LEIDEN 'Dienstencentrum is betuttelend' Vraagtekens bij bouwschandaal Lot van de GAD is nu bezegeld Gemeente zet man uit huis met behulp juridische truc LEIDSCH DAGBLAD Kritiek PvdA-ouderen op flankerend ouderenbeleid Opinie Raad actief voor voortbestaan Al Mizan Tijdelijk proef verkeerslichten in drukste gedeelte Breestraat 'Bouwer niet aansprakelijk' CDA verwacht tot 1993 veel geringere bijdrage van rijk Alleen CDA wil handhaving ZATERDAG 27 JUNI 1987 DEN HAAG/LEIDEN - Heeft de gemeente M.A. Lancel begin mei 1985 met behulp van een onrecht- matige juridische truc uit zijn wo ning aan de Minnebroersgracht 8 in Leiden gezet? En is het dus de schuld van de gemeente Leiden dat Lancel nu ruim twee jaar in een kampeerauto door Leiden zwerft? Die vragen speelden gisteren tij- dens de behandeling door de Raad van State in Den Haag van een door Lancel ingestelde AROB-pro- cedure. In de procedure protes- teert Lancel tegen de manier waar- op hij door de gemeente is behan deld. De man kreeg in 1976 een woon vergunning van de gemeente. Op een goed moment kwamen ambte naren er achter dat Lancel slechts een kamer van de aan hem toege wezen woning aan de Minne broersgracht gebruikte. De andere twee ruimten had hij onderver huurd. Op grond van de geconstateerde onderverhuur sommeerde de ge meente Lancel in 1984 de woning te verlaten. Daarop verdwenen de twee onderhuurders uit het pand. De advocaat van Lancel schreef vervolgens een brief naar de ge meente waarin hij vertelde dat er geen sprake meer was van onder verhuur. De gemeente zou volgens de raadsman zijn cliënt dan ook 'rustig moeten laten zitten' aan de Minnebroersgracht. Door ambtenaren werd de brief bestudeerd en er werden conclu sies getrokken. Uit het schrijven van de advocaat leidden ze af dat Lancel de onderhuurders had weg gestuurd en dat hij zelf 'weer' in de woning was getrokken. Voordat burgers een woning be trekken, of opnieuw betrekken, moeten ze een woonvergunning aanvragen, zo redeneerde men bij de gemeente. Lancel had niets op nieuw angevraagd. Daaruit begre pen de ambtenaren dat Lancel dus zonder woonvergunning in het pand aan de Minnebroersgracht zat. Ontruiming was het gevolg. "Ik geef toe dat de gemeente is uitgegaan van een aantal veronder stellingen", betoogde M. Blondeau namens de gemeente Leiden. "Dat moet ook wel in een stad als Lei den waar de woningnood zo groot is. Binnenkort hebben we een ver gelijkbaar geval. Die zaak zal ook wel bij de Raad van State terecht komen". Volgens voor de Raad van State naar voren gebrachte gege vens zijn er in Leiden 8000 woning zoekenden ingeschreven van wie er 4800 nu helemaal geen woon ruimte hebben. Lancel ontkende tijdens de zit ting bij de Raad van State de on derverhuur niet. Wel ontkende hij dat hij ooit de woning had verlaten. Dat zou slechts zo hebben geleken omdat hij vaak niet thuis was, vaak buiten de deur at en zijn kamer slechts gebruikte om er te slapen. Op 7 augustus laat de Raad van State weten of de gemeente de wo ning twee jaar geleden rechtmatig heeft ontruimd. Opvallend is overi gens is de lage huur die Lancel voor zijn voormalige woning moest betalen. Hij was er niet meer dan 95 gulden per maand aan kwijt. Hij verwacht dat hij nu rond 350 gul den zal moeten betalen als hij er gens wordt geplaatst. LEIDEN - De werkgroep ouderen in de PvdA is niet tevreden over het Dienstencentrum Gecoördi neerd Bejaardenwerk (DGB) in Leiden. Dat blijkt uit een reactie van de werkgroep op de voorstel len van burgemeester en wethou ders over het flankerend ouderen beleid. In die plannen krijgt het DGB een centrale rol toebedeeld. door Letty Stam De PvdA-ouderen vrezen dat, als de plannen doorgaan, er weinig te recht komt van het doel van het flankerend ouderenbeleid: het zo lang mogelijk zelfstandig laten wo nen van ouderen door het verwe zenlijken van bepaalde voorzienin gen. In haar brief aan B en W wijst de werkgroep de voorstellen af en geeft een aantal alternatieven. Het DGB is 'betuttelend' vindt werkgroeplid B. Bink. "Dat is min of meer historisch gegroeid. Het DGB is voortgekomen uit de vroe gere Diaconie en die hadden dat betuttelende tot in het extreme. De ouderen hebben geen controle op het beleid en budget van het DGB. Zo geeft het Dienstencentrum bij voorbeeld geld aan kaartclubjes. Dat is natuurlijk wel nuttig, maar dat vinden wij minder effectief'. De PvdA-werkgroep vindt dat de ouderen zelf inzicht in en controle op de gelden van het flankerend ouderenbeleid moet krijgen. Ze zou dan ook graag zien dat de uit voering van dit beleid onder de Stichting Welzijn Leiden valt om dat zij objectief is. Volgens de brief 'voert de stichting een democra tisch gericht beleid bij het vervul len van opdrachten'. In de voor stellen van wethouder De la Mar van sociale zaken en maatschappe lijke aangelegenheden wordt even wel het DGB met de uitvoering van het beleid belast. Een ander punt van kritiek van de PvdA-werkgroep is dat bij het opstellen van het gemeentelijk plan de ouderen niet voldoende zijn betrokken. Zij weten immers beter dan wie ook welke voorzie ningen nodig zijn. In haar brief stelt de werkgroep: "Wil men zich een oordeel vormen over de op vang van ouderen in de thuiszorg in plaats van opvang in de bejaar denoorden, dan zal men eerst moe ten weten welke plaats de oudere zichzelf heeft toebedacht in de sa menleving. Daarmee wordt verme den dat men straks zaken opzet, die niet aansluiten op de wensen van de ouderen". Volgens woordvoerder Bink wordt er niet goed geluisterd naar ouderen. "Dat is een statuskwestie. Men is niet gewend aan mondige ouderen. Dat is niet alleen de schuld van gemeente of DGB, maar ook van de ouderenbonden zelf. Vaak zijn die bonden een soort gezelligheidsclubs. Ze heb ben minder oog voor het beleid omdat ze dat niet gewend zijn". De werkgroep stelt voor dat ou deren speciale cursussen krijgen waar ze leren om te notuleren en rapporten of begrotingen te lezen en op te stellen. Zo kunnen oude ren zich beter informeren en dus mondiger worden. Vooral vrouwen moeten worden gestimuleerd de cursussen te volgen omdat zij een grotere achterstand hebben in der gelijke vaardigheden. Andere voorstellen van de PvdA- werkgroep zijn om de ouderen meer te betrekkken bij de voorlich ting aan hun leeftijdgenoten. De indicatiecommissie, die aanvragen tot plaatsing in een verzorgingste huis beoordeelt, moet onafhanke lijk zijn en niet onder het DGB val len. Ook wil de werkgroep dat er een speciale ouderenarts komt. Een ander voorstel is om een bu reau op te zetten waar ouderen te recht kunnen met klachten over de hulpverlening die ze krijgen. Daar naast moeten ouderengroepen of -organisaties rechtstreeks begro tingen kunnen indienen. Nu ge beurt dat nog via het DGB. Ook moet de gemeente volgens de werkgroep meer aandacht beste den aan het alarmeringssysteem voor ouderen. Directeur van het DGB, A. Ver- laan, is nogal verbaasd over de kri tiek van de werkgroep ouderen in de PvdA over het functioneren van het DGB. "Zowel het algemeen als het dagelijks bestuur bestaat voor meer dan 50 procent uit vertegen woordigers van ouderenbonden en wijkouderenraden. Ouderen bin nen het DGB hebben niet alleen in spraak, maar besturen daadwerke lijk mee. Ze hebben dus wel dege lijk invloed maar of ze er iets mee doen, dat is een tweede". "De kritiek op de plannen flan kerend ouderenbeleid kan ik me wel indenken", gaat Verlaan ver der, "want in een nogal snel tempo moest daarover worden beslist. Daardoor zijn de ouderen nogal in verdrukking gekomen toen ze die plannen moesten beoordelen. Bo vendien zijn de overheidsregels ook niet altijd even doorzichtig. Maar ja, we moesten wel want an ders zou de zeven of acht ton, die in de provinciale pot zat voor het ou derenbeleid in Leiden, aan onze neus voorbijgaan. Ik blijf het ech ter vreemd vinden dat ze met die kritiek niet naar het DGB zijn toe gegaan. Dan hadden we er over kunnen praten". LEIDEN - De naderende be zuinigingsoperatie heeft de afge lopen weken veel aandacht ge vraagd van de politiek. Hierdoo bleef een ander gebeuren nage noeg buiten zicht: er is opnieuw sprake van een bouwschandaal in Leiden. Ditmaal gaat het niet om woningen die gebreken ver tonen, maar betreft het een kan toorpand van het gemeentebe stuur. De ambtenaren in het stadbouwhuis, de dependance van het stadhuis waar men zich vooral bezighoudt met nieuw bouw en stadsontwikkeling, zit ten nu zelf in de tocht en hebben last van lekkages. De gebreken kunnen worden opgelost, al kost dat een bedrag van een miljoen gulden. Daar naast is een uitgave van zes ton nodig om een einde te maken aan het energieverlies van het ge bouw dat eerste staat op de lijst van panden in Leiden waar de meeste energie verloren gaat. door Gert Visser Tenslotte moet jaarlijks nog eens 40.000 gulden worden bijgepast om de gevolgen van de fouten die bij de bouw van het stads bouwhuis werden gemaakt, bin nen de perken te houden. Een onafhankelijk onderzoeksbu reau heeft dit becijferd en het stadsbestuur heeft zich bij deze conclusies neergelegd. Het heeft er alles van weg dat het college weinig voortvarend, en dat is nog maar voorzichtig uitgedrukt, heeft gereageerd op klachten van zijn ambtenaren. Dat het gebouw gebreken ver toonde, was al vanaf het eerste moment (in 1978) bekend, zo luidt een van de conclusies van het onderzoeksbureau. Dat advi seerde het gemeentebestuur al bijna twee jaar geleden de gebre ken snel aan te pakken omdat anders de kosten van herstel nog hoger uit zouden vallen. Het col lege kwam, nadat rond de ople vering nog enkele gebreken wa ren hersteld, pas een maand gele den in actie nadat het rapport sinds oktober 1985 ergens in een bureaulade had gelegen. Waarom heeft het college niet veel eerder opgetreden en wat zijn de gevolgen van deze af wachtende houding? De conclu sie van het onderzoeksbureau rechtvaardigt immers de stelling dat wanneer voortvarend was ge reageerd op de klachten, het her stel aanzienlijk sneller aange pakt had kunnen worden en dus minder had behoeven te kosten dan nu het geval is. Het was sowieso niet erg ver standig van het gemeentebe stuur zo'n rapport over gebreken aan het stadsbouwhuis zo lang te negeren. Want als er daadwerke lijk sprake is van fouten van de bouwer - IBB-Konder - dan is het natuurlijk verstandiger en in het voordeel van de gemeente om dat direct te bekijken. Nu, bijna tien jaar na de oplevering van het stadsbouwhuis, is het allemaal een stuk moeilijker. Eerdere bouwschandalen in Leiden heb ben bewezen dat naarmate de tijd verstrijkt, de schuldvraag steeds moeilijker te achterhalen valt. Ook in een ander opzicht heeft het college nog heel wat uit te leggen. De controle op de bouw, waarvan achteraf gesteld kan worden dat deze schromelijk te kort is geschoten, werd destijds immers onder verantwoordelijk heid van de wethouders uitge voerd door ambtenaren van de gemeente Leiden. Tot op heden heeft het college nagelaten de gemeenteraad een afdoende verklaring te geven voor de omstandigheden waarin bouwfouten in een tijdsbestek van negen jaar tot een schandaal konden uitgroeien. Terwijl de kosten van 1,6 miljoen gulden voor het opheffen van deze fou ten, daartoe toch alle aanleiding geven. Juist in een tijd waarin bezuinigingen het gesprek van de dag zijn. LEIDEN - Stadsbeiaardier Rien Ritter kreeg gisteren door burgemeester Goekoop de gouden speld gemeente opgespeld. Ritter (65) nam afscheid van Leiden waar hij 35 jaar lang de beiaard heeft bespeeld. Gistermiddag gaf hij zijn laatste concert. LEIDEN - Op 13 juli gaat op de Breestraat de proef van start met verkeerslichten aan begin en einde van het traject Korevaarstraat- Koornbeurssteeg. In de begelei dingscommissie Breestraat is afge sproken dat deze proef 'tenminste LEIDEN - Het college verwacht niet dat aannemer IBB-Kondor aansprakelijk gesteld kan worden voor de uitgave van 1 miljoen gul den die het herstel van bouwfou ten aan het stadsbouwhuis vergt. Dit heeft het college geantwoord op vragen van het CDA. Al eerder namelijk heeft de aannemer op verzoek van de gemeente repara ties aan het stadsbouwhuis ver richt en het college heeft zich daar toen bij neergelegd. Daarna is er geen contact meer met de aanne mer geweest, ook niet toen een on derzoeksbureau ruim anderhalf niet kunnen overzien waardoor de week zal duren'. Binnen deze bestaat grote twijfel over het welslagen van dit onder deel van de proef met een autovrije Breestraat. De verkeerslichten moeten de wisselstrook voor de bussen in het eerste deel van de Breestraat gaan vervangen. Tegelijkertijd wordt dit deel afgesloten voor fietsers. Het probleem is echter dat door ver keerslichten een file van bussen in de Breestraat en de Korevaarstraat dreigt te ontstaan. Om deze reden is in de begeleidingsgroep al eer der de suggestie gedaan dit onder deel van de proef te schrappen. Gisteren is afgesproken ae gang van zaken een week aan te zien. Van politieke zijde wordt vooral door de WD veel waarde gehecht aan het doorgaan van de proef met verkeerslichten. Ook de winkeliers hebben er op aangedrongen omdat door de aanleg van een strook voor de bussen, de trottoirs ter plaatse verbreed kunnen worden. De ver keerslichten zijn noodzakelijk om dat de buschauffeurs het traject positief', aldus Van Groeningen. Uit tellingen is wel gebleken dat sinds de Breestraat is afgesloten, het er veel drukker is op straat. LEIDEN - Onder het motto 'Al Mi zan gaat door' hebben alle fracties in de Leidse gemeenteraad een klemmend beroep gedaan op mi nister Brinkman van WVC om de subsidiëring van het Marokkaans- Nederlands maandblad voort te zetten. Het blad dreigt te worden de stadhuistoren opgeheven omdat de subsidierege ling waaronder het blad tot begin dit jaar viel - 'sociaal-cultureel be leid en werkloosheid: voorrang voor jongeren' - is ingetrokken. De gemeente Leiden is niet be reid extra geld aan het met ophef fing bedreigde maandblad te ge ven. Het blad is uitgegroeid van een puur Leids tot een landelijk blad, en daarom ziet de gemeente het niet langer als haar taak Al Mi zan langer te financieren. Boven dien kampt Leiden zelf met een be grotingstekort van 10 miljoen gul den. Een en ander maakten de Leidse gemeenteraadsfracties gis teren bekend bij de start van een gezamenlijke steunactie om Al Mi zan te behouden. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft per 1 januari van dit jaar de subsi die aan Al Mizan ingetrokken. De gemeente Leiden heeft met een be drag van 84.000 gulden het voort bestaan van het blad tot eind van dit jaar verzekerd. Wat er daarna met Al Mizan gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Om het abonneebestand wat op u ijzelen willen de Leidse fracties praten met andere gemeenten die te maken hebben met minderhe denproblematiek. Doel is om Al Mizan op de leestafel in de ver schillende bibliotheken te krijgen. Ook moeten gemeenteraadsleden opgeroepen worden Al Mizan te gaan lezen. Als laatste actiepunt Al Mizan, de medewerkers spre ken overigens zelf over 'El Mizen', is in 1985 begonnen als informatief blad voor Marokkanen en Neder landers. Bij het blad kunnen Ma rokkaanse jongeren werkervaring opdoen om zo hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Al Mi zan verschijnt in het Arabisch en Nederlands. Het blad heeft nu een oplage van 1500 exemplaren waar onder 550 abonnees. Al Mizan is in de meeste steden in de Randstad te koop. De groei van het blad doet haar nu enigszins de das om omdat Al Mizan hierdoor geen puur Leid se aangelegenheid meer is waar door het niet langer in aanmerking komt voor subsidie van de ge meente Leiden. LEIDEN - Het CDA vreest dat de gemeente Leiden de komende ja ren minder geld van het rijk ont vangt dan verwacht. Prognoses van het college van B en W gaan uit van een rijksbijdrage van 38 mil- jaar geleden vaststelde dat er grove fouten waren gemaakt. Volgens het college zijn de fou ten mede te wijten aan de korte pe riode waarin het stadsbouwhuis gerealiseerd moest worden. Ook was er te weinig geld beschikbaar waardoor goedkope materialen zijn gebruikt. B en W hebben zich voorgenomen het toezicht op dit soort bouwprojecten voortaan te verbeteren. kans bestaat dat twee bussen el kaar halverwege het traject tegen komen en niet kunnen uitwijken. In de begeleidingscommissie kwamen gisteren ook de eerste omzetcijfers van de winkeliers aan de Breestraat aan de orde. Volgens woordvoerder Van Groeningen ko men deze overeen met het landelij ke beeld van de omzetten. "Er is geen sprake van een stijging óf da ling. De winkeliers zijn gematigd LEIDEN - De raadscommisie fi nanciën heeft gistermiddag het lot van de Gemeentelijke Accoun tantsdienst (GAD) bezegeld. Al leen het CDA stemde tegen het voorstel van het college van B en W om de controletaak in het vervolg door het Verificatiebureau te laten uitvoeren. Door dit besluit ver dwijnt de GAD. De meeste van de 14 medewerkers van het GAD ko men bij het Verificatiebureau in dienst. L. Beijen (PvdA) stelde dat zijn partij het collegevoorstel niet steunde uit financiële overwegin gen. "Continuïteit en kwaliteit ge ven de doorslag". Ook D66, Links Leiden en WD stemden in met het collegevoorstel. Ook voor deze partijen gaf het financiële argu ment niet de doorslag. "Het gaat om draagvlak en kennis, om het in twee trefwoorden samen te vat ten", zei P. Langenberg van D66. Volgens CDA-woordvoerder D. van Duyn is het feit dat het college van B en W van de accountants dienst af wil "een centenkwestie". Volgens B en W levert de overhe veling een bedrag van 350.000 gul den op, al moet er wel eerst een be drag van negen ton worden uitge geven om achterstanden weg te werken. De directeur van de GAD, Oudhof, becijferde echter dat op heffen van de GAD slechts 4000 gulden per jaar zou opleveren. Van Duyn vermoedt dat de berekenin gen van Oudhof de waarheid dich ter benaderen en stemde daarom tegen het voorstel. joen. Het CDA verwacht dat de ge meente tot 1993 21 miljoen uit het gemeentefonds ontvangt. CDA'er D.van Duyn kon gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën ove rigens niet duidelijk aangeven waarop de vermoedens van een la gere uitkering zijn gebaseerd. Hij beriep zich op informatie die hij had ontvangen van ambtenaren van het ministerie van binnenland se zaken. Wethouder Bordewijk van finan ciën durfde geen voorspelling te doen over de hoogte van de rijks bijdrage. Hij sloot overigens niet uit dat die uitkering uit het ge meentefonds tot 1993 lager uitvalt dan 38 miljoen. "Het is lastig om daarover uitspraken te doen. We ontvangen nu circulaires van het ministerie met prognoses over de uitkering voor het jaar 1985". Het CDA werd door de andere partijen verweten dat de partij niet aangeeft hoe die 17 miljoen die de gemeente volgens de christen-de mocraten tekort komt, gedekt moet worden. Van Duyn meent dat niet van het CDA kon worden ver wacht dat de partij zo maar even bezuinigingen ter hoogte van 17 miljoen op tafel legt. Op een vraag van P. Langenberg (D66) over het tekort over het jaar 1986 - dat door de directeur van de accountantsdienst op 10 miljoen is geschat - antwoordde wethouder Bordewijk dat over 1986 inderdaad een tekort is te verwachten. Een van de oorzaken is dat de uitkering uit het gemeentefonds over 1986 tegenvalt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9