'Lagere ambtenaren slachtoffer afslanking' Nederlands drugsbeleid blijft omstreden Interview AbvaKabo-faestuurder Cornelisse begeleidt reorganisatie Verkeer en Waterstaat Korthals Altes kan ondanks succes in buitenland geen begrip kweken Nederlandse verontwaardiging over audiëntie Waldheim PAGINA 2 WOENSDAG 24 JUNI 1987 DEN HAAG - In een betoog dat gaandeweg het karakter krijgt van een requisitoir velt AbvaKabo-be stuurder Ruud Cornelisse het von nis over de afslankingsoperatie bij de rijksoverheid. "Het is geen goed doordachte operatie, niet getoetst aan de werkelijkheid, de mogelijk heden en de onmogelijkheden. De politiek zadelt de lagere onderde len op met de armoede van haar ei gen gebrekkige besluitvorming". En, even onbarmhartig: "Er is nauwelijks nagedacht over de ge volgen voor de mensen op de werkvloer. En die zijn niet mals. Er komt een verzwaring van de werk druk. Men moet rekening houden met de aantasting van de werkom standigheden. De rechtspositie van de mensen komt onder druk. Ze gaan elkaar tijdens het werk be loeren. Er komen onherroepelijk spanningen in de gezinnen van de betrokken ambtenaren. En dat al les leidt even onherroepelijk tot minder motivatie". door Peter van Nuijsenburg Verleden week presenteerde mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken) zijn lang verwachte definitie ve plan om 26.000 banen bij de overheid te schrappen. Twee kilo papier vol cijfers en plannen om de burger 'een kleinere, maar betere' overheid te schenken. Met 'minder bureaucratie' en meer 'dienstverle ning'. Maar, zeggen kenners van de Haagse praktijk, vooral om een be zuiniging van een dik miljard bin nen te slepen. Geen wonder dat de scepsis over de haalbaarheid van deze vrome doelstelling overheerst. Niet in de laatste plaats bij mensen als Corne lisse die, anders dan de hoog ge plaatste 'besluitvormers', aan den lijve worden geconfronteerd met de consequenties. Cornelisse bege leidt de afslanking op de departe menten Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu (VROM). Daar moeten respectievelijk 3500 en 1050 banen verdwijnen. De erva ringen met de vorige afslankings operatie, waarbij de rijksoverheid 2 procent kleiner moest worden, stemmen hem bepaald somber. Cornelisse: "De vorige operatie heeft dan wel niet geleid tot ge dwongen ontslagen, maar er werd niet aangeven hoe de extra werk druk moest worden opgevangen. Het aantal overuren is behoorlijk toegenomen en er moesten steeds meer uitzendkrachten worden in gehuurd. Op die punten wordt de begroting van Verkeer en Water staat nu dan ook overschreden. Want de werkdruk is het zelfde ge bleven of zwaarder geworden. Vooral voor de mensen die bij de uitvoerende diensten werken". Kantonniers 'Laat ik een voorbeeld geven. Om het file-probleem te bestrijden, heeft minister Smit-Kroes besloten dat werkzaamheden aan het we gennet voornamelijk 's avonds uit gevoerd moeten worden. Dat wil zeggen dat de opzichters, de kan tonniers, die bijvoorbeeld de weg- afzettingen plaatsen, niet alleen overdag, maar ook 's avonds aan de slag moeten. Als de aannemer met zijn mannen om vier uur 's nachts inrukt, moeten die wegafzettingen weer weggehaald worden. Daar draait de kantonnier ook weer voor op. Want als gevolg van de bezuini gingen is er tegenwoordig meerstal maar een kantonnier per rayon. Een typisch voorbeeld hoe dienst verlening en werkomstandigheden niet op elkaar worden afgestemd". „Dat geldt vooral voor mensen die het vuile werk moeten opknap pen, bij de kadasters, bij Rijkswa terstaat. Er wordt bij de afslanking te veel gekeken naar de ambtena ren op de departementen die niet met dergelijke werkomstandighe den te maken hebben. De top op de ministeries houdt te weinig reke ning met de praktijk. En het wordt er niet beter op doordat een goed personeelsbeleid ontbreekt". "Het bedrijfsleven investeert in een reorganisatie. Er wordt extra geld uitgetrokken om de plannen voor het personeel verteerbaar te maken. Voor scholing, het aantrek ken van extra-krachten. Maar dat doet de overheid niet. Die inves teert niet, die maakt de plannen niet acceptabel. Er is nauwelijks geld voor scholing. Ja, rommelen binnen de begroting mag. Nou. er wordt wat gerommeld" Adviseur 'De mensen in de lagere regionen leven het meest in angst. Een amb tenaar wiens baan wordt ge schrapt, wordt 'verplaatsingskan didaat'. Binnen een jaar moet wor den bekeken waar hij komt te zit ten. Dat betekent soms, dat hij een jaar thuis zit en dan nog te horen krijgt, dat hij ontslagen wordt. Als zo'n ambtenaar ziet wat er met zijn bazen gebeurt..! Hoofdingenieurs van Rijkswaterstaat worden advi seurs van de departementstop. Op Verkeer en Waterstaat lopen vijf, zes van deze mensen rond. Alsof er voor hen allemaal wat te adviseren valt. Maar voor de lagere ambte naar wordt geen uitzonderingspo sitie verzonnen. Een kantonnier kan moeilijk adviseur worden". "De ambtenaren uit het midden kader kunnen makkelijker weg. Daar is het verloop ook groter. Maar de kansen voor de lagere echelons om elders aan de slag te komen, zijn veel kleiner. Ze zijn meestal minder goed geschoold. En daar wordt ook nog te weinig geld voor uitgetrokken". (foloGPD) dwijnen. Je moet ook doordacht aangeven welke taken de overheid moet blijven uitvoeren en welke kunnen verdwijnen. Dat is te wei nig gebeurd". En, bij wijze van slotakoord: "Ik heb er een hard hoofd in of deze plannen uitgevoerd kunnen wor den. Puur theoretisch zou het moe ten kunnen. Maar dan moet je wel uitgaan van veronderstellingen, die op papier al nauwelijks, maar in de praktijk echt niet zullen klop- "Er onstaat een sfeer van intimi datie. 'Wat gebeurt er als ik mijn mond open doe'. Angst voor een slechte beoordeling. Ze zijn bang om op de schopstoel te komen. Er treedt demotivatie op. Het ziekte verzuim neemt toe, vooral in de continu-diensten. Inderdaad, naast de ongelijkheid in behandeling tussen ambtenaren en bedrijfsle ven ontstaat er een nieuwe onge lijkheid. Nu tussen ambtenaren onderling". Chaos 'Deze voorstellen werken chaos in de hand. De middenkaders gaan Cornelisse:Deze plannen kun je al nauwelijks in theorie uitvoeren, laat hun eigen toko verdedigen. Rijks waterstaat heeft bijvoorbeeld geen idee welke taken ze nu wel of niet wil afstoten. In Noord-Holland zegt men: dit kan wel weg, terwijl men diezelfde taak in bijvoorbeeld Noord-Brabant juist wil houden. Er vindt geen afstemming plaats. En dus komt er geen eensluidend pakket". "De kneep is: de politiek weet niet hoe ambtenaar beter kan werken. Als een minister door de kamer op de huid wordt gezeten, krijgen zijn/haar problemen van de departementstop voorrang. Hij/zij zit eigenlijk in een ivoren toren. Er wordt iets bepaald, maar over de consequenties wordt onvoldoende nagedacht". "Hoe de rijksoverheid efficiënter kan werken? Ik denk dat de over heid te lange lijnen in de besluit vorming heeft. De plannen gaan via een omslachtige bureaucrati sche weg. Dat moet korter, dus staan in de praktijk'. goedkoper kunnen. Dat belijdt men ook wel met de mond, maar de parafencultuur blijft. Afdeling A moet wachten op het krabbeltje van afdeling B, voor men verder kan. Maar afdeling B is weer afhan kelijk van de paraaf van afdeling C. En zo kunnen we nog een tijdje doorgaan". "Minder bureaucratie en een be tere dienstverlening krijg je niet al leen door het vaststellen van het percentage banen dat moet ver Heroineverslaaf den nemen ee, kies en hun aantal neemt niet r in de ons omringende landen, echter bepaald niet. i shot. Nederland telt ongeveer 15.000 jun- teer toe. Een heel wat beter resultaat dan Aanslaan doet de Nederlandse aanpak (archieffoto ANP) DEN HAAG - De groeiende in ternationale belangstelling voor de manier waarop ons land het drugs probleem aanpakt, moet minister Korthals Altes (justitie) parten hebben gespeeld. Tijdens het VN- congres in Wenen constateerde de bewindsman vorige week een toe nemend begrip voor de Nederland se aanpak. Maar zijn verzoek om het succes van dat beleid op te ne men in het eindrapport, werd niet gehonoreerd. Groeiende interesse staat nu eenmaal niet gelijk aan groeiende waardering. En daar had de minister zich op verkeken. Al jarenlang voert Nederland een beleid dat het drugsprobleem be nadert vanuit het oogpunt van volksgezondheid. Dat betekent een soepele houding jegens het ge bruik van softdrugs. De verkoop van bijvoorbeeld hasj wordt ge doogd en de gebruikers worden ongemoeid gelaten. Het gevaar van softdrugs voor de volksgezondheid niet groter dan dat van alcohol en tabak. Daarentegen wordt wel streng opgetreden tegen de verkoop en het gebruik van harddrugs, zoals heroïne en cocaï- De Nederlandse aanpak staat haaks op die van de meeste andere landen. Daar wordt de drugspro blematiek beschouwd vanuit justi tieel oogpunt. En dat houdt in dat iedere dealer of gebruiker de wet overtreedt en dus het risico loopt te worden veroordeeld tot zware straffen. Onderscheid tussen hard en softdrugs wordt niet gemaakt. Dat is volgens die landen de enig juiste aanpak om het drugspro bleem voorgoed de wereld uit te helpen. Terugtocht - Niettemin betoogde minister Korthals Altes in Wenen dat de Ne derlandse benadering zijn vruch ten begint af te werpen. De resulta ten liegen er niet om: in tegenstel ling tot andere westerse landen blijft het aantal heroïnegebruikers in Nederland (circa 15.000) stabiel of neemt zelfs af. En nog geen twee procent van alle aids-patiënten in ons land is besmet geraakt via een heroinespuit, terwijl dat percenta ge in bijvoorbeeld de Verenigde Staten op 17 ligt. Het gebruik van softdrugs door jongeren j.s op de terugtocht. Slechts 2,5 procent van de jonge ren tot 19 jaar is gebruiker. Het snuiven van cocaïne neemt welis waar toe, maar zeker niet drama tisch. En het gebruik van het mid del crack is in Nederland een zeld zaamheid. Ook boekt ons land steeds meer successen in het op sporen van harddrugs. In 1986 werd volgens cijfers van de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) 565 kilo heroïne in beslag ge nomen tegenover 331 kilo in 19*85. Ook werd vorig jaar de hand ge legd op 201 kilo cocaïne tegen 125 kilo in 1985. Waarom dan toch die weerzin van het buitenland jegens de Ne derlandse aanpak? Op de eerste plaats geven de cijfers van de in be slag genomen goederen een eenzij dig beeld van actief en succesvol opsporen van illegale drugs. Maar ze geven geen enkele indicatie van de hoeveelheid drugs, die niet wordt opgespoord. Volgens de CRI is Nederland nog altijd een belang rijke doorvoerhaven voor Europa, de VS en Canada. En helaas heb ben de Chinezen hun heroverde positie op de Nederlandse drugs markt in 1986 kunnen handhaven. Slechte naam Een andere, niet te verwaarlozen oorzaak van de buitenlandse arg waan is de herinnering aan de ma nier, waarop ons land aan het eind van de jaren zeventig het drugspro bleem meende te moeten bestrij den. Het stond toen bol van de ex perimenten voor hulpverlening aan verslaafden, terwijl de handha ving van de openbare ojde werd verwaarloosd. Opvangcentra waar druggebruik werd getolereerd, schoten als paddestoelen uit de grond en hadden een enorme aan zuigende Werking op verslaafden uit het buitenland met alle proble men vandien voor de openbare or de, zoals overlast voor buurtbewo ners en stijging van (kleine) crimi naliteit. Nederland bouwde een slechte naam op. Hoewel aan die experimenten in middels een einde is gemaakt en strenger wordt opgetreden tegen het gebruik van harddrugs, is het vertrouwen van het buitenland in de Nederlandse aanpak nog niet hersteld. Dat bleek onder meer tij dens een internationaal congres in 1985 in Den Haag, toen gemeente bestuurders uit 400 verschillende plaatsen bijeenkwamen om erva ringen uit te wisselen over bestrij ding van drugs en hulpverlening aan verslaafden. De toenmalige staatssecretaris van WVC Van der Reijden, shockeerde de gen met zijn stelling dat de drug problemen sterk worden overtrok ken. "Het is geen specifiek pro bleem, waarvoor gespecialiseerde voorzieningen nodig zijn. Het ge bruik van drugs is een onderdeel van de samenleving geworden. Verslaafden moeten als normale mensen worden beschouwd, aan wie we normale eisen kunnen stel len en wie we normale kansen moeten bieden", aldus Van der Reijden. De twijfel in het buitenland over een 'terugkeer-ten-goede' wordt ook gestaag gevoed door de in ons land her en der opwellende behoef te aan nieuwe experimenten. Dis cussies over het al dan niet tolere ren van verdovende middelen blij ven de Nederlandse samenleving bezighouden. Het door Amster dam geopperde, maar door de Tweede Kamer verworpen plan om gratis heroïe te verstrekken aan verslaafden, het teruggedraaide besluit van het gemeentebestuur van Enschede om de verkoop van softdrugs in het jongerencentrum De Kokeijuffer te legaliseren: het zijn slechts enkele voorbeelden van de voortdurende buitenlandse ongerustheid, die ondanks het suc ces van de Nederlandse aanpak blijkbaar niet kan worden wegge- "Alleen als na afloop duide lijk wordt wat Waldheim en de paus hebben besproken, kan worden voorkomen dat men het bezoek uitlegt als een rehabilita tie van het Oostenrijkse staats hoofd". "De kerk", zei dr. M. Poorthuis, secretaris van de Ka tholieke Raad voor Israël, "is al tijd zo duidelijk als het gaat over morele vraagstukken. Dan moet ze dat ook nu zijn. Als het verle den van Waldheim en Oostenrijk niet ter sprake komt, is dat heel kwalijk". Er zijn nogal wat Oostenrijkse rooms-katholieken die in de ont moeting van Waldheim met de paus een soort eerherstel voor hun president rien. Poorthuis: "Als dat niet de bedoeling is, dan moet dit duidelijk worden ge zegd". Hij had liever gezien dat de paus de audiëntie nog een tijd had uitgesteld. "De uitnodiging aan Waldheims voorganger lag er nog steeds. Daar heeft Waldheim nu gebruik van gemaakt. Een verklaring na afloop is niet helemaal onmogelijk, verwacht Poorthuis, ook al is wat op een audiëntie wordt besproken altijd geheim. "In deze kwestie is er veel druk op het Vaticaan uit geoefend. De paus zou Waldheim bijvoorbeeld tot meer openheid over zijn verleden kunnen aan sporen". Poorthuis vergeleek in zijn reactie de beroering rond dit bezoek met wat indertijd gebeur de rond de ontmoeting van de paus met PLO-leider Arafat. "Toen is er na afloop ook een ver klaring naar buiten gebracht". 'Hachelijke zaak' Overigens noemde Poorthuis het een 'hachelijke zaak' dat een religieuze organisatie als de Rooms-Katholieke Kerk een di plomatieke dienst heeft. "Alleen door openheid van zaken kun je zoiets integer houden". De secretaris van de Katholie ke Raad voor Israël erkende, dat dergelijke incidenten het contact tussen rooms-katholieken en jo den niet ten goede komen. "Je ziet het in de Verenigde Staten Daar willen de joden de paus tij dens zijn komende bezoek aan dit land niet ontmoeten. Het ver trouwen dat langzaam aan het groeien is wordt op deze manier wel geschokt". In een officiële verklaring zegt de raad verontwaardigd te zijn over het bezoek. "Wij willen niet treden in de vraag of Waldheim zich in de Tweede Wereldoorlog aan misdrijven tegen de mens heid heeft schuldig gemaakt. In ieder geval moet worden vastge steld dat de Oostenrijkse presi dent over zijn oorlogsverleden onwaarheid heeft gesproken, en dat alleen al daarom rond zijn persoon zoveel rumoer is ont staan dat een officiële ontvangst door de paus op dit ogenblik moet worden afgekeurd". Bar over 'Mariajaar' In het bisdom Rotterdam zijn geen manifestaties in het ka der van het Mariajaar te ver wachten. Het lijkt bisschop Bar "dat het daarvoor de tijd niet is". "Wel hoopt hij dat in parochies en kapellen (ziekenhuizen, tehuizen voor ouderen, scholen, kloosters en religieuze huizen) het Maria jaar van harte zal worden gevierd en beleefd 'op een eigen aange paste wijze'. "Ik kan mij niet goed voorstel len dat er iemand is die zou in stemmen met de door mij ge hoorde uitspraak dat dit soort dingen nu voorbij is", schrijft bisschop Bar in een brief aan al len die in zijn bisdom werken in de pastoraal. "Immers, Maria zelf is heel duidelijk altijd bij ons -door haar voorbeeld en haar voorspraak. Wij zijn allen aan haar toevertrouwd, en daarom gaan wij tot haar in onze nood en in onze vreugde". Naar Polen. Kardinaal Simo- nis reist morgen naar Polen, waar hij tot 2 juli een bezoek brengt. Een 'oriënterend bezoek' op uitnodiging van bisschop Nossol van Opole. Simonis zal ook de primaat van Polen, kardi naal Glemp, en de aartsbisschop van Krakow, kardinaal Machars- ki, ontmoeten. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Sint Anthoniepolder (ZH) A. Vlietstra, wonende te Voorburg; aangenomen naar Winterswijk H. Altelaar Appingedam, naar Heerde (deelwerk) kandidaat J. Kool Soest; bedankt voor Buren kandidaat P. W. van der Steeg Groenekan, voor Rouveen E. M. Bakker Nijkerk. Toegelaten tot de evangeliebe diening: mevrouw N. E. van dei Horst-Kattenberg Sint Jansklooster, mevrouw A. 1. Ro- zema Houten en J. G. Zomer Leersum. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar gesteld: P. Lootsma Am sterdam, mevrouw H. Honderd- Denijs Haarlem, mevrouw I. C. van der Ree Hoogeveen, D. van der Streek Oldebroek, J. F. van Tanghé Waalwijk, mevrouw T. H. M. Allewijn Amsterdam, me vrouw S. K. Hoogendijk Amster dam, M. G. Wagenvoorde Am sterdam, J. van Beek Sprang-Ca- pelle, W. P. F. Fiegen Leiden, mevrouw J. D. Kaper Nuenen,. mevrouw M. E. Lubbers-van der Sommen Bilthoven. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Rotterdam-Zuid (Katendrecht) voor missionair werk in oude stadswijken E. J. Veldman Rotterdam-Lombardij- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Leusden J. H. Ulehake Zoetermeer. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Baarn J. D. Smit Maastricht. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Aalst A. Bac Bode graven. Nederlandse Protestanten bond: aangenomen de benoe ming tot voorganger van de afde ling De Bilt-Bilthoven M. E. Boersma, hervormd predikant te Barendrecht. Censuur. De Poolse autori teiten hebben gisteren scherpe censuur toegepast op een verkla ring van de Poolse bisschoppen, waarin dezen het pleidooi van de paus voor meer politieke vrijheid en respect voor de mensenrech ten ondersteunen. De bisschop pen hadden het afgelopen week einde de reis van de paus naar hun land besproken. Na afloop gaven zij een verklaring uit. Alle verwijzingen naar de idea len van de verboden vakbewe ging Solidariteit, waar de paus het in zijn preken en toespraken herhaaldelijk over had, waren weggelaten uit de versie van het officiële persbureau en de rege ringsgezinde kranten. Eén op merking die door de schaar van de censor werd getroffen was de oproep van de paus dat het een recht is van alle mensen om deel te nemen aan het politieke pro ces. Hiertoe behoort, volgens de paus, ook het recht op loyale op positie. Brief. De Rooms-Katholieke Kerk in Litouwen kreeg van de paus een 'apostolische brief ter gelegenheid van de viering van 600 jaar christendom in dat land. Daarin roept hij de bisschoppen op 'de heilige en onaantastbare schat van de menselijke en christelijke waarden' te bewaren. Tot die schat rekent de paus de vrijheid van geweten, de waar digheid van de menselijke per soon, de erfenis van de voorvade ren, de culturele traditie en de ze delijke kracht van deze waarden "waarin de hoop voor de toe komst gelegen is".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2