Meer dan 70 arrestaties bij Woensdrecht Overleeft Deetman 'hete zomer'? Dees stelt geld beschikbaar voor borstkankeronderzoek Collecte voor ANC levert miljoen op 'Jeugdwerkplan levert 6000 jongeren baan op' Botsing door spookrijder UITSLAG TREKKING GIROLOTERIJ 38MAANDAG 29 JUNI 1987 HH3 WOENSDRECHT (ANP/GPD) - De vierdaagse actie tegen kruisraketten is gisteren afgesloten met knipacties aan het hekwerk rond het militaire terrein in Woensdrecht. De po litie heeft in totaal vanaf woensdagavond 77 demonstran ten aangehouden wegens knippen in de omheining rond de vliegbasis en het blokkeren van de toegangspoorten. Alle aangehoudenen zijn inmiddels weer vrijgelaten. Ook heeft de politie de afgelopen dagen vijf keer een aantal vredes- kampen ontruimd en de aanwezige bouwmaterialen en dekens in be slag genomen. Demonstranten hielden politie en bewakingsperso neel van de basis dagen nacht aan het werk. De politie dacht de acties te kun nen bekorten door gebruik te ma- D66 wil snel duidelijkheid over Onderwijs DEN HAAG (GPD) - Het D66-ka- merlid Engwirda is van plan deze week het kabinet om opheldering te vragen over wie verantwoorde lijk is voor de overschrijdingen van de begroting van het ministerie van onderwijs. Deze begroting wordt mogelijk overschreden met een bedrag van rond de twee mil jard gulden, zei Engwirda gisteren als voorzitter van de commissie Rijksuitgaven voor de Avro-radio. Wie is daar verantwoordelijk voor, zo vroeg het kamerlid zich af. Minister Deetman (onderwijs) of zijn collega Ruding (financiën)? Engwirda noemde het overschrij den van de begroting onaanvaard baar. "Het bedrag van twee miljard gulden is net zo groot als de blij vende belastingmeevaller. Dit is ook moeilijk te accepteren in het licht van de doorgevoerde bezuini gingen op de onderwijsbegroting", aldus Engwirda. DOODGEVALLEN (ANP) - Een 40-jarige vrouw uit Den Haag is in het weekeinde om het leven geko men nadat zij van de trap van een cafékelder was gevallen en daarbij haar nek brak. De vrouw was in zeer beschonken toestand op zoek naar het toilet. Een barjuffrouw wees haar het toilet aan, waarna de vrouw zich waarschijnlijk in de deur heeft vergist, aldus de politie. Zij viel van de trap en kwam op de betonnen vloer van de kelder te recht. ken van artikel 540, het misdrijf van verstoring van de openbare or de. Maar de rechter-commissaris besloot uiteindelijk alleen aanhou dingen te verrichten op grond van lichtere overtredingen wegens ver nieling of blokkade. "Heel teleur stellend voor ons", aldus groeps commandant adjudant G. Ketel lapper van de rijkspolitie in Woensdrecht. De politie stuurde dertien arres tanten door naar de rechter-com missaris in Breda. Acht werden na voorgeleiding zonder meer terug gestuurd omdat de rechter-com missaris vond dat de openbare or de niet was aangetast. Vijf activis ten moesten een verklaring afleg gen dat zij geen blokkades meer zouen vormen. Een woordvoerder van het orga niserende BIVAK - het Breed Ini tiatief voor Verdergaande Accties tegen Kruisraketten - noemde de acties een succes hoewel er niet zo veel actievoerders naar Woens drecht waren gekomen als gehoopt Evenhuis vindt minimumprijs brood farce DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Evenhuis (economische za ken) vindt het systeem van mini mum-prijzen een farce. "Dat sys teem klopt niet omdat in Europa een vrij verkeer van goederen en personen bestaat. De Europese re geling maakt import en het onder de prijs verkopen mogelijk van goederen die in ons land aan een prijsregeling zijn gebonden". Evenhuis zei dia gisteren voor de Avro-radio. Hij reageerde op de in ons land heersende broodoorlog. De staatssecretaris kondigde een minimum-prijs aan voor tarwe-rog- gebrood, maar voegde eraan toe dat die niets inhoudt wanneer dit brood vanuit België wordt inge voerd. "Het systeem van mini mum-prijzen is niet meer te hand haven. Om die reden heb ik on langs geweigerd een prijs voor jenever in te ben in principe tegen". DEN HAAG (GPD) - Ongeveer 6000 jongeren kunnen een baan of stageplaats krijgen dank zij het jeugwerkgarantieplan. Dat zei mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zaterdag voor de Vara-radio. Tot nu toe hebben zich volgens de bewindsman driehon derd gemeenten gemeld om aan het regeringsplan mee te doen. Het jeugdwerkgarantieplan, dat geldt voor jongeren tot 21 jaar, krijgt vol gend jaar zijn definitieve vorm. Volgens het plan krijgen school verlaters die langer dan een half jaar werkloos zijn, een baan aange boden bij een gemeente of een an dere overheidsinstelling. Deze 'werkgarantie' geldt voor maxi maal twee jaar. Het is echter de be doeling dat de jongeren al voor die tijd door de opgedane werkerva ring een 'echte baan' vinden bij overheid of bedrijfsleven. De Ko ning wilde op die manier 30.000 jongeren aan het werk helpen, maar die doelstelling wordt zeker niet gehaald. De Koning zei dat de regeling om premieverlaging te geven aan be drijven die langdurig werklozen in dienst nemen, een succes lijkt te worden. In de twee maanden dat de regeling van kracht is, zijn 3000 mensen aan de slag gekomen. De minister vond dit 'bemoedigend'. SMARTEGELD (GPD) - De Am sterdamse kraker Jack heeft van de kantonrechter in Den Haag een schadevergoeding gekregen van 745 gulden. Dit omdat hij in fe bruari vorig jaar ten onrechte was gearresteerd om een gevangenis straf van een maand uit te zitten. De kraker was in december 1982 tot die straf veroordeeld, maar had de straf nooit uitgezeten. In 1986 werd hij gearresteerd in een win kel. De kraker eiste onder meer smartegeld omdat hij zijn arresta tie in een winkel vernederend vond en een autorijles miste. SOESTERBERG (ANP) - Ongeveer 300 mensen hebben zaterdag bij de luchtmachtbasis Soesterberg gedemon streerd tegen de plaatsing van kruisraketten. In totaal werd bij zes bases gedemonstreerd. (foto anp» DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Dees (volksgezondheid) wil geld vrijmaken voor een lande lijk bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Hij is bereid daar veertig miljoen per jaar voor uit te trekken. De bewindsman schat dat zo'n onderzoek op z'n vroegst pas in 1990 beginnen. Dit heeft Dees af gelopen zaterdag voor de VARA- radio gezegd. Het opbouwen van een netwerk van apparatuur en deskundigen vergt volgens hem de nodige tijd. Dees zei dat deelname aan het be volkingsonderzoek vrij is, net zoals momenteel bij het onderzoek naar baarmoederhals-kanker. Vooral vrouwen van tussen de 50 en 70 jaar zullen worden gestimuleerd om aan het borstkankeronderzoek deel te nemen. Proeven met borstkankeronder zoek op grote schaal worden al ge houden in Nijmegen en Utrecht. Verder komen er "enkele tiental len miljoenen guldens" extra be schikbaar voor het aids-onderzoek. Dees zei dat zwangere vrouwen uit de risicogroepen extra aandacht zullen krijgen. Hij vond het niet nodig om alle zwangere vrouwen op aids te testen, zoals de Amster damse aids-deskundige Coutinho heeft voorgesteld. Dees zei zich verder zorgen te maken over het gebruik van do ping op sportscholen en in de wiel rennerij. Hij schatte dat voor 70 miljoen gulden aan anabolen ste- roiden wordt omgezet in de fitness centra. Hij zei dat het tijd wordt dat voor het stichten van een sport school een licentie nodig is. Ook vond hij dat ouders verantwoorde lijk zijn voor hun kinderen die al jong de spierversterkende midde len op sportscholen gebruiken. Er komt een landelijk dopings- centrum dat voorlichting over do ping gaat geven, waardoor het ge bruik kan worden verminderd. Dees stelde dat de sportorganisa ties zich actiever moeten opstellen bij het bestrijden van het doping- gebruik. Reddiiigactie na valse melding LELYSTAD (ANP) - Een achttal reddingboten uit Enkhuizen, Urk, Lemmer en Stavoren, twee boten van de rijkspolitie te water en een helikopter en een vliegtuig van het marinevliegkaprp Valkenburg hebben gistermiddag op het IJsselmeer vier uur achtereen tevergeefs gezocht naar een jacht dat in moeilijkheden zou verkeren. Om twee uur was op het noodkanaal een SOS-melding bij de kustwacht IJmui- den binnengekomen. Toen na vier uur zoeken geen enkel jacht op het IJsselmeer was ontdëkt waarvan de bemanning in moeilijkheden verkeerde, is de zoekactie gestaakt. Hoogstwaarschijnlijk gaat het hier een 'grap', aldus de rijkspolitie in Leeuwarden. Het komt regelmatig voor dat loze meldingen bin nenkomen. Indien de dader achterhaald wordt, krijgt deze een pro ces-verbaal wegens oneigenlijk marifoongebruik. ,,Elke melding wordt serieus genomen. We moeten wel uitrukken, alhoewel het veel mankracht en tijd kost". Kapitein Brouwer van de KNZHRM-reddingboot uit Urk bevestigt dat loos alarm in de zomer helaas te vaak voorkomt. "Het is misdadig wat men doet. Het komt zelfs voor dat we 's nachts moeten uitruk ken. Valse roepletters, men kent de seinen en roept ons op. Dan komt een gigantische operatie op gang. Het risico is dat we een volgende keer misschien niet meer uitrukken. Vooral als het vaak achter elkaar voorkomt. We zijn soms nachten en dagen in touw voor niets. Het bezorgt de watersporter een slechte naam", zo stelt hij. ASSEN (GPD) - Een waarschijn lijk dronken 39-jarige automobilist uit Alkmaar heeft direct na afloop van de TT zaterdag in Assen op de rijksweg van Groningen naar Zwolle een aanrijding veroorzaakt waarbij de 8-jarige Gerdie Huberts uit Hooghalen om het leven is ge komen. Het ongeluk gebeurde vlak bij het circuit. Het meisje zat in een auto die werd bestuurd door haar vader, die zelf zwaargewond raak te. Twee jongetjes uit hetzelfde ge zin werden eveneens gewond. Het tweelingzusje van het veron gelukte meisje liep nauwelijks let sel op en datzelfde gold voor een vriendje dat als zesde inzittende in de auto zat. Het ongeluk gebeurde toen de Alkmaarder zijn auto op de rijksweg draaide, in tegenoverge stelde richting wegreed en daarbij naar eigen zeggen niet in de gaten had dat hij op een vierbaans- in plaats van op een tweebaansweg zat. Een frontale botsing was het ge volg. De man, die overigens zelf ook gewond raakte, weigerde na derhand een bloedproef. De 8-jari- ge Gerdie bezweek 's nachts in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen aan haar verwondingen. DEN HAAG (GPD) - Overleeft minister Deetman (onderwijs) de 'hete zomer' die het kabinet te wachten staat? Geplaagd door de komende nieuwe bezuinigingsron de van 3,5 miljard die zijn collega Ruding (financiën) in petto heeft én de verontrustende berichten dat Onderwijs de raming met miljar den guldens overschrijdt, ziet de toekomst er voor de minister van onderwijs somber uit. Onlangs nog dreigde hij met aftreden wanneer hij de overschrijdingen volledig moet compenseren met bezuini gingen op zijn eigen begroting, zo als Ruding wil. Want, stelt Deet man, het probleem is niet zozeer dat hij teveel geld uitgeeft, maar dat Financiën verkeerde ramingen heeft gemaakt. Vorige week bond bond voorzit ter Weitenberg van de Nederlandse christelijke werkgevers (NCW) de kat de bel aan. Weitenberg, voor malig topambtenaar bij het Cen traal Planbureau, voorspelde voor volgend jaar een tegenvaller van twee mijard gulden op de onder wijsbegroting als Deetman niet snel tot de orde geroepen werd. Hij was daar bij het doorvlooien van de rijksbegroting op gestoten. Vooral omdat hij sprak over 'opzet telijke ramingsfouten, werd Deet man woedend. Je kunt veel tegen Deetman zeggen en hij laat zich niet snel op de kast jagen. Maar als je hem beschuldigt van bedrog dan is de maat vol, zo valt op het depar tement te beluisteren. Weitenberg deed zijn uitspraken overigens bepaald niet zonder ei genbelang. De werkgevers dringen al tijden lang aan op lastenverlich ting. Maar wanneer alle financiële ruimte die er nog in de rijksbegro ting zit, wordt opgesoupeerd door tegenvallers op de afzonderlijke departementale begrotingen, blijft er niets over voor belastingverla ging. Daarom moet minister Deet man (en ook staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting) in het ga reel en snel ook. Raming Het probleem is echter aanmer kelijk gecompliceerder dan Wei tenberg wil doen geloven. Het is waar dat Onderwijs de ramingen overschrijdt, maar dat is zeker niet alleen de schuld van Deetman. De belangrijkste oorzaak van de uitga- venoverschrijdingen zijn de hoge re gemiddelde salarissen dan waar van bij de opstelling van de begro ting was uitgegaan. Onderwijs heeft de afgelopen jaren veel moe ten bezuinigen. Daarbij zijn de no dige leerkrachten ontslagen. Daar bij gold de stelregel dat wie het laatste kwam, het eerste moest ver trekken. Vooral jonge leraren wer den dus het slachtoffer, terwijl de oudere (en door hun vele dienstja ren dus veel duurdere) collega's mochten blijven. Zodoende vielen de salariskosten veel hoger uit dan Financiën had geraamd. Dat effect was voor een groot deel voorspelbaar, maar de reken meesters van Financiën verzuim den desondanks daar in hun ra mingen rekening mee te houden. En dus, stelt Deetman, zijn die overschrijdingen vooral het gevolg van te lage ramingen en moet Fi nanciën dus ook maar (een deel van) de meerkosten dragen. Ru ding voelt daar uiteraard niets Voor Deetman is het probleem des te klemmender vanwege de wachtgeldregelingen. Als ambte naar krijgt een ontslagen leraar krijgt namelijk wachtgeld. Niet So ciale Zaken, maar Onderwijs zelf draait voor die werkloosheidsuit keringen op. Om een miljard te be zuinigen op de salarissen moet voor 2,5 miljard gulden aan leer krachten ontslagen worden. Politie Daar komt nog eens bovenop dat sommige collega-ministers (zoals vorige week Korthals Altes van justitie) om extra geld komen vra gen. Onderwijs is het grootste 'vak departement' en Deetman zag al aankomen dat hij als 'big spender' een deel van het extra geld voor de criminaliteitsbestrijding moet op hoesten en daar paste hij voor. Als de politie extra geld krijgt, dan maar zonder mij, zo dreigde hij. Bovendien kan Deetman wijzen op een voortreffelijke staat van dienst waar het bezuinigingen betreft: hij heeft de afgelopen jaren steeds als eerste zijn portie van de bezuini gingen ingevuld. Hij had daarnaast nog een argu ment. De belangrijkste oorzaak van de kostenoverschrijding is de vergrijzing. Bij Onderwijs is dat momenteel het sterkst te merken, maar ook bij WVC en Verkeer en Waterstaat begint het probleem in toenemende mate te spelen. Het gaat dus om een structureel pro bleem, zo redeneert hij, en dat moet niet met ad hoe maatregelen worden opgelost. Het wordt hoog tijd dat er een echte structurele op lossing komt en die kan ik, Deet man, niet in mijn eentje bedenken, stelt hij wat hulpeloos. Inmiddels is er al een werkgroep van ambtenaren aan de gang die probeert een uitweg te vinden. De gedachten gaan voorlopig uit naar een complete herstructurering van het salaris-systeem binnen de over heid, waarbij vooral de leeftijd-ge- bondenheid van het huidige sys teem verlaten moet worden. Maar dergelijke ingrijpende veranderin gen kosten tijd, veel tijd. Niet in de laatste plaats omdat de ambtena ren-organisaties, waarmee het ka binet toch al niet op goede voet staat, de verworven rechten niet zonder slag of stoot zullen prijsge ven. Ook die hebben de afgelopen jaren al veel ingeleverd. DEN HELDER (ANP) - De dit weekeinde gehouden Nationale Vlootdagen bij de Konmklijke Marine in Den Helder hebben ruim 140.000 bezoekers getrokken, iets minder dan de verwachte 150.000. Bijzonder hoogtepunt dit keer was het spectacidaire optreden van 45 Britse mariniers die tweemaal per dag de flitsend snelle beëindi ging van een gijzelingsactie demonstreerden met behulp van een Wessex-terreurbestrijdingshelikopter. Boven dien was er voor het eerst een vlieg demonstratie boven water met een Britse Hawker Sea-Harrier, een verticaal stijgende en landende straaljager. (f0to anp» Prins Bernhard viert vandaag zijn verjaardag. De prins wordt 76 jaar. (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De lande lijke inzamelingscampagne voor de Zuidafrikaanse verzetsorganisa tie Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft ruim een miljoen gul den opgebracht. Dit voorlopige re sultaat zal volgens campagne-coör dinator Luirink van de Anti-Apart heids Beweging Nederland (AABN) nog verder oplopen omdat nog niet alle giften in dit bedrag opgenomen zijn. De actie werd gistermiddag in het Vondelpark in de hoofdstad besloten met een manifestatie waaraan onder andere Freek de Jonge meewerkte. ANC-vertegen- woordiger Godfrey Motsepe ont ving een cheque van 50.000 gulden, de opbrengst van de collecte van de stad Amsterdam. De inzamelingsactie is georgani seerd door de Anti-Apartheids Be weging Nederland en het Komité Zuidelijk Afrika. Tussen de 2500 en 3000 collectanten hebben voor een bedrag van ongeveer 300.000 gulden aan geld ingezameld. Daar naast waren er acties van onder an dere kerkelijke organisaties en uni versiteiten. Het resultaat van de actie heeft volgens Luirink de verwachting ver overtroffen. Behalve de op brengst noemde hij de actie van groot belang, omdat de discussies en de politieke spanning rond het ANC en de steun voor deze organi satie weer opgelaaid zijn. Prijs f 100.000, f 75.000, f 50.000, f 25.000, f 25.000, f 25.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, f 10.000, Gironummer - 2.070.004 - 741.651 - 688.383 - 1.031.532 - 1.146.819 - 4.280.028 - 523.683 - 1.078.509 - 1.138.754 - 1.650.608 - 1.737.366 - 1.766.804 - 2.026.471 2.242.729 3.103.773 5.408.i 28 s Gi onummcr Prijs Gironummer 5.000,- 509.541 f 2.500,- 2.345.878 5.000,- 579.345 1' 2.500,- 2.755.994 5.000,- 941.478 f 2.500,- 3.677.062 5.000,- 1.911.330 1' 2.500,- 5.441.225 5.000,- 2.444.828 5.000,- 5.000,- 5.000,- 2.500,- 2.500,- 2.500,- 2.500,- 2.500,- 2.500,- 2.589.709 2.689.874 3.273.170 3.671.293 5.279.097 661.192 1.045.521 1.116.585 2.142.452 2.162.958 2.214.458 Prijzen Eindcijfer(s) Algemene Loterij Nederland 'T REGENT EXTRA PRIJZEN DIT JUBILEUMJAAR Hebt u een girorekening? Geer u dan op als deel nemer aan de loterij voor girorekeninghouders en u speelt, zolang u dal wilt, iedefe twee maanden mee met uw gironummer als lotnummer. Er iseen aantrek kelijk prijzenpakket. Als ten kantore van mr. M..I. Meijer e.s. notarissen te Amsterdam uw nummer getrokken is, dan wordt uw prijs binnen één week na de bekendmaking overgemaakt. Automatisch. Op uw girorekening. Als winnaar hoeft u zich niet te melden, 't Spreekt vanzelf dat alleen deelnemers meeloten. Wat 't kost? Slechts één tientje. Dat bedrag wordt zo'n vijf weken voor iedere bekendmaking automatisch van uw girorekening afgeschreven. Speel n ee. Vul de machtigingin en stuur 'm op, in zonder postzegel aan: SUFA, Antwo 2020, 30UU VB Rotterdam. Jew^et^tocliMiXwv'tvooit j istuurt ontvangt u een deelnei MACHTIGING ièaJ POSTBANK lent hierbij lot wederopzegging mach erhofstruat 68 te Rotterdam om van "ckening ten hoogste éénmaal per 2 n aan SUFA, ■nvermelde len f 10,- te

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3