overweegt procedure Begroting voor '88 wordt harde dobber 'ANC-kantoor is slechts bureau voor informatie' Specialisten breken met ziekenfondsen mmm Arubaans kabinet in problemen Amsterdam financiert huisvestingskosten Woningdelersregeling bijgesteld Bezetting bank in Rotterdam Advocaten laken vonnis 'Levenslang heeft totaal geen zin' - ZATERDAG 27 JUNI 1987 DEN HAAG (GPD) - Het Landelijk Patiënten-Consumentenplatform (LPCP) overweegt het nemen van juridische stappen, nu als gevolg van het conflict tussen de ziekenfondsen en medische specialisten de ziekenfondspatiënten vanaf 1 juli direct met de specialist moeten afrekenen. Hoewel voorzitter J. P. M. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid is bereid te bemiddelen in dit conflict, ziet het er niet naar uit dat de partijen hem dat zullen vragen. Coördinator H. van der Wilk van het LPCP: „Wij dringen al enige tijd aan op bemiddeling in dit con flict. Tot dusver zei men: we zijn nog in overleg. Maar we constate ren nu dat dit is afgebroken. Er is een machtsstrijd aan de gang, maar wel over de ruggen van de onschul dige patiënten. En we zijn er niet gerust op dat de patiënten er zon der schade afkomen. Er zijn nog al tijd heel wat mensen die niet of nauwelijks kranten lezen en ook het nieuws niet via radio en tv vol gen. Onder meer die mensen raken straks in paniek als ze een nota krijgen van de specialist". Twijfel Maar ziekenfondsen en specialis ten trekken in twijfel of bemidde ling wel zo voor de hand ligt als de patiëntenorganisatie meent. Bij de Landelijke Specialisten Vereni ging wordt gezegd dat het geschil zo diepgaand en ingewikkeld is, dat een eenvoudige oplossing niet mogelijk lijkt. „Het gaat om de plaats van de specialist in de ge zondheidszorg", aldus directielid drs. H. Willems, „daarover ver schillen de fondsen en wij diep gaand van mening. Als er nu alleen maar zakelijke geschillen waren, dan was het nog anders", aldus de LSV-man. „Onder deze omstandig heden is de hoop op bemiddeling ijdel". Bij de ziekenfondsen heeft men ook zijn reserves. Drs. J. Wagenaar, adjunct-secretaris van de overkoe pelende organisatie VNZ: „We hebben pas zeer intensief onder handeld, maar kwamen daar niet uit. In feite zijn we weer net zover als in juni vorig jaar, toen de opzeg gingen van de contracten gingen spelen". De ziekenfondsen hebben, aldus Wagenaar, als een soort laatste bod de specialisten gevraagd de model overeenkomst te tekenen en dan verder te praten. Willems (LSV) be vestigt dit: „Maar wij willen niet eerst tekenen en dan praten. Wel verder onderhandelen over een aantal punten, waarover we gelijk gestemd denken en die dan verder uitwerken". Maar daar wilden de ziekenfondsen niet aan. Modelovereenkomst „Kijk", zegt de LSV-woordvoer- der, „wij kunnen ook niet verder. De modelovereenkomst is in wer king gesteld. Bovendien moet nu het onafhankelijke tarievenorgaan (Centraal Orgaan Tarieven gezond heidszorg) zich over de tarieven gaan buigen. Daar moet nu ook de kwestie van de praktijkkosten (di recte aanleiding tot het conflict) worden beslist. Waarschijnlijk zal het COTG daarover in oktober uit spraken doen". Zegsman Van der Wilk van de Landelijke Patiëntenvereniging is van oordeel dat de ziekenfondspa- tienten de kinderen van de reke ning worden van het conflict tus sen de specialisten en de zieken fondsen. „We kijken of we op grond van het algemeen belang als collectief in een kort geding aan spraak kunnen maken op uitvoe ring van de rechten die de Zieken fondswet geeft. Dan wel of indivi dueel klachten zouden kunnen worden gedeponeerd. Feit is dat het ziekenfondsstelsel hiermee is doorbroken. Voor 1 juli hopen we zekerheid te hebben over onze stappen". Bij het VNZ, de overkoepelende organisatie van ziekenfondsen, meent men dat het naturabeginsel (hulpverlening zonder betaling door de verzekerde) wordt aange tast. Maar de waarborg dat patiën ten onverkort recht hebben op de zelfde verstrekkingen, blijft be staan. Daarom heeft de Zieken fondsraad het voor deze noodge vallen bestaande restitutiebesluit genomen". Dat besluit betekent dat de zie kenfondsen zonder meer de kosten zullen vergoeden. Ze hebben ook toegezegd ernaar te streven de re keningen binnen drie tot drieë neenhalve week te vergoeden. Dan hoeft de patiënt ook niets voor te schieten. De artsen zullen een beta lingstermijn van 30 dagen in acht nemen, verzekert de LSV. Het ministerie van wvc verzekert dat staatssecretaris Dees inmid dels het restitutiebesluit van de Ziekenfondsraad heeft bekrach tigd. „Wat dit betreft is er niets in de weg om de zaak zo soepel moge lijk af te handelen", aldus een zegs man. Dees heeft trouwens laten weten dat er één voordeel aan de gang van zaken zit: de patiënt ziet nu eens wat het allemaal kost, dat is goed voor de mondigheid. De ziekenfondsen geven toe dat de verzekerden iets meer moeite moeten doen. Maar de fondsen zul len met gratis antwoordenvelop- pen gaan werken om rekeningen op te sturen. Verder moet de verze kerde wel zelf een fotokopie van zijn verwijskaart laten maken, die bij de rekening moet zitten. Voor alle verdere inlichtingen kan men bij de fondsen terecht. Er zijn ook speciale informatiefolders over de ze kwestie te krijgen. Informatienummer Inmiddels heeft de VNZ een lan delijk informatienummer openge steld: 06-8338. Een groep informan ten zit in het VNZ-gebouw in Zeist voorlopig dag en nacht gereed om te antwoorden. Het infocentrum werd gisteren al overstroomd met telefoontjes. De ziekenfondsen ra den hun verzekerden overigens aan niet contant te betalen, ook niet voor kleine bedragen en ook geen machtigingen voor betaling aan de dokters te tekenen. De FIOD heeft gisteren in samenwerking met andere diensten een illegale jeneverstokerij in Culemborg ontmanteld. De stokerij had een capaciteit van 3000 liter alcohol (foto anp> WILLEMSTAD (GPD) - Op Aruba verkeert de regering van premier Henny Eman in een ernstige crisis. De partij Accion Democratico Na- cional heeft gisteren zijn vertrou wen opgezegd in het kabinet. De ADN-minister Kelly van openbare werken heeft zijn ontslag bij de gouverneur ingediend. Donderdagavond begon premier Eman een marathonvergadering met de parlementsleden die zijn kabinet nog steunen. Deze verga dering is momenteel nog aan de gang. Eman wil nagaan of er een basis bestaat om door te regeren. Hij heeft nu alleen nog maar de steun van zijn eigen partij in het parlement. Samen met vier onaf hankelijke parlementsleden, die zich van hun partij hebben afge scheiden, is dit een zeer twijfelach tige basis om door te regeren: in totaal elf zetels van de 21. Het is echter de vraag of de vier onafhan- kelijken allemaal bereid zijn om door te gaan. De Arubaanse minister-presi dent wil liever geen nieuwe verke- zingen uitschrijven. Dat zou, vol gens hem, verlammend werken en de financieel-economische proble- door Elly Wempe men van het eiland worden daar door alleen maar groter, zo ver klaarde hij. Het probleem is, dat de bindende kracht tussen de coalitie partijen steeds zwakker werd. Anderhalf jaar geleden kwam Eman aan de macht met het idee dat er nu eindelijk verandering moest komen. Alle partijen werk ten samen om Betico Croes, die al meer dan tien jaar de meerderheid had, buiten de deur te houden. In middels is Betico Croes op tragi sche wijze bij een auto-ongeluk omgekomen en zijn partij heeft niet veel invloed meer. De binden de kracht tussen de coalitiepartijen is daardoor weggevallen. Premier Eman kreeg steeds meer problemen met de kleinere partijtjes, die zijn kabinet steun den. Inmiddels zijn nu drie minis ters opgestapt, wat wil zeggen dat elke zes maanden één minister is vertrokken. Daarvoor in de plaats kwam een niet-partij gebonden 'za- kenminister'. Premier Eman heeft daardoor nogal veel macht naar zich toe kunnen trekken. Zo beklaagt minister Kelly, die gisteren zijn ontslag heeft inge diend, zich over het dictatoriale op treden van Eman. Hij vindt dat de minister-president tè weinig de ei gen ministeriële verantwoordelijk heid erkent. Zo bepaalde premier Eman kortgeleden zonder Kelly op de hoogte te stellen, dat de onder handelingscommissie met de olie- multinational Exxon zou praten over het terrein voor een strafge vangenis. Minister Kelly had eer der al een rechtszaak aangekon digd tegen de Exxon over de ontei gening van het terrein. AMSTERDAM (GPD) - De vestiging van een kan toor voor de Zuidafrikaanse verzetsbeweging ANC in Amsterdam zal er uitslui tend komen voor het geven van informatie. Voor de ANC-vertegenwoordiger zal geen diplomatieke status worden gevraagd. Ook de andere ANC-vestigingen in de wereld hebben geen di plomatieke status. Dit verklaarde de Brusselse ANC- vertegenwoordiger voor de Bene lux, Godfrey Motsepe, gisteroch- van Van Thijn. „Wij hebben niet om een diplomatieke status ge vraagd en willen uitsluitend een kantoor waar een vertegenwoordi ger van het ANC Nederland kan in formeren over alle democratische bewegingen die door het ANC wor den geleid". De taak van de ANC-vertegen woordiger in Amsterdam zal vol gens Motsepe zijn, om alle verkre gen informatie vanuit Zuid-Afrika en het ANC zo snel mogelijk bij pers en parlement te verspreiden. Het ANC beschikt over de hele we reld over ongeveer 30 van dergelij ke informatiekantoren. Dat spe ciaal voor Amsterdam is gekozen ligt volgens Motsepe aan het feit dat Amsterdam in 1985 tot anti dat zich daar het oorlogstheater af speelt. Gewelddadige acties in an dere landen gebeuren niet uit onze naam, maar strijden op deze ma nier tegen ons". Het is nog niet bekend waar en wanneer het ANC-kantoor in Am sterdam komt. Op dit moment wordt nog gezocht naar een ge schikte kandidaat voor de Amster- DEN HAAG (GPD) - De onder wijsbonden Abop, KOV, PVCO en NGL hebben minister Deetman van onderwijs gisteren aangebo den af te zien van het kort geding als hij nog eens met hen wil praten over de korting van tien procent op de salarissen van leerkrachten die zieken vervangen. De bonden wil len vóór maandag 10.00 uur een reactie, anders gaat het geding door. Dit heeft een woordvoerder van de bonden bekend gemaakt. De bonden willen de minister dwingen alle leerkrachten een vol- Bonden bieden Deetman laatste kans op gesprek ledig salaris te betalen. Volgens hen is sprake van ongelijke behan deling als niet alle leerkrachten dat krijgen. Bovendien zouden daar- DEN HAAG (GPD) - De woning- 1 delersregeling in de bijstand wordt aangepast. De korting op de bij standsuitkering zal niet worden damse vestiging. Motsepe zei te toegepast wanneer een kind van de verwachten dat de zaak nog dit jaar uitkeringsgerechtigde aanspraak zal rondkomen. Het kantoor wordt maakt op studiefinanciering. Bo- gefinancierd uit verschillende vendien komen er landelijk vaste fondsen. De huisvestingskosten bedragen die inwonende minderja- komen vrijwel zeker voor rekening rige kinderen bij mogen verdienen. van de gemeente Amsterdam. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met die wijzigings voorstellen van staatssecretaris De Graaf (Sociale zaken). Het gaat niet om principiële wijzigingen, maar om verduidelijkingen van de rege ling, aldus het ministerie. Wanneer de woningdelersregeling op deze punten in het verleden in het na deel van de uitkeringsgerechtigde is toegepast, zal er met terugwer kende kracht tot 1 juni 1985 com- ROTTERDAM (ANP) - Circa der tig aanhangers van de Turkse Communistische Partij/ML heb ben gistermiddag om twee uur het kantoor van de Turkse Bank in het Groothandelsgebouw aan het Sta tionsplein in Rotterdam bezet. Twee uur later beëindigden de bezetters hun actie. De Rotterdam se politie is niet opgetreden tegen de bezetters. Ze heeft volgens een woordvoerder eerst geprobeerd de beweegredenen van de actievoer ders te achterhalen. „Het is niet on ze stijl om na een eerste melding meteen naar binnen te stormen". De actie is volgens een woord voerder van de bezetters geweld loos en bedoeld als protest tegen de Turkse regering, die ervan wordt beschuldigd de secretaris generaal van de Turkse Commu nistische Partij/ML op 20 mei in het dorpje Elazig Palu te hebben vermoord. Met de bezetting protesteerden de actievoerders ook tegen de „fas cistische terreur" van de Turkse re gering in Turks Koerdistan. Bedrijfsleider supermarkt zwicht voor criminaliteit DEN BOSCH (ANP) - De inwo ners van een grote woonwijk in Den Bosch moeten het voorlopig weer doen zonder supermarkt in hun buurt. Supermarkt „Super", die een jaar geleden een winkel pand betrok in de wijk, heeft deze week wegens aanhoudende dief stallen, bedreigingen en vernielin gen besloten de deuren te sluiten. Tien personeelsleden en tien losse krachten zitten daardoor van de ene op dc andere dag zonder werk. Eigenaar J. Wolven zegt dat er niet meer tegen de criminaliteit op te boksen viel. Per week werd voor ongeveer 2.000 gulden uit de win kel gestolen. ADVERTENTIE mee afspraken van twee jaar gele den over de salarissen geschonden worden. De bewindsman weigert hon derd procent te betalen omdat ver vangers volgens hem minder hard werken dan leerkrachten die nor maal aan een school verbonden zijn.Vervangers zouden een aantal organisatorische werkzaamheden niet verrichten. De bonden menen dat vervangers doordat zij zich moeten inwerken, even hard - of zelfs harder - werken als de gewo ne leerkracht. pensatie worden gegeven. Een te gunstige behandeling van de uitke ringsgerechtigde wordt niet met terugwerkende kracht teniet ge daan. De ministerraad stemde ook in met een voorstel van De Graaf om vreemdelingen die legaal in Neder land verblijven, voor de Bijstands wet volledig gelijk te stellen met Nederlanders. tend in Amsterdam. Motsepe zal apartheidsstad is uitgeroepen. „Wij enkele dagen in Nederland verblij- zijn dan ook zeer gelukkig dat Am- ven voor het voeren van gesprek- sterdam zich zo totaal tegen het ken met vertegenwoordigers van de ministeries van buitenlandse za ken en economische zaken. De ANC-vertegenwoordiger kwam met deze uitspraken, nadat met name de WD en het CDA in de Tweede Kamer vragen hadden gesteld over een dergelijke ANC- vestiging in de hoofdstad. Dat ge beurde nadat burgemeester Van Thijn van Amsterdam zaterdag bij de onthulling van een anti-apart heidsmonument aankondigde dat hier een dergelijk informatiekan- Oorlogstheater Op de vraag hoe het ANC staat tegenover gewelddadige acties te gen Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika, zoals brandstichtin gen bij Shell, benzinestations en de Makro-branden, antwoordde Mot sepe: „Wij zijn totaal tegen dit soort gewelddadige acties. Daar mee zouden we de Nederlandse sympathie voor ons verspelen. Wij toor kon komen. Motsepe toonde vechten niet tegen bedrijven in Ne- zich verguld met die bereidheid derland, maar in Zuid-Afrika om- AMSTERDAM (ANP) - „Levens- Spigt beklemtoonde dat in Ne- lange gevangenisstraf is een draco- derland levenslange gevangenis- nische maatregel die geen enkele straf niet zoals in andere landen heeft". Zo reageerde mr. L. Spigt, voorlichter van de Neder landse Orde van Advocaten, giste- het uitzitten van een straf tot de dood inhoudt. Levenslang' bete kent hier maximaal 20 jaar cel, ren op het vonnis van de rechtbank waarvan één derde wordt afgetrok- Zutphen. Daar werd gisteren een 21-jarige inwoner van Deven ter veroordeeld tot levenslang we gens het op beestachtige wijze do- wordt, den van twee personeelsleden vj de Bondsspaarbank in Deventer december vorig jaar. ken, plus de voorlopige hechtenis. Voor de Deventenaar betekent dit dat hij ruim twaalf jaar opgesloten Van de mogelijkheid die het Wet boek van Strafrecht biedt om men sen tot die 20 jaar te veroordelen wordt zelden gebruik gemaakt. De „Onderzoeken hebben uitgewe- zojuist veroordeelde meegeteld, :en dat potentiële misdadigers niet zitten er nu vier veroordeelden in door dergelijke straffen worden af- Nederland een dergelijke lange geschrikt". straf uit. DEN HAAG - Terwijl menig ka merlid in gedachten al in zonniger oorden vertoeft, maken ministers en hun ambtenaren zich op om een politiek obstakel van formaat te nemen: de opstelling van de mil joenennota voor 1988. Drie vragen staan daarbij centraal: moeten de lasten voor burgers en bedrijven door Peter de Vries verlaagd worden of juist omhoog; welke waarde hebben eerdere af spraken over het tempo waarin werkloosheid en financieringste kort moeten dalen, en zijn de be windslieden (Deetman en Brink man voorop) het bezuinigen moe of saneren ze hun begroting nog éénmaal? Met de nodige spanning wordt uitgegeken naar het moment waar op minister Ruding (financiën) be kend maakt hoeveel er volgens hem in 1988 moet worden bezui nigd. Voorlopige berekeningen wijzen in de richting van een extra bezuinigingsronde van 3,5 miljard, maar dat bedrag kan nog aardig oplopen. Waar het geld vandaan moet komen, weet niemand. De begroting voor 1988 dreigt daar mee één van de grootste politieke problemen te worden uit de toch al niet onbewogen geschiedenis van het tweede kabinet-Lubbers. Voorjaarsnota Een voorbode van de naderende strijd vormde de vorige week ge presenteerde Vooijaarsnota, waar in Ruding de tussenbalans op maakt van uitgaven en inkomsten Minister Ruding: tucht en orde. van de schatkist. De belangrijkste cijfers uit dat stuk stemden aller minst tot tevredenheid. De minis teries geven, met als koplopers on derwijs, verkeer en waterstaat en volkshuisvesting, veel meer geld uit dan begroot. Het totaal aan overschrijdingen bedraagt zo'n 3,1 miljard gulden, maar Ruding zal zijn collega's bin- *ers Z1C" nenkort meedelen dat dat bedrag den>in de financiële problemen, hoger is geworden. De pijn van die r' overschrijdingen wordt voorlopig verzacht door meevallende inkom sten ter waarde van 3,5 miljard-Die 'meevallers' zullen de komende maanden echter slinken. In 1988 eist Ruding weer tucht en orde. De bewindslieden dienen zich dan gedisciplineerd aan hun begrotingen te houden. Wie teveel uitgeeft, zoekt binnen het eigen de partment maar naar geld. Het mi nisterie van financiën betaalt vol gend jaar niet meer uit dan be groot. Die boodschap van Ruding is zwijgend aangehoord in de minis terraad. Deetman (onderwijs), Smit-Kroes (verkeer), het volks huisvestingsduo Nijpels/Heerma en Brinkman (WVC) voelden er geen van allen voor nu al hun kruit te verschieten. Het moment waar op de échte zaken gedaan worden, is immers nog niet aangebroken. Gedurende de eerste week van juli zal de ministerraad onafgebroken vergaderen over de begrotingspro blemen, om naar alle waarschijn lijkheid pas in augustus de knopen door te hakken. Dilemma's De sombere economische ver wachtingen voor 1988 vormen het décor voor de begrotingsbespre kingen. Bij een lagere economi sche groei betalen burgers en be drijven minder belastingen aan de schatkist, terwijl de uitgaven aan bijvoorbeeld werkloosheidsuitke ringen wel toenemen. Zo komt het kabinet, zelfs wanneer alle minis- hun begroting hou- Het financiële gat kan in theorie gedicht worden door extra bezuini gingen, maar het gevaar is niet denkbeeldig dat dat de economie nog meer kwaad doet. Beproefde recepten om aan meer geld te ko men, als verhoging van de belastin gen of een groter financieringste kort, stuiten op grote politieke be zwaren binnen de coalitie. In het regeerakkoord staat im mers dat het financieringstekort elk jaar met 0,5 procent omlaag moet, en dat de collectieve lasten druk (het totaal van belastingen en premies) gedurende de kabinets periode stabiel moet blijven. Bo vendien heeft het kabinet de socia le partners dit voorjaar beloofd voorzichtig aan te doen met lasten verzwaringen. Vorig jaar steeg die lastendruk al met 1,8 procent. De komende weken moet duide lijk worden welke standpunten de diverse partijen en ministers pre cies innemen ten aanzien van het drieluik bezuinigen/fmancierings- tekort/lasten-ontwikkeling. De po sitie van Ruding is tot nu toe het meest duidelijk. Hij accepteert geen verzwaring van de lasten voor burgers en bedrijven, houdt vast aan de afspraken over de daling van het financieringstekort, en wil bezuinigen om de begrotingsover schrijdingen te compenseren. Op het punt van de lasten voor burgers en bedrijven weet Ruding de WD aan zijn zijde. Die partij wil zelfs een belastingverlaging, en heeft daarvoor het oog laten vallen op de 'solidariteitsheffing'. Die ver hoging van de loon- en inkomsten- belastig werd ingevoerd ten tijde van het kabinet Van Agt/Den Uyl/ Terlouw om de ambitieuze banen plannen van de PvdA te betalen. De WD denkt dat het meer werk gelegenheid oplevert wanneer de burgers die 800 mihoen naar eigen goeddunken besteden. Het standpunt van het CDA is nog het minst uitgekristalliseerd. Een deelvan de nartii lijkt minder te tillen 1»an het terugdringen van het financieringstekort, maar weet dan CDA-minister Ruding tegen over zich. Om de financiële proble men niet nog groter te maken dan ze al zijn, voelt het CDA niets voor de dure WD-plannen met belas tingverlaging. Het meest benard is voor het CDA het vraagstuk van de extra bezuinigingen. Deetman heeft al gedreigd met aftreden, en ook Brinkman voelt niets voor een vol gende bezuiningsronde. Bezuini gingen waarbij deze twee grote de partementen worden ontzien, zijn echter nauwelijks denkbaar. Daar bij komt dat de positie van Deet man sterk is aangetast door de for se overschrijding van zijn begro ting. In Den Haag wordt daarom al vrij openlijk gespeculeerd op een niewe salariskorting in het onder wijs. Als mogelijke bezuinigingen gel den daarnaast het snoeien in het woud van subsidies aan burgers (huursubsidie, studiefinanciering) en bedrijven (wir), en verscherping van al lopende bezuinigingsopera ties in de volksgezondheid en volkshuisvesting. Het lijkt boven dien uitgesloten dat 'heilige huis jes' als defensie en ontwikkelings samenwerking weer de dans ont springen. Die departementen schuilen nu nog even onder de pa raplu van het regeerakkoord, waar in staat dat hun uitgaven mogen toenemen. Maar de financiële pro blemen zijn inmiddels zo groot, dat echte keuzen onvermijdelijk zijn geworden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3