'Ik wijk niet voor terreur' Vreedzaam protest tegen kernwapens op vliegbasis Flatbewoners Alphen zelf met dweilen aan de slag Alphense oliehandelaar wijzigt beleid na aanslag RARA niet Aanrijding 5Insecten en slakken niet alleen maar vies Luizen Oogst Vakantie Slechte weer levert veiling recordomzet PAGINA 8 W III MAANDAG 29 JUNI 1987 Agenda 'Karakteristiek beeld Woubrugge wordt bedreigd' WOUBRUGGE - De Kulturele Raad in Woubrugge trekt bij de ge meente aan de bel over de her en der in deze plaats verdwijnende karakteristieke panden. De raad uit zijn bezorgdheid in een brief aan de gemeenteraad, naar aanlei ding van de sloop van onder meer het pand Comriekade 23. dat aan de Woudwetering ligt. In reactie op het schrijven van de Kulturele Raad wil de gemeente komen tot een inventarisatie van de historische panden in de kernen Woubrugge en Hoogmade. Het plan is daartoe een werkgroep sa men te stellen met leden van raads commissies en een vertegenwoor diger van de Kulturele Raad. In overleg met een deskundige wordt de lijst van 'beeldbepalende ele menten' geschoond. Mogelijk wordt ter behoud van de oude pandjes zelfs de gemeentelijke subsidieregeling uitgebreid. Tweehonderd betogers in Valkenburg wapens. Orions zijn vooral bedoeld voor de bestrijding van onderzee boten. "Ook een kernoorlog op zee heeft dodelijke gevolgen. En neem van mij aan, er zal geen kabeljauw in leven blijven", zei Hans Jansen van het BIVAK-comité, inspelend op de actualiteit. De bijeenkomst werd voorafge gaan door een demonstratieve fietstocht vanuit Leiden. Om 12.00 uur vertrok het van vele spandoe ken voorziene gezelschap vanaf ca fé Huis de Bijlen. Op het Castel- lumplein in Valkenburg verzamel den de deelnemers aan de fiets tocht en een aantal met een boot naar Valkenburg afgereisde actie voerders zich, om gezamenlijk op te trekken naar de vliegbasis. Aan het eind van de bijeenkomst, die ruim een uur in beslag nam, werd een aantal ballonnen opgelaten. Ongeveer 200 demonstranten verzamelden zich zaterdag bij de hoofdingang van het marinevliegkamp Val kenburg voor een vreedzame protestbijeenkomst. «foto Dick Hogcwoning» VALKENBURG - De demonstra tie bij de hoofdingang van het ma rinevliegkamp Valkenburg heeft zaterdag een vreedzaam verloop gehad. De betoging trok ongeveer 200 deelnemers. Tijdens de bijeen komst voerde een aantal sprekers het woord en was er onder meer een optreden van de zanggroep Jan en Alleman. De demonstratie stond in het te ken van de landelijke anti-kernba- sesdag, georganiseerd door het Breed Initiatief voor Verdergaande Acties tegen Kruisraketten (BI VAK). In het kader van deze actie werd zaterdag op diverse plaatsen in het land gedemonstreerd tegen het gebruik van kernwapens. In Valkenburg spitste het protest zich toe op de Orions die op Val kenburg zijn gestationeerd en kun nen worden uitgerust met atoom Maandag Stadhuis - Gemeenteraadsvergadering, 20.00 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, gemeen teraadsvergadering. 20.00 uur. Oegstgeest Witte Huis - Vrij bridgen voor niet-ro- kers, 19.45 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - gemeenteraads vergadering, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26/6 tot vr 3/7 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552.Apotheek van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Wassenaar: Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, tel. 12402. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. 071-126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. 'Schoonmakers verdelen alleen het vuil' ALPHEN AAN DEN RIJN - Ge wapend met zwabbers, bezems, dweilen en vegers hebben bewo ners van de Stortemelk en de Vliestroom in Alphen zaterdag actie gevoerd in hun flats. Uit protest tegen het slechte schoon maken door de woningbouwver eniging Alphen (WVA) hebben zij de portieken, de liften en de trappen 'nu eens goed' onder handen genomen. De bewoners commissie hoopt dat de actie zo veel stof doet opwaaien dat de WVA een ander en vooral beter schoonmaakbedrijf in de arm neemt. "In 1985 hebben we de bewo nerscommissie ingesteld. Vanaf dat moment zijn we steeds in ge sprek geweest met de WVA en hebben we aangedrongen op maatregelen. De flats worden ge woon niet goed schoongemaakt. Directeur Kats van de woning bouwvereniging is hier eind vo rig jaar komen kijken. Hij heeft toen zelf geconstateerd hoe sme rig het is en hoe slecht de flats worden schoongemaakt", aldus W. Stigter, voorzitter van de be wonerscommissie. Een van de actievoerders voegde daar veel zeggend aan toe: "Er wordt hier niet schoongemaakt, het vuil wordt alleen verplaatst". Tien bewoners hebben zater dag aangetoond hoe het wel moet. Stigter: "Dat betekent na tuurlijk niet dat we dit iedere week gaan doen. Zeker niet. Dat is de taak van de woningbouw vereniging". Directeur P. Kats van de wo ningbouwvereniging heeft al la ten weten dat beter schoonma ken de bewoners meer geld kost, maar dat vinden de bewoners be lachelijk: "We gaan zelf wel of fertes vragen bij andere schoon maakbedrijven. Voor 2400 gul den per maand moeten drie flats toch beter schoon te maken zijn dan nu?" Kleintje Crescendo eerste op festival NOORDWIJK - De Noordwijkse muziekband Kleintje Crescendo heeft de eerste prijs in de wacht ge sleept op het zomerfestival dat za terdagavond in Noord wijk is ge houden. Tweede in de muziekwed- strijd werd de-Belgische formatie Zorgvliet en de uit vrouwen be staande band Nimfano's ging met de derde prijs naar huis. Het muziekfestival was in het ka der van hun 15-jarig bestaan geor ganiseerd door de Egerlander ka pel De Zeedorper Muzikanten uit Noordwijk. Zeven muziekgezel schappen uit binnen- en buiten land deden mee. De officiële ope ning werd verricht door gedepu teerde P. Jansen. NOORDWIJK - Een 21-jarige Sas- senheimer heeft gisteravond diver se botbreuken opgelopen bij een aanrijding op de kruising Nieuwe Offemweg/Schiestraat in Noord- wijk. De man kwam met zijn motor fiets in botsing met een personen auto, bestuurd door een inwoon ster van Noordwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - Directeur H. Boot vindt het 'helemaal niet op merkelijk' dat zijn bedrijf Boot Olie en Van Staveren Marion Gas aan de Energie weg in Alphen niet over een alarmsysteem beschikt. Ook met een dergelijke in stallatie was volgens hem de aanslag door de RARA (Revolutionaire Anti Racis me Actie) niet te voorko men geweest. Als gevolg van de aanslag brand den vrijdagmorgen twee garages volledig uit. "Dat neemt niet weg dat ik er nu wél over denk om zo'n systeem aan te schaffen. Een half jaar geleden heb ik dat al overwo gen. Er is toen bij ons ingebroken. Aan de andere kant realiseer je je dan dat het overdreven is om daar toe over te gaan als één keer in de twintig jaar voor tweehonderd gul den wordt weggehaald. Bovendien ging het toen om kwajongens werk en is de dader gepakt. Wat nu is gebeurd, daar heb ik nooit aan ge dacht, maar ook al waren we bevei ligd, dan hadden we dit nog niet kunnen tegenhouden", aldus Boot. De brand werd vrijdag kort na zes uur ontdekt. Anderhalf uur la ter werd Boot op zijn vakantiea dres in Schotland op de hoogte ge steld. 's Avonds arriveerde de in het Belgische Essen wonende di recteur op de plek des onheils. "Ik was volkomen verrast. We hebben nooit een dreigement gehad. Het is het laatste waar je aan denkt". Contract Boot vermoedt dat de RARA, die zich verzet tegen de economische banden tussen Nederland en Zuid- Afrika, zijn bedrijf vorig jaar okto ber op het spoor is gekomen. Toen werd in Waddinxveen door de ge meenteraad een motie aangeno men, waarin is vastgelegd dat deze gemeente niet samenwerkt met be drijven, die zaken doen met Zuid- "Door mensen te laten zien hoe mooi een slak of een insect eigenlijk is, hopen we te bereiken dat er minder snel naar de gifspuit wordt gegrepen. Het gaat te ver om te zeggen dat we mensen willen opvoeden, maar we willen ze wèl bewust maken van de enorme rijkdom in de natuur. Juist omdat de meeste mensen insecten en slakken alleen maar vies vinden, besteden we daarvan de komende maanden de nodige aandacht". Dat zegt Ton Engelman, mede werker van de heemtuin De Hei manshof in Hoofddorp. De ver eniging Vrienden van de Hei manshof, een groep vrijwilligers die samen met twee beroeps krachten de tuin draaiende houdt, heeft voor de komende tijd weer een uitgebreid pro gramma samengesteld. Elke eer ste zaterdag en zondag van de maand staat de tuin open voor ie dereen en worden er lezingen ge houden. Begin augustus is het onder werp 'Kriebels met poten'. Nol van Buren, medewerker van de gemeente belast met de heem- tuin, zegt hierover: "In dat week einde staat de hele tuin vol met bakken met allerlei prut. Ieder een kan dan onder de micro scoop bekijken wat er zoal in het water en de grond leeft en be weegt. Voor de meeste mensen is dat een eerste kennismaking met de allerkleinste insecten en beestjes, dus het kan geweldig interessant worden". Ook van het weekeinde met le zingen over de slak, begin okto ber, verwacht Van Buren heel wat. "Het is ongelooflijk hoeveel verschillende soorten slakken er bestaan. Land- en waterdieren, grote en kleine, schadelijke en nuttige. Vrijwel iedereen denkt dat slakken altijd schade aan het gewas aanrichten. Dat is beslist niet zo. Bepaalde soorten zorgen er bijvoorbeeld voor dat er op de stammen van bomen geen scha delijke algen groeien" Niet alleen de insecten passe ren in de lezingen de revue. Be gin oktober is er een vaste-plan- tenweekeinde. Er wordt dan een korte lezing gehouden over het scheuren, planten en verzorgen van vaste planten. Daarna kan ie dereen met vragen terecht bij de aanwezige deskundigen. Ton Engelman over het nut van de lezingen: "Elke keer weer blijkt dat mensen die bijvoor beeld voor een lezing over bloemsierkunst komen, toch even door de tuin lopen. Binnen de kortste keren zijn de bezoe kers in de ban van de natuur en komen ze met allerlei vragen. Dat is nou eigenlijk precies wat wij willen bereiken". De Heimanshof is overigens het hele jaar dóór van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur gratis te bezoeken. Zo wel Engelman als Van Buren zijn van mening dat de zomer bij uit stek geschikt is voor een bezoek je aan de tuin. "De akkertjes staan volop in bloei. Honderden klaprozen, distels, korenbloe men en ratelkruid maken van de tuin een klein paradijsje. Boven dien zijn er, zodra het tenminste een beetje warmer wordt, veel bijzondere insecten te zien. Door de natuurlijke vegetatie vindt je hier nog libelles, waterjuffertjes en heel bijzondere vlindersoor ten. Omdat een rondleiding eigen lijk alleen op afspraak mogelijk is, hebben de medewerkers van de Heimanshof een zogenaamde bloeikalender gemaakt. In de hal van het gebouwtje hangt een enorme kaart waarop alle bloe men te zien zijn die op dat mo ment in bloei staan. Bezoekers die willen weten wat ze eigenlijk zien, kunnen door een blik op de kaart de gewenste kennis verga- Engelman benadrukt dat er in de tuin op dit moment heel wat meer te zien is dan alleen de bloeiende akkers. In de Hei manshof staat een grote verza meling oude cultuurgewassen. Zo groeit er in de tuin het inmid dels bijna verdwenen gewas spelt. In vroeger tijden werd uit deze plant bindmiddel bereid. Door de opkomst van de aardap pelzetmeelindustrie is de teelt van spelt verloren gegaan. Ook planten van de meekrap, een kleurstof, staan nog in grote getale in de tuin evenals veel ou de tarwe- en graansoorten. De meeste heemtuinen in Ne derland beperken zich voor wat betreft het assortiment planten, tot de echte inheemse soorten. De Heimanshof is wat dat betreft een buitenbeentje. Omdat de heemtuin is aangelegd bij een bestaand gemeentelijk kassen complex, heeft de tuin de be schikking over kasruimte. Een argeloze bezoeker loopt daar door de kans opeens een banane- boom of sinasappelstruik aan te treffen. Ook vleesetende planten en dieren behoren tot de vaste in ventaris van de kas. Van Buren geeft toe dat kassen eigenlijk een beetje vreemd zijn in een heemtuin. Toch zegt hij: "Die kassen maken het mogelijk nog duidelijker te laten zien dat de rijkdom van de natuur schier onbegrensd is. Bovendien trekt de kas weer bezoekers en die kij ken vanzelf ook rond in de tuin". De vrienden en de medewer kers van de Heimanshof willen 'hun' heemtuin niet tot een mu seum maken. Engelman: "Het gaat er niet alleen om dat we hier allerlei mooie plantjes en diertjes hebben. We willen de mensen een beetje bewuster maken van de natuur om ons heen. Een mooie heem tuin is één ding, het bijbrengen van een bewuste houding ten aanzien van de natuur, een an der." normaal zijn voor deze tijd van het jaar, zullen de luizen massaal de aanval openen op de bomen, struiken en planten. Vooral de jonge stengels en bladeren moe ten het ontgelden. Luizen zuigen sap uit de groeitoppen waardoor deze misvormd raken. De schade die luizen aanrich ten is drieledig: de plant verliest sap en daardoor kracht. Boven dien scheiden de luizen bepaalde stoffen af waardoor voor hen het plantesap makkelijker op te zui gen is. Deze stoffen veroorzaken in en op de plant misvormingen zoals bultjes, blazen of gekrulde bladeren. Bepaalde luizen laten daarnaast op de bladeren een stroopachtige substantie, de zo genaamde honingdauw, achter. Op deze dauw groeit vervolgens weer een schimmel, de roet- dauw. Deze schimmel zorgt er voor dat de plant nog minder groeit. Luizen zitten op nagenoeg alle planten, maar hebben een duide lijke voorkeur voor bijvoorbeeld pruimen, bessen en tuinbonen. De bestrijding van een luizen plaag is geen sinecure. Er be staan allerlei chemische midde len maar deze doden in veel ge vallen ook de natuurlijke vijan den van de luis zoals het lieve heersbeestje. Ook in dit geval is voorkomen beter dan genezen. Door bijvoorbeeld bij de tuinbo nen de toppen van de plant vroegtijdig te verwijderen, wordt een aantasting door luizen voor komen. Luizen houden boven dien niet van de geur van afri- kaantjes. Het planten van afri- kaantjes dicht bij een luis-gevoe- lig gewas voorkomt in de meeste gevallen dan ook een aantasting. Er bestaan ook biologische be strijdingsmiddelen. Bij goede tuincentra zijn onder meer nico- tinepreparaten, alsempreparaten en vlierpreparaten verkrijgbaar. Met het oogsten van asperges en rabarber moet omstreeks eind juni worden gestopt. De maan den juli en augustus zijn nodig voor het aanleggen van een re serve-voorraadje voedsel in de planten. Bij zowel de asperge als de rabarber wordt de stengel geoogst en krijgt de plant dus niet de gelegenheid bladeren te vormen. Die bladeren zijn even wel noodzakelijk voor de aanleg van een voedselvoorraad voor de komende winter. Te lang door gaan met het steken van asper ges of het oogsten van rabarber betekent dat de plant niet meer op krachten kan komen en dat de oogst daardoor het volgend jaar aanmerkelijk kleiner zal zijn. Omdat mei en juni erg koud zijn geweest en de groei van de sten gels daardoor iets is achtergeble ven, kan de oogst dit jaar een paar dagen langer worden voort gezet. Steken of oogsten na de eerste week van juli moet in elk geval worden afgeraden. De rubriek 'Uit het groene hart' verschijnt de komende twee maanden in verband met de vakanties niet. Bovendien is het meeste werk in de tuin wel ge daan en breekt de tijd van genie ten aan. In september pakken we de draad weer op. Afrika. Boot levert al vier jaar olie aan Waddinxveen. Aangezien dit bedrijf eigendom is van Shell, dat vestigingen in het land van de apartheid heeft, hebben B en W van Waddinxveen geprobeerd om het contract, dat nog zes jaar door loopt, te ontbinden. "Dat nieuws is toen in de pers ge komen. Ik denk dat de RARA mij op dat moment heeft ontdekt. Dat heb ik te danken aan de gemeente Waddinxveen, die zich zonodig als een van de veertig gemeenten in Nederland moest uitspreken over buitenlands beleid. Voor mij en ook voor Shell verandert er even wel niets. We gaan op de oude voet verder. Ik wijk niet voor terreur. We leven toch niet in een anarchis tische staat, maar in een democra tie? Ik wil ook geen angst tonen. Als ik dat doe, dan ben ik verlo ren", merkt Boot op. Bewaking Om eventuele nieuwe aanslagen te verhinderen wordt het bedrijf aan de Energieweg sinds vrijdag avond permanent bewaakt. Steeds houdt één persoon de wacht. Niet alleen om herhaling van de gebeur tenissen van vrijdag te voorkomen, maar ook, aldus administrateur N. de Jong, "om al te nieuwsgierige op afstand te houden en omdat het gevaar van instorten be staat". In het afgelopen weekeinde werden aan de Energieweg echter geen onregelmatigheden ontdekt. Wel trad vrijdagavond de automa tische brandmelder van het Shell- gebouw aan de Prins Bernhard- laan in Alphen in werking. Onder zoek wees evenwel uit dat het om loos alarm ging. Wegens het gevaar van instorten, is het onderzoek door de techni sche recherche vrijdagmiddag ge stopt. Vanmorgen is het werk voortgezet. Boot, vanaf 1968 direc teur van het bedrijf: "De balken dreigden vrijdag naar beneden te komen. Daarom leek het ons beter op dat moment te stoppen. Zater dag hebben we het kantoor schoongemaakt en maandag (van daag, red.) gaan we verder met het opruimen van de garages". Ondanks het feit dat twee gara ges, een tankwagen en enkele gas tanks zijn verwoest, gaat Boot er vanuit dat alle orders gewoon kun nen worden uitgevoerd: "We heb ben nog vier tankauto's over. Maandag krijgen we nieuwe smee rolie, zodat de leveranties vrijwel geen problemen zullen opleveren. Alleen het onderhoud van de die sel- en benzinepompen in en rond Alphen moeten we uitbesteden". 'Flora' in één week 1,8 miljoen gld meer RIJNSBURG - De omzet van snij bloemen van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is de afgelopen week ruim 50 procent hoger ge weest dan die in de vierde week van juni vorig jaar. Er werd voor 5,4 miljoen gulden door de veiling verhandeld, tegenover 3,6 miljoen gulden in dezelfde periode vorig jaar. Volgens T. Langerak, secretaris van het bestuur van de veiling Flo ra, is het slechte weer van de afge lopen weken als belangrijkste oor zaak aan te wijzen. "Zodra de zon schijnt, gaan mensen naar buiten en dan hebben ze geen bloemen meer nodig. Met regen en wind blijft de verkoop van boeketten goed op peil". De omzetstijging was evenwel niet alleen het gevolg van een stij ging van het aantal verkochte bloe men. Ook de prijzen die de afgelo pen week voor de bloemen werd betaald, lagen volgens Langerak duidelijk boven het gemiddelde. "De vraag was groot. Handelaren zijn dan bereid om, zeker als de kwaliteit van de bloemen goed is, flink geld op tafel te leggen". Het slechte weer stelt de kwe kers van bloemen volgens de se cretaris wel voor enige problemen. Er is vrij weinig licht waardoor de groei van de bloemen traag ver loopt. Het aanbod is daardoor iets kleiner. Langerak: "Eigenlijk kun nen we nu spreken van een ideale marktsituatie. Aanbod en vraag zijn met elkaar in evenwicht Dat leidt per definitie tot goede prijzen. De kwekers zijn tevreden". De secretaris voorspelt een enor me prijs- en omzetdaling op het moment dat het weer definitief omslaat en normaal wordt voor de tijd van het jaar. "Het aanbod zal dan in heel korte tijd veel groter worden door de snelle groei van de bloemen. Tegelijkertijd daalt even wél de vraag zodat de prijs dan flink zal kelderen". Seizoen Het zogenoemde aanvoerseizoen van de zomerbloemen wordt steeds langer. Door onderzoek is het mogelijk de bloei te vervroegen of te verlaten. Ook dit jaar heeft dat volgens Langerak voor de kwekers vruchten afgeworpen. De secreta ris: "Vroege bloemen brengen veel geld op. Opvallend was bij voor beeld dat de eerste pioenrozen die we hier kregen, echt fantastische prijzen hebben gemaakt. Ook de eerste' duizendschoon en campa nula heeft zijn geld wel opge bracht". Verlenging van het aanvoersei zoen is niet alleen voor de kwekers, maar ook voor de veiling van groot belang. Een breed assortiment ge wassen trekt handelaren en dat heeft weer een positief effect op de omzet van de veiling. Bovendien kan het onderbreken van de aanvoer slechte prijzen tot gevolg hebben. Langerak: "Vroe ger werden er vier tot zes maanden lang geen trosanjers aangevoerd. Na deze winterstop duurde het erg lang voordat er weer een goede prijs werd gemaakt omdat de con sument weer aan de trosanjer moest wennen. Nu hebben we door import het hele jaar door tro sanjers. Voor de Nederlandse kwe kers betekent dit dat er voor hun eerste bloemen meteen goed wordt betaald". Werkloosheid Alphen onder 2000 ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in de regio Alphen is voor het eerst sinds mei 1981 onder de magische grens van 2.000 gekomen. Vorige maand daalde het aantal werklozen met 73 personen tot 1930. Het Alphense arbeidsbureau was in februari nog somber gestemd over de ontwikkeling van de werkloosheid. Nog steeds wordt verwacht dat het aantal streekgenoten zonder baan aan het einde van dit jaar dik boven de 2.000 komt. Als het aan li. van Smaalen, directeur van het arbeidsbureau, ligt, blijft deze veronderstelling overeind. Hij zegt wel blij te zijn met de cijfers maar lijkt allerminst onder de indruk. "Ik verwacht dat tegen het einde van het jaar de werkloosheid wel weer zal stijgen. Ik ben niet verbaasd over deze cijfers. Het is ook heel logisch dat vanaf april de werkloosheid afneemt. Of lijkt af te nemen. We hebben nu eenmaal heel sterk te maken met het seizoen. De bouw is hiervan een goed voorbeeld, 's Winters is daar weinig te doen. En dat merk je aan de cijfers".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8