Schapers wil nu ook toppers uitschakelen Tennissers ontberen spelvreugde Wassenaar komt week slecht door China sterk van start in softbalweek Lewis toont topvorm bij atietiekstrijd VS Alleen Heieen van den Berg ontrekt zich aan 'grafstemniing' MAANDAG 29 JUNI 1987 SPORT PAGINA 13 Partij tegen Pat Cash goede graadmeter Tim Wilkison balanceerde zaterdag op één ami (foto bovenom. de bal terug te slaan in de ontmoeting tegen zijn landgenoot Tim Mayotte. De capriolen van de Amerikaan kostten hem de ritssluiting van zijn tennis- broek (foto linksonder), hetgeen Wilkison met zijn racket probeert te ver hullen (foto rechtsonder). Behalve zijn rits verloor Wilkison ook de wed strijd Trots poseren de dertien Leidse distictskampioenen in het enkelspel t rechts de opmerkelijke Kees-Jan Schuilenburg de fotograafLinks Jan-Willem Lugthart en Heieen van den Berg, zes van LONDEN (GPD) - Wimbledon ligt achter op het schema, maar blijkt zijn doorsnee-deelnemers een lichte voorsprong te hebben gegeven. Het is alsof een peloton wielrenners met te weinig lucht in de banden de Tour de France af werkt: ook de besten kost het dan moeite een demarrage te plaatsen. In feite heeft de overvloedige re genval van afgelopen week The Championships aantrekkelijker gemaakt. Het Londense gras, dat toch al de reputatie geniet carrières even snel te breken als te maken, is zacht en traag, waardoor het nivel lering slechts in de hand werkt. Als de voortekenen niet bedrie gen, gaat Wimbledon nog een op windende tweede helft tegemoet. De schrik zit er in elk geval goed in bij de toppers. De gebrekkige voor bereidingsmogelijkheden hebben hun eerste slachtoffers al geëist, terwijl ook de toestand van de ba nen de zogeheten hard-hitters nau welijks nog voordeel biedt. Juist de vroegtijdige uitschakeling van Boris Becker en Kevin Curren, de beide finalisten in '85, geeft wat dat betreft een perfecte indicatie. Al leen een dreunende service, die wegens de zomerse omstandighe den de laatste twee jaar een vernie tigend effect had op de droge, har de plaggen, is ditmaal niet vol doende om een greep naar de macht te doen aan de Church Road. SAN JOSE (SID) - Carl Lewis heeft bij de Amerikaanse titelstrijd duidelijk gemaakt dat er dit jaar bij de WK atletiek rekening met hem moet worden gehouden. In San Jo sé gaf Lewi$ aan, dat een succes volle verdediging van zijn drie we reldtitels van Helsinki 1983 tot de mogelijkheden behoort. Lewis won het verspringen met 8 meter 65 centimeter in de beste wed strijd, die ooit werd gehouden. My- ricks (8.63) en Conley (8.55) zorg den voor het predikaat superklas se. Nooit eerder kwamen drie spe cialisten in één wedstrijd boven de 8.55. Lewis won ook de 200 meter in 20,12 seconden, maar ging op de 100 meter met éénhonderdste se conde verschil onderuit tegen Mark Witherspoon. Diens tijd van 10,04 was tweehonderdste van de beste wereldseizoentijd van de Ca nadees Ben Johnson. Lewis trok Simpele opgave basketbalteam BOEDAPEST (ANP) - Het Neder lands basketbalteam moet zich voor het kwalificatie-toernooi voor de Europese titelstrijd, die in 1989 in Bulgarije wordt gehouden, van 8 tot 12 september in Charleroi zien te plaatsen in een toernooi met Bel gië, Oostenrijk, Hongarije en Wa les. De eerste twee ploegen gaan over naar de volgende ronde, waar aan ook de acht beste ploegen van het eerder deze maand in Athene gehouden EK deelnemen. In Boe dapest werd ook geloot voor de kwalificaties van de vrouwenploe- gen. Nederland treft in Ierland, van- 1 tot 5 september, het thuisland, Engeland en Denemarken. Ludieke actie tenniscracks LEIDEN - Mark Nije en Hans Tönjann zorgden gisteren tij dens de prijsuitreiking van de districtskampioenschappen tennis voor een ludieke actie. Nije en Tönjann richtten een commissie op om de "grafstem ming" op de banen tegen te gaan: de speler of speelster die goed tennis weet te combine ren met een vrolijke noot komt in aanmerking voor de Tönnije- bokaal. Met gemengde gevoelens reikte Nije de eerste prijs uit. In de finale van het mannendub- bel C was de Unicummer met partner Marcel van Paridon na melijk hard onderuit gehaald door twee jeugdige spelers. Mark Fleischeuer en Kees-Jan Schuilenburg waren niet alleen kwalitatief beter, maar ook ver baal vestigde met name Schui lenburg de aandacht op zich. Schuilenburg kon bij zijn overige titels ook de Tönnije- bokaal voegen: een leeg glas, waaruit de beide commissie-le den hadden gedronken. Na Becker, Curren, Pate en Noah verdwenen het afgelopen weekein de ook Gilbert en Nystrom van de plaatsingslijst. De Amerikaan kon niet op tegen de verrassende Rus sische kwalificatiespeler Alexan der Volkov. terwijl Nystrom zich verslikte in Melkhuisje-stamgast Jakob Hlasek. Het staat inmiddels al vast dat minstens één ongeplaat ste tennisser de kwartfinales zal halen op Wimbledon. Maar misschien nog wel typeren der voor de moeilijkheidsgraad van de Londense hordenloop is het gegeven, dat na twee en een halve ronde nog maar zes spelers zonder setverlies zijn: Stefan Edberg (de enige die al bij de laatste zestien zit), Jeremy Bates, Mats Wilander, Miloslav Mecir. Pat Cash èn Mi- chiel Schapers. Na Javier Sanchez ontdeed de 27-jarige Rotterdam mer zich zaterdag zonder al te veel problemen van de Amerikaan Lar ry Scott (7-6, 6-3, 6-2), waardoor hij vanmiddag op baan 3 voor het eerst Pat Cash zal ontmoeten. Normaal gesproken het eindsta tion voor de Nederlander, maar ze ker in de 101e Wimbledon-editie zijn de wonderen de wereld nog niet uit. De Australiër („Ik weet dat „Sjeepers" een grote vent is met een goede service en dat hij Becker een keer heeft verslagen") verloor twee jaar terug ten slotte reeds zijn tweede partij van de Chileen Acu- na. Voor Schapers is het duel met zich de nederlaag niet al te zeer aan. De tijden van de Amerikaanse top-vier op de 100 meter (met 10,08 voor Rae en 10,21 voor Glance) ga ven ook aan dat het estafette-goud naar de Verenigde Staten gaat. Edwin Moses liet zien, dat hij van de nederlaag tegen Danny Har- ris (de eerste na 122 achtereenvol gende zeges) nieuwe motivatie heeft gekregen. Moses (31) zegt weer ontspannen te zijn en won de 400 meter horden in 47,99. Harris werd tweede in 48,70. De aanval op het 400-meter wereldrecord van Lee Evans (43,86) van Harry Rey nolds, onlangs in Columbus goed voor 44,10, mislukte rijkelijk: 44,46. Bij het hinkstapspringen kwam Mike Conley met 17.87 meter in zijn laatste poging tot de derde prestatie ooit geleverd op dat on derdeel. De Amerikaanse vrouwen zorg den voor teleurstellingen in San José. Valerie Brisco-Hooks, goed voor drie gouden Olympische me dailles in 1984, werd vierde op de 400 meter en plaatste zich niet voor Rome. Datzelfde overkwam we reldrecordhoudster Evelyn Ash- ford op de 100 meter, waarin zij door eén blessure niet verder kwam dan de halve-eindstrijd. Op de 200 meter werd Ashford vijfde. Doordat twee Jamaicaansen voor haar finishten, verzekerde Ashford zich als derde Amerikaanse toch van een plaats in de WK-ploeg. Eigenlijk kan slechts één speel ster zich, wat kwaliteit betreft, daaraan onttrekken: Heieen van den Berg. Van den Berg bewees de afgelopen week opnieuw de Leidse regio ontgroeid te zijn. Drie maal mocht de tennister van Dekker gis teren een hoofdprijs in ontvangst nemen. In het enkelspel onder vond zij nog de minste weerstand. „Margot van Overloop of Tine Lan- geveld kunnen het Heieen mis schien nog moeilijk maken, maar zij steekt met kop en schouders bo ven de rest uit", aldus Christel Ver- woert, die in de finale van het vrou wenenkel BI slechts één game wist te bemachtigen: 6-1, 6-0. In het gemengddubbel B maakte Van den Berg haar plaatsing even eens waar. Samen met Stefan Faas was de Noord wij kerhoutse te sterk voor het duo Madelijn Damen en Michael van den Berg (6-2, 7-6). De laatste hoofdprijs, die Van den Berg ten deel viel, was in het vrou- de nummer elf van de wereld in elk geval een prima graadmeter. Terecht wilde de voormalig eco nomie-student, momenteel 64e op de computer-uitdraai, niet al te veel consequenties verbinden aan zijn dubbele overwinning, hoewel hij nooit eerder succesvol is ge weest op Wimbledon. „Ik zal best weer iets stijgen, maar dat heeft niet mijn hoogste prioriteit. Ik vind het belangrijker eens een paar jon gens uit de top-20 te pakken. Dan volgt die positieverbetering van zelf. Ik voel gewoon dat het erin zit, het zou me niet verbazen als ik nu regelmatig toppers zou uitschake len". Al gaat het traag. Schapers blijft zich tenminste ontwikkelen. „Het voordeel is dat ik eigenlijk op elke baan redelijk uit de voeten kan", aldus de lange Rotterdammer, die daar een week geleden nog blijk van gaf tijdens het grastoernooi in Bristol. Schapers versloeg onder meer Amritraj en Leconte, de als eerste geplaatste Fransman die hem een jaar eerder nog had ge klopt, om vervolgens op een haar na de finale te missen. De Ameri kaan Tim Wilkison bleef hem de baas door de beslissende derde set met 10-8 op zijn naam te schrijven Het duel met Pat Cash vandaag zal uitwijzen of laatbloeier Scha pers op korte termijn werkelijk een bedreiging voor de tennistop kan gaan vormen. wendubbel. Madelijn Damen, dit maal met Fleur Meyer, moest Van den Berg en Carola Geerlings voor laten gaan: 6-0, 6-4. De meest spectaculaire wedstrij den in het mannenenkel BI von den zaterdag plaats. De nummers één en twee van de lijst gingen toen ten onder. Jan-Willem Lug thart liet Michael van den Berg in de halve finale struikelen. Alleen in de tweede set kon de lijstaan voerder genoeg pressie uitoefenen om het Lugthart moeilijk te ma ken. In de beslissende spelreeks legde Van den Berg te weinig kracht en vaart in zijn slagen en liet de Katwijker het spel dicteren: 6-2, 4-6, 6-0. Op Leon Damen valt geen peil te trekken. In de halve finale in B2 ging Damen onderuit, maar in BI schakelde de speler van De Boek horst de als tweede geplaatste Mar cel Vink uit. Bij 5-5 in de eerste set kreeg Vink last van zijn rug en op dat moment wist Damen dat hij de beste kansen had. Damen gaf de partij niet meer uit handen en ver wierf zich met 7-5 en 6-2 een plaats je in de finale. Die finale bood in het begin niet de spanning waarop het publiek zat te wachten. Leon Damen pro beerde te volharden in zijn eigen tactiek. Met zijn service-volley spel was Damen echter een gewillige prooi voor de zuivere passeersla- gen van Lugthart. De tactiek moest dus worden omgegooid. Damen liet het initiatief aan Lugthart en wachtte af tot de Katwijker fouten ging maken. Tot 6-6 in de tweede set ging het toen gelijk op, maar in de tie-break trok Lugthart met 7-4 aan het langste eind. Wraak Christel Verwoert nam in het vrouwenenkel B2 wraak voor de eerder geleden nederlaag. De Lei- derdorpse was met twee maal 6-1 duidelijk sterker dan Bionda Zon- derop. Marco Visser werd de ver rassende winnaar van het manne nenkel B2. met 6-1 en 6-2 was Vis ser overtuigend de baas over Ro bert van Splunter. De eindstrijd van het mannen- dubbel B is normaal altijd één van de meest sensationele partijen. De toeschouwers gingen er dus nog eens even lekker voor zitten, zeker omdat het duo Hans Tönjann/ Freek van der Capellen zich aan de ene kant van het net bevond. Aan de overzijde namen Michael van den Berg en Stefan Faas plaats. In de eerste set had de wedstrijd nog een serieus karakter, maar ver volgens lieten Faas en Van den Berg het er bij zitten. Bij een 5-3 achterstand kondigde Faas op ei gen service al aan dat het de laatste game van de partij zou worden en zette dat voornemen met een dub bel fout kracht bij. Op match-point voor Van der Capellen en Tönjann waren Faas en Van den Berg zo "sportief" een bal, die buiten de lij nen belandde, aan de tegenstan ders toe te kennen en gaven met 6-4, 6-3 de titel weg. In het mannenenkel Cl verliep alles volgens planning. Kees-Jan Schuilenburg en Erik Bakker ont moetten elkaar gisteren in de fina le. Beide spelers maakten er een rumoerige partij van. Iedere bal werd geanalyseerd en de conclusie luidkeels aan het publiek meege deeld. De techniek van Schuilen burg bleek uiteindelijk opgewas sen tegen de kracht van Bakker: 6- 4, 6-2. Vissers was geen partij voor Ja- nine Jünger, die met twee maal 6-3 LEIDEN - De honkballers van Wassenaar hebben een slechte week achter de rug. De inhaalwed strijd (op dinsdag) tegen Euro Stars ging met 11-1 kansloos verlo ren. Zaterdag was Jeka iets ster ker. terwijl gisteren op Kerkehout NDC '86 als overwinnaar uit de bus kwam. Adegeest deelde in een niet goede, maar wel spannende wed strijd, de punten met Celeritas. Wassenaar had zaterdag geen ge luk. In het begin liepen de zaken gesmeerd. Roel van Dijk sloeg de derde bal van de Jeka-werper voor een homerun het veld uit. In de derde inning sloeg hij punt num mer twee binnen en scoorde 3-0 op een wilde worp. Toen kwam de Bredase homerun om de hoek kij ken. In de vierde en zevende in ning een solo-homerun, waardoor de stand op 3-2 kwam. In de laatste slagbeurt kreeg werper Garelt Ver hoeven weer een homerun om zijn oren, maar nu eentje met iemand op de honken (4-3). Deze laatste klap maakte meteen een einde aan de wedstrijd. Het scoreboek ver meldt als cijfers voor werper Ver hoeven 3-0-7-3. De beste slagmen sen aan Wassenaarse kant waren Roel van Dijk en John van der Ploeg met ieder 0.500. Ook gisteren begon Wassenaar goed. Hans van Eijk sloeg in de tweede inning de bal het veld uit. Via een fout kon Richard Wessel het tweede punt scoren. In de der de inning bracht NDC de stand te rug naar 2-1 door middel van een homerun. In de vierde inning nam NDC de leiding. Door drie honk- slagen achter elkaar en een (duur) foutje werd het 2-4. Ronald van Montfoort bracht Wassenaar terug. Via een tweehonkslag, "schijn" van de werper, gevolgd door een wilde worp kwam het derde Was- de hoofdprijs in het vrouwenenkel Cl binnenhaalde. Mirjam Sieme- rink lijkt in de voetsporen van gro te broer Jan te gaan treden. Een ti tel bij de jeugd districtskampioen schappen schreef Siemerink al op haar naam en gisteren was zij in het vrouwenenkel C2 tegen Halen beek opnieuw de sterkste (6-1, 6-3). Indrukwekkend Martijn Royen ondervond wei nig hinder van zijn inspanningen in de toernooi-organisatie. In het mannenenkel C2 zette Royen een indrukwekkende serie neer. Nie mand slaagde er in om hem één set afhandig te maken. Ook in de fina le bleef Royen tegen Bennemeer gemakkelijk overeind: 6-1, 6-1. Patrick Kieboom moest de lang ste weg gaan, alvorens hij zich dis trictskampioen in het mannenen kel Dl kon noemen. In de finale had Kieboom drie sets nodig om zich van De Vries te ontdoen (5-7, 7-6, 6-0). Engel won het vrouwe nenkel Dl door een zege op Bon net: 6-3, 7-5. Het enthousiasme dat Leon Da men in zijn spel uitstraalt werd door de wedstrijdleiding gewaar deerd. Hem was een speciale prijs toebedacht: het vrolijke gezicht van de week... JETSKE GOUDSMIT senaarse punt tot stand. In de acht ste inning werd werper Wessel voor de tweede keer flink geraakt. Door opnieuw drie honkslagen achtereen, (weer) gevolgd door een veldfout werd de stand 6-3. In de gelijkmakende achtste slagbeurt sloeg Hans van Eijk zijn tweede homerun van de dag (ook ditmaal solo) en bepaalde daarmee de eind stand op 6-4. Adegeest gaf in Den Haag met een zijn visitekaartje af. Erik Schuilenburg en Jan van Tuyl be reikten in de allereerste inning de thuisplaat. Celeritas kwam de in ning erna terug tot 2-1. In de derde inning werd het 2-2 door een veld fout van Adegeest. Pas in de zeven de inning werd er weer gescoord. Toen maakte Celeritas het derde punt en begon tijd te rekken. Maar dat lukte niet goed, zodat ze nog maals het veld in moesten. Dick de Goede sloeg toen (met twee nullen) via een driehonkslag de gelijkma ker binnen. Jaap Bijl kreeg daarna opzettelijk 4-wijd omdat hij (nog steeds) bekend staat als een ge vaarlijk slagman. Toen deden de veteranen van Adegeest de trucen doos open. Een "long-lead-steal" van Jaap Bijl bracht het veld van Celeritas zo in verwarring dat Dick de Goede de thuisplaat kon stelen. De Hagenaars kwamen alsnog langszij (4-4) en dat werd de eind stand. De beste man aan slag voor Adegeest was Jan van Tuyl met 0.500. TON HOFSTEDE HAARLEM - China is het afgelo pen weekeinde de Haarlemse soft balweek gestart met vier overwin ningen. De Chinese speelsters wa ren voor alle tegenstandsters, op Italië na dat vandaag pas arriveer de, een maatje te groot. De Neder landse seniorenploeg verraste gis teren door Japan met 1-0 te ver slaan. Jong Oranje kwam niet echt aan de bak. De ploeg werd door de opponenten gebruikt om de slag gemiddelden wat op te vijzelen. De nationale ploeg behaalde het beste resultaat tegen Japan. In de eerste inning kwam Annemiek van Kappel door een honkslag op het eerste kussen. Door een prachtige hit van Willy Rietman van Terras- volgels, die twee uit drie sloeg, kwam de speelster van HCAW over de thuisplaat. Het punt bleek win nend te zijn, omdat werpster Karin Brookhuis de defensie zeven in nings uitstekend controleerde en het veld geen fouten maakte. De ploegen uit de Leidse regio speelden met wisselend succes. Wassenaar verloor de eerste wed strijd van de dubbel tegen Sparta Rotterdam met 2-0, maar kwam in de tweede terug (5-1) en behaalde zo een puntendeling. Adegeest kwam tot een gemakkelijke over winning op de Delftse Studenten. Flash Power verloor in de afgelo pen week tweemaal; tegen Red Lions 3 en Wassenaar 6 werd in het zand gebeten. De wedstrijd tussen Adegeest en DSBSC werd na een uur en twintig minuten gestaakt wegens over vloedige regenval. Maar er waren voldoende innings gespeeld om de wedstrijd in de stand te doen opne men. Marije Aikens, Babette Sack- man en Victoire Blom mochten het op de heuvel proberen. Het ging hen redelijk goed af, want er werd een 20-10 overwinning geboekt. Babette Sackman sloeg een home run in deze wedstrijd. Flash Power, dat aan kop stond, werd door veldfouten tweemaal van de overwinhing afgehouden. Eerst werd in Rijswijk met 11-3 van Red Lions verloren. Later in de week werd ook tegen Wasse naar niet gewonnen. Alhoewel er goed geslagen werd, ging Wasse naar toch met de punten (10-5) naar huis. Wassenaar ving bijna alle ge slagen ballen, terwijl de vrouwen van Flash Power opnieuw veel fou ten in het veld begingen. Door deze twee nederlagen raakte Flash Po wer de koppositie kwijt aan Wasse naar 6. Weer verlies van Ajax (L) ROTTERDAM - Ook de achtste wedstrijd van het seizoen heeft de cricketers van Ajax Leiden geen winst gebracht. Tegen de reserves van VOC in Rotterdam bleek het krachtsverschil tusen de hekke- sluiter en de ranglijstaanvoerder veel te groot: 84 runs voor Ajax, 90 voor 2 voor VOC. De thuisploeg won de toss en stuurde Ajax naar de wickets. Dit geheel volgens de stelregel dat de zwakste ploeg eerst moet batten. In het begin had Ajax de vijandelij ke aanvallen goed onder controle. Haighton (33 runs) en Mahmoud (31 runs) begonnen degelijk voor Ajax en even leken er mogelijkhe den een goede battingspreestatie neer te zetten. Toen Haighton op een stand van 75 uit ging, zakten de Ajax-innings. Binnen vijf overs vielen nog eens acht wickets voor negen runs. Ajax 84 all out in 42 overs. Een debacle van de eerste orde. De Rotterdam mers passeerden vervolgens moei teloos het Ajax-totaal voor het ver lies van twee wickets. LEIDEN - „Soms lijkt het net alsof er een grafstemming heerst op die banen", zo typeerde Har Meyer gisteren de districtskampioenschappen tennis. Daarmee refereerde de voorzitter van Unicum in eerste instantie aan het wei nig enthousiasme dat veel tennissers uitstralen, maar aan de andere kant moet Meyer ook het kwalitatief teleurstel lende niveau niet ontgaan zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13