pEGIO EIDEN Noodbouw voor schooldiensten in Zoeterwoude Vlietland maakt zich op voor massatoerisme Vinkesloot voorzien van beweegbare brug Hoofdstraat Leiderdorp voor deel afgesloten Bereikbaarheid blijft het probleem van 285 hectare groot gebied ZATERDAG S7 JUNI 1987 REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN VOORSCHOTEN - Kort voordat de gemeenteraad zonder discussie instemde met een beweegbare voet/fietsbrug over de Vliet, bakke leiden de raadsleden eerst een half uur lang over een bruggetje over de Vinkesloot. B en W willen ook hier een beweegbare voet/fiets brug, maar de fractie van PvdA/ PPR voelde meer voor een auto- brug. De WD was het ermee eens dat ook auto's over de brug moeten kunnen, maar vroeg zich af of het daarvoor nodig is een echte auto- brug aan te leggen. Een sterke voet/fietsbrug zou ook voldoende zijn. Ook het voorstel van de PvdA/ PPR, om via paaltjes in Bijdorp te voorkomen dat alle Bij dorpse au tomobilisten via de brug gaan slui pen, ging de partij aanvankelijk te ver. Toen echter duidelijk werd hoe sterk de andere partijen tegen ex tra autoverkeer in Bijdorp op de Koninklijke Marinelaan waren, vonden de twee partijen elkaar op de autobrug met een doorvaar- hoogte van een meter. Het verbond bleek niet sterk genoeg: de raad koos met 10 tegen 7 stemmen voor de beweegbare voet/fietsbrug die B en W voor ogen hadden. De brug krijgt een doorvaar- hoogte van een meter en kan wa gens van brandweer, politie en zie- kenvervoer torsen. Volgens de da gelijks bestuurders past hij esthe tisch gezien mooi in Bijdorp en kunnen de boten die in de kom lig gen zonder moeite passeren. LEIDERDORP - Vanaf ko mende maandag wordt de Lei- derdorpse Hoofdstraat, voor wat het gedeelte tussen de Ei kenlaan en de Hoogmadeseweg betreft, drie weken lang afge sloten. De straat moet op de juiste hoogte worden gebracht en opnieuw bestraat. Het werk gaat ongeveer drie weken du ren. Bedoeling is de wateraf voer te waarborgen door het 'onder profiel brengen' van het wegdek. Behalve dat het betrokken deel van de Hoofdstraat wordt afgesloten, zijn de parkeer plaatsen achter de Eikenlaan enkele dagen niet bereikbaar. "JSJJ REGIO - Stukje bij beetje hor stuurt de Leidse schipper vde zijn rondvaartboot onder het kleine bruggetje bij re- creatiegebied Vlietland. Als hij de brug weet te passeren is hij op de speel- en spartel vijver, waar die alleen be doeld is voor roeiboten. door Paul van der Kooij foto's Wim Dijkman rrovinciale ambtenaren, die het gebied tot op de centimeter heb ben bedacht, geloven dat het alleen kan wanneer de opvarenden lang zaam naar achteren meelopen. Het lukt echter ook heel goed zonder hun hulp: tussen dak en onderkant van de brug zit zeker drie centime ter speling. De mannen van de Pro vinciale Planologische Dienst ste ken hun verbazing niet onder stoe len of banken. Gelukkig gaat de rest wel vol gens plan, in het vorige week opge leverde gebied. In hefst, winter en voorjaar hebben mannen van de provincie een werk van 4,5 miljoen verricht. Ze verbeterden oeverver bindingen, legden bruggetjes en extra parkeerplaatsen aan en groe ven de spartelvijver, met een om trek van twee hectare en een diepte van twee meter. De vijver ligt aan de Leidse kant van het meer, niet zo ver van de rijksweg en échter de bomenrij aan de zuid/oostkant. Omdat ook aan de andere kanten van het meertje bomen zijn geplant, zal het hier straks vrij windstil zijn, belooft uit voerder en rondvaartgids C.A. Ber gen. Ook vissers zullen het hier straks wel kunnen vinden, met een snackbarretje en toiletgroep op loopafstand. Verbroedering Op het moment van de rondvaart is het gebied nog maagdelijk en broedt een vogel op één van de steigers. "Hier zie je maar weer eens hoe gemakkelijk natuur en re creatie met elkaar samengaan", grapt een provinciaal ambtenaar. Het is een van de weinige keren dat alle opvarenden opkijken. De gids vertelt dat het 350 meter lange zwemstrand, vóór de spartel vijver,verschillende keren is afge zet met een ballenlijn om conflict situaties met surfers te vermijden. Surfers hebben de lijn echter even zo vaak weer vernield: "Ze kunnen blijkbaar moeilijk afstand doen van wat ze als hun eigendom be schouwen". De oevers aan de rijkswegkant lijken overgeslagen, maar volgens Bergen is dat bewust gedaan: de visser wil natuurlijk zitten. Wel is er hier en daar een aparte steiger aangelegd voor gehandicapte vis sers. Dan gaat de rit naar de veelbe sproken Meeslouwerpolder. Nog niet zo lang geleden hernergde dit stukje Biesbosch een vogelreser vaat van nationale en internationa le betekenis. Actiegroepen pro beerden het reservaat te behouden en de provincie beloofde jarenlang dat de vogels tijd zouden krijgen over te vliegen naar een nieuw na tuurgebied aan de andere kant van de Kniplaan. Het lukte de provin cie echter maar niet om grond te verwerven en op dit moment, en kele maanden na het begin van de werkzaamheden, heeft ze nog maar een derde van de benodigde grond in handen. Het plan wordt dus in delen aangelegd, met alle tijdelijke dijken vandien. Rustzoekers De Meeslouwerpolder biedt on dertussen een weinig levendig aan zien: plas rietvelden en halve moerassen staan onder een twee meter hoge laag water, de helft van de polder is van zijn bovenlaag ont daan en de baggerzuiger werkt on bekommerd door: hij heeft min stens de tijd tot 1991. Vogels zijn er maar mondjesmaat, terwijl water sporters steeds vaker het 360 meter lange eiland tussen Vlietland en het Meeslouwermeer vinden. De échte surfer zou dat niet doen, werd van te voren aange voerd. Die zou liever stunts uitha len voor de ogen van het grote pu bliek. En dat grote publiek zit aan de andere kant van het plassenge- bied. Vanuit de boot valt te consta teren dat verschillende surfers en zeilers de Meeslouwerplas hebben gevonden. "Rustzoekers", zegt een provinciale ambtenaar. "Mensen die een wat langere trip willen ma ken", zegt A.C. Carpentier Alting. Hij is algemeen directeur van het recreatiecentrum Vlietland bv. Zijn bv pacht vanaf 1982 wat Vliet- land-grond en verricht op die grond steeds meer commerciële activiteiten. Het begon met een klein paviljoentje met bar en ter ras, midden in de modder. Nu heeft hij op de 11 hectare rond het restaurantje ook en zeilboten met 500 plaatsen, een surfschool, en een provisorische opslag voor surf planken. Iets verderop is inmid dels een midgetgolfbaan gereed gekomen en heeft de watersport vereniging Leidschendam een mo- torbotenhaven en scheepsrepara- tiewerf ingericht. Nog voor de zomer komt er op het surfstrand een loods voor 450 surfplanken, een klein snackbar retje en enkele toiletten. Later dit jaar hoopt Carpentie Alting boven dien op een kleine camping. En dat is nog niet alles. De algemeen di- rectier wil voor 25 miljoen gulden een complex bouwen met een tro pisch zwemparadijs, scuash- en tennisbanen, sauna- en fitness ruimte en bowlingbanen. Samen met zijn financieel directeur, heeft hij hiertoe al flink wat beleggers en grote bedrijven benaderd. De immer stralende Carpentier Alting is over de levenskansen van dit project zéér optimistisch en be nadrukt keer op keer dat Vlietland hard op weg is het meest complete watersport-, recreatie- en natuur gebied van Zuid-Holland te wor den: 'Een eldorado voor wie van fietsen, wandelen, zonnen en paardrijden houdt. Het is niet al leen mooi en groot (285 hectare), het ligt ook vlakbij Den Haag, Lei den en Amsterdam en heeft vol doende parkeergelegenheid.' Probleem is de bereikbaarheid. Het grote recreatiegebied, dat op topdagen 10.000 bezoekers krijgt en 1700 parkeerplaatsen heeft, is slechts via een smalle Vlietweg en een Vlietpontje te bereiken. In 1990 of hooguit in 1991 wordt dat beter: dan krijgt het gebied, waar tot 1969 nog boeren werkten, een aansluiting op de weg tussen het Leidse Lammenschans-kruispunt en de rijksweg Amsterdam-Rotter dam en staat langs de A4 een ANWB-bord met het opschrift 're creatiegebied Vlietland'. Tegen die tijd zal er dan waarschijnlijk te vens een brug over de Vliet liggen, achter de Voorschotense ijsbaan. Als Carpentier Alting echt wil gaan verdienen, moet hij dan snel het grote restaurant gaan aanleg gen en niet meer wachten met het grote sportcomplex. De provincie heeft een snelle aanleg van het res taurant zelfs geëist, maar moet nog goed praten met de oud-student over het complex, dat ook de pro vincie geen windeieren zou leggen. De bv betaalt namelijk niet alleen een vaste pachtsom (44.000 gulden per jaar), maar draagt ook een deel af van de winst. Als het goed gaatn kan de pro vincie na verloop van tijd wat te rugzien van de vele miljoenen die het gebied hebben gekost en nog gaan kosten. Directeur van recreatiecentrum Vlietland bv, Carpentier Alting (mid den, met donker pak) wordt de hand geschud door gedeputeerde Van Heemst, die onlangs ook een kijkje in Vlietland nam. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude heeft gisteren afscheid genomen van wijkverpleegkundige Nel Glasmeier. Een kwart eeuw geleden kwam mevrouw Glasmeier naar het groene dorp. Het vijfde lustrum viel - bewust - samen met het feest dat gisteren werd aangericht naar aanleiding van haar besluit er een punt achter te zetten. In augustus viert Glasmeier haar 60ste verjaardag. En dat gegeven heeft met dat besluit te maken. Het afscheidsfeest werd gehouden in het gebouw van haar werkgever, het Kruisgebouw van de plaatselijke Kruisvereniging. Tal van Zoeterwoudenaren hebben van haar diensten gebruik gemaakt. De 25-jarigen van nu hebben wellicht haar destijds wellicht ontmoet in het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters, waar zij assistentie bood. (foto Holvast) ZOETERWOUDE - Om de logopediste, de schoolarts en de remedial teacher (hulponderwijzer) onder te brengen wil de gemeente Zoeterwou de achter de bijbouw van het gemeentehuis een tijdelijke unit neerzetten. Een en ander kost 17.000 gulden. De raad ging deze week schoorvoetend akkoord met het voorstel. Momenteel zijn de logopediste, schoolarts en remedial teacher nog ge huisvest in het Aloysiuscomplex aan de Schenkelweg. Daar wordt het drietal echter 'verdrongen' door de bibliotheek, die er inmiddels ook in is gevestigd. Aanvankelijk wilden burgemeester en wethouders nieuwe ruimte creë ren bij de Corbulo-school, maar daar was de raad het niet mee eens. Het huren van een lokaal in multi-functioneel centrum 'De Eendenkooi' stuit te eveneens op problemen: het is niet permanent beschikbaar. Een derde alternatief, de zolder van het Aloysiuscomplex, vervalt ook. Er zouden teveel voorzieningen moeten worden getroffen. En dat terwijl het com plex net grondig is verbouwd ten behoeve van de bibliotheek. Burgemeester en wethouders gaan er nu van uit dat bij de ver(nieuw- )bouw van het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg ruimte voor de drie schoolvoorzieningen kan worden gerealiseerd. Ze worden er onder gebracht in afwachting van de verbouwing van het gemeentehuis. Ook met dit plan was de raad niet erg gelukkig, voornamelijk omdat het indruist tegen het gemeentelijk beleid om nergens bijgebouwtjes toe te staan. Schoorvoetend ging men akkoord, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het om een tijdelijke oplossing gaat. Zodra de verbou wing van het gemeentehuis gereed is, moet de unit verdwijnen. Surfers op het water van de Voorschotense recreatiepias Vlietland. Het restaurantje van Carpentier Alting. De Doorkijkje vanaf de kant van het restaurantje. Links, afgezet met een ballenlijn, de spartelvijver van Vlietland. Rechts achter aanzet van een 'imperium'? een eilandje in de recreatiepias, waar zich inmiddels ook een koppel ganzen heeft gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11