'Zoeterwoude moet zelfstandig blijven' Bouw van high-tech center in Leiderdorp stuit op bezwaren Berucht mag geen kantoor worden' School tot circustheater omgetoverd Huwelij ks voltrekkers boven de 70 nu taboe Leiderdorps kruispunt aangepast 'Woonhuis PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 24 JUNI 1987 Beleidsplan na ruim een jaar gepresenteerd LEIDERDORP - De gemeente mag het Leiderdorpse bedrijf Ver- heij Beheer bv niet toestaan om in het woonhuis Loevestein 12 in Lei derdorp een kantoor te vestigen. Dat betoogden de Stichting Leef baar Leiderdorp en mevrouw H.J. Dekkers gisteravond bij de com missie beroep- en bezwaarschrif ten. Beiden waren bij deze commis sie in het. geweer gekomen tegen de tijdelijke'ontheffing om van het woonhuis een kantoorpand te ma ken. Volgens het bestemmings plan mag dat niet. Mevrouw Dek kers, die in dezelfde wijk woont en voor wie dus hetzelfde bestem mingsplan geldt, is nu bang gewor den dat het huis naast haar bij wij ze van spreken morgen ook tot kantoorpand kan worden gebom bardeerd. Bovendien vindt ze het een slechte zaak dat er een huis aan de woonbestemming wordt ont trokken. De Stichting Leefbaar Leider dorp - waar mevrouw Dekkers trouwens ook bestuurslid van is - zegt op haar beurt in beroep te zijn gegaan om op te komen voor de donateurs die in deze Leiderdorp- se wijk wonen. De bezwaren van mevrouw Dek kers zijn door burgemeester en wethouders al terzijde gelegd. Ze vinden het goed als Verheij aan het Loevestein begint, mits hij acht parkeerplaatsen creèrt. Een van de argumenten is dat het huis al jaren onverkoopbaar blijkt. Tijdens de zitting voerde M. Ver heij zelf aan dat het oude pand van het bedrijf aan de Acacialaan nu is verkocht als woonhuis. Dus gaat er feitelijk geen pand als particuliere woning verloren, zo betoogde hij. En: "We zijn geen supermarkt, maar een adviesbureau. We bren gen niet of nauwelijks drukte met De commissie beroep- en be zwaarschriften zal binnen afzien bare tijd uitspraak doen. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil zich de komende jaren sterk blijven maken voor het handhaven van de zelfstandigheid. De raad zal zich met kracht verzetten tegen gemeentelijke herindelingsplannen, die de zelfstandigheid van Zoeterwoude aan tasten. Het groene karakter dient eveneens bewaard te blijven; verdere woningbouw richting Zoetermeer is dan ook taboe. Aldus burgemeester en wethouders in het ont- werp-beleidsplan. In datzelfde plan kondigt het dage lijks bestuur van Zoeterwoude aan dat er een onderzoek moet komen naar de wenselijkheid van een ge meentelijke klachtencommissie. Burgers, die zich door de gemeente benadeeld voelen, zouden hun klachten aan deze neutrale com missie kunnen voorleggen. Ook moet de voorlichting vanuit het ge meentehuis naar de burgers wor den uitgebreid, vinden burgemees ter en wethouders. De burger moet zich ook veiliger voelen. Daarom moet de straatver lichting worden verbeterd. Er zal ZOETERWOUDE - Ruim een jaar nadat de nieuwe gemeenteraad in Zoeterwoude is geïnstalleerd, ligt er een beleidsplan op tafel. Zo'n 'wensenlijstje' is bedoeld als handvat voor vier jaar besturen. Dat geldt nu in Zoeterwoude dus maar voor drie jaar. Het uitblijven van het beleids plan was voor Progressief Zoeter woude vorige maand aanleiding om aan de bel te trekken. Zoeter woude liep een jaar achter op al lerlei andere gemeenten, ver klaarde PZ-woordvoerder Ooijen- dijk. Waarna burgemeester Hou- dijk toezegde dat het plan er bin nen een maand zou liggen. Hij heeft woord gehouden. Wat er nu uiteindelijk op tafel ligt, is een ontwerp-beleidsplan. De ge meenteraad van Zoeterwoude moet het beleidsplan komende donderdag, tijdens de raadsverga dering, goedkeuren. een inventarisatie worden gemaakt naar onveilige plaatsen. Het groen wordt bewust laag gehouden. Klei ne criminaliteit zal de komende ja ren "actief" worden bestreden in Zoeterwoude. Men zal proberen'de politie vaker te laten surveilleren en wil de burger tips .geven om in braak te voorkomen. Onder het hoofdstuk verkeer kondigen burgemeester en wet houders aan maatregelen te willen treffen om het sluipverkeer in de gemeente tegen te gaan. Zodra in Zoetermeer de nieuwbouwwijk Noordove (nabij de recreatiepias) is voltooid, dienen verkeersrem- mende maatregelen te worden ge nomen om de te'verwachten ver keersstroom uit Zoetermeer rich ting Geerweg/Weipoortseweg in te dammen. Een en ander wordt ook al bevorderd via het verkeersvei- ligheidsplan, dat komende donder dag tijdens de raadsvergadering ter sprake komt. De aanleg van fietspaden zal worden gestimuleerd. Voorrang hebben de aanleg van fietspaden tussen de Weipoortseweg/Omme- dijkseweg, verbetering van de ker- kepaden, een fietsveilige route naar recreatiepias Vlietland en een veilige fietsverbinding van Zoeter- woude-dorp naar Leiden. Zoeterwoude wil blijven aan dringen op een zo snél mogelijke aanleg van rijksweg 11, ter ontlas ting van de Hoge Rijndijk. De plan nen om door het Zoeterwoudse polderlandschap een weg aan te leggen die aansluit op provinciale weg 17 daarentegen dienen te wor den bestreden. Wat de financiën van de gemeen te betreft wil men de lasten voor de burger zo laag mogelijk houden. Als het echt niet anders kan, moe ten alleen die heffingen worden verhoogd waarvan mensen vrijwil lig gebruik kunnen maken. Andere punten uit het beleids plan: - De proef met het parkeren van vrachtwagens op de Miening moet in een definitieve regeling worden omgezet. - Er dient een plan te worden ge maakt om een aantal bruggen te re pareren, vernieuwen of te vervan gen. - De gemeente moet het agrari sche bedrijven mogelijk maken goed te blijven functioneren. Juist die agrarische bedrijven bepalen voor het belangrijkste deel het groene karakter van Zoeterwoude, oordelen burgemeester en wethou ders. - De behoefte aan schooltuintjes zal worden gepeild. - Er wordt een onderzoek inge steld over de vraag of het gemeen telijk binnenbad al dan niet moet worden gesloten. Gaat het dicht, dan moet voor het schoolzwem men een alternatief worden be dacht. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Met perfecte op tredens, leuke persoonlijke contac ten en flitsende privé-lessen, heb ben zeven studenten van de Arn hemse circusschool gisteren de har ten gewonnen van de leerlingen van de Voorschotense Elckerlyc- school. De zeven, tussen de 18 en 25 jaar oud, arriveerden om half tien. Het onberekenbare weer leek een buitenoptreden onmogelijk te ma ken en de studenten toverden de aula in een uurtje om tot een klein circustheater. Na het opbouwwerk wierpen de zeven zich op de per soonlijke begeleiding: ze namen stuk voor stuk wat leerlingen onder hun hoede en zetten iedere Elckerly- cer aan tot jongleerkunstjes en acrobatische kunstjes. 's Middags waren er twee voor stellingen. Dat de benedenbouw van deze openbare basisschool dol op circus is, was de onderwijzers vooraf al bekend. Niet voor niets wordt in de lessen veel aandacht besteed aan deze oorden vol spon- tanieteit, gezelligheid en plezier. Dat ook de bovenbouw voor de bijl ging en zelfs de rumoerigste kinde ren hun gefluit achterwege lieten, was een grote meevaller. Volgens het hoofd van de school, J.A. Kooij, zegt dat veel over de cir cusartiesten in de dop. Het bleken perfecte, gemotiveerde mensen te. zijn, met een groot hart en veel ge voel. "Daar zou menigeen een voor beeld aan kunnen nemen", zegt het hoofd. Hij vindt het dan ook triest dat de studenten niet altijd even correct worden behandeld: "Keer op keer worden ze aangehouden omdat agenten denken: Circus- school? Dat zal wel raar volk zijn". LEIDERDORP - De rechtdoor- strook op de Acacialaan in Leider dorp wordt verlengd tot aan de Kom van Aaiweg. Die maatregel wordt genomen opdat het open baar vervoer sneller het beruchte kruispunt Acacialaan/Persant Snoep weg/Van der Valk Bouman- weg kan passeren. Bijkomend voordeel is dat het autoverkeer op de Acacialaan, dat rechtdoor wil, minder vaak wordt geblokkeerd door wachtende au to's die linksaf moeten. Daardoor zal het veelvuldig rijden over de ventweg verminderen, zo verwach ten burgemeester en wethouders. Het plan om de strook te verlen gen is afkomstig van busmaat schappij West Nederland. Zij voert aan dat in de huidige situatie bus sen moeizaam de busbaan op de Persant Snoepweg kunnen berei ken, met name als er files zijn en de brug openstaat. Als de strook wordt verlengd, kunnen de bussen een aanzienlijke tijdwinst boeken. Temeer daar ook het programma van de verkeers lichten wordt aangepast: de bus zal sneller groen licht krijgen dan het afSlaand en rechtdoorgaand ver keer. Het plan kost nogal wat. Aanvan kelijk hield de gemeente het dan ook in de ijskast. Nu echter is ge bleken dat men er subsidie voor kan krijgen in het kader van het experimenteerproject Leidse Baan. Burgemeester en wethou ders zijn dan ook bezig met het aanvragen van subsidie. Men moet snel zijn, anders is de 'pot' leeg.. Ook zal bij het kruispunt een bord worden neergezet waarop de letters 'brug open' of iets dergelijks komen te staan zodra het (weer) mis is. Dan weten de automobilis ten tenminste wat er aan de hand is als er opstoppingen zijn. Overigens heeft WD-raadslid De Waard ervoor gepleit om in een commissievergadering nu eens 'echt' te praten over het gewraakte kruispunt Van der Valk Bouman- weg/Persant Snoepweg/Acacia- laan. "Want de hele verkeerspro blematiek daar is om te huilen", al dus De Waard. OEGSTGEEST - In het vervolg moeten ambtenaren van de burger lijke stand in Oegstgeest jonger zijn dan zeventig jaar. Het omstre den leeftijdscriterium is definitief geworden nu het PPR-raadslid G. van Eisen zijn eenmanskruistocht in de politieke arena heeft moeten staken. De rest van de raad vindt gewoon dat burgemeester mr. S. Scheenstra gelijk heeft met zijn 70- plusregeltje. In feite was het besluit al geno men in de raadsvergadering van fe bruari. Van Eisen was toen ook al de enige die fel protesteerde tegen het leeftijdscriterium. Volgens de radicaal betreft het hier je reinste discriminatie. Dat vonden ook de ouderenorganisaties SWOO en het ouderenberaad die de gemeente boze brieven schreven. De reacties vanuit de burgerij brachten B en W ertoe om de kwestie nog eens in de raadscommissie bestuurlijke aan gelegenheden te bespreken. Van Eisen heeft het daar nog een keer geprobeerd, maar tevergeefs. In de raadsvergadering van donderdag valt de beslissende hamerklap. De kwestie was inmiddels heel wat pikanter komen te liggen. On der de Oegstgeéster huwelijks vol trekkers bevindt zich namelijk nie mand minder dan de voormalig CDA-wethouder J.J. Thorn, een veelgevraagd ambtenaar van de burgerlijke stand. En Thorn zo ont hulde het door Thorn junior volge schreven blad, heeft inmiddels de in dit verband cruciale leeftijd van 69 jaar bereikt. Van Eisen stelt voorop dat het hem nooit te doen is geweest om Thorn in het bijzonder, maar om het principe in het algemeen. Het zelfde geldt overigens voor de ver dediger van het leeftijdscriterium, burgemeester Scheenstra. De eer ste burger heeft het nooit op Thorn Scheenstra meent dat het regel tje helemaal niet uitzonderlijk is. "Als je ophoudt met werken, daar staat toch oók een leeftijd voor?", blijft de burgemeester zeggen. Van Eisen: "Ja, maar de functie waar over wij het hebben, is geen baan maar een soort van erefunctie, ver gelijkbaar met het voorzitterschap van de Oranjevereniging. En daar voor stel je toch ook geen leeftijds grenzen in?". Ook aan het argument dat het be ter is om van te voren leeftijdsgren zen te trekken dan tegen een slecht functionerende huwelijksvoltrek ker te moeten zeggen dat hij of zij er maar beter mee kan stoppen, heeft Van Eisen geen boodschap. "Je kan toch gerust tegen iemand zeggen: jöh, het gaat niet meer. Waarom altijd maar schimmetje spelen tegenover oudere men sen?". Het eerste slachtoffer van het re geltje heet dus Thorn. De oud-be stuurder maakt echter niet de in druk van zijn stuk te zijn gebracht. Wel spuit hij de nodige kritiek. Volgens Thorn moet de kwestie vooral worden gezien als een staal tje van betuttelend ouderenbeleid. "In verzorgingshuizen werken vooral jongeren. Zodra je daar te recht komt, is het ook al van: nou, opa, je hebt het nou wel gehad, ga maar zitten, wij doen de rest wel. En dat gebeurt hiermee dus ook. Het is allemaal niet slecht bedoeld, maar het is wel verkeerd. Bovendien vragen de mensen zelf om jou. Je moet ouderen niet op deze manier hun vrijwilligers- werkzaamheden afpakken. Je rnoet jezelf kunnen terugtrekken, als oudere". Maar als een oudere zichzelf niet terugtrekt en tijdens de huwelijks voltrekking wartaal uitslaat, is het dan niét pijnlijk om te zeggen: stop er liever mee? "Dat vind ik kul. Iemand die wartaal uitslaat, kun je gerust een brief schrijven dat hij is ontslagen als ambtenaar van de burgerlijke stand. Zo iemand weet toch niet meer wat hij heeft gezegd en het is dan gewoon een taak van B en W om hem te melden dat er klachten zijn binnengekomen en dat hij op zij wordt gezet". "Nee, ik leg me er nu maar bij neer, ik ga niet in hoger beroep. Ik zou het beslist winnen maar het zou allemaal zo lullig worden. Voor mij hoeven ze ook geen uitzonde ringsregeltje te maken. Ik zou dat niet op prijs stellen", zegt de suc cesvolle ambtenaar van de burger lijke stand die "een paar honderd keer" Oegstgeestenaren in de echt heeft verbonden. Het lopende jaar heeft hij al 27 keer de toga aan moeten trekken. Een maquette v zijn echter bezwc i 'Elisabeth Center', dat zou moeten verrijzen tussen het Meubelplein e >n tegen het plan ingediend. i de Leiderdorpse Persant Snoepweg. Er' (archieffoto) LEIDERDORP - De bouw van het high-tech 'Elisabeth Center', dat aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg zal verrijzen, stuit op protesten. Zowel de Stichting Leefbaar Lei derdorp als het nabijgelegen Huize Nieuw- Buitenzorg trokken gisteravond bij de com missie beroep- en bezwaarschriften aan de bel tegen de uit glas, beton en aluminium op te trekken bedrijventorens die het 'gat' tussen Meubelplein en Ibis-hotel moeten vullen. Al tijdens de bezitting bleek dat Huize Nieuw-Buitenzorg, vertegenwoordigd door bestuurder J.G. van Minnen van de Stichting Philadelphia, in de meeste van haar bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Van Minnen zei voornamelijk bang te zijn voor meer ver keersoverlast ("Op grond van ervaringen die we hebben sinds het Meubelplein is ge opend"). Verder vreest hij (nog) meer parkee roverlast, vooral op hoogtijdagen als Tweede Paasdag, als duizenden mensen een kijkje bij - het Meubelplein gaan nemen. Van Minnen verklaarde echter dat tijdens een gesprek met de initiatiefnemers, Elisa- bethhof bv, Stoutenbeek en de Leidse aanne mer M. du Prie, al heel wat bezwaren de we reld zijn uitgeholpen. Zo was hem gebleken dat de parkeeroverlast in de toekomst kan worden ingedamd. Bij het high tech center zullen namelijk ruim 200 parkeerplaatsen wor den gecreëerd: plaatsen die in het weekeinde en tijdens hoogtijdagen door de bezoekers van het Meubelplein gebruikt kunnen worden. Ook zullen er borden worden geplaatst om be zoekers de juiste weg te wijzen. Het komt nu nog voor dat Huize Nieuw-Buitenzorg vaak verward wordt met het Ibis-hotel, met alle ver velende consequenties vandien. Ander bezwaar: de onveiligheid. De bewo ners van het tehuis, allen afhankelijk van een rolstoel, durven nu al amper meer over te ste ken. "Het moet vaak op een holletje omdat er bijzonder hard wordt gereden". Maar ook daarvoor droegen de bouwers van 'Elisabeth Center' een oplossing aan: men zal de geza menlijke toegangsweg richting Meubelplein/ Huize Buitenzorg/Ibis-hotel van drempels en een oversteekplaats Toegangsweg Bleef voor de bestuurder van Stichting Phi ladelphia overeind staan dat er na de komst van het high tech center (nog) meer auto's langs Huize Nieuw-Buitenzorg zullen rijden. Ook de Stichting Leefbaar Leiderdorp maakt zich zorgen over de verkeerstoename, zo liet woordvoerder De Vrind gisteravond weten. De bestuurder van Nieuw-Buitenzorg er over: "We vrezen dat door die auto's en de daarbij behorende uitlaatgassen het verblijf voor onze kinderen er niet beter op zal wor den", aldus Van Minnen. Zijn voorstel: maak voor het Meubelplein, het Ibis-hotel en Elisa beth Center één nieuwe, gezamenlijke toe gangsweg, bij voorkeur rechtstreeks vanaf de Persant Snoepweg. Volgens de gemeente kan dat technisch niet. Men zal 'achterom' moeten blijven rijden om dat de Persant Snoepweg te druk is om er een tweede kruising te creëren. Wel wilde gemeen telijk woordvoerder Peters gisteravond toe zeggen binnenkort tijdens een gesprek precies uit te leggen waarom die uitvalsroute er niet kan komen. Wat de bezwaren van*de Stichting Leefbaar Leiderdorp betreft vroeg Peters zich af welk belang zij erbij heeft. "Het gaat hier om een gebied dat altijd al bouwlocatie is geweest. In de doelstellingen van de Stichting staat onder meer dat de belangen van Leiderdorpers op onder meer economisch gebied worden behar tigd. Dit project is toch duidelijk een econo- misch verhaal", aldus de gemeentelijk woord voerder. En, zo zei hij: "In het verleden zijn er met het geld dat de grond opbrengt al voorzie ningen voor de Leiderdorpse gemeenschap voorgefinancierd. Dat geld zal er toch uit moe ten komen". Woordvoerder Stoutenbeek van Elisabeth- hof bv liet weten dat hij al voldoende gegadig den heeft die een plekje in het high tech center willen huren of kopen. Hij sprak over een com- putersoftware-huis, een decoratie/standbouw bedrijf, een grafisch- en een groothandelsbe drijf. Overigens had Stoutenbeek wel degelijk begrip voor de bezwaren van Huize Nieuw- Buitenzorg. Vandaar ook dat hij al voor de be handeling in de commissie beroep- en be zwaarschriften wilde proberen met oplossin gen te komen. Waarna de bestuurder van Nieuw-Buitenzorg liet weten dat, als hij in een nader gesprek overtuigd kan worden van de onmogelijkheid van een uitvalsweg op de Per sant Snoepweg, hij zijn bezwaren intrekt. Wat het dan overblijvende protest van de Stichting Leefbaar Leiderdorp betreft: de commissie beroep- en bezwaarschriften zal zo spoedig mogelijk advies uitbrengen. Sleuteltjes voor de rubrieken Woonruimte gevraagd. Woningruil, Kennismaking en Diverse Clubs dienen kontant betaald te worden BETALINGSWIJZEvakjes naar keuze aankruisen Ik betaal kontan. Ik Stuur U een giro-, bank- of Eurocheque, samen met de tekst voor mijn advertentie U stuurt mij per accept-girokaart een rekening Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u aan te laten geven in de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal ik 6,40 extra per plaatsing. NAAM: ADRES: WNPL POSTC HANDTEKENING: PLAATSINGSDATUM breedte 1 kolom 4cm) 2 kolom 8cm) Pil

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14