Jim Kerr: 'Af en toe ben ik ook cynisch' Simple Minds nemen met opzet rustpauze in acht 'The Voice' in zeventien afleveringen op radio 'Schorsing is onrechtmatig' Bob Dylan komt naar Nederland Jan Rietman in ban van Foster Parents OHHHIbJ A> pPjBiBBfa. - Madonna's echtgenoot in gevangenis WOENSDAG 24 JUNI 1987 PAGINA 21 AMSTERDAM - Als het interview achter de rug is, zegt Jim Kerr: „Wat denk je? Zijn wij de foute kant opgegaan? Of: loopt het ver keerd met ons af?" Het is een bloedhete voorjaarsdag, dus de temperatuur zou kunnen verklaren waarom we op dat moment allebei zweten. Het is moeilijk om eerlijk te blijven tegenover men sen die je respecteert, maar wier muziek je na verloop van jaren steeds minder aanspreekt. Ik vertel het Kerr toch. door John Oomkes En dan vertelt hij hoe Chrissie Hynde (zijn echtgenote en leadzan- geres van the Pretenders) en hij werden uitgenodigd voor het oude- jaarsfeestje van Bruce Springs teen. „Ook ik heb mijn voorbeelden. Springsteen vertelt je twee dingen: 1) geloof in jezelf, en 2) beschaam het vertrouwen van anderen niet. Dat kun je zowel artistiek vertalen als in zakelijk opzicht. Dat laatste is het duidelijkst uit te leggen. Moet je je als topartiest laten ge bruiken door Pepsi Cola? Of tast datje integriteit aan? Ik geloof dat je voor jezelf moet staan". Gevestigd Artistieke of zakelijke integriteit Geen topband is het afgelopen jaar zo zwaar door de mangel gehaald als The Simple Minds uit Schotland. De voormalige helden van de vooruitstrevende media maakten een zware artistieke terugval door, maar die viel samen met een enorme toename van hun populariteit. Vooral het nieuwe publiek dat de Minds trokken, begreep weinig van de vaak bittere aanvallen die hun favorieten in de pers te verduren kregen. Toch trok de band onder Jim Kerr zich die kritiek aan. De band bouwt deze zomer een adempauze in. Om de tijd te doden werd wel begin deze maand een dubbel live-album, In the City of Light uitgebracht. levert niet altijd even creatieve mu ziek op - een proces dat soms pijn lijk duidelijk is geworden bij diver se optredens die The Simple Minds de afgelopen jaren heeft gegeven. De band verwarde drama niet zel den met sentimentaliteit, de mu ziek werd vaak even log als die van symfonische bands uit de jaren ze ventig. Tien jaar geleden richtte Kerr in het armoedige Glasgow een punk bandje op, Johnny The Self Abusers, thans behoort hij tot de gevestigde namen waar nieuwe re bellen op hun beurt tegenaan schoppen. De 'Veteraan': „Sommige, mis schien wel de meeste, bands verlie zen hun energie al na twee jaar. Ik geloof dat we een uitzondering op de regel zijn die luidt dat bands ten gronde gaan aan hun eigen verve ling. Dat komt door de vriend- Frank Sinatra tijdens een recent optredenin Palermo. (foto api 'Welke Sinatra bedoelt u?' HILVERSUM (GPD) - De AVRO zendt gedurende de zo mermaanden het programma 'Welke Sinatra bedoelt u?' uit (el ke maandagavond, 23.02 uur, Ra dio 3). Een 'muziekdocumentai- re', noemen Cor Franc en Wiel- and hun geesteskind. De basis voor de radioserie van zeventien afleveringen -de langste serie die tot nu toe gewijd werd aan één persoon- is jaren geleden gelegd. „Ooit hebben we voor een Am sterdamse ziekenomroep een programma gemaakt over Frank Sinatra," herinnert Franc zich. „Het resultaat was redelijk, maar achteraf hadden we geen van beiden een tevreden gevoel. Dit moet beter kunnen, wisten we. Sinatra heeft zoveel meer kan ten." Wieland: „Sinatra laat zich niet in één programma vangen. Het is vijfenveertig jaar muziek, amu sement, maar ook politiek. Het lijkt alsof je met Sinatra, niet voor niets 'The chairman of the board' ('de leider van het amuse ment'. red.) genoemd, de hele Amerikaanse amusementswe reld te pakken hebt. Want wat heeft hij nu eigenlijk niet ge daan? Hij heeft platen gemaakt, films gemaakt, gedirigeerd, hij is entertainer, heeft radio- en tele visieshows gemaakt, noem maar op. Hij is een van de weinige, die werkelijk alle media heeft be diend." Voor zijn serie heeft het twee tal slechts een fractie van het ten dienste staande materiaal ge bruikt. Materiaal, dat verzameld is in de 'Stichting Frank Sinatra Study, research and publica tions', opgezet door Franc en Wieland zelf. Naast (bijna) alle boeken en platen over Sinatra beschikt het centrum over band opnamen (waaronder authentie ke opnamen van een onderzoek naar Sinatra's vermeende be trokkenheid bij de mafia), en een archief van anderhalf meter breedte. Al het materiaal is opge slagen in een computergeheu gen. En dat is de basis van een 'dagboek' over Sinatra. Feilloos is na te gaan wat in het oktober nummer van Life in 1943 over The Voice te lezen stond, of wan neer 'Saterday night' voor de eer ste keer op band werd gezet. Franc en Wieland hebben in hun serie elke keer een facet van Sinatra's carrière bij de kop ge pakt. Sinatra de acteur wordt be licht, evenals Sinatra de 'worka holic' en Sinatra de 'live-perfor mer'. Vele bekende Nederlan ders laten zich uit over Sinatra. Toon Hermans. Caroline Kaart, Lee Towers, Willem Duys, Fred dy Heineken („de enige kennis uit Nederland bij wie Sinatra ge regeld over de vloer komt"). „Als je met die mensen over Sinatra praat, gaat er een luikje open. Ie der heeft zijn of haar herinnering aan Sinatra, iedereen die wij be naderden wilde maar al te graag meewerken." Kees Buurman, manager amu sement radio en televisie van de AVRO, vroeg het tweetal de serie te maken voor deze omroep. Franc, hoofd personeelszaken van de AVRO, en Wieland, in het dagelijks leven manager bij de PTT in Bussum, zijn geen van beiden programmamaker. Franc: „Vooral ik, als hoofd van de afdeling personeelszaken, zat daar best mee in de maag. In fei te begeef je je op een terrein waar iemand anders zijn brood moet verdienen. We hebben de zaak zelfs voorgelegd aan de onder- meningsraad. Toen is ook ge zegd: we hebben nu zoveel unie ke kennis in huis. het zou werkelijk onzin zijn om daar niets mee te doen." schapsband in de groep. Die blijft inspireren. Ik weet wel dat we in middels veteranen zijn. Ik kom af en toe jonge journalisten tegen en die spreken je af en toe zó aan dat ik me Pete Townshend voel. En we zijn nog geen 28!" -Toch houdt de band een rustpau ze van anderhalf jaar. Kerr: „Dat is essentieel. Vorig jaar juli zijn we gestopt met touren na 16 maanden onafgebroken con certen te hebben gegeven. We zijn er achter dat je je dat soort inspan ningen niet ongestraft kunt veroor loven. Zo lang, zo hard werken is gevaarlijk. We zijn geen heavy-me- tal band, dus we leven niet hele maal in een fantasiewereld...geen groupies en cocaine en zo, maar je verliest je grip op de echte wereld. Het gaat ten koste van je mentali teit, je energie wordt langzamer hand afgetapt. Je komt in een pa troon vast te zitten, waardoor het na 15 maanden echt afzien is". Constante druk „Bovendien vind ik dat de plaat- produktie geleden heeft onder die constante druk om te moeten op treden. Het muzikale potentieel is er niet uitgekomen. Dat realiseren we ons ook. We zullen de komende jaren aanmerkelijk minder optre den en ons meer concentreren op schrijven". -Schrijven en toeren samen, gaat niet? Kerr. „Ik kan het niet. Ik moet me kunnen concentreren. Met Charlie Burchill, onze gitarist, ligt het op het ogenblik anders. Hij neemt overal een versterker mee naar toe. Op elke hotelkamer is hij de afgelopen jaren aan het werk ge weest. Echt ongelooflijk. Het is een soort manie geworden, maar hij komt elke dag met nieuwe ideeën, korte fragmenten, andere riffs. Ik kom zelf alleen maar tot schrijven als ik mijn gedachten kan laten vervloeien. Als ik op de. weg zit word ik alleen maar kan geobse deerd door de show". -Bovendien kun je je elke avond op het podium weer even een reus Kerr: „Ik weet wat je bedoelt, maar ik heb meegemaakt hoe mu zikanten in de jaren zeventig groei den naar een niveau waar wij nu net een beetje aan beginnen te tip pen. Alleen zij hadden geen voor beeld: de rockindustrie kwam in de tijd net een beetje van de grond; ze geloofden de pers onvoorwaar delijk, waarop ze nog meer werden verheerlijkt, omdat die glorie ook op, de verslaggever afstraalde. Een onwerkelijke situatie". De glorie „Wij zijn daar geen slachtoffers van, of willen daar geen slachtof fers van worden. Ik geloof niet in hét succes, of dé glorie. Ik weet dat ik het doe vanwege het vak. Het klinkt misschien oneerlijk, maar ik weet precies op welke avonden de band de afgelopen jaren slecht heeft gespeeld, of wanneer ik zelf niks voorstelde. Als je te lang op pad bent ben je niet langer meer in staat om jezelf op te zwepen, elke avond nét effe een stapje verder te gaan. -De afgelopen jaren hebben The Minds zich ontpopt als ambassa deurs van Amnesty International. Is het niet een naïeve zaak om ter geloven dat rocksterren een doel zo als dat van Amnesty International kunnen steunen? Kerr: „Van tijd tot tijd ben ik ook cynisch. Dan hoor ik mezelf afvra gen wat voor zin dat nou heeft. Vaak zelfs. Maar af en toe krijg je te horen wat voor effect je kunt be- Verkoop Mondriaan HILVERSUM (GPD) - „Onrecht matig" en „schending van de be ginselen van behoorlijk bestuur". Dat schrijft de advocaat van de ge meente Hilversum, E. van der Schans, in de dagvaarding voor het kort geding van de gemeente tegen minister Brinkman (WVC). De dag vaarding is gisteren bij de be windsman bezorgd. Met het ge ding, dat op 2 juli dient bij de Haagse rechter M. R. Wijnholt, wil de gemeente proberen het verbod op te heffen dat Brinkman heeft uitgesproken over de verkoop van de Mondriaan. Het Hilversums gemeentebe stuur vindt de de verkoop van het schilderij wel toelaatbaar omdat met de opbrengst het monumenta le Gooiland-complex opgeknapt kan worden. werkstelligen doordat je zestien concertbezoekers in San Diego in Californië zo ver hebt gekregen dat ze kaarten hebben gestuurd een of andere politieke gevangene in Sri Lanka. Dan krijg je van Am nesty door dat die man op Sri Lan ka binnenkort vrij komt. En ver volgens krijg je nog eens briefje van de man in kwestie ook. Dan is dat cynisme weg". Anti-leven „Ik weet wel dat dat maar uitzon deringen zijn. Ik zie hoe ons con certpubliek vliegtuigjes vouwt van oproepformulieren van Amnesty. •Kan mij het schelen... We hebben wat gedaan voor een ander. Dat telt. Ik weet wel dat de hele wereld bestaat uit banaliteiten en illusies - daar moet je je tussendoor ma noeuvreren. We hebben in elk ge val geen misbruik gemaakt van on ze populariteit". „We hebben veel kritiek gekre gen voor de steun die we aan Am nesty hebben gegeven. Veel van die kritiek komt van linkse, door gaans progressieve journalisten. Vreemd, hèo? Vroeger begreep ik dat niet - nu wel. Dat zijn dezelfde mensen die anti-leven zijn. Zo komt dat tenminste bij me over. The Minds zijn pro-leven". -Dezelfde Nederlandse journalis ten die als eersten je band hebben omhooggeschreven, hebben The Minds uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Kerr: „Ik lees het niet meer. Ik weet wat er geschreven wordt". -Er wordt geschreven dat je Am nesty gebruikt hebt als een vlag dance - Whitney Houston You want love - Mured Emotions Hold me now - Johnny Logan Call me - Spagna Don't dream it's - Crow ded House So strong - Labi Siffre Diamonds - Herb Alpertl Janet Jackson Watchdogs - Ub 40 I want your sex - George Michael 10 (16) I still haven't found U2 DELFT (ANP) - Na een succes volle tournee door de Verenig de Staten geeft de zanger Bob Dylan dit najaar een aantal con certen in Europa. Op 19 sep tember treedt hij met de bege leidingsband Tom Petty and The Heartbreakers op in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Het organisatiebureau Mojo Concerts heeft dit giste ren meegedeeld. voor het strontschip dat de naam Simple Minds draagt. Kerr:„Dat klopt ook. We zijn dan ook geen in onszelf gekeerde, doemdenkerige band als The Smiths of een egocentrische club zoals Duran Duran of The Thomp son Twins. We zijn ook tamelijk uniek". „Dezelfde mensen die schrijven dat we niets meer voorstellen zijn ook degenen die niet langer de moeite nemen om te kijken wat we doen. Die mijden ons, die praten niet meer met je. Jij checkt ten minste, dat is prima. Elke topar tiest heeft die perioden meege maakt - Bob Dylan is voor alles wat lelijk is uitgemaakt, 't Maakte 'm niet minder". Ruimte -Laten we de laster even verge ten. Je brengt een liveplaat uit: be tekent dat dat de band geen nieuwe repertoire heeft Kerr: „We zijn live een fantasti sche band, vind ik. Het live-geluid is zo sterk dat het de studio-opna men eenvoudig wegvaagt. Dat wil de ik een keer vastleggen - mis schien gewoon een document ma ken. Daarnaast wilde ik gewoon een goede concertregistratie ma ken, een plaat die op zichzelf staat. Zoals Bob Marley, The Doors, The Stones, U2 (Under a Blood Red Sky), The Who (Live at Leeds) heb ben gedaan. D'r zijn ook heel veel live-albums het aanhoren nauwe lijks waard: neem die van de Tal king Heads, David Bowie". -De plaat komt weinig geprodu ceerd over. Alsof je eerst opnamen gemaakt hebt. en daarna pas hebt gecontroleerd wat voor beeld er door die opnamen werd opgeroe pen. Kerr: „Ja. Waar je van schrikt is het beeld datje dan krijgt. Enorme dynamische verschillen. Van heel stil, tintelend pianospel tot een muur van geluid dat we optrekken in songs als in Jungleland en Ghostdancing. Maar het zachte spul zoals in East at Easter, Book of Brilliant Things, The Big Sleep, dat heeft mijn voorkeur. Daar hoor je een ruimte in terug, die we weer moeten zien te veroveren. Mis schien is dat een aanwijzing welke kant het met ons opgaat". Een Monet brengt 4,6 miljoen op PARIJS, 24 juni (AP) - Claude Mo- nets impressionistische meester werk 'Bouquet de Fleurs' (1878) heeft op een veiling in Parijs onge veer 4,6 miljoen gulden opge bracht. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een Monet is neerge teld. 11 7) 12 5) 13 (15) 14 (10) 15 (29) 16 9) Wild horses - Gino Vanel- li Crockett's theme - Jan Hammer Can't be with yoy - Judy Boucher Living in a box - Living in a box Walking together - Piet Veerman Lean on me - Club Nou- i V.LM. - Mel en Kim If I was your girlfriend - Prince Lass die Sonne - Wind Just around the corner - 24 (19) 25 (32) 26 (17) 27 (18) 28 (25) 29 (20) 30 (31) Big love - Fleetwood Mac When smokey sings ABC La isla bonita - Madon- Love is in the air - Steve Allen S.O.S. Mozambique Dutch Artists To be with you again - Level 42 Nooduitgang - Goede Doel If you let me - Terence Trent d'Arby Gli impermeabili - Paolo Conte 31 (--) Bingo - André van Duin 32 Luka - Suzanne Vega 33 Viva America - George Baker Selection 34 (38) High society medley - David Ray 35 (--) Gente di mare - Tozzi en Rafx 36 (23) Nothing's gonna stop us - Starship 37 (--) Goodbye stranger - Pepsi en Shirlie 38 Alone - Heart 39 (--) Arriverderci - Roberto Jacketti en Scooters 40 (24) Right on track - Break fast Club. Los-Vastspektakel met bekende namen ROTTERDAM/HILVERSUM (GPD) De samenwerking tussen Jan Rietmans Los Vast Productions BV en het Fos ter Parents Plan zal een langdurig karakter krijgen. Ook na het Kuip-spektakel zal de NCRV-presentator in zijn weke lijkse Los-Vastuitzendingen aandacht vragen voor het werk van Foster Parents Plan. Rietman maakte dit gisteren be kend op een persconferentie in het Feijenoordstadion waar op 18 juli het Los Vast-spektakel wordt ge houden. Al eerder maakte de NCRV-presentator bekend dat de derde editie van deze manifestatie gekoppeld zou zijn aan een pro motieactie voor Foster Parents Plan. De entreeprijzen, variërend van f 7,50 tot f 12,50, zullen geheel ten goede komen aan een scholen project op Haiti, dat door deze in stantie wordt gesteund. "Het is absoluut de bedoeling een langere samenwerking tussen Los Vast en Foster Parents Plan op te bouwen. Ik vind het spijtig dat we hiertoe niet eerder zijn overge gaan. Het idee moet rustig groeien dat Los Vast en het Foster Parents Plan bij elkaar horen. Ik heb mijn liefde tegenover deze instelling verklaard", aldus Rietman. De NCRV liet gisteren weten geen enkel bezwaar tegen de cor poratie te hebben, maar benadruk te dat deze samenwerking zal wor den beperkt tot het programma Los Vast. Om de aandacht te vestigen op het scholenproject op Haiti is Riet man met een cameraploeg naar dit Caraibisch eiland gegaan om een documentaire te maken over de wantoestanden waarin de Haitia- nen moeten leven. De documentai re 'iets anders dan Los Vast' wordt morgenavond (donderdag, NCRV, 21.25 uur, Nederland 2) uitgezon den. Naast het project op Haiti zal Rietman ook de Foster Parents Plan Fanclub promoten onder de jongere bezoekers. Omdat jonge ren niet in staat zijn kinderen te adopteren, is voor hen deze fan club opgericht. De contributie van f7,50 komt ten goede aan verschil lende projecten. Volgens een woordvoerder van Foster Parents Plan is de club vooral bedoeld om jongeren te betrekken bij het ont wikkelingswerk. Voor het Los-Vastkuipspektakel zijn tot nu toe 27.500 kaarten ver kocht. Aan het concert in de Kuip dat om zes uur 's avonds begint, zullen alle bekende namen uit de Nederlandse artiestenwereld deel nemen. Bovendien hoopt Rietman buitenlandse artiesten als Demis Roussos, Ruby Turner, Bart Pe ters, Mixed Emotions, Nick Ka men, Labi Siffre, Shaking' Steven en Gary Brooker aan te kunnen kondigen. De NCRV-radio zal op zaterdag 18 juli rechtstreeks verslag doen Jan Rietman in de Kuip van het Kuip-spektakel van 18.00 tot 24.00 uur. De NCR V-televisie zal op 23 juli een 110 minuten du rende registratie laten zien. Vanaf 1 augustus zal ook Sky Channel in twee uitzendingen van elk ander half uur aandacht besteden aan het derde Kuip-spektakel. Wegens mishandeling van figurant LOS ANGELES (Rtr) - De Amerikaanse filmac teur Sean Penn, echtge noot - maar hoe lang nog; er zijn moeilijkheden - van popster Madonna, is dinsdag in Los Angeles veroordeeld tot 60 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van een fi gurant. Ook kreeg hij een boete van 500 gulden en een proeftijd van twee jaar wegens gevaarlijk autorijden. De gevangenispoort slaat op 7 juli achter Penn dicht. De rechter heeft hem gelegenheid willen geven om zijn rol - van politieagent! - in de film "Colours" af te ma ken. De Figurant, de 32-jari- ge Jeffrey Klein, was door Penn uitgekafferd, bespuwd en afgeranseld omdat hij tijdens filmop namen in Los Angeles fo to's had genomen van hem en zijn medespeler in "Colours", Robert Du- vall. voerster van zijn vrouw Madonna, Liz Rosen berg, deelde in mei mee dat het echtpaar huwe lijksmoeilijkheden had, maar hoopte ze te over winnen. Het was op 6 au gustus 1985 bij zonson dergang in de filmster- renstad Malibu getrouwd in een tuin die over de Stille Oceaan uitziet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21