Zeven geluksgetal van zijspankoppel Het verschil is Erik Willaarts WV verprutst feestje Triomf voor Streuer en Selinieders Veteraan Straver in het ziekenhuis PAGINA 12 MAANDAG 29 JUNI 1987 M UTRECHT (GPD) - Het ver schil zat 'm dus toch in Erik Willaarts. Terwijl FC Utrecht juichte en de champagne rijke lijk vloeide in de kleedkamer, droop Roda JC een illusie ar mer af. Hennie Meijer ver woordde het na afloop treffend: „Die jongen is een fenomeen, ik heb nog nooit zo'n spits ge zien. Hij krijgt vier kansen en maakt er drie. Wij raken de paal, laten mogelijkheden lig gen en hadden misschien ook nog een strafschop verdiend. Maar hoe je het ook draait of keert: je komt toch weer bij die gekke Willaarts terecht". De topscorer van de na-com petitie was ook na zijn hattrick tegen Roda JC de bescheiden heid zelf. „Neem nou die derde goal, dat was toch fantastisch gezien van Ton Pattinama. Hij had ook zelf kunnen schieten maar ik kreeg de bal in de voe ten. Toen was het niet moeilijk meer". Het 'doeltreffende sim plisme' van Willaarts verbaast de Nederlandse voetbalwereld. Ajacied Jan Wouters: „Het is niet alleen een klasse-spits, hij begint zelfs aardig mee te voet ballen. Jammer dat die jongen niet in Nederland blijft, het is een toch een heel aparte spe ler". Erik Willaarts had al binnen acht minuten zijn dreiging ge toond. Het steekballetje was van Herman Verrips en de ruimte tussen Jan Nederburgh en de paal was klein: voor de spits van FC Utrecht toch geen probleem: 1-0. Roda had een passend antwoord: een pass van Martin van Geel werd door Meijer doorgekopt richting Pierre Blattner die verwoes tend uithaalde richting verste hoek: 1-1. En het doeltreffende puntertje van Willaarts in de 20e minuut werd twee minuten later gevolgd door een al even fraaie Roda-goal. Blattner nam de hoekschop, Raymond Smeets kopte vallend in: 2-2. Er waren toen ruim twintig minu ten gespeeld, de 15.000 toe schouwers in het sfeervolle 'Galgenwaard' keken hun ogen uit. Hennie Meijer: „In die fase hadden we moeten toeslaan, FC Utrecht was geschokt. We kregen ruimte genoeg en er was doorlopend paniek achter in. Misschien speelden we te netjes, FC Utrecht gebruikte vaker de lange pass en dat was prompt gevaarlijk". De topsco rer van Roda werd minder aan gespeeld dan zijn Utrechtse collega Willaarts die zijn koel bloedigheid behield bij een droompass van Ton Pattinama en een kwartier na rust 3-2 bin nenschoot. Meijer: „Dat was het verschil met ons, wij kon den dergelijke mogelijkheden niet benutten". Een hoekschop van Gert Kruys werd door invaller Ton de Kruijk verlengd waarna Henk Fraser koppend de defi nitieve beslissing forceerde: 4- 2. Roda kwam niet verder dan een knal op de lat van Ray mond Smeets, een kans die aan Willaarts vrijwel zeker wel be steed zou zijn. En toen arbiter Bep Thomas libero Gerrit Plomp van FC Utrecht het voordeel van de twijfel gaf bij een tik tegen het standbeen van Smeets, was het over voor de Limburgers en kon 'Galgen waard' zich opmaken voor een feestje. WV en vooral Wil laarts hadden hun plicht ge daan: FC Utrecht mag komend i meedoen aan het toer- de Uefa Cup. ENSCHEDE (ANP) - WV heeft het geprogrammeerde feestje FC Twente danig in de war Twee treffers van voorkwamen, dat de club uit Enschede volgend sei zoen voor de tiende keer aan een Europees bekeravontuur kan be ginnen. Zelfs een gelijkspel was de ploeg van technisch directeur Rijvers en oefenmeester Vonk op eigen veld niet gegund: 1-2. Twente scoorde alleen via Groe- leken. Dat was veel te weinig om FC Utrecht in de nacompetitie te kunnen overtreffen. De kater was begrijpelijk groot in het Diekmanstadion, waar WV de thuisclub, zoals coach Reker van de Limburgers het noemde „een koekje van eigen deeg liet consu meren". Twente draafde inder daad veel te lang mee in het geza pige tempo van de Venlonaren. Ondanks het missen van Euro pees voetbal heeft FC Twente zich dit seizoen meer dan over troffen. Handhaven was immers het enige doel na de grote schoonmaak van vorig jaar. In Enschede werd rigoureus met het verleden afgerekend. Het management werd vernieuwd. Rijvers startte halverwege 1986 met een uitgedunde spelersploeg en mikte op de jeugd. Het vaak met een speeltuinvereniging ver geleken FC Twente bleek snel volwassen te worden. De jonge brigade was weliswaar op eigen veld slechts zelden in staat het publiek hartverwarmende voor stellingen voor te schotelen, op vreemde bodem presteerde de jeugdige ploeg goed. Met de zevende plaats in de competitie werd een veel beter resultaat geboekt dan voor mo gelijk was gehouden. Ook in de „barrage" toonde Twente veer kracht op momenten dat het kansloos leek. Twente moest winnen bij WV in Venlo om een kans op Europees voetbal te be houden. Het werd 1-0. De 1-1 te gen FC Utrecht leek die triomf teniet te doen, maar ook in Kerk- rade tegen Roda sloeg Twente toe: 3-1. Daardoor mocht het zelf het karwei afmaken in het Diek manstadion, waar het tot teleur stelling van 15.000 toeschouwers zondag niet van de gewoonte af week thuis slecht te spelen. ASSEN (ANP) - Zeven is het geluksgetal voor Egbert Streuer en Bernard Schnieders. Voor de zevende keer sinds 1981 deed het zijspanduo uit Assen, al drie keer wereldkam pioen, een aanval op de winst in de thuis-Grand Prix, de TT. Pas zaterdag, 27 juni 1987, pasten alle bijzondere mogelijkheden van de trots van de Nederlandse motorsportwereld in elkaar en bleef, nog veel belangrijker, tegenslag uit. Het resultaat: het feest van het jaar in Assen en Streuer en Schnieders in de moderne motorsport als de opvolgers van natio nale TT-helden als Lodewijckx, Hartog en Middelburg. „Wat zeker zo belangrijk is, we zijn van een partij gezeur af', ver zuchtte zijspanpassagier Schnie ders na de geslaagde zegetocht in het slotnummer. „De mensen had den het de laatste jaren niet meer over onze wereldtitels, maar over onze pech in de TT. Wij hadden er geen stress van. We hebben bij voorbeeld nog nooit zo ontspannen naar een TT toegeleefd als dit jaar. Het mocht, het hoefde niet en het moest zeker niet", verduidelijkte de dolgelukkige Schnieders. Beroepscoureur Egbert Streuer had ook een fraaie verklaring voor het succes. „Wat er moeilijk uitziet, blijkt vaak makkelijker dan ge dacht. Ik heb zo'n ervaring al meer dan eens gehad. Onze eerste Grand Prix wonnen we in 1982 op Silver- stone met 42 seconden voorsprong, terwijl we niet eens gewaagd wa ren aan de top. Nu werd een close- race voorspeld. We rijden vervol gens met een halve minüut voor sprong rond. Om eerlijk té zijn, dit was een makkie." Streuer en Schnieders, in de trai ning nog een seconde langzamer dan zesvoudig TT-winnaars Biland en Waltisperg, kregen zaterdag in de met bijna twee uur vertraagde zijspanwedstrijd een eenvoudige klus voor de drie wielen. De neerkletsende regen op de hei bracht de Drenten al in een uitste kende uitgangspositie. Met Biland is Streuer de enige rijder, dié over de regenbanden van Yokohama kan beschikken. Als het regent en het asfalt goed glijdt, geven die een aanmerkelijk voordeel. Droogt het tussendoor, dan zijn de voor Avon rijdende concurrenten als Webster en Mi chel in de plus. Het bleef, dat hoort bij de TT van de laatste jaren, rege nen. Biland verknoeide bovendien zijn start en de Nederlanders wis ten in de eerste bocht na de koppe lingstart hun machine voor die van de aandringende Webster te zetten. Vervolgens verdween Streuer voor de achtervolgers in een hoog op spattend gordijn van regen. Nie mand zag de thuisrijder en zijn passagier meer terug. Ruitenwisser Iedereen had last van een be vuild vizier in de helm. Streuer had zijn hoofdbeschermer voorzien van een speciaal handbediend rui- tenwissertje. Hij hield, niet ge stoord door voorgangers, het zicht op de situatie. „Het voordeel van de banden en de kopstart was niet beslissend. In andere omstandig heden hadden we ook gewonnen. Daar ben ik van overtuigd", zei de 33-jarige stuurman, die met zijn eerste TT-zege op het totaal van vijftien Grote Prijzen kwam. Tot zaterdag moest hij die nationale toppositie aller tijden delen met Jan de Vries, oud-wereldkampioen 50cc. In de saaie optocht, die de zij- spanrace was, begon na de blik- semstart vervolgens het aftellen; voor de toeschouwers, de mon teurs, manager Van Dam, maar vooral voor het duo zelf. Vreemde geluiden kwamen echter niet uit de machine, die per- ronde ruim twee seconden sneller bleek dan De bevrijdende vlag valt de beste Krauser van de concur rentie. „Maar tot de finishlijn durf de ik niet aan de zege te denken. De herinneringen aan al die pech- gevallen van de laatste jaren speel den door onze hoofden", wist Schnieders. Streuer dacht bij be paalde doorkomsten aan specifie ke tegenslagen op hun thuiscircuit. In 1981 vloog het toen juist ge vormde duo in de sloot, in '82 be sloeg het vizier van Streuer, weer een jaar later waren er problemen met de benzinetoevoer. In 1984 was de beste kans om te winnen, maar in de regen wilde Streuer te gen een wild rijdende Biland zijn uitzicht op de eerste wereldtitel niet vertroebelen. De laatste twee jaar werden gigantische voor sprongen ingeleverd door mecha nische defecten. In 1985 bleken de nieuw gemonteerde remblokken van een slechte serie en werd het Asser duo in de laatste ronde nog achterhaald. Vorig jaar brak een tandwieltje van de ontsteking, toen de overwinning voor het grijpen Het gewenste vierde vervolg van de wereldtitels ten spijt, de afreke ning met die traditionele pech in de eigen achtertuin was het voor naamste doel van dit race-jaar. Vol gens Egbert Streuer en Bernard Schnieders, door het op de baan gestroomde publiek gehuldigd als Ajax op het Leidseplein en Van Benthem in de Frieslandhal, was de zege in de eigen TT alle inzet van de voorbije jaren waard. „Dit gaf een beter gevoel dan de wereld titels. Die zag je aankomen, daar kon je je op voorbereiden. Dit is spontaan, eenmalig.Misschien winnen we hier nog wel vaker, maar dit was in ieder geval fantas- - tisch", aldus het duo, dat de cham pagne-omzet in het rennerskwar tier fors omhoogschroefde. De Ruiter wil bij de KNVB UTRECHT (ANP) - Nol de Ruiter gaat binnenkort met de KNVB in de slag om een aanstelling binnen het technische begeleidingsteam van de voetbalbond. De bij FC Utrecht vertrekkende De Ruiter heeft bij de KNVB gesolliciteerd naar de functie van hulptrainer. De vacature is ontstaan na het vertrek van Dick Advocaat naar Haarlem. „Ik heb deze week een brief van de KNVB ontvangen, waarin stond dat er een gesprek zal volgen als bondscoach Rinus Michels terug is van zijn vakantie", zei De Ruiter. „Verder heb ik geen contacten met clubs. In Nederland zie ik geen mo gelijkheden meer. Er waren con- j tacten met enkele buitenlandse clubs, maar die heb ik afgebro ken." Roda JC werkt tekorten weg UTRECHT (ANP) - Voor Roda JC is de nacompetitie alleen financieel een succes geworden. De Limbur gers, die door het verlies tegen FC Utrecht Europees voetbal misten, hadden zonder de drie extra thuis wedstrijden een tekort van drie ton. De wedstrijden tegen FC Utrecht (65.000 gulden), WV (100.000) en FC Twente (150.000) zorgden voor een positief saldo. „Het geld zal niet worden ge bruikt voor aankopen. Die zaken gaan in overleg met de sponsor", zei trainer Rob Baan. Roda JC heeft belangstelling voor Manuel Sanchez Torres, die in Spaanse dienst is van Valencia. „Wé hopen maandag met de spits de onder handelingen voort te zetten. Dins dag ga ik op vakantie", vertelde Baan. Ook de Brit Joe Allon van Newcastle United staat in de be langstelling van de Limburgers. De spits, die eerder al bij Roda trainde, voegt zich 20 juli bij de se lectie. Mang passeert Phil Read op de ranglijst ASSEN (ANP) - Anton Mang mag zich de beste motorrijder ter wereld noemen in de 250cc- klasse. De imponerende zege in Drente van de 37-jarige Beier was goed voor zijn 28ste Grote Prijs in de kwartliter-categorie sinds 1978. Met die verrichting passeerde hij op de eeuwige ranglijst de Brit Phil Read, die tussen 1964 en 1968 27 Grand- Prixzeges boekte. In totaal heeft Mang, die met zijn landgenoot Roth de strijd om het wereldkampioenschap van 1987 aanvoert, 37 Grote Prijzen gewonnen. De andere zeges boekte hij voornamelijk in de afgeschafte 350cc-klasse. Mang was vier keer wereld kampioen en won in 1976 op de Nürburgring zijn eerste Grand Prix, toen in de 125cc. Veel toeschouwers bij.de Speedweek ASSEN (ANP) - De wedstrijd- dag van de Asser Speedweek heeft zaterdag het gebruikelij ke aantal van 135.000 bezoekers getrokken. De trainingen en de races om de Europese kam pioenschappen en de wereldti tel TT formule 1 waren eerder al goed voor zeventigduizend kijkers. Driemaal starten driemaal plassen ASSEN (GPD) - Pal voor de start van elke motorrace vlucht 500-cc-coureur Raymond Ro che uit Frankrijk weg. Dan zoekt hij een beschut plekje om te plassen. Zaterdagmiddag was het op het TT-circuit van Assen hele maal raak, omdat tot drie keer toe opnieuw moest worden ge start in de 500 cc. Alle keren dook Roche achter de pits- straat om z'n behoefte te doen tegen de muur. Veel hielp het niet, want de kleine Fransman werd niet geklasseerd. Roche ging onderuit. ASSEN (ANP) - De organisatoren van de speedweek in Assen maakten woensdag tijdens de verregende vrije trainingen voor de Grand Prix een schietgebedje in de hoop dat pluvius het Drentse circuit zaterdag, op de wedstrijddag, links zou laten liggen. Het gebed werd niet verhoord, met als gevolg de meest dolle 500cc-race uit de geschiedenis. dat er ook maar een official optrad. Mamola leek de lachende derde van het circus te worden. De 27-ja- rige showman, voelde zich in zijn element in het regenweer. In het met regensluiers omgeven Suzuka (Japan) won hij de eerste Grand Prix vSn dit seizoen. In Assen was Het kan haast niet-anders of de supportersclub liep overigens goed af. ASSEN (ANP) - Anton Straver heeft de zaterdagnacht in het Asser Wilhelmina-ziekenhuis moeten doorbren gen. Straver was met de Westduitser Seel het belang rijkste slachtoffer van een aantal onschuldige schui vers. Seel brak een sleutelbeen, Straver klaagde over pijn in de miltstreek. De 42-jarige veteraan ging onder uit in de 125cc-klasse, toen de Brit Milton een vastlo pende machine trof. Straver rijdt nog louter voor zijn plezier en wenst geen overmatige risico's te nemen. Straver vormde met de 45-jarige Eggens de Neder landse vertegenwoordiging in de 125cc-categorie. Er kwam geen beste Nederlander op het podium, omdat beiden de finish niet haalden. Hetzelfde gebeurde in de 500cc-klasse, waarin Van Leijen, Van der Mark en Punt uitvielen. In de 80cc was Bert Smit de beste nationale verte genwoordiger, op de zestiende plaats. Hans Spaan, de enige Nederlandse solocoureur die internationaal nog meetelt, viel in de laatste kilometer óp de vierde plaats uit door een remfout. In de 250cc mocht Cees Doorak kers wegens zijn 22ste plaats, bijna zeventig seconden achter winnaar Mang, naar het podium. Drie starts waren er uiteindelijk nodig om de winnaar aan te wijzen. Wereldkampioen Eddie Lawson, die nog nooit op het Asser circuit had gewonnen, werd met twee uur vertraging de gelukkige. In de eerste door de rijders zelf afgebroken omgang greep de Ame rikaan de tweede plaats achter Wayne Gardner. De beslissende tweede manche leverde Lawson opnieuw de tweede stek op. Dit keer achter regenspecialist Randy Mamola, die zijn kwaliteiten bij de ze weersomstandigheden nog eens nadrukkelijk demonstreerde. Na het optellen van de tijden in beide manches bleek Lawson zes secon den sneller te zijn geweest dan Gardner en bedroeg zijn voor sprong op Mamola bijna dertien tellen. Een teleurstelling voor de 130.000 toeschouwers, die de winst liever naar waaghals Mamola had den zien gaan. De eerste problemen ontstonden vlak na de start. Tijdens de eerste omgang van de coureurs begon het licht te regenen. De rijders hadden geen regen banden laten aanbren gen, waardoor wedstrijdleider Grieto Halsema de race moest stil leggen. Voor Mamola een aangena me beslissing, want de durfal ging in die eerste ronde in de Geert Tim- mer-bocht onderuit. Na vijftig mi nuten oponthoud, waarin de rij- ders door het wisselvallige weer di verse keren van banden wisselden, ging de koningsklasse opnieuw van start. Niet voor lang echter. Tijdens de opwarmronde begon het weer te regenen'. Voor Lawson een teken het rennerskwartier op te zoeken. Zijn voorbeeld werd door geen van de andere coureurs gevolgd, waar door de wereldkampioen na een korte aarzeling ook maar aan de start verscheen. Met Haslam en Gardner voerde de Amerikaan vijf ronden het veld aan, dat achterin het circuit met een losbarstende bui te maken kreeg. Toen vond het drietal het genoeg. Lawson riep Gardner naast zich. De gebarentaal was voor iedereen duidelijk: voor het eerst in de geschiedenis namen de rijders zelf het besluit het ren nerskwartier in te duiken. Bij de organisatoren was de gedachte de race te stoppen nog niet opgeko- Ongelukken „Er moeten blijkbaar eerst onge lukken gebeuren voor de wed strijdleiding de race afvlagt. Het was te gevaarlijk om verder te gaan", verduidelijkte de woedende Lawson zijn handelwijze. Wayne Gardner, leider in de klassement om de wereldtitel, was het roerend eens met de visie van zijn rivaal. Enkele privé-rijders steunden de actie van de kopstukken van de motorsport niet en vervolgden hun race. Een ronde later kregen ook zij te horen, dat ze naar de kant moes ten. „Een verstandige beslissing", was de reactie van Jaap Timmer, het hoofd van de organisatie, die dit jaar de. wedstrijdleiding had overgedragen aan Halsema. „Na de Grand Prix van Assen in 1983, die ook werd geteisterd door hevige regenval, is met de coureurs afge sproken, dat ze een teken moeten geven als het te gevaarlijk wordt. Dan breken we de race af. Zij kun nen beter beoordelen of de situatie onhoudbaar is'', stelde Timmer na afloop. Het wordt echter tijd, dat de Internationale motorsportfede ratie (FIM) enige duidelijkheid schept in het te voeren beleid in dit soort situaties. De onderbreking duurde dit keer drie kwartier. In de pits volgden de coureurs nauwlettend de banden keuze van hun collega's. Sarron spande de kroon door drie keer van banden te wisselen, wat spoor slag door zijn collega's werd over genomen. De jury greep niet in bij dit theater. De coureurs bleven een hernieuwde start ophouden zonder de Yamaha-coureur op weg naar zijn tweede zege. Mamola had in de eerste manche een achterstand van dertien seconden op Gardner en Lawson opgelopen. Geen onover komelijk probleem voor de waag hals. Vanaf de start nam hij de leiding in handen. Gardner haakte onmid- delijk af. De Australiër, dit seizoen al goed voor vier overwinningen, koos voor zekerheid en volgde Ma mola en Lawson op grote achter stand. Halverwege de vijftien ron den had Mamola zijn achterstand op Lawson ook goed gemaakt en stevende hij recht op de zege af. Vier ronden voor het einde dook de wereldkampioen plotseling weer aan zijn wiel op. „Mijn voor- rem weigerde en ik kwam buiten de baan te staan", was de uitleg van de regenspecialist voor de ver rassende kentering in de wedstrijd. De TT-zege kwam hierdoor buiten handbereik voor de winnaar van de Grand van Prix van Nederland in 1985. Lawson beet zich vast in zijn tegenstander. De stugge Ame rikaan heeft als rechtgeaarde Cali- forniër een hekel aan regen, en ze ker racen in de regen, maar op de rand van een tweede seizoenzege (en zijn eerste in Assen) wilde hij nog wel wat risico's nemen. Op dat punt werd hij echter afgetroefd door Mamola, die in de laatste bocht naar de finish de verkleum de toeschouwers op een fraai staal tje van gedurfd racen trakteerde. Buitenom-binnendoor passeerde hij Lawson. De beloning in de vorm van zijn derde TT-zege, nog altijd de meest begeerde hoofd prijs van het continentale race-sei zoen, bleef echter uit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12