Aantal bars en dancings eerder dicht Voorhout beticht van onwil bij aanleg woonwagenkamp 'Geen direct explosiegevaar' ACTIE VOOR OPVANGHUIS Raad Noordwij k ziet niets in later of geheel afschaffen sluitingsuur Nauwere samenwerking WV's Leiden en kust PAGINA 16 Will REGIO WOENSDAG 24 JUNI 1987 Leidse opbouwwerker schrijft brieven aan provincie en kamerlid VOORHOUT/LEIDEN - "Het begint er verdacht veel op te lijken dat woonwagenbewoners onge wenste vreemdelingen zijn in Voorhout". Dat schrijft Bruno van Veen van het buurt- en clubhuis De Rolleman aan het Trekvaart plein in Leiden in een open brief die onder anderen is gericht aan burgemeester en wethouders van Voorhout, gedeputeerde staten van Zuid-Holland en het Tweede- Kamerlid J.M. Verspaget (PvdA). Reden voor het schrijven van de brief van de opbouwwerker van het Leidse buurthuis van woonwa genbewoners is het besluit van de gemeente Voorhout om met in gang van 1 januari 1989 uit het zo geheten Woonwagenschap te tre den. Van Veen betwijfelt of Voor hout tegen die tijd wel over een ei gen woonwagenkamp beschikt, zo dat het uittreden uit het schap is gerechtvaardigd De Voorhoutse gemeentesecre taris J.L. Boon zegt niets te begrij pen van het schrijven. "Het woon wagenkampje in de nieuwbouw wijk Oosthout is in 1988 klaar. Van Veen suggereert dat wij illegaal uit het Woonwagenschap treden, maar wat de gemeente Voorhout doet, is volkomen legaal. Als wij uit het schap treden, beschikken wij over een nieuw woonwagenkamp", al dus een verbaasde Boon. Gesloten De opbouwwerker voor woon wagenbewoners in de regio Leiden houdt zich sinds oktober vorig jaar met de perikelen op het Voorhout- se kamp bezig. Het centrum aan de Sportlaan is na het vertrek van de familie Hülter gesloten. In noodge vallen kan het kamp tijdelijk wor den opéngesteld. Opbouwwerker Van Veen heeft echter geen enkele voortgang bespeurd in het realise ren van een definitief woonwagen centrum in de nieuwbouwwijk Oosthout. Gemeentesecretaris Boon: "De plannen liggen sinds 1983 op tafel, maar zo'n plan wordt opgesplitst in verschillende delen. Het bestem mingsplan zegt dat er 1600 wonin gen en diverse voorzieningen moe ten komen. In Oosthout worden gemiddeld tweehonderd woningen per jaar opgeleverd. In 1987 gaan we aan het woonwagenkampje werken". Van Veen is het wachten echter moe. "Zelfs van een verbetering van het tijdelijke centrum aan de Sportlaan was geen sprake. De in richting van het centrum had een middeleeuws karakter. Het gelijke- rechten-gelijke-plichten-verhaal dat woonwagenbewoners altijd moeten aanhoren, werkte in Voor hout duidelijk ten nadele van woonwagenbewoners", brengt hij in zijn open brief in herinnering. Subsidie In oktober 1986 bleek het minis terie bereid een rijksbijdrage van 15.000 gulden te verstrekken voor opknappen van het oude kamp. Met het oog op de aanleg van een nieuw kamp werden de voorzie ningen echter niet verwezenlijkt. Op 23 januari 1987 werd het tijde lijke woonwagenkamp aan de Sportlaan definitief gesloten. De familie Hülter verhuisde naar een kamp in Oegstgeest. De gemeente Voorhout toonde zich bereid daar voor een vergoeding te geven. Van Veen stelde de directeur gemeen tewerken, H.G. Philipsen, destijds voor om de plek aan de Sportlaan als uitwijkmogelijkheid te laten fungeren voor eventuele nieuwko mers,. Volgens hem ging de ge meente niet op zijn voorstel in. Ge meentesecretaris Boon benadrukt echter dat het kamp weliswaar is verdwenen, maar dat er in noodge vallen wel degelijk voor accommo datie kan worden gezorgd. Van Veen: "Het argument dat bewoners toch niet naar stand plaatsen in bepaalde gemeenten willen verhuizen, doet helemaal niet ter zake. Ook als de gemeente Leiden meer woonwagens zou toe laten, ontslaat dat de gemeente Voorhout niet van de plicht om voor enkele standplaatsen te zor gen". Op 26 juni komt het kamerlid Verspaget (PvdA) naar het buurt en clubhuis aan het Trekvaartplein in Leiden om zich van de situatie op de hoogte te stellen. "De nega tieve houding van de gemeente Voorhout moet dan maar eens wor den aangekaart", aldus Van Veen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Nu maar hopen dat de gemeente haar verantwoordelijkheid kent". Met die zacht uitgesproken wens beëindigde in het holst van de nacht één van de vijf actievoerders voor een opvang huis in Alphen de versiering van het pand Juliana- straat 34. Met spandoeken en ballonnen aan de gevel maakten de actievoerders duidelijk dat het betreffende pand een opvanghuis moet worden. Vermoedelijk hangen dië er in elk geval tot de gemeenteraadsvergadering van morgenavond. Dan wordt het verzoek van stich ting opvanghuis Alphen behandeld om het betreffende gemeentelijke gebouw voor de stichting te reserveren. Ook morgenavond wordt in het stadskantoor actie ge voerd. Julianastraat 34, het voormalige onderkomen van het bureau voorlichting van de gemeente, is volgens de initiatiefnemers tot inrichting van een opvanghuis het best denkbare pand voor onderdak aan mensen die in een crisissituatie verkeren en nergens terecht kunnen. "Vanwege de bereikbaarheid moeten we in het cen trum van Alphen komen en hier zijn maar weinig om wonenden. Wij weten geen ander pand, de gemeente misschien nog wel", aldus een woordvoerster van het opvanghuis. De gemeente is de aangewezen instantie om voor huisvesting te zorgeh. De actiegroep: "Wij hebben ver der alles rond, tot aan de financiën toe. Als het aan ons ligt, beginnen we in september". (foto Nanno Bioupot) NOORDWIJK - Het slui tingsuur van. de bars en dancings in de Hoofdstraat, Van Speykstraat, School straat en het daartussen ge legen gebied in Noordwijk aan Zee, wordt binnenkort geheel tegen de wens van B en W met een uur ver vroegd. De sluitingstijd van de horeca-gelegenheden in de rest van Noordwijk aan Zee blijft gehandhaafd op 01.00 's winters en 02.00 uur zomers. Dat heeft de meer derheid van de gemeente raad van Noordwijk gister avond na een uren durende discussie besloten. De PvdA en Noordwijks Be lang stemden tegen. De maatregel is bedoeld ter bestrij ding van de overlast. Mocht blijken dat vervroeging van het sluitings uur in een deel van het dorp niét voldoende effect heeft, dan wor den ook de sluitingsuren in de rest van het dorp vervroegd. Wanneer de maatregel van kracht wordt is nog onduidelijk. Eerst moet wor den onderzocht of vervroeging van de sluitingstijd van een deel van de bars en dancings in het dorp, juri disch mogelijk is. Het wijzigen van de sluitingstij den van bars en dancings is een van de maatregelen die burge meester en wethouders in hun on langs uitgebrachte nota 'Bestrij ding Overlast' voorstelden ter be strijding van de overlast die de be woners van het dorp ondervinden van de zogeheten avondtoeristen. Het college stelde evenwel voor een proef te nemen met Het verrui men danwel afschaffen van de slui tingsuren. In de nota stellen B en W dat vervroeging van het slui tingsuur Noordwijk minder aan trekkelijk zou maken voor de jon ge toerist. "Vervroeging van de sluitingsuren ligt daarom niet in de rede", aldus B en W in hun notitie. De meerderheid van de gemeente raad was het hiermee, zo bleek gis teravond, absoluut oneens. Ook de bewoners van Noordwijk aan Zee blijken niet op het afschaf fen of verruimen van de vaste slui tingstijden zitten te wachten. Ze ven vertegenwoordigers die de raadsvergadering bijwoonden, rie pen het gemeentebestuur op de overlast terug te dringen door ver vroeging van het sluitingsuur. Motie Zowel het CDA als de WD zijn van mening, dat het aantal dat op zaterdag- en zondagavond de badplaats bezoekt, moet wor den teruggedrongen. De twee raadsfracties willen voorrang ge ven aan het terugdringen van de overlast in de woongebieden. Door juist in dié gebieden de sluitingtij den te vervroegen denken CDA en WD de ergste problemen te kun nen oplossen. Burgemeester: 'Horeca zal protesteren' Een door het CDA en de WD in gediende motie om in de woonge bieden de sluitingsuren met een uur te vervroegen en in de rest van het dorp niet te wijzigen, werd door het Progressief Akkoord Noordwijk ondersteund. Noord wijks Belang en de PvdA toonden zich, zij het om verschillende rede nen, fel tegenstander van de motie. A.Th. van Rijnberk van Noord wijks Belang bepleitte het nemen van een proef met verruiming van de sluitingstijden. "We weten dat er nu overlast is, maar geen van ons weet wat er gebeurt als het vas te sluitingsuur wordt afgeschaft. We moeten de politieke moed heb ben deze stap, bij wijze van proef, te nemen". Volgens PvdA-raadslid J.J. Voorham-Bartens werkt de door CDA/WD voorgestelde maatregel averechts. "Als de bars en dan cings in de woongebieden een uur eerder sluiten, trekken alle bezoe kers daarvan naar De Grent en om geving voor een laatste borrel. Dat betekent dus dat halverwege de nacht de overlast op straat al be gint. De overlast wordt hierdoor echt niet minder". Ook PvdA-wethouder J. Bedijn bleek fel gekant tegen het CDA/ WD-voorstel: "Dit veroorzaakt tweespalt tussen de horeca-onder- nemers in het dorp". De PvdA stelde in een motie voor de horeca-gelegenheden in de wintermaanden te laten sluiten om 24.00 uur en zomers om 01.00 uur. Het hele jaar door moet, aldus de motie, de mogelijkheid bestaan van ontheffing waardoor de zaken een uur langer mogen open blij ven. In dit laatste uur mag evenwel geen muziek meer worden ge draaid en geen nieuwe bezoekers worden binnengelaten. Uitvoering van de maatregelen waartoe gisteravond is besloten, is volgens burgemeester J.M. Bonni- ke geen sinecure. "De horeca-ex- ploitanten kunnen zich beroepen op gewoonterecht. Het terugdraai en van een sluitingstijd met een uur betekent in wezen het intrek ken van de ontheffing. Die onthef fing wordt al tientallen jaren min of meer automatisch verleend"'. De horeca-zaken in Noordwijk aan Zee mogen nu in de winter tot 24.00 uur en in de zomer tot 01.00 uur open blijven en hebben de mo gelijkheid de burgemeester om ontheffing te vragen. In de praktijk hebben alle bars en dancing een ontheffing en mogen de zaken dus in de winter tot 01.00 en in de zo mer tot 02.00 uur open blijven. Bonnike wil daarom, voordat de maatregel wordt ingevoerd, eerst een onderzoek doen naar de juridi sche aspecten van dfe zaak. "Het heeft weinig zin de sluitingstijden te vervroegen als we vooraf zeker weten dat de betrokken horeca-ex- ploitanten hiertegen met succes bij de Raad van State protest zullen aantekenen". Het idee van Bonnike om, als de CDA/WD-motie niet uitvoerbaar mocht blijken te zijn, dan maar de motie van de PvdA ten uitvoer te brengen, kreeg niet de instemming van een meerderheid van de raad. De controle op de naleving van de bepaling dat er het laatste uur geen klanten meer naar binnen mogen, is volgens zowel CDA als WD niet mogelijk. Parkeren De overlast die de bewoners van het avohdtoerisme ondervinden is méér dan alleen geluidoverlast. Ook de fout geparkeerde auto's le veren veel problemen. De maatre gelen die B en W in hun nota voor stellen ter bestrijding van het par keerprobleem werden wèl una niem door de raad overgenomen. Om het aantal in woonwijken ge parkeerde auto's terug te dringen, worden de automobilisten met ver keersborden naar de Koningin Astrid Boulevard en het Wantveld geleid. Tegelijkertijd wordt er een proef genomen met een pendel dienst tussen de parkeerterreinen en het uitgaanscentrum. Ook de ideeën van het college ten aanzien van herinrichting van de Nicolaas Barnhoornstraat wer den door de raad overgenomen. In de straat wordt op zeer korte ter mijn eenrichtingsverkeer ingesteld waardoor er minder auto's 's avonds door de straat zullen rijden. Bovendien wordt door middel van paaltjes, het parkeren op verschil lende plaatsen in de straat onmo gelijk gemaakt. In de Zuidduinen worden voor alsnog geen paaltjes geplaatst om het fout parkeren van auto's daar 'tegen te gaan. Ook in de Dobbel- manduin wil de raad terughou dend zijn met het door paaltjes on mogelijk maken van het parkeren. Het Gat van Palace wordt ook de komende tijd niet gebruikt als par keerterrein. De meerderheid van het college van B en W is hiervan geen voorstander. Desondanks op perde het college in de nota 'Over last Bestrijding' dit idee omdat het openstellen van het plein geduren de de weekeinden, een winst van 100 parkeerplaatsen betekent. De raad is evenwel.net als het college van mening dat auto's op het Gat van Palace noch praktisch noch es thetisch aanvaardbaar is. Dertig maanden geëist in ontuchtzaak DEN HAAG/ALKEMADE - Offi cier van justitie mr. I. Klopper heeft voor de Haagse rechtbank dertig maanden gevangenisstraf geëist tegen een 54-jarige inwoner uit Roelofarendsveen. De man stond gisteren terecht, omdat hij ervan wordt verdacht ontucht te hebben gepleegd met zijn drie minderjarige dochters. De verdachte bekende dat hij van 1978 tot en met 1987 meerma len ontucht had gepleegd met zijn kinderen. Hij had nooit stil gestaan bij de gevolgen die dat had voor zijn kinderen. De Vener, die in voorarrest zit, staat onder psychiatrische behan deling. Een onderzoeksrapport stelt vast dat het ontuchtige hande len hem in verminderde mate toe rekenbaar is. Een van de oorzaken daarvan zijn, volgens het rapport, huwelijksproblemen. De officier van justitie noemde huwelijksproblemen geen excuus voor de daden van de verdachte. Zij betoogde dat hem een zeer ern stig verwijt te maken valt en dat rekening moet worden gehouden met de schade voor de (mindeijari- ge) slachtoffers. De dochters hadden zich in meer of mindere mate verzet tegen het gedrag van hun vader, die zei nooit te hebben gemerkt dat zijn kinde ren het niet prettig vonden. De officier stelde voor om ver dachte tijdens de gevangenisstraf onder psychiatrische behandeling te stellen. Bepalend voor de hoogte van de eis vond de officier de lange periode waarin de ontucht plaats had en de overheersende rol van de vader in het gezin. De kans op her haling van het gepleegde feit is aanwezig. De man is reeds eerder veroordeeld voor ontuchtige han delingen met mindeijarigen. De advocate van de verdachte, mr. De Rooij, pleitte voor een kor tere gevangenisstraf. De behande ling die haar cliënt tijdens het voorarrest krijgt, dient volgens Van Rooij te worden voortgezet De advocate verklaarde dat de man na afloop van een gevangenisstraf vrijwillig therapieën wil gaan vol gen. De rechtbank doet uitspraak op 7 juli. Man verdacht van brandstichtingen LISSE - Een ongeveer 30-jarige man uit Lisse is gistermiddag na een achtervolging aangehouden op verdenking van brandstichting. De man wordt ervan verdacht gisteren in twee woningen aan de Heere- weg en in de wijk Merenburg in Lisse, de keuken in de brand te hebben gestoken. De politie kwam de man op het spoor omdat er kort na elkaar brand ontstond in woningen waar van de man de sleutel had. De Lis- senaar is een bekende van de poli tie. Een politieman trof de man lo pend aan op het bedrijfsterrein Meer en Duin in Lisse. Na een ach- tervolging, die eindigde in de sloot, kon de man worden aangehouden. Hij is ingesloten. De schade van de branden be draagt enkele duizenden guldens. Jongens bekennen serie inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN - De zaterdagavond in het gebouw van de Alphense carnavalsvereniging Cascarvieten op heterdaad betrap te inbrekers hebben nog tien ande re diefstallen op hun kerfstok. Drie zestien- en zeventienjarige Alphe- naren hebben bekend het afgelo pen voorjaar diverse malen in hun woonplaats op dievenpad te zijn gegaan. Medewerkers van de mijnopruimingsdienst uit Den Helder buigen zich op het strand over het eocplosieve materiaal dat daar bij laag tij werd aangetroffen. (f0t0 Dick Hogewoning Trotyl zoek tijdens tv-opnamen EO-programma WOENSDAG Leiden KWJ-gebouw - Koppenhinksteeg, dis cussie over jeugdwerkgarantieplan, 20 DONDERDAG Leiden Pieterskerkhof 6 - Onder het thema rechtstaat en sturing' wordt een lezing gehouden, 16 uur. Leiderdorp Oudheidkamer, Hoofdstraat 24, ge opend van 10-12 uur. Vredeskerk - Van Vollenhovekade 22, de streekcommissie voor Leiden en omg. houdt bijeenkomst, u kunt menin- gen en standpunten kwijt over bepaalde regionale zaken, 20 uur. 110 tot 16 i VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur. tel. 071-126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. KATWIJK - De demonstratie i het korps mariniers op het Katwijkse strand kende gister avond een explosief slot. Uren lang werd gezocht naar een van de bommetjes die tijdens de de monstratie niet tot ontploffing was gekomen in het zeewater. Uiteindelijk troffen strandex- ploitant J. Guyt en zijn zoon Theo het explosief 's avonds om tien uur aan bij laag tij. De hulp de mijnopruimingsdienst uit Den Helder werd vervolgens in geroepen om het explosief, trotyl met een lading van één TNT, on schadelijk te maken. Volgens kapitein H. van der Til, stafofficier van het korps ma- iers, is het explosief vermoe delijk tijdens de demonstratie door een van de boten overvaren, waardoor de bevestiging was los geraakt. "Daarbij werd de ver binding tussen de elektrische la ding en de ontsteking verbroken. Er ontstond daardoor geen direct gevaar. Maar je weet natuurlijk nooit wat kinderen ermee gaan doen als ze het vinden", aldus Van der Til. De mijnopruimingsdienst, die omstreeks een uur vannacht arri veerde op het Katwijkse strand, achtte het niet noodzakelijk om het bommetje tot ontploffing te brengen. Van der Til liet overi gens weten dat ook wanneer het explosief niet was gevonden, het team van de mijnopruimings dienst naar Katwijk zou zijn af gereisd om gedurende de nacht met speciale apparatuur de zoekactie voort te zetten. Wedstrijden De demonstratie van de mari niers was op touw gezet voor het EO-programma 'De Slag bij Kat wijk' dat op 2 juli op Nederland 1 wordt uitgezonden om 20.28 uur. Een uit sportmensen samenge steld EO-team trok in het zes kampachtige programma ten strijde tegen een team dat uit 15 mariniers bestond. De mariniers wonnen de meeste behendig heidsspelletjes. De wedstrijden werden afge sloten met een demonstratie van landingsvaartuigjes en een heli kopter van de Koninklijke Mari ne. Afgelopen maandag had de televisieploeg voor dit program ma al opnames in Katwijk ge maakt van de Noorse zangeres Solveigh Leithaug en de Neder landse zanger Piet Veerman. De opnamen trokken zowel gisteren als maafldag veel publiek. LEIDEN/STREEK - De gemeen ten in de duin- en bollenstreek lij ken bereid ruim 12.000 gulden uit te trekken om de samenwerking tussen de WV's in de bollenstreek en Leiden verder te bevorderen. Het geld zal worden besteed aan het in stand houden van hét zoge heten coördinatiepunt, van waar uit inmiddels diverse gezamenlijke activiteiten op touw zijn gezet. Het dagelijke bestuur van het sa menwerkingsorgaan duin- en bol lenstreek (SDB), waarin tien ge meenten zijn vertegenwoordigd, gaat ervan uit dat ook de gemeente Leiden een bijdrage levert, die is gebaseerd op de subsidiesleutel die in de streek wordt gehanteerd, namelijk 8 cent per inwoner. De voorwaarde die het SDB aan het verstrekken van de subsidie verbindt is dat de WV's zelf 20.000 gulden opbrengen en ook de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland 10.000 gulden bij draagt. Op deze wijze worden de totale kosten van het in stand hou den van het coördinatiepunt volle dig gedekt. De samenwerking tussen de WV's in de regio is een uitvloeisel van de nota 'Zorg voor werk', waar in destijds werd geconstateerd dat het ontbreken van een goede sa menwerking tussen de WV's en de gemeenten 'de ontwikkeling van het toeristisch produkt' kan belemmeren'. In het vooijaar van 1985 werd be sloten een samenwerkingsverband tussen de WV's in de regio te stichten en tegelijkertijd een coör dinatiepunt in het leven te roepen. Voor dit initiatief kregen de WV's tot twee keer toe een provinciale subsidie van 10.000 gulden. Die samenwerking heeft inmid dels geresulteerd in het gedeelte lijk op elkaar afstemmen van het beleid, de samenstelling van een regionale informatiefolder, een NZH-bollenstreekattractiekaart, bepaalde arrangementen en een gezamenlijke promotie van de streek bij verschillenden evene menten. Om die samenwerking verder gestalte te geven is door de WV's een bureau ingeschakeld om een beleidsplan op te stellen. Dat bureau heeft intussen een groot aantal (dure) voorstellen op tafel gelegd. Het SDB-bestuur wijst er even wel op dat samenwerking tussen de VW's in eerste plaats een ver antwoordelijkheid van deze ver enigingen zelf is. Een stimulerende en ondersteunende rol door de ge meenten blijft volgens het bestuur wel nodig, vanwege de grote bete kenis van een en ander voor inwo ners van de streek, waarbij vooral de werkgelegenheid wordt ge noemd. Ook de financiële positie van de VW's - die gelet op de be zuinigingen de laatste jaren al flink hebben ingeboet - maakt een bij drage noodzakelijk, aldus het SDB-bestuur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16