Jagt: 'Het is m'n eigen stomme schuld' Van der Poel van spanning verlost Mieke Havik 'geestelijk gegroeid' Limburgs heuvelland 'tranendal' Draaijer winnaar op valreep Wanvertoning van profpeloton Schalkers rijdt zich in de kijker Kuiper ziet af van kort geding 9a? LAANDAG 29 JUNI 1987 PAGINA 17 ^Vlüller maakt succes ploeg ;d) ^isbers compleet '91' 2' DEN HAAG (ANP/DPA/AFP) - 2. )e nationale kampioenschappen 'oor wielerprofs hebben in het bui- rriton gnland over het algemeen win- ïaars gekregen uit de zelfde cate- 18, 2. [orie als in Nederland: gelouterde Vier enners, die echter niet tot de favo- ieten behoorden. Dat gold voor 36 9 België (Van den Haute), Frankrijk Mare Madiot), Italië (Leali) en 5witserland/West-Duitsland (Mül- 3- er). In Spanje won een nieuwe- Deif Gonzalez Salvador. Veld Eric Vanderaerden startte te Sint £atelijne-Waver niet in de weg- 0 vedstrijd om het Belgisch kam- Dioenschap. De sprinttroef uit de Dloeg-Post ondervond te veel hin- nmë jer van een voetblessure. Volgens 3^2e Posts assistent Walter Planckaert lègir Vanderaerden woensdag in West-Berlijn wel kunnen starten in proloog van de Tour de France. jk beslis maandag, of ik aan de ocas Tour deelneem", zei Vanderaerden vied) zelf. België kreeg veteraan als Amateurkampioen Johannes Draaijer wordt omringd door de ronde-missen. Even verderop likte Arjan Jagt kampioen. Drie dagen na zijn 35e zyn monden. pro. verjaardag verraste Ferdi van den Haute het peloton door zijn tweede t' I'\ zege van ^et seizoen te boeken. van Voor de dure Belgische ploeg van anci de Spanjaard Ocana was het de eerste aansprekende winst in het wieleijaar, dat zo ambitieus was in- ,94, gegaan. Van den Haute behoorde :las tot de 23 renners, die na 220 kilo- an- meter ontsnapten en een maximale 3. voorsprong van anderhalve mi- nuut namen. Op de 245e kilometer sprongen vijf coureurs weg: Van Di) den Haute, Vermote, Van Holen, ,3. Frison en Hynderickx. Van den Haute, die dit seizoen feitelijk af- ni- scheid had willen nemen van de 3 profwielersport, versloeg uiteinde- lijk Hynderickx en Frison in de spurt en werd voor het eerst kam- pioen bij de beroepsrenners. GEULLE - Van pure ontluiste ring en de uitputting nabij ging Ar jan Jagt er tenslotte maar bij zitten. Direct na afloop had hij zijn teleur stelling over de tweede plaats in de nationale titelstrijd nog goed we ten te verbergen en bewonderens waardig veel geduld opgebracht bij het beantwoorden van de horde verslaggevers, die zich hardop bleef afvragen waarom Jagt niet had gewacht met zijn poging om Johannes Draaijer af te schudden. Dan was hij vermoedelijk kam pioen van Nederland geworden en daarmee waren de voorspellingen ook precies uitgekomen. Jagt gold vooraf als de grote fa voriet en hij kreeg daarom nader hand logischerwijs meer aandacht Het gezamenlijk kampioenschap van Zwitserland en West-Duits- land is door de Zwitserse profs overheerst, met Jorg Müller uit de Nederlandse ploeg van Gisbers als GEULLE (ANP) - Door Mieke Havik lijkt de gevestigde orde uit het vrouwen wielrennen zich te hebben kunnen handhaven in het nationale wegkampioen- schap. De 30-jarige voorvrouw van het vrouwen-peloton behaal de immers op het zware parkoers in Geulle haar eerste titel op de weg, na tweede plaatsen in '83 en '86. Feitelijk echter stonden zater dagmiddag drie nieuwe gezich ten op het podium. Ten eerste is de Mieke Havik van de zomer van 1987 een heel andere vogel dan de vedette van voorgaande jaren. Bovendien werd zij verge zeld door Jolanda Cools en Karin Schuitema, die beiden nooit eer der in het shirt reden van de sponsorploeg van Egbert van 't Oever, waarvoor zij in het kam pioenschap startten. De schaats coach toonde daarmee aan dat een goede selectie en een gepaste voorbereiding een doorbraak kan veroorzaken in het kleine groepje van top-dames dat al ja ren de macht in handen heeft. Jolanda Cools was ook de aan- stichtster van de ontsnapping, na een kleine vijftig kilometer, die tenslotte de titel bij Havik bracht. De onttroonde kampioe ne Heieen Hage stelde na afloop: „Mieke Havik reed erg sterk". „Dat is", legde Havik uit, „het ge volg van wat ik in het afgelopen jaar geleerd heb. Ik heb het ge voel dat ik nu veel meer volwas sen ben, geestelijk gegroeid en dat mocht zo langzamerhand ook wel. Dit seizoen heb ik minder getraind, maar wel veel intensie ver en voor alles veel meer ont spannen. Dit kampioenschap ben ik begonnen met de gedach te, ik ga er lekker in, vrij-uit in de aanval en ik zie wel wat er van komt." Het moment om er in te gaan was nadat Jolanda Cools een klein groepje ontsnapten had te ruggepakt en meteen doorging. Alleen Havik pikte aan, om bij de laatste beklimming van de prik- kelige Slingeberg het kleine gaatje te maken met Jolanda Cools. Het gebeurde ongeveer op dezelfde plek waar Karin Schui tema naar brons sprong om het gevaar van de betere sprintsters te ontlopen. Modevak-scholiere Karin Schuitema, net achttien, is een paar weken geleden door Van 't Oever binnengehaald na een sterke koers in het Land van Bar- tje. Jolanda Cools kreeg ruim een maand geleden in Zuid- Frankrijk de kans een open plaats in de groep in te nemen en werd kort voor dit kampioen schap verder geschoold in de zesdaagse van Aquitanië in Zuid- West Frankrijk. „Dat was natuur lijk de ideale voorbereiding", zei de twintig-jarige uit Sommels- dijk. GEULLE (GPD) - Eindelijk heeft Adrie van der Poel dit jaar waar voor zijn geld geleverd. Het astronomische bedrag waarvoor hij van ploeg verwisselde, hing de Westbrabander het hele voorseizoen als een molensteen om de nek. Het leek hem te verhinderen uit het diepe dal te klimmen, waar hij in vertoefde. Tot hij gisteren in het Zuidlimburgse Geulle de Nederlandse kampioenstrui veroverde, die zijn herstel van de laatste weken accen tueerde. Terwijl het publiek de wanvertoning van het Nederlandse profpeloton geeu wend gadesloeg, maakte Van der Poel er een feestje van. Hij excelleerde als in zijn beste dagen. Verlost van de spanning, die hem vanaf de eerste wedstrijd in februari moet hebben gekweld. De miljoenenploeg van Jan Gis bers was in een negatieve spiraal terechtgekomen, waaraan slechts door succes een eind kon komen. „Het probleem in de wielersport is datje wordt betaald voor prestaties die je een jaar eerder heb geleverd. En je kunt nooit garanderen dat je een jaar later hetzelfde zult doen. Toch ben ik altijd in mezelf blij ven geloven", zei de ex-winnaar van de Ronde van Vlaanderen. „Ik heb elk jaar wel een uitschieter en hoewel het in de klassiekers niet goed ging, wist ik dat het niet in één keer weg kon zijn". De beslissing om toch de Tour de France te rijden, terwijl hij in zijn contract met PDM juist een clausu le had laten opnemen dat hij die wedstrijd kon laten schieten, duid de op een lichte paniek. De 28-jari- ge Van der Poel, zo werd gesugge reerd, moest na zijn slechte voor seizoen voor straf vier weken na blijven in het wielercircus van me neer Jacques Goddet. „Ik heb zelf de beslissing genomen", verwierp de Brabander die suggestie. „Ook wel een beetje omdat ik vond dat ik wat goed te maken had, maar dat was niet de hoofdreden. Ze zouden me gewoon goed kunnen gebruiken voor de ploegentijdrit en de vlakke etappes". Tijdens de Ronde van Zfaeden hakte hij de knoop door. Toen hij eindelijk goed begon te rijden (twee ritoverwinningen en het puntenklassement) besefte hij dat drieënhalve week Ronde van Frankrijk tot een goed einde ge bracht moesten kunnen worden. „En of ik kampioen zou worden of niet heeft daarbij geen rol ge speeld". De gedachte dat hij de ti tel zou pakken moet in de periode wel bij hem op zijn gekomen, hoe wel zijn eerdere ervaringen in Geulle weinig hoopgevend waren. Toch stond het scenario hem dit maal wel duidelijk voor ogen. Een vroege vlucht zou opnieuw tot suc ces leiden, wist hij tevoren. Toen ria zeventwintig kilometer elf renners aan de leiding kwamen was de beslissing gevallen. Met de hand op hun hart hadden de ploegleiders 's ochtends voor de start aan organisator Huub Enge len beloofd te proberen er iets GEULLE - Martin Schalkers ver raste het profpeloton met een ne gende plaats in zijn eerste Neder lands kampioenschap. De Katwij- ker, die pas vlak voor de Ronde van Italië in de ploeg van Jules de Wever werd opgenomen, maakte deel uit van de al vroeg ontstane kopgroep die later het beeld van de koers bepaalde.Dat kostte de de butant heel wat zweetdruppels, maar Schalkers weet zich er van verzekerd dat die moeite niet voor niets is geweest. "Want ik heb me met die negen de plaats in de kijker gereden", spra.i de vermoeide neo-prof di rect aa afloop. "En daar was het me een beetje om te doen. We hadden de opdracht om met elke demarra- Martin Schplkers. (Archieffoto) ge mee te springen. Ik had het ge luk dat het meteen een beslissende vlucht was'VTk kon me goed handhaven, totdat Van der Poel op het laatst aan de haal ging. Op dat moment was het voor mij afgelo pen. Maar ik was al heel blij dat ik mee kon blijven rijden. Het is een goede stimulans voor me". moois van te maken. Hun renners hadden lak aan die belofte en aan de toeschouwers en blokkeerden de wedstrijd. Met drie renners van Jan Raas (Gerrit Solleveld, Twan Poels en Frans Maessen), drie van Peter Post (Theo de Rooy, Peter Harings en Jan van Wijk) en twee van Jan Gisbers (Adrie van der Poel en Gertjan Theunisse) in de spits werd in de achterhoede on middellijk de strijd gestaakt. De getergde Hennie Kuiper, strijdbaar om te bewijzen dat hij w-e-1 in de Tour de France-selectie van zijn ploeg thuishoorde en vanaf de eer ste minuut in het offensief, sloeg de eerste omlopen een grote kloof, waarin de rest, inclusief Michel Schalkers en Marcel Arntz, mee gingen. „Ik wist wel dat Kuipertje iets zou ondernemen. Dus heb ik met een zeer attent gereden", analy seerde hij na afloop zijn triomf. Van der Poel was vervolgens de smaakmaker van de kopgroep. Hij zorgde met zijn tempoversnellin gen voor een strenge selectie, waarvan eerst vijf man - onder wie Kuiper - het slachtoffer werd. La ter halveerde hij de leidersgroep nog eens door Harings, Poels en Theunisse tot overgave te dwingen en drieentwintig kilometer voor het einde werd ook Solleveld en De Rooy het hoge tempo van Van der Poel in de beklimming van der Slingerberg te machtig. Solleveld („Ik had kramp en mocht toen van Raas niet meer op kop rijden") drong niet meer aan, De Rooy pas nadat Post hem daartoe had aange spoord. De Amstelvener had dat beter eerder in de wedstrijd kunnen doen. Hij had immers de „verkeer de" renners bij de kopgroep, want de uitstekend draaiende Erik Breukink en Peter Winnen misten de slag. Maar de uitvinder van het defensieve koersen weigerde con sequent zijn manschappen tot ach tervolging te dwingen. Toen de reactie van onder anderen Breu kink er wel kwam, hadden de kop lopers al een maximale voorsprong van bijna negen minuten opge bouwd, en dreigde heel even het peloton op een volle ronde achter stand te worden gereden, wat de schande compleet zou hebben ge maakt. Dat debacle werd ternauwer nood voorkomen, maar het feit dat driekwart van het 63 renners tel- Adrie van der Poel leverde gisteren eindelijk waar voor zijn geld. Hij werd na een slecht voorseizoen kampioen van Nederland. (foto anp> lende rennersveld al ruim voor het einde uit de wedstrijd was geno men, er slechts zestien werden ge klasseerd waarvan er maar tien- werkelijk de hele afstand (225 kilo meter) aflegden vertelt genoeg over de treurigheid die het publiek voorgeschoteld kreeg. De one -man-show van Van der Poel mag dan prachtig zijn geweest, wie een kaartje kocht met de gedachte een wervelende revue van begeesterde wielrenners te gaan bekijken, kwam er bekaaid van af. dan nummer één Draaijer, die in de 'luwte' genoot van zijn overwin ning. Hij onderging het vragen- vuur met verve, maar toen de stoet éénmaal aan de inwoner van Wou- brugge was voorbij getrokken en zich louter familieleden in zijn di recte omgeving bevonden, maakte de teleurstelling zich pas echt van hem meester. Lopen ging na de ruim tweehon derd kilometer op het zware rondje in Geulle bijna niet meer, de auto moest naar de finish worden ge haald om hem vandaar naar het ho tel te brengen. Ondertussen vroeg de bronzen medaille-winnaar van het wereldkampioenschap in Colo rado zich nog maar eens af waar het precies was mis gegaan. Op het laatste rechte eind dus, niet zo lang nadat Jagt en Draaijer hun vlucht- makker Tom Cordes op de Slinger- berg achter zich hadden gelaten. "Ik wilde hem in de sprint af bluffen en ging daarom zo vroeg weg, maar hij kon weer in m'n kiel zog komen en later zelfs naast en over me. Ik ben gewoon stom ge weest, had beter nog even kunnen wachten met aanzetten. Nou ben ik tweede, zo'n beetje het ergste wat je kan overkomen. Wat heb ik ver domme aan een zilveren medaille? Ik had m'n zinnen op dit kam pioenschap gezet. In plaats van rustig te blijven, maakte ik op het laatst een heel stomme fout". Die misrekening hing nauw sa men met zijn vorm, waarover vori ge week getuige de twee etappe zeges in de Ronde van Joegoslavië geen enkele twijfel bestond, maar die in het Limburgse heuvelland schap te wensen overliet. "Dat was ook de reden dat ik me alleen de laatste ronden heb laten zien. Ik heb me zo lang mogelijke schuil gehouden om te voorkomen dat ik me zou forceren", aldus Jagt, die na de Olympische Spelen van Seoul in dienst treedt van de ploeg van Jan Raas. "Het léék misschien wel alsof ik gemakkelijk reed, maar in werkelijkheid zaten m'n benen vast. In de beklimming blokkeerde ik steeds. Je hoort dat wel eens van andere renners. Ik heb me altijd af gevraagd wat dat was. Nou weet ik het. Maar dat me dat precies van daag moest gebeuren..." Normaal gesproken is Jagt in de sprint sneller dan Draaijer, die ech ter profiteerde van de 'slechte dag' van de Woubruggenaar en daar mee gehoor gaf aan de smeekbede van zijn Friese supporters. 'De Elf stedentocht ging niet door en Cam- buur verloor, maar onze renners trappen door', hadden ze Johannes Draayer via een spandoek tot een stunt aangespoord. "Maar als ik me goed had gevoeld, was het nooit zover gekomen", wist Jagt. "Normaal gesproken win ik van hem in de sprint. Hij heeft zich in Joegoslavië wat rustiger gehouden dan Cordes en ik. Hij was mis schien iets fitter dan ik. Gewoon lijk ben ik explosiever dan hij. Maar ik had al veel krachten ver spild. De finale van dit kampioen schap begon al heel lang voor het einde". Kopgroep Toen ontstond ook het selecte en uit drie man bestaande kopgroep- je, dat het gespin van het eerste be gin met een glimlach had aange zien. Onder meer de nummer twee van vorig jaar, Frank Kersten, werd de gelegenheid geboden om zijn contract bij de profformatie van Jan Gisbers waar te maken. Toen het er echt op aankwam, ont deed het genoemde drietal zich van het peloton en kon de finale beginnen. Dat die voor Jagt uitliep op een teleurstelling, verbaasde ook Wim Jeremiasse, de wedstrijdleider van de KNWU, die net als de meeste andere aanwezigen "al zijn geld op Jagt had willen inzetten". Dit keer kon hij de hooggespannen ver wachtingen echter niet waarma ken. "En dat vind ik werkelijk vre selijk", legde hij zijn hoofd nog maar eens in zijn armen, waarna de 20-jarige een aantal vloeken liet volgen. "Ik heb er vandaag veel energie ingestoken. Het is vreselijk als je dan tweede wordt, terwijl ik de kans had om hem te verslaan. Ik heb me verkeken. Dat overkwam me vroeger wel vaker. Ik hoopte het nooit meer mee te maken. Maar nou gebeurt het me weer". Op de toekomst van Aijan Jagt heeft de tweede plaats geen in vloed. De amateur leeft, precies volgens de visie van André Bos kamp, nu al als een beroepsrenner en verwacht wordt dat hij geen moeilijkheden zal ondervinden bij zijn overstap naar het profpeloton. Zoals ook wordt aangenomen dat hij in september tijdens het we reldkampioenschap een medaille binnenhaalt. "Nadelige gevolgen hebben deze tweede plaats niet. Ik ga me nou maar voorbereiden op Oostenrijk. Maar ik had graag eerst hier die ti tel gepakt. Dat dat niet is gelukt, is mijn eigen stomme schuld. Men sen wat is dit erg". FRED SEGAAR Sterke koers André van Reek GEULLE - André van Reek (RTV De Bollenstreek) en Jan Hendrik Lagerweij (Swift) konden terugkij ken op een succesvol verloop van de nationale titelstrijd bij de ama teurs. De beide talenten, die dank zij hun goede prestaties van de laatste weken alsnog aan het deel nemersveld werden toegevoegd, werden respectievelijk 19de en 32- ste.In het bijzonder Van Reek on derscheidde zich op het zware par koers. De jonge inwoner van Lisse leidde enkele ontsnappingen in en was lange tijd aan 'het front' van de de strijd te vinden. "Het ging in derdaad lekker. Zo'n wedstrijd van meer dan tweehonderd kilometer is niet niks. Zeker niets als je zo vaak die Slingerberg op moet. Dat begin je op het laatste flink te voe len. Maar ik had goede benen en heb me daarom steeds van voren laten zien". Lagerweij trad minder op de voorgrond, maar voor hem was het voltooien van de zware wedstrijd al een knappe prestatie. "Ik heb ge woon lekker meegefietst. Een rol van betekenis spelen in zo'n wed strijd is weer een heel ander ver haal. Daar ben ik natuurlijk nog niet aan toe", aldus de dorpsgenoot van Aijan Jagt. GEULLE (GPD) - Hennie Kuiper ziet af van het kort geding dat hij wilde aanspannen tegen zijn spon sor Roland/Skala, die hem niet heeft aangewezen voor de Tour de France. Kuiper zegt dat de kans van slagen uiterst gering is. Het kort geding zou vandaag in Breda hebben gediend. Jan Raas heeft Nico Verhoeven aangewezen als -negende renner voor de Ronde van Frankrijk. Voor Verhoeven wordt het zijn debuut in de Franse Ronde. Tijdens het Nederlands kampioenschap zou Raas zijn keus bepalen. „Een moei lijke keus", aldus de Zeeuw, „om dat Poels een goed kampioenschap reed. Toch heb ik de voorkeur ge geven 'aan Verhoeven". GEULLE (GPD) - Al negen jaar zit het nationaal wielerkam pioenschap vastgeklonken aan Limburg. Daar kan een selectief parkoers worden uitgezet en daar worden de echte kampioe nen geboren, motiveert de KNWU onophoudelijk de slaafse volgzaamheid aan de organisato ren, die Geulle als vaste plaats kozen. Zolang de kruiwagens met guldens steeds keurig op tijd worden leeggestort in het Unie- bureau in Woerden, lijkt de wie lerbond aan de leiband van het Limburgs kapitaal te blijven lo pen. Maar nu het heuvelland voor het derde achtereenvolgen de jaar een tranendal voor de wielersport is geworden, gaan er in die kringen toch ook stemmen op de blik eens te Dat Zuid-Limburg geen garan tie biedt op een grootse kam pioen bleek vorig jaar met Jos Lammertink. Dat het allerminst borg staat voor een boeiende wedstrijd is nu ook bekend. „Ik wil Geulle niet meteen de nek omdraaien", zei KNWU-voorzit- ter Piet van der Molen gisteren terwijl de profs plichtmatig hun rondjes om de kerk circelden, „maar ik zou toch het liefst eens een keer een andere locatie voor het kampioenschap zien". In het afgelopen weekeinde liep de vierjarige overeenkomst af met Prof Wieier Promotion, de organisator van de titelstrijd, en binnenkort hoopt men een nieuw contract af te sluiten. Voor meer geld dan de 198.000 gulden (inclusief btw) die dit jaar op ta fel moest worden gebracht, al willen de Limburgers niet veel verder gaan. Waarschijnlijk zal de tandem Prof Wieier Promo- tion-KNWU de komende jaren nog wel in tact blijven, want de open inschrijving op de titel strijd is al geruime tijd geleden geruisloos onder de tafel gemof feld. Toch wil een nieuwe overeen komst niet zeggen dat de titel strijd ook in 1988 weer in Geulle zal plaatsvinden. Zelfs Huub En gelen, de organisator van de titel strijd, begint in te zien dat er een verzadigingspunt is bereikt. „We hadden ons voorgenomen om na het tien jaar in Geulle, volgend jaar dus, eens ergens anders naar toe te gaan. Gevoelsmatig zeg ik nu: dat zou best eens een jaar eerder kunnen gebeuren". Het probleem is dat er weinig geschikte parkoersen zijn in Ne derland. Piet van der Molen: „De Posbank leent er zich voor, of een parkoers bij Nijmegen. Plus vier of vijf andere plaatsen in Limburg. Het zou best eens be keken kunnen worden. Maar het uitgangspunt moet zijn dat er een goed sportief verloop is en de organisatie deugdelijk is". Van der Molen zal zijn oordeel la ten afhangen van het advies dat de commissie beroepsrennen en de wielersportcommissie geven. Als het aan het hoogste techni sche college van de bond ligt blijft Geulle de vaste stand plaats, zegt Joop Atsma de voor zitter van dat gezelschap. De Fries baseerde die houding op het sprankelende kampioen schap van zaterdag bij de ama teurs en vergat gemakshalve maar even de wanvertoning van de profs, dat het absolute hoofd nummer had moeten zijn. „Dit parkoers is selectief en de ren ners bepalen hoe een wedstrijd verloopt", stelde hij. Kampioen Adrie van der Poel verschilde grondig van mening van de praeses van sportcommis- sie. „Dit is een heel moeilijk par koers. Het is zwaar en daarom bijna onmogelijk om de schade te herstellen als je de slag hebt gemist. Je hebt dan eigenlijk geen reden meer om te achter volgen", aldus de Brabander, die daarmee pleitte voor een eenvou diger parkoers. Op het risico af dat daar een middelmatige ren ner kampioen wordt, is dat een grotere garantie op een aantrek kelijke wedstrijd. Slechter dan gisteren in Geulle kan in elk ge val moeilijk, want de profkoers daar werd nu een droevige repli ca van de processie, die de pas toor vanwege het kampioen schap met tegenzin had moeten afgelasten. Met hem zeiden de wielerliefhebbers een schietge bedje dat de renners hem vol gend jaar in Geulle niet opnieuw in de wielen rijden...

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17