Sijkt onafwendbaar Shell veroordeelt apartheid via zondagsblad VS: Grieken sloten pact met Abu Nidal —Problemen vooruitgeschoven Weense socialisten: Waldheim moet weg Bomexplosie doodt drie Amerikanen Paniek in Italië na lozing chemiefabriek IAANDAG 29 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 n Mislukking EG-top JRUSSEL - De Europese topconferentie, die vanmiddag in Brussel is begonnen, zal een oplossing brengen voor de grote financiële problemen van de Europese Gemeen schap. Gisteren werd duidelijk dat de elf regeringsleiders en het Franse staatshoofd de J 5,<elangrijkste kwesties voor zich uit zullen schuiven. Papandreoe woedend i de Amerikaanse marine heeft zaterdag op een berg in het noorden van de rs geborgen van een ongeluk met een binnenlands passagiersvliegtuig van Philippine Airways. Functionarissen van de luchtvaartmaatschappij zeiden dat onder de slachtoffers tien Amerikanen waren, zeven Japanners, één Indiër en één Singaporees. Het ongeluk gebeurde vrijdag tijdens een vlucht van de hoofd stad Manilla naar Baguio, toen het vliegtuig tegen een berghelling klapte en in brand raakte. Luchtvaartfunctionarissen zeiden dat de ramp de grootste was met een passagiersvliegtuig in de Filippijnen sinds 1967, toen 56 mensen om het leven kwamen. Op de ANP-foto zijn reddingwerkers in de weer bij de wrakstukken van het verongelukte vliegtuig. 'jO lijkt de omstreden 'margarine- q jaks' voor dit jaar van de baan en *ullen ook de monetaire proble- T nen in de Europese landbouw nu 12 tJiet worden opgelost. De rege- ingsleiders zullen waarschijnlijk illeen concrete besluiten nemen »ver de dekking van het gat van I 7,Ï0,8 miljard gulden op de EG-be- iponr°ting voor dit jaar en over de fi- g (ïanciering van de begroting voor 'Volgend jaar. (oor g Hans de Bruijn Jon Dat laatste is nodig nu vast staat lat de regeringsleiders niet in staat .uilen zijn een besluit te nemen jver de toekomstige financiering jen/an de EG. wat het hoofdthema /an de top had moeten worden. De —Dreigement 37;Druzenleider aan adres van Gemayel K BEIROET (AP) - De Druzische lei der Walid Joemblatt heeft de christelijke president Amin Ge mayel beschuldigd van de moord op de islamitische premier Rashid Karami in samenwerking met de Verenigde Staten en Israël, en ge- ig,zworen dat hij hem „het hoofd zal afsnijden". Zijn felle aanval werd gisteren HE door verschillende Libanese kran ten gepubliceerd, terwijl Syrië ver klaarde de eis te betreuren van de belangrijkste, rechtse christelijke militie dat in christelijk gebied een „regering van onafhankelijkheid" wordt ingesteld. „Dat komt neer op een deling van Libanon," luidde het commentaar op de Syrische staatsradio. „Dat leidt tot collectie ve zelfmoord." De politieke crisis die was ont staan na de moord op Karami op 1 juni en waarmee de sluimerende burgeroorlog weer dreigde op te laaien, was de laatste tien dagen op de achtergrond gedrongen door de ontvoering van de Amerikaanse journalist Glass en de zoon van de Libanese minister van defensie Os- seiran. Aan deze betrekkelijke rust lijkt nu een einde gekomen. „Als er nog maar één kogel voor onze geweren over is, zal die wor den afgevuurd om de dood van Rashid Karami te wreken en Amin Gemayel om het leven te brengen," zei Joemblatt zaterdag in een toe spraak in het Druzische dorp Qob- bei in het gebergte Metn. „De Ver enigde Staten en Israël mogen Ka- rami's moord hebben beraamd, maar laten we niet vergeten wie die heeft uitgevoerd. Ik bedoel Amin Gemayel, zijn inlichtingendienst en zijn leger. Ik wil de bourgeoisie mededelen dat de guillotine is neergezet en dat ik hen het hoofd zal afsnijden," zei de 39-jarige lei der van de Progressieve Socialisti sche Partij, die het centraal geberg te van Libanon beheerst. Overstroming Ruim 400.000 mensen in Bangla- desj zijn van de buitenwereld afge sneden door rivieroverstromingen in het noorden van het land. Ook zijn honderden mensen gewond geraakt. De rivieren traden buiten hun oevers na hevige regenval in de Indiase deelstaten Assam en Meghalaya. Regeringsfunctionaris sen zeiden dat reddingswerkers zo veel mogelijk mensen in veiligheid proberen te brengen. Panama Panama heeft zijn ambassadeur uit Washington teruggeroepen voor overleg met de regering. De maatregel is een protest tegen een resolutie van de Amerikaanse Se naat, waarin om een onafhankelijk onderzoek wordt gevraagd naar beschuldigingen van corruptie, be dreven door hoge Panamese lege rofficieren. Begin deze maand kwam het in Panama tot heftige rellen, nadat kolonel Herrera de stafchef van de Panamese strijd krachten, generaal Noriega, ervan had beschuldigd dat hij de hand zou hebben gehad in de dood van ex-president Torrijos. Gorbatsjov Het Britse dagblad The Indepen dent heeft de resultaten van een opiniepeiling gepubliceerd over de vraag wat mensen in West-Europa vinden van de hervormingen van Sowjet-partijleider Gorbatsjov. Tweederde van de west-Europea nen gelooft dat ze een positief ef fect hebben op de Sowjet-Unie. Bijna eenderde vindt dat de Rus sen meer doen tegen de bewape ningswedloop dan de Amerikanen. twaalf zullen vandaag en morgen niet verder komen dan wat algeme ne uitspraken over de wenselijk heid van een hervorming van de Europese financien. Dat bleek gisteren na de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken, die in Brussel de top moesten voorbereiden. Maar ver der dan het formuleren van 'vraag punten' voor de top kwamen ook zij niet. Volgens minister Hans van den Broek zal de top alleen 'aanwijzin gen' kunnen geven aan de raden van vakministers, die dan de pro blemen weer op hun bord krijgen die zij eerder niet wisten op te los sen. Van den Broek zei geen wijzi ging in de standpunten van de di verse lidstaten te hebben be speurd. De stemming in Brussel was gisteren dan ook erg somber en een mislukking van de top lijkt onafwendbaar. De principiële uitspraken over de toekomstige financiering van de EG worden nu zo goed als zeker weggeschoven naar de volgende Europese top, in december in Ko penhagen. De feitelijke besluiten zullen dan pas vallen op de top die in juni volgend jaar in Bonn wordt gehouden. Dan is de Bondsrepubliek voor zitter van de EG en de verwachting is dat onder leiding van de grootste betaler aan de EG het wellicht ge makkelijker zal zijn besluiten te nemen. Minister Van den Broek kenschetste de Brusselse top giste ren al als een „tussenraad". Eigenlijk zou de begroting 1988 onder het nieuwe financiële regi me hebben moeten vallen, maar dat is volstrekt onhaalbaar gewor den. De regeringsleiders zullen vermoedelijk besluiten die begro ting vast te stellen op basis van de oude, in 1984 gemaakte, afspraken. Die komen er op neer dat de lid staten hun EG-bijdrage, nu nog 1,4 procent van hun btw-inkomsten, per 1 januari 1988 verhogen naar 1,6 procent. In het nieuwe financie- ringssteslel zou de btw-afdracht vervangen moeten worden door een afdracht op basis van het bruto nationaal produkt. Dan zouden de rijke landen meer, en de arme (Zuideuropese) minder gaan betalen. Bovendien zou extra geld beschikbaar komen, dat zou moeten worden gebruikt om de economische achterstand van die armere landen weg te werken. JOHANNESBURG - Shell in Zuid- Afrika heeft gisteren stelling geno men tegen de apartheid door mid del van een paginagrote adverten- door Ruud de Wit tie in de Sunday Times, met een oplage van 350.000 het grootste zondagsblad. De advertentie stond afgedrukt naast een vraaggesprek met de lokale Shell-directeur John R. Wilson en de Shell-pubic rela tion-officer Colleen Channon-Bra- cher. HOHENFELS (UPI/AP) - Bij een explosie op een Ameri kaans militair oefenterrein in het Westduitse Hohenfels ^ijn gisteren drie Amerikaanse sol daten om het leven gekomen en tenminste 12 anderen ge wond geraakt, aldus Ameri kaanse militaire autoriteiten. De Westduitse politie meldde eerder 30 gewonden. De mannen waren bezig met een training in het onschadelijk maken van bommen om wegen op te blazen. Om nog onbeken de reden ontplofte één van de oefenbommen. Twee soldaten stierven op weg naar het zie kenhuis. Andere ernstig ver brande militairen werden per Het is niet de eerste keer dat Shell-Zuid-Afrika met een adver tentie stelling neemt tegen de apartheid, maar nooit eerder zo op vallend. Met name in het kleine, progressieve weekblad Weekly Mail verschijnen al meer dan een half jaar advertenties met teksten als: 'Shell ondersteunt de vrijheid van vereniging', 'Shell steunt een vrije pers' en 'Shell vindt dat ieder een moet kunnen wonen waar hij dat wenst'. Onder de kop: 'Hiervoor staat Shell' herhaalt het bedrijf in the Sunday Times deze teksten uit de Weekly Mail. De advertentie bevat ook een persverklaring van 8 mei, WENEN (Rtr/AP) - De Weense af deling van de regerende socialisti sche partij SPÖ in Oostenrijk heeft zaterdag een resolutie aangeno men, waarin president Kurt Wald heim wordt opgeroepen af te tre den. De Weense afdeling van de SPÖ is de meest invloedrijke van de partij. Voorafgaand aan de resolutie uit ten op het regionale partijcongres verscheidene afgevaardigden felle kritiek op de president, die in bin nen- en buitenland omstreden is vanwege zijn oorlogsverleden. Kanselier Franz Vranitzky sprak zich tijdens het congres uit tegen de recente opleving van antisemi tisme. Hij drong er bij zijn landge noten op aan zich te bezinnen op het verleden van hun land. "Als we er in slagen het gemeenschappelij ke en individuele verleden te ver werken", zei Vranitzky, hebben we de kracht om de "primitieve haat helikopter van het afgelegen oefenterrein naar de universi teitskliniek in het nabijgelegen Erlangen gebracht en naar Amerikaanse en Westduitse ziekenhuizen in en om Neuren berg. Verscheidene militairen verloren ledematen. De getrof fen soldaten zijn waarschijnlijk allemaal ingenieurs van het elf- waarin Shell- directeur Wilson zich uitspreekt tegen het optreden van de politie tegen de grootste Zuid- afrikaanse vakbondsfederatie Co- satu. In het ernaast afgedrukte in terview zegt Wilson onder meer: „Wij doen het nodige aan sociale programma's, zoals behuizing en opleiding, maar voor ons staat de politieke deelname van alle Zuid afrikaners aan het democratisch proces op de eerste plaats". Hij voegt eraan toe, dat de af schaffing van een aantal apart heids wetten in de afgelopen tijd „slechts kosmetische veranderin gen" te weeg hebben gebracht. tegen alles wat anders is dan wij zelf' te weerstaan. Tijdens hetzelfde congres vroeg parlementsvoorzitter Leopold Gratz aan de regering om krachti ger op te treden tegen anti-semitis- me. "Het is geen kwestie van klei ne extreem-rechtse groepjes", zei Gratz, "maar van beschaamd anti semitisme dat onbeschaamd is ge worden". Gratz zei dat de 8000 Oos tenrijkse joden "deel zijn van ons en geen minderheid die wij moeten beschermen". de tankregiment. Het veiligheidscentrum van het Amerikaanse leger in Ala bama zal een groep deskundi gen sturen om het ongeluk te onderzoeken. Het ongeluk is het ernstigste in West-Duits- land sinds op 11 januari 1985 een ongeladen Pershing-2 raket vlam vatte, waardoor drie sol daten de dood vonden en 16 an deren gewond raakten. Nog geen week geleden kwamen 11 soldaten om het leven tijdens manoeuvres in Texas, toen een helikopter neerstortte. Bij een andere oefening in de VS kwam woensdag een soldaat om en werden zeven andere ge wond toen een granaat op hun tank werd afgevuurd. MILAAN (AP) - De inwoners van Paderno Dugnano aan de rand van Milaan hebben zaterdag even ge vreesd voor een chemie-ongeluk als elf jaar geleden in het nabijgele gen Seveso, toen zij plotseling ro de, blauwe en groene spikkels kre gen, terwijl hun eten op tafel van kleur verschoot. De oorzaak bleek inderdaad een lozing van een che mische fabriek, maar gevaar voor de volksgezondheid was er volgens de autoriteiten niet. Uit een kleurstoffenfabriek van het Zwitserse chemieconcern Sandoz was een chemische wolk ontsnapt. De wolk was afkomstig van een vat marine-blauwe kleur stof die werd bereid uit een zink- houdende grondstof. De twee ar beiders die bij de bereiding betrok ken waren, waren even naar de kantine gegaan om te eten, aldus kranten en televisiestations. Zij hadden verzuimd om het vat af te sluiten.„Wij waren net aan tafel ge gaan toen mijn vrouw blauwe vlek ken op de vloer zag," zei inwoner Pietro Palermo tegen de krant Cor- riere della Sera. „Ze probeerde de vloer schoon te boenen, maar de vlekken gingen niet weg. Tijdens het eten merkten we dat de saus en het vlees een vreemde kleur kre gen. We dachten dat er iets mis was met het drinkwater en deden na- vreaag bij de buren. In een paar se conden drong het tot ons door dat „En dat is gewoonweg niet vol doende", aldus Wilson, die zich ook nadrukkelijk uitspreekt tegen de zogenaamde thuislandenpoli- tiek van de Zuidafrikaanse rege ring en oproept tot een „vrije, de mocratische eenheidsstaat". Shell- woordvoerster Colleen Channon-Bracher voegt er aan toe, dat Shell reeds enige tijd geleden tot het inzicht is gekomen, dat nieuwe projecten van de oliemaat schappij in Zuid-Afrika alleen maar een succes kunnen worden na gesprekken met de „relevante vertegenwoordigers van de zwarte gemeenschap, die over de volledi- Ook andere Oostenrijkse over heidsfunctionarissen veroordeel den zaterdag anti-semitisme en neo-nazisme die volgens berichten de afgelopen tijd steeds vaker de kop opsteken in Oostenrijk. Een dag nadat Waldheim terug keerde van zijn omstreden bezoek aan paus Johannes Paulus II ver klaarde minister van buitenlandse zaken Alois Mock, die Waldheim naar Rome vergezelde, dat anti-se- mitische daden krachtig dienen te worden veroordeeld. ATHENE (AP/Rtr/DPA) - De Griekse premier Papandreou heeft gisteren gedreigd de onderhande lingen met de VS over handhaving van hun militaire bases in Grieken land op te schorten als de Amerika nen niet hun beschuldiging terug nemen dat Athene een akkoord heeft gesloten met Arabische terro risten. De Amerikaanse ambassadeur Keeley zou donderdag in een ge sprek met de Griekse minister van buitenlandse zaken Papoulias de Grieken hebben beschuldigd van een geheim akkoord met de be ruchte terrorist Abu Nidal om ver schoond te blijven van aanslagen. Regeringswoordvoerder Roubatis noemde het Amerikaanse verwijt direct al 'belachelijk, lasterlijk, on aanvaardbaar en verdacht'. Het is kennelijk bedoeld om de weder zijdse betrekkingen te saboteren, aldus de woordvoerder. Hij riep Washington op de valse aantijgin gen te herroepen. Akkoord tussen OPEC-landen WENEN (RtriUPI) - De olie-minis ters van de OPEC, de olie-exporte rende landen, hebben een akkoord bereikt over de beperking van hun olieproduktie tot 16,6 miljoen va ten (van 159 liter) per dag. Met het akkoord trachten de landen de olieprijs vast te houden op 18 dol lar (ongeveer 36 gulden) per vat, zo is zaterdag in Wenen bekendge maakt. Irak is het enige lid in het ver bond van de 13 OPEC-landen dat niet met de afspraak akkoord is ge gaan. De OPEC-landen willen de ontwikkeling van de prijzen door vijf ministers laten controleren. het probleem ernstiger was dan we dachten. Iemand bemerkte dat er ook blauwe, rode, groene en paarse vlekken op onze gezichten, handen en armen begonnen te verschijnen. "De leiding van de fabriek zei dat de textiel-kleurstof alleen in zeer hoge concentraties irriterend is. Burgemeester Gianfranco Mastella gaf de bevolking de raad om de huid met vloeibare zeep te reini gen, geen verkleurd voedsel te eten en de komende dagen ook geen bladgroenten uit de buurt te nutti gen. Paderno Dugnano ligt op on geveer tien kilometer van Milaan en Seveso. In 1976 ontsnapte uit een fabriek van Givaudan, onder deel van het Zwitserse farmaceuti sche concern Hoffmann-La Roche zwaar gifig dioxine. Honderden huisdieren vonden de dood en honderden mensen kregen last van huidziekten. De plaatselijke justi tie stelt een onderzoek in naar de lozing bij de Sandoz-fabriek. PREMIER GESLAGEN - Tegen standers van abortus hebben giste ren de Australische premier Haw- ke te grazen genomen, toen hij op weg was naar de opening van een nieuw gezondheidscentrum. De katholieken wisten de lijfwacht van de socialistische partijleider weg te duwen en begonnen de pre mier te schoppen en met een hou ten verkiezingsbord te slaan. ge steun van hun achterban be schikken". Over aanslagen op benzinesta tions in Nederland, zoals vorige week in Alphen, en andere acties van anti-apartheidsorganisaties zegt zij: „Het is voor ons ironisch te zien, dat Shell-Zuid-Afrika en Shell-internationaal hetzelfde voorstaan als de personen, die ver antwoordelijk zijn voor dit soort daden, namelijk de volledige af schaffing van de apartheid en de realisatie van een Zuid-Afrika, waarin iedereen volledig gelijk aan elkaar is. Maar we verschillen wel wezenlijk van de methoden om dit doel te bereiken". Mock schreef zijn opmerkingen in een brief aan de joodse gemeen schap in Wenen, in antwoord op een brief van de joodse leider Paul Grosz. Grosz schreef vorige week dat de verwikkelingen rond het be zoek van Waldheim aan het Vati- kaan in Oostenrijk een verdere es calatie van anti-semitisme teweeg had gebracht. Hij deed een beroep op de regering hier krachtig stel ling tegen te nemen. Mock schreef dat de regering al les in het werk zou stellen om „de wederopstanding van deze demon - anti-semitisme - te voorkomen". Minister van binnenlandse zaken Karl Blecha vaardigde zaterdag een verordening uit voor de veilig heidspolitie om rigoreus op te tre den tegen neo-nazi's die zich aan anti-semitisme schuldig maken. Blech zei dat de Oostenrijkse jeugd niet mag worden "geïnfecteerd met het gif van het neo-nazisme". Volgens onbevestigde berichten zou Abu Nidal ongeveer tien dagen geleden een geheim bezoek aan Athene hebben gebracht. De Griekse regering heeft deze ge ruchten tegengesproken. Grieken land onderhoudt goede betrekkin gen met Libië, Syrië en de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, maar heeft het internationale terrorisme altijd veroordeeld. Sommige diplomaten vroegen zich af waarom de VS vlak voor het begin van de onderhandelingen over de bases met de beschuldigin gen komen. De huidige overeen komst loopt af in 1988 en dit najaar zouden onderhandelingen over een verlenging beginnen. "Zowel Washington als Athene üjken een nieuw verdrag te willen en het kan zijn dat de Amerikanen kiezen voor een krachtiger onderhande lingspositie", zei een van hen. Vooralsnog hebben de beschul digingen een averechts effect ge had. Premier Papandreou sprak gisteren van ccn 'vijandige daad te gen Griekenland' en zei op de staatstelevisie dat er geen nieuwe overeenkomst over de Amerikaan se bases komt tenzij Washington zijn beschuldigingen intrekt. "Zo als de zaak er nu voor staat, zal er geen overeenkomst over de bases worden ondertekend en zal er geen referendum plaatsvinden. De ba ses zullen verdwijnen in 1988", al dus de socialistische premier, die in het verleden vaker in aanvaring kwam met de Amerikaanse rege ring. Papandreoe - vijandige daad - (foto AP» Ruzie Britse Alliantie over fusie LONDEN (DPA/Rtr) - Een conflict binnen de Britse Alliantie van Li beralen en Sociaaldemocraten over een mogelijke fusie neemt steeds scherpere vormen aan. Ter wijl de leider van de Liberale Par tij, David Steel, zich heeft opge worpen als fel pleitbezorger voor een volledig samengaan, wordt met de week duidelijker dat de aanvoerder van de Sociaal Demo cratische Partij (SDP), David Owen, daar niets van moet hebben. Dat bleek uit een brief die Owen aan honderden partijleden schreef. „Ik ben niet van plan lid te worden van een verenigde partij", zo luid de de boodschap. Zelfs wanneer Owen de leiding over de partij zou krijgen, zou hü dat naar zijn zeggen afwijzen. Shirley Williams, een van de oprichters van de SDP, zei Owens opstelling te betreuren. Het is een „absolute tragedie", zo ver klaarde zij. Vanmorgen zou het voltallige partijbestuur over de fusiekwestie vergaderen. De liberalen en so ciaaldemocraten werken sinds 1981 samen in een alliantie. Nadat deze bij de verkiezingen van 11 ju ni haar stemmenpercentage zag slinken tot 22,6 procent, hebben vooral de liberalen gepleit voor een volledige versmelting van de twee partijen. Volgens hen was het ge deelde leiderschap een van de oor zaken van de electorale terugval. Het weekblad de Observer publi ceerde dit weekeinde fragmenten uit een nog te publiceren boek waarin de voorzitter van de Libera le Partij, Des Wilson, een vernieti gende aanval doet op Owen. Wil son noemt hem agressief, ongedul dig, arrogant en humeurig. *WASHlNGTON - Honderdduizenden homo's en lesbiennes hebben gisteren in tal van Amerikaanse steden de 'bevrijdingsdag voor homoseksuelen en lesbiennes' gevierd. De manifestatie had door de aids-epidemie niet het uitbundige carnavalskarakter van eerdere jaren. Sommige homo-organisaties besteedden hun geld liever aan aids-onderzoek. Toch was de opkomst in sommige steden enorm: meer dan 100.000 mensen in San Francisco, Hollywood en New York. In de 42e straat, in de warme buurt van New York, werd door de deelnemers een minuut stilte iri acht genomen voor de slachtoffers van aids. Op de AP-foto één van de 'praalwagens' uit de stoet die door de straten van New York trok. De bevrijdingsdag werd ingesteld om de rellen te herdenken die in 1969 plaatsvonden als gevolg van politie optreden tegen protesterende homo's. Hij werd voor het eerst in San Francisco gevierd waarna al spoedig andere steden volgden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5