Van outsider tot favoriet doe je als je ook na vijven een tekort in je portefeuille ontdekt? Boebka wéér hoger Thurau brengt 'ploegmaat' Winnen in verlegenheid Kuiper niet in de Tour Hockeyers met Westduitsers aan de leiding Johan van der Velde valt uit zijn rol Arbitrage in zaak Rijkaard WOENSDAG 24 JUNI 1987 SPORT PAGINA 17 SCUOL (ANP) - Waande hij zich maandagavond nog kanshebbers op de eindzege, gisteren rond lunchtijd was Johan van der Vel de niet eens meer deelnemer aan de Ronde van Zwitserland. De winnaar van de derde etappe stapte bij de eerste bevoorrading van de achtste rit af. Tijdens de beklimming van de Maloja voelde Van der Velde nog steeds de inspanningen van de monstervlucht over de Nufenen een dag tevoren. Twintig meter verderop leverde Eric Vande- raerden de fiets van Van der Vel de in bij de verzorgingsplaats van de ploeg Post. „Ik kreeg ver schrikkelijke pijn in mijn rug", vertelde Van der Velde. „Het was gewoon niet uit te houden. Bij de start in Cademario voelde ik me al niet zo lekker. Toch ben ik vol goede moed vertrokken, maar ik kreeg snel door dat het niks zou worden. Ik heb me natuurlijk flink geforceerd. Toen bleek dat ik toch veel tijd ging verliezen, besloot ik af te stappen. Het was zinloos me hier nog uit de naad te trekken en daarna drie maan den in coma te liggen". Van der Velde verklaarde zich de rest van de week helemaal op het Nederlands kampioenschap te richten. „Eerst ga ik in het zie kenhuis laten onderzoeken, wat er precies aan de hand was met me. Zaterdag sla ik mijn kamp op in Maastricht en hoop ik zon dag fris en wel in Geulle aan de start te staan." Rus in Praag over 6,03 meter Zijn provinciegenoot Leistra dwong tijdens het WK in Londen vorig jaar oktober zoveel respect af bij Jorritsma, dat hij sindsdien eer ste man is. Door de botbreuk van Leistra heeft de Oranje Zwart-ver- tegenwoordiger zodoende tot en met zondag de tijd zichzelf nadruk kelijk in beeld te brengen. Tegen Argentinië was die mogelijkheid minimaal, want de defensiespecia listen voor hem gooiden de deur vast in het slot. Slechts een paar' maal kregen de Argentijnen toe gang tot de cirkel, maar bij die si tuaties wierp Jansen zich op als een onneembare hindernis. „Ik heb het niet erg moeilijk gehad", benadrukte hij naderhand. „Toch moet je juist in dat soort wedstrij den attent blijven. Ik was vooraf enigszins gespannen, maar later viel alle druk van me af'. Frustratie De dadendrang van zijn collega's droeg daar zeker toe bij. Na zestien minuten had strafcornerbeul Flo- ris Jan Bovelander de weg naar de winst al geplaveid en zichzelf naar de (gedeelde) eerste plaats op de topscorersranglijst opgewerkt. Vanaf dat moment bleek Argenti nië niet meer de gevreesde tegen stander van het laatste wereldbe kertoernooi, waarin de Oranje equipe uiterst moeizaam met 1-0 langs de Zuidamerikanen gleed. Mare Delissen, Erik Parlevliet en Robbert Delissen (in samenwer king met de Argentijn Edgardo Pailo) bouwden de marge tot vijf treffers uit. Met iets meer precisie had Nederland de tweestrijd met West-Duitsland om een beter doel saldo zelfs royaal kunnen beslis sen. De krachten waren na de ener- gievretende botsing van een dag eerder tegen de Trophy-titelverde- PRAAG (ANP/DPA) - Sergej Boebka heeft gisteren in Praag zijn wereldrecord polsstokhoogsprin gen met twee centimeter verbe terd. De Sowjetrus ging over een hoogte van 6,03 meter. Het oude re cord was op 8 juli vorig jaar in Mos kou gevestigd. Boebka bedwong de nieuwe re cordhoogte bij zijn derde poging. De 23-jarige student was in zijn eerste beurt over hoogten van 5,60 en 5,80 meter gegaan. Boebka ver overde in Stuttgart de Europese ti tel en zal dit jaar in Rome zijn in Helsinki (1983) behaalde wereldti tel verdedigen. Het was de zevende keer dat hij het wereldrecord polsstokhoog springen opkrikte. Op 26 mei 1984 ging Boebka over een hoogte van 5,85 meter. Daarmee nam hij het record over van de Fransman Thierry Vigneron. Die zomer was Vigneron enkele minuten in Rome opnieuw recordhouder (5,91 me ter), waarna Boebka een hoogte van 5,94 meter bedwong. Sinds dien heerst Boebka in dit specialis- Boebka's prestatie gaf schitte ring aan een betrekkelijke kleurlo ze en bovendien frisse zomer avond in Praag. Vier dagen voor de Europa-Cupfinale in hetzelfde sta dion maakte de atleet uit de Oe- kraine bij wisselende weersom standigheden (buiig) niet meer dan vijf sprongen. Bij zijn geslaagde poging over 6,03 maakte hij sterk de indruk zeker in staat te zijn een hoogte van 6,10 meter te overmees teren. Vassili Boebka, de broer van Sergej, eindigde als tweede met 5,60 meter. Door de verrichting in Praag - het achtste wereldrecord van het seizoen - is de Amerikaan Joe Dial, die dit weekeinde over 5,96 meter wipte, de eerste plaats op de sei zoenranglijst kwijt. Dial springt el ke week een wedstrijd, voor Boeb ka was .Praag' het eerste optreden in de buitenlucht. Elly van Hulst was de enige Ne derlandse die tijdens de Rosicky Memorial aan de start verscheen. De atlete van PAC zegevierde op de 1500 meter in 4.12,26. Met een achterstand van 1,40 seconden ein digde de Oostduitse Birgit Barth als tweede. Van Hulst heeft het ko mende weekeinde als een van de weinige Nederlandse atletes vrij; zij neemt niet deel aan de Europa- Cupontmoeting in Gothenburg. Van Hulst wilde wel de 800 meter, maar niet de door de KNAU bevo len 3000 meter afleggen. Voor 35.000 toeschouwers lever de een aantal atleten solide presta ties. De Bulgaarse Ljoedmilla Ni- nova sprong 6,87 meter ver. De Cu baanse Fidelia Quirot zegevierde op de 800 meter in 1.58,20. Hink- stapspringen en de 1100 meter hor den leverden overwinningen op voor Sowjetatleten. Nikolaj Moes- sijenko kwam tot 17,10 meter, Igor Kazanov sprintte in 13, 44 secon den over de horden. Ploegleider Swerts passeert oud-wereldkampioen PUTTE (ANP) - Hennie Kuiper is door zijn Vlaamse ploegleider Roger Swerts gepasseerd voor de Tour de France. De 38-jarige Ne derlandse profwielrenner kreeg te lefonisch van Swerts te horen, dat de jongeren uit de Belgische for matie de kans dienen te krijgen. „Deze pijnlijke beslissing is één van de grootste teleurstellingen uit mijn loopbaan, een donderslag bij heldere hemel. Ik hoor thuis in de Tour, waar ik een waardig afscheid van de wielersport wil nemen", zei Kuiper gisteren. Swerts verklaarde zijn besluit met: „De laatste twee jaar heeft Kuiper niet meer opti maal gepresteerd in grote etappe koersen. In dagwedstrijden kan hij nog van grote waarde voor ons zijn. Hij had echter zelf moeten inzien, dat zijn rol in de meerdaagse koersen niet meer op het eerste plan ligt. Ik heb veel waardering voor Kuiper. Zijn mogelijke con tractverlenging bij ons staat los van mijn besluit hem te passeren voor de Tour". Kuiper had aan het begin van ;zijn vijftiende profseizoen met Swerts afgesproken alle grote wed strijden te rijden. In de Ronde van Italië richtte Kuiper zich enkele weken geleden tevergeefs op een etappezege. In het eindklassement werd hij 44e op bijna anderhalf uur van de Ierse winnaar Stephen Ro che. Kuiper zou in juli zijn twaalf de Tour hebben gereden. De oud- Olympisch- en wereldkampioen, wiens laatste grote succes dateert van het vooijaar 1985 (Milaan-San- remo) reageerde voor zijn doen ge schokt: „Ik heb de Giro be schouwd als voorbereiding op de Tour. Ik dacht voor de ploeg een zekere waarde te hebben. Nu lijkt het, alsof daar weinig meer van over is". Swerts verklaarde tijdens de Giro nog, dat Kuiper niet alleen sportief, maar ook commercieel ge zien een aantrekkelijke renner is. Zijn erelijst, twee keer tweede in de Tour en winnaar van Parijs - Roubaix, de Ronde van Lombar- dije en de Ronde van Vlaanderen, spreekt in het buitenland nog altijd aan. Swerts: „Maar op een bepaald moment kun je niet meer louter op je naam worden geselecteerd. In de Ronde van Zweden hebben Jac van der Poel en Patrick Verschue- ren goed gereden. Daarom hebben zij mijn voorkeur gekregen". Vol gens Kuiper is het laaste woord over deze zaak nog niet gezegd: „Er wordt volop onderhandeld. Ik weiger te accepteren dat ik ben af gewezen". De ploeg-Swerts bestaat uit: John Bogers en Jac van der Poel (beiden Ned), Didi Thurau (WD1), Johan Capiot, Herman Frison, Ru dy Patry en Patrick Verschueren (allen Bel) en Jesper Skibby en Brian Sörensen (beiden Den). De Belg Eric van Lancker en de Australiër Alan Peiper comple teren volgende week de ploeg van Peter Post voor de Ronde van Frankrijk. Theo de Rooy uit Spau- beek, die ook nog kandidaat was, viel af. Zijn in de Ronde van Italië opgelopen blessure is nog steeds niet geheel genezen. Behoudens ziekte of ongeval reizen de volgen de negen renners naar de proloog in Berlijn: Eric Breukink, Teun van Vliet, Henk Lubberding (allen Ned), Phil Anderson en Alan Pei per (beiden Aus), Robert Millar (GBr), Eric van Lancker, Eric Van- deraerden en Guy Nulens (allen Belg). SCUOL (ANP) - De gele trui om de schouders van Didi Thurau bracht Peter Winnen in een penibele situatie. Direct na afloop van de koninginnerit door de Alpen was het twij felachtig of de Limburgse ex-onderwijzer nog wel een gooi zou kunnen doen naar de eindzege in de Ronde van Zwitserland. schikbaar. Een veldspeler had dan de vacature moeten invullen, want reglementair is het niet toegestaan alsnog een speler aan de groep van zestien toe te voegen. „Eigenlijk zouden voor zo'n zwaar toernooi achttien spelers opgegeven moe ten kunnen worden", meende de technisch leider later. „In dat geval is het mogelijk drie doelverdedi- gers in de selectie op te nemen". Risico Jorritsma, die dit toernooi geen beroep meer kan doen op Leistra en twijfels heeft over de beschik baarheid van de aan zijn knie ge blesseerde Diepeveen, hoefde ech ter niet op dat alternatief („Mare Delissen was dan in het doel gaan staan") terug te vallen. Jansen - toevalligerwijs ook nog getooid met het rugnummer dertien - was namelijk na een minuut of vijf weer opgelapt. Ofschoon het voorval te wijten was aan het ontbreken van een ge zichtbeschermer, bleek de doel man na afloop niets van het inci dent te hebben geleerd. „Ik ben niet gewend met zo'n ding voor mijn gezicht te spelen. Ik vind het een enorme belemmering. Alleen bij de strafcorners zet ik die be schermer op. Ik weet dat het een risico is en dat er wat kan gebeu ren, maar ik sta al tien jaar zonder masker in het doel en al die tijd is er nooit iets gebeurd. Waarom zou ik dat nu ineens wel gaan doen? Ik ga er alleen maar onzekerder door spelen". Aanvankelijk had de Brabander, die drie weken voor de Champions Trophy bij de selectie werd ge haald ten koste van Egon Jesse, er geen rekening mee gehouden, dat hij zich in Amstelveen van de re servebank zou moeten verheffen. Met de Westduitser stond im mers een „ploeggenoot" op de lei derspositie. Thurau was weliswaar als individueel op de deelnemers lijst geschreven. Hij werd onge- bracht bij de ploeg van Peter Post, zogenaamd alleen voor verzorging. In werkelijkheid was hij een heus extra lid van de sterke formatie, waarvoor hij in 1988 weer officieel zal rijden. Thurau deelde gewoon mee in de prijzen. Hij deed zijn werk gelijk alle anderen in de ploeg. Zo gaf hij zelf toe de Australiër Peiper zater dag op sleeptouw te hebben geno men toen hij als gele-truidrager problemen met het tempo had. De ze Thurau kwam in topvorm uit de Ronde van Italië, won al een tijdrit in Zwitserland en veriwerf, twee dagen voor het einde, zowaar ook nog de gele leiderstrui. Dat was een toevalstreffer. Thu rau zat na zes kilometer bij een tus- sensprint in Lugano toevallig in een monstervlucht van veertien renners over drie bergtoppen en 250 kilometer. De Amerikanen Ron Knickman en Jef Pierce scoorden een dubbel Amerikaans dagsucces. Knickman, die alleen aan de eindstreep kwam, luisterde zijn 22e veijaardag met een glan zende overwinning en misschien wel een uitverkiezing voor de Tour de France op. Thurau was als negentiende de best geklasseerde met een achter stand van bijna vijf minuten. Om dat in het peloton de echte kans hebbers tot de Fluela-top bij Davos een afwachtende houding aanna men, bleef van de twaalf minuten voorsprong voor de meeste dappe ren veel over. Thurau wipte over iedereen heen met overigens slechts minimale voorsprong op de Amerikaan Hampsten (twaalf se conden), de Italiaan Giovanetti (veertien), de Colombiaan Parra (negentien) en Peter Winnen (twin tig). De negende en voorlaatste étap pe is de laatste kans voor Peter Winnen. De rit naar Laax is kort (145 kilometer) maar krachtig met twee cols en de eindstreep op een helling. De laatste etappe naar Zu rich is morgen volkomen vlak. Zou Peter Winnen, de officiële kopman, toestemming krijgen om aan te val len, of moet hij knechtje spelen? Ooit, in 1977, kostte een gele trui van Thurau Hennie Kuiper de overwinning in de Tour de France. Sensationeel „We moeten er maar eens met Peter Post over praten", meende Je hoeft niet op het Binnenhof te werken om te weten hoe vervelend het is om even krap bij kas te zitten. Zeker als de banken al gesloten zijn. Gelukkig is er een manier om op ieder moment van de dag snel een gaatje in uw begroting te dichten. Met een salarisrekening bij de bank die nooit dicht is: de Nutsspaarbank. De enige bank in de regio die 24-uurs service heeft. Met nu al 21 geldautomaten. En we :|f? plaatsen er het komende jaar nog eens een tiental bij (onder meer bij de Scheveningse Boulevard en in winkel centrum Leidsenhage). Zodat iedereen dag en nacht aan z'n geld kan komen. Snel. Makkelijk. En het kost bovendien niks extra. Het enige dat u ervoor hoeft te doen té een salarisrekening te openen bij één van onze kantoren en meteen te vragen naar gjHBfc zo'n handig pasje voor de Ü3I geldautomaat. nulsspaarbank De Nutsspaarbank doet meer. 24 Uur per dag. AMSTELVEEN (GPD) - Het Ne derlands hockeyteam heeft zich na de 5-0 van gisteravond tegen Argentinië tijdens het toer nooi van de Champions Trophy van verrassende outsider in de rol van favoriet gemanoeuvreerd. Wanneer zelfs een doelpunt meer was geproduceerd, hadden de Ne derlandse mannen de vijfde dag van de negende editie als koploper kunnen afsluiten. Ofschoon de produktieslag tegen de Zuidameri- kaanse formatie de grootste over winning tot dusver in het toernooi opleverde, bleef het doelsaldo ge lijk aan dat van de Westduitsers, die tegen Pakistan niet verder kwamen dan een bescheiden 2-1 overwinning. Belangrijker wellicht nog dan de terechtwijziging van de nummer vijf van het laatste WK, was dat Ro nald Jansen zijn debuut kon afma ken. De 23-jarige sluitpost van Oranje Zwart, die gisteren plotse ling als stand-in voor de gebles seerde Frank Leistra (gebroken wijsvinger) moest fungeren, kreeg twee minuten na de pauze een bal zo hard in het zonder masker be schermde gelaat, dat even dreigde, dat de Eindhovenaar de strijd zou moeten staken. Die gedwongen 'stop' bleek echter niet noodzake lijk, omdat de snijwond, die Jan sen bij de ongelukkige actie opliep, door bondsarts Leo Heere ter plek ke kon worden 'dichtgelijmd'. Wanneer de poortwachter zijn eer ste internationale optreden voortij dig had moeten beëindigen, was bondscoach Hans Jorritsma in gro te problemen gekomen, want een derde keeper was niet meer be- DEN HAAG (ANP) - Een arbitra gezaak moet uitmaken of Frank Rijkaard komend seizoen voor Ajax of PSV speelt. De 24-jarige in ternational, momenteel té gast in het Mundialito-toernooi van AC Milan, heeft een overeenkomst met beide clubs. In Milaan ontkende Rijkaard een zogeheten voorcon tract te hebben getekend met AC Milan. Een woordvoerder van de kapitaalkrachtige club verklaarde dinsdag een "optie" op de Amster damse verdediger te hebben. De arbitragezaak dient begin ko mende week, liet een woordvoer der van de KNVB weten. Voorzit ter van de commissie, die uit drie leden bestaat, is prof. mr, Giltay Veth. De zaak-Rijkaard heeft een spoedeisend karakter aangezien PSV van mening is dat Rijkaard zich per 1 juli bij de club moet mel den. Frank Rijkaard heeft de 45.000 toeschouwers in San Siro-stadion ook in zijn twee de wedstrijd als gastspeler bij het Mundialito-toernooi van Berlusco ni met een imponerende eerste helft in vervoering gebracht. De in spirerende aanwezigheid van de Ajacied met de meerdere contrac ten leidde in het duel tegen Paris Saint-Germain niet direct tot doel punten. Na de pauze kon de forsbe- taalde Nederlander, gesloopt door de hitte en het toch lange en druk ke seizoen, de gang van zaken bij AC Milan minder bepalen. De eni ge treffer van Milan kwam pas vijf minuten voor tijd op naam van Massaro. Mare Delissen juicht na weer een treffer van Nederland. (foto ANP) diger evenwel gesloopt, waardoor de scherpte volledig verdween. „Jammer", merkte Jorritsma achteraf op, „want ik had na van daag graag op de eerste plaats wil len staan. Straks blijven me mis schien net als tijdens het WK met de frustratie zitten, dat we ons doel niet hebben bereikt door een of twee doelpunten". In het Milanese stadion waren ook Marco van Basten en Ruud Gullit aanwezig. In de Mundialito bleef ook stadgenoot Inter Milan, na het gelijke spel van de eerste dag tegen de Parijzenaars, ongesla gen. De Spaanse nummer 2 Barce lona werd met 3-1 verslagen. Die stand was al bij rust bereikt. Passa- rella, Fanna en Garlini zorgden voor de Italiaanse treffers. Tussen door deed Hughes voor de Catala nen iets terug. Thurau na de sensationele coup in Scuol in de zuurstofrijke lucht rond Davos. „Eerlijk gezegd weet ik niet wat me allemaal overkomt. Dat ik mee ging in de ontsnapping was puur toeval en ik heb er geen seconde aan gedacht de gele trui te kunnen veroveren. De hele opzet van mijn start in de Ronde van Zwitserland was niet meer dan trainen voor de Tour de France die in Berlijn start." Peter Winnen toonde zich niet ongerust over de onverwachte si tuatie. „Misschien is het wel een groot voordeel. Ik kan op weg naar Laax afwachten, het initiatief aan de anderen laten. Thurau kan in geen geval aangevallen worden, want hij rijdt volgend jaar voor de ploeg." Afwachten deed de winnaar van Cademario gisteren eveneens. Win nen reageerde wel attent op een uitval van de Colombiaan Parra op de Flüelapass. Winnen en Parra, die nauwlettend werden gevolgd door Giovanetti en Hampsten, von den nog twee vroege vluchters (De Keulenaer en Roll) voor de eind streep terug. De overige twaalf ble ven uit het zicht. Het kwartet kans hebbers kon zich er alleen op be roepen de Zwitser Erich Maechler, die de leiderspositie niet bepaald overtuigend verdedigde, op flinke achterstand te hebben gereden. Johan van der Velde en Charly Mottet vielen eveneens af als kans hebbers. De Nederlander stapte na een berg met rugpijn af, de Frans man bleek eveneens niet hersteld van de lange vlucht over de Nufe nen van maandag en finishte in de achterhoede. In Didi Thurau kreeg de Ronde van Zwitserland voor de achtste keer een nieuwe leider. Voor de ne gende bleven in de dolle Tour de Suisse verschillende kandidaten over. Hampsten, Giovanetti, Parra en Winnen namen op de eerste rij plaats in afwachting van een span nende ontknoping. Lisse heeft gisteravond tijdens de Ronde van Gouda de goede presta ties van zijn clubgenoten André van Reek en Marco Vermey voort gezet. Moest hij zondag voor eigen publiek Haarlemmer Bert Spoor nog voor laten gaan, nu was hij de sterkste uit een kopgroep van drie renners. Ruud Stals uit Beverwijk en Wim Veenendaal uit Zeist moesten in Stroombergen duide lijk hun meerdere erkennen. Lei- denaar Alex Jansen kwam als veer tiende over de eindstreep. Bij de liefhebbers liet Gerard Kleinveld de zege ditmaal aan clubgenoot Evert Diepenveen. Ro nald van der Tang uit Voorhout werd achtste.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17