Shell verafschuwt 'terreurdaad' RARA Einddoel Olympische Spelen van '88 Autodief onverbeterlijk VW's willen plassengebied als één geheel promoten Alphense brandweer opnieuw te laat ZATERDAG 27 JUNI 1987 W III PAGINA 13 ZATERDAG Leiden Hartebrugkerk - Wandel-orgelconcert. Ijs- en Evenementenhal - Vondellaan. rommelmarkt, 10-17 uur. Mondriaan Scholengemeenschap Frears. 21.15 uur. Kinderboerderij - Merenwijk, keuring van geiten door de Fokvereniging Eens gezindheid uit Zoeterwoude, tot 14 uur. Voorschoten Moeder Godskerk - The Britisch Choir, 20.30 uur. Leiderdorp Oudheidkamer - Hoofdstraat, geopend van 14-16 uur. ZONDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, Film 'My beautifful laundrette' van Stephen Frears, 21.15 uur. Grote vijver Leidse Hout - Ingang Hout laan, Werkman Wilskracht geeft open lucht-concert, 14 uur. Zoeterwoude Schenkelweg/Watertje/Dorpsstraat Wielerronde, nieuwelingen 11.45 uur, minenten 14.25 uur, amateurs 15 optreden drumfantare VIOS 16.40 i burgerronde 17 uur. HOOFDDORP - Een van autodief stal verdachte 28-jarige inwoner van Wassenaar heeft de politie van de Haarlemmermeer handenvol werk bezorgd. De man werd gister nacht op de parkeerplaats bij het Van der Valk-restaurant langs de snelweg Den Haag-Amsterdam aangehouden op verdenking van autodiefstal. De politie van de Haarlemmer meer trof de man slapend in een auto aan. De kentekenplaat aan de voorkant van de auto ontbrak, die aan de achterkant was met ijzer- draad bevestigd. De auto bleek in België te zijn gestolen. Politie stuit vier keer op één dag op Wassenaarder Gistermorgen om 11.00 uur werd de Wassenaarder door de politie af gezet bij het NS-station in Hoofd dorp. Korte tijd later kreeg de pol- tie de melding binnen dat er bij het benzinestation aan de A-weg in Hoofddorp een auto was ont vreemd. De dief probeerde er van door te gaan terwijl de eigenaar van de auto, een 38-jarige Hoofd dorper, aan het afrekenen was. Omdat de dief werd gehinderd door de eigenaar van de auto, die hangend aan het portier de dader probeerde te stoppen, belandde de auto in pon plantsoen. De dief maakte zich uit de voeten. Uit pa pieren die in de auto werden aan getroffen, werd duidelijk dat het alweer de Wassenaarder was, die een nieuwe poging had gedaan een auto te stelen. De man uit Hoofd dorp werd voor onderzoek naar het Diaconessenziekenhuis in Heem stede gebracht. Hy had «pugletsel opgelopen toen hij probeerde de dief te stoppen. Korte tijd na het voorval bij het benzinestation werd een fiets ge stolen bij een uitvaartcentrum in Hoofddorp. Het signalement kon maar tot één conclusie leiden: de Wassenaarder had zijn zinnen dit keer op een tweewieler gezet. Aan het eind van de ochtend werd op de Parklaan nog een auto ontvreemd. Hoewel de politie van Haarlemmermeer niet precies weet wie de dader is, heeft zij wel een vermoeden... ALPHEN/STREEK - Als het aan de VW's van Alphen, Oude Wetering en Nieuwkoop ligt wordt voortaan niet meer afzonderlijk gesproken over Braassemermeer, Nieuw- koopse-, Reeuwijkse-, Kager- of Westein- derplassen, maar over het Zuidhollands Plassengebied. Dit gebied is nooit als een eenheid gezien door de verdeeldheid onder verschillende besturen. In het stuk Nederland tussen de Westeinder- en Reeuwijkse plassen 'rege ren' liefst drie samenwerkingsverbanden van gemeenten, twee provincies en twee Kamers van Koophandel. Dat maakte het moeilijk om deze regio als één samenhan gend gebied te promoten. Om daar veran dering in te brengen, hebben de drie VW's een recreatiekaart van het Zuidhollands plassengebied gemaakt, die vanaf heden op verschillende plaatsen in de regio, maar ook elders in het land, te koop is. De eerste exemplaren werden officieel overhandigd aan vertegenwoordigers van de genoemde gemeenten en het samenwerkingsverband in de Rijnstreek IGOR. "We leven hier in een schitterend gebied, maar veel mensen zijn zich dat niet be wust". Het zijn inmiddels bekende woor den van de vorige week vertrokken ad junct-directeur openbare werken in Alphen J.J. de Back, één van de animators achter de toeristische samenwerking. "We hebben veel water, maar weinig bekendheid omdat steeds afzonderlijk over de plassen wordt gesproken. Heel anders dan bij voorbeeld bij de Friese meren, Randmeren en Zeeuw se wateren. Die zijn altijd door de provin cies als een samenhangend gebied gepro moot. De aandacht van de provincie Zuid- Holland is altijd veel meer op het strand en de grote steden gericht. De meren zijn vero nachtzaamd", aldus De Back, die bestuurs lid is van de VW in Alphen. De recreatiekaart is een eerste poging van de samenwerkende VW's om het plassen gebied als een geheel te presenteren. De kaart geeft een overzicht van niet alleen de plassen, maar ook van fiets- en vaarroutes. Verder worden op de achterkant alle re creatiemogelijkheden en toeristische at tracties in het betreffende gebied genoemd en toegelicht. De kaart verschijnt in een oplage van achtduizend stuks, die de VW's in twee jaar aan de man denken te hebben ge bracht. De B*ok: "Al denken we compleet te zijn, toch krijg je meestal commentaar dat nog iets is vergeten. Bij oe volgende druk kan de kaart worden gecorrigeerd en echt compleet worden gemaakt". De VW's streven nu nog naar meer bro chure-materiaal (in meerdere talen) en uit breiding van de mogelijkheden voor ver- blijfsrecreatie. Tegelijk met de recreatiekaart is een boekje gepresenteerd met daarin tien roei en kanoroutes door de regio, met een totale lengte van driehonderd kilometer. Vooral een Alphens initiatief, uitgevoerd in samen werking met de roeivereniging Alphen en kanovereniging De Kromme Aar. Tevens verschijnt op korte termijn een kleurenfol- der van het Alphens recreatiegebied Zeger- sloot. ALPHEN AAN DEN RIJN - "We zijn oprecht verontwaardigd over het feit dat de terreur op deze manier om zich heen- grijpt". E. Steneker, door Mark van Oijk en Jolanda Mak woordvoerder van Shell Nederland, is zeer verbol gen over de brandstich ting bij het bedrijf Boot Olie en Van Staveren Gas aan de Alphense Energie weg. Daarbij brandden gisterochtend twee gara ges volledig uit. "De RA RA heeft de actie ge claimd, dus nemen we aan dat zij er daadwerkelijk verantwoordelijk voor is. We vinden echter dat we ten aanzien van Zuid-Afri- ka een goed standpunt hebben", aldus Steneker. Bij de brand scheelde het wei nig of muurverffabriek Alpha die aan de andere kant naast het be drijf ligt, was ook in vlammen opgegaan. Woordvoerder R. Vis ser van Alpha: "Ik heb gehoord dat we inderdaad door het oog van de naald zijn gekropen. We hebben geluk gehad. De enige schade die we hebben, zijn een paar zwarte ramen. Die moeten we nu even laten lappen". Brieven Bij de VPRO in Hilversum en het NRC/IIandelsblad in Rotter dam werden gisteren brieven be zorgd waarin de RARA zich ver antwoordelijk stelt voor de vuur zee. In de brief beschuldigt de RARA Shell ervan te 'collabore ren met het apartheidsregime in Zuid-Afrika'. De oliegigant zou een aandeel hebben in het be drijf dat Shell-produkten ver koopt. Shell laat zich echter niet dwingen te vertrekken uit Zuid- Afrika. Steneker: "We vinden dat we daar een goed standpunt heb ben. Weggaan betekent dat je de rug toekeert aan de problemen die daar heersen. Weggaan bete kent niets omdat het bedrijf dan wordt overgenomen door de staat en je dan nog maar moet af wachten wat gebeurt met de zwarte werknemers. Nu is het beleid in de Shell-vestiging zo dat blanken en zwarten gelijk zijn. Dat verandert zeker als je vertrekt". "Het hele bedrijf sluiten, is slecht voor de economie. Dat be tekent dat het toch de zwarten zijn die op straat komen te staan. Terwijl je juist hen moet helpen met scholing en huisvesting". Over de maatregelen die Shell gaat nemen, wil Steneker niets kwijt. Evenmin wil hij iets zeg gen over de beveiliging van de Shellstations en vestigingen. Het is overigens niet de eerste keer dat Shell te maken heeft met aanslagen op stations en be drijven. Eerder dit jaar werden twee branden aangestoken in Nieuwegein en Zaandam. Vorig jaar werden dertien Shell-sta- tions zwaar beschadigd door toe doen van verschillende actie groepen waaronder de Nachtega len. Een station in Wezep brand de geheel af. In de tijd dat RARA actief is, heeft justitie niemand op gegron de verdenkingen van de politiek getinte brandstichtingen aange houden. Weliswaar is eerder dit jaar in Haarlem een jongeman staande gehouden na een benzi nebomaanslag, maar hij is bij ge brek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Overigens heeft de groep anonieme activisten Brandweerlieden kijken in het verwoeste pand naar eventueel nog brandende resten, (foto Naano Bioupoti ook aandacht van de binnen landse veiligheidsdienst (BVD). ATAR "Dus het is echt waar?". W. Oosterbaan, bestuurslid van de actiegroep Alphenaren Tegen Apartheid en Discriminatie (ATAR) reageert geschokt op het bericht dat de RARA (Revolutio naire Anti Racisme Actie) de ver antwoordelijkheid heeft opgeëist voor de brand aan de Energie weg. "Dit is absurd, zeker naar Al phense begrippen", aldus Oos terbaan. "Ik spreek niet namens het hele bestuur; we hebben nog geen tijd gehad om bij elkaar te komen. Ik denk dat de anderen het met me eens zijn dat ATAR zich distantieert van deze actie". "We vinden dit te radicaal. Op zo'n manier kun je nooit meer overleggen met de andere partij. Er zijn andere wegen. Je kunt ook praten en proberen de Shell ervan te overtuigen dat ze echt verkeerd bezig is in Zuid-Afrika. We hebben in het verleden ook zoiets gehad. Met die acties bij het reisbureau Holland Interna tional met de reizen op het ge wraakte gebied. Maar zelfs toen was het mogelijk te praten. Maar dit, ik denk dat we niet anders Te laat Evenals op 24 februari van dit jaar, toen in Alphen een giftige wolk chloorgas ontsnapte uit het chemische bedrijf Biesterfeld en Co, was de brandweer gisteren veel te laat op de plek des on- heils. Volgens de algemene norm van de inspectie van de brand weer hoort het eerste blusvoer- tuig in zes minuten ter plaatse te zijn. Gisteren duurde het twaalf minuten voordat de brandweer arriveerde. Bij Biesterfeld zorgde de verla te komst van de brandweer voor een verwarde situatie omdat de gifwolk toen al zijn uitwerking had op dertig werknemers van nabij gelegen bedrijven. De brandweer mat geringe hoeveel heden gifgas en veronderstelde dat de schade zou meevallen. Achteraf bleken vele gewonden te zijn vervoerd naar het plaatse lijke Rijnoordziekenhuis. Vol gens het Alphense gemeentebe stuur is een snel inzetbaar be roepsbrandweerkorps te duur. De Alphense burgemeester M. Paats zegt over de twaalf minu ten, die het vrijwilligerskorps ditmaal nodig had: "Nou, dat vind ik mooi. Als je nagaat dat de brandweerlieden van huis naar de kazerne moeten en vandaar naar de plek des onheils, dan vind ik dat ze nog redelijk op tijd waren. De norm is een paar jaar geleden ingesteld. De inspectie stelde toen alleen dat het mooi zou zijn, wanneer die zes minu ten door de brandweerlieden konden worden gehaald". "Lettend op de situatie was het niet zo'n punt geweest als ze nog een paar minuten later waren ge komen", zegt Paats over de brand in het bedrijf, dat overi gens in de loods niet over een au tomatisch brandmeldsysteem beschikt. "Wat bij Biesterfeld is misgegaan doordat de brand weer te laat kwam, daarvan is hier geen sprake". Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel. 218661, spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange. tel. 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43- 45. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371, spreekuuur: Minnebroe dersgracht 41. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Pleiter, Fruin- laan 11, tel. 131337. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820, spreekuur: Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. Rijn.Paganini- straat 1, tel. 314349, spreekuur: Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. Leiderdorp za; J.v.d. Beek, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8. zo; P. van 't Woud, tel. 410070, spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40. 176867. Voorschoten za; A. Meiman, J.W. Frisolaan 13. tel. 2493. zo; F. Koopmans, Churchillweg 19. tel. 6352. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom Hoorn weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za; E.J.J. op 't Landt, tel. 13056, Spreek uur: Middelweg 21. zo; J. Vonk, tel. 79676, spreekuur: Wittenburgerweg 106. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26/6 tot vr 3/7 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552-Apotheek van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Wassenaar: Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, tel. 12402. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 14546; L. Makker, v Alkemadelaan 20, tel. 248651 en J. v.d. Vijver, Oostein de 15, Voorburg, tel. 862210. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: M.G. Wieringa, Jo seph Haydnlaan 8m, Leiden, tel. 071- 762925. W. Kuiters Hoge Ryndyk 38, Leiden, tel. 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdyklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Voorschoten-Wassenaar: W. Mangelaar Meertens, Stoeplaan 6, tel. 78151 Woubrugse amateurwielrenner Arjan Jagt favoriet voor Nederlands kampioenschap bracht me onder bij Batavus, een gastrennersvereniging. Ik was toen net zeventien jaar en kon door dat contact al wedstrijden in het bui tenland gaan rijden. Bij Batavus reed ik gelukkig niet alleen crite riums en kon ik veel meer ervaring opdoen. Ik had gewoon de mazzel dat ik op het juiste moment de juis te mensen heb ontmoet aldus Jagt. André Boskamp, de nationale wielerbondscoach, zag in Jagt een groot talent en voegde hem toe aan de selectie. Een gebeurtenis die in grijpende veranderingen tot ge volg had. "Ik moest toen noodge dwongen kiezen tussen mijn sport en mijn school. De wereldkam pioenschappen voor junioren ston den voor de deur terwijl ik op de havo ook genoeg te doen had. Ik heb toen de gok genomen en geko zen voor het wielrennen met in mijn achterhoofd de gedachte dat na een mislukking de havo altijd nog afgemaakt kon worden", zegt Jagt met gefronsde wenkbrauwen. Dat Jagt de juiste keuze heeft ge maakt moge blijken uit zijn in drukwekkende lijst van ritzeges. Zo won hij diverse etappes in het buitenland, schreef hij de Ronde van Limburg op zijn naam en be haalde hij onlangs in de Ronde van Joegoslavië, waar de gehele ama- teurtop vertegenwoordigd was, maar liefst drie dagprijzen. In Joe goslavië werd de Woubruggenaar tevens winnaar van het pun tenklassement. "Die punten ver over je door aan het einde van elke etappe bij de eerste tien te eindi gen. Ik reed steeds vooraan en met die drie overwinningen erbij lukte het vrij gemakkelijk. Het was wel gevaarlijk tijdens die ronde. Net als bij de Vredeskoers reden de Oostduitsers en Russen als gek ken. Het gaat die gasten er niet om hoe ze winnen, als ze maar winnen. Ze nemen gewoon het risico dat ze plat gaan. Ze moeten winnen, an ders kunnen ze niet thuis komen. Het is bij de amateurs trouwens veel gevaarlijker dan bij de profs waarmee Jagt meteen aangeeft lie ver over te stappen naar het wal halla van de wielersport. Jagt is al benaderd door nie mand minder dan Jan Raas om bij zijn Superconfex-ploeg te komen rijden. Onder toeziend oog van Boskamp tekende Jagt alvast een contract om per 1 januari 1989 prof te worden. Voordat het zover is heeft Jagt echter nog een aantal doelen op amateurniveau na te streven. "Qua training en leefwijze ben ik eigenlijk professional. Ik ga nog als amateur door het leven te meer daar ik er niet direct geld mee verdien. Ik krijg een bijdrage van de NSF en af en toe iets van de ge meente en daar moet ik het mee doen. Maar ik zie het meer als een soort investering voor de toe komst. Ik wil in ieder geval nog een keer meedoen aan de Vredes koers omdat ik nu een beetje weet hoe het daar gaat. Daarnaast wil ik de Coors Classic en de Tour de l'a- venir nog rijden. En ook een beetje vakantie houden tussendoor om dat dat als prof niet meer kan waarmee Jagt aangeeft dat van hem een gedisciplineerde levens stijl verwacht zal worden in de toe komst. Als einddoel van zijn amateurbe zigheden ziet Jagt de Olympische Spelen van 1988. De Woubrugge naar, die vorig jaar in zijn woon plaats tot 'sportman van het jaar' werd uitgeroepen, wil dan alleen deelnemen aan de individuele wedstrijd. "Aan de 100 kilometer ploegentijdrit zou ik nooit willen meedoen. Dat is volgens mij veel te veel afzien, ook als je in vorm bent. Ik kan me ook heel moeilijk voor bereiden op zo'n wedstrijd. Ik rijd liever puur individueel. Ik ben meer het type dat zich tijdens een meerdaagse koers warm rijdt om tijdens rommelige etappes toe te slaan. Een etappe met veel nauwe bochten en waar veel kracht voor nodig is om voorin te komen zijn mij op het lijf geschreven. Het liefst doe ik wat kamikazewerk", lacht Jagt. Het uitgestippelde parcours van vandaag is er zo één. Jagt weet dat hij als favoriet wordt gezien en vindt het moeilijk die opgelegde rol ook waar te maken. "Er wordt steeds op je gelet. Je moet het ge luk hebben dat je bij de beslissen de ontsnapping van voren zit, an ders kun je het vergeten. Ik heb op het NK al twee keer pech gehad en drie maal is scheepsrecht. Mijn be langrijkste concurrenten zijn Cor- né van Reijen, die een thuiswed strijd rijdt, en Tom Cordes. Maar als ik eerlijk ben zijn er wel twintig kanshebbers. Ik ben dan wel be schermd maar dat zegt niet zo veel". Jagt rijdt vandaag onder de naam van LCS uit Woerden. Mocht de Woubruggenaar het rood-wit- blauwe tricot weten te bemachti gen in het Limburgse heuvelland schap dan staat hem een leuk be drag te wachten van de gastvereni- ging. Met het kampioenschap in Geul- Ie is het seizoen voor Jagt nog lang niet ten einde. Allereerst vertrekt Jagt naar Rijnland-Palts om daar aan een etappekoers mee te doen om vervolgens aan de voorberei ding op de WK in het Oostenrijkse Villach te beginnen. Als het aan Jagt ligt doet de selectie mee aan de Coors Classic maar coach Bos kamp vertrekt liever naar België om zijn ploeg in Henegouwen klaar te stomen voor de titelstrijd. Of Jagt zijn bronzen medaille van Colorado Springs kan prolongeren of zelfs om weet te zetten in een zilveren of gouden durft hij niet te zeggen: "Zoals ik al zei gaan de Russen en Oostduitsers als blin den. Bij hen geldt het SOS-signaal. Dat staat voor Sieg-oder-Siberië. Zeker nu de Oostduitsers de Vre deskoers overheerst hebben, moe ten de Russen presteren in Villach. Misschien dat ik van hun onbezon nenheid kan profiteren ziet Jagt ook daar medaillekansen. WOUBRUGGE - Wat goed is komt snel. Arjan Jagt (20) is daar een voorbeeld van. Vorig jaar tijdens het we reldkampioenschap op de weg voor amateurs verraste de wielrenner door tussen het Oostblokgeweld een bronzen medaille te verove- door Ewoud van Winsen ren. Voor die tijd was Aijan Jagt een vrij onbekende coureur. Intussen is de Woubruggenaar uitge groeid tot een amateurtop per en is dan ook favoriet voor het Nederlands kam pioenschap dat vandaag in het Limburgse Geulle wordt verreden. Jagt startte zijn carrière in Den Helder. Bij de plaatselijke wieler vereniging DOK fietste hij voor het eerst op veertienjarige leeftijd een wedstrijdje. Al snel werd duidelijk dat Jagt meer in zijn mars had. Toen zijn ouders naar de Randstad Arjan Jagt: "Je moet het geluk hebben dat je bij de beslissende ontsnap- verhuisden kwam Jagt in aanra- ping zit". (foto Nonno Bioupoti king met Piet Hoekstra. "Hoekstra

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13