8.K l 1 i HEMA "Wat blijft hangen, is eigenlijk mislukt" ^MOEDERS MOOISTE (ook op xeeds eerder verlaagde prijzen). EXTRA op maandag Gletcher: ontwerperscollectief met gezonde kijk op het modebedrijf BLOEP Witte Priizenslaaer f 1 kilo f Mager Alle pullovers, blouses, rokken, broeken, jacks, shirts met korte mouw, tenniskleding, badgoed, strandlakens en zomerspeelgoed 14r Echt WaarVoorJe Geld. VERKOOPSTER MAANDAG 29 JUNI 1987 Vier mode-ontwerpers en een jurist vormen samen het Amsterdamse modebedrijf Gletcher, gevestigd aan de Frederik Hendrikstraat. Een jong team, dat no-nonsenskleding maakt voor mannen en vrouwen van 13 tot 60 jaar, zoals ze zelf zeggen. Maar het accent ligt, ook gezien in prijzen (een compleet pak koop je niet voor minder dan 700 gulden) toch wel een beetje op de dertigers. De vier modemensen, Katinka de Maar, Ingrid van Oeveren, Hans van Kooten en Ruud van der Peijl, leerden elkaar kennen op de Modeacademie in Utrecht. Erik Hagenaars, is de poot waarop Gietscher juridisch steunt. Een gesprek met Ruud van der Peijl, die meestal als woordvoerder van Gletcher optreedt. door Henriëtte van der Hoeven "Onze samenwerking is eigenlijk al begonnen in het laatste jaar op de academie," zegt Ruud van der Peijl. "We werden toen uitgeno digd om mee te doen aan Amster dam Modestad. Met z'n vieren maakten we toen twaalf heel bij zonder out-fits". In hun jeugdig op timisme hoorde het viertal het waarderend applaus al klateren. Maar dat viel toch een beetje tegen. Ruud:" We waren eigelijk een beetje 'n vreemde eend in de bijt. Om onze ontwerpen werd gela chen. Dat viel tegen". Die tegenvaller temperde het en thousiasme geenszins. Bij stages was gebleken dat ze geen van vie ren het werken in een bedrijf zagen zitten. Dus zat er niets anders op dan zelf een bedrijf op te zetten. Een hele onderneming voor jonge lui vers van de academie. Dat vond hun omgeving ook. Ruud:"Veel mensen raadden ons aan eerst bij een bedrijf te gaan werken om de zakelijk kant van het vak te leren kennen. Op de aca demie leer je maar heel weinig over die zakelijk kant, dus zo gek waren die suggesties niet. Maar van de an dere kant, je raakt gewend aan een vast salaris, vakantiegeld enz. We vonden dat we zo moesten begin- Mooie kleding Dat wil natuurlijk niet zeggen dat Gletcher zomaar bijelkaar is gekropen en aan het ontwerpen is geslagen. De samenwerking is con tractueel vastgelegd. Ze hebben hun zakelijk basis goed geregeld en ook hun opstel ling ten aanzien van hun mode heeft niets wazigs. "Ons uitgangspunt is mooie kle ren maken voor vrouwen en man nen. (Maten vrouwen 36/38/40, mannen 46/48/50). Iets heel geks of schockerends hoefje bij ons niet te verwachten. Onze kleding moet ge dragen worden. Alles wat hier blijft hangen, is eigenlijk mislukt. Kleding moet goed gesneden en goed gemaakt zijn. De coupe en het binnenwerk moeten mooi zijn, de stof van goede kwaliteit. We werken dan ook uitsluitend met natuurlijke stoffen. We doen ook veel aan vooronderzoek. Onze kle ding moet echt perfect zijn als het in de winkel hangt". En daarmee stuiten jonge mode makers al direct op een probleem. Goede ateliers moet je met een kaarsje zoeken. Ruud: Ja, een goed atelier vinden is heel moei lijk, al kun je er zelf natuurlijk ook veel aan doen. Je moet goed uitleg gen wat je wilt en er een perfect model by leveren, dan lukt het best". Bezoeksysteem Een ander probleem zyn de hoe veelheden. Ruud:" We werken met een atelier dat minimaal 50 stuks van een model maakt. Dat houdt in dat de detaillist van elk stuk er mi nimaal vier per kleur en per maat moet kopen". En om die aantallen te halen moet er door het Gletcher-team flink aan getrokken worden. Met een bestelbusje vol kleding gaan ze hun klanten af. "Het bezoeksys teem werkt heel goed," zegt Ruud. "We zijn beslist niet ontevreden over de eerste resultaten". Klanten zoekt Gletcher in bin nen- en buitenland en net als ande re jonge collega's zijn hun ervarin gen over de grens beter dan die in eigen land. "In het buitenland wordt je vol- wassener, als volwaardig behan deld. Ze orderen gedurfder, ook de bijzondere stuks en grotere aantal len. Ze laten vooral zien dat ze ver trouwen in je hebben. Nederland is veel afwachtender, al hebben we geen klagen". Gletcher heeft dan ook interna tionale toekomstplannen gemaakt. "Met vijftig verkooppunten in Eu ropa zouden wel heel blij zijn. Mis- schien komt onze collectie ook nog wel in Amerika terecht, de eerste Amerikaanse inkoper heeft zich al gemeld,"zegt Ruud lachend. Werkwijze Hoe gaat dat in z'n werk, met vier mensen een collectie ontwerpen? Ruud:"Iedereen begint met ver zamelen van dingen die hij of zij leuk vindt. Dat kunnen kleuren zijn, dessins, vormen maar ook ob jecten die zo op het eerste gezicht niets met mode te maken hebben. Dat leggen we op een gegeven mo ment bijelkaar en dan gaan er een of twee aan de slag om de belijning te maken. Is die rond, dan worden de taken verdeeld. Iedereen gaat doen wat hem of haar het beste ligt. De een is erg goed in jurken, de ander in mantels enz. Wel hou den we steeds nauw contact, zodat er één beeld onstaat". In de loop van de tijd heeft ieder lid van 'Gletcher' naast het ontwer pen zo zij of haar specialiteiten ont wikkeld. De een onderhoudt con tacten met ateliers, de ander doet de buitenlandse reizen zo komt ie dereen aan z'n trekken. Uit de samenwerking is voor de komende winter een simpele lijn gegroeid 'Le Normalisme'. De rok ken zijn boven die knie en alles sluit tamelijk strak aan, zeker het breigoed. Een leuk grapje zijn de losse prints, maxipostzegels, die je met veiligheidspelden op borst of rug kunt aangebrengen om de so bere kleding wat op te vrolijken. Zwart, ecru, grijs, blauw- en groen grijs zijn de belangrijkste tinten Twee voorbeelden uit de collectie voor de komende winter voor de winter. In groengrijze stof maakt Gletcher bijvoorbeeld een heel kort klokrokje dat met een vrij nauw jasje, een combinatie die wel iets weg heeft van een 'ouderwets' kunststchaatspakje. Voor mannen is er van gebreid materiaal een nauwe broek met daarop eenzelfde trui. Een niet alledaagse uitmon stering maar iets voor modieuze durvers van zo rond de dertig. Alle kledingstukken uit de collectie kunnen onderling worden uitge wisseld, met die beperking dat een vrouw wel een mannenjasje kan dragen maar niet andersom. Mannen "Mannen van rond de dertig zijn voor ons een interessante groep," zegt Ruud. "Ze zijn over het alge meen gewend wat meer geld voor hun kleding uit te geven dan vrou wen. Ze hebben op modegebied ook heel wat in te halen. Echt voor een man is er alleen maar het stan daardpakket te koop". Ontevreden over ontvangst van de nieuwe wintercollectie zijn ze bij Gletcher zeker niet. De reacties waren heel positief. Landen als Ita lië en Engeland en Frankrijk mo dellen ingekocht. In NedeHand is de kleding van Gletcher onder meer te koop in Utrecht en in Hil versum. De kogel is door de kerk: ook in ons huis bevindt zich nu een personal computer. Mijn man had hem nodig voor zijn werk. Zei hij. Maar voorlopig is hij nu al een week lang bezig met van die spelletjes waarin computerboefjes elkaar met het laserpistool om zeep moeten helpen. Tot ver na het middernachtelijk uur hoor ik de bliepjes en bloepjes uit zijn werkkamer komen. Ja, hij bestaat het zelfs om tegen het ochtendgloren iemand op te bellen die veel van computers afweet. Een wildvreemde, die hij tijdens de koop van het ding heeft ontmoet. Die maakt zich daarover niet kwaad. Ook hjj heeft te maken gehad met de diepe wanhoop die de mens soms bevangt als hij ziet dat een stuk techniek hem niet gehoorzaamt. Want gewoon leren schrijven of lezen mag dan van menig kind een bedplassertje maken, het leren omgaan met een pc is een regelrechte geestelijke foltering. Voor mijn man dan. Zijn computer is uiterst gehoorzaam, maar voert alleen op wat hij hem opdraagt en niet wat hij ongeveer bedoelt. Met andere woorden: het is geen werknemer die zijn baas ooit zal aanvoelen. Voor een instelling als het Letterkundig Museum moet het bestaan van de tekstverwerker een ramp zijn. Immers, half literair Nederland schijnt zich op het ogenblik van dit apparaat te bedienen. Schrijvers die nog gewoon met de hand zijn begonnen, zullen dat gedeeltelijk nog wel blijven doen, maar wat denkt u van de jongere garde? Weg zijn prachtige handschriften vol hartstochtelijke doorhalingen en verbeteringen, weg de studie van varianten. De personal computer slokt immers alles op. Let op mijn woorden: over pakweg honderd jaar behoren veilingen waar handschriften voor veel geld onder de hamer komen tot het verleden. Misschien dat de drukproeven dan nog wat aardige vondsten opleveren maar het menselijke geklieder en geklooi, dat zo treffend illustreert dat de influisteringen die de schrijver van zijn muze krijgt nogal schaars zijn, zal jammer genoeg ontbreken. Misschien weet u dat Franz Kafka een groot gedeelte van zijn werk nooit heeft willen publiceren. Op zijn ziekbed vroeg hij aan zijn vriend Max Brod of hij een aantal manuscripten voor hem wilde verbranden. Brod heeft dat gelukkig nooit gedaan. En Kafka zelf kon het niet meer, omdat hij er waarschijnlijk te zwak voor was. De deksel van een flinke potkachel weegt nog altijd zo'n kilo. Te zwaar voor een doodzieke. Het haardvuur? Dan dient er eerst hout te worden gehakt. Met een zware bijl. U zou eens moeten voelen hoe weinig kracht er voor nodig is om de computer de opdracht te geven een manuscript te wissen. En het is^an meteen ook goed vernietigd. Zelfs de as is ervan weg. In de computer die mijn man heeft gekocht bevindt zich een zogenaamd 'vuilnisvat'. Daarin kun je documenten die je niet meer in het geheugen wilt laten staan of die je mislukt vindt dumpen. Ze zijn dan verdwenen. Voorgoed. Ook dit heeft gevolgen voor de literatuur. Hoeveeel schrijvers kunnen zelf, zonder tussenkomst van derden, met honder procent zekerheid uitmaken of een roman of gedicht geslaagd is of niet? Vroeger werd zo'n 'misbaksel' naderhand gevonden door een uitgever die er alsnog een bestseller in zag. De tekstverwerker zal een einde gaan maken aan die traditie. Bloep, doet de computer van mijn man. Het lijkt het geluid van iets dat onherroepelijk ten onder gaat in de stroom van de vooruitgang. Het menselijke? ANGELA PINNEBERG Braille-bediening voor wasmachine Als eerste AEG een wasautomaat en een wasdroger op de markt ge bracht speciaal ontwikkeld blin den en slechtzienden. De program makiezer van deze apparaten is voorzien van een aanwijstokje, dat je met de vingers kunt voelen. Rondom die knop zijn de instel- standen ook met voelbare punten en strepen aangegeven. De indica tie van het programmaverloop is een schijf met een eveneens voel bare streep en met punten waaraan via een vingertop kan worden 'af gelezen' aan welk deel van het was programma de machine bezig is. Om het de kopers van een derge lijk toestel nog makkelijker te ma ken, levert de fabrikant er een cas settebandje bij waarop de hele ge bruiksaanwijzing in het Neder lands is ingesproken. Wie er meer over wil weten kan bij de vakhandel informeren naar de Lavamat 8000 (wasautomaat) en de Lavatherm 8000 (droger). Kalfsgehakt f kilo f w verse varkenslever I DINSDAG EN WOENSDAG AANBIEDING i VAN DINSDAG T/M ZATERDAG OPEN OOK OP KOOPAVOND LANGE MARE 90, LEIDEN. TEL.-071 12 69 55. Austin 10% EXTRA VOOR UW INRUIL De Mini is ongetwijfeld moeders mooiste. Snel. han dig en kompleet En nog steeds bij de tijd. Een auto met karakter. Bekijk 'm bij uw Austin Rover dealer BV AUTO LAG TEL. 071-154909 Van Oldenbarneveltstr. 37 Leiden (Zijstraat Warmonderweg-Oegstgeest) NU 30% KORTING. Bijvoorbeeld: Damesblouses met lange mouw.Van 49.75 voor 20- 4 A met 30% korting NÜ14? Shirts met korte mouw van 29.75 met 30% korting NÜ 20?5 Heren sweatshirts van 49.75 voor 30 - met 30% korting NÜ 217 Kinderjeans van 34.75 t/m 39.75 voor 20- met 30% korting NÜ In onze kantoorvakhandel hebben wij plaats voor een accurate, zelfstandige enige ervaring in winkel en of branche strekt tot aanbeveling. Leeftijd v.a. 18 jaar. Sollicitaties na telef. afspraak onder no. 131715(071). Kantoorvakhandel Breestroot 122-124 145 Leiden. GROTE FRUITVERK00P .A.s. dinsdag 30 juni in de Groenoordhallen in Leiden tijdens de Veemarkt van 8-1 uur bij W.J. Sira. Verkoop hoofdingang v.d. hal. Hollandse doré nieuwe aardappelen 1 doos gr. perssinaasappelen 113 stuks25,00 1 kist gr. Maroc hand sinaasappelen 113 stuks 30,00 30 Maroc slnaas10,00 40 pers slnaas10,00 20 rode grapefruit's 10,00 2 kg Granny's5,00 Aanvoer van Hollandse aardbeien, kersen, toma ten, perziken, meloenen. 1 kilo rode paprika's voor 2.95 Bestellingen worden GRATIS thuisbezorgd. W.J. SIRA Lage Rijndijk 68b, Leiden 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. .- Stort uw bijdrage op 'öft. postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 'Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020- 93 89 73

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10