Miljoenenfraude nieuwe klap in gezicht van paardesport "Wedden is sport en hobby tegelijk' Veel Leidenaars wagen een gokje ZATERDAG 27 JUNI 1987 EXTRA PAGINA 21 De nieuwe opzet van de paarden- wedsport heeft voor de Hilversum- se renbaan in elk geval kennelijk nog niet het gewenste effect gehad. Totalisator Ladbroke, die alle wed denschappen in de ren- en drafsport coördineert, zou volgens justitie be trokken zijn bij een miljoenenfrau de met weddenschappen. Voor de reddingsoperatie van deze in moei lijkheden verkerende sport een for se tegenslag. door Guus Kleijn Ladbroke Nederland neemt een centrale positie in bij deze operatie die vorig jaar in gang is gezet. De Nederlandse poot van een gerenommeerde Engelse firma is sinds april vorig jaar totalisator voor alle gokactiviteiten, waaronder het nieu we W-5 spel. Het ministerie van land bouw en visserij koos Ladbroke vanwe ge de reputatie en ervaring van het be drijf in het Engelse paardengokcircuit. Aan de aanstelling van Ladbroke ging een lange periode van onderzoek naar de saneringsmogelijkheden van de draf- en rensport in Nederland vooraf. Minister Van der Stee van landbouw en visserij gaf daartoe in 1981 de aanzet, omdat de sport „op sterven na dood" was. Op het spel stond de werkgelegenheid van de werknemers in die branche, maar nog meer de reputatie van de sport. De Nederlandse herstructurerings maatschappij, de Nehem, kreeg op dracht een aanpak te vinden die het ver trouwen in de draf- en rensport weer moest herstellen. De winsten van de to- talisatoren liepen terug omdat de men sen wegbleven, zodat de koersen ook voor pikeurs en eigenaren steeds minder" aantrekkelijk werden. De minister was van mening dat die vicieuze cirkel door broken moest worden. Coördinator Eind 1982 kreeg de opvolger van Van der Stee, minister Braks, het eindrap port uitgereikt, dat een totale herstruc turering van de draf- en rensport advi seerde. Snelle maatregelen waren vol gens de rapporteurs nodig. Eén van de aanbevelingen was het aanstellen van één coördinator voor het gokwezen, in plaats van de bestaande drie of meer. Deze nieuwe totalisator moest ervoor zorgen dat de belangstelling van het pu bliek voor het gokken weer zou worden opgewekt. Meer publiciteit, nieuwe gok mogelijkheden en hogere prijzen voor Sinds een half jaar is Leiden een wed winkel rijk waar kan worden gegokt op paarden. Het pand aan de Korevaarstraat 1 in Leiden is eigen dom van de Engelse multinational Ladbroke die in 1985 toestemming kreeg om de Stichting Totalisator Draf- en Rensport te reorganiseren. door Kees Haakman Door onverantwoorde investeringen en een terugslag van de economie was de paardesport toen bijna geheel ter zie le. Ladbroke is nu eigenaar van 32 win kels die gevestigd zijn in de grote steden en waar zeven dagen per week 'live' kan worden gewed zonder dat de gokker daarvoor naar de renbaan hoeft. Met daarbij opgeteld nog de wedkantoren op de elf grote renbanen heeft Ladbroke het monopolie op de paardesport-totali- sator in Nederland. Ladbroke ontdekte kennelijk een gat in de markt, want steeds komen er nieu we wedwinkels bij en de totale omzet is in een half jaar met dertig procent geste gen. Manager Louis Luigies van de Wed- winkel in Leiden heeft aan klandizie geen gebrek. Altijd zijn er klanten in zijn zaak. Is het niet om te wedden dan wordt er gepraat over de paardesport en wisselt men tips uit. Eenvoudig Het gokken in een wedwinkel is be trekkelijk eenvoudig. Op de toonbank staat een beeldscherm dat is aangesloten op een centrale computer die weer is verbonden met de acht grote renbanen in ons land. De gokker vult een pons kaart in, betaalt het in te zetten bedrag bij de kassa waarna de computer de ponskaart 'leest'. Voor een bedrag van minimaal een gulden tot een maximum per ponskaart van 100 gulden kan men meedoen. In de praktijk wordt gemid deld een tientje ingezet. Wedden kan tot een halve minuut voor de aanvang van de koers. Daarna blokkeert de computer de inleg. Volgens het principe van de totalisator wordt de totale inzet na afloop van de koers verdeeld onder de gokkers die op het winnende paard hebben gewed. Van het bedrag gaat wel eerst 25 procent naar de paardesport. Het onderhoud van de renbanen en het personeel wordt ervan betaald, de trainers krijgen er salaris van en het prijzengeld voor de paarden die winnen wordt ervan uitbetaald. de weddenschappen, dat was de weg die ingeslagen moest worden om de sport van de ondergang te redden. Minister Braks besloot derhalve ook postkantoren in te schakelen voor het af sluiten van weddenschappen, zoals het W-5 spel. Het vergroten van de betrok kenheid van de overheid en het aantrek ken van een respectabele totalisator zou den ook de reputatie - als zou de paar- denwereld zich in een crimineel wereld je afspelen - moeten doen vergeten. Vo rig jaar april gaf minister Braks hoopvol het startsein voor de nieuwe campagne. De omzet van het paardengokken steeg sinds die tijd aanzienlijk, mede door het inschakelen van de postkanto ren. De uitslag van het W-5 kreeg een plaats tussen lotto en toto in het veel be keken programma Studio Sport. De re putatie van de ren- en drafsport groeide met sprongen. De verdenkingen tegen vier werkne mers van Ladbroke lijken vooralsnog niet tot stagnatie van dit groeiproces te leiden. Noch het ministerie van land bouw en visserij, noch de stichting Ne derlandse Ren- en Drafsport tonen zich op dit moment erg geschokt door de fraudezaak. Zij zeggen eerst de resulta ten van het onderzoek te willen afwach ten voordat eventuele conclusies kun nen worden getrokken. De vraag is of de gokkers er ook zo over denken. Incident? Als de verdenkingen tegen Ladbroke juist blijken te zijn, werpt de affaire in elk geval weer een smet op de ren- en drafsport, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Justitie is van mening dat er al vanaf april 1986 een reeks van fraudegevallen is geweest. Aan het in grijpen afgelopen dinsdagavond op de renbaan ging dan ook een langdurig on derzoek vooraf. De opstelling van de firma zelf boe zemt ook weinig vertrouwen in. Ladbro ke doet er alles aan om te doen geloven dat het hier slechts om een incident gaat. De directie gaf zelfs een verklaring uit waarin gesproken werd van één verijdel de poging tot fraude. De beschuldigingen van het openbaar ministerie wijst directeur Goulden van de hand als 'voorbarig'. Goulden zegt bovendien dat het interne veiligheids systeem van het bedrijf uitstekend heeft gewerkt. Die stelling zal hij echter alleen staande kunnen houden als blijkt dat justitie het volledig bij het verkeerde eind heeft. En dat lijkt ijdele hoop, nu er bij de vier verdachten thuis „ondersteu nend bewijsmateriaal" is gevonden. (GPD) Een koers op Duindigt in de jaren zestig. De draf- en rensport is sinds enkele jaren geheel geherstructureerd. De gokker kan kiezen uit een aantal mogelijkheden. Hij kan gokken op een paard dat volgens hem wint, maar ook een combinatie kiezen van twee of drie paarden. Het trio wordt het meest ge speeld. Drie paarden moet hij dan uit kiezen die in een door hem voorgestelde volgorde de koers zullen winnen. Nog moeilijker is het spel W-5 waarin van vijf paarden de koersuitslag moet worden voorspeld. Dat spel wordt meestal maar door een beperkt aantal mensen geraden en dus hoeft de pot niet over velen te worden verdeeld. Overigens: wie meer dan 1000 gulden wint dient ter plekke een percentage kansspelenbelasting te betalen. Direct na afloop van een koers wordt er uitbetaald na inlevering van de pons kaart bij de kassa. Het radioverslag van een koers is 'live' te beluisteren in de wedwinkel. Ook telefónisch wedden is mogelijk. Een klant opent dan een reke ning bij het wedkantoor en geeft telefo nisch de combinaties door aan de mana ger die vervolgens voor de klant het be drag inzet. Aan het eind van de maand wordt er afgerekend. Video Rond het middaguur, de winkel is net open, kijken een paar vaste klanten aan dachtig naar een televisietoestel dat is opgehangen in een hoek van de wedwin kel. Een groepje van zeven paarden met achter zich de jockey's in lichtgewicht karretjes draaft op een renbaan naar de finish. Het is een van de koersen die de vorige dag plaatsvonden op de draf- en renbaan Duindigt in Wassenaar. Ze wor den allemaal op de video-band vastge legd en de volgende dag bij wijze van service afgedraaid. Een Leidse student, een verwoed paardesportliefhebber, bekijkt de ban den aandachtig waarbij hij soms hard roept: "Die gaat springen". Enkele tellen later gaat een dravend paard opeens over in galop, springen heet dat in vak jargon. Het moet dan noodgedwongen inhouden. De paarden moeten namelijk blijven draven. Hij maakt ondertussen voortdurend aantekeningen in het tijd schrift Paardesport in ren en draf, dat door alle paardesportliefhebbers trouw wordt gelezen en door hen ook wel 'de bijbel' wordt genoemd. In het weekblad staan alle gegevens over de wekelijkse koersen, en dat zijn er iedere dag een stuk of acht per renbaan. De gokker vertelt hoe hij wedt: "Ik ben op zoek naar het opkomende talent. Paarden zijn net atleten. Ze hebben een r De Wedwinkel aan de Korevaartstraat in Leiden. Direct na afloop van de koers betaalt manager Louis Louigies de winst uit. periode dat ze echt op de top van hun kunnen zijn, daarna zwakt dat weer af. Het is de kunst om op de paarden te wedden die zich nog naar die top toe werken, we zeggen dan dat ze in vorm komen. Als je op dat moment op een paard gaat wedden heb je kans datje een van de weinigen bent, de meesten im mers wedden op de favorieten zoals die in 'de bijbel' worden vermeld. Daardoor zal, mocht het paard winnen, je winst het grootst zijn. En dan zijn er nog aller lei andere factoren die meespelen. Een mooi weer-paard bijvoorbeeld zal lek kerder en harder lopen als er een zonne tje doorbreekt dan als het koud en voch tig is". Talent "Ik zelf speel trouwens altijd op de lange baan. Je hebt ook korte banen, de afstand die de paarden lopen is dan een paar honderd meter korter. Het ware ta lent komt volgens mij pas op de lange baan tot zijn recht. Het dier kan een stuk rechtdoor draven en heeft niet zoveel moeilijkheden in de bochten, want daar gaat het meeste fout. De paarden kun nen elkaar tegenhouden en afsnijden. En dan kunnen ze ook nog gaan sprin gen". Twee a drie keer per week waagt hij een bescheiden gokje, niet zonder er eerst lang over te hebben nagedacht. De andere koersen die hij bekijkt en beluis tert, gebruikt hij om van te leren. Over een heel jaar genomen levert het hem nauwelijks iets op. Maar deze week was het feest, want hij won met de inzet van een tientje in één keer tweeduizend gul den. Hij is naar eigen zeggen een fana tiek liefhebber. "Van de draverij dan wel te verstaan. Het paardenrennen - de rui ter zit dan op het galoperende paard - dat in tegenstelling tot bij ons in Enge land erg populair is, is erg moeilijk om te voorspellen, je kan er geen peil op trek ken. Dat is echt gokken. Renpaarden lo pen overigens maar eens per maand een koers en dat vind ik wel wat erg weinig, dan kan je een paard niet echt volgen. Dravers lopen toch al gauw twee keer per week. Ik wed meestal alleen op dra- "Het is sport en hobby tegelijk, dat vind ik het leuke eraan. Gokken in een roulette is veel harder, medogenlozer. Daar heb je bij wijze van spreke iedere minuut een koers waarmee je al je geld kan verliezen. In de paardesport maar ie der half uur een". Vaak gaat hij naar Duindigt, waar hij de paarden klokt met een stopwatch om zo te ontdekken of een paard in de loop van de tijd steeds beter wordt. "Ik ga ook vaak kijken bij de stallen en soms ,pik ik wat op van de trainer. Het kan zijn dat een paard net ziek is geweest of een beetje kreupel, met zo'n tip kan ik dan mijn voordcel doen. Het is ook de sfeer daar hè, je drinkt er een biertje en er wordt altijd wel gepraat over de paardesport". Inzicht Manager Louis Luigies vindt wedden op paarden moeilijk en het vereist vol gens hem een hoop huiswerk en inzicht. "Iedereen heeft zo zijn eigen methoden. Ik geef mijn klanten wel dagelijks een aantal tips die op een bord in de zaak worden genoteerd. Soms wedt iemand bij voorkeur op de outsiders, dat zijn de paarden die volgens de tips in het blad Paardesport zeker niet zullen winnen. Wint zo'n paard toch, dan hoeft de dege ne die op dat paard heeft ingezet het be drag maar met weinigen te delen omdat bijna niemand op een outsider gaat wed den. Maar ja, wanneer wint zo'n outsider een koers? Het zijn vaak mensen die weinig geld willen inzetten. Zij hebben niet veel baat bij het wedden op een fa voriet omdat ze dan maar heel weinig zullen winnen, zeker als ze maar een gul den inzetten. Dan verdienen ze mischien een paar duppies". Met een beetje nadenken en vooral goed kijken naar de videobanden kom je volgens Luigies een heel eind. Niemand wedt volgens hem 'op de gok', dus zon der zich in de paardesport verdiept te hebben. In zijn winkel komen alle soorten mensen "Jong en oud, arm en rijk, man en vrouw. Allemaal komen ze hier. En er wordt gewed op alle banen in het land. Dat is het mooie van een wedwinkel, je hoeft niet helemaal naar Groningen of Alkmaar om ie favoriet te zien lopen". De grootste van de 32 wedwinkels in Nederland staat in de Grote Marktstraat in Den Haag, vanouds de paardenstad van ons land. Wil Iedema, bekend radio verslaggever op het gebied van de paar densport, is manager van de fonkelnieu we zaak en bovendien de initiatiefnemer van de wedwinkels in Nederland. "Ik begon drie jaar geleden in een heel klein zaakje hier in het overdekte winkelcen trum. Een computer, een video en een radio. De winkel was open zodat ieder een kon binnenkomen zonder over een grote drempel te stappen. Het leukst wa ren de winkelende huisvrouwen. Zagen ze het beeldscherm, dan zetten ze de boodschappentas op de grond en vroe gen wat dat nou wel was. Ik heb ze toen uitgelegd hoe het in z'n werk ging en dat ze een gokje konden wagen". Ondoordacht "Ik heb nu soms 150 man in de zaak en die komen echt niet alleen maar voor het gratis kopje koffie of de video. De zaak loopt gewoon hartstikke goed. Ik zie trouwens het liefst mensen in de zaak die er verstand van krijgen en bewust op bepaalde paarden wedden of alleen maar interesse tonen. Er kwam hier pas iemand met 100 gulden en die noemde een combinatie en dat moest ik maar in zetten. Het leek mij nogal ondoordacht. Toen zijn we gaan praten en hebben we een andere verantwoorde keuze gedaan en dat had resultaat. Vooral het telefo nisch wedden is een uitkomst voor de gokker met weinig tijd. En ook op zon dag, als men tijd aan het gezin wil beste den, is een telefoontje genoeg. Ik wed wel voor hen". Iedema wijst op de unieke situatie van de paardesport in Nederland. "Neder land is het enige land ter wereld waar de paardesport-totalisator is uitbesteed aan een commercieel bedrijf. In Engeland bestaan een semi-commercieel over heidsbedrijf en bookmakers naast el kaar. Bookmakers dragen geen winst percentage af aan de paardesport. In België zijn bookmakers weliswaar toe- - gestaan, maar ze moeten een bedrag van een ton aan borg betalen om überhaupt te mogen beginnen. Hier is bookmaking streng verboden, maar dat betekent niet dat er geen illegale gokkers meer zouden zijn. Ik ken er nogal wat hier in Den Haag, sommigen zijn mijn beste vrien den. Ik vind het geen misdadigers, ze doen gewoon hun werk. Maar ze verpes ten wel de markt. Een bookmaker draagt niet een deel van zijn winst af aan de paardesport, zodat hij een hoger be drag aan zijn klanten kan uitbetalen. De Algemene Inspectie Dienst van het mi nisterie van landbouw ziet gelukkig zorgvuldig toe op de naleving van de wet op de kansspelen en regelmatig worden er bookmakers gearresteerd". Zwart geld is volgens hem niet weg te denken uit deze bussiness. "Waar veel geld in omloop is is ook zwart geld. Je kan toch moeilijk aan iedereen gaan vragen of hij wel keurig zijn belasting betaalt. Ik vind het al heel wat dat ten minste door Lad broke alles op orde is gebracht. Gewoon één bedrijf dat het wedden op paarden beheert. Dat is mooi geregeld".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21