PORT Zon breekt door voor j ong Oranje 'Niet in vorm, maar toch gewoon winnen' Becker aan de schandpaal MAANDAG 29 JUN11987 PAGINA 11 Fignon betrapt op dopinggebruik Verschraling in tophockey Niet bloot Bezieling en enthousiasme terug Koolhof ldest FC Groningen BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LUGNY (AFP) - Laurent Fignon, tweevoudig win naar van de Ronde van Frankrijk, is betrapt op het gebruik van doping in de Grote Prijs van Wallonië, die de Fransman op 28 mei won. Bij de controle werd in zijn bloed amfetamine aangetroffen. De conta-experti- se was ook positief. Ploegleider Cyrille Guimard maakte dit gisteren in Lugny bekend. Fignon verklaarde na het bekend worden van het nieuws, dat hij zich van geen kwaad bewust was. „Ik heb een schoon geweten. Ik heb onschuldig". Guimard heeft om een nieuw onderzoek gevraagd. "Ik kan niet zeggen of er fouten gemaakt zijn. De nieu we controle moet dat uitwijzen". Het vertrek van Fignon in de Ronde van Frankrijk, die woensdag in West-Berlijn begint, komt niet in ge vaar. Het is de eerste keer dat de Fransman bij een dopinggeval betrokken is. Normaal volgt dan een voorwaardelijke schorsing van een maand en een boe te van 1300 gulden. Daarnaast wordt de renner in de uitslag teruggezet naar de laatste plaats. De overwin ning gaat nu naar Pascal Poisson, een ploeggenoot van Fignon. De Belgische beroepswielrenner Guido van Cal- ster is zaterdag door de Brusselse rechtbank vrij ge sproken van het gebruik van doping. De renner werd precies een jaar geleden tijdens het Belgisch kam pioenschap in Merchtem betrapt op het gebruik van het verboden middel efedrine. De controle werd uitge voerd door de BOB, de Belgische Opsporings Briga de. Van Calster ontkende voor de rechtbank niet het middel genomen te hebben. Hij voerde aan, dat hij het geneesmiddel al sinds zijn jeugd op doktersadvies neemt ter bestrijding van een chronische bronchitis. De rechtbank achtte bewezen, dat Van Calster het middel niet had genomen met de bedoeling zijn wie- lerprestaties te bevorderen, maar om gezondhéidsre- denen. AMSTELVEEN (GPD) - De internationale verhoudingen in het dameshockey raken steeds verder zoek. Met het bijschrijven van de eerste Champions Trophy voor vrouwen op de toch al indrukwekkende erelijst, is benadrukt dat het Nederlands team de kleine wereldtop nog altijd regeert. De manier waarop de veelvoudig titelhouder de afgelopen week in de schaduw van de mannen aan die heerschappij gestalte gaf, maakte echter tegelijkertijd duidelijk hoe schraal het met de oppositie is gesteld. Blijheid na afloop in het Oranje-kamp. Marjolein Bolhuis t torsen de loodzware trofee Met de opmerking: „Niet in vorm zijn en toch dit toernooi win nen", bracht bondscoach Gijs van Heumen naderhand de juiste nuance aan in de verschuivingen, die zich tijdens het grootschalige evenement openbaarden. Mede door het ontbreken van vi- ce-wereldkampioen West-Duits- land profileerden Australië en 'nieuwkomer' Zuid-Korea (3e) zich in die volgorde het meest nadruk kelijk. Nieuw-Zeeland, de nummer vier van de wereldranglijst, maakte daarentegen een onvoorstelbare vrije val en trok Canada, winnaar van het brons op het laatste WK, in dat spoor mee. Afgezien van Australië, dat op de slotdag een vergeefse greep naar de macht deed door met 4-2 van Nederland te verliezen, vertoonde Zuid-Korea de opvallendste pro gressie van alle ploegen. LONDEN (SID/AFP) - Steffi Graf heëft een aanbieding van Penthouse afgeslagen. Het 'man nenblad' heeft de 18-jarige West- duitse speelster een half miljoen marken geboden voor een serie naaktfoto's. Graf heeft het aanbod veront waardigd van de hand gedaan. „Het is waar, ik heb een aanbie ding", zei Graf op een ijlings in gelaste persconferentie. ,,Ik heb natuurlijk geweigerd. Ik ben ver baasd dat iemand op het idee ge komen is mij te benaderen. Het is belachelijk en vreemd". LONDEN (GPD) - De uitschake ling van Boris Becker galmde dit weekeinde nog zwaar na op Wim bledon. Dat een titelverdediger voor het eerst sinds twintig jaar vroegtijdig sneuvelde - in 1967 ver loor Manuel Santana in de ope ningsronde van Charlie Pasarell - werd met name door de Britse pulppers gretig aangegrepen. „Ge wipt!", stond er (vrij vertaald) met vette chocoladeletters in enkele boulevardkranten te lezen, waarbij het juist ging om de dubbelzinnige betekenis van het woord. Want de Engelse sensatiezoekers lieten er geen twijfel over bestaan: „boom boom Boris" was ten onder gegaan aan de geneugten des vle- zes. De innige relatie met vaste vriendin Bénédicte Courtin leidde eerst tot het afhaken van trainer Günther Bosch, die steeds minder invloed kreeg op zijn pupil, en had nu gezorgd voor Beckers harde val van het Wimbledon-voetstuk, zo luidde de lachwekkende verkla ring. The Times paste een andere be nadering toe. Dat mejuffrouw Courtin een rol speelde bij de eli minatie van de Westduitse kam pioen was volgens de Britse kwali teitskrant wel duidelijk, maar eer der door haar af- dan aanwezig heid. Manager Tiriac had Beckers 'vriendin begin vorige week terug gestuurd naar Monte Carlo omdat ze Boris maar zou afleiden en dat nu vond The Times een grote denkfout. Juist haar vertrouwde verschijning langs de baan had Becker er doorheen kunnen sle pen, was de teneur van een be schouwend artikel in het dagblad. De Wimbledon-kansen van Bec- ker-bedwinger Peter Doohan zijn bij de bookmakers prompt geste gen van 500 naar 33 tegen 1. De Au straliër, die even had overwogen „het eerste vliegtuig terug naar huis te nemen toen ik de loting zag", hoeft in elk geval niet langer te verblijven in een YMCA-filiaal, een soort christelijke jeugdher berg, waar een kamer nog geen veertig gulden per nacht kost. Hij kan zich nu wel een luxueuzer on derkomen veroorloven. AMSTELVEEN (GPD) - De belangrijkste winst die het Nederlands heren-hockeyteam tij dens de Champions Trophy in Amstelveen boekte, was niet de spectaculaire 2-1-overwin ning van gisteren op wereldkampioen Australië, noch de verrassende tweede plaats in de eindrangschikking, maar de internationale doorbraak van de jongeren. Ondanks het weg vallen van de routiniers Cees Jan Diepeveen en Frank Leistra, die al na de derde wedstrijd (tegen West-Duitsland) door blessures niet meer konden worden ingezet, gaven zij er na drukkelijk blijk van over voldoende kwaliteit te beschikken om een succesvolle terug tocht op het internationale podium af te dwingen. Vandaar ook, dat bondscoach Hans Jorritsma naderhand met voldoening terugblikte op het tien daagse toernooi, waarin de 1-0-ne- derlaag tegen Groot-Brittannië van afgelopen vrijdag de enige negatie ve uitschieter was. Zonder die te genslag had de nationale ploeg zelfs beslag kunnen leggen op de derde titel ('81 en '82) in de reeks van negen edities, maar die eer werd voor de tweede maal op rij opgeëist door West-Duitsland. In die zin hing er toch een grauw sluier over de positieve eindbalans, want alleen met de toernooizege had het elftal zichzelf een vrijplaats kunnen bezorgen voor de komen de serie volgend jaar maart in Pa kistaanse Lahore. Tevreden Of zoals Jorritsma later opmerk te: „Dat is eigenlijk de enige nare bijsmaak aan dit evenement. Voor de rest is er slechts reden om tevre den te zijn. Met name de* jeugd heeft duidelijk gemaakt dat zij technisch op internationaal niveau volop kan meedraaien. Op die kwa liteiten zijn ze ook geselecteerd, want met hard werken alleen red je het niet. In sommige wedstrijden is de gemiddelde leeftijd zelfs niet boven de 22 jaar gekomen". Maunts Crucq (19), Taco van den Honert (21 - later tot de talentvol ste speler uitgeroepen), Jacky Brinkman (20), Ronald Jansen (23) alsmede de iets meer ervaren youngsters als Floris Jan Bovelan- der (21), Erik Parlevliet en Mare Delissen (22) vormen de basis van de nieuwe lichting, die Nederland terug moet brengen aan de wereld top. Ofschoon die weg rtog lang is, straalt de groep zoveel meer bezie ling en enthousiasme uit dan een paar jaar geleden, dat dat doel bin nen afzienbare tijd opnieuw bin nen het gezichtsveld kan komen. „Dat moment zullen we pas echt bereikt hebben", meende Jorrits ma na afloop, „wanneer we nog constanter gaan presteren, zoals bij voorbeeld West-Duitsland in dit toernooi heeft gedaan. Nu is er nog te veel kwaliteitsverschil per Wed strijd. Ik hoop, dat we dat punt snel halen, want de druk is met het oog op de kwalificatie voor de Spe len op dit ogenblik erg groot. In dit stadium valt er domweg niet te ex perimenteren. Een plaats bij de eerste drie op het Europees kam pioenschap straks in Moskou zou die ruimte geven, want dan zijn we zeker van een ticket voor Seoel". In die zin vormde de Champions Trophy een goede graadmeter voor de internationale verhoudingen (Jorritsma: „Er gaapt een groot gat tussen de top en de rest") en voor de plek waar de Oranje-equipe zich op dit ogenblik bevindt. Hoewel het spelen voor eigen publiek ui teraard een voordeel was - zoals gisteren tegen Australië in beeld werd gebracht door de enthousias te bijval en de voor hockeybegrip- pen ongebruikelijke wave van de negenduizend toeschouwers bleef 'de opbouwploeg' in het sterk bezette veld uitstekend overeind. Beter in elk geval dan Spanje (nr. 5 op het WK), de verbleekte olym pisch kampioen Pakistan en de Sowjet-Unie (nr. 4 van de wereld), die in deze volgorde de laatste drie plaatsen verdeelden. Vooral de inzinking van Spanje, dat door werk- en studieverplich tingen van een aantal spelers ver zwakt in Amstelveen verscheen, biedt Nederland perspectief, om dat de rangschikking van het eve nement - evenals die van het EK - meeweegt in de belangenstrijd om kwalificatie voor de Spelen. „De betekenis van onze prestatie schat ik dan ook bijzonder hoog in", oor deelde Jorritsma later. „Maar dat heb ik eveneens gedaan na het ze- venlandentoernooi in India, waar we eerste werden. Foutloos spelen is op dit moment voor ons nog niet weggelegd. Daarvoor mist dit team nog de nodige ervaring". Waarde Die routine werd na het wegval len van Leistra en Diepeveen in fei te alleen nog ingebracht door Theo Doyer (166 interlands) en aanvoer der Tom van 't Hek (172 caps). Hoe wel beiden minder dominant ac teerden dan aanvankelijk werd Hendrik-Jan Kooyman springt Floris-Jan Bovenlander na diens win nende treffer in de armen. Patrick Faber is datzelfde van plan (foto anpi Verwachtingen royaal overtroffen AMSTELVEEN (GPD) - De negende editie van het hockeytoernooi om de Champions Trophy in Amstelveen heeft de verwachtingen royaal overtroffen. Volgens Peter Broers, voorzitter van het organisatiecomité, hebben de afgelopen tien dagen zo'n 45.000 toeschouwers het evenement bezocht. Dat zijn er ruim 10.000 meer dan vorig jaar tijdens het wereld kampioenschap voor vrouwen. De enige dag dat het Wagenerstadion uitverkocht raakte, was gisteren. „De begroting is in elk geval gehaald", aldus Broers. „Ik denk zelfs, dat de publieke belangstelling nog groter was geweest wanneer we beter weer hadden gehad. Dat neemt echter niet weg dat we dik tevreden zijn". verwacht, onderstreepten zij hun waarde voor het elftal door hun in stelling en tactisch inzicht. De offensieve koers, die Jorrits ma vooraf voorstond („Ik vond dat er over de gehele linie aanvallen der is gespeeld dan op het WK"), werd eveneens gehonoreerd. Van de vijftien doelpunten was bijna de helft afkomstig uit veldcombina- ties, waarmee de afhankelijkheid van de strafcorner (acht treffers uit 32 hoekslagen) tot redelijke pro porties werd teruggebracht. Slechts tweemaal was dat wapen beslissend. Tegen Pakistan for ceerde Bovelander (met zeven doelpunten samen met de West duitse Blöcher topscorer van het toernooi) met twee treffers de winst. En in de sfeervolle wedstrijd tegen Australië loodsten Faber en Bovelander de ploeg met een nieu we schuifvariant (Jorritsma: „Ei genlijk had ik die tot het EK willen bewaren, maar de stand dwong me ertoe") na een 1-0-achterstand naar een onverwacht succes. Het middenveld stond daarente gen vrijwel voortdurend ter discus sie, hetgeen er onder meer toe leid de dat veel spelers (met name Van 't Hek) op verschillende plaatsen terecht kwamen. „Ik heb niet voor niets vijf middenvelders in de se lectie opgenomen", verklaarde de bewindvoerder zijn keuzebeleid la ter. „Ik wil afhankelijk van de te genstander met posities kunnen schuiven". In die situatie komt vooralsnog geen verandering, net zomin als de samenstelling van de selectie voor het EK wordt gewijzigd. Alleen zal er op korte termijn nog een extra middenvelder aan de groep wor den toegevoegd, omdat gevreesd wordt dat de blessure van Diepe veen, die morgen zijn gekwetste knie in het ziekenhuis laat onder zoeken, van ernstige aard is. Hoe wel Jorritsma gisteren nog geen naam wilde noemen, lijkt de keuze van Marc Benninga, die bij Bloe- mendaal dit seizoen een grootse vorm demonstreerde, het meeste voor de hand te liggen. Tot een jaar geleden had vrijwel niemand van dit hockey-ontwikke- lingsland land gehoord, maar na de Champions Trophy stond voor vrijwel alle coaches, met Gijs van Heumen voorop, vast dat de Aziati sche formatie als een belangrijke kanshebber geldt voor het olym pisch goud volgend jaar in Seoel. „We zullen dat team tot de Spelen zeer intensief gaan volgen", blikte de technisch leider vooruit. „We komen die Koreanen nog een keer tegen in een vierlandentoernooi in augustus in Amstelveen en boven dien beschikken we over de nodige videobanden van deze ploeg. Ver der gaan we in april naar Seoel voor een trainingsstage. Dan kan ik zelf nog eens gaan bekijken hoe ver ze zijn". Veel perspectief is er volgens de Bosschenaar voor Zuid-Korea evenwel niet. „Het hele beleid is gericht op het halen van een me daille. Na de Spelen is er geen geld meer. En geloof me, dan is het af gelopen, want dat land heeft geen enkele hockeytraditie". Voor Nederland ligt dat, gelet op het aanwezige talent (met Mary se Abendanon en Annemieke Fokke als exponenten daarvan), duidelijk anders. Zij het dat de nationale da- mesploeg in Amstelveen geen schaduw meer was van de formatie die vorig jaar met zoveel elan en overmacht voor de tweede maal op rij de wereldtitel greep. „We heb ben slechts 65 procent van ons nor male niveau gehaald", bekende Van Heumen, die zich meer dan eens geprikkeld toonde over de kritiek die zijn team ten deel viel. „En eigenlijk is dat meer dan ik had verwacht, want we zijn met ze ven geblesseerden aan dit toernooi begonnen. Met name de speelsters van HGC waren door de intensieve voorbereiding op het Europa-Cup toernooi voor clubs duidelijk over belast. Voor het komende jaar wil ik op dat punt tot betere afspraken zien te komen met de coaches van de hofleveranciers van het Neder lands team". Desondanks maakte de Euro pees, wereld- en olympische kam pioen in het toernooi geen misstap. Alle duels werden met royale cij fers gewonnen, maar omdat de Damon Hill in voetspoor van zijn vader ZANDVOORT (ANP) - In 1962 won Graham Hill zijn eerste Grand-Prixrace op het circuit van Zandvoort. Daarna volgden nog dertien Grote Prijzen en twee we reldtitels in de formule 1, voor Hill in 1975 door een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Zijn zoon Da mon Hill wil eenzelfde sportloop- baan als zijn overleden vader, wiens beroemde helmkleuren, wit te strepen op een zwart veld, hij ook tot zijn eigen handelsmerk heeft gemaakt. De Britse coureur boekte zondag op hetzelfde terrein, het autocir cuit in de Kennemer duinen, de eerste overwinning uit zijn carrière in de formule 3. Voor de dertigdui zend kijkers bij het gratis racefesti val won Hill de race uit de Britse titelstrijd. Hij liet de trainingssnel- ste, de Noordier Martin Donnelly, van start tot finish naar zijn achter vleugel kijken. De enige Nederlan der in de race, Peter Kox uit Eind hoven, moest zijn wagen in de vijf de ronde aan de kant parkeren met mechanische problemen. Bij het succesvolle racefestival om de Trophy of the Dunes sloe gen twee nationale coureurs suc cesvol toe in de strijd om de Neder landse kampioenschappen. Char les Zwolsman werd kampioen in de Sports 2000-categorie. Arie Rui tenbeek uit 's Graveland eigende zich de titel toe in de dit seizoen nieuw ingevoerde klasse Groep N. Topscorers AMSTELVEEN (ANP) - Flons Jan Bovelander en Stefan Blö cher zijn in het toernooi om de Champions Trophy bij de man nen gedeeld eerste geworden op de lijst van topscorers. Bei den maakten zeven doelpun ten. Blöcher werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Tot beste doelverdediger werd Vladimir Plesjakov van de Sowjet-Unie gekozen. Taco van den Honert kreeg de prijs voor de talentvolste speler. Maijolein Bolhuis-Eysvogel werd bij de vrouwen tot beste speelster van het hockeytoer nooi om de Champions Trophy. li overtuiging ontbrak was er nooit sprake van een sprankelende uit voering. Zelfs de strafcorner func tioneerde allesbehalve optimaal. Met negen goals uit 42 hoekslagen bleef het rendement ver beneden het normale gemiddelde. Het te kende het niveau van de overige deelnemers, dat de Oranje-equipe met 21 doelpunten zich toch veruit als de produktiefste formatie kon presenteren. Doelvrouwe Det de Beus, die slechts drie goals behoef de toe te staan en onder meer twee strafballen (tegen Groot-Brittannië en Australië) stopte, toonde een constante vorm. „Voor ons", meende aanvoerder Bolhuis, „stond er dit toernooi niets op het spel. Maar dan toch wordt verwacht dat we aantrekke lijk hockey spelen. Dat geeft toch een ander soort druk. Voor een leu ke wedstrijd heb je twee ploegen nodig die willen aanvallen. Echt goed hebben we niet gespeeld, maar volgens mij is dit toernooi toch een goede voorbereiding ge weest op het Europees kampioen schap straks in september". Afwisseling Die mening werd later onder schreven door Van Heumen, die mede door het falen van zijn speel sters, veel experimenteerde. „Zo'n evenement is een welkome afwis seling tussen de Spelen en een WK. In feite zouden alle vooraanstaan de hockeylanden verplicht moeten worden mee te doen. Dan krijgt zo'n toernooi meer allure en dat is goed voor de ontwikkeling van het dameshockey. Het is dan ook jam mer dat West-Duitsland er niet bij De coach werd de afgelopen da gen trouwens met een nieuwe te leurstelling geconfronteerd, want keepster Det de Beus negeerde zijn verzoek om volgend seizoen in de hoofdklasse te blijven spelen. De afgelopen jaargang degradeerde haar club EMHC naar de over gangsklasse, maar de Eindhovense heeft een dermate sterke binding met de vereniging, dat ze geen overschrijving wil aanvragen. Met die beslissing heeft ze volgens de Brabander haar positie in het Ne derlands team op het spel gezet. „We hebben zo'n overladen pro gramma", weerlegt De Beus „dat ik vaak genoeg op internationaal niveau actief kan zijn. In dit geval heb ik niet voor mezelf gekozen, maar voor de club". Misschien dat het sterke optre den van de sluitpost tijdens de Trophy Van Heumen nog op ande re gedachten zal brengen. Afgelo pen zaterdag voorkwam zij in elk geval dat de 4-2-voorsprong tegen Australië in gevaar kwam door tien minuten voor tijd een strafbal te stoppen. Daarmee brak zij het ver zet van de enige echte concurrent in dit toernooi en kon het nationale team de winst, die via doelpunten van Sophie von Weiier, Lisanne Lejeune (strafbal en strafcorner) en Helen van der Ben (strafcorner) tot stand kwam, probleemloos veilig stellen. GRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft de wedloop met Feye- noord om Jurrie Koolhof gewonnen. De 27-jarige spits van PSV zal het komende voetbalseizoen op huurbasis voor de ploeg van Rob Jacobs spelen. FC Groningen was de eerste ploeg, die bereid was de persoonlijke eisen van de oud-international in te vullen. Koolhof startte zyn loop baan in het betaalde voetbal bij SC Veendam, maakte furore bij Vi tesse en was de afgelopen driejaar in dienst van PSV. Een gecompli ceerde knie-operatie zette hem anderhalfjaar op non-actief. Het afge lopen seizoen maakte hij een niet meer verwachte rentree.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11