President Z-Korea geeft toe aan eis Openhartigheid werd generaal Rogers noodlottig Aquino wil Volksoorlog' Koop bij de Nutsspaarbank de mooiste spaarbiljetten die er zijn. Discussie hervormingen hervat Consternatie ouders na actie Brits ziekenhuis Vochtigheid oorzaak van bomensterfte North had persoonlijk profijt Contra-gelden Jfttg 8 3A% De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. WOENSDAG 24 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 SINGAPORE - De Zuidkoreaanse president, Chun Doo Hwan, heeft bakzeil gehaald. Hij heeft vanochtend toegegeven aan de eis van de oppositie om de discussie over constitu tionele hervormingen onmiddellijk te hervatten. Dat is het resultaat van de historische ontmoeting tussen Chun en Kim Young Sam, de belangrijkste oppositieleider in Zuid- Korea. LONDEN (GPD) - In de Noor- dengelse industriestad Middlesbo- rough en omgeving zijn tientallen ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht ontzet in afwachting van een officiële beschuldiging dat zij hun kinderen seksueel hebben misbruikt. Sinds mei zijn er bijna tweehonderd kinderen om dezelf de reden bij hun ouders wegge haald en in speciale pleeggezinnen ondergebracht of in ziekenhuizen opgenomen. Is hier sprake van een epidemie van seksueel misbruik van kinderen of van overdreven waakzaamheid? door Haye Thomas Centraal in het drama staat het grote streekziekenhuis bij Midd- lesborough waar de ouders hun kinderen brachten, veelal voor een routinebezoek aan de dokter. In het ziekenhuis volgde echter tel kens een zeer grondig onderzoek, kennelijk als gevolg van het recen te alarmerende rapport in Enge land over toenemend seksueel mis bruik van kinderen door hun ou ders. Het resultaat van deze ver hoogde waakzaamheid heeft grote consternatie veroorzaakt. Want op medisch advies werden de plaatse lijke autoriteiten ingeschakeld en een groot aantal kinderen onder de directe zorg van de overheid ge plaatst. Het gevolg was dat in recordtijd alle beschikbare pleeggezinnen in de buurt waren volgeboekt en dat er nu al zo'n 20 kinderen, variërend in de leeftijd van negen maanden tot 12 jaar, in de kinderafdeling van het ziekenhuis zijn ondergebracht. De ouders zijn woedend en ver bijsterd en hebben zich inmiddels verenigd om via gerechtelijke pro cedures hun kinderen terug te krij gen. Zij stellen dat ze vals beschul digd worden en het slachtoffer zijn van pure hysterie. Ze spreken van een heksenjacht door één van de doktoren in het ziekenhuis, die zich gespecialiseerd heeft in het vaststellen van seksueel misbruik van kinderen. De parlementaire vertegenwoor diger van Middlesborough, de so cialist Stuart Bell, zelf een jurist, heeft al vragen in het Lagerhuis aangekondigd. En een onafhanke lijke commissie van experts is be gonnen aan een diepgaand onder zoek. In het betreffende ziekenhuis geldt een absolute zwijgplicht over de controverse. De plaatselijke au toriteiten beroepen zich op de wet telijke bepalingen, die voorschrij ven dat zij tot actie moeten over gaan als in medische consultatie wordt vastgesteld dat seksueel misbruik van kinderen heeft plaatsgevonden. Niettemin is nog steeds geen van de ouders officieel in staat van beschuldiging gesteld. Grote verwarring en diepe frustra tie is het gevolg. Een huilende moeder vertelde voor de televisie dat zij een van haar kinderen naar het ziekenhuis bracht omdat het keelpijn had. Zonder dat zij daarvan op de hoog te was, werd het kind aan een uit gebreid onderzoek onderworpen en vervolgens kreeg zij te horen dat het onderzoek had uitgewezen dat haar kind wellicht seksueel misbruikt was en dat zij de zorg er van aan de autoriteiten moest over dragen. Ze kreeg zelfs de opdracht haar twee andere kinderen naar het ziekenhuis te brengen opdat ook die onder de verantwoordelijk heid van de overheid konden wor den geplaatst. Het is voor het eerst sinds Chun in 1980 aan de macht kwam, dat hij de oppositie te woord stond. Kim Young Sam had voor de ontmoe ting verklaard dat dit de 'eerste ge legenheid is voor de oppositie om via onderhandelingen een eind te maken aan een één-partij bewind onder een militaire sterke man'. door Bob Mantiri Voordat hij naar het presidentië le paleis vertrok, ontbeet Kim Young met de prominente politie ke dissident en voormalig presi dentskandidaat Kim Dae Jung, die onder huisarrest staat. Chun heeft voorts gezegd, dat hij de andere eisen van Kim, zoals de opheffing van het huisarrest yan Kim Dae Jung en de vrijlating van 300 tijdens de demonstraties opge- INNSBRUCK/MÜNCHEN (AP) - Het raadsel rond de mysterieuze sterfte onder bomen en planten die enkele dagen geleden in het Oos tenrijkse Tirol en gisteren ook in het naburige Beieren werd gecon stateerd is gistermiddag door mi lieu-deskundigen uit Oostenrijk en West-Duitsland ontrafeld. De sterf te is zeer waarschijnlijk het gevolg van een voor mens en dier onge vaarlijke samenloop van omstan digheden: door de combinatie van zeer vochtig weer en warme zomer winden ontstond schimmel waar door de bladeren afvielen. Zowel in Tirol als in de buurt van het Beierse Rosenheim bleken bla deren van verschillende loofbo men, struiken en heesters deels bruin of zwart geworden, ineenge schrompeld en afgevallen. In het dal van de Inn in Beieren werden gisteren proefmonsters ge nomen die voor onderzoek naar het laboratorium van het ministe rie van milieu van de deelstaat in München werden overgebracht. De deskundigen menen dat de sterfte waarschijnlijk is veroor zaakt door een combinatie van ex treem vochtige weersomstandig heden en warme zomerwinden waardoor schimmelvorming op trad. Definitieve zekerheid hier over wordt over een dag of drie verwacht. Sporen van chemicaliën of andere giftige stoffen zijn in Beieren noch in Tirol aangetroffen. Zeker is dat vooral iepen, eiken, wilgen, hazelaars en brandnetels het slachtoffer zijn geworden. De bomen zijn niet in hun geheel aan getast, maar vertonen hier en daar kalende plekken doordat een fiks aantal bladeren is afgevallen. Bankroof Zes gewapende gangsters heb ben gisteren bij een bankroof in het Zwitserse Lugano bijna 1,4 mil joen gulden buitgemaakt. Een dag eerder hadden zij de directeur van de Handels- en Kredietbank en diens vrouw in hun woning'over vallen en gegijzeld. Drie van de bankrovers gingen gisteren met de directeur naar de bank en wacht ten daar de kassier op. Zij dwon gen hem de kluizen te openen, na men sieraden en contant geld en sloten vervolgens de directeür en de kassier op en vertrokken met de buit. Bestand De belangrijkste onafhankelijk heidsbeweging van de Tamils, de Tijgers voor de Bevrijding van Ta mil Eelam (LTTE), heeft gisteren een tijdelijk bestand afgekondigd om het uitdelen van voedselhulp uit India aan de bevolking in het noorden van Sri Lanka mogelijk te maken. De afdeling van LTTE in het Indiase Madras zei dat de Tij gers de gevechten tegen de rege ringstroepen zullen staken tussen het moment dat de boten met voedsel in Jaffna (noorden van Sri Lanka) aankomen en het moment dat de mensen'de hulp in huis heb ben. Busongeluk Ten oosten van Managua is een bus met familieleden van militaire rekruten op een vrachtwagen ge botst. Vijf mensen kwamen daar door om het leven en 37 anderen raakten gewond. Het ongeluk ge beurde zondagavond bij Boaca. De passagiers waren op de terugweg naar Managua na een bezoek aan familieleden die in opleiding zijn voor de militaire dienst. pakte betogers en 3000 politieke gevangenen, in 'gunstige overwe ging zal nemen'. Chuns concessie werd vanoch tend bekendgemaakt door de staatsradio. Het heette dat de presi dent op zijn eerder besluit is terug gekomen 'omdat het volk de her vatting eist van dat debat', waar mee Chun refereerde aan het mas sale volksprotest van de afgelopen twee weken, dat het land op de rand van een politieke crisis heeft gebracht. Duizenden betogers wer den gearresteerd. Chun noemde de kwestie van de constitutionele hervormingen het 'sleutelprobleem dat moet worden uitgepraat tussen de regerende De mocratische Gerechtigheidspartij en de oppositiepartijen'. De oppo sitie heeft geëist, dat een nieuwe democratrische grondwet, die voorziet in directe presidentsver kiezingen, van kracht moet zijn wanneer president Chun volgend jaar februari aftreedt. President Chun heeft na het ge sprek met Kim Young Sam bespre kingen gevoerd met de speciale ge zant van president Reagan, onder minister van buitenlandse zaken, Gaston Sigur. Sigur heeft, naar verluidt, bij Chun krachtig gepleit voor 'vergaande constitutionele hervormingen'. De komst van onderminister Si gur viel gisteren samen met felle anti-Amerikaanse betogingen in Seoel, waaraan zeker 15.000 stu denten deelnamen. De betogers schreeuwden 'Yankee Go Home' en verbrandden afbeeldingen van Chun en Roh. De studenten be schuldigden de Amerikaanse ge heime dienst CIA er van dat 'zij vanuit luxueuze hotelkamers de toekomst van Zuid-Korea naar haar hand wil zetten'. De oorzaak van dit anti-Ameri kaanse sentiment vindt, volgens politieke waarnemers, haar grond in de lijfelijke aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur tijdens het congres van de regerende par tij, twee weken geleden, waarbij Roh werd aangewezen tot opvolger van Chun. De studenten legden dat uit als de Amerikaanse goedkeu ring van het beleid van Chun. Nog altijd wordt er volop gedemonstreerd in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel tegen het autoritaire bewind van president Chun. Gisteren gingen weer zo'n 20.000 studenten de straat op, van wie sommigen waren uitge dost in de kleding van de oproerpolitie. Die kleding was vorige week tijdens felle gevechten buitgemaakt, (foto ap» TANKER GEZONKEN W '"■BBPSwaSSSE. MANILLA (Rtr/UPI) - De Filip- verkiezingen in mei leden, pijnse president, Corazon Aquino, Volgens de president zijn in de heeft gisteren opgeroepen tot een hoofdstad Manilla sinds het aflo- „volksoorlog" tegen het terroris- Pen van een bestand tussen de re- me, waarmee zij doelde op de gering en het communistische voortdurende ondermijnende ac- Nieuwe Volksleger (NPA) 32 poli ties van links en rechts. Zij vroeg tiemannen vermoord door moord de Filippino's elke verdachte acti- commando's van het NPA. Zij ver- viteit of persoon te melden bij poli- wees ook naar de aan de commu- tie of leger. „Onze rechtse en linkse nisten toegeschreven aanslag op vijanden hebben de strijd niet op- de voormalige priester en rebel gegeven", ondanks de gevoelige Conrado Balweg, die zondag ont- nederlaag die zij bij de parlements- snapte aan de dood toen onbeken den het vuur op hem openden. werking met de autoriteiten door rebellen in hun gemeenschap aan te geven. WASHINGTON (GPD) - Met be wijzen dat Oliver North, de centra le man in het Iran-Contra's-schan- daal, pogingen heeft gedaan om te verdoezelen dat hij persoonlijk van de affaire heeft geprofiteerd, is gis teren het onderzoek van de specia le Congrescommissie na een twee weken durend reces hervat. Als getuige trad gisteren de voor malige CIA-medewerker Glenn Robinette op. Deze vertelde dat hij een jaar geleden op verzoek van ex-generaal Secord, de man die sa men met North de hulp aan de Contra's organiseerde, een 28.000 gulden kostend hekwerk rond North's huis had laten aanbrengen. Dat hekwerk, uitgerust met eni ge electronische snufjes om indrin gers tegen te houden, was betaald uit een rekening van Secord, waar op financiële bijdragen voor de Contra's stonden. De getuigenis van Robinette hield in dat North persoonlijk heeft geprofiteerd van het geheime netwerk ten behoeve van de Con tra's. Het is North, als ambtenaar, verboden giften aan te nemen. Het zal om die redenen zijn ge weest dat North eind vorig jaar, toen de Iran-affaire net in de publi citeit was gekomen, met Robinette kontakt opnam en hem vroeg met anti-gedateerde rekeningen te la ten lijken, of North zelf voor het hekwerk had betaald. De getuigenis van Robinette maakt, dat met nog meer spanning wordt uitgezien naar de getuigenis van North zelf. Die heeft de afgelo pen week via zijn advocaten tal van voorwaarden aan zijn verschijnen voor de Congrescommissie ge steld. De advocaten van de luitenant kolonel en medewerkers van de commissie hadden gisteren hun onderhandelingen niet helemaal afgerond, maar het ziet ernaar uit, dat North in ieder geval in het openbaar zal getuigen. North zal maximaal vier dagen, oftewel 30 uur, worden verhoord. Hij zal begin juli voor de Congres commissie verschijnen, voordat de voormalige Nationale Veiligheids adviseur John Poindexter aan de beurt is, zo zijn North's advocaten en de commissie verder overeenge komen. TEL AVIV (Rtr) - De Bondsrepu bliek gaat smartegeld betalen aan ongeveer 80 joodse tweelingen die de genetische experimenten van de nazi-arts Joseph Mengele heb ben overleefd. Arye Ben-Tov zei dat de tweelin gen, van wie de meesten nu in Is raël wonen, tussen de 22.000 en 27.500 gulden krijgen voor de li chamelijke en geestelijke pijn die zij hebben geleden in de handen van de „engel des doods", zoals Mengele werd genoemd. ADVERTENTIE ROUEN - Franse brandweerlieden spoedden zich in speed-bootjes naar de Panamese olie-tanker le Victoria die gisteren op de rivier de Seine in brand vloog na een aanvaring met een Japanse tanker, die kerosine ver voerde. De Panemese boot brak vervolgens in tweeën en zonk. Er worden zes personen vermist, twee mensen raakten gewond. Oorzaak van de aan varing was een mankement in de stuurinrichting van de Japanse tanker. Volgens de havenautoriteiten bestaat er geen gevaar voor vervuiling van de rivier. (foto ap> Balweg brak vorig jaar met de communisten en sloot zich aan bij het bewind-Aquino. Hij streed ver- vblgens met een eigen legertje voor autonomie voor het Cordillera-ge- bergte in het noorden van het hoofdeiland Luzon. Volgens leger stafchef Fidel Ramos bevindt Bal weg zich nu „in de veilige handen" van het leger. Een andere vroegere linkse leider, Bernabe Bucayno, werd twee weken geleden gewond bij een aanslag, waarbij twee me depassagiers wel de dood vonden. De verkiezingen op 11 mei resul teerden in een duidelijke overwin ning voor Aquino, ruim een jaar nadat zij de macht overnam van de naar Hawaii uitgeweken president Ferdinand Marcos. De recente ter reuracties zijn volgens mevrouw Aquino „tekenen van wanhoop, pogingen om de mensen angst aan te jagen teneinde het verlies aan geloofwaardigheid als populaire politieke krachten goed te maken". De burgers riep ze op tot samen- Rente in het eerste jaar 3'/i%. Oplopend :ot in het /ijfdejaar elk jaar ho gere rente vrij op neembaar certificaat op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures van f 1.000- n f 5.000r en f 10.000- nutsspaarbank DEN HAAG (ANP) - Generaal Bernard Rogers, die vrijdag af scheid neemt als opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft de strijd nooit ge schuwd. Niet als Amerikaans offi cier op de slagvelden in Korea en Vietnam en niet als hoogste NA- VO-militair binnen de burelen van het Atlantisch Bondgenootschap. De weerbarstige generaal hanteer de daarbij doorgaans het principe dat de aanval de beste verdediging is. NAVO-secretaris-generaal Lord Carrington doelde daarop toen hij onlangs zei dat „Bernie" een uitste kend commandant was omdat hij van zijn hart geen moordkuil maakte, ook al wist hij dat zijn openhartigheid tot beroering en controverses kon leiden. Deze ei genschap is de 65-jarige Rogers ten slotte wel noodlottig geworden. Het is op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel namelijk een publiek geheim dat de regering-Reagan niet langer gediend was van Ro gers' kritiek op haar streven met de Sowjet-Unie akkoorden te sluiten over een verwijdering van een groot deel van de kernwapens uit Europa. Rogers verweet de Amerikaanse regering vorige week nog in een in terview met de Washington Post dat zij de Europese landen onder grote druk heeft gezet om in te stemmen met de zogeheten dubbe le nul-optie, die voorziet in de af schaffing in Europa van alle kern- raketten voor de middellange en kortere afstand. Volgens de NA- VO-bevelhebber wil Reagan in ja nuari 1989 het Witte Huis verlaten met een ontwapeningsakkoord op zak en dreigt de veiligheid van West-Europa te worden opgeofferd aan dergelijke overwegingen van persoonlijke aard. „Maar ja", verzuchtte Rogers in het vraaggesprek, „ik ben maar een domme infanterist die pro beert zijn geld te verdienen als commandant in Europa en nog slechts een paar dagen in functie is". Hij was graag nog een paar jaar aangebleven, maar Washington oordeelde het beter dat Rogers na acht jaar (een record) zijn functie zou neerleggen. Respect Wat de Europese NAVO-landen betreft had Rogers nog niet hoeven op te stappen. Zij hadden respect voor de bevelhebber, ook al heeft hij hen nooit ontzien. In een tijd dat het bezuinigen troef was bleef Rogers bij de Europese regeringen aandringen op een flinke verho ging van de impopulaire defen sieuitgaven. De generaal waar schuwde dat de conventionele NA VO-strijdkrachten zover achter la gen bij die van het Warschaupact dat hij bij een mogelijk conflict al na enkele dagen gedwongen zou zijn de Amerikaanse president om de inzet van kernwapens te verzoe ken. „Of we het leuk vinden of niet, het Warschaupact is ons militair voorbijgestreefd", hield Rogers de Europeanen voor. Hij maakte zich daarmee niet po pulair in West-Europa. Maar ander zijds diende Rogers politici in de Verenigde Staten van repliek, die beweerden dat de Europanen niets over hadden voor hun eigen veilig heid en die dreigden met een te rugtrekking van de 326.000 Ameri kaanse militairen in Europa. Vol gens een NAVO-diplomaat kwam Rogers wel eens bot over op de Eu ropeanen, maar had hij oog voor de Europese problemen en tradities. Rogers werd op 16 juli 1921 gebo ren in Fairview (Kansas) in het Amerikaanse Middenwesten. Hij doorliep de militaire academie van West Point en vertrok in 1943 naar het Engelse Oxford om filosofie, politieke wetenschappen en eco nomie te studeren. Daarna kwam hij bij een infanterie-divisie in Ko rea en in 1952 werd hij bataljons commandant. Vervolgens kreeg hij de leiding over een gevechtseen heid van het 19e infanteriekorps in West-Duitsland. Van 1966 tot 1976 was Rogers tweede-divisiecom mandant van de eerste infanterie divisie in Vietnam. President Jim my Carter benoemde hem in 1976 tot stafchef en in 1979 werd hij de opvolger van generaal Alexander Haig als' Geallieerd Opperbevel hebber in Europa. V redesbeweging De periode-Rogers is onlosmake lijk verbonden met het NAVO- dubbelbesluit uit december 1979. Dit hield in dat het bondgenoot schap in een vijftal Westeuropese landen 464 kruisraketten en 108 Pershings-II zou plaatsen en met Moskou onderhandelingen zou be ginnen over deze zogeheten euro- raketten. Rogers maakte zich sterk voor de uitvoering van het statio- neringsbesluit. Hij hield de rege ringen van de plaatsingslanden voor dat zij zich niet van de wijs moesten laten brengen door de massale acties van de vredesbewe ging, die in de NAVO-comman- dant een strijdbare opponent had. Nu de inmiddels geplaatste NA- VO-raketten wellicht worden weg gestreept tegen de Russische SS- 20 wreekt zich volgens Rogers het De vertrekkende NAVO-bevelheb ber generaal Rogers - 'domme in fanterist' -. feit dat de NAVO-landen hun plaatsingsbesluit steeds met een verwijzing naar deze Sowjet-raket rechtvaardigden. Terwijl andere overwegingen naar de achtergrond drongen, zoals de behoefte aan wa pens die de Russische luchtverde diging kunnen binnendringen. Het is een reden temeer voor Rogers om met gemengde gevoelens terug te kijken op de veelbewogen episo de van de euroraketten. Rogers was verder de drijvende kracht achter omstreden plannen voor een nieuwe gevechtsdoctrine die de NAVO in staat moet stellen met hypermoderne wapens de ver sterkingen aan te vallen die de vij and in het achterland heeft klaar staan om naar het front te sturen. Ten behoeve van deze wapens be pleitte Rogers een extra verhoging van de defensiegelden. Overigens was niet iedereen binnen het mili taire apparaat gelukkig met de na druk die hij legde op de noodzaak van de aanschaf van geavanceerde wapensystemen. Een hoge West- duitse NAVO-militair waarschuw de onlangs tegen een te groot ver trouwen in de vruchten van de mo derne technologie. Hij verklaarde dat het nog maar de vraag is hoe wapens en communicatieappara tuur, waarvan het functioneren af hankelijk is van hypergevoelige en. kwetsbare computers, het zullen houden in oorlogstijd. Ten slotte werden onder Rogers 2400 kernkoppen uit Europa terug getrokken. Binnenskamers ver weet hij echter de regeringen laks heid bij de modernisering van de resterende 4600 koppen. Dit zal vanaf vrijdag de zorg zijn van zijn opvolger, de 57-jarige Amerikaan se generaal John R. Galvin.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5