzienin gen te stimuleren, kunnen 'zono dig startsubsidies worden ver leend'. Na driejaar moeten die dan worden afgebouwd. Voor het doen van investeringen kan de gemeen te garanties afgeven. Kwaliteitsei sen willen B en W niet stellen en met tarieven willen de bestuurders zich niet bemoeien. De opvang voorzieningen moeten wel aan be paalde hygiënische voorwaarden voldoen. Activiteiten Op dit moment zijn in Voorscho ten verschillende instellingen ac tief op het gebied van de kinderop vang. Kinderen tussen de 2,5 en 4 jaar kunnen tweemaal per week drie uur naar de zes kinderspeelza len van de Stichting Kinderspeel zalen of de antroposofische Rudolf Steinerspeelzaal. Voor kinderen van 0 tot 4 jaar is er het niet-gesub- sidieerde kinderopvanghuis Bibe- lebon aan de Leidseweg-noord. Daarnaast bemiddelt de Stichting Kringgang tussen gastouders en vraagouders, organiseert de UW opvang aan huis en zorgt de English Speaking Playgroup 'voor een milieu1' voor engelssprekende peuters van 2,5 tot 4 jaar, waarin hen onder leiding en door spel. ontwikkelingen worden geboden'. De Stichting Kringgang wil een kleine 50.000 gulden hebben om de zaken professioneler te kunnen aanpakken, met een coördinator en een kantoortje. De Stichting Kinderspeelzalen wenst een van de zalen, de Kleuterhof aan de Van der Waalslaan, om te zetten in een halve-dagopvang. Kinderen van 6 weken tot 4 jaar kunnen hier dage lijks van acht uur tot een uur spe len, eten en slapen onder deskun dige leding. CDA en PvdA-PPR steunden de ze plannen, die de gemeente enke lejaren lang 15.000 gulden zou kos ten. De partijen hadden echter ook aanvullende wensen. De christen democraten willen een centrale be- middelings- en informatiepost en vinden dat de verschillende instel lingen goed moeten samenwerken. De PvdA/PPR wil de Kringgang een beetje tegemoet komen er pleit voor een kinderdagverblijf voor 60 kinderen. Zo'n verblijf moeten doordeweeks tien uur per dag open zijn en biedt werk aan zes full-time krachten. Dit project kost de gemeente ongeveer 100.000 gul den. Uit enquête bhjkt dat recreatie-eiland aanslaat WARMOND - Met als richtlijn de uitslag van de Koudenhoorn-enquète, zal de gemeente Warmond de komende tijd de laatste puntjes op de 'i' zetten van het recreatie-eiland. De aanvullende voorzienin gen kosten zo'n 100.000 gulden. Er is voor dit doel zo'n 120.000 gulden be schikbaar, het bedrag dat de gemeente had gereser veerd en afkomstig is uit de opbrengsten van de zandwinning uit 't Joppe. Vorig jaar kwam het eiland in grote lijnen gereed en konden Warmonders en buitenlui er het eerste watersportseizoen bele ven. De gemeente liet na afloop daarvan enquête-formulieren de deur uitgaan waarin werd ge vraagd om de eerste ervaringen en om suggesties voor aanvullen de voorzieningen en aanpassin gen. Er kwamen 25 ingevulde formulieren terug. Ook de rijks1 politie, de pachter van het be- heersgebouw en de toezichthou dend ambtenaar werden gepolst. Al die reacties bij eikaar zouden "een positief tot zeer positief' oordeel over Koudenhoorn heb ben opgeleverd. "Koudenhoorn lééft", is de gangbare kreet ge worden, sinds PW-raadslid Scha- vemaker dit in het openbaar heeft uitgeroepen. Enkele van de voorzieningen waarom de Warmonders hebben gevraagd, zijn reeds getroffen. B en W wilden die klaar hebben voor de aanvang van het inmid dels begonnen "tweede seizoen". Een greep uit de wensen van uit de burgerij die in vervulling gaan of dat al zijn gegaan: twee picknicktafels bij de kiosk en nog eens twee van die tafels in het hooiland, nieuw grof wit zand op het strandje aan 't Jop pe, enkele wateraftappunten, een speeltoestel (een toren met aangebouwde schommel), boeien, en een steiger van 45 me ter lang en één meter breed voor kleine bootjes naast het surf- strand. Warm water Sommigen van de 25 respon denten, die goed waren voor in totaal 90 tips, zijn tot in de details ingegaan op de gebreken van Koudenhoorn. Daardoor zullen er nu voor 380 gulden wandbeu- gels in de toiletten van het be- heersgebouw worden aange bracht. De toiletpotten zelf zou den kunnen worden verhoogd. Dit alles met het oog op invali den. Ook wordt het arsenaal fietsbalken uitgebreid en zullen de douches van een warmwater boiler worden voorzien. Hét laatste punt heeft in het college van B en W tot de nodige meningsverschillen geleid. De enige man van het dagelijks be stuur, wethouder van Schagen (CDA), vindt zo'n warmwaterboi ler "niet nodig", net zo min als wateraftappunten. Bij het CDA vreest men voor misbruik van de wateraftappunten, bij voorbeeld door lieden die met dat water hun boot menen te kunnen schoonmaken. Liever hadden de christen-democraten een kraan bij het beheersgebouw gezien. De twee vrouwen in het colle ge, burgemeester Hendrickx- Vlaar en wethouder mevrouw Dalhuisen hebben eerder al ken baar gemaakt zich levendig te kunnen voorstellen voor welke problemen moeders, maar ook vaders, kunnen komen te staan als zij hun op het eiland vies ge worden kinderen willen afspoe len en er slechts koud water be schikbaar is. Voor het warme wa ter zal vermoedelijk wel moeten worden betaald. Volgens CDA- raadslid mevrouw van Schie kan de plaatsing van de muntauto- maat alleen maar problemen op leveren. Die muntautomaat zal in het beheersgebouw worden op gehangen. Op het moment dat de munt wordt ingeworpen "gaan de douches meteen" terwijl de doucher zelf er dan nog niet on der staat. Hoewel Warmond flink in zijn sas is met het trotse bezit, lijkt één veel voorkomende klacht moeilijk te verhelpen: de honden op Koudenhoorn. De viervoeters mogen in herfst en winter alleen aangelijnd het eiland op en in de rest van het jaar in geen geval. Desalniettemin lopen er nogal eens honden los rond. Hetgeen al heeft geleid tot de dood van een lammetje van de kinderboerde rij. Vooral de WD brengt deze problematiek in verband met het toezicht op het eiland in het alge meen. De liberalen zouden dat toezicht graag uitgebreid zien en willen daar eventueel extra geld voor vrijmaken. Het CDA had al bepleit de toe zichthoudend ambtenaar van "verbaliserende bevoegdheden" te voorzien opdat overtreders van de Koudenhoorn-spelregels direct op de bon kunnen worden geslingerd. De politie, zowel die ter land als die van het water, is gezien haar mankracht niet bij machte zich elke dag langdurig op het eiland te laten vertegen woordigen. De ambtenaar in kwestie echter is niet bereid de cursus te volgen die hij moet vol brengen om bevoegd te kunnen verbaliseren. Ben W willen hem er niet toe dwingen en zijn bo vendien dik tevreden over de wijze waarop het. toezicht gestal te krijgt. Burgemeester Hendrickx- Vlaar wijst er bij herhaling op dat niet moet worden onderschat hoe groot de kracht is, die uitgaat van de sociale controle die de Warmondse Koudenhoorngan- gers zelf al uitoefenen. Volgens B en W is uitbreiding van het toe zicht niet noodzakelijk. De ge meenteraad is hierover nog niet uitgediscussieerd. Hier en daar wordt gedacht aan de aanstelling en inschakeling van een milieu ambtenaar, maar gemeentesecre taris C. Zoetemelk vreest dat de kosten die daarmee gepaard gaan, de baten te boven zullen gaan. Het strandje aan 't Joppe, dat v o wit zand zal worden voorzien. (foto Wim Dijkman) Amusement en sport gaan hand in hand ZOETERWOUDE - De Ronde van Zoeterwoude is gisteren, tradi tiegetrouw, een groot publiek suc ces gebleken. Dat succes gold zo wel het wedstrijdgebeuren als de prominentenrace en de burgerron de. De burgerronde is als vanouds een echt dorpsgebeuren. Alleen Zoeterwoudenaren en Stompwij- kers zonder K.N.W.U..-licentie mo gen eraan meedoen. Al direct zet ten de deelnemers een hoog tempo in. Uitlooppogingen werden stee vast tenietgedaan en de vraag rees wie dit tempo de volle veertig ron den kon volhouden. Favorieten als Richard Bennis en Adrie van Die- men vielen uit door respectievelijk materiaalpech en een klapband. Eén renner kon door de snelheid de bocht van de Schenkelweg naar de Zuidbuurtseweg niet goed ne men en reed de vaart in. Hij ont ving als troost een fruitmand. Boze man slaat autoruit in OEGSTGEEST - Een 25-jarige Katwijker heeft vrijdag op de krui sing Rijnzichtweg/Floresstraat in Oegstgeest de ruit van een auto in geslagen. Hij zou zich volgens de politie hebben geërgerd aan het ge drag van een echtpaar dat zich in de wagen bevond. Aangezien het kenteken van de auto van de Kat wijker was genoteerd, kon de poli tie later tot aanhouding overgaan. LEIDERDORP - Een slapjes ge worden automobilist raakte gister middag letterlijk van de wal in sloot toen hij in de berm van de Leiderdorpse Zijldijk een luchtje wilde happen. Kort nadat hij zijn wagen had verlaten sloeg hij voor over en moesten passanten hem uit de Zijl redden. De 45-jarige man is ter observatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Intussen was de strijd nog steeds open. Zeven ronden voor het einde sprintte Herman de Jong echter weg. De achterblijvers zaten elkaar aan te kijken: wie zou hem volgen? De Jong was, door de besluiteloos heid van de groep én de toejuichin gen van het publiek, al te ver weg gereden. Hij ging uiteindelijk als glorieus winnaar onbedreigd over de eindstreep. Fred van der Meer won de sprint van het peloton, ge volgd door Cock van der Hulst. De leidersprijs (voor degene die de meeste keren als eerste over de eindstreep komt) werd gewonnen door Ben Versteegen. Hij won deze prijs voor de vierde keer. De pech- prijs ging naar Adrie van Diemen, die door zijn klapband een flinke tuimeling had gemaakt. Prominentenrace Amusement en sport gingen gis teren hand tijdens de prominen tenrace, geplaatst tussen de 45 ki lometer-race van de veteranen/lief hebbers en de wedstrijd van de amateurs over zestig kilometer. Opvallende 'prominent'; een missiepater, compleet met baard en bruine pij. Daaronder bleek schuil te gaan P. Paardekooper, veilingmeester van de missievei ling. Prins Wil I en Prinses Marga- retha kwamen in met hermelijn omzoomde gewaden op een tan dem aan. Ook de raadsleden van Progressief Zoeterwoude, Wil Ooij- endijk en Annemarie Kolff-Haan- tjes hadden zo'n tweezitter uitge kozen terwijl VVD-fractievoorzit- ter Mulder wethouder Graniewski achterop de tandem had. Ex-war me bakker Van der Meer kwam in volledig bakkerskostuum aan de start en Cor Janmaat, voorzitter van de ijsclub, had zijn schaatsen en bezem meegenomen. De 29 deelnemers werden weggeschoten door ereburger Kees van Leeuwen, die uitriep deze taak een "pracht zaak" te vinden. Direct na dat startschot ontwik kelden de carnavalsprins en -prin ses zo'n hoog tempo dat vele deel nemers wat nerveus werden. De prins en prinses hadden na de eer ste ronde een grote voorsprong, maar toen bleek hun heid': ze draaiden hun vervoermid del om en wilden de volgende ron de in tegengestelde richting afleg gen. Eenmaal op het rechte spoor gezet was er weinig meer van hun voorsprong over. In de tussentijd was Jan van der Geest van 'Don Bosco' wel gestart, maar nog geen meter opgeschoten. Hij was zonder fiets naar de wedstrijd gekomen, maar 'behulpzame' burgers zorg den snel dat hij op een home-trai ner kon meefietsen. Peter van der Velde, de bekende short-tracker, had dit alles eens aangezien en hij toonde toen ook op de fiets aardig mee te kunnen. Hij passeerde het veld met als kop lopers CDA-fractievoorzitter Hoge- nelst, tandarts Kowalski en rector Pley van het Bonaventura en kwam uiteindelijk als eerste over de streep. Van der Velde werd ge volgd door C. van der Hulst, voor zitter van rennersvereniging 'Swift Casba' en door J.L. de Vries, voor zitter van 'Swifttoer'. Tevreden Na afloop van het wielergebeu- ren toonde het wielercomité zich bij monde van G. van der Hoeven zeer tevreden over deze dag. Men had de indruk dat er veel meer toe schouwers waren dan in voorgaan de jaren. Als vanouds werden ook weer heel wat 'oud-Zoeterwoude- naren' gesignaleerd. Café Land zicht diende voor heel wat Zoeter woudenaren als pleisterplaats. On gelukken deden zich, dankzij het gedisciplineerde gedrag van de toeschouwers, niet voor. Zie voor het wedstrijdgebeuren de sportpagina's. FIETSER GEWOND - Een 13-jari- ge jongen uit Roelofarendsveen is gisteravond bij het oversteken van de kruising van de Van Alkemade- laan en de Sotaweg in die plaats aangereden door een auto. De jon gen werd met verwondingen aan het hoofd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden OEGSTGEEST - Een 84-jarige vrouw uit Oegstgeest is afgelopen vrijdag middag in haar woonplaats door een nog onbekende man beroofd van haar tasje met daarin ruim 300 gulden. De vrouw had juist geld gehaald bij een plaatselijke bank. Volgens de politie griste de ongeveer 20- tot 25-jarige man al rijdende op zijn fiets het tasje uit de handen van de hoogbejaarde vrouw. De politie zoekt nog naar getuigen. LEIDERDORP - Negen mensen hebben gisteravond een half uur vastge zeten in een lift aan de Leiderdorpse Merelstraat. De mensen, onder wie twee kleine kinderen, drukten kort na het ontstaan van de technische storing de alarmknop in. Via enkele tussenpersonen kwam het alarm om kwart voor twaalf bij de brandweer binnen. Die was om twaalf uur boven in de flat en liet met de hand de lift een verdieping zakken. De negen kwamen met de schrik vrij. Ook in een flat aan de Oegstgeester Van der Halslaan zaten dit weekein de twee maal enkele mensen vast. Zij waren echter al bevrijd voordat politie of brandweer konden arriveren. Sport in de regio gemist? KNIP UIT - STUUR OP Postzegel rtict nodtg. j Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 per maand 23.25 (alléén mogeli|k met automatische betaling) rj per jaar 262.40 D per kwartaal 68,95uw yppfkeur aankruisei f~Pe eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis m de bus' De prominenten van Zoeterwoude tijdens de 'ronde' op het Watertje.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9