Donkere wolken boven jarige EG Brits voordeeltje ligt Nederland zwaar op de maag Achtergrond Geld- en landbouwzorgen oorzaak diepste crisis sinds 1957 Scheuring in blanke Zuidafrikaanse kerk PAGINA 2 MAANDAG 29 JUNI 198' ■HM BRUSSEL - De Europese Gemeenschap bestaat de zer dagen 30 jaar. In het 'Jubelpark' vlakbij de Brusselse EG-gebouwen vinden tal van Europese festiviteiten plaats. Maar menigeen vraagt zich af wat er eigenlijk te jubelen valt. „Het gaat niet goed met de EG" zei de Belgi sche minister van buiten landse zaken Tindemans vorige week. „Meer dan ooit wekken we de indruk dat we niet weten wat we willen". Voorzitter Delors van de Europese Commis sie ging nog een stapje ver der. „Europa staat aan de rand van de afgrond. We moeten nu onszelf bevesti gen, anders kunnen we er niet op rekenen dat de EG over 20 jaar nog bestaat". door Hans de Bruijn In die sfeer zijn vandaag en mor gen in Brussel de Europese rege ringsleiders bijeen voor hun half jaarlijkse topconferentie. Bijeen komsten die ooit waren bedoeld om hen de kans te geven 'met de benen op tafel' over de grote Euro pese en wereldproblemen te kun nen praten. Maar nu wordt van hen veel meer verwacht. 'Brussel' zal een nieuwe impuls aan de Ge meenschap moeten geven, anders gaat het echt fout. De 'twaalf zijn op zoveel terrei nen zo diep verdeeld, dat niet al leen Delors voor de toekomst van de EG vreest. Er is een bijna per manente crisis rond de hervorming van het landbouwbeleid, een Euro pees technologiebeleid is er nog steeds niet, slechts een handvol van de ruim 300 besluiten die in 1992 van de EG een echte 'vrije markt' zouden moeten maken is genomen. Om maar een paar voor beelden te noemen. Officieel staan die acute kwesties niet op de agenda van de top. Die zou gewijd moeten zijn aan de toe komst van de EG, aan de voorstel len voor een nieuwe financiering en een betere verdeling van de las ten. De regeringsleiders moeten de hoofdlijnen uitzetten, waarlangs de vakministers kunnen verder werken, zo zeiden deze week de ministers van buitenlandse zaken. „Zij moeten zich niet teveel met details bezighouden". Want dan zou de top wel eens kunnen verzanden in hetzelfde oe verloos gepraat over de margarine- heffing of de hoogte van de mone- mislukken gedoemde top dus? Het het spel als deze keer: de vraag of niet verbazen. De weg van de de twaalf van Europa echt een eco- 3~ J"~ nomische en politieke eenheid wil len maken, of er de voorkeur Europese toppen sinds die eerste in 1979 is immers geplaveid met mislukkingen. Zelden stond echter zoveel op geven als los zand aan elkaar te blijven hangen. taire compensaties voor de Euro pese boeren, waaraan de ministers van landbouw zich de laatste we ken zonder resultaat schuldig he- ben gemaakt. Hypotheek Volgens Delors komt de oplos sing voor die korte-termijnproble- men er vanzelf, zodra de regerin gen het eens zijn over hun visie op de toekomst van Europa. Die pro blemen nu opspelen leidt alleen maar tot irritaties, meent hij. Toch zijn het juist die 'details' die een ge weldige hypotheek hebben gelegd op deze top. Zij staan immers niet op zichzelf, maar zijn een symp toom van de onwil bij sommige landen om van de EG te maken wat er in 1957 mee bedoeld werd. Natuurlijk draait alles om geld. De EG geeft dit jaar f 86 miljard uit, waarvan tweederde in de Europese landbouw verdwijnt via het opko pen en opslaan van de teveel ge produceerde melk, graan, vlees en wat al niet meer. Daardoor is er geen geld voor andere nuttige za ken, zoals een technologiebeleid dat Europa in staat moet stellen de race met Japan en de VS te laten volhouden. Bovendien zit de EG daardoor met enorme tekorten. Voor 1987 ongeveer f 14 miljard, en voor 1988 zelfs f 17 miljard. Elk najaar moet de Europese Commissie bij de lidstaten de hand ophouden omdat het geld op is. De twaalf dragen nu nog jaarlijks 1,4 procent van hun btw-inkomsten Top in Brussel lijkt gedoemd tot mislukken heeft meer geld vrij te maken en een einde te maken aan de jaarlijks terugkerende begrotingsproble men. Een strakke begrotingsdisci pline, drastische bezuinigingen op de landbouwuitgaven, steun*aan de arme landen en streken in de EG en een andere manier voor het vaststellen van de bijdragen van de lidstaten zouden de EG financiële zekerheid op langere termijn moe ten geven. Solidariteit Niet langer de btw, maar het Bruto Nationaal Produkt, de waar de van alles wat een land produ ceert, zou de grondslag van de bij drage moeten worden. Dat BNP is een betere graadmeter voor ieders welvaart, waardoor de rijkere lan den wat meer zouden gaan betalen dan de armere. Omdat het BNP sterker groeit dan de btw-inkom- sten, komt ook meer geld beschik baar dat gebruikt kan worden om iets van de welvaart van het rijke noorden over te dragen naar de minder welvarende landen in Zuid-Europa Solidariteit met de zwakken, i Europa, ondanks de recente toetreding dan het zeggen. De rijke landen, waaronder Nederland, staan niet te trappelen bij de gedachte nog meer geld te moeten storten in de bo demloze put die de EG tot nog toe is gebleken. De hand moet dus op de knip. Veto Bezuinigen betekent in de EG per definitie bezuinigen op de landbouwuitgaven. Maar juist het pakket, dat de Europese Commis sie heeft opgesteld om de landbou wuitgaven te bedwingen, is op een golf van kritiek onthaald. De Duit sers aarzelen niet een veto uit te spreken over de voorgestelde af braak van de subsidies die schom melingen van de muntkoersen moeten compenseren. En Neder land blokkeert samen met Britten en Duitsers een heffing op plantaardige oliën en vetten, die de EG nodig heeft om de miljarden- kostende overproduktie in deze sector in te dammen. Maar de sanering van het land bouwbeleid staat en valt met het vinden van oplossingen voor deze en vergelijkbare kwesties. Dat zijn de 'details' waarover de regerings leiders maandag en dinsdag eigen lijk niet zouden mógen spreken. Dat is werk voor hun vakministers, die nu juist maandenlang hebben aangetoond dat zij daar niet toe in staat zijn. En dat natuurlijk niet de den op eigen houtje. De Duitse mi nister van landbouw Kiechle weet Spanje en (foto ANP» principe-uitspraken en grote klaringen. Voordat Europa op geloofwaardige wijze met financiële middelen en nieuwe procedures (zonder veto-recht) op weg kan naar die 'vrije markt' moet op zijn minst de bereidheid ge toond worden om dergelijke acute problemen op te lossen. Het begint er echter meer en meer op te lijken dat ook volgende week nationale belangen voor de zoveelste keer een struikelblok zijn op weg naar de Europese eenheid die overal met de mond zo vurig beleden wordt. En dat gejdt dan vooral West- Duitsland, dat als grootste betaal meester van de EG telkens hamert op bezuinigingen, niet aarzelt om uit puur eigenbe lang even zo vaak hervormingen van bijvoorbeeld het EG-land- bouwbeleid te torpederen. Een tot zich in zijn verzet ten volle ge- de EG af. Maar dat blijkt niet mooie gedachte. Maar niet alleen steund door zijn bondskanselier voldoende. Zelfs 1,6 procent - de uit idealisme. Een evenwichtiger Kohl. En zal premier Lubbers i die vanaf 1 januari 1 verdeling van de welvaart en sta- moeten gelden - zou dit jaar al niet biele economische verhoudingen in Europa zijn van groot belang voor het creëren van die vrije Euro- meer genoeg zijn. Begin dit jaar kwam de Commis sie daarom met het plan voor een hele nieuwe financiering van de Gemeenschap, dat als hoofddoel eens- Maar het doen is moeilijker het verzet tegen de oliën- en vettenheffmg staken, dat minister Braks zo fel heeft gevoerd? Struikelblok De Franse plaats Fontaine- bleau was drie jaar geleden het toneel van een Europese topcon ferentie, waar belangrijke beslui ten genomen werden over de fi nanciering van de Europese Ge meenschap. Allereerst werd daar besloten dat de bijdrage van de lidstaten van 1 procent van hun btw-inkomsten per 1 januari 1986 naar 1,4 procent zouden worden opgetrokken, en op 1 ja nuari 1988 misschien ook nog naar 1,6 procent. Door de nieuwe financierings- voorstellen van de Europese Commissie zal die laatste stap wellicht niet uitgevoerd hoeven te worden. Maar in Fontaine- bleau gebeurde nog iets. De Brit se premier Thatcher slaagde er toen in door slim onderhandelen van haar collega-EG-leiders ge daan te krijgen dat Groot-Brit- tannië jaarlijks een uitkering uit de EG-kas zou krijgen. De Britten hadden sinds hun toetreding tot de EG in 1973 veel meer aan de gemeenschap be taald dan zij er via bijvoorbeeld landbouw-subsidies uit hadden teruggekregen. Het tegenoverge stelde van ons land, dat een 'net to-ontvanger' (van ongeveer een miljard gulden) is. Compensatie De Britten waren niet de eni gen. Ook West-Duitsland en Frankrijk betaalden en betalen meer dan zij ontvangen. De Brit ten betalen dit jaar 1,9 miljard gulden te veel. Een schijntje 'ver geleken met de Bondsrepubliek, die bijna acht miljard gulden meer betaalt dan ontvangt. Maar alleen Thatcher wist een compensatie los te weken, ook al omdat Groot-Brittannië natuur lijk veel korter lid was dan de Bondsrepubliek. Vorig jaar be droeg de compensatie voor de Britten al zo'n vier miljard gul den, dit jaar staat zij voor een half miljard minder in de EG- boeken. Gezien de budgettaire problemen van de EG,, een last waar heel wat mensen vanaf zou den willen. Dat is echter een illusie, omdat de Britten zo'n besluit altijd zul len blokkeren. In haar nieuwe fi nanciële voorstellen heeft de Eu ropese Commissie echter wel voorgesteld de bijdrage anders over de andere leden om te slaan. Dat voorstel heeft veel kritiek uitgelokt. Ten eerste stelt de Commissie begrijpelijk Spanje, Portugal, Griekenland en Ier land - de arme Europeanen - vrij. Maar zij wil nu echter ook de Bondsrepubliek voor een groot deel vrijstellen van een bijdrage. Nu betalen de Duitsers al slechts de helft van wat zij eigen lijk zouden moeten betalen. Een tegemoetkoming, omdat de Bondsrepubliek toch al de groot ste betaler van de EG is. Illusie De Commissie wil die Duitse bijdrage aan de oplossing van het Britse probleem nu terug schroeven naar 25 procent. Dat betekent dat bijna de volle mil- jardenlast komt te rusten op Frankrijk, Italië, Nederland, Bel gië en Denemarken. Die zijn daar allerminst gelukkig mee. De Nederlandse regering heeft de kat de bel aangebonden en zou een vermindering van de Britse compensatie als een voor waarde willen beschouwen voor het akkoord gaan met de hervor mingen van de EG-begroting en het EG-landbo^wbeleid. Maar dat is natuurlijk evenzeer een illusie. Daarom is de laatste dagen het voorstel al afgezwakt en zou ons land genoegen nemen met het tijdelijk maken van de terugbetalingen, die bovendien steeds kleiner zouden moeten worden. Maar Nederland staat hierin al leen en heeft als netto-ontvanger natuurlijk ook weinig recht van klagen. Hoewel ook andere van de genoemde landen het wel een goed idee vinden, beschouwt ei genlijk iedereen de Britse com pensatie als een verworven recht. De Nederlandse actie munt dan ook niet uit door in zicht in wat haalbaar is. In EG-kring wordt dan ook ge zegd dat Nederland er beter aan zou doen de pijlen te richten op de Duitse vrijstelling, dan op de Britse compensatie zelf. Het lijkt echter uitgesloten dat dit pro bleem op de Europese top van Brussel kan worden opgelost. De breuk in de grootste blank-Zuidafrikaanse kerk, de Nederduits Gereformeerde Kerk, is zaterdag een feit gewor den. Zo'n 3000 behoudende blan ken - voor het overgrote deel ou deren - kwamen in de histori sche Schildpad-zaal in Pretoria tot het besluit zich van de moe derkerk af te scheiden uit protest tegen het hervormingsdocument 'Kerk en samenleving'. De synode van de blanke kerk gaf eind vorig jaar haar fiat aan dit document. Daarmee wees zij de bijbelse rechtvaardiging van de apartheid af en stelde zij het lidmaatschap van de kerk in principe ook voor niet-blanken open. Dat veroorzaakte ernstige spanningen binnen deze kerk. 'Rechts' - onder leiding van pro fessor Willem Lubbe - eiste her roeping van de besluiten en gaf de kerk daar tot 30 juni de tijd voor. De afgescheiden kerk - waar van de leden ook tegen gemeng de huwelijken zijn - noemt zich 'Afrikaans Gereformeerde Kerk'. Met als ondertitel: 'Kerk van Christus onder blanke Afrika ners'. Enige honderden aanwezi gen vonden een scheuring toch te ver gaan en bleven binnen de moederkerk om te ijveren voor handhaving van de apartheid. Gisteren werden al in drie plaat- sen diensten van de gescheiden kerk gehouden. Hoewel de afgelopen week van verschillende kanten binnen de blanke kerk was geprobeerd een scheuring te voorkomen, werd het steeds duidelijker dat de standpunten van de synode - on der leiding van de 'verlichte' voorzitter professor Johan Heyns - en de rechtse dissiden ten onverzoenlijk tegenover el kaar stonden. Waarnemers den ken, dat Lubbe niet alleen con servatieven binnen de blanke moederkerk zal aantrekken, maar ook uit andere 'apartheids- kerken'. Of de scheuring politieke ge volgen zal hebben, is vooralsnog onduidelijk. Nagenoeg alle mi nisters en het overgrote deel van de parlementariërs van de Natio nale Partij zijn lid van de Neder duits Gereformeerde Kerk. Waarnemers geloven niet dat ve len onder hen de moederkerk zullen verlaten. Anders ligt dat bij de Conser vatieve Partij van dr. Andries Treurnicht. Die probeerde de af gelopen week nog te bemidde len, nadat een verzoeningspo ging tussen dr. Heyns en zijn dis sidente tegenspeler Lubbe was mislukt. Treurnicht was zaterdag overigens niet aanwezig in de Schildpad-zaal. Ook vooraan staande theologen lieten het af weten. Niet massaal Toen de scheuring zich had voltrokken, sprak professor Heyns zijn treurnis erover uit. "Maar", zei hij, "er zijn geen aan wijzingen dat de dissidenten op massale steun kunnen rekenen". Heyns beschouwde de politiek en niet de religie als de belang rijkste drijfveer van de uitgetre- denen. "De nieuwe kerk heeft geen bijbelse grondslag, maar een politieke en culturele. Lubbe verklaarde, dat de moe derkerk zich van de Afrikaners heeft vervreemd door een kerk voor alle rassen te willen zijn. "Door haar liberale koers heeft de kerk zich verwijderd van wat Afrikaners al meer dan honderd jaar beschouwen als de bijbelse visie op huwelijk en gezin". Woordvoerder Chris Wagner van de groep die desondanks de moederkerk trouw bleef, zei voor alle duidelijkheid dat hij zich niet afkeerde van de kerkleden die tot oprichting van een nieu we kerk hadden besloten. "Wij erkennen, dat er een aanval is ge pleegd op de Afrikaners en hun kerk, en wij willen ons er krach tig tegen verzetten". Zelf zal Wagner meer als bezoeker dan als lid naar zijn plaatselijke ge meente gaan. Als er zwarten in de dienst komen, gaat hij er niet zitten. "Wij haten de zwarten niet, maar ieder moet op zijn ei gen plaats blijven". Wat dissidentenleider Lubbe over dat laatste zei, liet aan dui delijkheid niets te wensen over. "Wij hebben een blanke kerk no dig omdat alle mensen en alle landen zijn geschapen door God en wij mensen Zijn schepping moeten respecteren. Het is dui delijk, dat God wilde dat wij ver schillend zijn. Het is niet aan ons, deze verschillen te negeren. On ze kerk komt overeen met Gods schepping".Er worden de ko mende weken, vooral op het con servatieve platteland van Trans vaal en Oranje Vrijstaat, nogal wat problemen verwacht tussen aanhangers van de afscheiding en de moederkerk. Deze proble men hebben dan te maken met de positie van predikanten, kerk gebouwen, bankrekeningen en andere bezittingen van de kerk. Aangenomen wordt, dat de aanhang van de Afrikaans Gere formeerde Kerk snel zal groeien tot ongeveer 10.000 leden. Vol gens Lubbe is er in alle gemeen ten van de Nederduits Gerefor meerde Kerk wel een bezwaarde groep. .Er zullen reizende predi kanten worden aangesteld om die aanhang uit te breiden er. fondsen te werven. Wie tot de nieuwe kerk wil toetreden, moet bewijzen dat hij tot zaterdag lid van de grote kerk is geweest. Lubbe: "Wij willen onmiddellijk van start gaan met stichting van gemeenten, benoeming van do minees en werving van leden". Verontwaardigd De rooms-katholieke bis schoppen van Oostenrijk zijn, blijkens een dit weekeinde uitge geven verklaring, verontwaar digd over de kritiek van andere bisschoppen op de ontmoeting tussen de paus en president Waldheim. Aartsbisschop Karl Berg van Salzburg: "Wij willen de nationa listische gruweldaden niet baga telliseren. Ook de kerk in Oos tenrijk is slachtoffer geweest van meedogenloze vervolging. Maar wij zijn geschokt dat men tegen woordig zonder concrete bewij zen en op grond van rondgeba zuinde verwijten kan ophitsen tot wereldwijde haat". De Oos tenrijkse bisschoppen danken de paus dat hij zich daardoor niet heeft laten beïnvloeden en Wald heim toch heeft ontvangen. Eredoctoraat. Kardinaal Wil- lebrands is voor zijn verdiensten ten bate van de oecumene onder scheiden met een eredoctoraat van de universiteit van Oxford. De vroegere aartsbisschop van Utrecht is voorzitter van het Va ticaanse secretariaat voor de een heid onder christenen. Eerste. Bisschop Ernst van Breda heeft zaterdag de eerste kandidaat van de priesteroplei ding 'Bovendonk' tot priester ge wijd. 'Bovendonk' werd in 1983 opgericht en is bestemd voor mannen op latere leeftijd. De eer ste is Gerhard Bosman, 57 jaar, voordien psychiatrisch verpleger in Arnhem. Hij wordt in augus tus pastor in een Brabantse paro chie. Hervormde Kerk: beroepen te Scheveningen G. Bos Urk; aangenomen naar Oostermeer- Eestrum (Fr.) kandidaat G. van Velzen Boijl (Fr.), naar Laren (NH) voor verpleeghuis 'Theodo- tion' kandidaat mevrouw J. C. van de Putte Amsterdam. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Rijssen G. A. van der Berg Oosternijkerk (Fr.). Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Groningen H. de Vries Zwijndrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken: aange- ar Huizen D. Visser Nieuw-Vennep; bedankt voor Bennekom C. Westerink Den Helder. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Dirks- land Chr. van der Poel Yerseke, voor Rotterdam-centrum J. J. van Eckeveld Zeist.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2