Akkoord over extra kabelj auw-vangsten Ambitieus Vicon heeft veel geld nodig VOOR HETZELFDE GELD KOOPT U NU IN DE BIJENKORF VEEL MEER BOEKEN EN PLATEN. Brussel komt vissers tegemoet Leeg cassettebandje straks enkele dubbeltjes duurder Buitenlandse 'schuld' VS in '86 verdubbeld Brabant in beraad over rel bij BOM WOENSDAG 24 JUNI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (GPD/ANP) - De Europese Commissie heeft gisteren voorgesteld om de hoe veelheid kabeljauw die de vissers uit de EG-landen dit jaar nog mogen vangen, te verho gen met 41.550 ton. Nederlandse vissers krijgen daarvan 4810 ton te verdelen. DEN HAAG (GPD) - Lege cas settebandjes worden binnen af zienbare termijn enkele dubbeltjes duurder. De Tweede Kamer vindt het nodig deze heffing in het leven te roepen omdat muzikanten nu geen auteursrechten ontvangen voor het werk dat thuiskopieerders overnemen van radio, televisie, platen of compact discs. Ook lege videobanden worden om die reden duurder. Vertegenwoordigers van de vier grote partijen in de Kamer waren het gistermiddag van harte eens met minister Korthals Altes (justi tie) dat er een eind gemaakt moet worden aan het 'proletarisch ko- van de muziek of film en moet daarvoor betalen. De Auteurswet - die uit 1912 stamt - houdt alleen rekening met verkoop van een product door de maker ervan. Die wet is gemaakt in een tijd dat beeld en geluid nog niet zo eenvoudig te kopiëren wa ren als nu. „Op dit ogenblik ver liest de maker na de eerste open- De EG-ministerraad moet binnen enkele weken een beslissing over dit voorstel nemen, maar dat zal geen problemen opleveren. De to- Duitsland ruilen voor andere vis soorten. Voorzitter B. Daalder van het Visserij schap heeft teleurgesteld tale hoeveelheid kabeljauw die uit gereageerd op de door de Europese de Noordzee en de Noorse Zee ge haald mag worden stijgt met 50.000 ton van 125.000 ton naar 175.000 Daarvan neemt Commissie voorgestelde verde ling. De 4810 ton kabeljauw is min der dan waar de visserij op had ge rekend. Hij vindt dat minister jauw' ten goede komt aan kleine Nederlandse vissers. Ook willen zij een deel van de Nederlandse ha ringrechten en een soort mini mumgarantieprijs voor de haring in Nederlandse aanvoerhavens. pieren'. Zij vroegen de minister baarmaking de greep op zijn werk- wets- stuk", verwoordde D66'er Wolffen- sperger de problemen. De Kamer was het met de minis ter eens dat er een relatie moet zijn tussen de rechthebbende en de ko pieerder. Het is daarom beter ban- Mensen die thuis geluids- en vi deobanden kopiëren voor eigen ge bruik, tasten het auteursrecht van de maker aan. Daar wil de Kamer den duurder te maken dan de ap een eind aan maken. Wie banden paratuur waarmee beeld en geluid commercieel exploiteert, moet vermenigvuldigd worden. Ook daarvoor toestemming vragen van vond de Kamer het geen goede de producent of rechthebbende zaak een bedrag ineens beschik baar te stellen aan de auteur. Som mige werkengroeien uit tot een 'evergreen', terwijl andere geen tweede keer in het openbaar uitge voerd worden. Het zou niet billijk zijn als de auteurs van beide werken daarvoor evenveel geld zouden ontvangen. De kamerleden vonden dat de toeslag op de lege cassettebandjes niet te hoog mag zijn, omdat ze dan snel duurder zijn dan bespeelde bandjes. De minister van jusititie bepaalt niet zelf de hoogte van de toeslag. Daarvoor wordt een spe ciaal orgaan in het leven geroepen met vertegenwoordigers van orga nisaties die de belangen van groe pen artiesten behartigen. Met na me de pop-sector zal goed verte genwoordigd zijn. Leidt het over leg niet tot overeenstemming, dan moet de rechtbank in Den Haag de knoop doorhakken, aldus Kort hals-Altes. Het extra geld is niet bedoeld als belasting. Dat kan niet, omdat de Auteurswet een absoluut eigen dom toekent aan de maker van een produkt; hij alleen bepaalt wat hij ermee doet en heeft dus recht op de opbrengst. Toch vindt de be windsman dat er uit de opbrengst een bijdrage geleverd moet wor den aan het stimuleren van de Ne derlandse cultuur. De auteursrech tenorganisaties hebben zich bereid verklaard 15 procent van de op brengst daarvoor beschikbaar te stellen. Dat gebeurt vrijwillig om niet in aanvaring te komen met de Auteurswet. Met de productie en import van de zogenoemde DAT-recorder uit Japan, een apparaat dat kopiën maakt die net zo goed zijn als het origineel, heeft Korthals-Altes nog geen rekening gehouden in zijn no titie. Net als de Kamer hoopt hij voor dat apparaat in Europees ver band een oplossing te vinden. 158.1000 ton voor zijn rekening en Braks zich in de EG-visserijraad Noorwegen krijgt de rest. De sterk moet maken voor het binnen- deling van de kabeljauw is, zoals halen van meer kabeljauw van het altijd, gebeurd in overleg met de Noren, die geen EG-lid zijn, maar wel als 'mede-exploitant' van de restant met de hoeveelheid die Het grootste deel van de verho- verdelen via een zogenaamde kis- ging gaat naar Groot-Britannie, dat tenregeling. Het Westduitse be- bijna 20.000 ton meer mag vangen, drijfsleven heeft aan de ruil de Denemarken gaat er 9000 ton op voorwaarde gesteld dat'hun kabel vooruit en West-Duitsland bijna 5400 ton. De verhogingen zijn het gevolg van een advies van de zee biologen van de Internationale Raad voor de Exploratie van de Bronnen van de Zee. De Europese Commissie laat zich niet uit over de verdeling van het extra quotum van 4810 ton on der de Nederlandse kabeljauwvis sers. Visserijminister Braks heeft gedreigd de vissers die al teveel hebben gevangen en daarmee blij ven doorgaan, buiten het extra quotum te zullen houden. Volgens het ministerie van landbouw en visserij moet van het uiteindelijke extra-quotum dat ons land krijgt ongeveer 3.500 ton worden afge trokken. Dat is de hoeveelheid ka beljauw die de Nederlandse vissers na de instelling van het vangstver bod op 19 mei nog hebben aange voerd. Met de ongeveer 1.300 ton die, als de voorstellen van de Commisie. worden aangenomen, overblijft wil minister Braks, zo heeft hij eerder meegedeeld, eerst de vissers hel pen die over een speciaal docu ment beschikken om op kabeljauw te vissen. Nederland zal overigens een deel van de toegewezen hoe veelheid kabeljauw met West- Visindustiie dreigt geheel stil te vallen URK (ANP) - De organisaties van de visgroothandel en visverwer- kende industrie hebben gisteren tijdens een spoedvergadering in Urk een telegram naar minister Braks (visserij) gestuurd. Hierin dringen ze er met klem op aan de aanvoer van vis over de tweede helft van 1987 te garanderen. Om dit te bereiken moet de be windsman volgens de organisaties het voor dit jaar nog beschikbare quotum schol en tong over de tweede helft van 1987 verdelen, zo dat de visverwerking door kan draaien. Gebeurt dit niet en wordt er in de loop van de zomer een vangststop afgekondigd dan komt de visaanvoer stil te liggen, en daarmee de visverwerking en de handel. Voor de helft van die onderne mingen betekent dit het faillisse ment en van de 12.000 banen in de ze sector gaat dan in korte tijd 50 procent verloren, zo voorspelde G. Sterk, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Diepvriesvisin- dustrie in Urk. De situatie' in de visserijbedrijven op Urk is al zo slecht dat de Vereniging voor de Visgroothandel in deze gemeente Het Italiaanse concern Olivetti met de arbeidsinspectie en de be tcomputers en kantoorbenodigd- drijfsvereniging gaat praten over heden) is van plan dit jaar een aan- de toepassing van de zogenoemde tal nieuwe personal computers te nulurenregeling. Gaan die instan- lanceren. Ook zal de samenwer- ties daarmee akkoord dan kan per king met het Italiaanse agro-indus- soneel dat door de verminderde triële concern Ferruzi worden ver- visaanvoer overbodig is, naar huis sterkt. Ondanks een stijging van de worden gestuurd en worden opge- inkomsten wordt dit jaar rekening roepen zodra er voor hen weer gehouden met een winstdaling, on- werk is. der meer door een scherpe vermin- Sterk wijst er op dat door de hal- dering van de computerverkoop vering van het quotum in de visin- aan het Amerikaanse AT&T, dat dustrie en handel een overcapaci- een belang van ruim 22 procent teit van 50 procent ontstaat. „Dat heeft in Olivetti. leidt - hoe dan ook - tot het verdwij nen van bedrijven en dus werkge- Onclap-pn legenheid, ook bij firma's die indi- uinidgcii rect van visserijsector afhanke- Bij het Westduitse staalconcern lijk zijn", aldus Sterk. Thyssen in Hattingen en Oberhau- Voorzitter Kramer van Visserij- sen zullen 5900 van de 40.000 ar- belangen op Urk verklaart namens beidsplaatsen verdwijnen. De di- deze organisatie dat eenzelfde rectie heeft echter gezegd dat nie- ramp dreigt voor de vissers. Zeker Verontruste vishandelaren hijeen als de aanvoer komt stil te liggen. Olivetti DEN BOSCH (ANP) - Het colle ge van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant wil meer infor matie over de problemen bij de Brabantse Ontwikkelings Maat schappij (BOM). Het College heeft gisteren wel gesproken over deze kwestie maar nog geen standpunt ingenomen. Noord- Brabant is de enige aandeelhou der van de BOM, een regionale (overheids)instelling die jonge bedrijven op weg helpt met le ningen en adviezen. besloot de raad van commissarissen van de BOM om de prodincie te adviseren direc teur drs. Frans Spits te ontslaan. Spits, voormalig coach van het Nederlands hockeyteam, heeft vorig jaar aandelen gekocht van het bedrijf Cómdes bv in Den Bosch. Dat bedrijf onderhield een zakelijke relatie met de BOM. De raad van commissaris sen is van mening dat de direc teur door het kopen van de aan delen moreel gezien buiten zijn boekje is gegaan en derhalve moet worden ontslagen. Over de positie van een tweede topfunctionaris van de BOM, die ook aandelen bij hetzelfde be drijf heeft gekocht, beraden de commissarissen zich nog. Beide medewerkers zijn in afwachting van wat verder gaat gebeuren met verlof gestuurd. De betref fende aandelen hebben ze inmid dels weer aan het bedrijf terug- verkocht, overigens ieder met een winst van ruim 25.000 gul den. Het college van GS was giste ren maar amper in staat om over de zaak te discussiëren omdat /eer. het betreffende advies van de raad van commissarissen pas op het provinciehuis arriveerde toen de officiële vergadering van het college al was afgelopen, al dus de zegsman. WASHINGTON (UPI/Rtr.) - De Amerikaanse buitenlandse schuld is in 1986 ruim verdubbeld tot 263 miljard dollar, meer dan de schul den van Brazilië, Mexico en Argen tinië bij elkaar opgeteld. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. In 1985 kwam de VS voor het eerst sinds 1919 in het krijt te staan bij het buitenland; toen bleek dat bui tenlanders netto 112 miljard dollar van de VS te goed hadden. De buitenlandse schuld van de VS steekt met kop en schouders uit boven die van de grote schulde naars in de Derde Wereld. De grootste onder hen, Brazilië, heeft een buitenlandse schuld van 109 miljard dollar. Mexico volgt met 101,6 miljard en Argentinië is het buitenland nog 51 miljard dollar schuldig. Economen zijn het er wel over eens dat de Amerikaanse bui tenlandse schuld niet direct verge lijkbaar is met die van de andere hier genoemde landen. De Ameri kaanse schuld bestaat voor een groot gedeelte uit beleggingen in aandelen, obligaties, land en be drijven in de VS, terwijl de schuld van de ontwikkelingslanden voort komt uit bankleningen. Dat neemt niet weg dat vooraan staande autoriteiten, zoals bijvoor beeld de vertrekkende voorzitter van de Federal Reserve Board, Paul Volcker, waarschuwen dat de schuldenpositie van de VS bete kent dat het land economisch van het buitenland afhankelijk is. De groei van de schuld is een gevolg van het feit dat de Amerikaanse be zittingen in het buitenland minder snel zijn gegroeid dan de bezittin gen van buitenlanders in de VS. De Amerikaanse bezittingen elders groeiden met 118 miljard dollar (dertien procent) tot 1,07 biljoen dollar. Buitenlandse bezittingen in de VS namen met 270,2 miljard (26 procent) toe tot 1,33 biljoen dollar. De groei van de buitenlandse vorderingen kwam onder andere tot stand door een waardevermeer dering van 56,8 miljard dollar van Amerikaanse aandelen in handen van buitenlanders. Verder groei den de rekeningen van buitenlan ders bij Amerikaanse banken met 94,7 miljard dollar. Ook vergroot ten buitenlanders hun effectenbe zit met 71,9 miljard dollar, terwijl tegelijkertijd de directe investerin gen met 24,7 miljard dollar toena- Wat betreft de Amerikaanse be zittingen meldt het ministerie dat een deel van de waardegroei (22,5 miljard dollar) werd veroorzaakt door de daling van de dollarkoers die buitenlandse bezittingen in Amerikaans geld uitgedrukt duur der maakt. Begroting Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met 215 stemmen voor en 201 stemmen tegen de ontwerpbegroting voor het op 1 oktober beginnende be grotingsjaar 1988 goedgekeurd. Het ontwerp, dat voorziet in uitga ven van duizend miljard dollar, zal nog deze week in de Senaat wor den behandeld. Het begrotingste kort zal volgens het ontwerp 37 miljard dollar kleiner uitvallen dan het voor het lopende jaar geschatte tekort van 171 miljard dollar. De ontwerpbegroting behelst on der meer belastingverhogingen van negentien miljard dollar en uit gaven voor defensie van 296 mil jard dollar. Aan dat laatste bedrag is de voorwaarde verboden dat pre sident Reagan instemt met de be lastingverhoging. Doet hij dat niet dan wordt de post defensie ver laagd tot 289,5 miljard dollar. Rea gan heeft al herhaaldelijk laten we ten niet akkoord te kunnen gaan met de ontwerpbegroting. Hij wil dat er voor defensie 312 miljard dollar wordt uitgetrokken en voelt niets voor verhoging van de belas tingen. Nederlandse landbouwindustrie 'verovert' Noord-Amerika mand zal worden ontslagen voor 30 procent het speciale staaloverleg van de verdwijnen, Europese Gemeenschap op 23 sep tember. Het bedrijf verwacht dat 4500 mensen zullen moeten wor den ontslagen en dat 1400 mensen door natuurlijke afvloeiing zullen verdwijnen uit het bedrijf. de Urker kotters zal tuigen in Nieuw Vennep, heeft a voorspelde hij. IJkwezen De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen om de Dienst voor het IJkwezen te pri vatiseren. Tegen stemden PvdA, PPR en PSP. Een wijzigingsvoor stel van Verspaget (PvdA) om de aandelen van het verzelfstandigde IJkwezen volledig in handen van de staat te houden haalde het niet. Alleen PvdA, PPR en PSP stem den voor het voorstel. Het IJkwe zen keurt onder andere weegscha len en benzinepompen op hun nauwkeurigheid. Telecommunicatienet APT (AT en T/Philips Telecom munications bv) in Hilversum grijpt naast een grote order voor di gitale telefooncentrales in België. De Belgische regering heeft geko zen voor twee nationale leveran ciers. APT komt wel in aanmer king voor een order op het gebied van transmissieapparatuur. Het gaat om een contract van 35 mil joen gulden per jaar, gedurende vijfjaar. Het gaat om wat in België het contract van de eeuw wordt ge noemd. Er is een bedrag mee ge moeid van in totaal zo'n zes miljard gulden gedurende de komende tien jaar. E indhoven-Frankfort De luchthaven Eindhoven (Welschap) heeft er vanaf 1 septem ber een nieuwe verbinding met een buitenlandse bestemming bij. Met ingang van die datum begint de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa met retourvluchten Eindhoven - Frankfort. De vluch ten zullen op werkdagen twee maal per dag worden uitgevoerd. Op za terdag is er één vlucht naar Frank fort en op zondag één vlucht terug. 'Koud' wassen is minder hygiënisch UTRECHT (ANP) - Het wassen op een lage temperatuur ver hoogt de kans op het achterblij ven van micro-organismen en daarmee het gevaar op besmet ting. Dit bracht drs. P. Lemaire van het TNO-instituut voor rei nigingstechnieken in Delft gis teren naar voren op een sympo sium over woonhygiëne in Utrecht. De onderzoeker is geen te genstander van het wassen op lagere temperaturen, want daarmee kan energie worden bespaard. Maar er zouden naar zijn mening normen moeten worden gesteld aan de te ge bruiken wasmiddelen, zodat die ook bij lagere temperaturen een goede was- en bleekwer- king geven en een hygiënisch eindresultaat. bitieuze plannen voor de toekomst. Samen met een aantal verwante bedrijven wil Vicon onder de naam 'Greenland' aandelen gaan uitge ven op de effectenbeurzen van Amsterdam en Toronto. Op die manier hoopt het agrarische con cern kapitaal te vergaren om de on stuimige groei, ook in de verenigde Staten en Canada, te kunnen finan- Greenland is nu nog een (land- bouw)divisie van de Thyssen-Bor- nemisza Group. Vicon is de be langrijkste representant. In de groep komen echter nog vele ande re in de agrarische wereld bekende namen voor zoals Zweegers in Gel- drop, Boeke en Heesters in Amers foort en Poultry Group in Barne- veld (Moba, Staalkat). Dit jaar zal de omzet groeien van 711 miljoen naar 790 miljoen gul den en de winst zal zich herstellen van 21 miljoen tot 36 miljoen. In 1990 moet de omzet 1,2 miljard gul den zijn. Het aantal personeelsle den zal dan 3330 bedragen, tegen bijna 3000 nu. Al deze plannen kosten dusdanig veel geld, dat het evenwicht in de investeringen van Thyssen-Borne- misza zou worden verstoord. Daar om is besloten, Greenland naar de beurzen van Amsterdam en Toron- Nederland als het 'Silicon Valley' van de landbouwwerktuigenindus- trie: Greenland-directeur Oosterling (voorop) heeft zijn imago er al op (foto ANP) een belang van ongeveer 45 pro cent houden in Greenland. Greenland is de afgelopen jaren fors gegroeid. Geografische uit- to te brengen, aldus Greenland- topman P. Oosterling gisteren tij dens een bijeenkomst in Nieuw- Vennep. Thyssen-Bornemisza wil breiding heeft zich tot nu toe sterk voorgedaan in Amerika, met name ook in Canada. Daar komt nu 23 •procent van de omzet vandaan en dat kan groeien naar 40 procent. Dat is de reden dat de aandelen ook in Toronto zullen worden geïn troduceerd. Over de hele wereld zijn er zeker nog genoeg kansen, want „de kaar ten in de branche worden opnieuw geschud", aldus Oosterling. Een goed voorbeeld waartoe de 'vernie- wende' aanpak van Greenland kan leiden is volgens hem juist Noord- Amerika. De Amerikaanse fabri kanten hadden het te lang gemak kelijk gehad en verwachtten, dat de boer hun bestaande produkten gewoon kocht. Toen Greenland» kwam en en haar produkten aan paste aan de wensen van de boer, werd zij in het begin in de branche niet eens serieus genomen. Dat le verde haar kansen op. Oosterling vergelijkt dit met de komst van de Japanse autofabri kanten in de VS, die hetzelfde overkwam. Overigens is Green land niet bang voor Japan op haar gebied. Technisch voelt zij zich zeer sterk. Nederland is het Silicon Valley van de landbouwwerktui genindustrie, aldus Oosterling. Overigens gaat de landbouwcri sis in zowel Europa als de Verenig de Staten niet geheel ongemerkt voorbij aan Vicon en Greenland. ADVERTENTIE In een waar prijzenfestijn gaan ze nu weg: een hele grote collectie boeken, van kinder tot kook, en platen, van populair tot klassiek. Met andere woorden: de jaarlijkse Boeken- en Platenmarkt wordt weer gehouden. Haast u! 1 BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETËRAF ©Niet in de Bijenkorf Utrecht. Vorig jaar stond de winst flink on der druk door een daling van de wereldmarkt voor landbouwma chines met 15 procent. Bovendien zette de daling van de dollar de winst onder druk. Er zijn maatre gelen getroffen die moeten leiden tot lagere produktiekosten, terwijl bovendien is besloten de gevoelig heid voor de koers van de dollar te verminderen door een steeds gro ter deel van de Voor Noord-Ameri ka bestemde apparatuur ter plaat se te maken. 'Derde Wereld is gebaat bij vrije agrarische markt' DEN HAAG (ANP) - Ontwikke lingslanden zijn er bij gebaat dat de EG de handel in agrarische pro dukten meer aan de markt over laat. De Derde Wereld-landen zul len daar meer van profiteren als dit voor bepaalde produkten stapsge wijs gebeurt dan via algemene maatregelen voor alle produkten. Dit staat in het gepubliceerde ad vies 'EG-landbouwbeleid en de Derde Wereld' van de Nationale Advies Raad voor Ontwikkelings samenwerking (NAR) aan minister Bukman (ontwikkelingssamen werking). Het adviesorgaan wijst erop dat het EG-landbouwbeleid sterk is gericht op bescherming van de landbouw binnen de EG. Dit bete kent dat goedkopere agrarische produkten uit de Derde Wereld vrijwel geen toegang tot de EG- markten hebben. De laatste jaren zagen bovendien een aantal ontwikkelingslanden een deel van hun afzetmarkt aan de EG verloren gaan. De groei van de landbouwproduktie in de EG is de laatste jaren namelijk zo groot ge weest dat er omvangrijke over schotten zijn ontstaan. Deze over schotten worden vaak met subsi die gedumpt op de wereldmarkt. Veel ontwikkelingslanden onder vinden hier nadeel van, maar lan den die voedsel invoeren hebben er voordeel bij, aldus de NAR.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7