Massaal verzet tegen sporthal voor Scylla Protest van personeel EHD tegen overname door De Jong 'Er moet nog wel zending verricht worden' Politie houdt oplichter aan bij ABN Leiden Bezwaren Pernix tegen showroom ewezen actief in vrije tijd WOENSDAG 24 JUNI 1987 LEIDEN Bewoners Hoflaan willen behoud van veld LEIDEN - Bewoners uit de om geving van de Hoflaan verzetten zich fel tegen het plan van de ge meente om op een veld aan die straat een sporthal voor de tafel tennisvereniging Scylla te bou wen. Inmiddels hebben al 380 buurtbewoners verklaard tegen stander te zijn van het plan. Een en ander bleek gisteren tijdens een af en toe rumoerig en emotioneel ver lopen informatie-avond van de ge meente. Het terreintje waar de hal ge dacht is, wordt veelvuldig gebruikt als speelveld door kinderen uit de wijk en als sportterrein door stu denten uit de binnenstad. Boven dien maken leerlingen van de na bijgelegen school De Manse en de speeltuinvereniging in die buurt er gebruik van. De bewoners menen nu dat het terrein, dat de grootte heeft van een flink voetbalveld, door de bouw van de tafeltennishal groten deels onbruikbaar wordt. De ge bruikers van het speelveld kunnen niet uitwijken naar andere plaat sen, omdat in Zuid-West een groot gebrek is aan dergelijke openbare veldjes. Voorts zijn omwonenden bang dat door de komst van de ta feltennisvereniging de parkee roverlast in de omliggende straten vergroot wordt. Nu al is er een ge brek aan parkeerplaatsen, nen zij. Daarnaast vinden bewo ners dat Zuid-West al rijk genoeg is bedeeld met sportaccommodaties. Spreiden Scylla is al twee jaar op zoek naar een nieuw onderkomen omdat de vereniging haar huidige speelruim te aan de Korevaarstraat moet ver laten. Aanvankelijk opperden bur gemeester en wethouders het idee om voor de vereniging een nieuwe hal te bouwen op een terrein aan de Zoeterwoudsesingel. Dat plan ging van tafel na grote bezwaren van de buurt. Veel andere plaatsen bleken ech ter niet voorhanden in de stad. Vooral ook omdat de gemeente de twee tafeltennisverenigingen die Leiden rijk is wil spreiden over de stad, zo maakte J. Duivesteijn, woordvoerder van de gemeente, gisteravond duidelijk. Uiteindelijk liet het college daarom zijn oog val len op het terrein aan de Hoflaan, die het college voorstelt, zal even eens weerstand oproepen". Hij be loofde echter de verschillende sug gesties van de bewoners om de hal op andere plekken in de stad te bouwen door te geven aan het col lege. Hij bestrijdt dat de komst van de hal veel parkeeroverlast met zich mee zal brengen. Tafeltennis is vol gens hem geen sport die overdre ven veel publiek trekt. Bij normale wedstrijden zullen daardoor hoog stens tien tot twintig auto's meer worden geparkeerd in dé omge ving van de Hoflaan. Een aantal waarvoor in de wijk voldoende plaats is, aldus Duivesteijn. Een woordvoerder van de speel tuinvereniging, die het plan heeft het naast het veld gelegen Vijfho- venhuis te kopen, zei het een treu rige zaak te vinden dat de gemeen te niet eerder heeft gesproken over het plan voor de sporthal. Om de exploitatie van het Vijfhovenhuis rond te krijgen zal de speeltuinver eniging verschillende allerlei acti viteiten moeten organiseren. Ook de tafeltennisvereniging zal dat echter moeten doen om het be heer van haar complex te kunnen bekostigen, aldus de woordvoer der van de speeltuin. Hij zei flinke concurrentie hierdoor te verwach ten. Volgens Duivesteijn zal van concurrentie echter geen sprake zijn omdat een sportcomplex al leen mag worden gebruikt voor sportactiviteiten. Met spandoeken en leuzen protesteren bewoners van Hoflaan en Omgeving tegen plan bouw van een tafeltennisaccommodatie op een terrein in de buurt toe te staan. Expositie 'Scheepswerk' in Lakenhal LEIDEN - Museum De Lakenhal houdt vanaf 27 juni tot 23 augustus een tentoonstelling over binnen vaartschepen. De geschiedenis van de binnenvaart in het waterrijke Nederland begint bij de uitgeholde boomstam. Al vóór 1500 speelde de binnenvaart een belangrijke rol in het handelsverkeer. Tot de 19de eeuw, toen het zeilende ijzeren bin nenvaartschip zijn intrede deed, werden de schepen duwend of 'klutend' voortbewogen. De ijzeren binnenvaartschepen met zeil de den tot in de Tweede Wereldoorlog dienst. Op de tentoonstelling, die de titel 'Scheepswerk' heeft meegekregen, in De Lakenhal zijn scheepsmodel len, kompassen, touwwerk, patrijs poorten en verschillende andere onderdelen van binnenvaartsche pen te bezichtigen. Museum De Lakenhal is dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur ge opend. Op zon- en feestdagen is het museum van 13.00 tot 17.00 te be zoeken. >i„," 'in - V/agens van de EHD op het Stadhuisplein. Met loeiend sirenes verzetten personeelsleden zich tegen de plannen Omwonenden droegen gisteren van BenWde EHD over te doen aan ambulancebedrijf De Jong. (foto jan Holvast) echter tal van andere mogelijkhe den aan. Zo zóu de hal volgens hen veel beter kunnen worden ge bouwd in de Stevenshof, de Me- renwijk of wellicht in een van de leegstaande bedrijfshallen aan de Rooseveltstraat. In elk geval is het volgens hen niet verantwoord om de buurt nog verder van groen te beroven. Bewoners menen ook dat het college met het plan de belan gen van 120 tafeltennissers zwaar der laat wegen dan die van 2700 buurtbewoners en een groot aantal studenten dat geregeld van het veldje gebruik maakt. Weerstand Duivesteijn, hoofd van de direc tie sport en recreatie van de ge meente, ontkent niet dat de sport hal inderdaad een flink deel van het veld zal opslokken. Volgens nator/manager hem kan het echter nog wel dege- Het LCB, LEIDEN - Personeel van de ge meentelijke Eerste Hulp Dienst (EHD) heeft gistermiddag gepro testeerd tegen de plannen tot over name van het ambulancevervoer door het particuliere bedrijf De Jong. De EHD parkeerde drie wa gens met loeiende sirenes voor het stadhuis, terwijl in het raadhuis werd vergaderd over de plannen om het ziekenvervoer geheel in particuliere handen te brengen. Dit overleg heeft in elk geval tot resul taat gehad dat de discussie over het opheffen van de EHD tot sep tember is uitgesteld. Door de maatregel denkt de ge meente Leiden zich het verlies van de EHD, twee ton, te besparen. De overname van de EHD door De Jong kost geen werkgelegenheid. Het personeel van de ambulance dienst komt in dienst van de parti culiere ziekenvervoerder. De Jong neemt al een deel van het zieken vervoer in de gemeente voor zijn rekening. Het personeel van de EHD meent dat het hoge aantal 'loze' rit ten dat jaarlijks wordt gemaakt, de voornaamste oorzaak is van het verlies van twee ton. Ongeveer drie keer per dag rukt de eerste-hulp- dienst uit zonder dat het slachtof fer naar het ziekenhuis wordt ver voerd. "In zo'n geval volstaat vaak een bezoek aan de huisarts. Er wordt ook geen rekening ge stuurd", aldus een ziekenvervoer der. Volgens het personeelslid van de EHD zal een particulier bedrijf er niet zo snel toe overgaan door te verwijzen naar de huisarts en de patiënt liever naar het ziekenhuis vervoeren. Want anders kan er im mers geen rekening worden ge stuurd. "Dat maakt de gezond- wordt nog overlegd". heidszorg duurder, want het hech ten van een wondje in het zieken huis is vele malen duurder dan wanneer het door de huisarts ge beurd. Bovendien is de vraag of de kosten van diegene die door een ambulance wordt vervoerd terwijl er niets aan de hand is, door het ziekenfonds worden vergoed". Volgens wethouder Kuijers, die volksgezondheid in zijn portefeuil le heeft, verandert er weinig of niets voor het personeel van de EHD. De wethouder kon niet zeggen of nieuw personeel de ambtenaren- status zou krijgen. "Daarover LEIDEN - De politie heeft gisteren een 24-jarige Leidenaar aangehou- Leids Congres Bureau bestaat precies een jaar LEIDEN - De buitenkant van het 'nieuwe' onderkomen van het Leids Congres Bureau (LCB) op het AZL-terrein ziet er wat ver-, waarloosd uit. Binnen ruikt het nog naar verf. Schilderijen staan tegen de muur. "Nog geen tijd ge had om ze op te hangen", veront schuldigt Iet van der Mast, coördi- n het LCB zich. initiatief i lijk als speelveld worden gebruikt, meente en universiteit, begon Hij zei overigens de bezwaren de bewoners wel te hebben ver wacht. "Maar elke andere plaats jaar geleden in het Eysingahuis op de Rijnsburgerweg. De bedoeling is zoveel mogelijk congressen naar afg' Leiden te halen waarbij alle organi- Leiden ligt heel centraal in de satorische'rompslomp' door het Randstad, maar het LCB moet op- LCB wordt gedaan. "Dan gaat het boksen tegen de bekende congres- om het versturen van uitnodigin- centra in Den Haag of Amsterdam, gen tot en met het muziekje tijdens "We hebben wel het voordeel dat het eten, dat moet je heel ruim de hotelprijzen in Leiden zo laag zien", verklaart Van der Mast de liggen. We zitten vlakbij Schiphol werkzaamheden. Het beginkapi taal van het congresbureau werd o verschaft door renteloze leningen hele mooie stad. Ik snap nog steeds van de gemeente en universiteit en niet dat een stad als Delft veel be- een subsidie van het arbeidsbu- kender is in het buitenland. Leiden reau. is ook heel mooi, maar ja hier heb ben ze geen Delfts blauw. Mis schien ligt het daar wel aan dat Lei den minder bekend is in het bui tenland". Het LCB is nu midden op het universiteitsterrein gevestigd. "En dat is heel handig", verklaart Van der Mast. "Want Leiden heeft wel goeie vergaderzalen zoals de Groenoordhallen of de Stads- door Letty Stam LEIDEN - Burgemeester en wet houders wijzen de bezwaren van korfbalvereniging Pernix tegen de vestiging jaar op e< weg in de Merenwijk af. De ging heeft bezwaar gemaakt tegen Pernix heeft tegen die bestem mingswijziging bezwaar gemaakt om haar eigen claim op het terrein autobedrijf T. Geen- te beschermen. De korfbalvereni- terrein aan de Hallen- ging wijst de gemeente erop dat in 1981 is beloofd dat zij daar een nieuw veld zou mogen aanleggen. dit plan omdat zij het terrein zelf Die belofte is gedaan toen Pernis wil benutten voor de aanleg een derde korfbalveld. Volgens Pernix heeft de gemeen te het stuk grond enkele jaren gele den voor dit doel aan haar toege- onderhandelde met de gemeente over haar verhuizing van de Leidse Hout naar de Merenwijk. B en W stellen nu dat slechts is zegd. Het college ontkent echter toegezegd dat de gemeente 2 dat er ooit zo'n harde toezegging gedaan. Het autobedrijf, dat nu nog w vestigd aan de Utrechtse Veer, wil dat het terrein aan de Hallenweg een autoshow- van ongeveer room en een werkplaats bouwen. Het terrein waarop het bedrijfs pand moet verrijzen is op dit mo ment bestemd voor 'recreatieve doeleinden'. Om de vestiging van Geenjaar mogelijk te maken moet het bestemmingsplan worden ge wijzigd. derzoeken of de aanleg derde veld aan de Hallenweg finan cieel mogelijk is. Later is gebleken waarde heeft iljoen gulden. Aangezien de gemeente het zich niet kan permitteren een dergelijk stuk kostbare grond aan een ver eniging beschikbaar te stellen, heeft zij geen kans gezien aan de wens van de vereniging tegemoet te komen. Journalistiek Ter afsluiting van het seizoen houdt het Leids Communicatie café in Sociëteit de Burcht don derdag 25juni een forumdiscus sie onder het motto 'Slapende journalistiek of journalistiek als dienstverlenende voorlichting? Het forum wordt gevormd door vier mensen die werkzaam zijn op het terrein van voorlichting journalistiek, public relations en Kenrwapenvrij Leden van de gemeenteraad en het Leids Vredesplatform komen donderdag 25 juni bijeen in het Gulden Vlies aan de Breestraat, kamer 12/13. Tijdens die bijeen komst biedt het Vredesplatform de gemeente een bord aan waar op staat aangegeven 'kemwa- penvrije gemeente'. Voorts wordt gesproken over stedenbanden en over de opvattingen van het Vre desplatform met betrekking tot voorlichting op het gebied van vrede en veiligheid aanvang 20.00 uur. "Ja, het gebouw ziet wat oud uit", licht zij de nieuwe locatie toe. "Maar het is wel acceptabel voor de mensen hier op de universiteit. Jarenlang hebben wetenschappers zelf hun congressen georganiseerd zonder ooit al hun tijd en moeite in geld om te rekenen. Nu het LCB bestaat, doe ik dat voor ze en dan willen ze nog wel eens schrikken van de prijs. En als je dan in een mooi gebouw gaat zitten, krijg je scheve ogen. Dan hebben de uni versiteitsmensen het idee dat jij daar mooi zit van hun centen". Assistentie In het begin belde Van der Mast zelf hotels, maar sinds januari dit jaar heeft ze een parttime-mede werkster die dat doet. Ook worden geregeld de medewerkers van de Boerhaavecommissie ingescha keld voor diverse werkzaamheden. "Personeel vormt de grootste post op het budget van een congresbu reau, want dat is een heel arbeids intensieve organisatie", aldus Van der Mast: "We zijn een stichting en werken zonder winstoogmerk. Dus moet je proberen de kosten zoveel mogelijk te drukken. Maar de sa menwerking verloopt over het al gemeen goed". Spoedcursus leerkrachten LEIDEN - Een tiental Joegoslavi sche leerkrachten sluit morgen een spoedcursus aan de Leidse Pabo af waarmee zij bevoegd worden tot het geven van lessen in de Servo- Kroatische taal en Joegoslavische cultuur. Het is de bedoeling dat het tiental les gaat geven aan Joegosla vische basisschoolkinderen. Deze krijgen een dag in de week les in de taal en cultuur van hun vaderland. De cursus aan de Joegoslavische leraren werd in opdracht gegeven van het ministerie van onderwijs. schouwburg, maar daar hebben ze vaak niet alle apparatuur zoals vi deo's, diaprojectoren en dergelijke. Het voordeel van de ruimten op het AZL-terrein is dat daar die ap paratuur wel aanwezig is". Universiteit Van der Mast moet toegeven dat er ook wel een nadeel is aan het gebruiken van de universiteitsza len. "De dienstverlening van de universiteit is niet ingesteld op congressen. De gebouwen zijn bij voorbeeld in het weekend dicht en op vrijdag is door de arbeidsduur verkorting bijna niemand meer aanwezig. De prioriteit van de uni versiteit ligt nu eenmaal bij het ge ven van onderwijs. En als ik dan aankom met mijn agenda en vraag of ik een zaal mag hebben voor 1989 dan kan dat niet omdat het rooster nog niet klaar is", zegt ze lachend. "Alles verloopt nog niet altijd even soepel, maar op de universi teit komen wetenschappers er langzaam achter dat het LCB be staat. Vaak gaat een onderzoeker naar een congres in het buitenland en als ik dat dan weet, vraag ik vaak waar het volgende congres over dat onderwerp wordt gehou den. Zo kun je bijtijds de organisa tie van zo'n buitenlands congres wijzen op het feit dat je bestaat en dat Leiden een goede plaats is om het volgende congres te houden. Maar vaak wordt me dat helaas niet verteld. Ik heb hier op de uni versiteit dan ook nog wat 'zending' te verrichten. Maar ze weten me langzamerhand wel te vinden", be sluit Van der Mast. LEIDEN - Op 28 juni is het precies 65 jaar geleden dat P.G. van der Geer (86) en E. van der Geer-Maas (87) in het huwelijk traden. De beide Leidse echtelieden ontmoetten elkaar voor het eerst in 1920. "Ik ging toen een straatje om met mijn vriendin en kwam hem tegen op de Vismarkt", vertelt mevrouw Van der Geer. "Neem jij die grotedan neem ik dat kleintje, zei mijn man tegen zijn maat. Zo makkelijk ging dat". Twee jaar later trouwden ze. Van der Geer werkte al als 8-jarig jongetje op de watermolen bij de Maredijk waar hij zijn vroeg gestorven vader verving. Later werkte hij mee aan het dempen van verschillende grachten in Leiden en legde tot in Amsterdam wegen aan. Zijn vrouw was breister bij de wolfabriek aan het Rapenburg. Het paar kreeg acht kinderen en 24 kleinkinderen. Een van de kinderen is vorig jaar overleden. "We hebben bijna iedereen overleefd en dat is soms weieens bitter", zegt Van der Geer. Een groot feest geeft de familie niet. "Het wordt een gezellig onder-onsje, anders niet", aldus het jubilerende echtpaar dat er nog aan toevoegt dat ze niet alleen 65 jaar zijn getrouwd, maar ook eenzelfde periode abonnee zijn van het Leidsch Dagblad. (f0to Jan Holvast) den die bij de ABN-bank met een gestolen pasje een bedrag van 1000 gulden wilde opnemen. De man liep tegen de lamp om dat het bankpersoneel de zaak niet vertrouwde. Aan de hand van een door haar opgegeven signalement kon de Leidenaar later op de dag in de binnenstad worden aangehou den. Het pasje was afkomstig uit een portemonnee, die gistermor gen was ontvreemd uit de perso neelsruimte van een supermarkt aan de Oegstgeesterweg in Rijns- burg. De portemonnee werd rond drie uur op de Nieuwe Beesten markt in Leiden teruggevonden. De la Mar presenteert alternatief jeugdwerkplan LEIDEN - Wethouder H. de la Mar presenteert vanavond tijdens een bijeenkomst van de Jongerenbe weging Leiden een alternatief jeugdwerkgarantieplan. Het gelijk namige plan van minister De Ko ning van sociale zaken dat jonge ren aan een baan moet helpen bij gemeenten, voldoet volgens de wethouder op een aantal punten niet. Een forum met B. van Egmond (AbvaKabo Leiden), de heer Van Schijndel (Rotterdamse Vervoers maatschappij, bekend met banen plannen) en de Jongerenbeweging Leiden zal dit Leidse banenplan beoordelen. De bijeenkomst wordt in het pand van de Jongerenbewe ging Leiden gehouden en begint om 20.00 uur. Fase opent nieuwbouw van Luxtec LEIDEN - Wethouder Fase van economische aangelegenheden verricht vrijdag 26 juni de officiële opening van de firma Luxtec Fibe- roptics bv aan de Einsteinweg in Leiden. Luxtec Fiberoptics is een doch- terondernemening van de in de Verenigde Staten gevestigde Lux tec Corporation, een onderneming die zich bezighoudt met onder zoek, ontwerp, fabricage en marke ting van hoogwaardig gespeciali seerd instrumentarium ten behoe ve van de chirurgie. Luxtec heeft zich in het Leidse bio-sciencepark gevestigd tussen de Wassenaarseweg en de Ples- manlaan. In het sciencepark heb ben zich al 10 technologisch hoog waardige bedrijven gevestigd waarvan de meeste actief zijn op het terrein van biotechnologie en de medische technologie. Andere bedrijven richten zich onder meer op software-ontwikkeling en mem braam-technologie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15