S D T Boris Becker maakt diepe knieval Britten obsessie voor hockeyers Volop optimisme voor start van TT Nederland bijna kansloos Wimbledon moet verder zonder topfavoriet Ook Noah kan naar huis toe ATERDAG 27 JUNI 1987 PAGINA 15 \MSTELVEEN (GPD) - Groot-Brittannië blijft grote fru straties oproepen bij het Nederlands team. Tijdens het we- eldkampioenschap in Londen versperde Engeland de na- ionale ploeg de weg naar de halve finales en gisteren vierp de Britse formatie met dezelfde cijfers (1-0) een schaduw over de slotdag van de negende editie van de Dhampions Trophy. In plaats van een sportieve climax ïindigt de finale van het grootschalige evenement voor de Dranje-equipe met een fikse desillusie. Tenzij West-Duitsland morgen ïen haast onwaarschijnlijke mis stap maakt tegen de Sovjet-Unie m de Nederlandse ploeg zich in net uitverkochte Wagenerstadion nog kan oppeppen voor een spec taculaire eindsprint en wereldkam pioen Australië wordt terechtge wezen. Gelet op de identiteitscrisis die de WK-uitschakeling teweeg bracht, lijkt de kans evenwel veel groter dat het elftal op de valreep de nummers één tot en met drie in Londen alsnog voor moet laten gaan. Zoetemelk vult Tour-column DEN HAAG (ANP) - Joop Zoete melk zal als columnist naar de Ronde van Frankrijk gaan. De veertigjarige voormalige wereld kampioen (1985) en Tour-winnaar (1980) is ingehuurd door de organi serende sportkrant L'Equipe. Net als Jacques Anquetil, die de Ronde van Frankrijk vijf keer heeft ge wonnen, krijgt Zoetemelk, die ze ventien keer startte, een rubriek, waarin hij vragen van lezers zal beantwoorden. Het gevolg van Zoetemelks tijde lijke schrijversschap is, dat hij zijn proflicentie voor de duur van de Tour zal moeten afstaan, net als Genie Knetemann twee jaar gele den, die toen in de Tour wqrkte voor de NOS. De sponsor van de ploeg van Jan Raas, waarvoor Zoe temelk in zqn afscheidsjaar rijdt, is van plan tijdens de.slotdag in Pa rijs, zondag 26 juli, een feest te hou den met Nederlands populairste wielrenner als middelpunt. Raas heeft zijn formatie bijna rond. Hij wees gisteren acht ren ners aan. De negende zal zondag in Geulle na de wegwedstrijd om het Nederlands kampioenschap vol gen. De acht geselecteerden zijn: Maarten Ducrot, Jean-Paul van Poppel, Jelle Nijdam, Gerrit Solle- veld en Gert Jakobs (Ned), Ludo Peeters en Luc Roosen (Bel) en Rolf Gölz (WD1). De kandidaten voor de negende plaats zijn: Nico Verhoeven, Ad Wijnands en Twan Poels (Ned) en Rudy P'evenage (Bel). „In één klap is het over", overzag aanvoerder Tom van 't Hek direct na afloop de consequenties. „Ik kan niet zo snel een verklaring vin den voor deze inzinking. Misschien is het nervositeit geweest. Zo'n voorlaatste wedstrijd is met de eindstreep in zicht altijd gevaar lijk. We waren in elk geval hele maal niet geconcentreerd. Ieder een zal nu wel weer roepen dat ver moeidheid de oorzaak is van ons slechte spel, maar daar heeft het volgens mij niet aan gelegen". Geen controle Bondscoach Hans Jorritsma wenste evenmin de reden van de opmerkelijke gedaantewisseling van zijn team in de overbelasting te zoeken. „Er was op elke positie in het elftal geen controle en dat is op dit niveau fataal. Zelfs de strafcor- ner (slechts drie in de tweede helft - red.) leek nergens op. In zo'n wed strijd hadden we Diepeveen goed kunnen gebruiken. Voor hem is het toernooi echter definitief over. Het zal niet eenvoudig zijn de spe lers over deze tegenslag heen te helpen. Toch heb ik er vertrouwen in dat we de sfeer op de rustdag (vandaag - red.) zodanig kunnen ombouwen dat we tegen Australië naar een nieuwe topprestatie toe groeien". Richard Aggiss, de bondscoach van Australië, toonde zich aller minst verbaasd over de knieval van Nederland. „Wij hebben", al dus de bewindvoerder, „weliswaar van Pakistan gewonnen, maar al lerminst goed gespeeld. Dit toer nooi is gewoon te zwaar. Zeven wedstrijden in tien dagen is te veel. Op een wereldkampioenschap wordt dat aantal over zestien da gen verspreid. Het is goed, dat de Internationale Hockey Federatie Snelle tijd voor zijspanduo heeft besloten om het aantal deel nemende landen op een Cham pions Trophy te beperken tot zes". Desondanks blijft de slotwed strijd tegen Nederland voor Aggiss meer dan een prestigestrijd om de eerste plaats. „Wij komen altijd om te winnen", benadrukt de tech nisch leider. „Dat is ons doel hier in Amstelveen. Maar daarnaast wil ik zien of de jongeren die ik heb meegenomen, goed genoeg zijn voor dit niveau. Juist zo'n beslis sende wedstrijd in deze ambiance is in dat opzicht een uitstekende test-case". Tevreden Aggiss kan vooralsnog redelijk tevreden zijn over de verrichtingen van zijn team, dat door het wegval len van een groot aantal spelers een behoorlijke facelift heeft on dergaan. Na het behalen van de (eerste) wereldtitel in Londen zet ten de routiniers Bell, Walsh, King en Berce een punt achter hun lang durige hockeyloopbaan, terwijl re cord-international en politicus Charlesworth (voorbereiding op de verkiezingen in zijn land op 11 ju li), en Mitton zich vanwege werk zaamheden niet konden vrijma ken. Ook Reid ontbreekt vanwege een gebroken duim, maar het drie tal zal er op de Olympische Spelen volgend jaar zeker weer bij zijn. Met zijn jeugdige formatie werd de status van wereldkampioen de afgelopen dagen nauwelijks onder mijnd. Alleen de puntendeling te gen Groot-Brittannië (1-1) was een kleine teleurstelling, maar voor de rest bantwoordden de prestaties tegen Argentinië (4-1), de Sovjet- Unie (2-1), Spanje (3-1), West-Duits land (2-2) en Pakistan (3-1) aan de verwachtingen van Aggiss. „Ik ben blij dat de jongeren zich zo goed ontwikkelen, dat we voor alsnog niet te veel hebben moeten inleveren. Wanneer Charlesworth, Mitton en Reid terugkomen, zal het nog moeilijk worden een keuze te maken. Maar we zijn er nog niet. Vóór de Spelen staan er nog zo'n 25 interlands op het programma en daarin zullen de nieuwe spelers duidelijk moeten maken dat ze het niveau van dit toernooi kunnen vasthouden. In dat opzicht is deze Champions Trophy een redelijke indicatie". Dat Aggiss, die vanaf '81 de na tionale ploeg begeleidt en ook na Seoel zijn werk vrijwel zeker zal voortzetten, weinig moeite heeft de jeugd op tijd klaar te stomen voor het internationale werk, komt door de opleidingsstructuur in Austra lië. De bond heeft 800.000 gulden vrijgemaakt voor de opvang en be geleiding van de hockeytop. Dat gebeurt aan het Institute of Sports in Perth, waar onder leiding van Aggiss de internationals en de nieuwe talenten trainen en stude- „Vroeger", weet Aggiss, „troffen we elkaar voor een buitenlandse trip pas op het vliegveld van Singa pore en dan hadden we altijd eerst een paar wedstrijden nodig om op elkaar ingespeeld te raken. Meestal verloren we in het begin van een toernooi zoveel punten dat we nooit verder kwamen- dan een tweede of derde plaats. Het succes, dat we de laatste jaren hebben be reikt, stoelt dan ook op de goede organisatie en structuur van de bond". Toch kijkt hij met jaloerse blik ken naar Nederland, waar het spel met de bal en de stick een veel gro tere populariteit heeft dan in zijn eigen uitgestrekte natie. Maar niet alleen in dat opzicht heeft ons land volgens Aggiss een voorsprong op Australië. „Nederland is een klein land met veel kunstgrasvelden en een uitgebreide competitie. Boven dien zijn internationale contacten met omliggende Europese landen zeer frequent mogelijk. Het ver baast me dan ook niet dat het Ne derlands team op de weg terug is. Dat kan haast niet anders met zo veel faciliteiten. Het vergt alleen enige tijd". De ontgoochelende nederlaag te gen Groot-Brittannië, die in een ui terst matige vertoning tot stand kwam door een strafcorner-re- bound van Kirkwood in de 8e mi nuut, had die stelling niet sterker kunnen benadrukken. ASSEN (ANP) - Egbert Streuer en Bernard Schnieders hebben de problemen, waar ze de eerste trai- ningsdagen mee te maken hadden, opgelost. Gisterenmorgen, tijdens de voorlaatste kwalificatietraining, zetten de wereldkampioenen de tweede trainingstijd neer. „De ma chine is eindelijk goed afgesteld", verklaarde Streuer optimistisch. Hun Zwitserse rivalen Biland en Waltisperg doken later nog onder de tijd van het duo uit Assen. Ze verbeterden tevens hun eigen trai ningsrecord van 1984. „Alles liep naar wens. In de laat ste training zijn we tien minuten eerder gestopt, omdat de ontste king niet honderd procent was. Dat is eenvoudig te verhelpen. Niet meer dan een uurtje werk", aldus de van zelfvertrouwen blakende Streuer, die de laatste dagen ook 's nachts nog aan de zijspan sleutel de. Dat Biland toch nog sneller was, verontrustte de stuurman niet. „Donderdag was het verschil ruim 2,5 seconden. Dat is minder dan één seconde geworden. We zijn in staat de tijd van Biland te rijden, maar we hebben het gisteren be wust rustig aangedaan. Biland wordt vandaag de grootste concur rent voor de zege", voorspelde Streuer. Zijn teamgenoten Theo van Kempen en „Ballie" de Haas kwa lificeerden zich als zestiende voor de race van vandaag. „We hebben deze week een nieuw blok in ge bouwd. We hebben drie nachten doorgewerkt om het materiaal in juiste conditie te brengen. Dat is nog niet helemaal gelukt", zei Van Kempen. Kevin Magee verbaasde vriend en vijand door in de halve-li- terklasse de tweede startplaats op te eisen, anderhalve seconde ach ter zijn landgenoot Wayne Gard ner. De jonge Australiër kreeg deze week de kans van het Yamaha- team van Kenny Roberts deel te nemen aan twee Grote Prijzen. In Assen was hij zelfs de snelste Ya maha-rijder, voor wereldkampioen Eddie Lawson en ploeggenoot Zeven bewoners uit het 750-ja- don<^rda^in^e't^ekenTtaat vm LONDEN (GPD) - Na de regen heeft Boris Becker Wimbledon in diepe rouw gedompeld, de Tour de France, hebben een De Westduitse publieksheld, die volgens de bookmakers niet kon verliezen, overkwam rechtszaak aangespannen. gisteren prompt wat niemand verwachtte: de als eerste geplaatste titelverdediger sneu- vo?rkon\en' da' de velde al in de tweede ronde van „zijn" Championships tegen de ogenschijnlijk ongevaar- buurt'wordt aan drie zijden' door 'Üke Australiër Peter Doohan. „Ik realiseer me nog niet zo goed wat ik heb gedaan, water en aan de vierde kant door Morgenochtend komt de klap waarschijnlijk pas goed aan", mompelde de even beduus de Muur omgeven. Als het par- de als aangeslagen Becker na afloop van de dramatische partij (7-6, 4-6, 6-2, 6-4). cours van de Tour hier langs loopt, kunnen we onze huizen niet verla ten", zei een woordvoerder van de verontruste bewoners. Vier hen zijn artsen. Turnbonden gaan samen PAPENDAL (ANP) - Het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Ver bond (KNGV) en de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond (NKGB) zijn gisteren officieel ge fuseerd. Tijdens een bijeenkomst op het sportcentrum Papendal 6y?en werd de overeenkomst onderte kend. De twee bonden gaan per 1 juli samen verder als de Koninklij ke Nederlandse Gymnastiek Bond. Tevens werden de belangstellen den, onder wie vertegenwoordi gers van het NOC en de NSF, het twaalf leden tellende bestuur werd voorgesteld. Jeanette Witte, lid van de natio nale Papendal-selectie, stopt met onmiddellijke ingang met toptur- Ze werd tot dat besluit ge dwongen door een blessure en de daardoor opgelopen trainingsach terstand. Witte was al voornemens haar loopbaan na de wereldkam pioenschappen in Rotterdam te beëindigen. Haar blessure en de wetenschap, dat ze niet op tijd fit zou zijn, bespoedigden dat besluit. Het negentienjarige service-ka- non zal inderdaad gauw genoeg kennismaken met de gevolgen van zijn vlotte eliminatie na twee jaar en vijftien wedstrijden lang onge slagen te zijn gebleven op het gras aan de Church Road. Buiten het feit dat het de maandag volgend op de Wimbledon-finale van 5 juli eens muisstil zal zijn in Leimen - het draaiboek voor de gebruikelij ke huldigingsceremonie kan voor lopig de kast in -, krijgt „boom boom Boris" met name in zijn ge boorteland ongetwijfeld een karre- vracht kritiek over zich uitgestort. Becker heeft zich er eerder al geel aan geërgerd dat een „Halleluja-stemming" binnen mum van tijd kan omslaan in een massaal „Kruisigt Hem", maar ze ker ditmaal zullen de Westduitse media hun „Wonderkind" niet spa ren. Nu Becker („Het zou denk ik nog meer pijn doen om de halve finale of de finale te verliezen", merkte hij gisteren op) weer lang zal moeten wachten op een moge lijke evenaring van het record, dat zowel de legendarische Fred Perry als Björn Borg in handen heeft - beiden wonnen Wimbledon drie keer in successie -, zullen wederom grote vraagtekens worden gezet bij de toekomst van de rossige vedet- Kansloos Daar kwam bij dat Peter Doohan gisteren één van die dagen kende dat alles lukte. De 26-jarige num mer zeventig op de wereldranglijst had zelfs nog nooit een rondje ge wonnen op Wimbledon en was twee weken terug op Queens in de eerste ronde kansloos gelaten door Becker (6-2, 6-4), maar die weten schap had hij kennelijk volledig uit het achterhoofd verbannen. Dooh an, die drie jaar geleden zijn enige GP-toernooizege haalde in Adelai de ten koste van Huub van Boec- kel, versloeg Becker met zijn eigen wapen: een knalharde service en een uitstekende retourneerslag. „Ik heb het beste gegeven, meer kon ik niet doen", stelde Becker moedeloos vast. „Ik dacht dat hij op een gegeven moment wel door de knieën zou gaan, want het is geen Lendl of Leconte, maar hij bleef boven zichzelf uitgroeien". Doohan beaamde dat. „Ik had niet LONDEN (GPD) - Het publiek heeft er lang op moeten wachten, maar gisteren bood Wimbledon dan toch volop spektakel. Buiten het feit dat Becker sneuvelde, ging ook de als zesde geplaatste Yannick Noah onderuit. De Fransman, die in Londen nooit verder kwam dan de derde ron de, verloor voor het eerst in zijn carrière van zijn landgenoot Guy Forget: 3-6, 7-6, 4-6, 6-4, 9-7. Ivan Lendl stond tegen Paolo Cane ook vijf sets op de baan, maar hij redde het wel; net als Henri Leconte trouwens, die met veel moeite de Israëliër Amos Mansdorf de baas bleef. Lange tijd hing een sensatie in de lucht, omdat Lendl maar geen ant woord kon vinden op de service van Cane. In de beslissende fase van de strijd bleek de Italiaan qua conditie en ook in mentaal opzicht echter te kwetsbaar om voor een stunt te zorgen. On danks stormachtige toejuichin gen bezweek de dodelijk ver moeide Cane onder de druk van Lendl, die in totaal 23 aces sloeg. 3-6, 7-6, 6-7, 7-5, 6-1. Michiel Schapers slaagde er gisteren voor het eerst in zijn openingspartij op Wimbledon te winnen. De Spanjaard Javier Sanchez was op het snelle gras een ongelijke tegenstander voor de Rotterdammer, die liefst ze ven love-games op zijn naam schreef: 7-5,6-2,6-2 na een uur en een kwartier. Schapers stuit nu vandaag op de Amerikaan Larry Scott, een onbekende kwalifica tiespeler en 252e in de ATP-rang- schikking. Marcella Mesker kon gisteren het goede voorbeeld van haar landgenoot niet volgen. De Brit se Jo Durie liet de Scheveningse, hard werkend aan haar come back na een langdurige kniebles sure, zien dat ze nog een lange, moeilijke weg voor de boeg heeft: 6-3, 6-3. gedacht zo goed te kunnen blijven serveren. Ik hoop dat ik dit geeste lijk kan verwerken; het zal wel even duren voor ik mijn gedachten weer wat heb geordend". Het sensationele duel riep herin neringen op aan het treffen, dat Becker in zijn eerste succesjaar uit vocht met Joakim Nyström. Ook toen stond de belastingvluchteling op baan 1 en kreeg de Zweed de kans de partij op eigen service uit te maken. Nyström was twee klap pen van de zege, maar verloor de vijfde set uiteindelijk met 9-7. Doohan maakte het karwei na bij na drie uur echter bekwaam af, precies op het moment dat Bec kers landgenote Steffi Graf haar centre-court-ontmoeting met de Deense Scheuer-Larsen zelfs zon der gameverlies afsloot. Beckers snelle afscheid van Wimbledon heeft ongetwijfeld ook commerciële consequenties. Niet dat hij meteen geen gewild recla me-object meer zou zijn, maar één post is in elk geval heel wat minder lucratief geworden. Manager Tiriac was zo slim een zogeheten tv-bo- nus te introduceren bij Beckers sponsors, hetgeen betekent dat de geldschieters bovenop het normale contract extra betalen wanneer de nummer twee van de wereld in beeld verschijnt. Volgens Tiriac is zijn pupil afge lopen jaar over de hele wereld zo'n 3000 uur op televisie geweest. Dat Boris Becker straks niet in de wijd en zijd rechtstreeks uitgezonden Wimbledon-finale staat, is dus een lelijke streep door de rekening. Breuk Terwijl de Britse (roddel)pers slechts treurde om het verlies van hun meest geliefde onderwerp („bye, bye, boom boom", riep een journalist), moeten hun Westduitse collega's de nodige twijfels en be denkingen hebben gekoesterd. Het begint erop te lijken dat vooral de breuk met trainer Gunther Bosch op Becker een grotere (negatieve) invloed heeft gehad dan hij en ma nager Tiriac ooit zullen toegeven. „Of ik nu een nieuwe coach ga zoeken? Ach, jullie moeten altijd een verklaring vinden voor een ne derlaag, dus ik wist dat die vraag zou komen", reageerde de West duitser ietwat pissig. „Ik ga erover nadenken, zoals ik veel dingen op een rijtje zal moeten zetten". Het zou echter veel te ver voeren de uit schakeling van Becker toe te schrijven aan de scheiding met zijn ontdekker/peetvader Bosch sinds de open Australische titelstrijd, waar hy al in de vierde ronde ver loor van Wally Masur. Dat de drievoudig toernooiwin- naar dit jaar (in Indian Wells, Mi laan en Queens) zich op Wimble don weer verslikte in een Austra liër, had meer te maken met zijn gebrek aan training op gras we- geqs de abominabele weersom standigheden. „Daardoor hebben de geplaatste spelers hier niet het gebruikelijke voordeel", merkte Becker enigszins terecht op. „Die gebrekkige voorbereiding werkt natuurlijk nivellerend". De grote problemen, die Lendl en Leconte hadden met respectievelijk Cane en Mansdorf, en de uitschakeling van Noah door zijn landgenoot Forget onderstreepten die consta tering slechts. Randy Mamola. Henk van der Mark, dinsdag derde in de race om het Europees kampioenschap in de 500cc-klasse, kwam met zijn Hon da op de 26ste plaats terecht, waar mee hij redelijk tevreden was. In de 125cc-klasse, beste tijd voor de Italiaan Bruno Casanova, kwalificeerden zich twee Neder landers: de „veertigers" Anton Straver en Jan Eggens. Hans Spaan, die voor MBA de één-cilin der test, kon zich niet plaatsen voor de wedstrijd. Dat deed hij wel in de 80cc-klasse. Maar de dertien de trainingstijd was ver beneden zijn verwachtingen. Stefan Dörf- linger deed in deze klasse na lange tijd weer van zich spreken. De we reldkampioen van '84 en '85 was ruim anderhalve seconde sneller dan de leider in het klassement om de wereldtitel, de Spanjaard Marti nez. Wilco Zeelenberg, Kees Besse- ling en Jos van Dongen zijn de ove rige Nederlandse deelnemers in de 80cc-race. De gisteren in de training geval len Carlos Lavado was de snelste in de kwart-literklasse. Cees Door akkers en Patrick van den Goor- bergh ontliepen elkaar weinig in de training. Ze plaatsten zich via respectievelijk de 24ste en 25ste rondetijd voor de IT van Assen. Lange vingers goed voor goud AMERSFOORT (ANP) - Anne- marie Verstappen hing gisteren in het sportfondsenbad van Amersfoort de zoveelste nationa le kampioensmedaille aan de toch al zo volle erepalm. De Bra bantse vrije-slagspecialiste zege vierde op de 50 meter in 26,2 se conden. Ze versloeg haar grote rivale Connie van Bentum, in het verleden door de grotere innerlij ke rust nog wel eens de beste, met een vingerlengte. De openingsdag ging overi gens organisatorisch slecht van start. Op de 50 meter, op welk nummer electronische tijdwaar neming eigenlijk niet kan wor den gemist, weigerde de tech niek voortdurend dienst Van Bentum kwam door de nodig ge worden handtijd ook uit op 26,2. Met deze tijden voldeed het toon aangevende tweetal aan de limiet voor deelneming aan de Europe se kampioenschappen in Straats burg. Omdat zowel Verstappen als Van Bentum al in een eerder stadium verklaarden geen prijs te stellen op uitverkiezing - de Universiade in Zagreb lokt een belangrijk gedeelte van de zwemtop meer - kregen de zusjes Marianne en Mildred Muis, die beiden ook in 26,5 aan de over kant kwamen, het startbewijs. Bij de mannen, die gisteren be gonnen met het zware onderdeel 400 meter wisselslag, kwalifi ceerden Martin van der Spoel en Stan Steegeling van de Zee schuimers zich voor de Europese jeugdkampioenschappen. Hun tijden van 4.42,19 en 4.43,96 wa ren bij lange na niet voldoende om mee te doen voor de medail les. Het HPC-drietal Gérard de Kort, Hans Jansen en Guy de Kort heeft voorlopig nog meer inhoud. Verspringtitel voor Carl Lewis SAN JOSE (AFP) - Vijf dagen voor zijn 26e veijaardag is Carl Lewis Amerikaans kampioen versprin gen geworden. De Olympisch kam pioen uit 1984 reikte te San José in zijn vierde poging tot 8,65 meter. Lewis, die 26 april te Walnut 8,66 meter ver sprong, versloeg Larry Myricks met twee centimeter. Mi ke Conley werd derde met 8,55. In de Californische zon werden de tijden op de sprintafstanden gunstig beïnvloed door een stevige rugwind. In de kwalificaties stelde de vier-voudige Olympische kam pioen Carl Lewis zijn kandidatuur voor zowel de 100 meter (10.06) als de 200 meter (20,22). Op die num mers werden overigens in de series betere prestaties verricht, Mark Witherspoon sprintte 100 meter in 10,03 en Kirk Baptiste en Floyd Heard de dubbele afstand in 20,18. Edwin Moses liep een uiterst lichte serie 400 meter horden in 49,82 se conden, goed voor een finaleplaats, maar een seconde langzamer dan Danny Harris (48,79), de man die hem voor het eerst na tien jaar een nederlaag toebracht op deze af stand. Bij de vrouwen was de Jamai- caanse Juliet Cuthbert, gesteund door een rugwind van net iets meer dan twee meter per seconde, de snelste in de series van de 100 me ter, 10,95 seconden, een fractie on der de tijd van Alice Brown (11,01) en Evelyn Ashford (11,14). Het verjongde Nederlandse he ren waterpoloteam heeft ook zijn tweede en derde wedstrijd in een internationaal toernooi in Sevilla verloren. Donderdagavond won het gastland met 6-5, gistermorgen was het verschil met Joegoslavië iets groter: 7-11.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15