Verschuiving apk lijkt van de baan "Ik denk niet langs een lineaal" Compromis over nieuwe structuur van het ABP IAEA: kerncentrale bij Dodewaard werkt veilig Ir. Luteijn nieuwe fractievoorzitter voor WD in Eerste Kamer: WOENSDAG 24 JUNI 1987 =iiWN?ifi'i; Meerderheid Kamer voelt wel voor milieukeuring auto's DEN HAAG (ANP/GPD) - Een verschuiving van de verplichte periodieke autokeuring (apk) van drie jaar oude auto's naar auto's vanaf vijf jaar oud, lijkt van de baan. CDA, PvdA en WD lieten minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren weten de hui dige regeling te willen handhaven. Ze voelen er wel voor naast de apk ook een milieukeu ring in te voeren. Veel auto's blijken door een slechte afstelling van de motor veel meer te vervuilen dan nodig is. UTRECHT (GPD) - Meer dan de helft van de vrijwilligers in het buurt- en clubhuiswerk geeft er de brui aan als er nog meer op wordt bezuinigd. Dat concludeert het Landelijk Steunpunt Vrijwilligers werk (LSV) na een onderzoek in 25 club- en buurthuizen in het hele land. Van elke instelling werden twee tot drie vrijwilligers onder vraagd. Driekwart van de vrijwilligers heeft de gevolgen van de bezuini gingen gemerkt. Er zijn nu minder beroepskrachten, wat minder be geleiding en meer werk voor de vrijwilligers betekent. Van de vrij willigers vond 57 procent ook dat hun werk moeilijker en zwaarder was geworden. Als er nog meer kortingen volgen, zal 65 procent van de vrijwilligers stoppen. De voornaamste reden is het wegval len van de begeleiding van be roepskrachten. "Je moet op een beroepskracht terug kunnen val len vanwege de vakkennis. De 'Helft vrijwilligers weg bij buurthuis bij bezuinigingen' eindverantwoordelijkheid is te zwaar om bij een vrijwilliger te leg gen", aldus een van hen. Het ontbreken van onkostenver goeding, bijscholings- en verzeke ringsmogelijkheden vinden vrij willigers beduidend minder be langrijk dan begeleiding door be roepskrachten. Bijscholing is on misbaar, meent 31 procent van de vrijwilligers. Voor 54 procent is de mogelijkheid om je te verzekeren belangrijk en 24 procent zegt een onkostenvergoeding niet te kun nen missen. Begeleiding door be roepskrachten vindt 84 procent van de vrijwilligers noodzakelijk. Alarmerend De LSV noemt de uitkomsten van het onderzoek alarmerend, vooral met het oog op de nieuwe bezuinigingerf op het sociaal-cultu reel werk. Gemeentes krijgen dit jaar nog maar 137 miljoen gulden tegen 256 miljoen in 1986. Deze korting betekent ontslag voor tal van beroepskrachten. Minister Brinkman verdedigde de bezuinigingen met het argu ment dat lang niet in alle gevallen beroepskrachten nodig zijn voor het sociaal-cultureel werk. "In het kader van de zorgzame samenle ving kunnen vrijwilligers dragers van het nieuwe sociale élan wor den", aldus Brinkman. Volgens LSV-coördinator Ko renromp bewijst het onderzoek dat Smit-Kroes kwam vorige week met het voorstel de apk te ver schuiven naar auto's vanaf vijf jaar, maar wel een nieuwe milieukeu ring in te voeren voor wagens van af een jaar oud. De minister beriep zich op adviezen van de Veilig heidsinspectie, Veilig Verkeer Ne derland en van de Raad voor de pe riodieke veiligheidskeuringen voertuigen. De minister was vooral teleurgesteld in het 'geringe effect' op de verkeersveiligheid. Naar schatting scheelt de apk een pro cent verkeersongevallen per jaar. Dat zijn overigens nog altijd 15 do den en 500 gewonder per jaar min der, merkte Castricum (PvdA) op. Volgens secretaris Van Eijkelen- burg van de Raad voor de periodie ke veiligheidskeuringen heeft zijn, raad een duidelijk advies aan de minister gegeven om de keuring naar vier jaar te verplaatsen als de auto's technisch verder vooruit zijn. Op dit moment is de keuring nog na drie jaar noodzakelijk, al dus Van Eijkelenburg. De Raad ad- vieseert wel het tijdelijke karakter van de wetgeving (tot 1991 geldig) te schrappen, zodat de onafhanke lijke keuringsstations (ANWB en dacht pro- ;erde j t ge- rdeel ste" loef- Dis- lere- blij- ving ster- DEN HAAG - De kerncentrale Do dewaard functioneert uiterst vei lig. Het personeel doet nauwgezet en toegewijd zijn werk en de instal latie verkeert in goede staat van onderhoud. "Al deze factoren bij elkaar waarborgen op bevredigen de wijze de veilige bedrijfsvoering van de centrale", aldus het rapport dat het Internationaal Atoom Ener gie Agentschap (IAEA) heeft uitge bracht aan de regering. Het rapport vormt de uitkomst van het onderzoek dat het zoge- noemde Operational Safety Re view Team (OSART) heeft inge steld in de kerncentrale in Dode waard van 27 april tot 15 mei. Het onderzoek is een van de discussie punten over de herbezinning van kernenergie. Eerder bracht hetzelfde team een MINIMUMLOON - De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van PvdA-leider Kok verworpen waarin dé regering wordt gevraagd af te zien van plannen om de jeugd lonen tot 27 jaar in te voeren. Nu krijgt iedereen vanaf 23 jaar het mi nimumloon voor volwassenen. Te gen de motie stemden CDA, WD, RPF en SGP. CDA-fractievoorzitter De Vries beklemtoonde dat de tegenstem geenszins betekent dat het CDA met de verlaging instemt, die pre mier Lubbers onlangs suggereer de. De christen-democraten willen alleen een notitie van de regering afwachten. (ANP) tamelijk vernietigend rapport uit over de kerncentrale in Borssele. Hoewel Dodewaard er aanmerke lijk beter uitkomt, ziet het IAEA wel mogelijkheden voor verbete ring. Zo zou de minimum- bezet ting van de wacht in de regelzaal en de functie van de plaatsverva- nend chef formeel geregeld moe ten worden, aldus de onderzoe kers. Ook moet er een formele re geling komen voor een onafhanke lijke controle van het onderhoud. Een goede documentatie van deze werkzaamheden en een duidelijke - scheiding van activiteiten die wel en die niet van belang zijn voor de veiligheid is raadzaam, zegt het IAEA. Personeel dat wordt ingezet in het kader van de zogenaamde stra lingsbescherming, maar ook che mici, moeten buiten normale werk tijden oproepbaar zijn is weer een andere aanbeveling. Tenslotte zou de controle op vloeibare en gasvor mige lozingen kunnen worden ver scherpt, blijkt uit het onderzoek, en wordt aanbevolen om de inter ne en externe alarmregeling te he revalueren. Volgens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), die het rap port gisteren naar de Tweede Ka mer stuurde, moet nu de exploi tant van de kerncentrale, de Ge meenschappelijke Kernergiecen- trale Nederland (GKN), een werk plan opstellen waarin wordt aange geven welke maatregelen worden genomen voor de toekomst. Rijksdienst voor het wegverkeer) kunnen uitbereiden. Die beschik ken nu over te weinig keuringsmo gelijkheden. De Kamer wil echter niet aan de regeling sleutelen. Als belangrijk argument noemden de meeste par tijen de grote acceptatie van de keuring door het publiek. Volgens Castricum (PvdA) is het beter niets te veranderen aan de apk-regeling en de milieukeuring eveneens pas vanaf het derde jaar in te voeren. Jorritsma (WD) was het met hem eens. Evenals de andere kamerle den wees zij er op dat 95 procent van de automobilisten de APK heeft geaccepteerd. Als er plotse ling een milieukeuring bij komt, verandert er teveel, stelde zij. Duins (CDA) voelde al evenmin voor het plan van Smit-Kroes. Smit-Kroes wil echter voorlopig van geen wijken weten. Volgens haar is het onderhoud van het wa genpark zodanig verbeterd dat ver schuiving van de apk naar vijf jaar verantwoord is. Daarentegen is mi lieu-onderzoek ook bij jonge auto's vanaf het eerste jaar noodzakelijk. Ze wees op een TNO-onderzoek dat uitwees dat de motoren van van 22 van de 45 geteste wagens giftiger waren dan nodig. Ze kon digde aan binnenkort met wets voorstellen te komen voor zowel een milieukeuring als een ver schuiving van de apk naar vijfjaar. Even slikken UTRECHT (ANP) - In een pe riode van twee weken gebruikt één op de vijf Nederlanders medicijnen die op eigen initia tief zijn aangeschaft. Tussen 1980 en 1986 is het gebruik van zelfgekochte medicijnen met 25 procent toegenomen. Volgens een woordvoerder van de organisatie van genees middelenfabrikanten Nefarma is het gebruik van zonder re cept aangeschafte medicijnen vooral in 1984 en 1985 sterk toe genomen. Dat is onder meer te verklaren uit een lichte toena me van het aantal vrij verkrijg bare middelen. Ook de strenge winters in de genoemde jaren kunnen een rol hebben ge speeld. Zo is vooral de omzet in vitaminepreparaten in 1984 en 1985 gestegen. In het luchtvaart museum Aviodome wordt een fokker F. 7a gerestaureerd. Met de orginele spaakwielen en een romp van linnen doek zal het vliegtuig in 1989 weer de lucht in gaan en is het 's werelds oudste vliegende verkeersvliegtuig. (foto anpj DEN HAAG (GPD/ANP) - De ministers Ruding (financiën) en Van Dijk (binnenlandse zaken) krijgen slechts beperkt invloed op het beleggingsbeleid van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Het ABP mag in principe zelf des kundigen benoemen in de belang rijke beleggingscommissie, die ad viseert over de belegging van de 130 miljard gulden van het pen sioenfonds. Met dat compromis slaagde premier Lubbers er gister morgen in de hoog opgelopen ruzie tussen de WD en met name minis ter Ruding over de nieuwe struc tuur van het ABP te sussen. Afge lopen vrijdag nog dreigde Lubbers desnoods de hele reorganisatie af te blazen. De WD verzette zich de afgelo pen weken samen met de opposi tiepartijen tegen een te grote in vloed van de overheid op het ABP. WD, PvdA en D66 wilden het ABP behandelen als elk ander pen- DEN HAAG - "Als WD-fractie "m de Eerste Kamer hebben wij een eigen verantwoordelijkheid, een stuk onafhankelijkheid. We zijn niet volstrekt gebonden aan het re geerakkoord, hoewel we dat als be langrijk uitgangspunt zien en er wel een heel bijzondere situatie moet zijn als je daarvan afwijkt. Toch hebben we fundamenteel een andere positie dan de Tweede Ka mer. Wij hebben het regeerak koord niet ondertekend; maar al leen gezegd dat we het er in grote lijnen mee eens zijn, dat we er in grote lijnen naar zullen handelen. Dat geeft dus toch wat meer ma noeuvreerruimte". door Leo Maat/ANP Gisteren werd ir. D. Luteijn (43) fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer als opvolger van Zoutendijk, die het veld moest rui men vanwege zijn betrokkenheid bij de chaos die de afgelopen an derhalf jaar bij de liberalen heeft beheerst. Aan uitspraken over de toekomstige koers van zijn partij (meer naar links, het raidden of rechts) waagt hij zich niet. "Ik denk niet langs een lineaal, maar in andere verhoudingen. Ik neig ertoe meer via het programma en daden duidelijk te maken watje wilt. Af hankelijk van de onderwerpen zit ten we de ene keer links, dan weer in het midden of duidelijk rechts". Veel essentiëler noemt Luteijn het een leefbare maatschappij te hebben waarin, binnen de regels die nu eenmaal nodig zijn, de indi viduele menselijke vrijheid zo ma ximaal mogelijk is. "Ik zie mensen die misschien twintig jaar geleden het stempel hadden van links-pro gressief, maar die nu conservatief moeten worden genoemd en an dersom". Krap Luteijn wil erop toezien dat be langrijke besluiten ook worden uit gevoerd. Maar hij denkt daarbij meer aan een aanwezigheidsver plichting dan aan stemdiscipline. Als fractievoorzitter moet hij ech ter werken met een uiterst krappe meerderheid voor de regeringscoa litie. Van de 75 zetels worden er 38 bezet door CDA (26) en WD (12); de kleinst mogelijke meerderheid. "Dat legt een extra verplichting op de fractieleden wat betreft aanwe zigheid en op heel wezenlijke pun ten van het kabinetsbeleid wat be treft stemgedrag". Luteijn zegt minder in de onfeil baarheid van de centrale overheid te geloven 'dan de Partij van de Ar beid'. Over de mogelijkheid van een toekomstige coalitie met de so ciaal-democraten is Luteijn uiterst genuanceerd: "Ik denk dat je het nooit moet uitsluiten. Aan de ande re kant is het ook niet erg realis tisch om te zeggen: die samenwer king staat als het ware op de stoep". "Het hangt niet alleen af van ont wikkelingen in de PvdA, maar ook die bij ons en het CDA en van ont wikkelingen van de maatschappe lijke problemen waarmee we te maken hebben. Ik denk dat de kans op samenwerking in de ne gentiger jaren groter is dan in de tachtiger jaren, maar hoe groot? Dat is volstrekt koffiedik kijken". Voortzetten "Ik doe geen uitspraak of ik het wenselijk vind. Ik constateer ge woon dat ik vind dat de PvdA een partij is - en dat blijkt ook in ver schillende regio's - waar heel goede samenwerking mee mogelijk is. Dus als de mogelijkheid zich zou voordoen, zou ik daar zeker.niet voor weglopen". „Maar ik wil wel uitdrukkelijk constateren dat wij de laatste de cennia met het CDA hebben sa mengewerkt, wat heeft betekend dat wij een heel belangrijke in vloed hebben kunnen hebben op maatschappelijke ontwikkelingen en politieke zaken die aan de orde Luteijn: "Wij hebben het regeerakkoord niet ondertekend, dat geeft diLS meer manouvreerruimte". (foto anpj kwamen. En in die zin mag je toch zegt de nieuwbakken fractievoor zeker op de wat kortere termijn zitter - in het dagelijks leven mana- eerder verwachten dat de huidige ger van een akkerbouwbedrijf in samenwerking wordt voortgezet". Zeeland, voorzitter van de grootste Over de rol van de Eerste Kamer landbouwcorporatie van Neder land en lid van het dagelijks be stuur van de Rabobank - dat die vooral ligt in de bewaking van de kwaliteit van de wetgeving. Hij verwacht dat de kritische houding, die de Senaat de laatste jaren ertoe bracht meer dan voorheen wets voorstellen te verwerpen, zal blij ven bestaan. Hij ziet met name de. euthanasie-wetgeving als een voor beeld waarbij grote zorgvuldigheid is vereist. "Ik kan niet op voorhand garanderen dat de senaatsfractie zich zal conformeren aan het standpunt van de fractie in de Tweede Kamer. Maar dat geldt voor elk wetsvoorstel. Uiteindelijk zullen wij in alle vrijheid ons oor deel afwegen". Luteijn is een relatieve beginne ling in de politiek, maar met zijn nieuwe functie is hij toegetreden tot de WD-top, die verder wordt gevormd door de vice-premier (De Korte), de partijvoorzitter (Ginjaar) en de voorzitter van de Tweede Ka merfractie Voorhoeve. Hij voelt zich niet bezwaard plaats te nemen op de stoel van zijn voorganger Zoutendijk, die werd weggezuiverd. "Er is geen sprake geweest van kandidaten en tegen kandidaten. Dat betekent dus ook dat de onderlinge verhoudingen uitstekend zijn. Wat met Zouten dijk is gebeurd was geen ontwik keling vanuit de fractie, maar is in feite van buitenaf gekomen". "Het had niets te maken met zijn functioneren als fractievoorzitter, maar met de positie die hij door omstandigheden in de partij had of waarvan men meende dat hij die had. Voor mijn positie heeft dat geen consequenties". Luteijn denkt niet dat na een pe riode van conflicten en koppen- snellerij gemakkelijk een grens te trekken is. "Ik denk dat het een proces is, waarin een stuk her nieuwd vertrouwen, elan binnen de partij moet groeien. Ik denk dat wij met name na de laatste algeme ne ledenvergadering in Leeuwar den duidelijk weer op de goede weg zijn". de zienswijze van Brinkman fout is. "Het blijkt dat vrijwilligers niet staan te trappelen het werk van be roepskrachten over te nemen. Al lerlei activiteiten (kinderopvang, cursussen, werklozen, migranten projecten) komen in gevaar als naast de beroepskrachten ook de vrijwilligers verdwijnen". Korenromp hoopt dat gemeen ten, die momenteel discussiëren over de vraag hoe de bezuinigin gen in het beleid moeten worden ingepast, rekening houden met het sociaal-cultureel werk. "Als de ge meentes de bezuinigingen door voeren volgens de plannen en zelf geen extra geld reserveren voor so ciaal-cultureel werk, kunnen de ge volgen rampzalig zijn. Een aantal buurt- en clubhuizen moet dan sluiten. Voor veel mensen verdwij nen zo de enige mogelijkheden tot kontakten, scholing of hulpverle ning die er in de buurt zijn". Aantal eenmalige uitkeringen dit jaar veel lager DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt ook dit jaar weer een eenma lige uitkering voor meerjarige ech te minima. Maar naar schatting worden er dit jaar maar 165.000 uit betaald in plaats van de 440.000 van vorig jaar. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) meldt dat in het wetsvoorstel over de eenmalige uitkering dat hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Omdat de koopkracht dit jaar ook voor de minima toeneemt, kunnen volgens De Graaf niet alle meeijarige echte minima op een eenmalige uitkering rekenen. Voorzover nu bekend vallen al leenstaanden buiten de regeling. Echtparen zonder kinderen en ge zinnen met één kind hebben alleen recht op de uitkering als zij al van af 1983 of eerder de eenmalige uit kering ontvangen. Voor gezinnen met twee of meer kinderen zal waarschijnlijk ook recht op uitke ring bestaan als zij pas in 1984 voor het eerst een eenmalige uitkering ontvingen. Het aantal mensen dat voor de eenmalige uitkering in aanmer king komt, wordt in het wetsvoor stel geraamd op ongeveer 165.000, vorig jaar waren dat er nog 440.000. De regeling kost in 1987 naar schat ting 75 miljoen gulden. sioenfonds. Ruding daarentegen wilde via een door hem benoemde beleggingscommissie een veto recht kunnen uitoefenen op beleg gingen. Het conflict kreeg scherpe kanten toen het kabinet dreigde het wetsontwerp in te trekken wanneer een kamermeerderheid teveel wijzigingen zou aanbrengen. Het compromis werd gisteren bereikt tijdens een speciaal overleg tussen premier Lubbers, de minis ters Van Dijk en Ruding, de frac tievoorzitters van WD en CDA en de ABP-specialisten Nijhuis (WD) en Paulis (CDA). Afgespro ken is dat de onafhankelijke Verze keringskamer belast wordt met het toezicht op het ABP. De leden van de beleggingscom missie zullen niet door de minister van financiën benoemd worden, maar door het ABP-bestuur. Dat moet daarbij wel 'in overeenstem ming met de minister van finan ciën' handelen. De beleggingscom missie heeft een zware stem in het besluit hoe het geld wordt belegd. Het ABP-bestuur kan alleen van de commissiebesluiten afwijken als driekwart van het bestuur daar toe besluit. Volgens Paulis ligt het compro mis 'in het verlengde van wat zich tijdens het debat had aangediend'. De PvdA vindt daarentegen dat de WD gezwicht is voor het dreige ment van het kabinet het wets voorstel in te trekken. "Het com promis slaat een ogenschijnlijke brug", aldus PvdA-woordvoerder Alders. Hij vindt dat het ABP-be stuur 'onvoldoende kans krijgt zijn verantwoordelijkheid waar te ma ken voor een fonds waarin 130 mil jard omgaat'. De PvdA handhaaft daarom de wijzigingsvoorstellen die eerder ingediend werden. Het debat wordt volgende week voort gezet. Tweetal steelt 4000 cadeaubonnen uit de Bijenkorf UTRECHT (GPD) - Met de arresta tie van een 26-jarige Utrechter en een Bilthovenaar heeft de Utrecht se politie gisteren de diefstal opge lost van 4000 cadeaubonnen bij de Bijenkorf. De bonnen vertegen woordigden een waarde van 125.000 gulden. In de woningen van de mannen werd bovendien voor 15.000 gulden aan luxe artike len, eveneens afkomstig uit dief stal, gevonden. De mannen werkten als uitzend krachten bij het bedrijf. Zij ont vreemdden de bonnen en de luxe artikelen tijdens een verhuizing. Van de bonnen werd niets terugge vonden. De politie neemt aan dat zij zijn vernietigd. Venlose kerk is ongewild drugscentnun VENLO (ANP) - De Martinus- kerk in het centrum van Venlo blijkt steeds meer een geliefde plek te zijn voor drugsverslaaf den en -handelaren. De zaak loopt zo uit de hand dat het be stuur overweegt de openings tijden van de kerk drastisch te beperken. Het godshuis wordt al bewaakt met videocamera's en monitors waar men vrijwel dagelijks het doen en laten van de dealers en spuiters kan vol gen. Maar als de jongelui door bewakers worden benaderd maken zij zich uit de voeten. Ook de politie is al geruime tijd op de hoogte van de drugs handel in de biechtstoelen en donkere nissen van de kerk, maar heeft er geen grip op. Zo dra wij binnenkomen zijn dea lers en spuiters opeens vroom biddende gelovigen geworden, aldus een woordvoerder. In de kerk zijn ook enkele pogingen tot brandstichting gedaan. Verleden week is nog een kaar senbak in brand gestoken en werd een kruisbeeld ter waarde van ruim 6000 gulden doormid den gebroken. Over sluiting van de kerk wordt gepraat als de deken van het bisdom terug is van vakan tie, mogelijk oVer enkele we ken. Behalve dealers en drugs- spuiters bezoeken ook weke lijks zo'n 1000 mensen elke week de kerk voor meditatie. Automatiseren studiebeurzen kost kapitaal DEN HAAG (GPD) - Het automa tiseren van de directie studiefinan ciering in Groningen kost twee keer zoveel geld als minister Deet- man (onderwijs) verwachtte. De hele operatie was geraamd op 13.0 miljoen gulden, op dit moment wordt rekening gehouden met een bedrag van 250 njiljoen over vijf jaar. Voor dit jaar had Deetman in zijn begroting 35 miljoen geraamd voor het automatiseren van de maande lijkse uitkering aan ruim 600.000 scholieren en studenten. Dat be drag blijkt verdubbeld. Voor het volgend jaar was 30 miljoen ge raamd, dat wordt 63 miljoen. In de jaren daarop volgend tot en met 1992 was telkens ruim 20 miljoen gulden geraamd, terwijl nu reke ning gehouden wordt bedragen van 50 miljoen gulden. Deetman zal in zijn eigen begroting op zoek gaan naar ruimte om het voor dit jaar ontstane gat van 35 miljoen gulden te vinden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3