Overtuigende Lange wint Koninldijke Zwemtop kiest liever ontspanning Skelton winnaar bij CHIO Aken Van Weerde valt buiten de prijzen KNZB wil gaan trainen in China Koersrecord Mack the Knife PAGINA 14 DO ST MAANDAG 29 JUNI 198 AMSTERDAM - De Holland beker heeft, na Peter Kolbe vorig jaar, opnieuw een indruk wekkende winnaar gekregen. De Oostduitse Thomas Lange roeide naar een overtuigen de zege in de finale van het hoofdnummer van de "Koninklijke". Tweede werd Neder lands kampioen Nico Rienks, Leythe-roeier Ronald Florijn werd derde. Als het aan Florijn ligt wordt zijn teren voerde Njords Varsity-over- jongste clubgenootje Jaap Krijten- winnaars na 750 meter stoutmoe- burg de vierde man. De junior-skif- dig het veld aan voor de DDR- feur maakte gisteren indruk met ploeg. In de tweede helft van de baan zette de Oostduitse vier de verhoudingen weer recht, maar konden toch niet verder weg ko men dan vier seconden. In de zaterdagse skiffinale roeide de 23-jarige sculler van Chemie Halle alleen de derde vijfhondèrd meter voluit, passeerde daarin de op kop liggende Florijn en roeide vervolgens rustig naar de zege. In de Holland-beker finale wachtte de meervoudige wereldkampioen in de dubbeltwee tot het laatste inter val was aangebroken. Hard werd toen de illusie van Rienks zeer overtuigende overwin ning in de B-skif in 7 min. 10 sec. Zaterdag had Krijtenburg met Martijn Blansjaar de B-dubbeltwee gewonnen. Het is nu nagenoeg ze ker dat het Leidse tweetal Neder land zal vertegenwoordigen bij de W.K. voor junioren in Keulen. Njords gestuurde vier behaalde twee tweede plaatsen. Zaterdag kon de Leidse vier de Engelse na tionale ploeg met op de slagplaat sen Cross en Clift, die in tempo 39 de baan afjakkerden, in de slotfase van de race niet meer volgen. Gis- Roeibond wil organisatie WK AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Koninklijke Neder landse Roeibond (KNRB) heeft zich bij de wereldroeifederatie (FI- SA) kandidaat gesteld voor de or ganisatie van de wereldkampioen schappen van 1994 voor vrouwen, mannen en lichte roeiers op de Bosbaan. Op het congres van de FISA zal worden beslist over de Nederland se kandidatuur. Het roeibondsbe- stuur verwacht alleen een kans te hebben, dat de wedstrijden aan Nederland worden toegewezen als de plannen tot verbetering van de Bosbaan, zoals die waren voorge steld in geval Nederland de Olym pische Spelen van 1992 mocht or ganiseren, toch worden verwezen lijkt. Eric van der Sande Lacoste is met onmiddellijke ingang vertrok ken als directeur van de Koninklij ke Nederlandse Roeibond. De 62- jarige bondsdirecteur was vijf jaar in functie. Hem is met ingang van 31 augustus ontslag aangezegd. De heer Van der Sande Lacoste is in afwachting van zijn vertrek met verlof gegaan. "Sedert vorig jaar waren wij niet meer tevreden over het functione ren van de directeur," aldus voor zitter mr. Arie Landaal van de KNRB, "dat gold zowel voor zijn interne als zijn externe optreden". aantrad. Jos Compaan wist haar ploeggenoten op de zwepen tot een nieuw Nederlands record. De win nende DDR-vier dook juist onder het internationale record. De combinatie-acht van Njord met Asopos-de Vliet won op zeer overtuigende manier de vrouwen- B-acht. Meer dan een lengte voor sprong had de Leidse ploeg aan de finish. In de lichte vrouwen-acht, nog een erg incourant nummer, won een gelegenheidscombinatie met Marit Meertens van Die Ley- the. In de lichte B-dubbeltwee won Frans Sicking van Asopos-de Vliet met zijn partner van de Hunze met 16 seconden voorsprong. JAN KLERKS. Zonder veel inspanning heeft de Oostduitser Thomas Lange het skifnummer i ker op zijn naam gebracht. Vrouwen met eigen zetel in rugbybond NIEUWEGEIN (ANP) - Tijdens de algemene ledenvergadering van de Nederlandse rugbybond, zaterdag in Nieuwegein, hebben de vrou wen een kwaliteitszetel veroverd. Aanvankelijk konden de meeste agendapunten zonder veel proble men als hamerstukken worden af gehandeld. De vergadering stag neerde plotseling, toen het bestuur van het landelijk overleg vrouwen- rugby aan het woord kwam. Dat wenste zelf te beslissen wie de be langen van het vrouwenrugby in Nederland binnen het hoofdbe stuur behartigde. Het LOD ging niet meer akkoord met een aanwij zing door het hoofdbestuur. De clubs Castricum, Nijmegen, Utrecht en Middelburg dienden een amendement in. Er was een stemming nodig om de vrouwen genoegdoening te verschaffen. Met 86 stemmen tegen 26 veroverden de vrouwen de gewenste kwali teitszetel binnen het hoofdbestuur. Deze werd nochtans door een man, Wiebe Uithof uit Wageningen, voor drie jaar ingenomen. stoord, die dacht dit jaar eindelijk de honderd jaar oude trofee te be machtigen. Lange versnelde met reuze-halen en liep in een paar honderd meter vele lengten weg en finishte in 6 min. 51 seconden, een van de snelste tijden ooit gevaren in een skif. Ronald Florijn beperkte zich het afgelopen weekeinde tot de skif en zal dat waarschijnlijk moeten doen tot en met de Rotsee-Regatta over twee weken in Luzern. De geplan de formatie van de dubbelvier is namelijk uitgesteld om de dubbelt- weeën Nelis/Bakker en Zwolle/ Van den Eerenbeemt nog een weekend tegen elkaar te laten roeien, alvorens vast te stellen wel ke combinatie Nederland zal verte genwoordigen bij de wereldtitel strijd deze zomer in Kopenhagen. De verliezende dubbeltwee zal met Florijn het hoofdbestanddeel vor men van de dubbelvier. Valeria van Groningen lijkt na een wat ongelukkig begin van haar come-back, de draad nu wel goed te pakken te hebben. Zorgvuldig voorbereid door coach Rob Rob bers roeide de Olympische kam pioene uiterst geconcentreerd haar races. Op beide dagen bleef de voor Die Leythe startende Roe meense roeister haar concurrentes ruimschoots voor. In Luzern moet Van Groningen laten zien of deel name aan de wereldkampioen schappen dit jaar al zin heeft, of dat ze beter door kan trainen voor een geslaagde prolongatie van haar Olympische titel een jaar later. De bronzen vrouwenvier werd op beide dagen tweede op drie se conden achter de DDR-vier, die echter niet op volle oorlogssterkte Magere resultaten bij nationale zpmerkampioenschappen AMERSFOORT (GPD) - KNZB- bondscoach Bert Sitters kampt met de verlammende naweeen van een 'voor-olympische depressie' waar het merendeel van zijn inter nationals dit seizoen onder gebukt gaat. Ruim een jaar voordat de jacht op olympisch eremetaal in Seoel wordt geopend, lijken de ge dachten van de nationale zwem- toppers meer gericht op ontspan ning, dan op een intensieve voor bereiding op de Olympiade in Zuid-Korea. In de weken vooraf gaande aan de Nederlandse kam pioenschappen, waarvan afgelo pen weekend het eerste gedeelte werd afgewerkt, moest Bert Sitters dan ook meerdere malen met ver krampte vingers naar de telefoon grijpen om de zoveelste afmelding voor de EK aan te horen. Routi niers als Frank Drost, Edsard Schlingemann, Conny van Ben- turn, Jolanda de Rover en Patrick Dybiona geven de voorkeur aan de Universiade in Zagreb, die 9 juli van start gaat, om onmiddellijk daarna vakantie te gaan vieren. "Ik zie daar totaal geen kwaad in", aldus Frank Drost. "Vanaf sep tember staan de Olympische Spe len weer centraal". "Een hele ge vaarlijke ontwikkeling", volgens Sitters, die vreest dat de Oranje 'badmutsen' door het vrijwillig af zien van deelname aan de EK de aansluiting met de top zullen ver liezen. "Ik begrijp heus wel waarom ie dereen zo graag naar die Universia de gaat", denkt Sitters de werkelij ke beweegredenen van zijn ploeg te weten. "Het is een heel relaxed gebeuren, waar geen druk op de ketel staat. Frank Drost - hij veroverde in Amersfoort de nationale titel op de 200 meter vlinderslag, maar werd zeer verrassend door Dybiona als titelhouder op de 200 vrije slag ont troond - ziet vooralsnog geen aan leiding voor paniek. "Natuurlijk begrijp ik de teleurstelling van Bert, hij wil met een zo'n sterk mo gelijke ploeg naar de EK. Maar de massale aanmelding voor de Uni versiade moet hem toch ook iets len. Er zijn nog voldoende moge lijkheden om jezelf voor het NOC en voor Bert te bewijzen, de inter nationale Meets, bijvoorbeeld in Bonn volgend jaar, de winterkam pioenschappen, de zomerkam- pioenschappen, er worden nog wat interlands geregeld. Bovendien zeggen. Ik ben vanaf de Spelen van '80 onafgebroken met zwemmen bezig geweest, ik merk aan mijn li chaam dat ik rust nodig heb. Daar na richt ik me weer volledig op het zwemmen, op de Olympische Spe- Linda Moes: record op 200m schoolslag. (foto anp» verwacht ik dat het NOC de Uni versiade nu ook wel zal opwaarde ren, er is een Nederlandse ploeg aanwezig die zo naar de Spelen kan". Bert Sitters had zich in ieder ge val een beter moment kunnen voorstellen om het roer weer over te nemen. De door velen'als zeer frustrerend ervaren periode-Ruud Beele - hij stapte eind maart op - blijkt toch meer schade te hebben aangericht dan al werd gevreesd. Of zoals Frank Drost het stelt: "De ervaringen met Beele spelen een rol, wellicht onbewust, maar toch. Als we vorig jaar een 'lekker' WK in Madrid hadden meegemaakt, had iedereen veel gretiger geweest om nu weer naar de EK af te rei zen". "Ik denk", stelt Sitters de in stelling van de routiniers ter dis cussie, "dat de heren en dames zo'n EK inmiddels wel hebben ge zien. Bovendien, Straatsburg, wat moet je daar nou? Ik vermoed dat als Athene plaats van handeling was geweest, er veel zwemmers waren geweest die minimaal nog een keertje hadden nagedacht om te bedanken voor de ploeg". De 'depressie' die het vaderland se zwemmen momenteel door maakt, was ook goed merkbaar in het Sportfondsenbad van Amers foort. Slechts vier zwemsters die ook bereid zijn naar Frankrijk af te reizen voldeden op persoonlijke ti tel aan de limiet, die voor de EK is gesteld. De getalenteerde Ommen- se gezusters Muis (50 vrij), Karin Brienesse van Orca uit Leeuwar den op de 100 meter vrije slag, en Linda Moes van de Eemsrobben uit Delfzijl, die haar opvallende op treden tijdens de winterkampioen schappen in Emmen nu bevestigde mét twee nationale records op de 200 meter schoolslag. Het vier jaar oude record van de inmiddels gestopte Petra van Sta veren (2.36,14) moest er zaterdag al in de series aan geloven (2.35,33), in de finale van de 200 meter haalde de pas 16-jarige Moes weer uit: 2.34,28. Moes, die wekelijks tien trainingen afwerkt en daarvoor 600 kilometer aflegt tussen woonplaats Veendam en oefenstek Delfzijl, was daarmee samen met de ont spannen zwemmende Annemarie Verstappen het enige lichtpuntje in een verder mat NK. "En als zij op de universiteit had gestudeerd", liet trainer Anton Koekkoek zijn, onvrede over de gang van zaken binnen het zwemwereldje blijken, "had Linda toch voor de EK en niet voor die Universiade gekozen. Want zo hoort het. Je moet het toernooi uitkiezen, waar een bondscoach de meeste waarde aan hecht. Je bent niet voor niets lid van een bond". AKEN (ANP) - De 29-jarige Britse ruiter Nick Skelton heeft gisteren met zijn paard Raffles Apollo het hoofdnummer van het vijftigste CHIO van Aken gewonnen. In de barrage van de Grote Prijs van Aken bleef Skelton als enige van de zes combinaties foutloos. Ne derland, dat twee ruiters aan de start had in het hoofdnummer, bleef dankzij Rob Ehrens (met Olympic Sunrise) tot het laatste moment meestrijden om de eerste plaats. Wout Jan van der Schans had met Olympic Treffer al na de eerste omloop moeten afhaken. Met zijn acht strafpunten (96,82 se conden) eindigde hij op de 24ste plaats. Sunrise, de opvolger van Oscar Drum, heeft een uitstekende in druk gemaakt in Aken. Vier keer verscheen de merrie op het hoofd- veld van het stadion en zowel in de Landenprijs van vrijdag als in de individuele finale van gisteren bleef de combinatie foutloos. Pas in de beslissende barrage gister middag maakte het paard zijn eni ge fout, op de vierde hindernis, een dubbele oxer. Ehrens eindigde daarmee op dezelfde plek, de vier de, als twee jaar geleden in Aken. Voor de Duitsers werd de finale een grote afgang. Tien combinaties verschenen aan de start, maar kon- Vijfde plek poloploeg SEVILLA (ANP) - De nationa le waterpoloploeg is op de vijf de plaats geëindigd in het ze- venlandentoernooi in Sevilla. De sterk verjongde selectie be haalde twee overwinningen, op Griekenland en Canada. Het toernooi werd gewonnen door Joegoslavië, dat veruit de sterkste was en ongeslagen bleef. Belangrijk was de overwin ning van de ploeg op Grieken land, met Frankrijk en mis schien Tsjechoslowakije de concurrent op de Europese ti telstrijd in Straatsburg voor promotie naar de A-groep. Op de slotdag werd het duel tegen Canada eveneens in winst om gezet (5-4). Mark van Belkum toonde zich in Sevilla een koele afmaker. De speler van De Zijl/ LGB scoorde dertien van de eenentwintig doelpunten. den zich niet mengen in de strijd om de eerste plaats. Slechts één man, Mehlkopf, plaatste zich voor de tweede ronde. Schockemöhle, met Deister, en acht anderen kon den toen al de kleedkamers opzoe ken. Mehlkopf kon de Duitse eer trouwens niet lang hooghouden, want hij kreeg twee keer vier straf punten en werd uiteindelijk veer tiende. Strijbos pakt leiding in strijd 125cc ARBIS (ANP) - Dave Strijbos heeft het Brabants onderonsje om de wereldtitel in de motocross 125 cc voorlopig naar zijn hand gezet. De wereldkampioen reed zijn stad genoot en rivaal John van den Berk in het Franse Arbis volledig uit de wielen. In twee manches boog hij zijn achterstand van zes punten in het klassefrient om in een voorsprong van zeven punten na zes races. Op het technisch moeilijke cir cuit van Arbis, bij Bordeaux, nam Strijbos onder de brandende zon voor 15.000 toeschouwers in de eer ste manche, na een excellente start, de leiding. De Amerikaan Bob Moore, met de Fransman Bay- le in het achterwiel, verdrong de Ossenaar in de eerste ronde van de kop. Enkele ronden later schoof Strijbos onderuit. Juist achter Van den Berk kon hij de race hervatten. Het duel tussen beide titelpreten- denten duurde minder dan een ronde. Toen ging Strijbos zijn con current voorbij en op jacht naar de koplopers. Hij kwam tot het ach terwiel van Moore, die achter Bay- le tweede lag, maar passeren bleek een te zware opgave. Uiterst ge belgd finishte Van den Berk als vijfde, twee plaatsen achter Strij bos. In de tweede manche stoof Strij bos wederom als eerste weg. Van den Berk kwam ten val, maar had het voordeel dat de jury een valse start had geconstateerd. Bij de her start gunde Strijbos zijn belagers geen herkansing, trok in ee'n agres sief tempo weg en won onbe dreigd. Moore had de tweede plaats ferm in handen, maar viel door een haperende motor ver te rug. De Zweed Johansson leidde zijn paard Mack the Knife (12) r die gisteren op de renbaan van Duindigt werd verreden. WASSENAAR (ANP) - De Zweed se draver Mack the Knife heeft gis teren op de renbaan Duindigt in Wassenaar de 33ste Grote Prijs der Lage Landen op zijn naam ge schreven. Met trainer-pikeur Stig Johansson in de sulky herhaalde de zes-jarige hengst zijn prestatie van vorig jaar. Biscayne Hannover uit Finland, gestuurd door Veijo Heiskanen, werd tweede. Als der de eindigde de Westduitse combi natie Mont de Maine met Europees pikeur kampioen Heinz Wewering. Mack the Knife kwam tot een kilo- metertijd van 1.16,4, waarmee hij het op zijn naam staande koersre cord met 0,2 seconde verbeterde. Mack's eigenaren ondergingen de huldiging breed lachend en zon der enige moeite. Op weg van Zwe den naar Italië, waar volgende week zondag de Prix de Rome moet worden gelopen, leverde de tussenstop in Wassenaar een ton op. AMERSFOORT - Het eerste week einde van de Nederlandse zomer- kampioenschappen cq. speedo-fi- nales is met wisselend succes ver lopen. Terwijl er over het geheel genomen matig werd gezwommen, presteerden de beide Leidse clubs naar behoren. LZ'1886 kende tijdens de spee- do-finales in Fleur Bakker de beste zwemster. Met twee eerste plaat sen op de 100 meter rugslag en de 100 meter school scoorde zij ver- rweg het hoogst van alle meisjes voor een eventueel nieuwe ver overing van de meisjesbeker. Uit komend rn de jaargang 1977 was de winnende tijd van Bakker op de 100 rug, 1.19.77, tevens goed voor een nieuw speedo-record. Op de 50 meter vlinderslag en de 100 meter vrije slag klasseerde zij- zich res pectievelijk als tweede en vijfde. Van de overige meisjes viel Bianca Singeling op alle afstanden tegen. Alleen Bianca Hoeks veroverde nog een ereplaats: 2e op de 100 rug in 1.16.59. Bij de oudere jaargangen, die streden om de Nederlandse titels, verraste Paulien Stastra met een derde plaats bij de meisjes van jaargang 1972 in een tijd van 2.28.76. Op de 200 meter schoolslag man nen wist Antoine van Weerde geen medaille te bemachtigen. De Lei- denaar had stilletjes gehoopt op een eventueel derde plek. -Vooral het feit dat dit weekeinde werd ge opend met de 200 meter school en volgende week pas de enkele af stand op het programma staat be viel hem wel. "De 200 meter ligt me toch wat beter", wist Van Weerde vorige week te vertellen. De schoolslagcrack van LZ'86 plaatste zich met een achtste en langzaam ste tijd voor de A-finale. Hierin be machtigde Van Weerde een vijfde plaats. De Zijl/LGB kwam ook goed voor de dag in het Amersfoortse sportfondsenbad. Trainster Erna van Belkum was na afloop tevre den met de geleverde prestaties. "Iedereen heeft zo'n beetje zijn ei gen tijden verbeterd. Als je dan net vierde wordt is dat vervelend. Maar dat is het kleine beetje geluk watje moet hebben". De uitschieter in de ploeg was volgens Van Belkum Maike Parrel, die een bronzen plak haalde op de 200 meter vrij en een vierde positie bezette op de 100 meter vrije slag. „Als je 1.02 zwemt op de 100 meter en je bent pas 12 jaar, dan vindt ik dat erg goed", prees Van Belkum haar jonge pupil. Niels Ouwerkerk vestigde de aandacht op zich met zijn prestatie op de 100 meter vrije slag voor jon gens geboren in 1972. Dankzij zijn vierde plaats in een tijd van 57.32 wordt Ouwerkerk zeer waarschijn lijk opgenomen in de kandidaten- ploeg voor het Europees jeugd kampioenschap. De kleine formatie van Z en PC katwijk presteerde slecht. Vooral de prestaties van Christiaan Fi scher vielen tegen. Slechts op de 100 meter vlinderslag viel hij in de prijzen: tweede in 1.17.3. AMERSFOORT (GPD) - De KNZB onderzoekt momenteel de mogelijkheden om in de aanloop naar de Olympische Spelen van volgend jaar een langdurig trai ningskamp op te slaan in China. De zwembond hoopt daarbij ge bruik te kunnen maken van de overeenkomst tussen Nederland en China om met vrijwel gesloten beurzen sporters uit te wisselen. De bedoeling is om drie a vier we ken in China te blijven, alvorens af te reizen naar Seoul. Bondscoach Bert Sitters spreekt van een ideale voorbereiding als het plan verwezenlijkt kan wor den. „We moeten in die voorberei dingsfase toch op zoek naar een land met dezelfde klimatologische omstandigheden als in Zuid-Ko rea. Bovendien zal de ploeg ook moeten wennen aan de andere le vensstijl in Azië. China is dan het land bij uitstek gaan". Ex-international Kees Vervoorn, inmiddels trainer van de Amster damse vereniging De Dolfijn, reist in binnenkort in het kader van de uitwisseling tussen Rotterdam en Sjanghai in plaats van de eerder geinviteerde Leidenaar Edward Maasdijk naar China. Vervoorn zal gedurende twee maanden de Chi nezen zweminstructie geven. Hij zal dan meteen de mogelijkheden voor een trainingsstage van de Ne derlandse ploeg in China polsen. „Iedereen", aldus Sitters, „en dan heb ik het over de KNZB, trai ners en zwemmers, heeft veel over voor de Olympische Spelen. Maar zo'n trip moet natuurlijk wel finan cieel haalbaar zijn, dat besef ik ook wel. Aan de andere kant bestaat de bond volgend jaar precies een eeuw, dus zou er ook alles aan gele gen moeten zijn juist dan positief naartoe te uit te halen op de Olympiade. En als je dan weet dat 'China' de op warmer bij uitstek daarvoor is, mag er best een traantje voor gela ten worden". De voorbereiding op Seoul be gint dit jaar op de EK in Straats burg (medio augustus) en bestaat verder uit trainingskampen in de cember op de Canarische Eilanden en in de Paasvakantie op een nog onbekende plaats, een interland te gen West-Duitsland (en mogelijk Frankrijk), de invitatiewedstrijd in Bonn, eèn fors aantal Centrale Trainingen en wordt besloten met het mogelijke trainingskamp in China. Over het naar voren halen van de Speedomeet van volgend jaar heeft Sitters echter zijn twijfels. „Ik weet dat de Oostduitsers en de Russen daar tijdens het kalendercongres op hebben aangedrongen, maar dat gebeurde puur uit eigenbelang. Het sluit in hun geval goed aan bij de nationale kampioenschappen. Voor ons zou de Speedomeet dan een week na de NK vallen, en dat vind ik onverantwoord". De inschrijving voor'de Speedo meet. die dit jaar voor medio no vember op het programma staat, verloopt inmiddels buiten ver wachting. Reeds 25 landen hebben zich aangemeld voor het driedaag se evenement, dat dit jaar voor het eerst geldprijzen kent voor gecom bineerde klassementen. Bij de he ren mannen er voor de algemene winnaar van de 50 en 100 meter schoolslag een bedrag van 1500 dollar te wachten, nummer twee en drie ontvangen nog altijd duizend en vijfhonderd dollar. Bij de vrou wen zijn dezelfde bedragen te ver dienen op de 50 en 100 meter vrije slag. i Fleur Bakker: succesvol

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14